Waddinxveners over 8 Donderdag 7 juni 1979 Europese verkiezingen kom op voor Europa 34e Sportweek Waddinxveen dagen naar de stembus Wethouder opent nieuw Praathuis in ’t Weegje I I Waddinxveners 15,95 Van Eeuwen Rob Agerbeek te gast bij Jazzclub Zoetermeer Woensdag 30 mei Donderdag 31 mei 6,25 12,95 10 Vrijdag 1 juni Zaterdag 2 juni Woensdag 13 juni 7-11 augustus Vlak aan begin van het visseizoen i Doe mee aan de Europese verkiezingen op donderdag 7 juni. i WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 30 MEI 1979 'T Winkelcentrum Luifelbaan Telefoon 4143 EUROPSE BURGERS MOETEN OP HUN ZAAK LETTEN BERNKASTELER RIESLING 'n frisse moezelwijn hele literfles van 7,95 voor 6,95 nog voordeliger bij 12 liter per liter gemeester Trooststraat en de Apollolaan. 18.00 uur - Finalefeest op het WSE-sportpark De Lansbrekers met een geweldige spektakelshow. 18.00-20.00 uur - Optreden van Ronnie Tober, Henk Wijngaard, De Rexto’sen Madrahasj. 20.00-20.30 uur - Parachutespringen met vuurwerk. 20.30-00.30 uur - Optreden van de boerenkapel De Doudsche Bietenbrouwers. De wereldberoemde BAILEYS IRISH CREAM hele fles slechts Komt U even proeven! Slijterij-Wijnhandel Vieux DUJARDIN hele liter voor GRATIS Vakantieglaasje bij elke liter jonge jenever HARTEVELT hele liter voor maar 11,95 WADDINXVEEN VVD-wethouder mevrouw Lous Oosterbroek- Waagmeester, die recreatie en vertegenwoordiging in het recreatie schap Reeuwijkse Plassen en Omgeving in haar portefeuille heeft zitten, heeft vanmiddag (woensdag) om twee uur het nieuwe café en botenver huurbedrijf "Het Praathuis” aan ’t Weegje nr. 4 officieel geopend. Na deze feestelijke ingebruikname volgde tussen vier en vijf uur een recep tie, waar vele vrienden en bekenden van de heer A. G. Berkhout en zijn echtgenote zich lieten zien. ROSÉ DE FRANCE ’n sprankelende Rosé per pies van 3,95 voor 3,50 Nog voordeliger 3 voor De heer AC. Berkhout en zijn vrouw in hun roeibotenhaven voor het nieuwe Praathuis in 't Weegje. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). XXX XXX XXX Dit is een publikatie van de gemeente Waddinxveen 18.00 uur - Wielrennen individuele volwassenen en jeugd. 18.45 uur - Wielrennen liefhebbers en veteranen. 20.15 uur - Wielrennen dames. 22.00 uur - Wielrennen voor toerders. 19.00 uur - Prestatiezwemmen 400 en 800 meter. Openluchtzwembad De Sniep. het eigen parlement naar dat Europese Parlement; voor Nederland zijn het er 14. Dat Europese Parlement kan enige controle houden op het geld waarmee de Europese ministers werken, maar erg veel macht heeft dat Europese Parle ment nog niet. Sinds enkele jaren is het gelukkig zo dat het Europese Parle ment zijn goedkeuring moet geven aan de begroting van de EG voor het volgen de jaar, voordat de Europese minsters in Brussel geld mogen gaan uitgeven. Weigert het Europese Parlement die goedkeuring dan moeten de ministers met een andere begroting komen waar in met de wensen van het Parlement meer rekening wordt gehouden. En bo- ie af en toe eens leest Wf Wf dat ministers uit de ne- gen landen van de Euro pese Gemeenschap (ofwel EG) vrij gere geld naar Brussel of naar Luxemburg reizen om daar met elkaar te vergade ren moet wel op de gedachte komen dat dat heel wat kost. En dan is er ook nog een Europees Parlement van 198 le den dat dan hier en dan daar bijeen komt. En wellicht vergeet men daarbij dan dat er meer dan 10 duizend ambte naren zijn bij de EG die ook niet stilzit ten. De EG kost inderdaad veel geld, in 1978 had ze 34 miljard gulden