Werkgroep: Opknappen voormalig notarishuis kost aanzienlijk minder Politiecorps op de foto 5.500,- voor Welfarewerk in Waddinxveen NVV huldigt jubilarissen ”Red het notarishuis” stuurt brieven aan gemeente en Rijksdienst Geen miljoen, maar 600.000,- ’’Voor de zuiverheid van de discussie wijst de werkgroep erop dat ruim 300.000,- voor de reeds gemaakte ko sten niet meegerekend mag worden. Volgens de gemeentelijke nota voor in tern gebruik (waaruit het Weekblad voor Waddinxveen van vorige week uitvoerig publiceerde, redactie) wordt duidelijk dat herstel niet meer dan 600.000,- zou kosten”, aldus werk groep ’’Red het notarishuis”, die dit be drag niet loskoppelt van de culturele functies die het pand uit 1859 zou kun nen krijgen. ^«3 1 fff WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 NOVEMBER 1978 K. kocht aan Van Erk, die de molen inrichtte tot koren- en pelmolen. Veertig jaar later brandde deze molen af. WADDINXVEEN De Waddinxveense werkgroep ’’Red het notaris huis” is van mening dat het weer in oude staat terugbrengen van het ka rakteristieke notarispand aan de Kerkweg-Oost 165 aanzienlijk minder kost, dan de door het gemeentebestuur becijferde totaalprijs van één miljoen gulden. Dat staat in een gisteren (dinsdag) aan het college van Burgemeester en Wethouders verzonden brief. GEZICHTSBEPALEND Aan de Rijksdienst voor Monumenten zorg wordt de aanvraag gemotiveerd door er op te wijzen dat het betreffende pand één van de laatste panden in de STATIG PAND Over het oude notarispand kan verder nog gezegd worden dat het een statig pand is, gebouwd en tot tien jaar gele den bewoond door de plaatselijke nota rissen. ”De werkgroep acht het pand van groot belang voor het zichtbaar houden van de geschiedenis van Wad- dinxveen”, staat er in de brief waarin ook nog wordt ingegaan op wat B. en W. zelf hebben geschreven, namelijk, dat ”het oude notarishuis één van de weinige gebouwen in Waddinxveen is gemeente is uit de tweede helft van de dat dateert uit de negentiende eeuw en negentiende eeuw, die bewaard zijn ge- dccrdccr relatief hietcriceh ■■■e.arde'e! kamermuziek etc. Ook wordt gedacht WADDINXVEEN De zaterdag in een I 1 I - staat bovendien op een karakteristiek punt in de gemeente en is samen met de Brugkerk (Waterstaatskerk), die mo menteel gerestaureerd wordt, gezichts bepalend voor Waddinxveen. Ook het oude raadhuis aan de Zuidkade 8, dat dit voorjaar door de ambtenaren is ver laten, hoort volgens de Waddinxveense werkgroep tot de gezichtsbepalende driehoek in het Brugcentrum. daardoor relatief historisch waardevol bleven. Het uit 1859 stammende pand is voor de gemeente WADDINXVEEN Ter gelegenheid van het vorige week gevierde 40-jarig ambtsjubileum van adjudant M. A. Ruissen van de Waddinxveense rijkspolitie poseerde het korps van de plaatselijke politiechef, samen met de burgemeesters van Waddinxveen en Moerkapelle, op de trappen in het gemeentehuis. Onze fotograaf Sjaak Noteboom fotografeerde op de eerste rij van links naar rechts: U. van Mastrigt, Moerkapelle’s burgemeester A. W. Lips, M. A. Ruissen, Waddinxveens burgemeester mr. A. G. Smallenbroek, C. Fritz, J. H. van Hensbergen. Op de tweede rij van links naar rechts K. H. Oe- nema, T. Passchier, E. H. Jong, W. A. M. Coenen. Op de derde en vierde rij staan van links naar rechts: A. E. Riep, J. H. Oppelaar, H. A. Blijleven, W. M. Erwig, J. C. de Lange, J. P. van der Zon, mej. R. Smit, J. Kuipers, H. A. Berg, P. T. M. Kennepol, F. J. A. Blom, C. J. Barelds, A. G. van Oostrom, J. B. Oldenhof, C. J. Quist. WADDINXVEEN Vorige week vrij dagavond heeft de afdeling Wad dinxveen van de Industriebond NW in het gebouwtje van de speeltuinvereni ging De Paddestoel aan de Lijsterbess traat zeven jubilarissen gehuldigd, die allen de bond een kwart eeuw trouw waren gebleven. Op deze avond werd door districtsbe- stuurder N. de Jong ingegaan op het feit, dat door de versnelde technologi sche ontwikkeling die in deze tijd plaatsvindt, minder werknemers wor den ingeschakeld in het arbeidsproces, omdat hun werkzaamheden meer en meer worden overgenomen door com puters. Na deze inleiding werden, na mens het bondsbestuur, door de heer De Jong de zilveren insignes opgespeld en door het afdelingsbestuur een kleine attentie uitgereikt. Na een gezellig sa menzijn en een spelletje bingo werd de avond afgesloten. - We plaatsen nog maar eens de mooie hi storische foto van het voormalig notaris huis aan de Kerkweg-Oost, zoals her er vroeger heeft uitgezien. Het pand met de inmiddels afgebroken aanbouw (links) werd in 1859 gebouwd door notaris A. N. Noorlander, die sinds 14 april 1849 hier notaris was. Hij noemde zijn huis "Genot en Zorg". De foto werd gemaakt oms treeks 1900. Aan de bouw van het voor name herenhuis werd veel zorg besteed, vooral