Van een illegale paardestal tot w een manege aan de Brugweg 47e Bejaardenreis wordt gehouden op 30 mei 1979 Bijna 110 mille voor woonhuis Kleikade 15 Reisdoel is de Veluwe en omgeving Gastarbeiders Dr. J. Knoester vraagt voor zijn te koop staande villa f 1.050.000,- Zomaar een kadootje? 'té het feitelijk gebruik van het gebouwde ook in 1979 weer zal lukken. deelnemers de bejaardenreis ijl [r WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 DECEMBER 1978 beschermd agrarisch gebied geeft. Voor de gemeente stond vast dat de neergezette paardestal beslist niet ge zien kon worden als een bouwsel dat WADDINXVEEN Het eerste pand dat het Waddinxveense gemeentebe- wezen aan onder andere personen als in het onderhavige geval. KOSTEN De kosten van een bejaardenreis zijn in GEEF EENS EEN BOEK EN BON Dat geeft pas blijde gezichten! BOEKHANDEL VELDWIJK Passage 53 - Telefoon 01828-2620 Het Comité Bejaardenreis Wad dinxveen, waarvan lid zijn H. C. Kooy- man - Koelma (secretaris), P. van Helden •ft!: Gebleken is dat de dit jaar van dit 114 vierkante meter omvat tende woonhuis met erf stemde de ge meenteraad kortgeleden in. In de raadscommissie voor de ruimte lijke ordening en de woningbouw had de heer D. Uitbeijerse (SGP/HK- V/GPV) betoogd (en hij herhaalde dat in de raad) het pand Kleikade 15 niet dicht te timmeren, want anders verpau pert het hele rijtje. ’’Laat het huisje be woond tot de datum van de sloop”, op perde hij toen. Volgens wethouder P. F. J. van Schie (CDA) zal er gesloopt gaan worden als er een geheel blok wonin gen eigendom is van de gemeente, die in het gebied van de Kleikade en de Onderweg een actief aankoopbeleid voert. Verhuur is moeilijk, omdat de mensen naar zijn zeggen dan huurbe- scherming genieten. In de raadscommissie voor de financiën had de heer H. P. Barth (D’66) ge vraagd in hoeverre het college van Bur gemeester en Wethouders kunnen be werkstelligen dat de eigenaar van het pand Kleikade 15 als vervangende woonruimte inderdaad een premie- j voor een maximum bedrag van 135.000,- krijgt toegewe zen. Burgemeester mr. A. G. Samllen- broek vertelde hem toen dat op grond van een afspraak tussen B. en W. en de Stichting Bevordering Eigen Woning- bezit Groenswaard 20 procent van de lopende serie premiekoopwoningen WADDINXVEEN BRUGWEG 88 Villa, parktuin en manege. Totale opp. ruim 3900 m2 eigen grond, moderne villa: hal, toilet, L-vor- mige living met open haard, tuin kamer, luxe open keuken (inkl. alle inbouwapp.), provisiekelder, 4 slaapkamers, werkkamer, luxe badkamer, 2 garages, aparte ber ging. Rondom tuin. - parktuin met vijvers, bos, oran- gerie, terrassen en vaarwater. Rust en beschutte vrijheid in prachtige flora met veel fauna. - manege: paardestallen met 4 boxen, zadelhok en opslagruimte; buitenbak (25 m x 15 m) en ruim loopweiland. Oplevering: in overleg. Vraaprijs 1.050.000,- k.k. Centraal heeft in de afgelopen weken ge staan in de zesde klas van de protestants- christelijke Groen van Prinstererschool aan de Tollenslaan het project over ga starbeiders en buitenlandse werknemers. De tolk van de Turkse werknemers van de NKF aan de Noordkade. de heer Osman, hield - zo vertelde ons de hospitant van de Groen van Prinstererschool Paul van der Hart - een lezing voor de leerlingen, welke zelf kortgeleden een bezoek hebben ge bracht aan het op te heffen woonoord "Anadolu" achter de kabelfabriek. Over het zesde klas-project van deze Wad dinxveense school kregen we een tekening en een verslag: Donderdag 16 november kregen we in de klas de kwekeling Paul van 't Hart van de P.A. uit Oegstgeest. Hij behandelde het onderwerp "gastarbeiders’’ naar aanlei ding van het boek 'De Marokkaan en de kat van tante Da’, geschreven door Henk Bernard. De volgende dag behandelde hij "De illegale werknemers". Hij