I Zt ilas: 2 mensen I.l.l 011 nu f f f huizen, Meer woningwetwoningen in Zuidplas, zegt FNV ZUIDPLAS-REACTIES BEGINNEN TE KOMEN 'Zoetwaterkanaal hoeft helemaal niet ondergronds Goudse Kamer Premiebouw in Zuidplas aanbevolen SPORTPARKEN WADDINXVEEN/GOUDA Wad- zaalsportverenigingen gebruikt kan te overwinnen is. maal niets positiefs uit. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 DECEMBER 1978 1 om 1 stichten: langs de Kanaaldijk schuin te ste plaats de te verplaatsen hervormde Rehobothschool van de Onderweg en Kerkstraat. En verder dan nog een protestants-christelijke en een rooms- De kerken in Waddinxveen zijn aan het bekijken hoeveel ruimte er in Zuidplas nodig is voor kerkelijke doeleinden. De geplande ruimte van 1.000 vierkante meter wordt vooral snog te weinig gevonden. De kerken zullen over deze zaak een nota schrijven. ten van leningen, bijvoorbeeld voor het kopen van een huis. SCHOLEN In de zienswijze van de FNV moeten de Esdoornlaan naar de Beijerincklaan en kan direct of later worden doorgetrok ken naar de Kanaaldijk via een nieuwe spoortunnel. elkaar worden neergezet. Concentratie van scholen, waarvan het bestuur in handen van de ouders moet worden ge legd, heeft vele voordelen, zoals de Langs de nieuwe ’’zoetwaterweg” ko men aparte fietspaden. Om de nieuwe weg in de toekomst eventueel te ontla sten zou er een rondweg gemaakt kun nen worden tussen de Zuidelijke Dwarsweg in het zuiden en het Noor- deinde in het noorden via de achter kant van Zuidplas bij autohandel Van Leeuwen BV. In de nieuwe woonwijk zelf zal de woonerfgedachte hoogtij vieren. SCHOLEN In Zuidplas komen in ieder geval vier legde. Gisteravond (dinsdagavond 19 december) hield de afdeling Wad dinxveen van de Partij van de Arbeid (PvdA) in het gebouwtje van de speel- I I I de grond in handen van de ge- forse gemeenschapsruimte, die buiten f _iixitj ix ii__ i_ ::i_ centrum, vergaderruimte, voor kerke- In de reactie op de Zuidplas-nota’s zegt lijke activiteiten en uitleenpost van de de FNV verder nog dat de in de nieuwe bibliotheek. De scholen zullen hoe dan wijk te bouwen winkels moeten zijn af- ook een geïntegreerd onderdeel van nieuwe woonwijk Zuidplas moeten vor men. Dit park vormt het groene hart van de nieuwe woonwijk en trefpunt van voetgangers- en fietsersroute. Omdat enige bedrijvigheid Zuidplas ze ker ten goede zal komen is het denk baar dat aan de rand van het woonge bied bij de beijerincklaan wat woon vriendelijke bedrijfjes zullen worden toegelaten. Een nieuw bedrijfsterrein is gedacht in het gebied dat wordt be grensd door de Zuidelijke Dwarsweg, de Kanaaldijk en de spoorlijn Gouda- Alphen aan den Rijn. Zeg maar: tege nover de St. Victorwijk. Het terrein daar heeft goede mogelijkheden, is ge makkelijk bereikbaar en niet zo ge schikt voor woningbouw. LAAGBOUW Zuidplas wordt een wijk met bijna alle maal laagbouw. Er worden hooguit al leen wat gestapelde woningen neerge zet. Tussen de Beijerincklaan en de Piasweg zal minder voorgezinshoudens worden gebouwd, omdat de vraag naar huisvesting voor alleenstaanden, onvol ledige gezinnen en bejaarden toe neemt. De hoek Onderweg, Piasweg en het tracé van het te graven zoetwater kanaal wordt een woongebiedje. Hoe dat allemaal gaat worden zal worden bekeken in het kader van de opknap beurt die het Dorpstraatgebied staat te wachten. SCHOLEN Geen scholenbouw in etages, beden kingen ten aanzien van de mogelijke combinaties van geïntegreerde ba sisscholen en minimale prognoses van de gemeente voor wat betreft het toekomstige leerlingenaanbod (kleuter- en lagere scholen krijgen tot in 1985 te maken met een terug val) waren opmerkingen die in het Anne Frankcentrum namens de schoolraad voor het openbaar on derwijs en de afdeling Waddinxveen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) werden geventi leerd. Planoloog en PvdA-lid Frans Vonk vindt het niet van zorgvuldigheid ge tuigen om het sportveldencomplex in ”de Sniep” te verplaatsen. Hij noemt dat het binnen enkele jaren vernietigen van een grote investe ring. Frans Vonk wil dan ook de sportvelden handhaven en de te bouwen tennishal een plaatsje geven langs de Beijerincklaan in plaats van de gedachte lokatie