CHEQUE VAN 35 MILLE VOOR PROJECT IN TOMA TOMA Kernenergie niet nodig TOMA Meimarkt van Kamerlid in Ontmoetingskerk: Herziening plan voor burgerhuizen Noordeinde Tekort sport accommodaties in Zuid-Holland Overhandigd door wethouder Oosterbroek aan Egbert Hoving Koopavond volgende week op vrijdag III III III Vrije school jiombifQTQ ■k H -- peringen, enz. op de discussie moeten 1 TT x I x C x x —1 - - maatschappelijke discussie is overi- n J tlt 1 1 1 - I WADDINXVEEN X VOLT ft men, dat ons als het ware deze energie- die hebben aangetoond, dat het zelfs handhaven bij een toenemende indus- discussie I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 MEI 1979 eens <an WADDINXVEEN In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 24 mei) mogen de winkels in Waddinxveen volgende week vrij dag 25 mei geopend zijn tot 21.00 uur. die daardoor ontstaat zijn maatregelen gericht op besparing ook gunstig voor de werkgelegenheid (investeringen) en de betalingsbalans. - Gebruik van kolen heeft grote nade len, gelet op de ongunstige milieu effecten (CO2) en de problemen bij de winning. Een zekere verschuiving naar steenkool als energiebron is echter wel aanvaardbaar. sie, de te besparingsmaatregelen. KERNPUNTEN Uit de inleiding en de discussie viel het volgende af te leiden. - Voor kernenergie heeft in de Kamer I een grote belangstelling bestaan. Die belangstelling is echter onvol- voor Sport, Lichamelijke oefening en p* x- T'11xx* J_ x l ten aan sportaccommodaties in Zuid- Holland noemde de heer Brink onder meer de volgende getallen: in Zuid-Holland staan 83 sporthal len. Dat is gemiddeld één per 37.000 in woners. Op grond van de vuistregel dat per 20.000 inwoners een sporthal nodig is, komt deze provincie er nog 65 te kort. er zijn in Zuid-Holland 43 sportza len. Dat betekent een tekort van 29. Als die 29 er zouden zijn, zou er gemid deld één m2 speelvloeroppervlak per 23 inwoners van deze provincie zijn. Ter vergelijking: in Friesland is die verhou ding nu één m2 per 14 inwoners en ih Limburg één m2 per 16 inwoners. in Zuid-Holland zijn nu 95 over dekte zweminrichtingen, en zijn er nog 45 bij nodig. het aantal openluchtzwembaden bedraagt 96; uitbreiding met nog 26 van deze zwembaden is noodzakelijk. het aantal atletiekaccommodaties in Zuid-Holland, nu 23, zou nog met altijd acht moeten worden uitgebreid. F met een prijs voor degene wiens ballon het verste komt en er is een imker die worden er enkele schapen geschoren. Er zijn mooie steentjes te bekijken en te koop, er is een expositie van wand kleden e.d. en er zijn nieuwe kinder- kleertjes en poppekleertjes. U zult er alle maten klompen aantreffen die u zelf kunt beschilderen, de kinderen kunnen aan de slag in de timmerkraam en spelletjes doen zoals sjoelen.. Eerder op de avond had Kerngroep- voorzitter Anton Hopmans niet alleen de talrijke aanwezigen verwelkomd, maar vooral Toma-projectleider Egbert Hoving, die niet alleen een cheque in ontvangst zou komen nemen, maar ook het een en ander zou komen vertellen. Tevens was aanwezig NOV1B- afgevaardigde Ton de Leeuw. Door de Prof. Kohnstammschool voor openbaar MAVO (Mauritslaan) waren onder leiding van hun docent Ton Swart een aantal werkstukken gemaakt WADDINXVEEN/GOUDA Zater dag 26 mei wordt er in de Vrije School aan het Aalberseplein 5 in Gouda een meimarkt gehouden. Dat gebeurt in het schoolgebouw en op het schoolplein. Vorig jaar heette de markt zomer- markt, maar daar het in mei nog geen zomer is, heeft men dit jaar de naam meimarkt gekozen, welke duurt van 10.00-16.00 uur. De ouders van de Vrije School Gouda en Omstreken hebben hard gewerkt aan poppen, speelgoed, het verzamelen van 2e hands kinderkleertjes, artikelen voor de rommelmarkt, planten en stek jes voor het plantenstalletje en de orga nisatie van vele andere activiteiten. Na ast de genoemde standjes zijn er oude en nieuwe boeken, biologisch- dynamische groenten en fruit, een kaaskraam en diverse handwerkaktivi- teiten. Wethouder L. M. Oosterbroek-Waagmeester (VVD) overhandigt hier de wordt 'begeleiddoorNededandse vrij- cheque van f 35.000,- aan Toma-projectleider Egbert Hoving. (Foto: doende naar de ’’buitenwereld” door gedrongen. Vooral ook omdat de maat schappelijke interesse - met uitzon dering van de laatste 5 a 6 jaar - gering is geweest. Pas wanneer er zaken fout gaan lopen of wanneer principiële beslissingen moeten worden genomen (meer centra les, KEMA-zaak, Kalkar, enz.) komen groepen in beweging om te protesteren en verwijten te uiten. Begrijpelijk uite raard en vaak terecht. Dat de Kamer echter te passief zou zijn, werd door mevrouw