Eieren tellen in ’de Passage’ Raad gaat weer praten over sluitingstijd weekmarkt stoffenkraam Bijna unaniem verzoek om te markten tot 6 uur PSP verspreidde ook in Waddinxveen VVD-Tweede Kamerlid Portheine spreekt maandag in Party Home AGENDA GOUDSE ’’Shell helpt” i ”Er moet 2e BIOSCOPEN bij komen” OPENBARE COMMISSIE VERGADERING DE GROENE LIJN tussen stad en platteland lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii^ terrein Midden- r I WADDINXVEEN Vorige week heeft de afdeling Waddinxveen van de PSP in het kader van de landelijke cam pagne voor een olieboycot tegen Zui delijk Afrika de door het Komitee Zui delijk Afrika en de Werkgroep Kairos gemaakte folder ’’Shell helpt” ver spreid. In dit deel 13 van de ’’Shell helpt”-serie wordt de Nederlands- Engelse oliemultinational Shell aangel- kaagd vanwege haar direkte betrok kenheid bij de onderdrukking in Zuide lijk Afrika. sument, waarvan met name de wer kende vrouw in staat moet worden ge steld na haar dagtaak nog de markt te kunnen bezoeken. Ook de heer J. Havenaar (SGP/HK- V/GPV) bracht dit ter sprake en meen de dat de marktkooplieden voor ogen hebben te houden dat één van de gevol gen van het hebben van een kraam in Waddinxveen is dat er gestaan moet worden tot zeven uur ’s avonds in de zomermaanden. De marktkooplieden in de gemeente lijke marktcommissie en op de pu blieke tribune maakten echter duidelijk dat er zeker na zes uur geen klandizie meer is. ”Als er wat te verdienen zou zijn, bleven we wel”, aldus de kooplie den in koor, daarmee aangevend dat men af wil van onrendabele uren. Dat de markt best het hele jaar door om zes uur kan sluiten is ook de mening van D’66, zoals die tijdens de vergadering van maandagavond kenbaar werd ge maakt door partijvoorzitter V. C. S. K rauwer. wijzigende consumentengedrag, dat een sluitingstijd van de markt om vijf uur zelfs in het verschiet kan liggen. ”Met alle gevolgen van nog eerder in pakken en vertrekken zeker”, veron derstelde onze krant maandagavond. Het pleidooi van de heer Wagenaar, waarin ook nog de lange dagen van de soms van ver komende marktkooplie den werden betrokken, werd niet al leen gesteund door de kooplieden J. Kok uit Gouderak en P. J. J. Sterk uit Bodegraven in de gemeentelijke markt commissie en die welke aanwezig wa ren op de publieke tribune, maar ook door de vier vrouwelijke leden van de voor het eerst in nieuwe samenstelling vergaderende commissie. Die dames zijn J. Verhoef-Schoonderwoerd (marktbezoekster), mevrouw M. Spek- van Wilgen (marktbezoekster), mevr. A. Ruts-Valk (Bond van Plattelands vrouwen) en mevrouw M. van der Schee-Dirckx (CNV). De suggestie van de vertegenwoordigster van de Platte landsvrouwen om de markt voortaan te laten duren van 11 tot 6 uur werd afge wezen, omdat de kramenopbouw in de vroege morgen daar voor overlast gaat zorgen. MERKWAARDIG Wethouder mevrouw Oosterbroek-Waagmeester sprak over een merkwaardige zaak om nu weer te sleutelen aan het sluitings- tijdstip van de Waddinxveense week markt. Was er oorspronkelijk markt tussen drie en negen uur, nu wil men het hele jaar door markten tussen twaalf en zes uur. Ze wees op de sociale functie van de markt en het belang van zowel de marktkooplieden als de con- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 28 MAART 1979 Reeds in 1966 legde de veiligheidsraad, het hoogste orgaan van de Verenigde Naties, een dwingend verbod op elke olieleverantie aan Rhodesië. Maar de olie bleef het land binnenstromen. De