de hefbrug I Rondom Humanisten 1 Collecte (2) Rosa en Huib Humanisten (2) Centraal Collecte Aryan Spark Humanisten (3) IJ J nu n Waddinxveen letterlijk verslag gedaan. met de van producer/drummer zen laten we het hier volgen: tf- van De jaarlijkse inzamelingsactie van Si- mavi, de vereniging voor directe medi sche hulp in de tropen, wordt dit jaar gehouden van 19 tot en met 24 maart. Simavi stelt zich ten doel door gezamen- In het laatste nummer van het PvdA- blad Prikbord wordt nog even teruggeblikt op de in de eerste dagen van dit jaar door de VARA verzorgde radiouitzending Waddinxveen Centraal. Deze ging recht streeks vanuit café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost de ether in. Pre sentator Henk van Stipriaan kreeg der tien mensen voor zijn microfoon, waar onder de Waddinxveense socialisten Anne van Gent (loco-burgemeester en wethou der) en Marie Boere (fractievoorzitter). PvdA-ers aan het Nederlandse volk heb ben doorgegeven, heeft Prikbord van de Toch was dit niet helemaal mijn vraag. Hoe zit dat met die beklede stoelen? "In Nederland kent men beambten en handarbeiders. Een van de strate- giën van het kapatilistisch systeem is inderdaad een stuk verdeeldheid in stand te houden. Dit manifesteert zich in de kantines: de ene stoel is be kleed en de andere stoel is van hout. En op de houten stoelen worden ge acht de mensen met een overall te zitten. De belkeden stoelen zijn voor de mensen die het meer met hun hoofd verdienen. Ik begrijp niet dat kol- lega's dit zich aan laten leunen, door op een bekleden stoel te gaan zitten. Ik heb vaak de neiging om ook op zo’n bekleden stoel te gaan zitten. Waarom zijn er ook zulke grote kan t oor muren gebouwd waar geen ven ters in zitten? Gewoom om de ver deeldheid. die in de arbeidersklasse altijd aanwezig is geweest, te hand haven. Dit is een van de taktieken die nog steeds worden toegepast. En daar kan iedereen zich dan wel goed bij voelen, maar ik vind het onzin en erger mij er dan ook aan seerd op de houtverwerking. De meu belindustrie is langzamerhand sterk teruggelopen, o.a. door de invloed van de buitenlandse konkurrentie. De meubelhandel is daar echter voor in de plaats gekomen". Waarom is Waddinxveen de laatste jaren volking in de derde wereld. Sterker nog: z0 gegroeid in inwonertal? "De groei is vooral geweest in de Aryan Spark werd in Den Haag geboren staan. dat er weer allerlei tekenen zijn in het geven van aanzetten tot een goed beleid. Als inwoner van W’veen aan vaard ik de stembusuitslag, maar het is natuurlijk duidelijk dat een socia list, die in Waddinxveen gebonden is aan een programma, in een minder heidspositie verkeert. Als socialist zou je meer kans op sukses hebben als de PVDA een meerderheid ver tegenwoordigde. Dit zou het werk niet alleen eenvoudiger, maar ook aan trekkelijker maken jaren '55-'7O. Vermoedelijk was in die jaren de drang naar behoud van het groenhouden van HET HART VAN HOLLAND nog niet zo sterk als dat vandaag de dag het geval is. Er zijn in die jaren vrij grote projekten uitgevoerd, waarbij kwam dat gemeenten in de buurt nog niet in staat waren uit te breiden. Het gevolg was dat erg veel mensen bui ten Waddinxveen hier een huis koch ten". Behoort Waddinxveen tot de groei- gemeenten? "Wij zijn geen officiële groeigemeen- te. Wij hebben ook niet geprobeerd dit te bewerkstelligen. Deze taken zijn in deze streek voor Alphen aid Rijn en Gouda weggelegd". Hoeveel inwoners heeft Waddinxveen en hoe ziet de gemeenteraad eruit? "Het inwonerstal is momenteel ruim 21.000. De gemeenteraad ziet er als volgt uit: D’66 (1). VVD (3), SGP/ GPV/HKV (4). PVDA (5), CDA (6)". Na de inleiding van het programma door de loco-burgemeester vervolgde Henk van Stipriaan zijn programma met een inter- vieuw met Marie Boere. Meneer Boere, U bent van huis uit een