75 Waddinxveners hebben geen werk L tegen nog meer tv-zenders Pools orkest bij Jazzclub Zoetermeer Kindertelefoon Optreden van start Kleiduif gegaan Kinder theater I Welfarewerk 18 mei op Waddinxveense weekmarkt Optreden van Splien afgelast GAB-cijfers april: Informatie wordt niet wezenlijk uitgebreid en pas op de plaats Waarom is onze eerste burger BE GROENE LIJN tussen stad en platteland Wandkasten eurohome -,#W' 'r-. Waddinxveen in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar treedt woensdagmid dag 23 mei de dag voor Hemel vaartsdag) om twee uur op het Kleiduif Kindertheater uit Den Haag. De toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. Deze middag wordt georganiseerd door de werkgroep van de kin derclubs. <- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 16 MEI 1979 worden voor de arbeidsmarkt beschikbaar ko men (de meesten rond 1 augustus). WADDINXVEEN - De afdeling Wad- dinxveen van het Welfarewerk van het Rode Kruis zal op de Waddinxveense weekmarkt van vrijdag 18 mei een groot aantal door gehandicapten en be jaarden vervaardigde artikelen ter ver koop aanbieden. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Welfarewerk te Waddinxveen. WADDINXVEEN/ZOETERMEER Zaterdagavond 19 mei speelt in het clubhuis van de Jazzclub Zoetermeer aan de Dorpstraat 18, een van de voor aanstaande Poolse oude stijl formaties. The Old Metropolitan Band. Krakau, al 900 jaar geleden de me tropool en thans nog steeds het cultu rele centrum van Polen, is de thuisha ven van de beste traditionele jazzbands van het land en een daarvan is de Old Metropolitan. De band werd in 1966 opgericht door de huidige leider, trom pettist A. Jacobiec en al spoedig be haalde het - toen nog uit muziekstuden ten bestaande - orkest de eerste succes sen. Daarna volgden vele optredens op vooraanstaande festivals in heel Europa. De mensen achter het Haagse Kleiduif Kindertheater, dat woensdag middag 23 mei in De Bonkelaar optreedt. WADDINXVEEN Het optre den van de Zoetermeerse toneel groep Splien met een programma over schrijver-dichter-scheepsarts op de wilde vaart-vrouwenjager- opiumschuiver en pestkop Jan Ja cob Slauerhoff, vrijdagavond 18 mei in "De Bonkelaar", gaat niet door wegens ziekte van één der medewerkers. DE PLANTEN-TOP-TIEN VOOR HET BALKON WADDINXVEEN Bakken vol bloemen op balkons en onder vensters: een betere manier om de gevel van uw huis of flat op te vrolijken is er niet. Jaap Hage, bij uitstek deskundig, publiceerde in I9NU een top-tien van het balkon. Wie zijn huis- of flatgevel kleur wil geven en zeker wil zijn van maximaal bloe- menplezier kan het beste uit deze top-tienlijst een keuze maken. Om klein te beginnen is een stokoud plantje heel geschikt, het blauw bloeiende gewasje dat Ageratum houstonianum heet. Als af en toe dorre bloemhoofdjes worden afgep lukt duurt de bloei van mei tot oktober. Er bestaan hybriden van, zoals Blue Blazer, zeer gelijkmatig van bloei en extra geschikt voor het balkon. Er zijn ook grotere rassen maar die passen beter in de tuin. Nummer twee is het pantoffelplantje - Calceolaria - een kleinere uitgave van de bekende kamerplant. Een hybride hiervan heet Goudboeket, om de elegante heldergele bloempjes. De plant wordt niet hoger dan 25 cm, kan wat het weer betreft een stootje verdragen en geeft een zonnig uiterlijk aan bak, balkon en huis. Na blauw en geel aandacht voor rood. Waar zou dat mooier en beter te vinden zijn dan bij de geranium? Hoewel dit gewas al in de vorige eeuw tot pe largonium is omgedoopt heeft het in de wandeling zijn oude naam