I 107 Waddinxveners hebben geen werk 'W- Waddinxvener A. Oudijk dijkgraaf nieuw waterschap ”De Gouwelanden” GOUDSE BIOSCOPEN Reparatie J De trein met Kerst *«*w*swm*«*4*l AGENDA Marie Boere uit bestuur van de PvdA D’66 verdeelt bestuurstaken Televisie, Radio» Afspeelapp. Voorlopig bestuur De Gouwelanden en Oudjaar Aalsmeerse band bij Old Classic November-cijfers GAB aan alle merken JEUGDIGEN citeit. De vertegenwoordiger naar de nieuwsbrief. Dorpstraat 49, Waddinxveen tel. 5890 SERVICE CENTRUM VOOR RADIO en T.V. WADDINXVEEN/BOSKOOP Op Nieuwjaarsdag worden in dit deel van Zuid-Holland 17 polders opgeheven en samengevoegd in het water schap De Gouwelanden, gevestigd in het waterschapshuis aan Den dagelijks bestuur zullen optreden. Daarna zullen in het gebied verkiezin gen worden gehouden tot benoeming van de leden van de definitieve bestu ren. Gezien het feit, dat vele van de nu op te heffen polders honderden jaren hebben THALIA Do. en Vr. 8 uur, Za. en Zo. en Ma. en Di. 3.30, 7 en 9.15 uur, Wo. 3.30 en 8 uur HOOPER, a.l. Za. t/m wo. (ook beide kerstda gen) half twee ASSEPOESTER, a.l. Vr. en Za. 11.30 uur MOTOR- DUIVELS. 16 jr. REUNIE Tot nadere aankondiging geen voorstellingen. SCHOUWBURG Do. en Vr. 8 uur, Za. 6.45 en 9.30 uur, Zo. en Ma. 4 en 9.15 uur, Di. 4 en 7 uur, Wo. 8 uur MOORD OP DE NUL. Kleur, a.l. Zo. 7 uur, Ma. 7 uur, Di. 9.30 uur MENEER KLOMP. Kleur, 16 jr. Za. 3 uur, Zo. t/m Wo. 2 uur DO NALD IS NIET IN Z’N EENTJE. Kleur, a.l. ■W M. BOERE (PvdA) en bloemen en sprak de hoop uit dat hij WADDINXVEEN Het nieuwgeko- lijk in een vrij stroeve sfeer, mede door- Zuid-hollandse deel van waarbij de volgende polders worden SINTERKLAASDAG ’74 Toen op Sinterklaasdag 1974 de be stuurders van de binnen het Hoog heemraadschap van Rijnland gelegen polders bijeen waren in de Stadsge hoorzaal te Leiden op uitnodiging van de provinciale besturen van Noord- en Zuid-Holland bestond de surprise uit de mededeling van de Gedeputeerden Van de Zande en Van Dis dat in de pro vinciale besturen het besluit was geval len tot samenvoeging van de binnen Rijnland gelegen polders tot een zeer beperkt aantal vrij grote waterschap pen. Uitdrukkelijk werd hierbij ver klaard dat de wijze waarop deze con centratie zou plaats vinden nog volko men open lag en ernaar gestreefd zou worden het proces te laten verlopen met volledige inspraak uit het betref fende gebied. Alhoewel de polderbesturen om meer dere redenen niet enthousiast waren voor de concentratie van polders, werd toch besloten gebuik te maken van de mogelijkheden tot het leveren van een inbreng d.m.v. een vertrouwenscom missie, die werd samengesteld uit pol derbestuurders en die moest gaan on derhandelen met de Gedeputeerden, bijgestaan door een werkgroep van zeer deskundige provinciale ambtena ren van Noord- en Zuid-Holland. daar deze zich nu volledig gaat wijden aan zijn functie als fractievoorzitter van de vijf zetels in de gemeenteraad heb bende PvdA. Rijnland beoogt het provinciaal be- stuur voorwaarden te scheppen om de waterschapstaken in het gebied van het hoogheemraadschap op een meer doel matige en efficiënte wijze te doen be hartigen. Meer dan vroeger krijgen de polders naast de geëigende taken zoals waterkering, waterbeheersing en zorg voor de wegen, te maken met andere belangen bijvoorbeeld op het gebied van