aan de afwerking en versiering. Het fraaie hek op de dam, het hek van het bal kon, de hekken voor de hoge ramen van de bovenverdieping en de hanglamp aan het balkon werden gemaakt door Abraham Vis, de grootvader van Nic. Vis aan de Kanaalstraat. Deze Abraham Vis was een bekwame smid, die toen al aan de Noord- kade zijn werkplaats had. De hanglamp voor het notarishuis brandde op petroleum, want gas en elec- triciteit waren er nog niet in die dagen. Onder de dakrand van het huis werden "consoles"aangebracht tot ondersteuning van de dakgoot. Dit waren fraaie orna menten, waarschijnlijk van hout gemaakt en met de hand gestoken. De vleugel, links op de foto, werd na 1859 aangebouwd. Er bevonden zich voor de bovenramen van deze vleugel ook geen smeedijzeren hek ken. Voor de grote ramen van het hoofd- pand zien we jalouzieën hangen. Als ze opgetrokken waren, zaten ze onder houten sierstukken. Aan het sierstuk boven de balkondeur werd extra aandacht besteed, waardoor het middenstuk goed naar voren kwam in de (toen nog) fraaie voorgevel- zen in de richting van een zeer snelle PartlJ- Boven de balkondeuren bevond zich sloop van het pand aan de Kerkweg- een forse dakkapel, welke het aanzien van Oost 165 heeft de werkgroep ’’Red het hel huis letterlijk en figuurlijk verhoogde. itx D& lrnct/iniohnnwn ui/isirv/in or nu nm numënt'enzorg\êraö^r óp korte ter- (gelukkig) staan, met hun zware hout, zijn mijn uitsluitsel over de aanvraag te ge ven. Van de brief aan de Rijksdienst, waarin ook nog weer eens wordt ge zegd dat de Stichting Museum Oud- Waddinxveen het belang van het pand onderkent en heeft gezegd zich voor ONDERZOEK De werkgroep acht het van groot be lang dat onderzocht wordt of in het voormalige notarishuis een museum Oud-Waddinxveen gehuisvest zou kun nen worden. Verder denkt de groep aan een ruimte voor wisselende tentoon stellingen van moderne kunst, muziek uitvoeringen, zoals koffieconcerten, 1 1 -Ji aan een kunstuitleendienst, lezingen het Anne Frank-centrum gehouden etc. verkooptentoonstelling/bazar van het ”Het spreekt vanzelf dat door de grote Welfarewerk van het Rode Kruis in publiciteit ook andere groepen en men- Waddinxveen, die officieel werd ge sen (individuen) eventueel met andere opend door wethouder mevrouw L. M. vormen van bestemming aan zullen ko- Oosterbroek-Waagmeester (VVD) men dragen. Wij vinden het juist dat al heeft ruim 5.500,opgebracht. De het mogelijk onderzoek in deze wordt opening zaterdagmorgen werd gevolgd gedaanschrijft de werkgroep Red door een gezellige bijeenkomst met een het notarishuis”, die enkele weken ge- aantal genodigden en de velen die op leden spontaan is gevormd op het mo- de een of andere wijze bij het Welfare- ment dat duidelijker dan ooit naar bui- werk zijn betrokken. Door de op- ten is gekomen dat het gemeentebe- brengst van de verkooptentoonstelling stuur het plan heeft om het huidige js de voortzetting van het werk in het door de streekmuziekschool Wad- volgend jaar verzekerd. dinxveen ’’bewoonde’ pand met de Qe prijzen van de loterij zijn als volgt grond gelijk te maken. gevallen: eerste prijs (ets Brugweg) "*J| In de brief aan B. en W. maakt de nummer 549; tweede prijs (geborduurd fff werkgroep, waarvoor Theo den Boon kleed) nummer 453; derde prijs (ge- w» aan de Dorpstraat 58 als knoopt kleed) nummer 279; vierde correspondentie-adres fungeert, ken- prijs (geborduurd schilderij) nummer baar er het gemeentebestuur erkente- 247; vijfde prijs (kindervestje) nummer lijk voor te zijn dat zij de groep als ge- 288. sprekspartner heeft geaccepteerd. Meegedeeld wordt dat ’’Red het nota- Het aantal schelpen in de pot was 1387. rishuis” de Rijksdienst voor Monumen- Qe te raden naam van de pop was tenzorg in Zeist intussen heeft gevraagd ’’Hans”. De trouwdatum van de pop het Kerkweg-pand te plaatsen op de was io november. Voor nog niet afge- monumentenlijst en dat uit gesprekken haalde prijzen kan men zich telefonisch is gebleken dat de Stichting Museum jn verbinding stellen met de plaatselijke Oud-Waddinxveen een voorkeur heeft leidster van het Rode Kruis Welfare- voor de vestiging van een museum in werk te Waddinxveen, mevr, het voormalig notarispand. Snijders-Holm Nilsen, tel. 2246. Omdat de gemeentelijke plannen wij sloop van het pand aan de Kerkweg- notarishuis” de Rijksdienst voor Mo- De i kastanjebomen, waarvan er^nu nog nu ongeveer 120 jaar oud. De voortuin op de foto ziet er beter uit dan nu. Het lelijke opgehoogde pad dat er nu naar de voor deur loopt, was er vroeger niet. Op de foto ziet u links nog de molen "de Hoop” aan de Zuidkade. Deze vroegere papiermolen het behoud ervan in te willen zetten, *’erd Bpruijt ver heeft het gemeentebestuur een af- schrift gekregen. K

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3