332 WEEKBLAD - SPORT Schaaktournooi brengt W’veen op ieders lippen SLUITINGSCEREMONIE VAN RONDE TOT RONDE Stand na 4 ronden Kuntu binnen tien minuten al uw lopende verzekeringen opnoemen? Met de namen van de maatschappijen? N,de Rooy - van der Loo assurantiën, spaarsystemen, financieringen. w E I ~i Waarschijnlijk niet! Kom daarom eens met ons praten over de Pakketpolis. Dat is één verzamelpolis die al uw schadeverzekeringen omvat met de daarbij behorende premie bedragen. In één oogopslag geeft deze moderne polis u een duidelijk overzicht en inzicht in al uw assurantiezaken. Een betere methode bestaat niet. Bel 01828-4630 voor het maken van een afspraak. 8 A Ld ri BB Pakketpolis (ALGEMEEN DAGBLAD) >1 c WADDINXVEEN De officiële sluitingsceremonie van de Kats Grootmeester Vierkamp zal komende zaterdagmiddag om vijf uur in het Waddinxveense gemeentehuis worden gehouden. Prof. dr. Max Euwe zal dan de winnaar van de vorige week gestartte vierkamp de wisseltrofee van de Euwe-vierkamp uitreiken. Acht vlaggen in top aan het Raadhuisplein. Op het Waddinxveense ge meentehuis de gemeentelijke vlag en op de begane grond die van de Rabo bank. Nederland, Amerika, KNSB. Rusland, Tsjechoslowakije en Kats Bouwgroep NV. lp van pillen en handicap was te losonko en Hort besloten rap tot re- Hort kwam met een'knap nieuwtje in een nogal dubieuze openingsvariant, dat elke hoop van Sosonko op een ge ruisloze zege onmiddellijk om zeep bracht. De theorieboekjes kunnen Assurantiekantoor administraties, hypotheken, belastingzaken Noordkade 183, 2741 GA Waddmxveen (tennissen) Be Fair Organisatie, afdelingen voetbal, tennis, volleybal Hengelsport ver eniging Waddinxveen HSW (vissen) Rooms-Katholieke Sportvereniging Excelsior WSE (voetbal) Sportclub Antilope (atletiek) Voetbalvereniging Waddinxveen (voetbal) Postduivenvereniging De Sperwer (duivensportVereniging De Vogelvriendeh (zangvogels) Zwem- en Poloclub De Gouwe (zwemmen, poloën) Basketbalvereniging TOOS (basketbal). WADDINXVEEN Je kunt geen krant in Nederland meer opslaan of er wordt gerept over het Internationale Kats Grootmeester Vierkamp Schaak- tournooi, dat deze week voor het laatst in het Waddinxveense gemeentehuis wordt verspeeld. De naam van'onze ge meende is altijd en bij herhaling in de krantekolommen terug te vinden, ter wijl de namen van de sponsors Kats Bouwgroep NV. en de Rabobank wat EERSTE RONDE Twee interessante partijen vormden dinsdag het veelbelovende begin van de grootmeestervierkamp. In het middel punt der belangstelling stond het ge vecht tussen Sosonko en Karpov, waarin de Nederlandse grootmeester met zijn geliefde Catalaanse opening aanvankelijk op weg leek naar grote daden. De analyse moet leren, waar hij op het verkeerde pad is gegaan. Inp laats van druk vast te houden of op aan val te gaan spelen liet Sosonko zich in een remise-achtige afwikkeling, om in het moeilijke eindspel tot de ontdek king te komen, dat remise maken tegen het loperpaar gemakkelijker gezegd, dan gedaan is. De partij werd nog wel afgebroken, maar de volgende dag niet meer hervat. Sosonko’s stelling bleek hopeloos te zijn geworden. Kavalek en Hort speelden remise, maar het was geen salon-remise, daarvoor gebeurde er teveel. Hort offerde onver vaard de kwaliteit tegen een pion en kreeg er daarna nog een pionnetje bij, terwijl Kavaleks koning vergeefs zocht naar een veilige plek. Met, toen het in teressant dreigde te worden, zag Hort zijn vlaggetje onheilspellend omhoog kruipen en vergenoegde hij zich haastig met remise door eeuwig schaak. Een hoogst interessante partij, dat was de algemene conclusie. TWEEDE RONDE Zo interessant als de Kats grootmee stervierkamp is begonnen, zo