3 KERSTAGENDA 1978 Commissaris der Koningin naar Kerstconcert? G. van der Krans begon in 1936 als volontair w A; Donderdag Vrijdagavond 15 december in Ontmoetingskerk Dinsdag 19 december Tweede Kerstdag Knal alleen op Nieuwjaarsnacht! Vrijdag 15 december Woensdag 13 december Zaterdag 23 december Woensdag 20 december Donderdag 14 december 21 december c< TA 1 I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 J V/ i\V -5 KERSTCONCERT In de Ontmoetingskerk aan de Groens- verleent medewerking het Gerefor meerd Kerkkoor Dient Den Heer. Or ganist is Ben Kramer. ADVENTSVIERING In de hervormde Immanuëlkerk aan om 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 wonen. Er is echter op die dag juist de begrotingsvergadering en dat kan wel eens uitlopen. Mocht deze op tijd zijn afgelopen dan komt de commissaris naar Waddinxveen. Uiteraard is ook de KERST-INN In de hervormde Immanuëlkerk en het schoolgebouw van de Koningin Wilhel- mina-MAVO aan de Prinses Bea- trixlaan is dinsdag 26 december tussen 10.00 en 24.00 uur het ’’toneel” van een voor de vijfde maal door de jongeren club Together georganiseerde Kerst- Inn. Overdag zijn er spelletjes, kramen, bar, Turks café, film en volksdansen, ’s Avonds is er volop tijd en gelegenheid voor muziek en cabaret. KERSTZANGAVOND Vanavond wordt in de Bethelkerk de traditionele Kerstzangavond van Vox Jubilans gehouden. Begonnen wordt om half acht. Vox Jubilans werkt aan deze avond mee met het jeugdkoor en de kinderkoren De Zangvogels. stoppen, waar ze met vrouw en kinde- reiniging van het drinkwater, hetgeen eveneens onder deze diensten viel. INDONESIË Na de oorlog werd de heer Van der Krans weer voor militaire dienst op- KERSTMIDDAG In het Anne Frank-centrum wordt vanaf 15.00 uur door de afdeling Wad dinxveen van de Vrouwelijke Vrijwil lige Hulpverlening een Kerstmiddag Vliet (hobo) en Mariët van Vliet (fluit), voor bejaarden gehouden. ADVENTSVIERING In de Ontmoetingskerk aan de Groens- voorde wordt om acht uur de vierde en laatste adventsviering gehouden, zoals die aan het einde van dit jaar worden georganiseerd door het Open Deur- team, waarbinnen hervormden, gere formeerden en rooms-katholieken sa menwerken. Aan deze adventsviering ONTMOETINGSMIDDAG De hervormde I meente houdt vanmiddag om drie uur in de Immanuëlkerk aan de Prinses Beatrixlaan de ontmoetingsmiddag ”Op weg naar kerst”. KERSTZANGAVOND In het Anne Frank-centrum wordt voor de Waddinxveense bejaarden en ge handicapten een Kerstzangavond ge houden. Deze avond begint om acht uur. Medewerkenden zijn: het Her vormd Immanuëlkerkkoor onder lei ding van Ralph van Vliet, Hester van ynt_x zitx \zi:_x /n Toegangsprijs: één gulden. fli Nederlandse Stichting Geluidhinder. Postbus 381.2600 AJ Delft. Telef<x»n 015-562723. weer voor militaire dienst opgeroe pen. Maar nu waren het de gebruike lijke herhalingsoefeningen. Deze da gen kan hij nog zeer goed voor de ge est halen, omdat hij plotseling naar Hoe paradoxaal het ook mag klinken: Waddinxveen werd teruggeroepen, die beginperiode in gemeentedienst Gemeente-ontvanger P. Magré was verliep niet zo rustig als men wellicht plotseling overleden en de heer Van in een ambtenarenbestaan zou ver- der Krans, die waarnemend wachten. Want nog maar nauwelijks gemeente-ontvanger was, werd ge was hij als volontair begonnen of in vraagd hem op te volgen. voorde wordt op particulier initiatief om acht uur een grandioos Kerstcon- -g 1 1 Sanghers uit Bodegraven, het kinder- KERSTFEEST In het Anne Frank-centrum wordt door de Waddinxveense