Epema bestreden. Zij er kende tegelijk dat nog veel werk moet e worden verricht. De tijdsfactor speelt Epema gaf hierbij de voorkeur aan zgn. hierbij een grote rol. gemengde groepen, waarin mensen - Zolang wetenschappelijke rapporten over risicofactoren, verantwoorde op slagmethoden van afval, aanvaardbare stralingsniveaus, e.d., zoveel tegenstrij- WADDINXVEEN/DEN HAAG Zuid-Holland heeft als provincie met Voor de kleintjes o.a. een grabbelton, bevolkingsdichtheid relatief de minste poppenkast, kleien, een kraampje waar zij kleine dingetjes kunnen kopen. Voor groot en klein natuurlijk een restau rantje met soepen, koek, drankjes, broodjes, pannekoeken enz. enz. Verder is er een mandemaker die u aan WADDINXVEEN’Namens het gemeentebestuur en de bevolking van Waddinxveen heeft wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester (VVD) Toma- projectleider Egbert Hoving een cheque overhandigd van f 35.000,- Dat gebeurde vorige week don derdagavond in het jeugd- en vrije tijdscentrum De Bonkelaar, waar de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen een in formatieavond hield over het door Waddinxveen ’’geadopteerde” landbouwproject Torna in het Afri kaanse Boven-Volta. Mevrouw Oosterbroek-Waagmeester memo reerde dat onze gemeente een grote betrokkenheid voelt met Torna en dat niet alleen door het schenken van geld uitdrukt. weinig houvast in het kader van de be sluitvorming. Voortgaand onderzoek is daarom gewenst voordat beslissingen worden genomen. Bovendien zolang er een alternatief is (besparingen, zone nergie) is er ook geen enkele reden voor een versnelde invoering van ker nenergie. In geen geval mag op de maatschappelijke discussie worden vooruitgelopen. - Energiebesparing is om een heleboel tijd politieke partijen, Merkelijke groe- redenen aantrekkelijk. Behalve de min- peringen, enz. op c. ~z: der grote afhankelijkheid van aardolie inspelen. Het initiatief tot de opzet 1 een i -- gens afkomstig van de Nederlandse WADDINXVEEN De landelijk ge legen burgerwoningen op een strook aan de westzijde van het Noordeinde worden door het nieuwe bestemming splan Landelijk Gebied West meer in de uitbreidingsmogelijkheden beknot dan de bedoeling was. Op dit punt zal het betreffende bestemmingsplan dan ook worden herzien. De vanavond (woensdag) vergaderende gemeente raad neemt daartoe het benodigde voorbereidingsbesluit. Het nieuwe plan heeft in feite de di verse burgerwoningen aan de westzijde van het Noordeinde ’’wegbestemd”, hetgeen betekent dat het uitbreiden van deze huizen in het landelijk gebied beperkt is. Kleine woningen kunnen maximaal 10 procent vergroot worden en dat is vaak te weinig om het huis vol doende wooncomfort te geven. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland is ook van mening dat deze huizen te zijner tijd een woonbestemming dienen te krijgen. Voortaan zal bij het opstellen van be stemmingsplannen voor het landelijk gebied geïnventariseerd moeten wor den welke burgerwoningen - zonder schade te berokkenen aan het land- schap - een woonbestemming moeten krijgen. Zij het met beperkende bepa lingen ten aanzien van inhoudsmaat en situering. Gebleken is dat een herzie ning van het bestemmingsplan Lande lijk Gebied West ook nodig is om het oprichten van bouwwerken (geen ge bouwen zijnde) in het landelijk gebied voldoende geregeld te krijgen. Stapt U maar eens binnen bij één van de méér dan 200 speciaalzaken op foto- 'i en filmgebied. Daar heeft de Combifoto vakman nog J écht tijd voor U en daar vindt U alle kwaliteitsmerken. en tentoongesteld over aangepaste wa- tertechnologie, die in de pauze bezich tigd konden worden. De drie beste werkstukken konden een prijs in ont vangst nemen, terwijl de overige leer lingen een troostprijs voor de moeite kregen. Egbert Hoving hield een lezing, waarin hij diverse aspecten behandelde. Zo zei hij dat aan de medische sociale gezond heidszorg in Torna nog de nodige aan dacht zal moeten worden geschonken. Het ligt in de bedoeling in de komende tiental jaren de mensen meer zelfstan digheid te geven; bijv, ddor het stichten van een coöperatie, boerenleenbank e.d. Maar dat daar nog veel geld voor nodig is, valt te begrijpen. POMP Na het vertonen van een film over de watervoorziening in Tanzania, dat willigers,°werd de avond gesloten met Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). een dankwoord aan de heer Boere te Delft die vorige week in De Bonkelaar en op Koninginnedag een pomp heeft bediend die door de T.H. was ontwor pen. Extra aandacht ook voor de Kern- groepmedewerker Boudewijn Ligte- 3 rink, die na één keer een