I T. DE BEER-THEUSSEN DIAMANTEN ECHTPAAR f I I wiiS&Ar DeSpintol komt met film van Louis Malle Oe 5unni <$üenr Pech Onderweg- cursus in Gouda ZELF ZAAIEN EN STEKKEN KOMEN OUDE APPEL- EN PERESOORTEN TERUG? Kerstzangavond voor bejaarden en gehandicapten DE GROENE LIJN tussen stad en platteland I V r< WAARD! per auto vervoerd worden. Gelieve VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT HET WEEKBLAD WADDINXVEEN Zaterdagavond 9 december wordt in het Anne Frank- centrum door de Waddinxveense dans- sociëteit Instuif Inn ’77 een surprisebal gehouden, dat vanaf zeven uur voor jong en oud toegankelijk is. Het voor velen nog vers in het geheugen liggende allround dansorkest The Sunny Siders uit Utrecht, verleent aan deze avond medewerking. Men verwacht dan ook, dat het weer reuze gezellig wordt. Toe gangsbewijzen voor deze avond kunnen telefonisch worden besteld op donder dagavond 7 december 1978 tussen 19.00 en 21.00 uur, telefoon 7488. Het lenen het Hervormd Immanuël Kerk- bekendgemaakt, koor o.l.v. Ralp van Vliet, Hester van Vliet (hobo) en Mariët van Vliet (fluit). WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 6 DECEMBER 1978 WADDINXVEEN/GOUDA In Gouda houdt de ANWB de cursus Pech Onderweg op dinsdag 9 januari, terwijl een dergelijke cursus (met in de afgelopen jaren meer dan 120.000 cur sisten) ook begint op donderdag 8 fe bruari en donderdag 8 maart. De cur sussen worden gehouden in de Christe lijke Lagere Technische School, Nieuwe Vaart aan de Kanaalstraat 31 in Gouda en beginnen steeds om 19.30 uur. De cursus omvat vier lessen van ca. 2‘/2 uur, die in vier achtereenvol gende weken steeds op dezelfde avond worden gegeven. De instructeurs zijn ervaren wegen wachten en technochefs van de ANWB. Gedurende de lessen worden o.a. de ontsteking, carburatie, koeling en smering behandeld, waarbij speciale aandacht wordt besteed aan het onder alle weersomstandigheden starten van de auto. Het accent ligt bij deze cursussen op het ’’zelf doen” en de lessen zijn gericht op het feit dat de deelnemers leken zijn op autotechnisch gebied. De lessen hebben als voornaamste doel de automobilisten een zekere mate van handigheid bij te brengen in het opspo ren en verhelpen van storingen die zich zowel thuis voor de deur als onderweg aan hun auto kunnen voordoen. In de jarenlange praktijkervaring van de We- Surprisebal van Instuif holpen door niet-autotechnisch ge- bestuur verzoekt iedereen dringend op schoolde automobilisten die echter wel bovengenoemde wijze toegangsbewij- Je cursus Pech onderweg hebben ge- te bestellen om teleurstelling van volgd. Voor het onderricht zijn duidelijke te keningen en een aantal belangrijke on derdelen zoals stroomverdelers en car burateurs aanwezig. Bij de instructie wordt verder gebruik gemaakt van een auto, waaraan de deelnemers storingen moeten opsporen en verhelpen die van tevoren door de instructeur zijn aange bracht. Bovendien ontvangt iedere cur sist een handig cursusboekje dat ook na Donderdag 14 afloop van de cursus goede diensten WADDINXVEEN Sinds september bestaat in Waddinxveen een werkgroep voor film en theater, die de naam De Spintol draagt. Doel van de Spintol is film en theater naar Waddinxveen te brengen en het culturele aanbod ter plaatse te vergroten. De vertoningen worden in ”De Bonkelaar” gegeven. Dit initiatief is ontstaan, omdat van vele Waddinxveners bekend is, dat ze enthousiast staan tegenover de ge dachte, dat ze in Waddinxveen zelf naar het theater of naar de film kunnen gaan en dat ze daardoor niet meer in de auto hoeven te stappen en een eind te rijden. Naast het organiseren van lopende theaterprodukties zullen gere geld voorstellingen worden georgani seerd van films, die een hernieuwde aandacht verdienen of van recente films die om commerciële redenen geen grote aandacht krijgen in de bio scopen. Nadat in oktober Fahrenheit 451 van de Franse cineast Jacques Truffaut is vertoond, wordt op donderdag 14 de cember om 20.00 uur in De