recreatie, industrie, verkeer, ruim telijke ordening, natuurbeheer en het milieu. Daar de waterschapstaak meer facet ten heeft gekregen wordt het nodig ge oordeeld de uitoefening van die taken op te dragen aan een organisatie, die hiervoor is berekend d.w.z. beschikt over een krachtig bestuur, een behoor lijk financieel draagvlak en deskundige technisch en administratief personeel, dat op niveau besprekingen kan voeren met andere overheidslichamen. Een waterschap is namelijk ook een over heidslichaam en staat in de hierarchic rijk-provincie-gemeente op één lijn met de gemeente. Een gemeente heeft een een beperkt aantal taken op een vrij uitgebreid, meerdere gemeenten om vattend territoir. Van de 919 werkloze mannen behoren er 209 (bijna 22%) tot de categorie t/m 22 jaar; van de 579 werkloze vrouwen behoren er j tijdscategorie. Overigens staan de ge noemd jeugdigen over het algemeen (nog) niet lang als werkloos bij het ar- WADDINXVEEN/BOSKOOP Het voorlopig dagelijks bestuur van het waterschap De Gouwe landen is als volgt samengesteld: Dijkgraaf: A. Oudijk te W’veen. Heemraden-Gebouwd A. Macdaniël te Reeuwijk (tevens wnd. Dijkgraaf) J. van Nes te Boskoop J. L. van Klaveren te W’veen H. J. Grootendorst te Boskoop Heemraden-Ongebouwd A. Reijneveld te Bodegraven B. J. van Leeuwen te Reeuwijk C. W. van de Bunt te Reeuwijk J. Koetsier Jaczn. te H’woude Secretaris-Ontvanger is de heer K. Heinen, thans nog wonende te Klaaswaal. Hoofd van de Techni sche Dienst is de heer ing. W. H. Zijlstra te Koudekerk a.d. Rijn. Verder hebben in het voorlopig algemeen bestuur zitting de vol gende hoofdingelanden: Ongebouwd H. S. Kroft te Alphen a.d. Rijn A. G. Stolwijk te Bodegraven J. van Briemen te Bodegraven J. M. de Jong te Reeuwijk P. Kooy te Reeuwijk J. H. M. van Vliet te Reeuwijk A. A. Nijveldt te Boskoop J. van Dorp te Alphen a.d. Rijn Plaatsvervangers: J. B. Los te Alphen a.d. Rijn J. H. Dorresteijn te Reeuwijk T. J. G. van der Stok te H’recht A. Geers te Boskoop Gebouwd: J. H. Reinders te Boskoop A. Hoogendoorn te Boskoop Ir. J. Groenveld te Reeuwijk C. H. Voordouw te Bodegraven A. B. v.d. Wel te Gouda P. Binee te Gouda D. N. van Gemeren te Boskoop L. Gesman te Alphen a.d. Rijn Plaatsvervangers: M. B. Kompeer te Boskoop C. van den Heuvel te Reeuwijk N. Th. M. van der Hulst te Hazerswoude f NIET DOKTEREN maar REPAREREN is ons devies!! WADDINXVEEN/UTRECHT Op zondag 24 december en op maandag 25 december (le Kerstdag) zal de trein dienst drastisch worden ingekrompen. Dat betekent dat in veel gevallen de kwartierdiensten tot een halfuurdienst en de halfuurdiensten tot een uurdienst worden teruggebracht. De ervaring heeft nl. geleerd dat de vraag naar ver voer op dergelijke dagen betrekkelijk gering is. Op dinsdag 26 december (2e kerstdag) rijden de treinen als op een zondag en op woensdag 27 als op een maandag, dus met een groter aantal forensen treinen. Op vrijdag 29 december ver vallen ’s middags de vrijdagse weekend-treinen. Op Oudejaarsavond zullen de treinrei zigers vóór acht uur op bestemming moeten zijn. Evenals bij het stads- en streekvervoer wordt na achten de treinenloop - op enkele internationale treinen na - stop gezet. Op Oudejaarsa vond is het reizigersaanbod vrijwel ni hil. Door deze maatregel worden be langrijke kosten bespaard. Bovendien, brengen ook de werkers bij het