arbeider? (tegenwoordig klinkt dat al be laden. een arbeider; en zeer ten onrech te natuurlijk) "Ja, zeer ten onrechte. Ik ben er trots op een arbeider te zijn Wat voor werk heeft U van oorsprong gedaan? "Ik ben van huis uit metaalbewerker, maar ik heb in de loop der jaren een omschakeling gemaakt naar de elektronika. Ik werk nu in de meet- en regeltechniek”. Hoe is dat, fraktievoorzitter te zijn naast een volledige bertekking? "Het is druk vergaderen. Dit is een goede zaak om greep op de samen leving te krijgen. Het eist van de be stuurders optimaal kontakt. Ik heb het voorrecht representant te zijn van een partij die hoge waarde toekent aan het kontakt met de achterban. Dit vergt natuurlijk ook de nodige tijd". U werkt in Rotterdam en gaat dagelijks met de trein op en neer. Waarom zou U zo graag eens een tijdje in de Gemeen teraad van Rotterdam willen zitten? "Het is mij de laatste jaren duide lijk geworden doordat een meerder- heidscollege van de PVDA (zoals in Rotterdam, een stad waar nogal wat leegloop plaatsvond) er voor zorgt Het is alweer een poosje geledën dat u in het Weekblad voor Waddinxveen iets hebt kunnen lezen over de inzamel- actie van gebruikte kleding ten behoeve van het Zuidamerikaanse land Equador, onder welke actie Rosa en Huib' Groe- newegen van de 'Prinses Marijkestraat 29 hun schouders hebben gezet. Inmid dels is de voorraad bij dit Waddinx veense echtpaar ztji gtoot geworden dat het onmogelijk is om nog meer kleding in ontvangst te nemen. De hoeveelheid is zo groot dat er in meerdere keren verzonden moet worden. Er is momen teel meer dan voldoende om het eerst komende halfjaar te verschepen. De laatste zending kleding die naar Equa dor is verstuurd is in december aan gekomen. Rosa en Huib: "Onze dank aan alle inwoners van Waddinxveen, en Gouda die meegewerkt heb- het slagen van deze actie. Wan- foonplaatje gemaakt. De man met een uw gift Omdat ook humanisten gewend zijn aan de hand van feiten te werken noemen ze er in hun brief aan B. en W. en de gemeenteraadsleden twee. Dit is feit één: Op 24-10-1977 schreef het Huma nistisch Verbond een brief aan de toen malige wethouder H. Huizer (SGP!Her vormde Kiesvereniging), in zijn kwaliteit Boskoop van voorzitter van het algemeen bestuur fren van de Stichting Dienstverlening Wad dinxveen, die pas - na vragen van de PSP in de gemeenteraad - op 30-6'78 beantwoord werd. Evenwel onvollledig. Daarom werd in een f 'j (5-9-’78j aangedrongen op volledige be antwoording. Tevergeefs tot nu toe, on danks vragen door ons gesteld in het algemeen bestuur van de Stichting Dienst verlening Waddinxveen. Wethouder me vrouw L. M. Oosterbroek (VVD) lijkt dezelfde lijn te volgen als eertijds de heer Huizer, danwel toe te staan dat deze lijn door de sekretaris van noemde Stichting (de heer Jac. Steijn) - tevens gemeente-ambtenaar - voortgezet wordt. Wat is er waar van het verhaal dat U wel eens is gevraagd om in de kantine niet op de beklede stoelen te gaan zitten? "Ik ben geboren in de crisisjaren en daar draag ik, helaas, nog alle sporen van. Ik hen wel eens gezegd: we zijn in de jaren 30 tot in de af grond van onze ziel beledigd en als je dan nu ziet dat er toch wezen lijk niets is verandert, dat we in onze eigen arbeidssituatie nog helemaal geen stem hebben (de wet op de o.r. kent een aantal bevoegdheden toe, maar ik ga in medebeslissen en medebesturen duidelijk verder). Vroeger mochten we helemaal niet praten, tegenwoordig in het eerste stadium over de kleur van het poets- katoen, misschien mogen we nu over de grootte van de baal praten, maar wezenlijke invloed betekent dit helaas niet”. op 18 augustus 1950. Hij toonde al vroeg zijn muzikale talenten. Op zes tienjarige leeftijd trad hij met succes op met zijn eigen formatie Share, een groep die drie jaar muziek maakte maar tenslotte toch uiteen