121 W’veners I I ji Wonen of wijken”Avond discussiëren met toneel hebben geen werk 99 Informatie avond over Baha’i-geloof Januari-cijfers GAB Gouda 1 Tien maanden geëist tegen W’vener (24) WADDINXVEEN/ROTTERDAM Bij de Rotterdamse rechtbank heeft of ficier van justitie mr. D. J. Copper tien maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, geëist tegen een aan de drank verslaafde Wad- dinxveense loswerkman van rond de 24 jaar. Die strafmaat gold voor het vol gende in Gouda uitgehaalde, kwaad: Forum met mensen uit het Brugcentrum o? WatweetUvan Palma de Majorca? Ja, dit is er een havenkijkje van. Maar weet U ook dat er in dit deel van Spanje al velen een grandioze zonva kantie hebben doorgebracht en er vaak weer heen willen, als door ’n magneet getrokken? Wilt daar ook meer van weten? Vraag alles aan on,a deskun dige reisadviseurs. i i i i 111 s iiin Wrip g w» 1 i - I Si ;z 5&, ^j/reis- en passageburos I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 De weersomstandigheden hebben voor een belangrijk deel de situatie op de ar beidsmarkt in januari bepaald. Veel be drijven zijn afhankelijk van of betrok ken bij de bouwnijverheid. Dit heeft in een aantal situaties geleid tot (tijde lijke) werkloosheid. Deze situatie kan snel veranderen. Meer verontrustend is het structurele probleem dat hierin be staat dat vraag en aanbod niet op el kaar zijn afgestemd. Bouw, metaal, en hout zijn nog steeds de grote ’’vragers”. ("V 1X A r» 1 venen te vinden die voldoen aan de se lectiecriteria van de werkgevers in deze sectoren. Daarentegen is er een veront- JEUGDIGEN Van de 1096 ingeschreven werkloze mannen behoren er 226 ruim 20,6%) tot de leeftijdscategorie t/m 22 jaar. Van de 480 ingeschreven werkloze vrouwen behoren er 219 ruim 45,6%) tot genoemde leeftijdscategorie. Overi gens is de doorstroming onder de jeug digen groot. Bij de jongens t/m 22 jaar staat ruim 82% korter dan 6 maanden als werkloos ingeschreven; bij de meis jes t/m 22 jaar is dit: ruim 74%. Vraag en aanbod op de arbeidsmarkt passen in veel situaties niet op elkaar. Het arbeidsbureau kan een hele reeks maatregelen toepassen om of de plaat sing te bevorderen (met name van lang durig ingeschrevenen) of het opleiding sniveau u aan te passen aan de eisen van het bedrijfsleven. In 1978 kon een groot aantal werklozen met toepassing van diverse regelingen worden gehol pen, terwijl anderzijds vele vacatures konden worden voorzien. WADDINXVEEN Vanavond (woensdag 21 februari) wordt in het Gereformeerd Verenigingsgebouw ”Het Trefpunt” om kwart over acht een informatieavond gehouden over het Baha’i-geloof. Het programma om vat onder meer live-muziek, een korte inleiding door mevrouw Wil Sluis en een diaserie. loonzakjes bij de Koninklijke Gouda Garens, van vierhonderd gulden en een fiets bij het GEB-gebouw en van siga retten uit een winkel in de Veerstraat die ten laste werd gelegd aan de ver dachte. Voorts moest hij zich verantwoorden huisbaas onderhoudt hun huis slecht. Erna wil daar iets aan doen en komt in contact met het buurtcomité. Ze ontdekt dat daar naar haar wordt ge luisterd en dat ze meer kan dan alleen huismoeder zijn. Dat levert conflicten op met Karei, die thuis minder tot overleggen bereid is dan op het werk. Ook voor Erna zelf is het moeilijk. Zo moet ze voor het eerst als woordvoerd- ster optreden van het comité, en alle tijd die ze besteed aan het buurtcomité, kan ze niet aan Karei en de kinderen besteden. Als de renovatie niet door kan gaan omdat dat te duur is, wordt het Erna ook te veel. Toch blijft ze aktief. Er komen nieuwe huizen en er moet geknokt worden voor betaalbare huren. De uiteindelijke huurprijs valt vies tegen: de huren worden veel hoger dan de mensen gewend waren te betalen. Met allerlei ’redelijke argu menten’ wordt de huurhoogte ver klaard. En met even ’redelijke argu menten’ wordt Karei in de onderne mingsraad onder druk gezet om van zijn eisen af te zien. Jammer van de vakan tieplannen die ze hadden. Die gaan niet door. Ze hebben al hun geld nodig voor de nieuwe huren. Zo merken Karei en Erna dat de loonstrijd en