verontruste Raad van Kerken in Ne derland stelde hierover vragen aan de Shel-top. Deze wist echter van niets. Uit een onafhankelijk Brits regering- sonderzoek bleek echter dat Shell nog steeds olie levert aan Rhodesië. Ook le vert Shell aan Zuid-Afrika. Shell trekt zich blijkbaar niets aan van apartheid, terreur, deportatie en een Zuid- Afrikaans bezettingsleger in buurland Namibië. Allemaal dingen die zonder olieleveranties niet mogelijk zouden zijn, want in Zuid-Afrika en Rhodesië wordt geen olie gewonnen. Het apartheidsstelsel waarvan onder drukking een noodzakelijk onderdeel is, wordt in belangrijke mate in stand gehouden doot investeringen van mul tinationale ondernemingen die geves tigd zijn in westerse landen. Redenen voor deze investeringen zijn overheids steun en de uiterst ’gunstige’ arbeids wetgeving in Zuid-Afrika, die het mo gelijk maakt hongerlonen te betalen aan de zwarte arbeiders en hen te pas en te onpas te ontslaan (zwarte vak bonden worden niet erkend). Een van de ondernemingen die op de ze manier maximale winsten maakt is het Nederlandse Shell concern, dat niet alleen een groot aandeel heeft in de Zuidafrikaanse olievoorziening, maar tevens grote investeringen doet in de chemische sektor, de kolen en metaal winning. Tevens draagt Shell bij aan het voortduren van de bloe dige Rhodesische oorlog, doordat haar dochter-ondernemingen in Zuid- Afrika illegaal (tegen de Vn besluiten in) olieprodukten levert aan de Rho desische strijdkrachten. WADDINXVEEN De gemeentelijke marktcommissie wil - op het gemeenteraadslid J. Havenaar (SGP/HKV/GPV) na - dat de Wad dinxveense gemeenteraad een nieuw besluit gaat nemen over het slui- tingstijdstip van de vrijdagse weekmarkt. Volgens het in meerderheid genomen raadsbesluit van vorig jaar is er ’s winters markt in de Willem de Zwijgerlaan tussen 12 en 6 uur en ’s zomers (gelijk met de zomertijd, welke komende zondag weer ingaat) tussen 12 en 7 uur. De marktkoop lieden zijn en blijven echter voorstander van een sluitingstijdstip van 6 uur het hele jaar door. Over dat sluitingstijdstip ontspon zich in de maandagavond gehouden verga dering van de gemeentelijke markt commissie, die wordt voorgezeten door wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (WD), een hele discussie nadat de heer J. Wage naar uit Dordrecht zich opnieuw na drukkelijk uitsprak voor het ’’kappen” met de markt om zes uur ’s winters en ’s zomers. De heer Wagenaar, die namens de Centrale Vereniging voor Ambulante Handel deel uitmaakt van de gemeen telijke marktcommissie, wees daarbij op de landelijke situatie en betoogde dat het marktbezoek overal na vijf uur terugloopt. Hij houdt het daarom voor mogelijk, gezien het zich ook steeds THALIA Do. 8 uur, Vr. 7 en 9.15 uur, Za. en Zo. 3.30, 7 en 9.15 uur. Di. 8 uur. Wo. 3.30 en 8 uur JESUS CHRIST SUPERSTAR, a.l. Za., Zo. en Wo. half twee UIT HOL LYWOODS LACHFABRIEK, a.l. Vr. en Za. 11.30 uur (nachtv.), maan- dagcyclus 8 uur AL PACIN - BOB BY DEERFIELD, 16 jr. SCHOUWBURG Za. 9.15 uur, Zo. 7 en 9.15 uur, Ma. t/m Wo. 8.15 uur EXIT 7, 16 jr. Vr. 7.30 uur, Za. 7 uur. Zo. 4 uur CONVOY, 12 jr. Zo. 2 uur ’T ZIT IN DE LUCHT, a.l. WADDINXVEEN Na afloop van de jaarlijkse ledenvergadering van de VVD in Waddinxveen op maandag 2 april zullen om 20.30 uur de deuren open gaan voor een openbare bijeen komst over de Europese verkiezingen. Spreker op deze avond, die gehouden wordt in Party Home aan de Passage, is WD-Tweede Kamerlid mr. F. Port heine. WADDINXVEEN