7 ’’Europeanen” in forum zwervers van de 20e eeuw WITTE PRLIZENHAL Stem ”De nomaden en Onderzoek naar sluitings tijdstip van weekmarkt Euro-parlementariërs Donderdagavond 31 mei in De Bonkelaar GOUD VOOR Op initiatief van de gemeente W uw WINSTWINKEL! Kanaaldijk nog een jaar berijdbaar GEB koopt van Waddinxveense stukje grond Succesvol optreden van kindertheater Europese verkiezingen 7 Juni 1979 in het europese parlement Aar de Goede wjst4 J 7 JUNI a.s. Het Redelijk Alternatief Meer informatie over D66? Bel 01828 -6605. de tingsduur 5 jaar) van een organisatie 12 VERGADERINGEN Luxemburg en Fran- Toen in 1977 in Brussel plannen opdo- het komende seizoen meer in deze rich- wlettend toe dat geen enkele zaai 410 zal zijn, zodat ook de jeugd uit Wad- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 30 MEI 1979 raken in de wereld van toneel en thea ter”, aldus de werkgroep. WADDINXVEEN Staten van Zuid-Holland zijn akkoord WADDINXVEEN - "We hadden meer kinderen verwacht, maar waarschijnlijk door de onbekendheid met kinderto- neel was de opkomst niet maximaal”, aldus de kindertheatergroep De Klei- tot overeenstemming om tot verkie- i over te gaan: van 7 tot en met 10 juni, naar nationaal gebruik. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Als het Europees Parlement een voltallige vergadering houdt in de Franse stad Straatsburg, en dat gebeurt 6 keer per jaar gedurende een week, dan verhui zen honderden ambtenaren van dat parlement uit Luxemburg - waar zij hun normale werk doen - naar Straatsburg om die vergadering mee te maken. Dat kost uiteraard veel geld, voor reisko sten, hotelrekeningen, verblijfskosten en verloren gegane werkuren. En dus mag men spreken van een heel gekke situatie. De oorzaak is dat bij het begin van de Europese samenwerking, in 1952, iede reen die er wat mee te maken had in Luxemburg te werk werd gesteld. Dat was de zetel van de zogeheten Kolen en Staalgemeenschap, de voorloper van de EEG. Er werd toen ook een Eu ropees Parlement gesticht want er zou een internationale volksvertegenwoor diging moeten zijn om controle uit te oefenen op wat die Kolen en Staalge meenschap ging doen. NAAR BRUSSEL Het parlement wil zelf naar Brussel, en duif, dat vorige week woensdagmiddag men het hele jaar door markten tussen twaalf en zes uur. Ze wees op de sociale functie van de markt en het belang van zowel de marktkooplieden als de con sument, waarvan met name de wer- kende vrouw in staat moet worden ge- vinden niet al die vergaderingen plaats week donderdag 7 juni voor de eerste maal naar de Europese stembus. Dan zullen worden gekozen 25 van de in to- ment, de volksvertegenwoordiging van worden de 198 leden aangewezen uit de de Europese Gemeenschap. nationale parlementen. Pas in septem- Het Parlement is vaak onbetekenend ber 1976 kwamen de negen regeringen genoemd, het is verguisd en bejubeld. Toch is het een eerste parlement (zit- zingen EERSTE MAAL Zoals bekend gaan de Nederlanders en WADDINXVEEN - Dick Baelde van de door zijn broer Bep gedreven bloe- menboetiek aan de Kerkweg-Oost is in de prijzen gevallen. Samen met zijn col lega’s David Nieuwenburg, Wim Sie- merink en Sjaak de Leeuw heeft hij vijf dagen gewerkt aan de Nederlandse in zending van de vereniging ”De Neder landse Bloemisterij” op de Chelsea Flower Show in Engeland. Met de Hol landse bloemenpracht en dan natuur lijk vooral de wijze van arrangeren werd de gouden medaille gewonnen. Voor Dick Baelde, die een zaak heeft in Hazerswoude, een prestatie om trots op te zijn. werken. Dat houdt van alles in: in de eerste plaats altijd vergaderen in de zelfde stad, in de tweede plaats verga deren in een parlementsgebouw waar voor elke afgevaardigde een kantoortje beschikbaar is, en in de derde plaats vergaderen in een stad waar de veraf wonende afgevaardigden een flat kun nen huren voor overnachtingen. En dat betekent uiteraard dat men niet langer EN in Brussel, EN in Luxemburg EN in Straatsburg zal willen vergaderen. Het moet één vergaderplaats worden en dan lijkt Brussel de beste papieren te hebben. ters markt tussen 12 en 6 uur en ’s zomers (gelijk met de zomertijd) tussen 12 en 7 uur. De marktkooplieden zijn en blijven echter voorstander van een sluitingstijdstip van 6 uur en het hehele