Streekmuziekschool Waddinxveen >antro< de slaapkamer Gedaagden zwemdiploma’s gaat fors de broekriem aanbalen cursussen Muziekschool heeft vier Leerlingen moeten veer laten of volle pond gaan betalen Huidige financiële situatie is moeilijk eurohome volgende UlKZ] IWI WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 4 JULI 1979 en advies: IllLWlL ,1. Itii*» zijde 36. boskoop, tel. 01727 - 4550 harina van Groningen, Jan Oosten dorp, Koen Meijer, Menno Meijer, Jo han Barel, Harveij Stoelinga, Erik van Soest, Mieke v. Dijk, Arjan v. Erk, Arno Plugge, Jeroen de Vries, Menno v. d. Sande, Nico Schutte, Sandra Troost. KNZB-DIPLOMA B Miriam Olieman, Lennard Bron, Jaap Melis, Chris van Dijl, Ronald Schoen maker, Marco van Niekerk, Niels Broeder, Sven Goessens, Sascha Baas, Lisette Baas, Claudia van der Togt, Kathleen Natus, Lennert Groen, Hans Visschers, Justin Colman, Paul van der Mey, Raymond van Nielen, Martin Kraan, Menno Wiersma, Nicole Klein Nagelvoort, Marco de Pater, Lisette van Nieuwenhuyze, Gillian Koot, Nico v. Splunter, Jan v. d. Werf, Bart Kam- minga, Edwin van Vliet, Joost Hunge rink, Simone Konincks, Andre Nuyen, Marielle Kroon, Richard Olie, Astrid Remmerswaal, Yvonne Visser, Rogier de Jong, Sandra de Kruijf, Jiske Zur- lohe, Huub Hoogendoorn, Ellen Nuyen, Esther Haan, Leonard van den Dool, Brian Venema, Arthur Aalbers, Monique Beekhuizen, Marja Berloth, Corneel Heij, Silvana Bancken, Jan Nederend, Wilfred van der straaten. Dick van der Haak, G. J. Kleiweg, Bep v. Brienen, Hugo de Rooy, Gerard Hoge- nelst, Schippers, Joop de Lange, P. J. Eind hout, Jan van Velde, Piet Kik, Hendrik Slappendel, Maria van Mourik, Teun van Mourik, Gre Rupke, Truus Ceder hout, Sander Otten. ZWEMVAARDIGHEIDSDIPLOMA I Frank Jan Blonk, Marianne de Graaf, Aletta Faber, Karel Groeneweg, San- Erik «Verkerk, Trude van Eijk, Frank hoef, Josien Broer. SCHOOLZWEMDIPLOMA A Jessica Bergkotte, Irma Rehorst, Ma rianne de Vogel, Yvonne van Vliet. Guido Bolhuis, Brent Spekman, Lydia van Gils, Janneke de Mik, Arjan de Kooter. SCHOOLZWEMDIPLOMA B Havenaar, Robert Schoneveld, Jan Burger, Karin Lafeboer, Karin KNZB-DIPLOMA A Bianca Langelaan, Danielle Rehorst, Ann^marie den Haag, Wendy Deinum, Henk v. d. Linde, Miranda v. Leeuwen, Marc Plooy, Ronny Verkade, Paul Hulst, Caroline Preitschopf, Manon Verver, Mascha Scharloo, Arjan v. d. Berg, Martine Mulder, Jacqueline v. Waas, Angela Degenhardt, Jeroen v. d. Berg, Jantine Burger, Peter Moons, Fiona Stam, Elisabeth Voshol, Edwin Noel, Mascha Kramer, Hester Soeters, Michael van Eenige, Sander de Bak ker, Daniel Green, Martine Rosier, Be rend Meijerink, Marieke Koele, Jeroen Puijk, Cindy Peek, Marco Matze, Pa trick van Brienen, Gilbert Gerrmann, Mark Dubbeldam, Johan Scheuier- man, Michiel Sol, Sebastiaan Hage, Saskia Winkelman, Juanita Schansema, Carla Houdijk, Albert Jan Looijen, Nicky Lindhout, Ronnie v. d. Loo, Maarten van der Gaag, Astrid Rem merswaal, Ronnie La Grand, Mark Zondag, Evelien Koemans, Edwin van Vliet, Yvonne Visser, Amanda Kortle ver, Samantha Brümmer, Jolanda Vi- sman, Silvana Bancken, Lizette van Hooft, Martijn Janssen, Patricia Klijn, Rianca de Koning, Ellen Saaf, Jense van Steijn, Martijn van der Steen, Den