13.800 Waddinxveners stemmen voor Europa Donderdag 7 juni 1979 Europese verkiezingen Waddinxveners, kom op voor Europa Gemeente krijgt een zeer sterke greep op bestaande woningvoorraad GOUDSE BIOSCOPEN Meerdaagse schoolreizen Kohnstamm- mavo TE VEEL MACHT IN Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7 juni. Nieuwe maatregelen gaan in op 1 januari 1980 Tweede fase in ’t Weegje I Informatie avond over catechese i; i WADDINXVEEN - Na lang praten heeft de Waddinxveense gemeente raad vorige week woensdagavond een aantal besluiten genomen om een zeer sterke greep te krijgen op een zeer groot deel van de bestaande wo ningvoorraad in Waddinxveen. De verordening die dit gaat regelen zal in de juni-vergadering van de de gemeenteraad worden vastgesteld, zo dat de maatregelen per 1 januari 1980 in werking kunnen treden. Het ligt in onze bedoeling deze beslui- stellen dat speculatie in gronden enwo- ten van de Waddinxveense gemeente raad in de komende weken uitvoerig toe te lichten. Vooruitlopend daarop puntsgewijs de een week geleden uitge zette koers waaruit blijkt dat onze ge meenteraadsleden van mening zijn dat: WADDINXVEEN/DEN HAAG - Binnenkort, zo is bekend gewor den, begint de uitvoering van de tweede fase in de inrichting van het recreatieterrein ’t Weegje in Wad dinxveen. Dit werk is dezer dagen openbaar aanbesteed waarbij de firma H. Verduyn uit Nieuwerkerk aan de IJssel als laagste uit de bus is gekomen met een bedrag van f 34.680,- zonder BTW. Gedepu teerde Staten hebben besloten het werk aan deze firma te gunnen. THALIA SCHOUWBURG Dit is een publikatie van de gemeente Waddinxveen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 25 APRIL 1979 EUROPEES PARLEMENT De stichters van de Europese Gemeen schap hebben voorzien dat dit zou ge beuren. Vandaar dat ze - in 1952 al - een Europees Parlement in het leven riepen. de negen landen. Het kunnen de minis ters van buitenlandse zaken, een andere keer hun collega's van financiën, of die van landbouw of nog weer andere collega's zijn. Za. 8 uur, Zo. 4 en 8 uur, Ma. 4 en 7.30 uur, Wo. 7.30 uur THE DEER HUNTER 12 jr. Za. en zo. 2 uur PINKELTJE a.l. wat moeite om het met elkaar eens te worden, zodat adviezen van het parle ment maar al te gemakkelijk kunnen worden genegeerd. Maar dat doet niets af aan het feit dat die ministerraad besluiten neemt die 260 miljoen Euro pese burgers aangaan en waarvoor die 260 miljoen burgers het geld moeten opbrengen. En daarom is het noodzakelijk dat de parlementaire controle op het doen en laten van die Europese Ministerraad veel sterker wordt. Aan de uitholling van de democratie door het ontstaan van de Europese Gemeenschap moet een einde komen. De eerste en vermoedelijk belangrijkste stap zal zijn het kiezen van het Euro pese Parlement. Dat parlement zal na mens de burgers van de negen landen kunnen optreden. Dat parlement zal vele leden tellen die al hun tijd aan het Europese werk kunnen geven omdat ze niet langer (zoals tot nu toe het geval is geweest) ook lid moeten zijn van een nationaal parlement. Het is waar dat het straks gekozen parlement officieel niet meer bevoegd heden zal bezitten dan het nu benoem de parlement (benoemd door de na tionale parlementen). Maar dat is geen al te groot bezwaar. In de afgelopen jaren hebben de Europese parlements- ledem bewezen dat ze met hard wer ken in de praktijk veel meer macht kunnen uitoefenen dan zwart