teleur stellend was het vervolg op donderdag. De regen, die bij tijd en wijle overvloe dig uit de grijze luchten boven Wad dinxveen naar beneden plensde, moet een slechte invloed hebben gehad op de strijdlust van de spelers. Niet, dat zij er nat van werden (het gemeentehuis is daarvoor te solide in elkaar gezet), maar wel moet de mistroostigheid van de gehele scene, de somberheid, die door de ramen naar binnen kwam, on willekeurig een rol hebben gespeeld. Hort en Karpov begonnen veelbelo vend met een scherpe openingsvariant van de Caro-Kann, maar toen na een zetje of 15 de theorie grotendeels ten einde liep begonnen de stellingen ern stig te vervlakken. Karpov bood remise aan en Hort had weinig reden er niet mee in te stemmen. Minder bevredigend was de snelle re mise tussen Kavalek en Sosonko. Hier kwam het remisebod na de 21e zet van Kavalek precies op een moment dat de zaak explosief dreigde te worden, zoals doorgaans in Sosonko’s geliefde draak een keer pleegt te gebeuren. Het pu bliek kwam niet aan zijn trekken. Meer stof tot praten gaf de plotselinge komst van Victor Kortsjnoj, die een half uurtje het spel belangstellend be keek en daarna gast was in de V1P- room van het toernooi. Zij, die hoopten digde firma's, tot nu toe was er echter nog zelden eentje toe bereid. Den Uyl bij voorbeeld had wel wat anders te doen, maar tegenwoordig lijken wij over een premier te beschikken, die zich steeds meer ontpopt als propagan dist van de vrijwillige arbeidsenergiebe- sparing. Ook staat hij aan het hoofd van een regering, die in toenemende mate het contact met diverse maatschappe lijke organisaties is kwijtgeraakt; de vakbonden willen bij voorbeeld al niet meer met ze praten. In zulke gevallen ziet men wel meer, dat de sport als laat ste strohalm wordt aangegrepen". TROUWLUSTIGEN Nog een aantal zinsneden uit krante- verslagen over het Waddinxveense ge beuren: Trouwlustigen in Waddinxveen zul len geduld moeten oefenen. De ko mende twaalf dagen is de gemeente lijke trouwzaal het domein van de pas getrouwde schaker Anatoli Karpov en drie grootmeester-collega’s. Karpovs vrouw Irina, die door het persbureau Tass wordt oschreven als een 25-jarige blauwogige brunette uit Moskou, is niet meegekomen. Ze heeft de witte broodsweken onderbroken om, zoals de Russische zaakgelastigde-stelde, het echtelijk huis in te richten. (TROUW) Wie de deelnemerslijst nog eens de revue laat passeren, zal zich afvragen 'waarom doet Kortsjnoi eigenlijk niet mee?' Deze vraag op zich is gemakke lijk te beantwoorden: Karpov speelt niet met Kortsjnoi als hij de keus heeft. De laatste jaren wordt door de Russi sche schakers ieder toernooi gemeden waarin Kortsjnoi verschijnt. Een duide lijk politieke boycot, die ook de uitge weken Tsjech Pachman geldt. In de schaakwereld spreekt men zich hiero ver keer op keer zeer laatdunkend uit. (NRC/HANDELSBLAD) Ik hoorde een paar nieuwtjes, die ik schaakliefhebbers niet wil onthouden. De.hoofdprijs is 10.000 gulden en elke deelnemerr kreeg als "startgeid” een cheque van drieduizend gulden. Lo gies, eten en drinken in hotel Des Indes in Den Haag zijn voor rekening van de organisatie. De tot Nederlander genaturaliseerde Russische schaker Genna Sosonko wil niet in een busje van Des Indes naar Waddinxveen worden gereden. Hij ver staat uiteraard alle gesprekken tussen wereldkampioen Anatoly Karpov en diens verzorgers en daar zou hij ner veus van kunnen worden. Er is voor apart vervoer gezorgd. (DETELEGRAAF) De geestdriftige burgemeester van Waddinxveen, nippend aan een glaasje sherry in zijn werkkamer: "Zo’n evene ment jaagt een organisatie als de onze redelijk overhoop, maar ik hou van dit soort