Waddinx veense huisartsen VVD-Tweede Kamerlid trekt van leer tegen bibliotheek gaan fietsen voor goed doel 1 Vergadering bestuur van bibliotheek Politiek avondgebed in Kruiskerk op 4 mei Fietstochten op zaterdag 9 juni Zaterdagavond 5 mei COUNTRY-AVOND IN DE BONKELAAR "Op het juiste moment stel ik schriftelijke vragen DE GROENE LIJN tussen stad, en platteland i 11111 wi - fl f door de gemeente en de rijksoverheid”. merking blijven komen voor finan ciering, dan zal het een openbare bi- enkele alternatieve plannen ter tafel kwamen, is er nog geen pasklare oplos sing gevonden. Chickenfeed, de andere groep op de country-avond in De Bonkelaar, legt WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 2 MEI 1979 kele specialisten-kamerleden de statu- sch Verbond, wordt niet verstrekt, ten van de Christelijke Openbare Bi- Wanneer er, volgens de ziekenhuisdi- bliotheek had getoetst aan de Wet op rectie, gevraagd zou worden naar hu- het Openbare Bibliotheekwezen, was i zich voornamelijk toe op het spelen van akoestische muziek uit de twintiger tot en met de zestiger jaren. Op het reper toire staan bijv, nummers van Jimmie Rogers, ’’The singing brakeman”, de zingende en componerende treinma chinist, die rond 1930 erg populair was in de Verenigde Staten. Verder speelt Chickenfeed nummers van Hank Wil liams, de man die eind veertiger jaren in z’n eentje de country-muziek maakte tot wat het nu is, en Billy Monroe, de vader van de bluegrass-muziek. Voor de variatie in het repertoire van Chic kenfeed zorgen verder blues en ragtime en jazznummers, aangepast aan het ins trumentarium en smaak van de bandle den. Nederlandse liedjes (Ramblers, Louis Davids) en wat jeugdsentimen- tele rock roll (Everly Brothers, Buddy Holly) worden niet uit de weg gegaan. Chickenfeed bestaat uit: Martin Lodewijk (zang, 6- en 12- snarige gitaar, kazoo, ukelele. Martin is striptekenaar van o.a. Agent 327), Jan Vermeulen (zang, gitaar, mandoline, fiddle), Aad Vermeulen (zang, 5- snarige banjo en pedal steel guitaar) en Nico den Braber (zang, fiddle, piano, harmonium, accordeon, tuba, mond harmonica en autoharp). Chickenfeed bracht een L.P. uit op het STOOF- label: ’’The best ofWhat?”. WADDINXVEEN - Vrijdag 4 mei zal direct na de Dodenherden king om 8.15 uur in de gerefor meerde Kruiskerk (Passage) het derde politieke avondgebed ge houden worden. Ditmaal naar aanleiding van de TV-uitzending over ’’Holocaust”, de serie die de massamoord op de Joden in de Tweede Wereldoorlog aan de orde stelt. Vele vragen worden opgeroepen; gevoelens van verwarring en ont reddering. De oudere generatie beleeft het verschrikkelijke op nieuw; de jongere vraagt zich ver bijsterd af hoe dit mogelijk was. Is het niet beter om deze gedane za ken te verdringen en te vergeten? Of gebeuren deze zaken nog? Daar waar de mens de ruimte om te leven aan de andere mens ont neemt? In deze schokkende ont moeting met het verleden, waar vandaan de lijnen zo duidelijk naar het heden, naar onszelf lopen, leek het een werkgroep - waaronder pastores van Wad- dinxveense kerken - goed, om in een avondgebed samen te komen. Wanneer vragen over zingeving van het leven, van lijden en dood, van schuld en verzoening gesteld worden, dan zal de gemeente van Christus hebben te horen, hebben te spreken en hebben te bidden. Allen die na het zien van ’’Holo caust” daartoe willen samenko men, zijn welkom in de Kruis kerk, direct na de dodenherden king bij het monument. WADDINXVEEN Vorige week dinsdagavond heeft het bestuur van de plaatselijke christelijke openbare bi bliotheek vergaderd. Op deze vergade ring waren ook de twee door de ge meenteraad aangewezen gemeentelijke vertegenwoordigers, wethouder A. H. van Gent (PvdA) en F. H. de Ruyter (fractievoorzitter WD), aanwezig. Te vens werd deze vergadering, zoals ge bruikelijk, bijgewoond door een verte genwoordiging van het bibliotheekper soneel. Tijdens deze in een goede sfeer verlopen vergadering werd o.a. aan dacht gegeven aan de