Pasen zal in het winkelcentrum "de Passage" niet ongemerkt voorbijgaan. In de etalages van de winkels in het Waddinxveense hoofdwinkelcentrum liggen diverse chocolade paaseieren, welke door het publiek moeten worden geteld. Bij aankoop van tien gulden ontvangt iedere Passage-klant een deelnemersformulier. Geregeld hebben de winkeliers dat iedereen aan de Paas-actie van "de Passage” net zo veel kan meedoen als hij of zij wil. Er kan in het winkelcentrum tot en met vrijdag 13 april chocolade paaseieren worden geteld. De bekendmaking van de prijswinnaars is op zaterdag 14 april. Uiteraard zal in deze weken voor Pasen ook de Passage-hostess weer aanwezig zijn. Zoals u weet heeft zij in het kader van de actie "De Rode Draad" geschenk- en waardebonnen bij zich om uit te delen onder het winkelend publiek. Hostess Henny Slingerland heeft in de afgelopen tijd al heel wat mensen verrast doen opkijken met haar presentjes. S Volgens de marktkooplieden in K f de gemeentelijke marktcommis- sie en op de publieke tribune is er t voor een tweede stoffenkoopman t in Waddinxveen niets te verdie- ;i; S nen. Het feit dat de stoffenzaken t die er in Waddinxveen waren zich ook niet hebben weten te handha- t ven is daar het meest duidelijke t bewijs van. Daarnaast gaan nogal :j wat Waddinxveense huisvrouwen t T voor een lapje stof naar de don- j; derdagse markt in Gouda. Dat de j: huidige stoffenkoopman met no- gal prijzige waar in de Willem de Zwijgerlaan zou staan werd bes- t treden De heer J. Havenaar (SGP/HK- t V/GPV) pleitte ervoor dat er een t lijst wordt aangelegd van wensen t 5 de het Waddinxveense publiek F j met betrekking tot de weekmarkt t zoal heeft. De vrouwelijke leden van de gemeentelijke marktcom- A missie konden het daarmee eens zijn. De heer Portheine, die lid is van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa en sedert 1972 fractievoor zitter van de liberale fractie, zal spre ken over het onderwetji ”De actuele politiek, gezien in het licht van de Eu ropese Verkiezingen”. Deze verkiezin gen zullen, zoals bekend, gehouden worden op donderdag 7 juni 1979. Aan vankelijk lag het in de bedoeling deze verkiezingen in 1978 te houden. Dit bleek echter, mede uit politieke rede nen, een onhaalbare kaart. Onder het motto: Kom op voor Europa, tracht het nationaal Comité Europese Verkiezin gen de bevolking naar de stembus te begeven. Voor velen is het Europees parlement te vet van het eigen bed. Wellicht kan de heer Portheine duide lijk maken, dat de Europese problemen ook duidelijk onze problemen zijn. WADDINXVEEN In de ver- gadering van de gemeentelijke t marktcommissie .van maandaga- :j vond hebben de vrouwelijke le- T den, daarbij ondersteund door i het gemeenteraadslid J. Have- 1 naar (SGP/HKV/GPV), gepleit L T voor een tweede stoffenkraam op de vrijdagse weekmarkt. Com- ;i missievoorzitter wethouder me- s vrouw L. M. Oosterbroek- t Waagmeester (VVD) beloofde Ijl voor deze wens aandacht te heb- U 4 ben, maar wees er wel op dat de komst van de stoffenkoopman 5 (die overigens nu nog niet op de F wachtlijst voorkomt) het aantal i kramen niet mag doen toenemen. De Waddinxveense weekmarkt F 5 telt momenteel 53 marktkoop- s: lieden en zo’n 80 kramen en dat t moet zo blijven. L L. M. (VVD) PEKINGEENDEN OP DE VELUWE Op de Noord-Veluwe, in Harderwijk en Ermelo, zijn ze te vinden: Peking- eenden. Wie over de snelweg Amersfoort-Zwolle rijdt kan ze daar in de verte zien lopen. Ze bevinden zich in weilanden of in