bij het zwem- badcomplex. In de raadscommissie voor de on derwijszaken formuleerde D. Uit- beijerse (SGP/HKV/GPV) bezwaren tegen het bij elkaar plaatsen van de vier in Zuidplas te bouwen scholen in verband met de rivaliteit, noemde ook mevrouw H. J. Groenendijk- Bernard (CDA) de combinatie van een hervormde en een openbare school niet zo gelukkig, wees F. H. de Ruijter (VVD) juist op de voorde len van één scholencomplex (bouw, verwarming) en zei wethouder A. H. van Gent (PvdA) dat de bezwaren bij een combinatie van twee scholen misschien beter gedacht zou kunnen worden aan één complex voor het hervormd en protestants-christelijke onderwijs, aangezien de schatting van het belangstellingspercentage binnen deze groep de grootste onze kere factor is. Het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van Ne derlands Hervormde Christelijke scholen wil de nieuw te bouwen Re hobothschool zo dicht mogelijk bij de hoek Plasweg/verlengde Es doornlaan gesitueerd zien. Onder aanvoering van de VVD heb ben leden van de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw ervoor gepleit een nieuw sportpark te maken direct ten noordwesten van de Piasweg, in welk gebied de manege ’’Reigers- burgh” en het bovengrondse deel van het zoetwaterkanaal Waddinxveen-Voorburg is gelegen. In de stukken over de nieuwe woon wijk Zuidplas noemt de gemeente twee plekken, die voor het sportge beuren kunnen worden vrijgemaakt: aan de Piasweg en in het middenge bied van de polder tussen Kanaal dijk en spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn, welk gebied is ingeklemd tussen het nieuwe bedrijfsterrein te genover St. Victorwijk in het zuiden en het scholencomplex (HAVO/At- heneum/MAVO/LTO) in het noor den. De gemeente geeft de voorkeur aan dee twee sportparklocaties, om dat het niet goed is het gehele Wad- dinxveense sportgebeuren opnieuw op één plaats te concentreren. Van het op eikaars lip zitten gaat nu een- WADDINXVEEN De nieuwe Waddinxveense woonwijk Zuidplas tussen de Piasweg en de Beijerincklaan wordt een aparte plek met 2.000 huizen voor 5.000 mensen, die lief en leed zullen gaan delen in een droogmakerij van oude zeeklei met dunne venige bovengrond. Een woongebied waar na 1981 alleen Waddinxveners en aan onze gemeente economisch gebondenen zullen komen te wonen. Een 60 hectare om vattende plek met plaatsgebonden voorzieningen als scholen, winkels en ruimten voor sport en sociaal-culturele activiteiten. Een woonwijk, waarin de identiteit van het open landschap van de Zuidplaspolder zal worden gehandhaafd. Omdat het complete sportpark de den, 4 voetbalvelden, 1 oefenveld en een zwembadcomplex hoe dan ook een barrière zal blijven vormen tussen de nieuwe woonwijk Zuidplas en de oude kern zullen er aan de Sniepweg een aantal sportvelden voor de woning bouw moeten wijken. Sneuvelen zullen eerst de voetbalvel den van de voetbalvereniging Wad dinxveen. Het openlucht- en overdekte De Buitenhof van Be Fair zullen niet voetbalvereniging ’’Wad dinxveen” en de hockeyclub ’’Wad dinxveen” willen liever in het sport park ”de Sniep” blijven zitten waar ze zitten, maar zijn bereid aan een eventuele verhuizing mee te werken. Indien daarvan sprake moet zijn dan hebben de hockeyers al laten weten hun nieuwe velden het liefst aan de Piasweg ten oosten van de manege ’’Reigersburgh” gesitueerd te zien. Voetballers en hockeyers willen er financieel gezien niet op achteruit gaan als er verplaatst moet worden. drijven aan de rand van de woonwijk moet worden bevorderd, dat de verp laatsing van een deel van het sportpark ”de Sniep” een onnodige kapitaalver nietiging is, en dus moet worden tegen gegaan, dat er in alle te bouwen wonin gen dubbel glas moet komen en een goede isolatie en dat de grond in de Zuidplas versneld onteigend moet wor den als een andere weg tot grondver werving niet bewandeld kan worden. De FNV is er voorstander van dat de grond weer in erfpacht wordt uitgege ven ’’waardoor de zeggenschap over de inrichting van het plan en de bestem- Koophandel en Fabrieken voor meenschap blijft’” Gouda en omstreken, zo meldt het maandblad voor het bedrijfsleven in deze streek van de Goudse Kamer. Tussen Beijerincklaan en