open baar vervoer de jaarwisseling graag in J_ cjxr:t valt op een maandag, maar omdat het een feestdag is rijden de treinen in de zondagse dienstregeling. Op dinsdag 2 rijden die normaal ’s maandags rijden. Ham 36 in Boskoop. Tot het beheersgebied van dit nieuwe waterschap strekt zich ook (een deel van) het grondgebied van Waddinxveen uit. Het voorlopig bestuur van De Gouwe landen wordt voorgezeten door de uit Waddinxveen komende dijkgraaf A. Oudijk. In het bestuur heeft verder zit ting als heemraad-gebouwd de Wad- dinxvener J. L. van Klaveren. De rest is afkomstig uit plaatsen rond Wad dinxveen. Om van een*goed gespreide vertegenwoordiging in het bestuur ver zekerd te zijn is het gebied ingedeeld in 4 kiesdistricten, die 16 zgn. hoofdinge landen met plaatsvervangers leveren, waarvan 8 het ’’ongebouwd” land en tuinbouw) vertegenwoordigen en 8 het ’’gebouwd” woonhuizen, bedrijf sgebouwen, kassen e.d.). Voor de huidige overgangsfase van 2 jaar (1979 en 1980) kozen deze 16 hoof dingelanden uit hun midden het dage lijks bestuur, in waterschapstermen aangeduid als dijkgraaf en heemraden. De dijkgraaf, de 8 heemraden en de 16 JïïSSSÏ? SÏÏSÏÏÏÏ* vï Dijkgraaf A. Oudijk k« «.w - - - - -----]je Gouwelanden Weekblad voor Wad- WADDINXVEEN/GOUDA Volgens een opgave van het Geweste lijk Arbeidsbureau in Gouda waren in de maand november 107 Wad- dinxveners zonder werk: 62 mannen en 45 vrouwen. Een maand eerder stonden er bij het Goudse GAB 98 plaatsgenoten als werkzoekend ingeschreven. In het werkgebied van het GAB is vo- ties op de arbeidsmarkt zoveel mogelijk rige maand het aantal werkloze man- terug te brengen. nen nagenoeg gelijk gebleven 2 tot 919) aan dat van oktober. Het aantal werkloze vrouwen daalde (—18 tot 597). De vraag naar personeel daalde eveneens (mannen 85 tot 1349, vrou wen 75 tot 117). Bij de mannen staat nu tegenover een aanbod (werklozen) van 919 een vraag van slechts 117. Daarmee is al aangegeven dat de ar- beidsmarktsituatie voor vrouwen dui delijk ongunstiger is dan die voor mannen. en scholingsregelingen - de discrepan- gens t/m 22 jaar (209) zijn er 124 ruim 59%) die korter dan 3 maanden staan ingeschreven; bij de meisjes is dit typewerk. voor het Zuid-Hollandse deel van Rijn- 'cn' --co°'' De ombudstaak die D’66 zichzelf heeft land 5 waterschappen worden ingesteld vrij grote gesteld is zo gesplitst dat die zaken - 2 boven de Rijn en 3 beneden de Rijn behandeling be- - terwijl de Geestgrondpolders (omge- v dOOr Jr?.Ct«- Wa“enaar- KatWÜk en voafstter Haak Barth en afdehngs- wijk) worden opgeheven en rechts- vee|heid van taken oo een betrekkeliik voofzitter Vincênt Krauwer, terwijl treeks onder het Hoogheemraadschap beperkt territoir. Een waterschap heeft voor het langere termijnwerk (Brug- van Rijnland komen te ressorteren. centrum, middenstandsproblemen in Bij dit besluit worden tegelijkertijd de de Bomenwijk, Dorpstraat) wordt ge dacht aan een verdeling van taken over de bestuursleden al dan niet met be hulp van andere leden-vrijwilligers. aantal: 159 ruim 58%). Deze cijfers wijzen op een «.w doorstroming op de arbeidsmarkt. On- weJke onmidd der de jeugdigen bevinden zich ook nog hooven words schoolverlaters (ook jongeren die m het voóraitter inmiddels begonnen schooljaar weer hebben afgehaakt). Van de 209 werk loze jongens (t/m 22 jaar) zijn er 