vertelde ook dat er veel gastarbeiders in de kabel fabriek in Waddinxveen en Delft werken. Hij heeft toen meneer Osman (een Turkse tolk) opgebeld en gevraagd of hij op onze school wilde komen, om wat meer te ver tellen over zijn land. Donderdag 23 no vember kwam meneer Osman inderdaad naar onze school. Hij vond het erg leuk om te komen, want hij had nog nooit voor een Nederlandse klas gestaan. Hij vertelde veel over zijn land, hij zei ook dat hij zijn eigen land (Turkije) mooier vindt dan Nederland. Hij vertelde ook van de feesten die daar gehouden worden, b.v. de Ramadan, een feest dat de hele maand gevierd wordt en het Suikerfeest dat drie dagen duurt. De kinderen krijgen dan al lerlei dingetjes van suikergoed. Vrijdag 24 november is onze klas ook nog naar het Turkenkamp geweest. We mochten in een huisje kijken hoe de Turken daar wonen. We moesten wel stil zijn, want er zijn ook Turken die 's nachts werken en overdag moeten slapen. Ze slapen met zn tweeën, drieën, vieren, of wel met z’n vijven op één kamer. Ze hebben ook nog een ruimte met een tafel en een paar stoelen er in en een hok met drie wasbakken. Er is ook nog één groot hok. waar ze ieder hun eigen was kunnen doen en laten drogen. Ze heb ben er ook een klein Moskeetje, waar geen vrouwen binnen mogen. (Ze zijn ook niet in het kampTurken bidden vijf maal per dag met hun gezicht naar de heilige stad reis zal worden gemaakt in vijf of zes schuur tegen de stal heeft aangebouwd. auto’s° r Dat nu voor de 47e maal een bejaar- "t te maken met het feit dat de organisato ren er nog altijd van overtuigd zijn dat een dergelijke reis voorziet in de so ciale behoefte van onze oudere ingeze tenen. Dat de bejaarden tegenwoordig soms verre reizen maken heeft hiermee privé-zwembad met theehuisje niets te maken, al was het noodged- »n ctaan wongen aan huis gekluisterd zijn in de jaren twintig wel de belangrijkste aan leiding voor een groep middenstanders om de ouderen van dagen eens een dagje uit te nemen. WADDINXVEEN De 47e bejaar- knopen. Verwacht mag worden dat dit denreis van Waddinxveen gaat gehou- 1 1 ,"'1' tuinbouwbedrijven nodig zou zijn. Dat den worden op woensdag 30 mei 1979. is ook het geval in het in procedure Dat heeft het Comité Bejaardenreis zijnd^besjemmingsplan.’’Landelijk ge- Waddinxveen besloten. Over het reis doel is bekend gemaakt, dat er naar van stal en schuur tenminste 80 vier kante meter bedraagt. Mekka. Later mochten we in de keuken kijken, hoe de Turkse eten wordt klaar ge maakt. Daarna gingen we naar de kantine waar we eerste een bekertje chocomel kre- koopwoning gen. Later kregen we Turks eten en drin ken. Het heet Nohut, een gerecht van Spaanse bonen en rijst, het drinken heet Jan. het is een verdunde yoghurt. In de kantine zaten ook een paar Turken een spelletje te doen. Eén van die Turken zit al 14 jaar in het kamp. Twee meisjes uit. - - onze klas hebben ook een paar keer dat spelletje gedaan. Toen zijn we weer naar school gegaan. Het is erg leuk en leer zaam geweest. DIANA VAN MEERVELD JEANETTE HAGEMAN, klas 6 Groen van Prinstererschool. ■WADDINXVEEN De villa van dr. J. Knoester aan de Brugweg 88 ■met daarachter een ’’manege” staat bij Kok Beheer BV te koop voor 1.050.000,-. Dat is in Waddinxveen bijzonder opgevallen, omdat het gemeentebestuur deze zomer juist de nodige planologische maatregelen had genomen om de illegaal door dr. Knoester achter zijn woning ge- Ibouwde paardestal legaal te maken. De Waddinxvener, die daardoor Liet genoodzaakt zou worden te verhuizen, kreeg van het college van I Burgemeester en Wethouders te horen dat het van toepassing zijnde be- Istemmingsplan zo zal worden herzien, dat de gemeente achteraf alsnog de destijds niet-gevraagde bouwvergunning zal verlenen, daarmee een onvolkomenheid uit het