viel. Hij ging daarna zijn eigen weg. legde zich toe op het componeren en bouwde als zan ger een repertoire op waarbij hij zich liet inspireren door Charles Aznavour en Gilbert Becaud. She kan worden be schouwd als een hommage aan zijn gro te voorbeelden. Stimulator was René Stokvis, die hem adviseerde op de in geslagen weg verder te gaan. Op di verse audities werd Aryan eerste, maar het kwam niet tot het opnemen van een plaat. Op de A-kant van zijn eerste plaatje staat het nummer ’Santiago’, geschre ven door componist!tekstschrijver Jan van Ee. dat hem op het lijf is geschre- en zeker bij het wat jongere pu- worden ontvangen. Trekt wethouder Anne van Gent (PvdA) zich nu wel of niets aan van het Hu manistisch Verbond (HV), waarvan we ook in Waddinxveen een werkgroep heb ben? Die vraag doemt op bij het le zen van een brief-op-poten, die oud- PvdA-bestuurslid Emka Krösschell- Koopmans van de Jan Campertlaan 24 namens de HV-werkgroep - die deel uit maakt van de regio Gouda en omstre ken van het Humanistisch Verbond - heeft geschreven aan het college van Burgemeester en Wethouders en de le den van de gemeenteraad. De brief is al van 29 januari 1979, maar het schrij ven zit pas nu bij de ingekomen stukken die de raadsleden vanavond (woensdag) op hun bord krijgen ter afhandeling. De socialist Anne van Gent heeft er tegenover ons geen twijfel over laten bestaan dat er wat hem betreft van een eventueel negeren van de wensen en ver langens van de Waddinxveense huma nisten geen sprake is. Welnee, kijk bij voorbeeld maar eens naar zijn geslaagd streven om de humanisten een grotere kans te geven op de openbare basis scholen. Een probleem is echter, zo ver telde hij ons, dat de humanisten vaak het gemeentebestuur afschriften van brie ven sturen. En daar hoeft niet op te worden gereageerd. Overigens geeft Anne van Gent toe zich in één van de vorige gemeenteraadsver gaderingen te hebben vergist. In een antwoord aan de democraat Hans Barth zei hij slechts één rechtstreekse brief van de werkgroep Waddinxveen van het Humanistisch Verbond te hebben ont vangen, maar dat bleken er achteraf twee te zijn. Maar voor de rest is er geen vuiltje aan de lucht en kunnen de plaatselijke humanisten er volgens de so cialistische wethouder van overtuigd zijn dat ze aan de gesprekstafel zullen worden genood als de momenten daar voor rijp zijn. Niettemin ligt er een boze brief van de werkgroep Waddinxveen van het Huma nistisch Verbond op de tafel van de raads leden. Dat schrijven begint zo: "De wij ze waarop door leden van het College van B. en W. van Waddinxveen gerea geerd wordt op de korresnondentie van het Humanistisch Verbond zou, voorals nog. de schoonheidsprijs, zo die daar voor door de Vereniging van Nederland se Gemeenten zou zijn ingesteld, niet verdienen. Of dit fiktieve feit het gevolg is van administratieve onvolkomenheden van het U ter beschikking staande amb tenarenapparaat. kan wel dat hier, zoals in vele plaatsen in Nederland, sprake is van een bewust negeren van het Hu manistisch Verbond, onttrekt zich aan onze waarneming. In beide gevallen bent U als College aanspreekbaar. Inmiddels is ons een nieuwe variant Uwerzijds van korresponderen bekend geworden, en wel die van de negatieve korrespondentie. Vereenvoudigd gesteld houdt deze in dat het College, bij monde van een wethou der, ontkent korrespondentie ontvan gen te hebben van het Humanistisch Ver bond". Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 ingezameld, wordt aangevuld tot circa f 1,35 teneinde de aanvragen om hulp te kunnen honoreren. Het met de hulp verlening gemoeide bedrag is het netto bedrag, hetgeen betekent, dat alle bij komende kosten (salaris, voorlichting, kosten bureau in Haarlem en andere uitgaven) worden bekostigd uit de con tributies en donaties. Deze kosten gaan derhalve NIET ten koste van de op brengst van inzamelingsacties! In het afgelopen jaar werd voor rond de twee miljoen gulden aan medische hulp verleend. Aan inkomsten uit inza melingsacties. legaten en interest stond hier "slehts" f 1.650.000,tegenover. Het "tekort" op de hulpverlening kon worden aangevuld uit de binnenkomende gelden aan contributeis en donaties, zij het dat nog een bedrag van f 130.000,- moest komen uit een in het verleden opgebouwde zeer bescheiden reserve. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 21 MAART 1979 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin^ In de week van 26 maart tot 1 april wordt weer de aloude Emmabloemcollec- te gehouden, waardoor duidelijk wordt dat tuberculosebestrijding nog steeds nodig is. De meeste mensen denken dat tuberculose een overwonnen ziekte is. Zij hebben in zoverre gelijk, dat de vele sanatoria en de ligtentjes bij boer derijen van vroeger verdween zijn. Maar wist u. dat er elk jaar nog zo’n 2000 tbc-patiënten ontdekt worden in ons land? Nog maar enkele weken geleden werd in het Gooi een geval van open tuberculose ontdekt, waardoor tiental len mensen zich onder medische behan deling moesten stellen. Waakzaamheid blijft dus geboden. Daarom is ook een stokoude instelling als de Emmabloemcollecte nog steeds niet overbodig. Uw grootouders koch- ten al een 'Emmabloempje' om de tu berculosebestrijding te steunen. Tegen woordig worden er geen bloempjes meer aangeboden, omdat die nu veel te duur zijn. De collectant komt met een inte kenlijst langs de deur. Misschien is er in uw woonplaats helemaal geen collec te. maar krijgt u een girokaart in de brievenbus. Maar hoe er ook een be roep op uw steun wordt gedaan, blijf de Emmabloem in ere houden. U maakt het met uw ven De ook in Waddinxveen bekende bliek goed zal Goudse zanger Aryan van Beugen heeft She’ op de B-kant spreekt voor zich- Omdat het wel aardig is om dat te le- als Aryan Spark zijn eerste gr ammo- zelf. Beide nummers werden opgenomen f f J steun van producer/drummer Meneer Van Gent, wat is Waddinxveen eigen theaterbureau heeft begin dit jaar Ton op in 't Hof: ook de inmiddels voor een gemeente? samen met Godfried Hoppenbrouwers en gevormde groep YOUTA mag genoemd onderwijs, “de heer A. ken. wordt getoetst aan het principe, "Waddinxveen is van oorsprong een Henl< Senaud de International Sound worden. j- n-■='- -■=>- Group (ISG) in Wormer opgericht. En Inmiddels heeft Aryan ook voldoende ma- het eerste produkt van dit kersverse teriaal van goede kwaliteit op de plank 'j j om de elpee te vullen die mo- single van Aryan Spark. ISG heeft als menteel in de maak is. Voor deze pro- doelstelling artiesten begeleiden en hel- duktie wordt o.a. Suzanne opgenomen, gesteld. Een lijst van boeken illustreer de de wensen van het Humanistisch Ver bond: (een tweede lijst is inmiddels in voorbereiding). b. het Humanistisch Verbond zich be reid verklaart aan het bestuur van een openbare bibliotheek (d.w.z. een biblio theek waarvan konform de Bibliotheek wet - het boekenbezit is afgestemd op de behoefte van alle gebruikerskringen) deel te nemen. c. het Humanistisch Verbond het zeer op prijs zou stellen als het Bestuur van de Bibliotheek (samengesteld uit kerke lijke vertegenwoordigers schriftelijk zou verklaren in principe bereid te zijn hu manistisch georiënteerde literatuur in het boekenbezit op te nemen en zijn be stuur met humanistisch georiënteerden uit te breiden. Omdat het College van B. en W. en de gemeenteraad hierover - om wette lijke redenen - geïnformeerd moeten zijn, werd van de meeste van deze brie ven een afschrift gestuurd aan het Col lege. In een recente gedachtenwisseling over de komende herstructuering van de Bi bliotheek antwoordde, desgevraagd, de heer Van Gent aan het gemeenteraads lid de heer Barth (D’66) (in de ge