nodig om al het werk te doen dat gedaan moest worden. Dat is ongeveer een derde van de begroting waarmee de Nederlandse regering een jaar lang moet zien toe te komen. Het zou onjuist zijn te veronder stellen dat de EG te veel geld beschik baar heeft, want er wordt enorm veel werk gedaan: enorme hoeveelheden melk en boter die teveel worden gepro duceerd worden tijdelijk opgekocht en_ in koelhuizen bewaard, in arme streken wordt met veel geld de landbouw of de industrie gemoderniseerd, onrendabele kolenmijnen worden gesloten waarbij de werkloze mijnwerkers worden gehol pen, enzovoorts. Over de hoogte van het bedrag waarmee de EG werkt hoeft nie mand zich zorgen te maken. Maar wel is er reden voor zorg over de controle op dat geld. Het zijn uiter aard de belastingbetalers in de negen landen van de Gemeenschap die de 34 miljard gulden moeten opbrengen, on der meer doordat een deel van hun BTW naar Brussel gaat. Belastingbeta- len is op zich niets bijzonders, maar in een democratisch land als het onze is er dan altijd een parlement dat er op toeziet dat er niet te veel belasting wordt gevraagd en dat er ook op toe ziet dat het geld dat de staat krijgt op de juiste manier wordt uitgegeven. Het gro te mankement in de EG is evenwel dat er aan de parlementaire controle nogal wat schort. De situatie is als volgt: in Brussel komen van tijd tot tijd minis ters van de negen landen bijeen om be sluiten te nemen. Die besluiten kosten vaak geld, en dat geld is afkomstig uit de negen landen. Er is ook een Europees Parlement van 198 leden. Elk land stuurt een vastgestelde groep mensen uit dagrecreanten, maar vooral ook voor de sportvissres. Te denken valt dat het café nog meer dan voorheen het eind punt zal gaan worden van menige fiet stocht vanuit Waddinxveen. En die fiet sers kunnen er nog best bij, hoewel vol gens een globale schatting zo’n 20.000 mensen (waaronder 6.000 sportvissers al jaarlijks ’t Weegje plegen .te bezoeken. De nieuwe ’’uitspanning” staat aan de rand van het vissersparadijs en stildag- recreatiegebied ’t Weegje, nabij de pas opgeknapte Noordringdijk. Daar heeft mevrouw F. Berkhout-Hol in septem ber vorig jaar de eerste paal geslagen voor een spiksplinternieuw ’’Praathuis” met daarbij een woning. Met de inge bruikname van het café en botenver huurbedrijf kan het oude onderkomen in het voormalige bedrijfsgebouw van de Rotterdamse Verkeersdienst in het hart van ’t Weegje worden afgebroken. Op die plek zal alleen de roeiboten loods blijven staan. RIANT UITZICHT Het huidige ’’Praathuis” aan de west kant van het gebied dat bekend is om zijn rijke weidevogelstand is gelegen op een steenworp afstand van het parkeer terrein bij de uit Zwammerdam afkom stige ophaalbrug en de daar gemaakte roeibotenhaven. In het café van de heer Berkhout, die sinds 1970 drankjes verkoopt in ’t Weegje en boten ver huurt, kunnen 80 mensen zitten, terwijl er ook nog op het terras tientallen men sen een plaats zullen kunnen vinden voor een riant uitzicht over de veenp ias. Dat mevrouw Oosterbroek- Waagmeester juist vanmiddag ”Het Praathuis” officieel heeft geopend ligt natuurlijk voor de hand zo vlak voor de oepening van het nieuwe visseizoen, want zoals bekend is ’t Weegje niet al leen bedoeld voor vogelliefhebbers en het concert begint om 21.30 uur, de zaal is open vanaf 21.00 uur. De toe gangsprijs voor introducé’s bedraagt f 5,-, leden van Jazzclub Zoetermeer mo gen gratis naar binnen. Wie meer wil weten over de aktivitei- ten van Jazzclub Zoetermeer