behouden. In middels zijn er hybriden van gemaakt, waarvan Sprinter het bekendst is. Hier van kan elk jaar opnieuw gezaaid worden. In mei kan de prachtig oranjerode bloei al beginnen. Ook de zaaigeranium is goed bestand tegen het Nederlandse weer en is dus een ideale balkonplant. De kwekers hebben ook een zalmrose ras met donker blad onder de naam chérie en een dieprose onder de naam Heidi op de markt gebracht. Heel mooi is voorts de siernetel (Coleus). Eindeloze kleurva- riaties bestaan er van deze plant. Siernetel leent zich uitstekend voor een rand langs een bloembak. Als echt tropengewas gedijt deze plant het best in felle zon. Schaduw, harde wind, een natte zomer, soms een combinatie ervan, kunnen bal konplanten het leven zuur maken. Maar onder al die omstandigheden blijft een vlijtig liesje - Impatiens - een lust voor het oog. Eindeloos hebben de kwekers gegoocheld met dit gewasje en daardoor zijn er rassen in vele kleuren te koop. Ze geven tot in oktober bloemenplezier. Van tweekleurige zaaimengsels onder de naam Zigzag doet de kleurbeschrijving aan als een vuurwerkprogramma: scharlaken, oranje, rose, lichtrose en zalm met witte vlekken en sterren. Wie denkt aan hangende balkonplanten komt haast automatisch terecht bij pe tunia's. Er bestaan nu ook dubbele soorten (die minder weervast zijn dan de veelbloemige), waarvan de Resistogroep het sterkst is. Afrikaantje (Tagetes) is de Nederlandse volksnaam voor een gewas dat niet uit Afrika, maar uit Mexico komt. De lage rassen (met een rijkdom aan kleuren) zijn het best geschikt voor bakken. Ze voldoen het best in een gemengde beplanting, want op zichzelf doen ze wat stijf aan. Ijsbloemen zijn echte kinderen van de zon, die zich vooral in een bak op het zui den thuisvoelen. Er zijn honderden soorten begonia's. Voorde balkonbak komt vooral Begonia semperflorens in aanmerking. De rassen daarvan vertonen ook onder ongunstige omstandigheden nog een rijke bloei, zelfs aan de schaduw kant. Ook de knolbegonia's kunnen in de balkonbak veel voldoening geven. Voor de laatste plant in de erelijst van de top-tien is de keus gevallen op de da hlia. De laagblijvende Rigoletto, in gemengde kleuren te koop, wordt in de bal konbak niet hoger dan 30 cm. Ze bloeit later dan andere balkonplanten. maar is dan ook geschikt als leverancier van kleine snijbloemen. Echt een plant voor mensen met liefhebberij in bloemschikken die graag het materiaal op eigen ter rein verzamelen. i Wat moet er gebeuren om een aantrekkelijke beplanting van een bak voor bal- kon of vensterbank of waar dan ook mogelijk te maken? Zorg voor een bak met drainagegaten in de bodem en zet deze stevig vast. De bak vullen met redelijke goede tuinaarde, die tamelijk los moet blijven. Dan kunnen de gekochte plantjes t er in. Verder moet eigenlijk elke dag worden gegoten, zo nu en dan met wat ka- - merplantenmest. Regelmatig dienen uitgebloeide bloemen te worden afgekne pen, dat komt de latere bloei ten goede. Het Kleiduif Kindertheater is een nog tamelijk jonge theater groep. die het fijn vindt om to- ijéel je maken voor kinderen. Door speciale aandacht te beste den aan alle facetten van het theatermaken, zien ze erop toe dat het geheel een goede kwali teit krijgt. De groep wordt ge vormd door 4 jonge, enthousia ste acteurs en actrices en hun technische- en muzikale staf. Kleiduif Kindertheater brengt "Het verhaal van Scheurbuik", een door henzelf geschreven ver haal. voorzien van frisse decors en "op maat" gesneden muziek. Aan de muziek is bijzondere zorg besteed en ze vormt een be langrijk