op wit op papier staat. Doordat het Europese Parlement de be groting kan verwerpen kan het de mi nisterraad dwingen tot diepgaand over leg over in feite elke afzonderlijke post van de begroting. En dat gebeurt dan ook. Een gekozen parlement zal nog meer kansen kunnen benutten om zich in tensief met al het werk van de minis terraad te bemoeien. ningen wordt voorkomen, waarbij de door Gedeputeerde Staten aange voerde argumentatie en het commen taar daarop, alsmede de discussie over deze materie welke thans gevoerd gaat worden, nauwlwttend zal worden be studeerd. 7. Voor de gemeente Waddinxveen in het licht van bovenstaande resumépun- ten, geen behoefte bestaat aan een ge meentelijke vestigingsverordening vol gens het door Gedeputeerde Staten op gestelde model. DISCUSSIE De discussie in de Waddinxveense ge meenteraad spitst zich met name toe op punt 4, waarmee de VVD.SGP/HK- et verhaal dat de geschiede nis nooit omkeerbaar is lijkt in de Europese Gemeenschap niet op te gaan, daar kan het wel. Toen in 1952 zes westeuropese landen be gonnen samen te werken: Frankrijk. West-Duitsland, Italië, Nederland, Bel gië en Luxemburg, toen hadden al die landen een kortere of langere periode achter de rug waarin zij naar de demo cratie toegroeiden. In dat jaar 1952 hadden alle zes een parlement met grote macht; elk parle ment had onder meer de macht om de regering voor te schrijven hoeveel be lastinggeld mocht worden geïnd en wat ermee moest worden gedaan. Toen de Europese Gemeenschap kwam (in 1952 spraken we nog van de Ko len- en Staalgemeenschap, in 1958 kwam de EEG of Europese Econo mische Gemeenschap tot stand) werd de geschiedenis eigenlijk langzamer hand teruggedraaid. De Europese Gemeenschap ging vele duizenden ambtenaren aantrekken die allerlei werkzaamheden gingen doen. Het bedrag dat nodig is om die ambte naren en hun werk te bekostigen steeg van jaar op jaar en in 1978 was dat opgelopen tot 34 miljard gulden. INKOMSTEN Waar komt dat geld vandaan? In de eerste 25 jaar van de samenwerking namen de zes en sinds 1973 de negen landen van de Gemeenschap op zich ervoor te zorgen dat het geld er kwam. Voor een deel haalden ze dat uit de invoerrechten op produkten die uit de rest van de wereld worden ingevoerd. Als bijv, in Rotterdam of in Genua Japanse of Amerikaanse produkten aan land worden gebracht die bestemd zijn voor een land van de Gemeenschap - het doet er niet toe welk land dat is - dan moet degene die die produk ten heeft besteld daarvoor betalen. Vroeger was het zo dat de invoerrech ten die in Rotterdam werden geïnd naar de Nederlandse schatkist gingen, die uit Genua naar de Italiaanse schat kist, enz. Maar in de Gemeenschap is het nu wet dat al die invoerrechten naar de schatkist in Brussel gaan. Dat is dan natuurlijk een verliespost voor de schatkisten in Den Haag en in Rome en in de andere EG-hoofdste- den. Het betekent ook dat een hoeveel heid geld die vroeger in de Nederlandse schatkist kwam tevens werd gecontro leerd door het Nederlandse parlement. Maar ons parlement heeft in feite geen enkele controle meer op dat geld nu het naar Brussel gaat. De Gemeenschap heeft trouwens nog meer nodig en daarom gaat ook een deel van het BTW- geld dat wij als burgers betalen als we iets kopen naar Brussel. Ook op dat geld - van ons, belasting betalers - heeft het Nederlandse parle ment geen controle. Daarom werd dit artikel geopend met de