57 ruim 27%) ’’schoolverlater”; van de 273 meisjes 112 ruim 41%). Ook hier blijkt weer de ongunstiger arbeid- smarktsituatie voor vrouwen. IWEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 WADDINXVEEN PvdA- fractievoorzitter in de Waddinxveense gemeenteraad, Marie Boere (55), maakt geen deel meer uit van het socia listische afdelingsbestuur. Op de vorige week dinsdagavond in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost gehou den jaarvergadering van de afdeling Waddinxveen van de PvdA trad hij na 22 jaar af als bestuurslid. Hij deed dat samen met secretaris Ruud Bosch, die vanwege een nieuwe werkkring al na één jaar zijn bestuurszetel beschikbaar moest stellen. De PvdA-leden kozen Jetty Bonsel en Arie Slinger als nieuwe bestuursleden. Het bestuur van de afdeling Wad dinxveen van de PvdA ziet er nu zo uit: Martin Kraayestein (voorzitter), Cocky ten Zijthoff-Janssen (seretaresse), Ton van den Berg (penningmeester), Jetty Bonsel-Snelleman (bestuurslid), Thijs Spaans (ledenadministratie), Arie Slin ger (bestuurslid) en Henry ten Zijthoff (fractie-secretaris). Voorzitter Martin Kraayestein nam hartelijk afscheid van de twee bestuur sleden Marie Boere en Ruud Bosch. In de eerste plaats richtte hij het woord tot Marie Boere, die na 22 jaar een punt heeft gezet achter het bestuurslid maatschap. De PvdA-voorzitter sprak zijn dank uit, namens het bestuur en de leden, voor al die jaren dat Marie Boere in het bestuur heeft gezeten en het vele werk dat hij in die periode heeft gedaan. Tevens bedankte hij zijn vrouw Nel, die dank zij haar steun ze ker heeft bijgedragen dat Marie zijn werk voor de PvdA heeft kunnen doen. Het andere vertrekkende bestuurslid, secretaris Ruud Bosch, had er maar een jaar opzitten, maar ook hij werd voor zijn werk en inzet bedankt. Martin Kraayestein overhandigde beide ex- opgeheven: Alpherpolder, Riethoornse bestuursleden cadeaubonnen, sigaren polder, Nesse, Laag Boskoop, Steekt, en bloemen en sprak de hoop uit dat hij Binnenpolder, Gouwepolder, Polder hen beide nog vaak zou kunnen ont- Reeuwijk, Zuidzijderpolder, Bloemen- moeten op bijeenkomsten van de daal, Sluipwijk, Oukoop Negenvier- PvdA. Dit zal uiteraard voor Marie tel, Willens, Stein, Middelburg, Tem- Boerejn het geheel geen probleem zijn, pelpolder, Broekvelden en Vettenbroek. WAAROM NIEUW W ATERSCHAP? Met de polderconcentratie binnen sturen meende dat om een aantal rede nen aan waterschappen, niet groter dan zou moeten worden gegeven. Toen men el- 1- - 1t van de 10.000 ha per waterschap had gevon- JI1_1 11_?1-. bestuur en de instanties van D’66, is hel in een bijzonder goe’de en construc- bestuurslid Piet v.d. Hoeven. Het be- tieve sfeer. stuurslid Coby van Tilborgh is uitslui- Deze besprekingen resulteerden in een 1 - j- besluit van Provinciale Staten in maart overgang van het oude naar het nieuwe 1977 om een voorstel van Gedepu- WADDINXVEEN Komende zater dagavond houdt de Waddinxveense de familiekring door. Nieuwjaarsdag dansvereniging The Old Classic in het de vijf Anne Frank-centrum haar Kerstbal, Rijnland, stplas Melodeans uit Aalsmeer. Begon- januari zullen ook alle forensentreinen hoofdingelanden vormen samen het al- enigde Vergadering. Door Provinciale waterschap De Gouwelanden Staten is voor deze tijd van 2 jaar be- (Foto: Weekblad voor paatd dat een ’’voorlopig” algemeen en dinxveen/Sjaak Noteboom). Commissaris der Koningin in Zuid- Holland mr. Vrolijk, is daarom voorne mens om op donderdag 11 januari per soonlijk afscheid te nemen van de oude besturen. De presentatie van het nieuwe waterschap aan de hierbij be- bestaan en zeer vele van de bestuurders trokken gemeentebesturen zal eind ja- behoren tot families, die van generatie nuari plaatshebben. op generatie hun tijd en inzicht hebben gegeven om de polders te maken tot wat ze nu op dit moment zijn, zou het als onjuist ervaren worden, wanneer hieraan van officiële zijde geen aan dacht geschonken zou worden. De STROEVE SFEER De besprekingen verliepen aanvanke- zen bestuur van D’66 in Waddinxveen dat de ambtelijke werkgroep, die door heeft de taken verdeeld. Voorzitter de provincies was ingesteld, dacht in Vincent Krauwer is tevens belast met termen van zo’n 20.000 ha, terwijl de de verbinding bestuur-fractie. Marina vertrouwenscommissie uit de polderbe- Cammel-Houtman beheert het secreta riaat en is tevens vice-voorzitter. Als penningmeesteresse fungeert Sylvia ongeveer 5000 ha de voorkeur Barth. Het bestuurslid Hein Schildt is r--- 'T'- belast met de ledenwerving en de publi- kaar zo ongeveer in de buurt citeit, De vertegenwoordiger naar de innnn 273 47%) tot deze leef- regio, tevens belast met de verbinding den, verliepen de besprekingen verder noemd jeugdigen over het algemeen J vuil A 11L/V1 til 1U UXIUIUI beidsbureau geregistreerd. Bij de jon- tend belast met de begeleiding van de bestuur en verricht tevens het nodige teerde Staten goed te keuren, waarbij ALGEMEEN BEELD De situatie op de arbeidsmarkt is in de het openbaar fractieberaad en de be- waterschap. Deze reglementen zijn bestaat nog steeds veel vraag naar per- begonnen met de rondzending van ciale Staten van 16 maart 1978. Hierbij soneel dat niet werkloos is (vaklieden nieuwsbrieven. ”Het lijkt ons een worden in het gebied tussen Gouda, in de sectoren houtbewerking, bouw en metaal), terwijl er veel werklozen staan ingeschreven voor wie geen vraag be- aangelegenheden die de aandacht polders opgeheven en het streven - ook door het toepassen van grenzen van de nieuwe waterschappen aangegeven en wordt voor ieder nieuw te vormen waterschap een reglemente- ringscommissie ingesteld, die een in- Om het contact met de leden van D’66 breng is gaan leveren bij het samenstel- niet alleen via de ledenvergaderingen, len van het nieuwe reglement voor elk 1.'1 2. i va- afgelopen maand weinig veranderd. Er stuursvergaderingen te onderhouden is stgesteld in de vergadering van Provin- begonnen met de rondzending van ciale Staten van 16 maart 1978. Hierbij “ZZ_. ll".t ons een worden in het gebied tussen Gouda, goede zaak u op de hoogte te houden Alphen aan den Rijn en Bodegraven 17 van aangelegenheden die de aandacht polders opgeheven en het nieuwe wa- hebben van uw bestuur en van overige terschap De Gouwelanden opgericht. staat. Het arbeidsbureau blijft ernaar ontwikkelingen, waarbij onze afdeling De Gouwelanden is dus één van c. 1.21t,_i is betrokken”, zo schrijft het afdelings- nieuw gevormde waterschappen in het dat zal worden verzorgd door The We- plaatsingsbevorderende maatregelen bestuur in de aanhef van de eerste »■•---•- *-■ 1. 1r nen wordt om acht uur.

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 19