situatie van het gebouwtje in de Victorwijk. Bestuur en gemeente zoeken in goed overleg naar verbetering van de huidige bouwvallige situatie. Hoewel er dinsdagavond wel gezondheidszorg worden ontzettend veel gegevens vastgelegd en bewaard. Zo beschikken deze diensten over een complete ’’burgerlijke” stand van alle koeien in ons land. Van elke koe zit een kaartje in het archief. Momenteel wordt zo’n systeem ook op poten gezet voor varkens. digende wijze, een humanistische raadsvrouwe, samen met een predikant en een priester. Nu zij een functie heeft aanvaard dichter bij haar woonplaats (Breukelen), dreigt de vacature te wor den opgevuld door dominee en prie ster. Elly van Eijk, humanistisch raads vrouwe in het Havenziekenhuis in Rot terdam, maakte duidelijk wat zij onder goede geestelijke verzorging verstaat. ”Een goede geestelijke verzorger zal in de eerste plaats moeten beseffen dat zijn plaats naast de patiënt is. Dat het de waarden van de ander zijn, die in hoofdzaak bepalen hoe het begelei dende gesprek verlopen gaat. Op die manier ontkent een humanist noch zijn eigen levensovertuiging, noch die van de patiënt. De humanistische hulpver lener rent niet vooruit naar een doel, dat hij voor een ander beoogt. Hij plakt geen denigrerende etiketten en stelt geen mensontluisterende diagnoses. Hij gaat uit van de waarde en de gelijk waardigheid van de ander. In deze rela tie draagt hij ook verantwoordelijkheid voor de ’’bewaking” van de patiënt: Probeert hij de identiteit van de hulp zoekende mens te beschermen tegen degene, die geen respect heeft voor die identiteit”. SCHRIL CONTRAST In schril contrast tot deze opvatting van humanistische begeleiding, stonden de voorbeelden, die door de aanwezigen werden gegeven van het optreden van christelijke geestelijke verzorgers, de goede niet te na gesproken. Een me vrouw, speciaal uit Gouda gekomen om haar verhaal te vertellen, deed ver slag hoe zij, in het Bleulandziekenhuis gelegen, geconfronteerd werd met een zeer opdringerige predikant, die - zich midden op de ziekenzaal posterende - ongevraagd voor alle ongelovige pa tiënten meende te moeten gaan bidden en vervolgens bekerende woorden tot haar richtte. plakmateriaal, reservebanden en zelfs een reservefiets. Mocht men het hele maal niet meer zien zitten, dan zijn er ook nog zes plaatsen in de bezemwa- gen. Voor de eerste 500 deelnemers zijn er vaantjes als herinnering. De kosten f 1,00 voor kinderen tot 16 jaar en 65- plussers. Volwassenen 1,50. Wie komt er zorgen dat de organiserende Hart- en Nierstichting aan 500 vaantjes te kort hebben? De sluitingstijd is 14.00 uur. Start en finish zijn bij de Klaas de Vriesschool aan de Herman RIJD DE KOOLZAADROUTE WADDINXVEEN Begin mei zal in Flevoland het koolzaad weer bloeien. Dit duurt ongeveer één maand. De uitgestrekte knalgele velden vormen in deze pe riode een bijzondere attractie in Flevoland. Het is zeer de moeite waard om juist dan eens door deze nieuwe polder te rijden. Al eeuwenlang zijn in ons land pol ders gemaakt en ontgonnen. Meestal was na de ontginning in deze landaanwin ningen koolzaad het eerste gewas. Koolzaad is namelijk niet erg gevoelig voor zout in de grond en doet het uitstekend op maagdelijke stikstofrijke schor- en kweldergronden. De verbouw van koolzaad vergt bovendien maar weinig grondbewerking en zaaizaad. Koolzaad is een vroeg, hoogopgaand gewas en daardoor een goede onkruidon- derdrukker. In Flevoland, de zuidelijke Ijsselmeerpolder, vindt nog jaarlijks de inzaai van ongeveer 7.000 ha met koolzaad plaats. Verwerking van koolzaad vindt voorna melijk in Nederland plaats. De uit koolzaad geproduceerde olie gaat naar de margarine- en spijsolieindustrie. Het afval wordt verwerkt in krachtvoer voor het vee. Bloeit het koolzaad in mei, de oogst is in juli. Medewerkers van het grootland- bedrijf van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders voeren de oogstwerkzaam- heden uit. Hierbij komen ongeveer 75 maaidorsers, 60 