jaar door. Nog maar een paar jaar gele den kon er in Waddinxveen worden ge markt tot negen uur ’s avonds, maar toén viel de weekmarkt nog samen met de koopavond, welke twee jaar geleden verhuisde van de vrijdag- naar de steld na haar dagtaak nog de markt te kunnen bezoeken. De marktkooplieden in de gemeente lijke marktcommissie en op de pu blieke tribune maakten echter duidelijk dat er zeker na zes uur geen klandizie meer is. ”Als er wat te verdienen zou zijn, bleven we wel”, aldus de kooplie den in koor, daarmee aangevend dat men af wil van onrendabele uren. in De Bonkelaar voor kinderen van 6 tot 12 jaar het Verhaal van Scheurbuik opvoerde. En met aanstekelijk enthou siasme, zoals de aanwezige jongens en soms van ver komende marktkooplie den werden betrokken, werd in de ge meentelijke marktcommissie van ruim twee maanden geleden niet alleen ge steund door de kooplieden J. Kok uit Gouderak en P. J. J. Sterk uit Bodegra ven en die welke aanwezig waren op de publieke tribune, maar ook door de vier vrouwelijke leden van de voor het eerst in nieuwe samenstelling vergade rende commissie. Wethouder mevrouw L. M. C (VVD) sprak in de gemeentelijke com missie echter over een merkwaardige zaak om nu weer te sleutelen aan het van de Waddinxveense "Was er oorspronkelijk markt tussen drie en negen uur, nu wil Jammer was dat er in Luxemburg wel - met pijn en moeite - werk- en woon ruimte kon worden gevonden voor het ambtenarenapparaat van het Europees Parlement, maar er was geen zaal, groot genoeg om het parlement zijn voltallige vergaderingen te laten hou den. Toevallig lag op 250 km over de weg de Franse stad Straatsburg waar ook een Europese organisatie zat - en nog zit - de Raad van Europa. En die beschikte wel over een grote vergader zaal. Besloten werd toen dat het Eu ropees Parlement in Straatsburg zou vergaderen. ken om voor de vergaderingen die het lijk gespeeld Europees Parlement daar houdt een nieuw gebouw te zoeken, waarbij me teen de gedachte werd geopperd dat er ook een grote zaal moest zijn voor de voltallige vergaderingen, toen was er meteen fel verzet. De Luxemburgse premier Thorn, vloog naar Parijs om met de Franse president Giscard te spreken en samen bereikten zij, dat het gebouw - een voormalige bank - niet succesvolle optreden plannen om voor beschikbaar kwam voor het Europees het komende seizoen meer in deze rich- Parlement. In plaats daarvan wordt nu ting te gaan doen, nieuwbouw gepleegd en de Luxem- In de grote steden is kindertheater al lang geen vreemd verschijnsel meer. ’’Daarom hopen we dat bij een vol- parlementsleden zal kunnen herbergen, gende gelegenheid de zaal uitverkocht Overigens wordt wel aangenomen dat hierover nog eens grote moeilijkheden dinxveen en omstreken thuis zal gaan gaan uitbreken. Het straks gekozen en Leiden, parlement zal goed, comfortabel willen dus ook de Waddinxveners volgende Gemeenschap werkterrein. Van het begin af was vastgelegd dat de leden van het Parlement rechtstreeks taal 410 leden van het Europese parle- gekozen zouden worden, maar nu nog WADDINXVEEN De gemeente wil f 10.502,- uit gaan trekken om nu eens een verantwoord onderzoek te laten instellen naar de meest ge wenste sluitingstijden van de vrijdagse weekmarkt in de Willem de Zwij- gerlaan. In de afgelopen jaren is er steeds een forse discussie over dit punt losgebarsten, terwijl bevredigende oplossingen niet meer voor han den leken. De financiële aspecten van het in te stellen onderzoek ko men aan de orde in de morgenmiddag (donderdag 31 mei) te houden vergadering van de raadscommissie voor de financiën. De laatste keer dat over het sluiting stijdstip van de weekmarkt werd ge sproken was in maart van dit jaar in de gemeentelijke commissie voor markt- zaken. Op het commissielid J. Have naar (SGP/HKV/GPV) na besloot de commissie in die vergadering het col lege van Burgemeester en Wethouders te vragen de gemeenteraad een nieuw besluit te laten nemen over het sluiting stijdstip van de weekmarkt. Kennelijk zijn de meningen over deze zaak zo ver- donderdagavond, deeld, dat een in te stellen onderzoek uitkomst moet brengen. Volgens het in meerderheid genomen raadsbesluit van vorig jaar is er ’s win- Intussen zijn er nu 12 vergaderingen per jaar, 11 keer een