Piasweg wil het gemeentebestuur namelijk na 1980 zo’n 2.000 woningen bouwen: 30 pro cent woningwetbouw, 45 procent pre- miebouw en 25 procent vrije sector bouw. Deze verdeling naar fïnan- cieringssector geldt ook voor het be stemmingsplan Zuidkade 1 Naar het oordeel van de Goudse Ka mer, die geconstateerd heeft dat er in Zuidplas en nabij de Zuidelijke Dwars weg tegenover de St. Victorwijk be- Zuidplaspolder” drijfsactiviteiten zullen komen, is er - vooral een tekort aan premie- koopwoningen. Deze woningen bren gen weer ruimte in de groep der huur- - vriendelijke en arbeidsintensieve be- De Piasweg blijf t zo: rustig en karakteristiek. Althans zo staat het in de stukken die zijn gemaakt ter voorbereiding van het bestemmingsplan Zuidplas. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). sector lukt het niet tot die prijs te ko- Een aantal reacties in willekeurige vol- j---1 gorde op één rij: WINKELS De middenstandsvereniging Wad dinxveen wil het winkelcentrum Zuidplas van 900 vierkante meter dichter bij het bestaande Wad dinxveen hebben. Dat hoeft geen punt te zijn als wordt besloten de winkelgalerij in ”de Sniep” op te heffen. En van dat laatste is de mid denstandsvereniging een voorstan der. De Met het gemeentebestuur is de FNV er een voorstander van dat de bejaarden woningen over de gehele wijk zullen worden verspreid. Öm een evenwich tige bevolkingsopbouw in Zuidplas te bevorderen kunnen de bejaardenwo ningen bijvoorbeeld in groepjes van vier worden neergezet. Gestapelde bouw is uit den boze. ’’Juist oudere mensen hebben vaak problemen met het trappen klimmen”. Opmerkelijk wordt het door de FNV gevonden dat er in de Zuidplasnota’s veel aandacht wordt besteed aan de loopafstand voor jonge gezonde mensen en dat de plaats en capaciteit van de medische zorg voor hen dié deze hulp nodig hebben aan het particulier initiatief wordt over- gelaten. ”Het gemeentebestuur mag de volksgezondheid niet overlaten aan I particulieren”, oordeelt de Federatie Nederlandse Vakbeweging. VERKEER Voor het realiseren van Zuidplas ziet de FNV niet het sportpark ”de Sniep” als een toekomstige barrière (”De sport velden vormen een onmisbare groen- kelcentrum van 900 vierkante meter. Sniep met 10 tennisbanen,*3 hockeyvel- Het centrum zal alleen dagwinkels be vatten en klein van omvang zijn, omdat er in Waddinxveen al te veel winkels zijn. De gemeente wil het winkelcen trum Zuidplas het liefst bouwen in combinatie met een op veel manieren te gebruiken buurtcentrum met activi teiten als buurtwerk, kindercrèche, geintergreerde basisscholen. In de eer- peuterspeelzaal, bibliotheek, kerkdien sten, kruiswerk en ga zo maar door. In plaats van gymnastieklokalen wordt er de openbare Jan Ligthartschool van de zwembad de Sniep plus het tennispark over gedacht in de nieuwe woonwijk De Buitenhof van Be Fair zullen niet een sportzaal te bouwen. worden verplaatst. Er zijn twee plekken Het verkeer in en rond Zuidplas heeft katholieke school. ïn het noorden van nieuwe sportparken te heel wat kopzorg gegeven. Na alles be- het nieuwe woongebied (dus vlak ach ter het sportpark de Sniep) zijn de twee te verplaatsen scholen gedacht en wat zuidelijker de twee andere scholen. Deze twee basisscholen zouden kunnen komen bij het centrumgebeuren dat WADDINXVEEN In Waddinxveens nieuwe woonwijk Zuidplas moeten aanmerkelijk meer woningwetwoningen komen, dan het ge meentebestuur vooralsnog denkt. Dat is de reactie van de afdeling Waddinxveen-Boskoop van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) op de nota’s, die het gemeentelijk stedebouwkundig bureau Stad en Landschap BV te Rotterdam heeft gemaakt voor het bebouwen van de Zuidplaspolder tussen de Beijerincklaan en de Piasweg. Uitgang spunt is dat daar zo’n 2.000 woningen worden gebouwd, waarvan 25 pro cent (500) in de vrije sector, 30 procent (600) in de woningwet- en be schutte sfeer en 45 procent (900) premiesector. Volgens de FNV wordt in de Zuidplas- buffer tussen de woonwijken en een nota’s nergens aangetoond dat er voor ontmoetingspunt voor wijkbewoners”), nièuwbouwuïtbreiding in “de de huisvesting van Waddinxveners en maar het verkeer van straks op de Zuid ,der is uitvoerig