opmerking dat in de Europese Gemeenschap de ge schiedenis lijkt te zijn omgekeerd. Tot 1952 kregen de nationale parle menten steeds meer vat op de inkom sten en uitgaven van de staat, na 1952 zien we dat steeds meer geld uit de ne gen landen van de Gemeenschap naar Brussel vloeit en aan de controle van parlementen ontsnapt. Eigenlijk is dit een uitholling van de democratie die we stap voor stap hebben opgebouwd. Parlement de jaarlijkse begroting van de Gemeenschap verwerpen. En dan zal er een andere begroting moeten komen. Dit zogeheten begrotingsrecht is uiter aard een machtig wapen voor het Euro pese Parlement. Maar er moet wel aan worden toegevoegd dat het Europese Parlement weinig mogelijkheden heeft om veranderingen aan te brengen in de afzonderlijke bedragen die op die be groting staan. Er zijn zelfs grote be dragen waarin het parlement geheel niets kan veranderen. We komen hier aan het eind van dit artikel nog op_ terug. De feitelijke ontwikkeling binnen de Gemeenschap is geweest dat veel te veel macht in handen is komen te lig gen van de Europese Ministerraad. Dat zijn de vergaderingen van ministers uit ten Waddinxveners hun huizen bene den een bepaalde huur- of koopgrens eerst gedurende een bepaalde periode aanbieden aan Waddinxveners en aan Waddinxveen economisch- en sociaal gebondenen. Pas daarna zou men met het huizenbezit de boer op kunnen gaan om niet-Waddinxveners hiervoor te interesseren. 260 MILJOEN BURGERS Die Europese.ministerraad bestuurt in feite de Gemeenschap; zij neemt alle besluiten. En helaas moet worden ge zegd dat in vele gevallen bij die be sluitvorming weinig aandacht wordt ge- gegeven aan de wensen van het Euro pese Parlement. Op zich is dat eigen lijk wel te begrijpen, maar daarom nog niet goed te praten. Als er ministerraad is dan komen daar bij elkaar ministers uit negen landen, elk met een eigen standpunt- en eigen belangen. En dan kost het vaak heel Dit is ongeveer het aantal stemgerechtigden op 7 juni 1979 1. Teneinde de volkshuisvesting in een regio naar de regels van het streekplan te doen verlopen niet alleen vestiging- beperkende maatregelen nodig zijn voor de kleine(re) kernen, maar vooral garanties dat het vereiste nieuwbouw- contingent in de grote(re) kernen wordt gerealiseerd. 2. De aangekondigde sancties in het goedkeuringsbeleid van bestemmingsp lannen, wanneer een gemeente niet de volgens Gedeputeerde Staten beno digde vestigingsbeperkende maatrege len treft, geen grond vinden in de Wet op de Ruimtelijke Ordening, waaraan Gedeputeerde Staten hun goedkeu ringsbeleid ontlenen. 3. Door de sterke verhoging van de huurgrens (max. f 540,- per maand) en koopprijsgrens (max. f 270.000,-) en de plaatsing van Waddinxveen op bijlage II van de Woonruimtebeschikking 1974, de gemeente greep heeft gekre gen op een zeer groot deel van de be staande woningvoorraad. De desbetref fende gemeentelijke verordening zal hieraan moeten worden aangepast en aldus gewijzigd op korte termijn ter va ststelling worden aangeboden. 4. Een meldingsverordening voor ter beschikking gekomen woongelegen heid, zowel in de huur- als in de koop sector zal worden vastgesteld. 5. Voorkeur wordt gegeven aan het va ststellen van het jaarlijks te bouwen contingent woningen d.m.v. een raads besluit boven het toepassen van faserings-, capaciteits- en differentia- tiebepalingen in het bestemmingsplan zélf. 6.