stichting groot succes B ibliotheekbestuur WITTE PRUZEMUL UW WINSTWINKEU Veiligheid van speelvoorzieningen is onvoldoende PvdA-nota onzorgvuldig voorbereid Fietstocht hart- en nier LJè! Opbrengst collecte Uitslag enquete speel voorzieningen Groenswaard III Geslaagde busreis Vrouwenbond l F WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 13 JUNI 1979 de werkgroep gehouden door (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Note- huisartsen gaven het goede voorbeeld. f - HYGIËNE Een algemeen probleem is de hondeno- verlast, uitwerpselen op trottoirs en speelvelden. Veel bewoners hebben ook op andere manieren dan via de enquete geklaagd over deze overlast. Er moeten hondentoiletten komen en een apart hondenspeelveld zou in de wijk niet overbodig zijn, concludeert het rapport. Katten gebruiken zandbakken vaak als kattenbak. Dit is zeer moeilijk te ver mijden. Vaak verschonen van het zand of deksels op de zandbakken verminde ren dit probleem. geestdriftige deelnemers beloofden dan zeker weer te komen, vergezeld van bu ren en kennissen. ’We kunnen er dus niet onder uit en zullen volgend jaar weer aan het werk moeten’, was de op getogen verzuchting van een organisa trice. welke in groenswaard III wonen (929). Voor deze groep zijn het meest de kleine pleintjes en veldjes geschikt, ze ker die vlak bij hun huis liggen. De speelvoorzieningen moeten voor deze groep wat meer afgeschermd en de speelwerktuigen veilig zijn. WADDINXVEEN De onlangs in Waddinxveen gehouden collecte voor het Rode Kruis heeft 11.547,22 opgebracht. Een groep Waddinxveense huisartsen gaf het goede voorbeeld en vertrok als eerste, gevolgd door een niet gering aantal Waddinxveense en niet- Waddinxveense deelnemers. Men kon kiezen uit twee routes, 25 of 35 kilome ter lang. Iedere deelnemer-ontving bij de finish in de Klaas de Vriesschool een herinneringsvaantje. SPANNINGSVELD: VERKEER/WONEN/ SPELEN Tenslotte stelt het rapport dat verkeer, wonen en spelen aspecten zijn die onlos makelijk verbonden zijn. Spelen op een plein waar auto’s kunnen komen geeft problemen ten aanzien van de veiligheid. Auto’s zouden niet zo hard moeten kunnen rijden, meent het rap port en wijst als mogelijkheid daartoe o.m. het aanbrengen van verkeers drempels aan. Als erg vervelend wordt ook het fietsen in de wijk door zowel kinderen als ouderen ervaren. Men schijnt het makkelijk te vinden om wandelpaden te gebruiken als fietspad. Voetballen in de poortjes van de Win gerd geeft overlast, vooral bij hoekhui zen en huizen met blinde muren. ’Er moet nog veel gebeuren om de wijk nog leefbaarder te maken. T.a.v. een paar broblemen kunnen geen maatre gelen genomen worden daar het ook een zaak is van instelling en mentaliteit van de bewoners van de wijk’, aldus het rapport. WADDINXVEEN Het wintersei zoen is door de Vrouwenbond N.V.V. afdeling Waddinxveen-Boskoop op april jl. besloten met een bingo-avond. Alle 30 dames gingen met een prijs naar huis. Eerder werd op 16 mei het bu sreisje gehouden, waarvan de route was uitgestippeld door de heer K. Romein, chauffeur van Brouwers Tours. Via Halfweg, waar koffie gedronken werd, voerde de rit naar Zaanse Schans en vervolgens via Purmerend naar Volen dam waar de lunch gebruikt werd. Met een rondvaartboot werd ’s middags een tocht door de Amsterdamse grachten gemaakt. Er viel heel wat te bekijken maar wat de dames het meest opviel was het grote aantal rommelige woon- boten langs de kade’s. Omstreeks vijf uur ’s middags werd weer ingestapt voor de thuisreis. De rit voerde door de bollenvelden, die nog volop in bloei stonden, en in Noordwijk werd het diner gebruikt. Tegen negen uur ’s avonds werd Waddinxveen weer be reikt. Afsluitend werd er op 29 mei een fondue-avond gehouden. Op deze avond konden drie nieuwe leden inge schreven worden, zodat het bestuur op een goed seizoen kan terugkijken. VEILIGHEID De speelwerktuigen moeten veilig zijn. Het rapport somt de volgende punten op: ze moeten niet tussen gevaarlijke wegen liggen, waterkanten moeten bij speelvoorzieningen afgeschermd zijn, rubbertegels, zand of gras onder de speelwerktuigen, geen losse doelpalen, waterputjes en speelbadjes zo mogelijk onder toezicht zijn. WADDINXVEEN Enthousiast waren de reacties van de ruim 400 deelnemers en -sters aan de fietstocht, georganiseerd door de Wad dinxveense afdeling van de Nederlandse hart- en nierstichting. De orga nisatoren van deze tocht waren duidelijk onder de indruk van de grote deelname en spreken van een grandioos succes. Ruim 500 gulden was de opbrengst