Zaterdag grote ophaaldag voor rommelmarkt Meuleman, Kruijk en Dijkshoorn fors aangqjakt in radioprogramma Pater Th. Doesburg wordt rector van De Savelberg in Gouda Zondagmiddag concert Jazzclub Zoetermeer Drs. André de Bruin laakt gedrag en uitlatingen 1 1 Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIII^ ii VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 28 MAART 1979 HET WEEKBLAD ”De heer Dijkshoorn heeft daar in de laatste raadsvergadering nog met een lichte komische toon een schepje bove nop gedaan. De man zei dat men niet weet hoe vooruitstrevend het bibliot- heekbestuur wel is. Als ik even herin ner aan de grondslag van de statuten, wat de middelen zijn om het gestelde doel te bereiken ,dat de stichting weert en dat het bestuur bepaalt, dan moet ik zeggen dat ik nog maar één excuus voor de heer Dijkshoorn zou kunnen verzinnen, namelijk dat ook hij de sta tuten niet kent. In dat geval is hij in C. DIJKSHOORN (CDA) WADDINXVEEN/ZOETERMEER Zondag kan de Jazz Club Zoetermeer weer een nieuw soort aktiviteit bij schrijven in de annalen: een zondag- middagconcert met La Vida Jazz Band, in gebouw De Instuif, Dorpsstraat 18, Zoetermeer. Het is de bedoeling, dat het een echt gezins-uitje wordt, d.w.z. dat ditmaal ook de kinderen van de leden (van alle leeftijden) van harte welkom zijn. La Vida Jazz Band, een formatie, die optreedt onder het motto: ’’the more you enjoy it, the more we like it”, werd opgericht in 1973 en speelt in de oor spronkelijke New Orleans stijl, dus sterk afgestemd op het scheppen van sfeer, happy moments en het vertolken van emoties. De bezetting luidt: Adam Olivier - trompet/zang, Albert Schooneveld - trombone, Jaap Borggreve - clarinet/te- norsax, Adolf Robertus - piano, Hemmo Kieft - banjo, Ton Kolkman - drums en Edward Visser - bas. De talrijke mensen, die La Vida hebben gehoord, kennen de unieke sfeer, die dit enthousiaste orkest weet te creëren. Het ruige koper, de dartele clarinet, het ritme-zonder-pardon: u bént in New Orleans. Het concert begint om 14.30 uur, de zaal is open vanaf 13.30 uur. De toe gang voor leden van Jazz Club Zoeter meer en hun kinderen is gratis. Intro- ducé’s moeten 5,- p.p. betalen. Humanist en PvdA-lid drs. A. A. De Bruin. W. L. M. Kruijk (CDA WADDINXVEEN De Waddinxveense humanist en PvdA-lid drs. André A. De Bruin heeft zondagmorgen voor de radio gemeentesecreta ris J. Meuleman en de C.D.A.-gemeenteraadsleden W. L. M. Kruijk en C. Dijkshoorn fors bekritiseerd. Hij deed dat in magazine-programma van het Humanistisch Verbond (HV) over de - zoals presentatrice Rina Spigt het aankondigde - ’’zogenaamde openbare bibliotheek in Wad- dinxveen”. Drs. De Bruin kondigde aan dat de plaatselijke humanisten met het laten stellen van vragen aan de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) en het college van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland en met het zich rechtstreeks wenden tot de rech ter willen voorkomen dat er nog langer gemeenschapsgeld wordt ge stopt in de Stichting Christelijke Openbare Biblioheek ’’Waddinxveen” welke in feite volstrekt niet openbaar zou zijn. In de rado-uitzending werd gezegd dat gemeentesecretaris Meuleman nog al tijd niet de statuten van de Wad dinxveense stichting zou hebben gege ven aan de PvdA-fractievoorzitter M. Boere, die daarom bij herhaling zou hebben gevraagd. De christen democratische raadsleden Kruijk en Dijkshoorn werd verweten dat zij heb ben gezegd dat de plaatselijke biblio theek dreigde te worden geïnfiltreerd en dat men niet zou weten hoe vooruit strevend het bibliotheekbestuur wel niet is. HV-MICROFOON Letterlijk zei drs. De Bruin via de HV- microfoon: ”In de gemeenteraad van Waddinxveen heeft zich in het verleden een besluitvormingsproces voltrokken over de subsidie, want de gemeente be hoort ook een deel van de kosten te be talen voor een bibliotheek die zij in overeenstemming met de wet acht. Het merkwaardige is dat in de besluitvor ming van de raad de statuten helemaal niet ter sprake zijn geweest. Sterker nog: men kende ze niet en heeft in een gevoel van algemeen vertrouwen ge dacht dat het wel goed zal zijn”. ’’Toen de fractievoorzitter van de PvdA zich op een gegeven moment richtte tot de gemeentesecretaris - want de man had de indruk dat het