therapieclub De Gouwebloem het Kerstfeest gevierd voor bejaarden en alleenstaanden. Hieraan werken mee de alt Reinate Heemskerk-van Helden, de hervormde predikant ds. L. Roetman, de organist H. Brinkhorst en mevrouw Oomkens. De patiënten zullen worden ontvangen met een kop koffie. Om 18.00 uur is er een broodmaaltijd. Wie over dit Kerst feest nadere gegevens wil kan contact opnemen met de heer A. Kersbergen, Sweelinckhof 41, tel. 7372. I einde van dit jaar worden georgani- plussers 4,50. I seerd door het Open Deur-team, waarbinnen hervormden, gerefor meerden en rooms-katholieken sa il menwerken. Aan deze advents- viering verleent medewerking pa- I stoor P. M. Olsthoorn en de heer H. J. van der Steen plus het St. KERSTMIDDAG I Victorkoor. WADDINXVEEN Met en rond Kerstmis 1978 zijn er ook in Wad dinxveen diverse bijzondere activiteiten georganiseerd. Bij wijze van service voor de lezers van het Weekblad voor Waddinxveen hebben wij een speciale Kerstagenda gemaakt, waarin alle bekende gegevens van Kerst-activiteiten staan vermeld. koor De Zangvogels van Vox Jubilans uit Waddinxveen, de tenor Chris van Woerkom, het koperkwartet van de Koninklijke Militaire Kapel, de orga- de Prinses Beatrixlaan wordt nist Ben Kramer en de pianiste me- acht uur de derde advents- vrouw J. H. Kruiswijk-Schouten. Toe- viering gehouden, zoals die aan het gangsprijs: 6,-, CJP-houders en 65- In het Anne Frank-centrum wordt vanaf 15.00 uur door de afdeling Wad dinxveen van de Vrouwelijke vrijwillige Hulpverlening een Kerstmiddag voor bejaarden gehouden. KERSTCONCERT In Huize Souburgh verzorgt het Wad dinxveense fanfarecorps Concordia Immanuëlkerkge- een Kerstconcert. Begonnen wordt om 19.45 uur. WADDINXVEEN.Het sinds de ja- 1938 gleed zijn oproep voor militaire ren dertig werken bij de gemeente dienst in de bus. In 1939 was zijn dien- Waddinxveen - zoals de per 1 januari sttijd beëindigd en onmiddellijk ging 1979 eervol te ontslane gemeente- hij naar het bureau van de gemeente, ontvanger G. van der Krans (59) dat waar zijn stoel nog klaar stond. De doet - betekent veel kunnen vertellen, heer Van der Krans wist toen nog Met een dienstverband van bijna 43 niet, dat het maar erg kort zou gaan jaar kan dat ook niet anders, zo merk- duren. Want in augustus van dat jaar ten we al op 5 februari 1976 toen de kwam de mobilisatie. bij iedereen bekende Waddinxvener Tien dagen tevoren had ik gelukkig zijn 40-jarig dienstjubileum vierde, mijn vaste aanstelling gekregen. Dat Hij maakte er twee en een half jaar was voor mij een belangrijk docu- geleden geen geheim van zich nog als ment. De oorlogsjaren is de heer Van de dag van gisteren de crisistijd te der Krans goed doorgerold, zoals hij herinneren. zelf zegt. Een van de grootste diepte- De heer Van der Krans: ’’Rijen men- punten was het moment, toen hij een sen stonden toen voor het loket om te maand als krijgsgevangene bij de stempelen. Een hopeloze tijd! Ik was Poolse grens gevangen werd gezet, in die tijd nog volontair. Ik moest die Van daar kwam hij weer terug in mensen dan met slechts acht of negen Waddinxveen, waar hij de overige gulden naar huis sturen. In uitzonder- oorlogsjaren doorbracht. Als lijke gevallen kregen ze negen gulden gemeente-ontvanger zat je in die ja- in de handen gedrukt, maar het bleef ren nog niet zo slecht, omdat ook de toch altijd onder de tien gulden. De nutsbedrijven nog onder deze dienst meeste mensen gingen in die tijd echt vielen. En de Duitsers hadden gas no- met het lood in hun schoenen naar dig en hadden dus veel met