van inschrijfgelden en, na aftrek van de on kosten, blijft zelfs een bescheiden batig saldo over voor de stichting. Al een half uur voor de verrtektijd was een grote groep fietslustigen aanwezig en precies om 09.00 uur ’s morgens vertrok een 'enorme meute’, zoals iemand het uit drukte na het startsein van wethouder A. H. van Gent. Onder de deelnemers bevönd-zich ook een 75-jarige inwoner van Alphen aan opgenomen is nietszeggend. Iedere an dere groepering zal een dergelijke lijst kunnen samenstellen, zeker wanneer, zoals in uw geval, volledig wordt voor bijgegaan aan hetgeen wel aanwezig is. Volgens de normen van de nieuwe wet zal straks de bibliotheek, om aan rede lijke eisen te kunnen voldoen, 56.000 banden moeten tellen in plaats van, zoals nu 35.000. Deze achterstand hopen wij, wanneer daarvoor de nodige financiën en huisvestingsruimte be schikbaar gesteld zullen worden, in een periode van 10 jaar in te halen. Dat de kollektie thans reeds in rede lijke mate in de behoeften van de plaat selijke bevolking voorziet, blijkt reeds uit het feit dat de uitleencijfers in Wad dinxveen ruim liggen boven het lande lijk gemiddelde en in 1976 zelfs een plaats na het hoogste percentage van Nederland werd bereikt. Wij menen er goed aan te doen een en ander alsnog onder uw aandacht te brengen en daarmede de onjuiste visie die u op de Waddinxveense bibliotheek en het funktioneren van het bestuur heeft, weg te nemen.” den Rijn. Onder bijzonder gunstige weersomstandigheden leidde de tocht door het landelijk gebied in de omge ving van Boskoop. De meningen over de twee routes waren onverdeeld posi tief en enkele mensen gaven na afloop te kennen nooit geweten te hebben dat zo dicht in de buurt zó veel moois te zien is. Een groot aantal deelnemers drong er dan ook op aan volgend jaar weer een dergelijke fietstocht te organiseren. De De Waddinxveense boom). meend heeft uit het onderzoek te moe ten trekken, willen wij slechts op de hoofdzaken daarvan ingaan. Uw mening dat de bibliotheek niet open baar is en niet aan de eisen van de Bi bliotheekwet voldoet, delen wij niet. De huidige biblotheekwet is opgericht onder rijkssubsidievoorwaarden van 1921. Zij wordt thans gesubsidieerd op grond van artikel 39 van de nieuwe wet. De door u bedoelde bepalingen en ver eisten genoemd in artikel 15 van deze wet zullen eerst van kracht worden zo dra, en voorzover hiervoor een Alge mene Maatregel van Bestuur zal zijn uitgevaardigd. Aan de thans geldende bepalingen wordt volledig voldaan! Niet op verantwoorde wijze is door u aangetoond dat de boekenkollektie onevenwichtig is samengesteld of dat in deze samenstelling bepaalde bevolking sgroepen bij andere achter worden ge steld. De kollektie van een kleinere bi bliotheek is vanzelf een basisvoorzie ning, waarin niet alles kan worden op genomen. Daardoor wordt ook van speciale lektuur een beperkte kollektie gevoerd. Daarnaast wordt evenwel aan ieder elk gewenst ander boek beschik baar gesteld, door dit elders op te vra gen. Het opstellen van een lijst van boeken die niet in het boekenbezit zijn WADDINXVEEN Aan de veiligheid van de twee bestaande speel voorzieningen in Groenswaard III moet nog veel gebeuren. Vooral de hoge speelwerktuigen zijn gevaarlijk omdat onder deze speelwerktuigen zand of rubber tegels moeten liggen. Nieuwe speelvoorzieningen moe ten veilig, gevarieerd en goed afgeschermd zijn, vooral in de nabijheid van water. Dit zijn enkele van de voornaamste conclusies uit het onder zoek dat in de wijk werd speelvoorzieningen. De bewoners van Groenswaard III wil len graag medezeggenschap hebben over hetgeen in de wijk op het gebied van speel- en groenvoorzieningen ge daan wordt. De werkgroep leidt dit af uit het aantal bruikbare enquetes. Van de 606 vragenlijsten werden er 292 in gevuld, een respons van 48 procent. Het rapport wat naar aanleiding van het onderzoek verschenen is stelt dan ook dat de uitkomst 'representatief is voorde wijk. Uit de door het buurtcentrum 't Ketel huis in de wijk gehouden enquete in juni 1978, bleek dat veel bewoners van mening waren dat er onder andere meer zou moeten worden gedaan op het gebied van speelvoorzieningen. Toen eind september twee buurtbe woonsters zich kwamen aanmelden als vrijwilligsters, werden hun conclusies van de enquete 'Weet wat de wijk wil’ voorgelegd door coördinator B. van de Beid. Dit onderzoek, gehouden onder 2700 wooneenheden, werd begeleid door een interimkracht welke een tijde lijke aanstelling had binnen buurtcen trum ’t Ketelhuis. Na enige aarzeling besloten