kan tele fonisch informatie inwinnen op nr. 079- 310698. vendien mag het Europese Parlement een klein aantal afzonderlijke posten op zo’n EG-begrotïng wijzigen. Maar heel veel uitgaven worden nog door de minis ters in Brussel vastgesteld, geheel bui ten Het Europese Parlement om. Dat is eigenlijk een soort uitholling van de democratie. De 260 miljoen inwoners van de negen landen die samenwerken in de Europese Gemeenschap brengen het geld op dat die samenwerking nodig heeft. Dan hebben die 260 miljoen bur gers ook het recht om mee te beslissen over wat er met hun geld dient te ge beuren. Het is daarom dringend gewenst dat er een Europees Parlement komt dat voldoende bevoegdheden heeft om het hele doen en laten van de Europese Ministerraad te controleren, voldoen- WADDINXVEEN/ZOETERMEER Zaterdagavond 2 juni geeft de jazzclub Zoetermeer een concert in het- mo derne jazzidioom. Die avond treedt in het clubhuis aan de Dorpsstraat nr. 18 het Rob Agerbeek Trio op, aangevuld met gastsolist Rudy Brink, tenorsaxo- faan. Rob Agerbeek, begeleid door bassist Harry Emmery en drummer Eric Ineke, is een van de vooraan staande be bop pianisten in Europa, die in hoog aanzien staat bij de grote Ame rikaanse solisten, die regelmatig ons land aandoen. Zo begeleidde hij met veel succes kanonnen als Hank Mo bley, Dexter Gordon en Johnny Grif fin. XXX 13.00-21.00 uur - Wereldrecordpoging achteruitlopen over 35 km. Start en finish: Wadde, bij sportzaal Groenswaard. 19.00 uur - Bedrijfsvistournooi. Plaats: De Gouwe. 21.30 uur - Prijsuitreiking bedrijfsvistournooi in de kantine van het WSE-sportpark De Lansbrekers. 09.00 uur - Vistournooi voorde jeugd. Plaats: Ringvaart tussen de Bur- 'e 20.00 uur - Bridgen. Plaats: Gereformeerd Verenigingsgebouw ”Het Trefpunt”. Lunapark op het parkeerterrein bij het openluchtzwembad in het Sportpark ”De Sniep”. de macht om de besluiten waarvoor I wel en waarvoor niet geld mag wor- I den uitgegeven. Op 7 juni gaan de Ne- derlandse kiezers naar de stemlokalen j om voor het eerst - samen met de in- I woners van de andere acht landen - I een Europees Parlement te kiezen, dat I gekozen parlement zal niet automa- I tisch meer macht krijgen dan het hui- I dige nietgekozen parlement. Wel mag worden verwacht dat het gekozen par- lement meer macht zal kunnen verove- ren. Het kan namelijk tegen de mi- nisters in Brussel zeggen dat het geko- I zen is met de bedoeling om namens I de burgers van de EG-landen controle uit te gaan oefenen op wat er in Brus- sel voor al die burgers wordt gedaan. En als de ministers uit de negen lan- I den zich daarvan niets willen aantrek ken dan moeten ze dat maar duidelijk zeggen. Doen ze dat, dan is er altijd nog een kans dat bijvoorbeeld het Ne derlandse parlement de Nederlandse mi nister daarover hard zal aanvallen. Dan krijgt men een soort samenspel tussen het Europese Parlement en het Ne derlandse Parlement. Heel belangrijk bij de verkiezingen van juni zal uiteraard zijn dat zoveel mogelijk kiezers naar de stemlokalen zullen gaan. Het straks gekozen parlement moet kunnen zeggen namens de hele bevolking van de EG te spreken. Een zwakke opkomst zou een teken zijn dat de EG-burgers weinig belangstelling hebben voor het Euro pese Parlement en dat zou voor de in vloed van dat parlement funest zijn. Dat zou ook voor de democratie in West Europa Funest zijn, dus voor de invloed die de burgers zelf hebben op de gang van zaken in Brussel. <5 El

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5