aspect van het geheel. Het toneelstuk is voor kinderen in de leeftijd van 6 t/m 12 jaar. VERWACHTING De werkloosheid zal in de komende pe riode waarschijnlijk verder dalen. Het aantal vacatures zal wat toenemen als gevolg van de verwerking van de on langs gehouden enquete naar vraag. Opgemerkt wordt dat de schoolverla ters pas als werkloos worden geteld "Voor mij is echter bepalend, dat de geboden programma's geen wezenlijke informatie toevoegen. Vervolgens merk ik op dat het in het kader van een pas op de plaats maken in onze samenle ving, ook in de immateriële sfeer, een beperking is geboden. Het financieel neutraal zijn van de investering is op zich juist, doch de nodige middelen kunnen worden gebruikt om in de toe komst tariefsverhoging voor een deel achterwege te laten. Ik merk daarbij echter op, dat dit financiële argument niet voor mij bepalend is, doch met mijn hoofdmotief de reden is om te ad viseren niet tot uitbreiding te beslissen”. Het grote succes van de Old Metropoli tan is niet alleen het gevolg van het mu zikale kunnen van de musici, maar ook van het enthousiasme en de show, waarmee zij hun repertoire ten gehore brengen. De bezetting bestaat uit trom pet, trombone, viool (die - zeer verras send - de clarinetpartij vertolkt), ban- jo/gitaar, bas en drums. Een uitste kende gelegenheid om weer eens de kennismaking met jazz form behind the curtain” te vernieuwen. Het concert begint om 21.30 uur, de zaal is open vanaf 21.00 uur. De toe gang voor leden van de Jazzclub is gra tis, introducé's moeten 5,- per per soon betalen. gramma). Binnen de gemeentegrenzen kunnen zoals bekend al ontvangen worden Ne derland 1, Nederland 2, Duitsland 1, Duitsland 2 en België 2 (Nederlands programma). Naast die f 125.000,- voor een uitbreiding van het program mapakket gaat de vanavond (woens dag) vergaderende gemeenteraad ook nog f 13.500,- beschikbaar stellen om de ontvangstkwaliteit van de FM- radiozenders van de Waddinxveense Centrale Antenne-Inrichting (CAI) te verbeteren en de mogelijkheid ervan te vergroten. De duidelijke mening van Wad- dinxveens burgemeester mr. A. G. Smallenbroek luidt als volgt: "Tot mijn oneindig aan njWJJJTH’nWI elkaar te bouwen en variabel van ■ndeling zijde 36. boskoop tel. 01727-4550 spijt kan ik niet instemmen met het voorstel aan de raad om het C.A.I.- systeem uit te breiden met de voorge stelde zenders. Hoewel ik me besef, dat de dis cussie over het al of niet invoeren van het C.A.I.-systeem een principiële kant heeft, welke indertijd aan de orde is ge weest, ben ik van mening, dat de uit breiding toch ook principiële aspecten kent. In zijn algemeenheid is televisie een informatiebron van de eerste orde, die men de burgers bepaald niet moet onthouden. Zeker nu het C.A.I.- systeem een monopolievorm is in han den van de overheid, zal men uiterst voorzichtig moeten zijn met een beslis sing niet tot uitbreiding te besluiten". WADDINXVEEN - Het uitbreiden van de Waddinxveense kabel-televisie is niet nodig omdat de nieuwe zenders geen wezenlijke informatie toevoegen en omdat het maken van een pas op de plaats, ook in de immateriële sfeer, is geboden. Die mening heeft burgemee ster mr. A. G. Smallenbroek gegeven in een minderheidsnotitie naar aanleiding van het door de drie wethouders A. H. van Gent (PvdA), P. F. J. van Schie (CDA) en mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (VVD) wél ondersteunde raadsvoorstel om f 125.000,- op tafel te leggen om het plaatselijke tv-zenderpakket uit te brei den met België 1 (Nederlands pro gramma) en België I (Frans