Bonkelaar ”Le Souffle au coeur” van Louis Malle vertoond. Deze film, die in Nederland in 1971 in roulatie is geweest, toont op indringende wijze de erotische spannin gen bij een puber, die geconfronteerd wordt met de ontdekking van de sexua- liteit in een hypocriete burgermaat schappij van het begin der vijftiger ja ren in Frankrijk en daar duidelijk pro blemen mee heeft. De film voert ons te rug naar een Franse provincieplaats in 1954, waar Laurent, de puber, opgroeit in het burgerlijk gezin van een gynae coloog. Zijn vader en zijn oudere broer zijn volop vertegenwoordigers van een mannenmaatschappij, waarin de geve stigde gezagsverhoudingen volledig overeind staan. In deze maatschappe lijke geordendheid leidt de ontdekking door Laurent, dat zijn moeder een min naar heeft, niet tot een afkeer tegeno ver zijn moeder, omdat de gedragsrgels geschonden zijn, maar integendeel tot een sterker wordende intimiteit, die uitmondt in een incestueus incident met zijn moeder. Ondanks het moei lijke onderwerp is Louis Malle erin ge slaagd de moeder-zoon verhouding zeer subtiel te belichten en door zijn eerlijke benadering er het hoogtepunt van de film van te maken. Een grote de bouw van de huidige NKF- opkomst voor deze film is zeker ge- j_ xi-rx-wenst, indien ook volgend jaar het ini tiatief van De Spintol wil worden voor tgezet. Voor de entreeprijs hoeft u het niet te laten. Het diamanten echtpaar T. de Beer en D. J. de Beer-Theussen. Foto: Weekblad voor Waddinxveen! Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Zestig jaar ge- heer T. de Beer (83) en zijn echtgenote man mee aan D. J. de Beer-Theussen (deze week 81). spoorlijn Alphen Deze diamanten bruiloft wordt gevierd op de dag zelf met een receptie van ’s midags vijf tot zes uur in het Anne Frank-centrum aan het Jan van Bijnen- Hier heeft de heer De Beer van na de pad. De heer en mevrouw De Beer- Tweede Wereldoorlog tot aan zijn pen- Theussen zijn vanaf de opening van dit sionering gewerkt als hulpportier. De woonachtig bruid is afkomstig uit Gouda. Het paar kreeg 2 kinderen en heeft 4 kleinkinde ren en 8 achterkleinkinderen. Is de ge zondheid van mevrouw De Beer- Theussen goed, die van haar man laat enigszins te wensen over. In Wad- als enige nog in leven. Na als tuinders- dinxveen is het diamanten paar bekend WADDINXVEEN Wie vindt het niet leuk om zelf planten op te kweken en te zien opgroeien? Dit vraagt regelmatig wat aandacht en verzorging, maar het is een spannende bezigheid. Er zijn allerlei handige hulpmiddelen te koop om zelf planten op te kweken uit zaden of stekken. Behalve complete hobby- zaaisels (zaden, grond of ’’opzwelpotjes”, een bakje met doorzichtig plastic kapje) zijn er ook veel zaden los te koop, in zakjes. De ene keer zal het wat beter lukken dan de andere keer, dat maakt het nu juist zo spannend. Bij zaaien is het belangrijk dat de grond vochtig is, niet te nat en niet te droog. Ook de temperatuur is bij het kiemen belangrijk en natuurlijk is het noodzakelijk dat de zaden voldoende kiemkrachtig zijn. Wat dat laatste betreft moet je ver trouwen op wat je koopt. Zaden van bij voorbeeld koffie verliezen hun kiem- kracht snel. Een datum op het zakje zou daarom een nuttige aanwijzing zijn. Snel succes geeft het zaaien met sterrekers; dat kan zelfs op een vochtige lap in de vensterbank! Wel eens geprobeerd? Ook allerlei zaden van vruchten zoals dadel, sinaasappel, advocado en groenten zoals radijs, bieten en wortels zullen snel succes geven, de eerste in huis, de tweede groep in de zomer buiten. Van veel kamerplanten zijn zaden te koop: katoenplant, Schefflera, oleander, e.a. Iedereen heeft wel eens een gemakkelijk te stekken plantje wortels laten maken. In een flesje met water is het goed te zien, maar in een potje met grond zal de plant daarna beter doorgroeien. Stek ken snijden is niet moeilijk. Een paar tipjes: gebruik gezonde, goed groeiende planten; neem scheutjes met een paar bladeren, zonder bloemen; snij ze met