wieltrekkers en 200 zaad- wagens in actie. Na de koolzaadoogst beginnen deze werktuigen in de graanoogst (ca. 11.000 ha.). De geschikte tijd om deze indrukwekkende graan- veldslag te volgen is augustus. Ten behoeve van het publiek, dat in mei de reu sachtige velden met prachtig bloeiend koolzaad wil bewonderen wordt er elk jaar een speciale route uitgezet. Belangstellenden kunnen gratis in het bezit komen van een kaart waarop de koolzaadroute staat aangegeven. Men dient daarvoor een briefkaart met daarop het verzoek om toezending van de koolzaadroute te zenden aan: Rijksdienst voor de Ijsselmeerpolders, postbus 600, 8200 AP Lelystad. Wie de route gaat rijden kan mooi van de gelegenheid gebruik maken om onderweg de tentoon stelling over koolzaad te bezoeken. Voorts zou men nog naar Lelystad kunnen gaan (naar het informatiecentrum Nieuw Land) voor de permanente expositie over het hoe en waarom van de inpoldering in de voormalige Zuiderzee. GEZONDHEIDSZORG VOOR LANDBOUWHUISDIEREN Er zijn heel wat mensen en diensten, die waken over de volksgezondheid in ons land. Er zijn - en dat is minder bekend - ook heel wat mensen en diensten die wa ken over de gezondheid van onze landbouwhuisdieren. In de eerste plaats is die zorg natuurlijk toevertrouwd aan de boer, de veehouder. En bij de boeren in de buurt zijn altijd veeartsen te vinden. Maar daarnaast zijn er speciale gezond heidsdiensten voor dieren. In elke provincie is zo’n Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren te vinden. Tevens bestaat er een landelijke Gezondheidsdienst voor Pluimvee en is er een al die diensten overkoepelende Stichting Gezondheids zorg voor Dieren. Bij elkaar werken daar enkele honderden mensen: dierenart sen, laboratoriumpersoneel en administratieve krachten. De belangrijkste taak van de gezondheidsdiensten is te voorkomen dat er ziek tes uitbreken onder de veestapel in ons land. Met het oog op deze preventieve beschikken deze diensten over een complete ’’burgerlijke” stand van alle koeien WADDINXVEEN De plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Hart stichting en de Nierstichting Nederland houden zaterdag 9 juni onder het motto ’’Gezond voor je hart en je nieren” fietstochten. Er zijn er twee: 25 km voor de kleinsten (vanaf plm. 6 jaar) en 35 km voor de ge vorderden. Er kan gestart worden tussen 9.00 en 10.00 uur. Echter om 9.00 uur wordt door wethouder A. H. van Gent (PvdA) het startschot gegeven voor de Waddinxveense huisartsen, die als kopgroep gaat ver trekken. Onderweg worden versnaperingen uit gedeeld zoals: rozebotteldrink, be schikbaar gesteld door de firma ’’Men ken - De Landbouw” te Wassenaar, ap pels beschikbaar gesteld door de firma Bonnifex en kaas beschikbaar gesteld WADDINXVEEN - In het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar wordt zaterdagavond 5 mei een country-avond gehouden met de formatie Cool Breeze en de old-time country en bluegrassgroep Chickenfeed. Over Cool Breeze het volgende: Country-muzikanten vind je niet op elke hoek van de straat. Een stel goede musici bij elkaar te krijgen met onge veer dezelfde ideeën over repertoire, samenstelling en andere faktoren, is ook geen eenvoudige zaak. Het is dan niet verwonderlijk dat er voor het tot stan komen van deze formatie al enkele wisselingen hebben plaatsgevonden. Dit heeft er toe geleid dat Cool Breeze nu bestaat uit een aantal musici uit no gal verschillende windstreken: Zuid- Scharwoude (boven Alkmaar), Amersfoort, Boskoop (waar ook wordt gerepeteerd) en Waddinxveen Het spreekt vanzelf dat deze afstanden we- leens een handicap zijn. Gelukkig heb ben de leden van de groep er veel voor over en maken hier geen probleem van. Zodoende is er een veelbelovende een heid gesmeed, waarvan de Nederlandse country-liefhebbers zeer binnenkort meer gaan horen. Cool Breeze, dat bin nenkort een langspeelplaat gaat opne men, bestaat uit Hans de Bruin (ritme- gitaar/zang), Pim de Ruigh (drums/- banjo), Ted Valk (zang/basgitaar), Jan