pro- WADDINXVEEN - In Waddinxveen waren er volgens de cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Gouda vorige maand 75 werkzoekenden: 45 mannen en 30 vrouwen. Een maand eerder (maart) waren er dat nog 103 (65 mannen en 38 vrouwen). In de maand april daalde het aantal vanal het moment dat zjj daadwerkelijk werkloze mannen uit de Goudse streek van 1035 naar 944 en van het aantal werkloze vrouwen van 452 naar 419. De vraag naar mannelijk personeel steeg van 1070 naar 1232, die naar vrouwelijk personeel daalde van 114 naar 98. Uit een vergelijking met de cij fers van eind april 1977, 1978 en 1979 valt op dat de werkloosheid onder de mannen geleidelijk is gedaald, en dat die onder de vrouwen vrij stabiel is ge- .bleven. De vraag naar personeel is bij de man nen op een veel hoger niveau gekomen. Daarbij ligt de verklaring voor een deel bij: het oprichten van de vacaturebank en de regelmatige enquêtes naar vaca tures. De vraag naar vrouwelijk perso neel Iaat een dalende lijn zien. Gesteld kan worden dat de arbeidsmarktsitua- tie voor vrouwen (in verhouding tot die voor mannen) ongunstiger is geworden. In april hebben zich reeds veel ko mende schoolverlaters bij het arbeids bureau laten inschrijven. Deze vroege melding maakt het voor de jeugdconsu- lent van het bureau mogelijk de nodige activiteiten te ontwikkelen. Overigens wordt de jeugd geadviseerd ook zelf al het nodige te doen om een werkkring te vinden. KNEELPUNTEN Een zeer groot deel van de vraag (bijna 63 procent) is afkomstig uit de metaal en de bouw (b. en u. en g.w.w.). Het aanbod (werklozen) is slechts voor ruim 24 procent uit deze sectoren af komstig. Daarbij komt dat een groot deel van dit aanbod niet voldoet aan de selectiecreteria (leeftijd, opleiding, er varing, vakbekwaamheid etc.) van de werkgevers. Anderzijds worden aanbods- categorieën gesignaleerd waarvoor na uwelijks vraag aanwezig is. Enkele voorbeelden (mannen): chauffeurs, handelspersoneel, onderwijzend perso neel, horeca-personeel en ongeschoold personeel. Bij de vrouwen is er een groot gebrek aan vacatures in de kan- toorsector, onderwijs en sociaal- en ge neeskundige sector. WADDINXVEEN/DEN HAAG In nauw overleg met de Nationale Com missie van het Internationaal Jaar van het Kind is vorige week in Amsterdam het project "kindertelefoon” van start gegaan. Deze kindertelefoon wil hulp; informatie en advies geven aan kinde ren vair 8 tof '15 jaar, die Jjet geyoeJ hebben nergens terécht te kunnen. Kinderen kunnen bellen met proble men of vragen waar zé mee zitten. Ervaringen in het buitenland hebben geleerd, dat de steun die een kinderte lefoon kan bieden bestaat uit: luisteren geven van advies en suggesties meedenken over oplossingen vaststellen van feitelijke infor matie eventueel verwijzen naar bepaalde instanties De kindertelefoon werkt anoniem, d.w.z. het kind hoeft zijn naam en adres niet te geven. De behoefte en het pro bleem van het kind staan bij de hulp verlening centraal. De kindertelefoon is er voor kinderen en niet voor volwassenen, instellingen en overheden. Zonodig kunnen echter tekorten, misstanden en vragen aan de kaak worden gesteld. Voor de realisering van deze eerste Ne- derlandse Kindertelefoon, in Rotter dam en Utrecht zijn soortgelijke pro- jekten in voorbereiding, is een speciale stichting opgericht, bestaande uit een groep getrainde vrijwilligers/sters. Het telefoonnummer van de Kindertele foon is dagelijks, ook in het weekend, van 4 tot 8 uur bereikbaar onder num mer 020-224455. *.7 &W.2

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7