zij de ’Werkgroep Speelvoor zieningen Groenswaard III’ op te rich ten, welke na enige tijd werd uitgebreid met nog twee leden. Als doel werd ge steld het verzamelen van wensen van de buurtbewoners ten aanzien van speelvoorzieningen en deze in een rap port vast te leggen. Het eindrapport zou o.a. moeten worden aangeboden aan het college van burgemeester en wet houders van Waddinxveen in de ver wachting dat de gemeente bij de invul ling van speelvoorzieningen rekening zal houden met de wensen van de wijk bewoners en haar beleid en budgete- ring daarop aanpassen. Als aanvul ling, zo meent de werkgroep in haar rapport, zou op alle scholen in de wijk een project moeten worden gestart met als doel de kinderen te betrekken in de realisering van de speelvoorzieningen in hun eigen wijk. GEEN MENING Als verklaring voor het hoge percen tage ’geen mening’ (45 a 50 procent) ge eft het rapport dat een groot aantal geënqueteerden de speelplaatsen niet kenden om ze te kunnen beoordelen. Niet alleen hieruit, maar ook uit de uit slag van de rest van de enquete is geble ken dat de betrokkenheid van de buurt bewoners zich vooral richt op de dicht- sbijzijnde speelplaatsen. Naar aanlei ding van dit gegeven wordt het door de werkgroep wenselijk geacht om per wijkje in de wijk een groepje bewoners te vormen dat uiteindelijk aan de hand van de uitslag van de enquete de uit voering gaat bewerkstelligen. SAMENVATTING Voor de oudere jeugd zullen wat meer mogelijkheden in de wijk moeten ko men. Het rapport stelt in een samenvat ting dat 12 procent van de geënquê teerde ouders kinderen boven de 15 jaar hebben. Voor deze groep zou, zo mogelijk, een rolschaatsbaan, en ska- tingbaan, een crossveldje en mogelijk heid voor balspelen moeten komen. Ook is het raadzaam, zo blijkt uit het rapport, een scheiding aan te brengen daar waar oudere en jongere kinderen samen moeten spelen op een veldje of pleintje. MIDDENGROEP 28 Procent van de geënqueteerde ou ders hebben kinderen tussen 8 en 15 jaar. Voor deze groep zou een veld met wat rommel ideaal zijn. Een plek waar kinderen zelf kunnen bouwen en hun fantasie uitleven. Door deze groep zijn al eens activiteiten ondernomen om het één en ander voor elkaar te krijgen. Ook zou bij plaatsen waar water is, aan legsteigers moeten komen. Bij warm weer zie je veel bootjes in het water en het zou voor deze groep wat veiliger zijn om op een betere manier voorzie ningen te treffen aan de waterkant. DE KLEINSTEN Van de geënqueteerde ouders heeft 60 procent kinderen beneden de 8 jaar. Dat is een zeer hoog aantal (333) verge leken met het totaal aantal kinderen WADDINXVEEN Het bestuur van de Chr. Openbare Bibliotheek aan de Juliana van Stolberglaan voelt zich in de wiek geschoten door publikaties naar aanleiding van een nota, door een werkgroep van de PvdA afdeling Waddinxveen geproduceerd. Deze nota heeft het onge noegen gewekt van het bibliotheekbestuur wat resulteerde in de nu vol gende brief! ’’Reeds enkele malen is in de plaatse lijke en regionale pers de Christelijke Openbare Bibliotheek van Wad dinxveen ter sprake gekomen en min of meer in opspraak gebracht. In eerste instantie was er weinig aanleiding hierop te reageren, omdat er slechts niet gefundeerde uitspraken werden gedaan. Nu evenwel door een werk groep van de'plaatselijke afdeling van uw partij een nota over de bibliotheek is geproduceerd, die door u is aanvaard en via de pers in de openbaarheid is ge bracht, is er voor ons aanleiding hierop nader in te gaan. In dit rapport wordt de indruk gewekt, als zou op verantwoorde wijze een on derzoek zijn ingesteld naar het al dan niet overeenkomstig de wet funktione ren van de bibliotheek en haar bestuur. De uiteindelijke konklusie is dan dat aan de eisen van de wet ten onrechte niet wordt voldaan, gen deel van de plaatselijke bevolking tekort wordt ge daan en dat van dit bestuur niets goeds te verwachten is en derhalve dient te verdwijnen. Alvorens hierop in te gaan willen wij uitspreken dat wij het zeer betreuren door u niet een zekere zorgvuldigheid in acht is genomen waar het betreft het omgaan met mensen en instellingen van een andere overtuiging. Het zou bijvoorbeeld denkbaar zijn geweest dat u, voordat u tot het onderzoek over ging, of toch zeker voordat u uw resul taten publiceerde, een gesprek zou hebben gehad met degenen die het aan gaat. Een dergelijke gedachtenwisse ling zou zeker tot andere eindkonklu- sies hebben geleid. Wat betreft de konklusies die u ge- I F it

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7