toestanden”. Mr. A. G. Smallenbroek - gevraagd naar zijn drijfveer - blijkt het standpunt te huldigen dat zoiets van waarde is voor de door hen bestuurde gemeente, "het geeft”, zegt hij, "een stukje be stuurskracht weer”. Bedrijven die er van horen kunnen erop inspelen vanuit de gedachte: Je kunt hier vlot dingen realiseren die elders met veel pijn en moeite of helemaal niet tot stand ko men. Daarnaast is het voor de inwoners toch bijzonder leuk om een wereld kampioen in hun midden te hebben, waar ze naar kunnen komen kijken. "Prins Bernhard heeft vorig jaar ons nieuwe gemeentehuis geopend, staats secretaris Brokx heeft hier onlangs nog een paal geslagen. Zoiets hebben we hier eens in de vier maanden, zou ik bijna zeggen. Ik denk bovendien dat de minister-president hier is gekomen om dat hij Karpov wel eens wilde zien. Hij heeft althans twintig minuten op een zeer aimabele manier met hem staan praten”. WADDINXVEEN - Het vorige week maandagmiddag door minister president mr. A. A. M. van Agt ge opende Kats Grootmeester Vierkamp ter ere van prof. dr. Max Euwe in 't Wad dinxveense gemeentehuis kent zes ron den. Vorige week dinsdag werd de eer ste ronde gespeeld, donderdag de tweede, zaterdag de derde en maandag de vierde. De vijfde ronde is vandaag (woensdag) en de zesde vrijdag. WADDINXVEEN Zoals te verwachten was wordt de Kats Grootmeester Vierkamp volledig beheerst door de huidige Russi sche wereldkampioen Karpov. Na vier ronden en acht spelen heeft de 27-jarige schaker een voorsprong van anderhalve punt op de Tsjech Vlastimil Hort. De stand is nu Karpov 3‘/2 punt, Hort 2, Kavalek I '/2 en Sosonko 1 Niet slechts door zijn score maar vooral door de kwaliteit van zijn tot nu toe vertoonde spel, is de wereldkampioen in dit gezelschap apart. Hij speelt gemakkelijker en scherper dan de anderen, terwijl sommige van zijn zetten door nie mand worden voorzien. De op bouw van zijn partij tegen So sonko werd - als gebruikelijk bij Karpov - gekenmerkt door profy- laxe en antecipatie, maar ineens was er weer de aanval, die niet meer kon worden gestuit. minder vaak aan het publiek worden doorgegeven. Maar de (schaakjournalisten geven niet alleen maar rozegeur en maneschijn-impressies door over het schaakevenement in het Huis der Ge meente. Opvallend bijvoorbeeld was datgene wat de schrijvende Jan Hen Donner in de Volkskrant aan het papier toevertrouwde over het openeingsge- beuren, waarvoor minister-president mr. A. A. M. van Agt was op komen dagen: Nadat de beide sponsorrs de omvang en importantie van hun respectievelijke bedrijven breed hadden uitgemeten nam minister-president Van Agt het woord om de plechtige opening te ver- richten. Het was geen slecht speechje, met wat gnuivende grapjes over „pat” en „mat" en "politiek”, in behoorlijk Engels bovendien, waar menig burge meester van een kleine plaats wat van zou hebben kunnen opsteken. Onze huidige minister-president voelt zich kennelijk thuis in de sfeer van beleefde frasen en wederzijds strijkages, die bij sportgebeurtenissen gebruikelijk zijn. Vermoedelijk meer dan in het kille regerings-centrum met zijn moeilijke vragen en voortdurende strubbelingen. Op verschillende gebieden van sport wist hij reeds faam te verwerven. Als voetballer en als wielrenner deed hij van zich spreken, maar zijn grootste prestatie tot nu toe was toch de reuzez- waai waarmee hij de zetel wist in te ne men, waar hij thans op zit. Intussen vraagt men zich af of zijn aan wezigheid bij een zo volstrekt commer cieel gebeuren nu eigenlijk wel zo ge past was. Voor zulke gelegenheden hebben wij namelijk een koninklijk huis. Een ministerpresident is natuur lijk wat goedkoper voor de uitgeno- WEEKB LAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 20 JUNI 1979 De Gouwe Rijders (autoclub) Bridgeclub Waddmxveen (bridgen) Damclub Excelsior (dammen) Gymnastiekvereniging TOOS (gymnastiek) Hockeyclub Waddinxveen (hoc keyen) Landelijke Rijvereniging De Gouwe Ruiters (ruitersport) Ijsclub Nooit Gedacht (schaatsen) Waddinxveense Schaakvereniging WSV (schaken) Schuttersvereniging Wad dinxveen (schieten) Tafeltennisclub Kwiek (tafeltenissen) Tennisvereniging Waddinxveen 'L* VIERDE RONDE Anatoli Karpov maakt er een complete ’one man-show' van. Terwijl de andere drie grootmeesters onderling slechts re mise bijeen hebben geschoven, verza melde hij maandag tijdens de vierde ronde.zijn derde volle punt.. Voor de tweede keer werd Genna Sosonko zijn slachtoffer en dat ging op een manier, die de ware liefhebber heel veel vol doening moet hebben geschonken. Geen diepzinnige positionele manoeu vres, maar een ouderwetse knokpartij op leven en dood, voortvloeiend uit een Siciliaan met tegenovergestelde rocha- des. De wereldkampioen zette de partij hy- perscherp op, rukte vroegtijdig op met zijn g-pion en daagde Sosonko uit op de damevleugel aan te vallen. De Neder landse grootmeester deed dat aanvan kelijk goed, maar durfde op het beslis sende moment allerlei risico’s niet aan, verspeelde een paar kostbare aanval- stempi en gaf Karpov alle kans op de koningsvleugel naar voren te brengen. De wereldkampioen liet niet op zich wachten. Met een tijdelijk pionoffer legde hij Sosonko’s koningsstelling bloot en toen ging het verder van een leien dakje. Sosonko overschreed de tijd, maar dat was slechts een formali teit. Verloren had hij toch. Kavalek en Hort hadden kennelijk be sloten elkaar geen pijn te berokkenen. Kavalek nam vanuit de opening nogal wat risico s en leek in het nadeel te zijn, maar Hort vergenoegde zich al vroeg tijdig met de al op de 15e zet door Ka valek aangeboden remise. Hij maakte er nog 20 zetten van, maar dat was dan ook alles. Zo win je geen grote toernooien... lokte Karpov later de verzuchting, dat en een beetje te warm. Het heeft°hem overigens in 1 1 1 11 1 rokkend. De manier, waarop hij K lek geruisloos in een ongelukkige drongen stelling bracht en hield, onder 1 I 1 I 1 van te plukken, was karakteristiek voor Geen klacht op een rel, kwamen bedrogen uit. De uitdager gedroeg zich correct, de we reldkampioen deed net of hij Kortsjnoj niet zag, en zo liep alles zonder bloed vergieten af. Zeker is zeker: het toer nooi heeft niet te klagen aan belang stelling! DERDE RONDE Een ware happening, deze derde ronde op een zonnige zaterdag. De speelzaal was stampvol en dat ont lokte Karpov later de verzuchting, dat het toch wel een beetje te rumoerig was en een beetje te warm. Het heeft hem overigens in het geheel geen kwaad be rokkend. De manier, waarop hij Kava lek geruisloos in een ongelukkige ge drongen stelling bracht en hield, om er tenslotte op klassieke wijze de vruchten van te plukken, was karakteristiek voor de wereldkampioen op zijn best. Geen klacht kwam er van Kavalek’s lippen, ofschoon hij daar wel reden voor kon aanvoeren. De Amerikaanse kampioen kan maar .niet wennen aan de overgang van het Amerikaanse naar het Europese tijdritme, heeft een paar nachten niet of slecht geslapen, had zelfs voor het begin van de partij een arts nodig en moest de slag tegen Kar pov voeren met behulr thee met citroen. Die 1 groot. S< mise, maar het was geen salonremise. nogal dubieuze openingsvariant, ruisloze zege onmiddellijk om zeep bracht. De theorieboekjes kunnen weer worden herzien. H 1 Unr' n SI nu 1 1 tx x Het schaakpubliek in het Waddinxveense gemeentehuis.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 18