nis de Bruin, Monique Geval, Andrea Duyser, Eveline Bekker, Janneke de Jong, Sigrid Rosier, Anne-Marie de Bruin, Leonard van den Dool, Edwin Kortland, Anton Vriend, Freek Groe- newoud, Britta Kruisman, Sanneke Slegtenhorst, Sander de Gier, Yvonne van Erk, Reinaldo van Velde, Robert van der Woud, Lucël Guikema, Gerard de Mik, Ellen Ravenhorst, Alfredo Smith, Eddie van de Pol, Andries van den Berg, Paul Verkade, Paul Peters, Richard Stehouwer, Johnny Koren, As trid Overes, Hans Vergunst, Gerard de Vlieg, Margareth Koolmees, John Troost, Ymke Hemminga, Bastiaan Mesker, Carl Meijer, Remco van Hoek, Helen Risakotta, Gert Timmer man, Judy de Jonge, Hellen Hofman, Sebastiaan Nagtegaal, Mischa Koops, Annemieke Beemster, Sander Rad stake, Haiko Wolberink, Jos van Veen, Marion Houweling, Auke Siersema, Sander Otten, Rene Minnee, Sabine Lodema, Jennie Prins, Barbara Osse, Rolf Bezemer, Alexander Kopmels, Martin Vink, Jeppe van Pruissen, San dra Hulst, Bianca Verkleij, Diana v. d. Eijk, Johan van der Wai, Dennis v. Rin- gelenstein, Edgar den Heijer, Edgar Benschop, Mariska Jacobi, Astrid van Kersbergen, Saskia Vreem, Alexander Risakotta, Siska Compeer, Leon Brümmer, Ellie Lakeman, George Wil lem Gall, Moeni-Lal Madho, Liesje Madho-Jainath, Cornelia Versluijs- Langerak, Nelly Reijm-van Kwawegen, A. K. van der Lans-v. d. Salm, J. W. A. Berkesteijn, C. Helwig, W. de Jonge- Vrijenhoek, Joke Duyser-Wensveen, Mazal Franken, Johanneke den Heyer- Schipper, Hans van Vliet, A. Hoek- sema, Marloes Draak, Angelique da Graca, Andre Helmstrijd, Ellen Mole naar, Nel Trouwborst, Elisabeth Baak- d. Toorn, M. P. Delissen-v. Os, Cat- ZWEMVAARDIGHEIDSDIPLOMA II Wichard van der Louw, Martin Rotte- veel, Ingrid Sikking, Daphne de Ruiter, Gisella Kraanen, Ron van der Plaats, i Jaap Edelman, Nellie Roos, Karin Brobbel Dorsman, Renata van der Kraats, Nelleke Koetsier, Lonneke i Regters, Fred de Koning, Eldert Mul der, Marianne de Graaf, Jolanda den I Ouden, Else Fennema, Ruud Grooten- I dorst, Karin van de Krans, Sophia Tol, j Astrid de Jong, Alice Kersbergen, I Hans van Eck, Ans Broer, Jan van den I Toorn, Epko Plat, Marco Zielhuis, I Aletta Faber, Patrick Wempe, Wouter I van Ek, Ardy Hofman, Mark Warer- I reus, Anja van Beek, Marcel Wester- I hof, Janny Scheurwater, Saskia Ver- I woerd, Jolanda Mos, Leny Lagrouw, I Marjan van Beek, Martien Rosbergen. I Jose van Velden, Else Faber, Aldert j Oomkens, Dirk Jan van Drunen, Ma rion Gelderblom, Jeanette van Stijn, Eveline Jobse, Yvonne Driesse, Do reen Brans, Jeannette van der Loo. Greet den Haan. ZWEMVAARDIGHEIDSDIPLOMA III E. van Tol, Cora van ’t Hoog, Ingrid Sikking, Meerjan Kaptein, Jeroen Mattheijer, Monique Heijboer, Nor man Severein, Jacqueline Verbakel, Daat van Rooyen, Arja Huisman, Erik van der Laarsen, Fred Alblas, Trudie van Geloven, Astrid Tol, Yvonne Broer, Anja Peins, Petra van Eijk, Su zanne Zijlstra, Marion Gelderblom. ZWEMVAARDIGHEIDSDIPLOMA IV T. Kleinjan-Zijderhand, Ans Cor Goudriaan, Johan Boer, Carla Ver- Erik «Verkerk, Trude van Eijk, Frank Duin, Nathasja Bresser, Belinda van de Picard, Tonny Cozijnsen, Dirk Dekker, Stelt, Erwin Versluis, Leo Groeneveld, Ardy Hofman, Sjoerd Kooistra, Conny Annemieke Seppenwoolde, Aliese