Visser (pedalsteel/dobro), Kees Valk (zang/percussie) en Nico Wagenaar (sologitaar/mandoline). door Uniekaas. BEZEMWAGEN Het geheel wordt begeleid door de be- zemwagen van ’’Wielaard voor de fiets” uit de Dorpstraat. Zij hebben Heijermanslaan. het Openbare Bibliotheekwezen, was manistische hulp, dan zal dit wel door tot de conclusie gekomen, dat deze wet de dominee of pastoor gerapporteerd een bibliotheek, zoals de Wad- worden. dinxveense, niet. kent. ”Wil het Wad- En dan, zo merkte iemand op, komt de dinxveense bibliotheekbestuur in aan- tijd voor de humanistische vrijwilliger op de racefiets, die alleen toegelaten wordt tijdens bezoekuren Ook bliotheek in de zin van de wet moeten wees Van der Hulle op een nieuwe pro- worden. En daarbij is de samenstelling bleemsituatie in het streekverpleeghuis van het bestuur minstens zo belangrijk Bloemendaal. Daar werkte tot voor als het boekenbezit”. Ze zei te overwe- kort, blijkens het Jaarverslag op bevre- gen op het juiste ogenblik in de Tweede Kamer vragen te stellen aan de verant woordelijke minister. ACHTERGESTELD Buitenkerkelijke en humanisten (ge organiseerde buitenkerkelijken), zo werd tijdens de informatie- en discus sieavond van het Humanistisch Ver bond in De Bonkelaar duidelijk, wor den achtergesteld in ziekenhuizen, bejaarden-, verzorgings-en verpleeg huizen. Eenlange lijst van voorbeelden werd opgesomd door Kees van der Hulle, de centraal geestelijk raadsman van het Humanistisch Verbond. Op die trieste lange lijst” stonden ook het Bleulandziekenhuis en het verpleeg huis Bloemendaal, beide in Gouda. Voorzieningen, waar de gehele regio Gouda op aangewezen is. Van der Hulle ging in zijn betoog o.a. uit van het Rapport van de Nationale Ziekenhuisraad (1974), waarin de financiële mogelijkheden aangegeven zijn om in elk zieken-, bejaarden-, verzorgings- en verpleeghuis te komen tot geestelijke verzorging. Hierbij is na drukkelijk gedacht aan keuzemogelijk heden voor de patiënten. Het blijkt, volgens de inleider, dat tal van besturen van genoemde welzijnsvoorzieningen de desbetreffende rapporten niet ken nen of doen alsof, danwel gewapend met allerlei smoezen ongegeneerd te genwerken, wanneer het Humanistisch Verbond voorstelt een humanistische raadsman of raadsvrouwe aan te stel len. De voor het welzijn van alle patiënten verantwoordelijke besturen en/of di recteuren delen vaak aan het Humani stisch Verbond mee, dat er geen be hoefte gebleken is aan humanistische geestelijke begeleiding. Zonder onder zoek te hebben gedaan en te weten wat humanistische geestelijke zorg inhoudt. In de praktijk blijkt, waar de humanisti sche raadsman of raadsvrouwe zijn/- haar intrede doet, dat deze begeleiding zeer gewaardeerd wordt en dat de ver zoeken om gesprekken snel in aantal toenemen, zodat er meer uren gemaakt moeten worden, dan in de aanstelling afgesproken was. Sinds 1974 is er vergeefs geprobeerd om in het streekziekenhuis Bleuland te WADDINXVEEN - Op de informatie- en discussieavond van het Hu manistisch Verbond (HV), vorige week donderdagavond in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar, zijn ook de door de plaatselijke huma nisten aangewakkerde gesprekken over de christelijke Openbare Bi bliotheek ’’Waddinxveen” aan de orde gekomen. Dat gebeurde door het VVD-Tweede Gouda een geestelijk verzorger aange- Kamerlid drs. Nel Ginjaar-Maas, die steld te krijgen, betaald uit de bedprijs. publiekelijk concludeerde: ”Het be- Tevergeefs, terwijl er in dit streekzie- stuur van deze bibliotheek wil van twee kenhuis gemiddeld ruim 30% van de walletjes eten: Handhaving van een ch- patiënten buitenkerkelijk is. Een sim- ristelijke bibliotheek, die betaald wordt pel inlegvel met informatie over huma- door de gemeente en de rijksoverheid”, nistische geestelijke verzorging, be- Mevrouw Ginjaar-Maas, die met en- schikbaar gesteld door het Humanisti- kele specialisten-kamerleden de statu-s.1. "-.I.,

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 9