deze het loket om te stempelen. En dan dienst te maken. Ook waren de bezet- mocht je ze nog maar acht gulden toe- ters bijzonder bang voor de veront- _xxi_:i_ ix _i_ixix - x ren een hele week mee moesten doen. Er werd toen in vele gezinnen echte armoede geleden. Er was een gebrek aan de meest essentiële dingen, ver telt de heer Van der Krans. Een baantje bij de gemeente was in geroepen. Na eerst in Bloemendaal die tijd bijzonder in trek. Je wilde in nog een militaire opleiding gekregen die dagen graag een beetje vastigheid, te hebben, werd hij achtendertig En geen wonder, dat er voor elk maanden lang uitgezonden naar het baantje bij de gemeente in die dagen voormalige Nederlands-Indië. In deze tientallen belangstellenden voor de periode van drie jaar en twee maan- deur stonden. Ik ben dan ook erg blij, den heeft hij veel van de wereld ge- dat ik toendertijd bij de gemeente kon zien. Belangrijk ook in dit verband komen. Je moest uit een grote groep noemt hij het feit, dat hij nooit ziek is geselecteerd worden, vertelt hij. geweest. Terwijl vele mensen licha- Die werkloosheid in de dertiger jaren melijk met minder terug kwamen dan heeft een diepe indruk op de heer Van dat ze er naar toe waren gegaan, kon der Krans gemaakt. Dat kwam mis- Gerrit van der Krans weer in goede schien ook wel, omdat hij er niet al- gezondheid naar ons land terugkeren, leen als volontair nauw bij betrokken ”Ik heb een mooi stuk van de wereld was, maar ook in het dagelijkse huise- mogen zien,” zegt hij. Eind ’49 kwam lijke leven met dit probleem gecon- hij weer terug naar Waddinxveen en fronteerd werd. ’’Werkloosheid is iets mocht hij weer op zijn stoel gaan zit- ontzettends. Het is een veel groter ten op het bureau van de gemeente- probleem dan vaak gedacht wordt,” ontvanger. De betrekking was open zegt hij. Hij herinnert nog maar al te gebleven. goed zijn vader, die in die tijd ook Twee jaar later, in 1951, werd hij al- werkloos was. ”De gang naar het lo- vnnr rnilitair,‘ Hionct nnapmp. ket om te stempelen viel hem elke week weer bijzonder zwaar” AFWISSELING WADDINXVEEN Komende vrijdagavond 15 december om acht uur wordt in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde het Kerstconcert gehouden, dat is georganiseerd door de Waddinxvener M. Mos van de Da Costaweg. Toegangsbewijzen voor dit concert zijn in de voorver koop verkrijgbaar bij de boekhandels Burger (Dorpstraat) en Veldwijk (Passage) en het sigarenmagazijn Sonneveld (Koningin Wilhelminaplein). Tijdens het Kerstconcert kunnen lief- heer Mos heeft de commissaris van de hebbers van het mannenkoor hun hart Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vro- ophalen. Het christelijk mannenkoor lijk, toegezegd graag het concert bij te ”Die Rhijnse Sanghers” uit Bodegra- J* ven zal namelijk een deel van de avond vullen met kerstliederen. Het kinder koor ”De Zangvogels” van Vox Jubi lans zingt eveneens kerstliederen. Deze vocale medewerkers worden afgewis- eerste burger van Waddinxveen uitge- seld door de bekende tenor Chris van nodigd, evenals de wethouders. De be- Woerkom en instrumentale medewet- stuurders van onze gemeente en de king is er door het koperkwartet van de provincie verdienen het om niet alleen Koninklijke Militaire Kapel en Ben op officiële gelegenheden te worden Kramer op het orgel. Een afwisselend uitgenodigd, maar ook op culturele ma- concert dus. nifestaties, en zo mag dit kerstconcert Op uitnodiging van de organisator de toch wel genoemd worden.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 11