toch wel eens niet zo lekker zou kunnen zitten met die statuten - werden die statuten wel toegezegd, maar hij moet ze nog al tijd krijgen. Kijk, het is natuurlijk een merkv/aardige zaakdat een gemeente raad subsidie verleent, zaken doet met WADDINXVEEN De schaduwen van de op zaterdag 21 april in en om ’n tent aan de Nesse te houden rommel markt van de evangelisatiecommissie van de Centrale Hervormde Gemeente werpen zich vooruit. De groei van deze rommelmarkt is er de oorzaak van dat er is uitgeweken naar een tent, omdat het wijkgebouw De Hoeksteen aan de Esdoornlaan te klein was geworden. De grote ophaaldag voor de rommelmarkt is komende zaterdag. Daarvoor is er huis aan huis een gele folder verspreid, die iedereen die wat mee te geven heeft voor het raam kan zetten. Er wordt dan vanzelf door de ophalers aangebeld. Aan de Nesse zal niet alleen een tent van 500 vierkante meter worden neer gezet, maar komen ook kramen te staan. Ook het jongerencentrum De Schaapskooi aan de Nesse zal bij de rommelmarkt betrokken worden. Het zal namelijk worden ingericht als een organisatie die in feite strijdig han delt met de rechtsregels”. ”We hebben beslist niet de indruk dat de gemeenteraad zo één-twee-drie tot de conclusie zal komen dat men ver keerd heeft gehandeld en dat het bi bliotheekbestuur zo direct van de zware grondslag en doelstellingen zal afstappen. Ik heb daarvoor in zoverre aanwijzingen dat in de gemeenteraad de leden van het CDA zich nogal heb ben laten horen op een manier die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat”. ”De heer Kruijk sprak in een vergade ring naar aanleiding van het feit dat er in de gemeenschap humanisten waren en mensen uit de kring van het open baar onderwijs en het NIVON die be langstelling hadden voor die openbare bibliotheek om daar bestuurlijk aan deel te nemen over infiltratie. Zijn stem trilde daarbij, kennelijk van emotie. Volgens de heer Kruijk is democratise ring, het voldoen aan de regels van de wet, kennelijk infiltratie”. restaurant-snelbuffet. Er is ook nog een oliebollenkraam aanwezig. ’’Daarvoor is ’n heel assortiment aan kruidenierswaren vereist. Het zou leuk zijn als we die niet zelf hoeven te kopen. Daarom een vriendelijk ver zoek aan iedereen om een bijdrage te leveren in de vorm van krenten, rozij nen, sukade, zelfrijzend bakmeel, eie ren e.d. Als u helemaal geen oude spul len hebt kunt u toch in die vorm uw bij drage leveren. Uiteraard zijn ook aller lei levensmiddelen in welke vorm dan ook van harte welkom voor de kruide- niersafdeling”, aldus de organisatoren. Tenslotte nog even de datum voor de volgende brengdag op 7 april. Dan kunt u voor het laatst uw spullen brengen bij De Schaapskooi tussen 9.30 uur en 12.00 uur. Als u met vervoersproble men zit of gewoon vragen hebt belt u dan de zo langzamerhand bekende tele foonnummers: 6119, 7003 of 2574. goed gezelschap, want ik heb stellig de indruk dat geen der raadsleden daaro ver geinformeerd was toen ze het be sluit namen om over te gaan tot subsidie”. NIET REPRESENTATIEF Presentatrice Rina Spigt had de luiste raars al verteld dat de Waddinxveense humanisten vonden dat er wat aan de hand is met de door de gemeente ge subsidieerde Stichting Christelijke Op enbare Bibliotheek, welke harde kri tiek ook de gemeenteraad'zou hebben bereikt. Want er wordt in geen enkel opzicht voldaan aan wettelijke eisen. Er is geen sprake van een boekenbezit dat representatief is voor alle levenso vertuigingen en politieke richtingen in de Waddinxveense gemeenschap. Er is geen sprake van een echte openbare bi bliotheekvoorziening. Een openbare bibliotheek moet ook een openbare bi bliotheek zijn, zeggen de Wad dinxveense humanisten, en moet vol doen aan de eisen neergelegd in de zo genaamde Bibliotheekwet. Maar drs. De Bruin zei nog meer: ”De bibliotheekwet heet officieel de Wet op het openbare bibliotheekwerk en is sinds 1 juli 1975 in werking. In die wet worden de voorwaarden gegeven waar onder men subsidie kan krijgen. Subsi die van de gemeente, van het rijk. Pre cies is in de wet aangegeven dat het boekenbestand representatief moet zijn voor het culturele veld, dat het gericht moet zijn op de bevrediging van de cul turele behoeften, dat ercontacten moe ten zijn met de gebruikerskring, dat er