bediscus- inricl de aan deze gemeente economisch ge- Sniepweg of de ter hoogte van het te aderi vaf de Kamer bondenen behoefte is aan 70 procent graven zoetwaterkanaal nieuwe weg. yan K hand|, en fabrieken voor en koopwoningen (vrije sector plus pre- Om de nieuwewoorrwijgoed te laten Gouda gP omstreken. zo meldt het mie) en aan maar 30 procent woning- aansluiten op de Bomenwijk en het be- wetwoningen, met inbegrip van de be- staande Waddinxveen adviseert de jaardenwoningen en de huizen in de be- FNV al het verkeer om de nieuwe wijk scholen en andere bovenwijkse activi teiten beter tot ontplooiing kunnen ko- men. In de woonwijk zelf en bij de uit zal worden door het hoge percentage valswegen wil de vakorganisatie meer Opvallend is dat de FNV het onder grond maken van het zoetwaterkanaal gevonden stichten: langs de Kanaaldijkschuin te- keken en berekend te hebben wordt genover de Burgemeester Trooststraat voor het verkeer van en naar Wad en langs de Piasweg ten oosten van de dinxveens nieuwste woonwijk de voor- manege Reigersburgh. keur gegeven aan een nieuwe weg langs WINKELCENTRUM het on<Iergrondse deel van het zoetwa terkanaal Waddinxveen-Voorburg. Die wordt gecompleteerd met een mooie In Zuidplas komt een bescheiden win- weg gaat lopen van de door te trekken waterpartij, die uitloopt in een park. categorie woningen die tot ongeveer Ook deze categorie kan - aldus de er zoal in Waddinxveen wordt aangeke- mening van vele leden van de Kamer - ken tegen de opzet en inrichting van tot een verlichting van een tekort aan Zuidplas tussen de Beijerincklaan en woningen bijdragen, maar in de vrije de piasweg en de gevolgen daarvan. men door de te hoge grondprijzen. koopwoningen (vrije sector plus pre- wetwoningen, met inbegrip van de be schutte sfeer. ’’Buiten beschouwing heen te leiden. Daardoor zullen ook de wordt gelaten dat door de snel ver slechterende economische situatie de behoefte aan huurwoningen snel groter l_. r werklozen”, aldus de samenwerkende parkeerruimte gerealiseerd zien. vakbonden NW en NKV, die nog we- Opvallend is dat de FNV het onder- ten te vertellen dat banken werklozen grond maken van het zoetwaterkanaal niet als kredietwaardig zien bij het slui- achter het sportpark ”de Sniep” niet al- leen onnodig, maar vanuit het oogpunt van barrièrevorming zelfs ook niet wenselijk vindt. De vakbondsorganisa tie zegt te hebben vernomen dat het ka naal met groenstroken aan weerzijden in Zuidplas te bouwen vier scholen bij zo’n 50 meter breed wordt. ”Een bar rière die via een paar vaste oeverver bindingen gemakkelijk en veilig is te overwinnen”, aldus de FNV, die meent dat als er op die plek ook nog eens ver bouw van een sportzaal, die ook door keersweg - zoals in de bedoeling ligt - wor<jt aangelegd er een barrière ont gaan worden en het maken van een staat die veel gevaarlijker en moeilijker forse gemeenschapsruimte, die buiten te overwinnen is. schooltijd benut kan worden als wijk centrum, vergaderruimte, voor kerke- In de reactie op de Zuidplas-nota’s zegt lijke activiteiten en uitleenpost van de de FNV verder nog dat de in de nieuwe ---;--r- de gestemd op de directe levensbehoeften, dat de vestiging van kleine, milieu- WADDINXVEEN De nieuwe woonwijk Zuidplas, beschreven in de ’’Discussienota Zuidplaspolder”, de ’’Nota van aanbevelingen Zuidplaspol der” en de ’’Nota Grondverwerving wordt in Wad dinxveen uitvoerig besproken. Dat is al begonnen op dinsdagavond 21 novem ber toen het gemeentebestuur in het Anne Frankcentrum een informatie- woningen. Temeer wanneer aan bewo- bijeenkomst voor de bevolking be- ners van de regio voorrang wordt gege- -• ven kunnen die er aan meewerken dat er huurwoningen ter beschikking ko men. v.zo.j. t Bij de gemeentebesturen bestaat de tuinvereniging De Paddestoel aan de neiging om de zogenaamde markt- Lijsterbesstraat een hoorzitting, spe- waarde te verkrijgen voor grond in de ciaal voor de bewoners van de Bomen vrije sektor. Dat betekent dat juist de wij k en rond de Piasweg en de Dorps- categorie woningen die tot ongeveer traat. 200.000,- kost niet aan bod komt. Intussen is al een beeld te krijgen hoe een koopwoninge

Weekblad voor Waddinxveen | 1978 | | pagina 27