tekening te hebben gezien de grote pomp heeft ge bouwd, die op Koninginnedag en in De Bonkelaar te bezichtigen en te bedie nen was. Belangeloos heeft hij heel wat vrije uurtjes besteed aan dit geweldige .bouwsel. WADDINXVEEN - ’’Nederland heeft geen kernenergie nodig”. Die duidelijke mening vertolkte het PvdA-Tweede-Kamerlid mevrouw drs. Meinie Epema-Brugman op de vorige week donderdagavond in de Ont moetingskerk gehouden kernenergie-avond van de actieve werkgroep Waddinxveen van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). De avond over de vraag ’’Kernenergie aanvaardbaar en noodzakelijk?” werd ge houden naar aanleiding van een - door een aantal leden van de werk groep en buitenstaanders geschreven - brief aan vier Kamerfracties over kernenergie. Volgens mevrouw Epema-Brugman, de energiespecialiste van de socialistische Tweede Kamerfractie, heeft Nederland geen behoefte aan kernenergie. Naast de meeste inwoners en met de hoogste toepassing van alternatieven, zoals zo- nenergie en windenergie, die naar haar sportaccommodaties van de provincies, mening overigens in beperkte mate Het provinciaal bestuur van Zuid- bruikbaar zijn, kan een omvangrijk na- Holland geeft ongeveer 1,5 miljoen tionaal energiebesparmgsplan voorko per jaar aan sport uit. Omdat de provin- mer>, dat ons als het ware deze energie- cie op dit punt volledig afhankelijk is bron wordt opgedrongen. Er zijn reeds van de uitkeringen van de rijksoverheid betrouwbare onderzoekingen geweest, het werk kunt zien, een pottebakster, moet die geldstroom vergroot worden. die hebben aangetoond, dat het zelfs er worden weer ballonnen opgelaten. Dit heeft de Zuidhollandse gedepu- mogelijk is hetzelfde energieniveau te - teerde mr. N. W. A. Brink vorige week handhaven bij een toenemende indus- dinsdag in Dordrecht gezegd op het triële produktie. Wel moet dan binnen ook honing te koop heeft. Bovendien congres van de Landelijke Contactraad die industriële produktie een verschui- voor Sport, Lichamelijke oefening en v*n8 plaatsvinden van sectoren met een Recreatie. Ter illustratie van de tekor- hoog energieverbruik naar sectoren met een laag energieverbruik, terwijl verder een wezenlijke verandering van de diverse verbruikspatronen moet op treden. Mevrouw Epema ging in de Ontmoe tingskerk nader in op onderwerpen als voor- en nadelen van kernenergie, de veiligheidsproblematiek, de komende maatschappelijke discussie, enz. De door haar gehouden inleiding leidde weer tot een groot aantal vragen, die betrekking hadden op o.a. de rol van het parlement, de aanvaardbaarheid van de nu geldende normen (stralings- doses), de invloed van bijv, de electrici- teitsproducenten op promoting van kernenergie (kernlobby ja of nee), de opzet van de maatschappelijke discus- treffen - Als positief punt noemde mevrouw Epema de onlangs door het ministerie van Economische Zaken aan ir. Potma (Centrum voor energiebesparing) vers trekte opdracht tot het opzetten van een studie naar de effecten van be paalde besparingsmaatregelen. - De wetgeving moet zodanig gewijzigd worden, dat meer effectief invloed uit geoefend kan worden op investeringen met een relatief hoog energieverbruik (bijv, energiebesparingswet). - Besparing is ook een mentaliteitskwe- stie. We zullen ons meer bewust moe ten worden van de noodzaak, dat maa tregelen gewenst zijn en dat we daar zelf niet vrijblijvend tegenover kunnen staan (selektiever autogebruik, isolatie, enz.). - De komende maatschappelijke di scussie over kernenergie moet een brede discussie zijn. Breed in de zin van het betrekken van een zo groot moge lijk aantal mensen bij die discussie, zo dat het geen zaak wordt van allerlei pressiegroepen alleen. Mevrouw gemengde groepen, waarin vanuit een verschillende achtergrond, resp. betrokkenheid met elkaar van ge dachten wisselen. Zij toonde zich géén voorstandster van een referendum na dige conclusies bevatten J>ieden zij ook afloop, aangezien door middel van de i u_. i,„j u„ vraagstelling een negatieve beïnvloe ding van de besluitvorming kan plaats vinden. Het is nog niet bekend wanneer de maatschappelijke discussie van start gaat. Evenmin bestaat inzicht in de wijze waarop de discussie zal worden opgezet. WADDINXVEEN Op plaatselijk niveau zullen te zijner f-x- i i Raad van Kerken. Aan het slot van de bijeenkomst werd nog gewezen op het feit, dat het van belang is na te gaan in hoeverre er in Waddinxveen initiatie ven worden genomen om te komen tot een gemeentelijk energiebesparingsp- lan (dit in navolging van andere ge meenten). -F’ HM

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5