verleden rechttrekkend. Werd de zaak van de paardestal aan de Brugweg vorige winter en deze zomer door dr. Knoester en zijn Haagse advo- 'caat mr. B. J. Th. Bouma, onder toege ving van de gemaakte fouten, steeds ge kleineerd en werden er in de raadscom missies voor de bezwaar- en beroep schriften en voor de ruimtelijke orde ning en de woningbouw forse robbert jes gevochten over de afmetingen van de ’’stal”, nu wordt de villa aangepre- zen met parktuin en manege. De ma nege wordt omschreven als paardestal len met 4 boxen, zadelhok en opsla gruimte en een buitenbak (25 x 15 me ter) plus ruim loopweiland. Steeds heeft de Waddinxvener in zijn contacten met het gemeentebestuur ge zegd dat de paardestal uiteindelijk het gevolg is van zijn dierenliefhebberij. Geregeld namen eigenaren van zieke en gewonde dieren met hem contact op, welke beesten dan op liefdevolle wijze door de Brugweg-bewoner wer den opgevangen en behandeld. Zo kreeg hij in Waddinxveen en omgeving een goede naam, maar zo kon er ook zonder de vereiste goedkeuringen een paardestal ontstaan, die nu als een ma nege wordt aangeprezen. Voorlopig in feite nog een illegale paardestal op een verboden plek aan de Brugweg, al heeft het gemeentebestuur dan toegezegd een en ander nog planologisch te zullen regelen. SINDS 1972 Dr. Knoesters paardestal staat op een plek waar volgens het bestemmingsplan ’’Plan in hoofdzaak” uit 1954 alleen maar mag worden gebouwd als dat voor de bedrijfsvoering van land- en iii_ttit_ is ook het geval in het in procedure van de Kleikade en de Onderweg, dat als onderdeel van het nieuw te maken plan Dorpstraat zal worden gesloopt, is de woning Kleikade 15. Voor dit huis betaalt de gemeente eigenaar J. H. van -Hoewel6dr." Knoester'in het ongelijk is Noort 109.777,- (exclusief btw). In Zo wordt het onroerend goed aan gesteld en -2-L de Brugweg 88 aangeprezen Kok Ma- ongegrond is verklaard smaakt de goeding kelaardij BV Brugweg-bewoner wel het genoegen 1 dat het resultaat hetzelfde is. Immers, r - de paardestal die hij zonder vergunning basis van onteigening. Met de aankoop ..1~, 1., achter zijn huis had neergezet mag er foto’s onderschrijven de berekening blijven staan. Planologisch wordt dat voor hem geregeld, zodat dr. Knoester daadwerke’lijk paarden bevinden, doch overlegde' bouwtekeningen van dr. eigenlijk geen reden meer zou hebben ICnooGvOZ vin u.iGïiOg con bouwvergun- te verhuizen en naar hartelust zijn dier- ning te krijgen blijkt dat de oppervlakte enhobby kan blijven uitoefenen. aan te stellen dat de gemeente er blijk van zou hebben gegeven de bouw van de paardestal te gedogen. Volgens de gemeente kreeg een gemeenteambte naar in 1974 de opdracht eens te bekij ken wat dr. Knoester allemaal achter zijn huis aan het doen was. Hij consta teerde dat er oeverbeschoeiingen wer den aangebracht. De mededeling dat de zaak in orde was sloeg dan ook hierop en niet op de illegale stal en schuur, waarvan de gemeente al wist dat die er waren, hetgeen mede blijkt uit het feit dat dr. Knoester al in 1972 werd gezegd dat hij een bouwvergunning no dig had voor de paardestal. Het college meent dat de paardestal geen oppervlakte heeft van 52 vier kante meter, maar van 91. Tot de paar- uiterlijk niet waarneembaar is. Lucht destal moet namelijk niet alleen wor- f den gerekend de ruimte waarin zich van de gemeente. Trouwens uit de daadwerkelijk paarden bevinden, doch overlegde bouwtekeningen van dr. ook de aangebouwde schuur aangezien Knoester om alsnog een bouwvergun- bied Oost uit 1977, welk plan aan het doel is bekend gemaakt, dat er naar onderhavige stuk grond de bestemming wordt gestreefd een route op en om de t. t i a Veluwe uit te stippelen met een bezoek aan paleis ’t Loo in Apeldoorn. Verder is bekend dat de lunch gebruikt zal gaan