Ha- van Kooten, Jan Willem Lucas, Aldert velaar, Marianne Verhoeven, Ralph omkens, Epko Plat, Sophia Tol, Ange- Schouten, Casper Dolislager, Sybe de line Bazen, John Blonk, Pieter Boer- Vries, Johan Oele, Edwin Schilperoord. sma, Leon van Beek, Tineke de Graaff, Antoinet Vis, Petera Boersma, Albert Reimert de Graaff, Ruud Grooten- Esser, Rene Tijema, Joris Schriek, Ma- dorst, Elma Huurman, Rob Kegel, rielle Vavier, Hanneke Dankrs, Marco Mark Waterreus, Marco Zielhuis, Scheurwater, Ronald Commissaris. Hans Rijnsburger, Jan van de Toorn, Bianca van der Sman, Martien van Of- een instrumentale les per jaar al gauw zo’n 600,- a f 700,- bijpast. Muziek biedt als liefhebberij enorme mogelijk heden maar leerlingen die er met de pet naar gooien en desondanks veel geld kosten zullen op de muziekschool niet gewenst zijn. Om veel plezier aan mu ziek te beleven is grote begaafdheid niet noodzakelijk maar om met een re delijk niveau te bereiken is meer nodig dan een wekelijkse muziekles. Thuis re gelmatig spelen is noodzakelijk, als is het maar twintig minuten of een half uur per dag. Daarvoor is altijd tijd te vinden en de muziekschool is graag be reid leerlingen die zich deze moeite ge troosten financieel te steunen met een bedrag dat vaak twee maal zo hoog is dan het lesgeld. Met elkaar zullen wij moeten toezien op een verantwoord ge bruik van de overheidssubsidie”. LESGELDVERHOGINGEN Naast deze maatregelen zijn er natuur lijk ook nog de gewone lesgeldverho- gingingen. Deze zal worden beperkt tot De maatregelen om aan een grotere financiële nood het hoofd te bieden zijn deze: De tarieven voor de Algemene Mu zikale Vorming (AMV), het Voortgezet Muziek Onderwijs (VMO) en blokfluit- lessen, die tot nu toe erg laag waren, zullen stevig worden verhoogd, name lijk 25 procent voor het komende cur susjaar en daarna nogmaals met 25 pro cent. ’’Daarmee blijven deze tarieven in vergelijking met andere muziekscho len nog steeds zeer redelijk en betaal baar", aldus het bestuur. Twee kinderen uit één gezin krijgen voor het komende cursusjaar nog 10 procent korting, maar daarna niet meer. Bij drie kinderen wordt de kor ting 20 procent en bij vier kinderen 30 procent voor elk kind. Door deze maa tregel zullen de gezinnen met meer leerlingen dus niet langer meer vrij sterk tegemoet worden getreden. ”Op dit gebied deed Waddinxveen meer dan veel andere scholen. Helaas kan dat niet zo blijven”, aldus het bestuur. BUITEN-LEERLINGEN Leerlingen van de muziekschool van buiten Waddinxveen zullen meer moeten gaan betalen. In het komende cursusjaar ongeveer 50 procent meer en daarna het volle pond. Volgens het bestuur kunnen deze leerlingen wel licht profiteren van de in verschillende gemeenten bestaande regelingen voor het subsidiëren van muziekonderwijs. ”Het lesgeld voor onze buitenleerlin gen is bepaald hoog te noemen, maar wij willen niet zo ver gaan als andere scholen die buiten-leerlingen gewoon weigeren", aldus het bestuur, dat het echter niet langer verantwoord noemt WADDINXVEEN - In het zwembad ”de Sniep” hebben in de afgelopen maanden heel wat meisjes en jongens hun zwemdiploma’s behaald. Zoals eerder in het Weekblad voor Waddinxveen kon worden gemeld blijkt over