rennen bij bedrijven. Ze zijn witgeel van veerkleur. Er lopen er enkele honderdduizenden. Achter de komst van de Pekingeend naar de Veluwe zit een hele geschiedenis. We gaan even terug naar de jaren dertig van deze eeuw. Door de afsluiting van de voormalige Zuiderzee (nadien Ijsselmeer geheten) werden veel vissers gedwongen een ander beroep te kiezen. Dat vonden ze in de eendenhoude- rij. Legeenden werden er toendertijd gehouden. Voordien was de legeenden- houderij vooral in de waterrijke streken van Noord-Holland te vinden. Aan het eind van de jaren dertig bevond zich echter al meer dan de helft van de Nederlandse eendenstapel op de Noord-Veluwe. Het lag erg voor de hand dat de ex-vissers uit Harderwijk en Ermelo eenden gingen houden. Legeenden hebben voor hun voeding o.a. verse vis nodig. Daardoor krijgen ze een goede eiproduktie. De afgesloten Zuiderzee leverde aanvankelijk veel vis, ondermaatse vis bij voorbeeld. Ook afvallen van visverwerkende industrieën voldeden goed. In het begin werden bijna alle eenden voor de eiproduktie gehouden. Tegenwoordig worden bijna alleen nog maar eenden gemest. Naar eendeeieren is namelijk geen vraag meer. Door enkele Veluwse eendenhouders was reeds in 1946 een mesteend geimporteerd uit de Ver enigde Staten. Deze mesteend staat bekend onder de naam Pekingeend. Deze eend groeit zeer snel. Op de leeftijd van 7 weken is het diertje reeds slachtrijp. Zijn gewicht bedraagt dan 2.200 gram. Per hectare grond worden ongeveer 2.000 eenden gehouden. Omdat eenden watervogels zijn beschikken ze over baadgelegenheid. Ze worden gevoerd met korrelvoer, dus niet met vis. Per jaar worden er thans zo’n 2,5 a 3 miljoen Pekingeenden geslacht. Circa 90% daarvan wordt geëxporteerd. In Nederland wordt Pe kingeend door steeds meer Chinese restaurants op het menu gezet. Er zijn naar schatting zo’n 350 mensen bij de eendenhouderij op de Noord-Veluwe betrokken. WADDINXVEEN De raadscommis sie van openbare werken en -bedrij ven vergadert vanavond (woensdag) om half acht in het gemeentehuis over deze agenda: 1. Verslag van de vergadering van 31 januari 1979. 2. Voorstel tot het vaststellen van een verordening op verblijfsgebouwen en le wijziging van deze verordening. 3. Overzicht niet gerioleerde gebie den in de gemeente. 4. Voorstel tot het beschikbaar stel len van een krediet t.b.v. het bouw- rijpmaken en aanpassen parkeerter rein i.v.m. de bouw tennishal. Schrijven van het College van 19 fe bruari 1979 inzake diverse stukken Zuidplaspolder. 6. Plan voor herindeling HAVO/Atheneum. 7. Herstel wegdek Prinses Beatrixlaan. 8. Nader ingekomen stukken. 9. Rondvraag. ONDERWIJSZAKEN De raadscommissie voor de onder wijszaken vergadert vanavond (woens dag) om half acht in het gemeente huis over een zeer korte agenda met in ieder geval het punt: mededelin gen over de bouwplannen van enkele scholen. FINANCIËN De raadscommissie voor de financiën vergadert donderdagmddag 29 maart om vijf uur in het openbaar over deze agenda: 1Verslag van de vergaderingen van 1 maart en van 7 maart 1979. 2. Mededelingen en ingekomen stuk ken: a. brief van burgemeester en wethou ders van de gemeente Vleuten-de Meern d.d. 2 maart j.l. inzake ombui- gingsoperatie Intergemeentelijk Automatiseringscentrum Nederland; b. begroting 1979 van het Instituut Ziektekostenvoorziening ambtenaren c. rekening 1977 van de Schoolbege leidingsdienst Midden-Holland en Rijnstreek; d. advies afd. financiën inzake jaarre kening 1977 van de R.K. woningbouw vereniging ”St. joseph”; e. brief van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen voor onderwijs naar de leer van de Ge- ref. kerken in Nederland d.d. 3 maart 1979, houdende intrekking van een aanvraag om medewerking ingevolge art. 72 van de Lager-onderwijswet 1920 voor de inrichting van een 4e lokaal van de school. 