week lang en één keer 3 dagen. Het ambtenarenapparaat van het Europees Parlement - in Luxemburg - is uitgegroeid tot meer dan 1500 man en zal spoedig rond de 2000 liggen. Ongeveer 1000 man daar van zijn tolken en vertalers, dat is nu eenmaal het gevolg van een samenwer king tussen 9 landen waar 6 talen wor den gesproken, en waar iedereen in zijn eigen taal moet kunnen spreken en rap porten moet kunnen lezen. Gelukkig voor het Europees Parlement i i jt_i 1 in Straatsburg; Luxemburg en Straats burg organiseren er beide 6 per jaar. Dat betekent dat die verhuizing van personeel 6 keer per jaar achterwege kan blijven. Het Europees Parlement heeft overigens allang genoeg van het heen en weer trekken, een soort noma denbestaan, te meer daar de parle mentsleden behalve in Straatsburg en in Luxemburg ook nog heel vaak in Brussel moeten zijn. Daar zit de Europese Ministerraad - de vergadering van ministers uit de 9 lan den van de EEG. En in Brussel zit ook het dagelijks bestuur van de EEG, de Europese Commissie. Het parlement moet vele keren overleg plegen met zo wel die ministerraad als die Europese Commissie en dat gebeurt dus in Brussel. WADDINXVEEN - René Glaser uit Leiden (21e op de lijst van de Partij van de Arbeid/Europese socialisten), M. van Ditmarsch uit Katwijk (24e op de lijst van het CDA Europese Volkspartij), F. W. Weisglas (van de VVD-Europese Liberaal-Democraten, maar geen kandidaat voor het Europese parlement), G. Braakman (van D’66, maar geen kandidaat), Michiel van de Kasteelen uit Leiden (16e op de lijst van de PPR), G. J. Schutte uit Zeist (2e op de lijst van het GPV) en Rudi Boon uit Amster dam (7e op de lijst van de PSP) zijn de zeven leden van het forum dat donderdagavond 31 mei om acht uur in het jeugd- en vrijetijdscentrum De Bonkelaar wordt gehouden en geheel in het teken zal staan van de Europese Verkiezingen op donderdag 7 juni. Als forumvoorzitter treedt op Waddinxveens burgemeester mr. A. G. Smallenbroek. Het beiooft morgenavond in De Bon kelaar een bijzonder interessante avond te worden, aangezien de uitge nodigde zeven forumleden veel kennis bezitten over Europese zaken. Na korte inleidingen zal er een open discussie met de aanwezige plaatsvinden, welke tot ongeveer half elf zal duren. De toe gang voor dit discussie-evenement is natuurlijk geheel gratis. Over de zeven forumleden, waarvan er vijf een plaats hebben op een kandida tenlijst voor de Europese verkiezingen, valt nog het volgende te vermelden. René Glaser van de PvdA is 27 jaar, is secretaris van de EEG-commissie en bekleedt talrijke functies binnen en buiten de partij. Hij is van beroep ju rist. M. van Ditmarsch van het CDA wordt volgende maand 33, studeerde economie en is lid van het hoofdbe stuur van de Europese beweging Ne derland. Van beroep is hij economisch raadgever bij het ingenieursbureau Te- bodin in Den Haag. F. W. Weisglas van de VVD is lid van de commissie buitenland van de libera len en werkt op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Over G. Braakman van D’66 zijn geen nadere gegevens be kend. Michiel van de Kasteelen van de PPR is 27 jaar, studeert politicologie en is voor zijn partij internationaal secre taris. Van beroep is hij leraar maat schappijleer in Rotterdam. G. J. Schutte van het GPV is 39 jaar, is alge meen secretaris van zijn partij en is lid van het curatorium van de Groen van Prinsterer-stichting. Van beroep is hij ambtenaar bij de gemeente Zeist. Rudi Boon van de PSP is hoofdredacteur van het PSP-blad Bevrijding en vaste mede werker van de PSP-Tweede- die negen landen en volken omvat. Het Kamerfractie. begon in 1952 als volksvertegenwoordi ging van de Europese Gemeenschap - voor Ko)en en staait maar kreeg in 1958 ook de Europese Economische en Euratom tot zijn Luxemburg en Straatsburg de rug toe keren. Maar aangezien de hotelhou ders en de restauranteigenaars en de hele handelende middenstand in beide steden tot de ontdekking zijn gekomen meisjes zullen kunnen beamen. dat de aanwezigheid van vele Europese Scheurbuik is een boef, die een bom te politici, ambtenaren en bezoekers van pakken krijgt en er boze plannen mee het Europees Parlement een winstge- heeft. Twee eerlijke kinderen, een bur- vende zaak is, bestaat er in die steden