een scherp mes onder een ’’knoop” verdikking bij eert blad) af; gebruik eventueel stekpoeder (bevordert de wortelvorming); zet de stekken - eventueel met enkele bij elkaar - in een schoon potje met verse aarde, waar doorheen wat zand; voorlopig geen mest geven, wel vochtig houden en niet in de zon zetten (wèl in het licht). Het aantal appel- en peresoorten dat in de winkels te koop is is niet zo groot meer als vroeger. Soms zijn er niet meer dan twee of drie te vinden. In de kisten met appels zal in ieder geval altijd ook de Golden Delicious liggen. Maar waar is de Sterappel gebleven, of de Notarisappel, of de Kruidenierspeer? Waarom is het assortiment tegenwoordig kleiner dan vroeger? Bij de afdeling Fruitteelt van de Landbouwhogeschool in Wageningen is het antwoord op deze vragen te vinden. En op de vraag: Kunnen die ouderwetse rassen niet terugkomen? luidt het antwoord: Als de proeven lukken, maakt een aantal van die oude appel- en pererassen weer een kans. Waarom zijn ze eigenlijk verdwenen? Omdat ze beurtjaren kenden. Dat be tekent dat ze het ene jaar wel vruchten droegen, maar het volgende jaar niet. En omdat een fruitteler elk jaar een redelijk inkomen dient te hebben, moesten deze bomen plaats maken voor rassen die elk jaar vruchten dragen, zoals Cox’s Orange Pippin, Golden Delicious, James Grieve, Schone van Boskoop (beter bekend als Goudreinet) en Jonathan. In feite zijn dit ook al tamelijk oude appelsoorten, maar pas de laatste tientallen jaren is men ze op grote schaal gaan telen. Die zogenaamde beurtjaren worden veroorzaakt door de hormonen huishouding van de fruitboom. De Wageningse onderzoekers hebben dat pre cies uitgezocht en kijken nu of het mogelijk is die beurtjaarbomen te dwingen elk jaar in bloei te komen en vrucht te dragen. Als dat zou lukken, zouden en kele oude rassen weer een kans maken. De onderzoekers van de Landbouw hogeschool behandelen de beurtjaarbomen beurtelings met stimulerende en remmende hormonen. In het jaar dat weinig bloei wordt verwacht, worden de bomen met het stimulerende hormoon bespoten en het jaar daarop, wanneer veel bloemaanleg wordt verwacht, spuit men het remmende hormoon. Zo pro beert men het vruchtdragen der bomen door de jaren heen in evenwicht te brengen. Als de proeven slagen en de fruittelers er in de praktijk mee uit de voeten kunnen, zal het assortiment appels en peren in de winkels uiteindelijk kunnen worden verbreed. Een plezierig bericht voor verstandige snoepers. zen 1 een ”vol” geboekte zaal te voorkomen. WADDINXVEEN r december, aanvang 8 uur ’s avonds, zal kan bewijzen. in de toneelzaal van het Anne Frank- Na aanmelding ontvangen de cursisten centrum een zangavond gehouden wor- een bericht van inschrijving waarin na den. Medwerking aan deze avond ver- dere gegevens over de lessen worden Belangstellenden kunnen zich opgeven bij: ANWB- kantoor Den Haag, Wassenaarseweg De toegangsprijs bedraagt f 1,Zij, 220, Tel. 070-264426 toestel 2128. De die slecht ter been zijn kunnen gratis kosten voor deze cursus bedragen f per auto vervoerd worden. Gelieve 60,- voor ANWB-leden en f 77,- voor vroegtijdig te bellen 5555. niet-leden. o - horst heeft deze Waddinxvener het trouwd zijn volgende week maandag de langst gewerkt. Zo werkte hij als opper heer T. de Beer (83) en zijn echtgenote man mee aan de kunstwerken in de i aan den Rijn-Gouda en fabriek aan de Noordkade. Daar zat eerst de tabaksfabriek Dobbelmann. dienstverleningscentrum aan het Jan van Bijnenpad 129. Daar voor woonden ze in de Zeehelden buurt. De bruidegom is een geboren en getogen Waddinxvener. Hij is het 9de kind uit een gezin van 11 kinderen en knecht in Boskoop gewerkt te hebben genoeg om te mogen verwachten dat de verbond de heer De Beer zich aan het receptie van komende maandag in het Bouwbedrijf Rehorst, toen nog een Anne Frank-centrum een goedbe- klein bedrijfje met 4 a 5 man. Bij Re- zochte gelegenheid zal worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 3