3. Aanvullende subsidie over 1978 t.b.v. de commissie schoolconcerten. 4. Huurverhoging gemeente- woningen per 1 juli 1979. 5. Krediet voor het aanpassen van een parkeerterrein bij de tennishal. 6. Krediet voor bijkomende kosten in verband met grondaankopen aan On derweg en Kleikade. 7. Wijziging raadsbesluit inzake ver koop grond t.b.v. 71 eengezinswonin gen te bouwen door de Stichting Be vordering Eigen Woningbezit Groens- waard. 8. Verkoop grond aan de Ringvaart (bungalowbouw). 9. Grondverkoop aan Kats Bouwbe drijf N.V. te Amsterdam in het bestem mingsplan Zuidkade I. 10. Medewerking t.b.v. het aanschaf fen van een zandbaknet voor de kleu terschool ”de Morgenster” (krediet f 175,-). 11. Medewerking t.b.v. het vervangen van meubilair en de aanschaffing van een papiersnijder (krediet f 1.752,-) voor de bijz. kleuterschool Kruimeltje. 12. Begrotingswijzigingen o.m. krediet ad f 4.000,- voor het organiseren van activiteiten op Koninginnedag en kre diet t.b.v. de Europese verkiezingen ad ƒ6.000,-. 13. Rondvraag. NIEUWE PADDESTOEL IN AANTOCHT WADDINXVEEN Er komt een nieuwe paddestoel op de.markt: coprinus. Volgens de kenners smaakt hij minstens zo lekker als de champignon. Coprinus wordt op ongeveer dezelfde wijze geteeld als champignons, maar ziet er heel anders uit. Het is een 10 tot 15 centimeter hoge, witte paddestoel met een typische, klokvormige, witgeschubde hoed. Hij wordt geplukt als de hoeden nog niet open en de lamellen of plaatjes nog wit zijn. Als het aan de champignon- telers ligt kan coprinus nog dit jaar in de winkels verschijnen. Er zijn in ons land zo’n 850 champignonteeltbedrijven. De meeste bevinden zich in Noord- Brabant en Limburg, Met name in de buurt van het Limburgse Horst. Daar is ook een proefstation voor de Champignoncultuur en een Centrum voor Champignonteelt-onderwijs. Vroeger werden de champignons in ons land geteeld in de Zuidlimburgse grotten. Tegenwoordig gebeurt dat in gebouwen met speciale vertrekken, cellen genoemd. In elke cel staan twee rijen kweekbedden, vijfhoog boven elkaar. Op die kweekbedden ligt de voe dingsbodem. Dat is een laag compost, waar nog dekaarde overheen komt. Behalve de champignon blijkt ook coprinus daar goed op te willen groeien. Er zijn wel honderdduizend verschillende soorten paddestoelen op de we reld. Een groot aantal daarvan is eetbaar. Maar slechts enkele tientallen soorten zijn echt lekker. In de natuur in ons land zijn maar weinig eetbare paddestoelen te vinden. Het is zonde om ze te plukken. Maar afgezien daarvan: wie niet kundig is, loopt het gevaar dat hij giftige paddestoelen meeneemt naar huis. Elders in de wereld worden wel en in grote hoeveel heden paddestoelen in bos of veld gezocht. Die worden vers, gedroogd of in blik in de winkels te koop aangeboden. Er zijn maar een paar soorten eetbare paddestoelen die door de mens kunnen worden gekweekt. De be kendste is de champignon. Na de champignon zijn de shii-take en de rijst- stropaddestoel de belangrijkste paddestoelen die op onze aardbol worden gekweekt. De twee laatsgenoemde vinden we in het Verre Oosten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 15