meenteraadszitting van 24 januari 1979) slechts één brief in copie van het Hu manistisch Verbond ontvangen te heb ben. Teneinde het College in staat te stellen zijn administratie te doen vervolledigen, hebben wij gemeend U te tweeden male afschriften van gevoerde korrespondentie met het Bestuur van de Bibliotheek te moeten toezenden. En aangezien wij menen dat de welwillende leden van de gemeenteraad de wethouders zullen wil len kontroleren, richten wij deze brief - die daarmee een openbaar stuk is ge worden - ook tot hen. bijdrage moge lijk. dat de tbc-consultatiebureaus in stand worden gehouden, dat er een be volkingsonderzoek plaatsvindt, dat de kruisverenigingen hun aandeel in de tbc-bestrijding kunnen blijven leveren. Want praktisch elke cent van ~!f‘ komt ten goede aan het werk. De on kosten blijven tot het absolute minimum beperkt, dat heeft men bij de Stichting 'De Emmabloem' in vele jaren van zui nigheid wel geleerd. Geef aan de collec tant. of vul de girokaart in, of schrijf een eigen giro- of bankkaart uit ten na- aan het slagen van deze actie. Wan- nie van de Emmabloem. Riouwstraat 7, neer we foto's ontvangen zullen we U Den Haag, girorekening 116000. nader informeren over deze zending en het verloop van de actie in het alge meen. Er zijn momenteel enkele pro- brief onzerzijds blemen waar voor we spoedig een op lossing hopen te vinden". lijke inspanning van haar leden arbeid op het gebied van gezondheidszorg in de derde wereld rechtstreeks met geld, goe- Opdat niet vergeten zal worden wat beide deren of welke middelen dan ook aan te moedigen en te steunen. Deze acti viteiten richten zich tot alle mensen - gestelde vragen en de gegeven antwoorden Eeit twee van de plaatselijke huma- in het bijzonder de armsten der armen - nisten liegt er overigens evenmin om: en kenmerken zich, in opzet en aan- Betreft de vorige kwestie de direkte pak. door snelheid, doelmatigheid en verantwoordelijkheid van twee wethou- Tf' ders van de wethouder A van Gent PvdAaan. i de korrespondentie van het Humanis tisch Verbond over de aanpassing van de Openbare Christelijke Bibliotheek te bij als prioriteiten worden gesteld Waddinxveen aan de Bibliotheekwet, bereiken van de armste bevolkingsgroepen waarmee - in Waddinxveen - ongeveer en het hebben van een zo groot moge- een kwart miljoen gulden overheids- lijk uitstralingseffect, geld gemoeid is. Het Humanistisch Ver- Het geld, dat duizenden vrijwillig)st)ers bond schreef aan het bestuur van de ophalen, wordt volledig besteed aan het Bibliotheek enige brieven (de eerste op doel waarvoor men geeft: medische hulp- 13 april 1978), waarin naar voren werd verlening aan de armsten onder de be- gebrachtdat: j- j—j--o—- a. het boekenbezit eenzijdig is samen- elke gulden, die voor SIMA VI wordt liefde voor de door ziekte bedreigde me- sociale zaken, de volgende gaat demens. De weg, om dit doel te berei- van Nu betreft het dat de financiële- en materiële hulp ge geven wordt ten behoeve van de preven tieve- en curatieve gezondheidszorg, waar- I het oorsprong een landbouwgemeente, al is er in de laatste honderd jaar vooral langs de f Gouwe een industrie ontstaan, geba- grammofoonplatenmaatschappijtje is de liggen hel- duktie wordt o.a. Suzanne opgenomen, pen in hun vak' omdat gebleken is dat een nummer dat speciaal voor hem ge- hun artistieke talenten vaak niet samen- schreven werd door Nicki James en lan gaan met zakelijke. Zij missen ook vaak Jeffry, die reeds eerder voor muzikale de financiën en de uitrusting, die no- hoogstandjes zorgden bij The Moody dig zijn om de top te bereiken en ko- Blues en Janis Joplin. Ook werken van men dan ook meestal niet verder dan Dimitri van Tooren, uitgevoerd in de plaatselijke bekendheid. Engelse taal, zullen op deze elpee 4

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 15