de strijd voor betaalbare huren en dat niet alleen in hun portemonnee. ’’Wonen en wijken” gaat ook over inspraak. In spraak in de buurten en inspraak in het bedrijf. In beide gevallen blijkt dat er ge manipuleerd wordt en dat er van echte medezeggenschap niet veel terecht komt. De gemeente gebruikt de in spraak om de buurtbewoners het idee te geven dat ze invloed hebben, terwijl in werkelijkheid de belangen van bouw ondernemers en huizenbezitters wor den veilig gesteld. In de bedrijven wordt de inspraak gebruikt om de arbeiders medeplichtig te maken aan be slissingen die in het belang zijn van de kapitaalbezitters. TOCH VROLIJK Toch is ’’Wonen of wijken” een vrolijk programma: met een lach en een traan, met een orgel en een gitaar en met liedjes over de mensen in de buurten. Een vrolijkheid die je samen voelt, als je merkt dat met inzet van gezamenlijke krachten dingen veranderbaar zijn. En al is het moeilijk en duurt het lang, die gezamenlijke krachtsinspanning geeft grond aan de hoop dat een betere samenleving mogelijk is. Een samen leving waarin niet meer nodig zal zijn dat de een de ander gebruikt om er rijker van te worden. Iff o Tevens kantoren te GOUDA, DEN HAAG, ZEIST en ZOETERMEER Een moment uit het stuk "Wonen of wijken" van de Nieuwe Komedie. Van links naar rechts ziet u Ursul de Geer, Bert André, Stella Knaack enJos Flühr. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Pan Sok). WADDINXVEEN/GOUDA Uit Waddinxveen stonden in de maand januari 85 mannen en 36 vrouwen als werkzoekend ingeschreven. Dat zijn er in totaal 121. In de laatste maand van vorig jaar telde men bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda 112 Waddinxveense werklozen: 69 mannen en 43 vrouwen. Het totaal aantal werkloze mannen in het GAB-géwest Gouda was eind ja nuari 156 hoger (van 940 naar 1096) dan eind december. De vraag naar mannen daalde met 82 (van 1190 naar 1108). Het aantal werkloze vrouwen liep op nieuw terug (-30 van 510 naar 480), ter wijl de vraag naar vrouwen een weinig steeg (+9 van 115 naar 124). De stijging van het aanbod bij de mannen wordt vrijwel geheel verklaard door seizoen- seizoensinvloeden (landbouw +29, bouw +50, ongeschoold personeel +20). rustend geringe vraag in de meer dien stverlenende sectoren (administratie, handel, onderwijs, etc.). GEGEVENS OVER 1978 Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda verstrekte verder nog de vol gende gegevens over het jaar 1978: 30% loonkostenregeling Onder bepaalde voorwaarden kan aan een werkgever een tegemoetkoming van 30% in de loonkosten worden gege ven als deze een moeilijk plaatsbare werkzoekende in dienst neemt. In 1978 konden 30 werkzoekenden met toepas sing van deze regeling worden geplaatst. Loonsuppletie-regeling Onder bepaalde voorwaarden kan een werknemer een aanvulling van de uit keringsinstantie ontvangen op een nieuw(lager) loon. Het arbeidsbureau geeft daartoe een verklaring af. Deze verklaring werd in 1978 36 maal afgegeven. Loonkostensubsidie jeugdigen Onder bepaalde voorwaarden kan een werkgever een subsidie in de loonko sten ontvangen als deze bereid is een jeugdige, die gedurende een bepaalde tijd werkloos is, in dienst te nemen. Deze regeling werd in 1978 in totaal 11 maal toegepast. Voorlopige Regeling Plaatsing Gehan dicapten Deze regeling voorziet in een tege moetkoming in de loonkosten voor een werkgever die bereid is een gehandi capte in vaste dienst te nemen. In 1978 werd deze regeling 8 maal toegepast. Studiekostenregeling De regeling voorziet in een tegemoet koming in de studiekosten als een werkzoekende in overleg met het ar beidsbureau een opleiding volgt welke bedoeld is om een her-intreding in het arbeidsproces te vergemakkelijken. In 1978 werd deze regeling 86 maal toegepast. Regeling Scholing in samenwerking tussen bedrijfsleven en overheid (S.O.B.