het algemeen genomen dat de inhoud van de zwemvaardig- heidsdiploma’s voor sommigen te moeilijk is. Mede gezien het mindere weer was er dan ook weinig mogelijkheid om de moeilijke onderdelen (zoals plankspringen) goed te oefenen. De lange lijst van geslaagden voor de KNZB-diploma’s A en B, de zwem- vaardigheidsdiploma’s I, II, III en IV en de schoolzwemdiploma’s A en B ziet er zo uit: een stijging van zeven procent omdat deze tarieven al aardig hoog zijn. Dat de Waddinxveense streekmuziekschool met financiële problemen heeft te kam pen is overigens niet bijzonder, omdat muziekonderwijs in feite verschrikke lijk duur is, vooral bij de individuele lessen of lessen in kleine groepjes. Het stichtingsbestuur: ”Een half uur muziekles wekelijks kost al gauw zo’n f 1000,- a f ll00,- per jaar. Omdat veel mensen dat te veel vinden en om dat aan de andere kant muziekonder wijs toch wel erg belangrijk is, betaalt de overheid een groot deel van de ko sten en wel ongeveer twee derde daar van. Met name de gemeente betaalt hiervan het grootste deel; slechts een klein gedeelte wordt door het rijk be taald. De gemeentesubsidie over 1979 bedraagt dan ook niet minder dan 284.000,-. Voorwaar een enorm bedrag. Tot ru toe konden wij ons met de subsi dies aardig redden maar dat blijkt dat dat in de komende jaren niet meer het WADDINXVEEN De lessen die in het seizoen 1979/1980 door de Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen in het oude raad huis aan de Zuidkade 8 zullen worden gegeven zijn Algemene Muzikale Vorming (AMV), Voor tgezet Muziekonderwijs (VMO), Instrumentaal Onderwijs en Sa menspel. Directeur J. Veenstra vertelde ons dat via AMV en eventueel de bloffluitgroepen en door middel van selectie doorstroming plaats vindt naar de instrumentale les sen. Voor alle instrumenten be staat een leerplan en aan het eind van ieder cursusjaar wordt aan de hand hiervan, in nauw overleg met de betreffende docent(e), on derzocht of verdere muziekstudie zinvol en verantwoord is. Het tijdstip waarop aan ensemblespel wordt deelgenomen, wordt in overleg met de desbetreffende docent(e) vastgesteld. Voor de nieuwe cursussen kan vanaf woensdag 15 augustus wor den ingeschreven. Bij inschrijving verbindt men zich per half cursus jaar. Tussentijdse uitschrijving is alleen mogelijk in bijzondere ge vallen, ter beoordeling van de di rectie. Over de vier cursussen van de Streekmuziekschool Wad dinxveen nog de informatie: ALGEMENE MUZIKALE VORMING (A.M.V.) Voor kinderen vanaf 7 tot 12 jaar, ook naast een instrumentale kur- sus verplicht. Kursusduur: 2 jaar, met een wekelijkse les van 45 minuten. Grootte van de klas: 20 a 25 leerlingen. VOORTGEZET MUZIEKONDERWIJS (V.M.O.) Voor leerlingen vanaf 12 jaar die geval zal zijn tenzij er ingrijpende maa tregelen worden genomen”. ”Wat is namelijk het geval? De kosten van de muziekschool, voornamelijk sa larissen, stijgen sneller dan de subsidie- bedragen. Deze kostenstijging zit on dermeer in leerlingen die bijvoorbeeld I AMV met blokfluitles hebben gehad in I vrij grote groepen en zich daarna aan melden voor een instrument dat moei- lijker is en waarvoor alleen in kleine groepen of zelfs persoonlijk les wordt gegeven. Deze leerlingen