worden in het prachtige motel- nodig zou zijn voor de bedrijfsvoering restaurant De Cantharel in Apeldoorn- van een land- en tuinbouwbedrijf, Ugchelen en dat het diner traditiege- mede gezien het andere werk dat dr. trOuw plaats vindt in het parkrestaurant Knoester doet. Daarbij komt dat de ge- van Avifauna in Alphen aan den Rijn, meente volgens de geldende regels niet Het Comité Bejaardenreis Wad- bij machte is om de Brugweg-bewoner dinxveen, waarvan lid zijn H. C. Kooy- alsnog een bouwvergunning te verle- man (voorzitter), T. Ververs jr., J. nen- Koelma (secretaris), P. van Helden De Waddinxvener betoogde dat de (penningmeester), A. G. M. van Gin- paardestal er al sinds 1972 staat en dat Kei, g j Woudenberg en mevrouw H. de gemeente te lang stil zou hebben ge- j van Drimmelen, heeft bepaald dat zeten alvorens tot actie over te gaan, opnieuw de eigen bijdrage voor de Bovendien werd er blijk van gegeven deelnemers aan de bejaardenreis de paardestal te gedogen. Te meer daar 25,per persoon zal bedragen. De dr. Knoester in 1974 zonder de daar- reis zal worden gemaakt in vijf of zes voor benodigde bouwvergunning een touringcars en een aantal particuliere schuur tegen de stal heeft aangebouwd. auto’s. Bij een bezoek aan het terrein zou een d_.2- 1 gemeente-ambtenaar hebben gezegd denreis wordt georganiseerd heeft dat de zaak in orde was. De Wad- dinxvener begrijpt verder niet dat er te gen zijn bouwsel van 52 vierkante me ter wei wordt opgetreden en niet tegen naburige bewoners, die in beschermd agrarisch gebied een konijnenstal en een 1 hebben staan. DE GEMEENTE WIST HET B. en W. houden staande dat dr. Knoe ster wist en ook erkent dat hij een bouwvergunning moest hebben voor zijn paardestal en dat het verzuim om een dergelijke vergunning aan te vra gen aan hemzelf te wijten is. Tot begin dit jaar had hij de mogelijkheid die ver- deze tijd zo hoog opgelopen, dat de ge- gunning te verkrijgen, dus gaat het niet organiseerde middenstand er niet meer in slaagde alleen het benodigde bedrag op tafel te leggen. Daarom werd in 1974 op voorstel van het Weekblad voor Waddinxveen een comité in het leven geroepen dat zich tot taak stelde de bejaardenreis tot in lengte van jaren te organiseren en daarvoor de benodige financiële bronnen aan te boren. naar Hilver sum en de kuststreek gehouden reis af gerond f 14.000,heeft gekost. De helft hiervan kwam binnen van de 276 deelnemers en -sters. De rest kwam op tafel dank zij giften van de midden- stand en het bedrijfsleven, terwijl de auto-scooterbaan - die geregeld staat opgesteld op het parkeerterrein bij het winkelcentrum Groensvoorde - ook een fors bedrag in het laadje bracht. Op die manier is het Comité Bejaardenreis Waddinxveen er nog steeds in geslaagd de financiële eindjes aan elkaar te ANDERE BOUWWERKEN Als de Brugweg-bewoner het heeft over elders in zijn buurt gebouwde ob stakels dan is ook die grief volgens de gemeente ongegrond, aangezien door hem noch wordt aangegeven wanneer deze bouwwerken zijn opgericht, noch of daarvoor de benodigde bouwvergun ningen zijn verleend. Ook al zouden die zaken zonder bouwvergunning zijn ge bouwd dan is het aan het beleid van B. en W. overgelaten tegen welk zonder bouwvergunning opgericht bouwwerk wordt opgetreden. Aan wetsovertre ding door de een kan geen recht tot - wetsovertreding door de ander worden stuur heeft aangekocht in het gebied ontleend. Dr. Knoester kan zich er dan ook niet op beroepen dat gelijke geval len ongelijk behandeld worden, aange zien van gelijke gevallen volgens het college geen sprake is. zijn bezwaarschrift dan ook dit bedrag is medebegrepen een ver- 3'“j voor te lijden vermogens schade en de te maken verhuiskosten naar een premiekoopwoning, zulks op

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 13