samenwerking moet zijn met allerlei bi bliotheken en dat de bibliotheek in openbaarheid moet functioneren”. ’’Zo’n openbare bibliotheek behoort dus te functioneren ten behoeve van de gehele gemeenschap. In Waddinxveen is er de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek ’’Waddinxveen” - de enige ter plaatse - met statuten, die naar onze mening strijdig zijn met de wet. In de eerste plaats vanwege de grondslag. In de statuten staat dat de grondslag van de stichting de ganse Heilige Schrift is, zijnde Gods Woord, het enige richt snoer voor het gehele leven. Kijkend naar de middelen waarmee men dit doel denkt te realiseren wordt er aller teerst gesproken over beschikbaarstel ling van lectuur overeenkomstig de grondslag”. HAAKS ’’Bovendien moet lectuur geweerd worden, die tot doel heeft de grond waarheden van het christendom te be strijden. Je zou dus kunnen denken aan atheïsme, wellicht aan euthenasie, abortus, feminisme, socialisme, libera lisme, noem maar op. De stichting be paalt wat moreel schadelijk is, want zoals er nadrukkelijk in de statuten staat weert de stichting alle moreel scha delijke literatuur, zoals lectuur die on gehoorzaamheid aan de landwetten zou opzetten. Als het bestuur bijvoorbeeld nu ook moet bepalen wat er aan huma nistische literatuur zou mogen worden aangeschaft en ik ga dan even kijken welke mensen in zo’n bestuur aanwezig moeten zijn, dan zie ik daar drie men sen van de Gereformeerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk, twee van drie een een Het orthodox-protestantse gedeelte is sterk vertegenwoordigd in dit bestuur. We weten nu toch zo langzamerhand wel hoe in kringen van de Evangelische Omroep geoordeeld wordt over huma nisme. Als deze categorie mensen mo gen uitmaken wat er in de openbare bi bliotheek, opgericht voor de gehele ge meenschap en gefinancierd door rijk en gemeente, aanwezig mag zijn over hu manisme, dan krijgen we natuurlijk een de Gereformeerde Gemeenten, van de Gereformeerde Kerk, midden-orthodoxe kerk en nog rooms-katholieke kerk. opmerkelijk subjectieve invulling van het hele boekenbestand”. ”Het zijn mensen die helemaal mee denken in de sfeer van de heer Lub bers, de fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer, die in een con gresrede van 20 januari dit jaar nota bene zei dat Nederland bedreigd wordt door nieuwe heidense verschijnselen, die het mensbeeld omlaag halen en die fundamenteel in strijd zijn met zijn ei gen en politiek grondbeginsel. Het lijkt ons dat een van hieruit samen te stellen boekenbestand uitsluitend in overeen stemming kan zijn met die grondslag van de statuten met criteria die haaks staan op de openbare bibliotheekwet”, aldus het betoog voor de radio van drs. De Bruin. Pater Th. Doesburg. (Foto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). dinxveen”. Pater Doesburg vierde in septem ber vorig jaar in Waddinxveen zijn 40-jarig professiefeest. Hij was toen vier decennia lid van de groep van Passionisten uit Haas trecht. Daarop duiden de letters achter zijn naam: CP. Een even tueel 40-jarig priesterfeest van de pater zal de St. Victorparochie wel niet meemaken, want dat is in 1985, werd toen gezegd. Het jubi leum van pater Doesburg is zes maanden geleden gevierd met een feestelijke eucharistieviering in de St. Victorkerk. De zoon uit een middenstandsgezin te Ben schop werd in 1945 priester ge wijd. In 1974 kwam hij naar Wad dinxveen, waar hij met pastoor Olsthoorn waakt over de zielszorg van ruim 4.000 rooms katholieken. WADDINXVEEN Pater Th. Doesburg CP gaat de rooms katholieke St. Victorparochie verlaten. Hij is gevraagd om rec tor te worden in het verzorging stehuis De Savelberg in Gouda. Dit nieuws heeft pastoor P. Olst hoorn deze week in het kerkblad ’’Victorientje van Waddinxveen” meegedeeld aan zijn parochia nen. Volgens de pastoor is er in het gesprek met de benoeming- sadviseur van de Rotterdamse bisschop dr. J. Simonis toegezegd dat de St. Victorparochie kan re kenen op een tijdelijke helper voor een deel van de tijd. De be noeming van pater Doesburg gaat deze zomer in. ”De parochie zal nog meer door nog meer paro chianen gedragen moeten wor den”, aldus pastoor Olsthoorn in zijn ’’Victorientje van Wad-

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 3