moeten deze I kans krijgen. Maar datzelfde geldt na- I tuurlijk voor leerlingen die op de wachtlijst staan en dat zijn er ook aar dig wat. Al deze kostenstijgingen zijn niet met de verhoging van de subsidie bedragen op te vangen; met andere j woorden er dreigt voor het komende schooljaar een groot financieel tekort. Dat kan gewoon niet en daarom is het I absoluut onontkoombaar dat er een aantal maatregelen wordt genomen doordat er een aantal lesgeldtarieven moeten worden verhoogd”. een instrumentale studie volgen verplicht. Kursusduur: 1 jaar, met een wekelijkse klassikale les van' 45 minuten. Grootte van de klas: 15 a 20 leerlingen. INSTRUMENTAAL ONDERWIJS Instrumentaal onderwijs wordt gegeven voor de volgende instru menten: blokfluit, hobo, klarinet, saxofoon, koperen blaasinstru menten, viool, gitaar, akkordeon, piano en orgel (kerk- en elektro nisch). Bij het instrumentaal on derwijs wordt onderscheid ge maakt tussen lessen in groepsver band (groepsles) en individuele lessen. Aangezien bij het bepalen van een keuze tussen deze twee pedagogische overwegingen de belangrijkste rol moet spelen, ge schiedt de keuze zodanig dat de belangen van de leerling hierbij zoveel mogelijk centraal zullen staan. Voorzover deze niet in het geding zijn worden blokfluitles- sen uitsluitend in groepsverband gegeven. Grootte van de groep: 5- 8 leerlingen, met een wekelijkse les van 30 minuten. Piano-, orgel- en akkordeonlessen worden indi vidueel gegeven. Voor de overige instrumenten wordt er, om, in verband met de beperkte plaat singsmogelijkheden, lange wacht tijden te voorkomen, zoveel mo gelijk naar gestreefd groepslessen te geven. Om eventuele keuze om reden van financiële aard uit te sluiten is er geen verschil in de toegepaste tarieven, maar in de duur van de les. De instrumentaal-individuele les duurt 30 minuten en wordt eens per week gegeven. De instrumen tale groepsles duurt 45 minuten (behalve voor blokfluit, zie hier boven) en wordt eveneens eens per week gegeven. Sommige ins trumenten kunnen gedurende 1 jaar in bruikleen ter beschikking worden gesteld tegen de redelijke vergoeding van f 60,- per jaar. SAMENSPEL Voor gevorderde leerlingen be staat de mogelijkheid om mee te gaan spelen in ensembles. Samen spel staat open voor leerlingen zowel als niet-leerlingen van de school en is gratis. de muzieklessen van niet- Waddinxveners voor een deel ten laste van de gemeentelijke subsidie te laten komen. Een groep die ook niet meer in aan merking komt voor subsidie is die van de volwassen leerlingen vanaf 25 jaar en leerlingen boven 16 jaar met een ei gen inkomen. ’’Helaas is de subsidiepot te beperkt om hun ook te laten profite ren”, aldus het bestuur in een toelich ting op het feit dat ook zij het volle pond moeten gaan betalen. NA VEEL JAREN LES Een groep die ook een veer zal moeten laten zijn de leerlingen die al veel jaren les hebben op een instrument (de twee jaren AMV, VMO en blokfluit niet meegerekend). Na 7 jaar gaan zij 50 procent meer betalen, en na 10 jaar 100 procent. ”In feite beschouwen wij de subsidie als een middel om op jonge leeftijd gedurende een vrij lange tijd muziekonderwijs te volgen tegen niet al te hoge kosten. Leerlingen die verder