gemeester en een soldaat, in samenwer- uiteraard zwaar verzet tegen het ver- king met het publiek in de zaal, zorg- trek van het Europees Parlement. Dat den ervoor dat er van die boze plannen verzet wordt goed aangevoeld door de niets terecht komt. Na een wilde ach- regeringen van Luxemburg en Fran- tervolging door de hele zaal en onder krijk. gejuich van het publiek, komt alles weer eerlijk terecht. Het verhaal was spannend en werd zeer vlot en natuur- 1 en gezongen. De kindert heatergroep De Kleiduif bestaat uit Ben van Dungen, Rob Smallegoor, Ron Vernout, Katja Hermsen, Ria Boonen en algehele leider Marius Kreffer. Ze zijn semi-profs en spelen door het hele land in scholen en thea ters. De werkgroep Kinderclubs van De Bonkelaar heeft naar aanleiding van dit Gedeputeerde het verschiet kan liggen. ..2 „j.. „LI.1 Dit pleidooi van de heer Wagenaar, su>iiaal vvll gegaan met het besluit van het college waarin ook nog de lange dagen van de 0rnget0Verd. van beheer van het Gemeenschappelijk soms van ver komende marktkooplie- pe Kanaaldijk tussen de Jan Energiebedrijf Gouda en omstreken den werden betrokken, werd in de ge- Dorrekenskade-Oost en de (korte) om van mevrouw A. C. van der meentelijke marktcommissie van ruim Sniepweg zal 10 meter breed worden, Vooren-Vergouw te Waddinxveen een twee maanden geleden niet alleen ge- 4Q centimeter worden opgehoogd en stukje grond van 25 vierkante meter steund door de kooplieden J. Kok uit vrijliggende fietspaden krijgen, terwijl aan de Zwarteweg te kopen voor de Gouderak en P. J. J. Sterk uit Bodegra- het kruispunt Kanaaldijk-Sniepweg van prijs van 1000,-. Op dit stukje grond ven en die welke aanwezig waren op de verkeerslichten zal worden voorzien. In gaat het GEB en transformator- en re- publieke tribune, maar ook door de vervolg hierop zal er ook een verkeer- gulatorstation neerzetten. vier vrouwelijke leden van de voor het shchtenregeling komen op het krui- De provinciale goedkeuring van dit be- eerst in nieuwe samenstelling vergade- SpUnt Kanaalstraat/Kerkweg- sluit wordt medegedeeld aan de leden rende commissie. Wethouder mevrouw oost/Juliana van Stolberglaan. Voor, van de algemene raad van het Gemeen- L. M. Oosterbroek-Waagmeester het opknappen van de Kanaaldijk bin- schappelijk Energiebedrijf Gouda en (VVD) sprak in de gemeentelijke com- nen de bebouwde kom zu]]en 30 bomen omstreken, die woensdagmiddag 6 juni missie echter over een merkwaardige geroojd moeten worden. om half vier ten kantore van het GEB- zaak om nu weer te sleutelen aan het pat er van een grondjge reconstructie bedrijf aan de Nieuwe Gouwe Oost- sluitingstijdstip van de Waddinxveense sprake zal zijn blijkt wel uit de plannen zijde 2 in openbare vergadering weekmarkt. Was er oorspronkelijk om ter hoogte van de kruising met de bijeenkomen. markt tussen drie en negen uur, nu wil Sniepweg een damwand anderhalve meter in de ringvaart te plaatsen. Hoe het kruispunt precies gaat worden zal nog worden bekeken, zeker is in ieder burgse en Franse regering zien nau- geval dat daar beveiligde oversteken voor voetgangers en (brom)fietsers zul len komen, terwijl er in de buurt daar van ook bushaltes zullen komen voor de lijndiensten van Westnederland naar Rotterdam Gouda WADDINXVEEN De gemeente zal bouwde kom nog een jaar berijdbaar te WARM VOORSTANDER Een warm voorstander van een sluiting stijdstip van zes uur het gehel jaar door is de heer J. Wagenaar, die namens de Centrale Vereniging voor Ambulante proberen de Kanaaldijk binnen de be- Handel deel uitmaakt van de gemeen- bouwde kom nog een jaar berijdbaar te telijke marktcommissie. Hij wijst daar- houden. Op die manier kan de grondige bij op de landelijke situatie dat het reconstructie van de weggedeelte gelijk marktbezoek overal na vijf uur teru- beginnen met het maken van een gloopt. Hij houdt het daarom voor mo- njeuwe Kanaaldijk buiten de bebouwde gelijk, gezien het zich ook steeds wijzi- kom, welke na het gereed komen van gende consumentengedrag, dat een bet Gouwe-aquaduct aansluit op de sluitingstijd van de markt óm vijf uur in Gouwebrug. De huidige Kanaaldijk zal ter hoogte van de Burgemeester Troo- ststraat in een (brom)fietsroute worden Dit pleidooi

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 9