-Getracht zal worden voor de verkoop van gronden in het bestem mingsplan Zuidplas zodanige regels te samengesteld uit parlementsleden uit de zes en later negen deelnemende landen. Maar dat Europese Parlement mocht al leen maar raadgeven. En dat is iets an ders dan controleren, aanwijzingen ge ven en zonodig verbieden, zoals de na tionale parlementen dat doen. In die beginperiode was dat niet zo erg, want de samenwerking in de Gemeen schap stond op nog maar een heel laag pitje en veel geld was er niet mee ge moeid. Maar terwijl die samenwer king vrij snel ging groeien en steeds meer geld ging kosten nam de macht van het Europese Parlement maar heel geleidelijk toe. Er ontstond een situatie die nu heel onbevredigend mag worden genoemd. Wat de controle op het vele geld dat in Brussel wordt ontvangen en uitgegeven betreft: sinds 1977 kan het Europese V/GPV en D’66 (in totaal 8 stemmen en dus een minderheid) zich niet konden verenigen. Het belangrijkste bezwaar tegen dit punt was dat de huidige wo ningbezitters zouden worden ’’ges traft”, waardoor een stuk rechtsonge lijkheid in het leven zou worden geroe pen. Volgens de nieuwe richtlijnen, die per 1 januari 1980 zullen ingaan, moe- WADDINXVEEN - Van maandag 30 april tot en met zaterdag 5 mei gaan de derde klassers van de Prof. Kohn- stammschool voor openbaar MAVO (Mauritslaan) weer op meerdaagse schoolreis. Acht leerlingen gaan o.l.v. de heer J. Akkerhuis naar een zeilkamp in Frie sland; 28 leerlingen gaan o.l.v. de heren D. Meeder en W. Gronloh naar Texel; 26 leerlingen gaan o.l.v. de heren T. Swart en R. Stolte fietsen door Midden-Engeland. De tweede fase heeft betrexking op een gedeelte van 6.25 ha, gelegen in het noordelijke deel (tegen de Gouwe) van het 58 ha omvattende recreatiegebied, dat deel uitmaakt van het recreatiebasi- splan Reeuwijkse Plassen. Het nu onder handen te nemen ge deelte ligt wat hoger dan de rest van het gebied en wordt ingericht voor rustige landrecreatie. Er komt gelegenheid voor picknicken, dagkamperen en vis sen en er wordt parkeergelegenheid ge maakt voor ongeveer 25 auto’s. W’veen - Woensdagavond 9 mei om acht uur wordt in de hal van de Ont- moetingskerk een informatieavond ge geven over catechese voor volwasse nen. Dat wordt gedaan door de catechese-commissie van de rooms katholieke St. Victorparochie. Uit de in 1978 gehouden enquête van de St. Victorparochieraad bleek o.a. dat circa 275 parochianen belangstel ling hadden voor de volwassenen catechese. Binnenkort is het dan zover, dat deze en ook nog andere belangstel lenden terecht kunnen op de Wad dinxveense informatieavond, waaraan pater L. Claassen o.c.d. in zijn hoeda nigheid van medewerker van het D.P C.-diocesaan pastoraal centrum en van het Diepgangcentrum van zijn orde in Hazerswoude, een bijdrage zal le veren. Ook de aangetrokken catecheet, pastoor C. Giesbers s.j. uit Vlaardingen zal op die informatieavond aanwezig zijn. T Do t/m wo. iedere avond 7 uur, ij: bovendien Za., zo., ma. Ij If (koning.dag) en wo. half vier ’s T middags JULIANA IN ZEVEN- ;i: TIG BEWOGEN JAREN! ;j: a.l. :j T Do. t/m wo. iedere avond 9.15 uur ij 8 (ook ma.), bovendien vr. en za. <i ;Jj 11.30 uur (nachtv.) FROM RUS- ;ij SIA WITH LOVE g 16 jr. ij Feestprogramma voor de jeugd: j tt Za., zo., ma. (Koning.d.) en wo. 'j ïj half twee SJORS EN SJIMMIE ;ij ;i EN HET ZWAARD VAN ij: ij! KRIJN iji a.l. T

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5