willen gan met lesnemen, hetgeen niet beslist noodzakelijk is om muziek als liefhebberij te blijven uitoefenen, moe ten bereid zijn de kosten te betalen”, aldus het bestuur. Een groep die niet meer hoeft te gaan betalen, maar wel veel aandacht zal krijgen van docenten en directie zijn de meisjes en jongens die met on voldoende inzet de lessen volgen. Het stichtingsbestuur: "De leerlingen die best iets kunnen bereiken maar gewoon niet de moeite nemen om te studeren en daardoor onvoldoende vorderingen maken. Deze leerlingen en hun ouders moeten bedenken dat muziekonderwijs zo kostbaar is dat de gemeenschap voor WADDINXVEEN - De Stichting Streekmuziekschool Waddinxveen gaat in het volgende seizoen de broekriem fors aanhalen. Diverse groe pen leerlingen zullen voortaan het volle pond moeten gaan betalen of een veer moeten laten om het huishoudboekje van de sinds kort in het oude raadhuis aan de Zuidkade 8 gevestigde muziekschool enigszins ge zond te houden. Op zijn zachts gezegd is de huidige financiële toestand van de school nogal moeilijk, zo hebben stichtingsvoorzitter A. R. Kou- wenhoven en secretaresse J. E. van Doorn-Visser in een uitvoerige brief aan de leerlingen en hun ouders uiteengezet. Ronald Commissaris. Bianca van der Sman, Martien van Of- Evert Oskam, Kees van Rooijen, Peter wegen, Wendy Bolhuis, Gitte Storm, van der Aart, Ron Dekker, Martien Nico Brouwer, Miranda van Helden. Rosbergen, Rob de Wilde, Leo Bies- Rebecca Piets, Jaap van Beek, Marjan heuvel, Paul Bakker, Jan Vis, John van van Klaveren, Vincent Idelenburg. Wijk, Marlies Stolk, Michel Willemse, Adri Blonk, Martin Verkleij, Robbert Lesly Green, Frits Visser, Iwan van der den Haag, Marcel van Vliet, Sandra Kraats, Corinne Plooy, Michel Noor- Brands, Wilco Vink, Lena Oskam, dervliet, Andrea Hollebeek, Jaqueline Joanneke Kobrua, Andries van den van Kempen, Ronald Anderson, Henk Berg, Benno Stolker, Jeanette Barbier, van Ingen, Paula de Visser, Kees van de Jolanda Leeflang, Patrick Hoogen- Berg, Robbert Verkleij, Marco van doorn, Madelon Leunissen, Rob Jan- Vliet, Angela Faber, Hilbert de Rooy, maat, Frank Koopmans, Hienke Verp- Ron van Vliet, Terry de Kooter, Arno loegT Yvonne Boeren, Leona Hoogen- Verhoeven, Jos Oostdam, Petra van de doorn, Brigitte Aarts, Els Cinjee, Use Post, Marleen oostdam, Hajo Houtza- Boon, Mariska van Delden, Wim ger, Harrie Moerings, Hans van den Heemsbergen, Ron Smink, Rene No Boomen, Eddy Roos, Marina van men, Fred Zweere, Sandra van Biesen. Luinen, Ard de Lange, Jaap Edelman, Leona van Rijn, Andre Slingerland. Remko de Lange. Arjan Stam, Hilly Eddy Roos, Petra Bikker, Mary Droog, Agtenberg, Ans Broer, Rene Nomen Elly Aalbregt, Ike van Gemeren, Anja Monique Abbekerk, Ellen van Vessem, Dullaart, Max Borger, Ingrid Boevee. Leon Romijn, Connie Captein, Ingrid Bea Noordermeer, Eric Hogenelst. van Steenis, Margreet Paling, Anita Marjo Rodenburg, Janny Alphenaar, Spek, Wilko Visser, Margriet Noorlan- Janny Hoppezak, Bianca Becker, Wil der, Yvonne van Leeuwen, Tonny ma Disseldorp, Hans Visser, Annema- Slootweg, Francien Marchand, Jolanda rie van der Hek, Annemarie den Her- Oosterom, Lia van Vliet. tog.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 12