- Op het GAB zijn nauwelijks ingeschre- regeling) Onder bepaalde voorwaarden kan aan een werkgever een tegemoetkoming in de opleidingskosten en soms ook in de loonkosten worden gegeven als deze bereid is een nieuwe werknemer op te leiden. De regeling kan ook wor den toegepast voor reeds in dienst zijnde werknemers die zonder bijscho ling (op de duur) met ontslag worden bedreigd. In 1978 werd deze regeling bij vier werkgevers toegepast voor in totaal ruim 50 personen. Regeling Stimulering Vakopleiding Jeugdigen Een werkgever die bereid is om jeugdi gen op te leiden in het kader van het leerlingstelsel kan een tegemoetkoming ontvangen. In 1978 werd een dergelijke tegemoetkoming in 390 gevallen toegezegd. Tijdelijke Arbeidsplaatsen Regeling Diefstal van twaalfhonderd gulden uit (T.A.P.) 1-j Een werkgever in de overheidssector die bereid is een extra arbeidsplaats te creëren kan in aanmerking komen voor een volledige subsidie van de loonko sten (tot een maximum-niveau). Via deze regeling konden in 1978 15 perso nen aan een (tijdelijke) werkkring wor- wat’ betreft de mishandeling van de den geholpen. Gouwenaar Johannes Grootendorst op 24 juli van het vorig jaar. Op die dag zou hij bovendien de stacaravan van het slachtoffer hebben beschadigd door er een paar keien tegenaan te gooien. Achtergrond van al die misdragingen, die verdachte grif toegaf, vormde zijn alcoholisme. Aldus diverse deskundi gen die over de Waddinxvener rappor ten hadden opgesteld. Al vanaf zijn ze stiende zou hij stevig hebben gedron ken. De laatste drie jaar zou echter sprake zijn geweest van alcoholisme. In de ene baan na de andere mislukte de jongeman omdat hij dronken op zijn werk verscheen. Zelf vatte hij het voor de rechtbank allemaal zo ernstig niet op. Volgens hem zou hij zich in de toe komst beteren als hij maar vast werk en onderdak zou hebben. Daarop was vol gens verdachte goede kans. De president van de rechtbank, de offi cier, zelfs de raadscrouw van de Wad dinxvener, waren van mening dat dit optimisme wel wat te ver ging. De pre sident spiegelde de verdachte zelfs een tbr voor, als hij nog eens een keer in de fout zou gaan. De raadsvrouw verzocht de rechtbank om een korte, onvoor waardelijke veroordeling waarna een verplichte behandeling in een kliniek voor verslaafden zou kunnen volgen. De rechtbank doet volgende week uit spraak. WADDINXVEEN ’’Wonen of wijken is de naam die is gegeven aan de discussieavond mét toneel, die donderdagavond 1 maart om kwart voor acht in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar wordt gehouden. Op deze door de afdeling Waddinxveen van de Pacifistisch Socialistische Partij (PSP) georganiseerde avond staan landelijke pro blemen als woningnood, huren, renovatie, gemeentelijke nieuwbouw- plannen en het protest en het verzet van de bewoners daartegen centraal, maar het zal duidelijk zijn dat ook de problematiek van het sanerings- en vernieuwingsbeleid Brugcentrum voor een fors stuk gespreksstof zal gaan zorgen. 'Daar Is'voor wat betreft dé samenstel ling van het forum dan ook rekening mee gehouden. In dat forum hebben zitting de TNO-planoloog Frans Vonk, de leden van het Comité Coördinatie Belangen Brugcentrum Waddinxveen, Leo Vos (bewoner) en Gijs Krayesteyn (winkelier) en het lid van de werkgroep Red het notarishuis Theo den Boon. Voorzitter is PSP-lid Hans van Borselen NIEUWE KOMEDIE Gediscussieerd wordt er mede aan de hand van het toneelstuk ’’Wonen of Wijken” dat donderdagavond 1 maart in De Bonkelaar zal worden opgevoerd door de Nieuwe Komedie. Spelers zijn Edgar Danz, Ellen Veger, Ursul de Geer en Stella Knaack. De regie is in handen van Bart Scheepens. Voor de muziek zorgt Jan Jaap Jansen. De techniek is in handen van Peter de Graaf en Ton Hobbelen. Voor de pu blieksbegeleiding is verantwoordelijk Annemiek v. d. Brink. Met als uitgangspunt dat er al dertig jaar woningnood is in Nederland en dat we nog altijd 350.000 woningzoekenden hebben en talloze mensen die in slechte huizen wonen draait het in "Wonen of wijken” om een Jan Modaal gezin, dat woont in een 19e eeuwse wijk van een grote stad. Erna is huisvrouw en zorgt voor haar kinderen en Karei haar man, die metaalbewerker is. Op zijn werk is Karei een man van het redelijke overleg en zit hij in de ondernemingsraad. Hun

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7