hefbrug de I I t Rondom 1 Kistorgel Vredesweek (2) De Glasbakken Vredesweek (1) Jan den Hartogh Waddinxveen? Het weten waard Jan den Hart (1) Bi 1 1 I s i t v iJ Weekblad voor waddinxveen woensdag 4 juli 1979 -- J - - - - - - - --------- I' de Hervormde Immanuëlkerkge- en volgens het boek "grondlegger van de 'Golf van Bengalen) kwamen, de volgende hier aan boord ongeveer 1.000 "Groot op over de voortplanting van het Licht? Al- f n n 11’ t m U M zit /i/iM t' ui z? Z9 Z L. 'L 1 1 dat wel eens mee- de titel "Costelvck mal" 1622). Al met al ken. Twee teams zijn het binnenland van De Logos", het schip waarop de Waddinxvener Jan den Hartogh een jaar lang r ook van een diakonaal jaar. Jan den Har togh heeft zeven jaar gewerkt als radio- een rijtje Maar jaag ze niet weg of - erger nog - rijdt ze niet aan want dan kun De komende vredesweek (van 23 tot 30 september) zal in het teken staan van het enquetes onder de bevolking te organise ren en d --j- daarna met de uitslagen ervan te confron teren. Zo wil men van onderop invloed ui- f itlfB onze i stelling hier aan boord hebben in die twee we in Colombo lagen, onge veer 36.000 mensen aan boord mogen ont vangen! Erg bemoedigend is het dat we - Uit een personeelsadvertentie voor een secretaresse die zou willen werken in een "dorp" met 600 inwoners blijkt dat Waddinxveen kennelijk helemaal niet bestaat. Levensgroot worden wel plaat sen op een kaartje afgedrukt als Bode graven, Boskoop, Woerden en Gouda, maar Waddinxveen is in geen veld of wegen te bekennen. Kijkt u maar: Uw schriftelijke sollicitatie wordt gaarne tegemoet gezien door de Personeelsdienst, Spoorlaan 19, Zwammerdam (post Alphen aan den Rijn). hooge burch een instituut van de vereniging Johannes Stichting De nood is groot in India. Als je alleen al koeien voor heilig verklaart, dan moet je wel tot de conclusie komen dat er nog veel gedaan moet worden met het geloof in In dia. Wij bidden vaak voor dit land met haar vele tegenstellingen en contrasten "Ik ben nu al weer een maand aan boord van de "Logos", het schip dat vaart in dienst van de Heer! Het werk als radio- officier is hetzelfde als bij de koopvaardij, alleen werk ik nu als vrijwilliger. In de ha vens komen de programma 's pas goed van de grond. In Mangalore, waar we twee weken gelegen hebben zijn vele bezoekers aan boord geweest! Mangalore ligt zo’n 600 kilometer ten zuiden van Bombay en telt 2.500.000 inwoners. Er werden aan boord vele conferenties gehouden van dominees en zendelingen. Deze bleven een hele dag aan boord en maakten voor een dag het leven van de "Logos"-bemanning mee. Ook zijn er vele schoolkinderen aan boord geweest, die we het schip rondleid den. 's A vonds hielden we vaak een filma- Dat zal wel. maar door een advertentie van de Hooge Burch, een instituut van de Vereniging Johannes Stichting in Zwammerdam zijn we over deze zaak toch aan het denken gezet. ,..wynig, behanat jKonomisch/administratief beheer. ur inform». oen tot mevrouw ivi. hoofd secretariaat, telefoon (01726) 1 92 00. Het ligt in de bedoeling om en nabij de Vredesweek - al of niet in samenwerking met de IKV-groep Gouda - een voorlich tingsavond te organiseren ten behoeve van het vredesonderricht op scholen. Er wordt getracht dr. Dercksen uit Meppel voor deze avond uit te nodigen. officier op vele schepen. Door zijdelingse aan belangstelling contacten had hij al van de "Logos", va- rende voor 'Operatie Mobilisatie" ge hoord. Toen hij aan het eind van zijn vo rige reis het verzoek kreeg om te komen helpen op de "Logos", zag hij dit als zijn en vaardigheden in dienst te stellen van de evangelisatie. De "Logos" is een schip dat maximaal 140 personen kan bergen en ruimte biedt aan 150 bezoekers. Het schip bezoekt per jaar gemiddeld 20 havens in evenzoveel landen. Aan boord bevindt zich een uitge breide bibliotheek. In elke haven is er een I boekententoonstelling van studieboeken I op elk terrein. Aan boord zijn er conferen ties voor: predikanten, zendelingen en jonge christenen. ols vrijwilliger meevaart. Bij het werven van nieuw personeel in deze streek zou je denken dat ook Waddinxveners kunnen solliciteren. kregen fijne reakties van de aanwezigen. De meeste dominees vonden het Samen zijn met collega's en de vriendschap aan boord erg fijnVaak stonden lange rijen voor het schip te wachten om aan boord te De door de Centrale Hervormde Ge meente gevoerde actie voor kerkramen in het kerkje van het Keniase Amolem is de zer dagen afgesloten. In totaal is hiervoor binnengekomen f 9.794.67. Dat is een geweldig bedrag. De rekeningen van de ansichtkaarten bedroegen: f 1.817,71, zodat overblijft f 7.976,96. We hadden gehoopt op f 6.500,- en zie daar. het is bijna f 8.000,- geworden", aldus ds. W. Verboom, namens de Zen- dingscommissie van zijn Kerk. Mocht er geld over blijven van de ramen, dan wordt dat aan de gemeente te Amolem geschon ken. bijv, voor de aanschaf van Bijbels of noodzakelijk kerkmeubilair. Omdat we het nu toch hebben over de Vre desweek - die vorig jaar de Centrale Her vormde Gemeente een eigen Vredeskrant deed verschijnen - willen we melding ma ken van een aantal initiatieven van de ba sisgroep Waddinxveen van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV), zoals die wor den gemeld in hun op kringlooppapier uit heven informatiebulletin. Dit zijn ze: Naar aanleiding van de kernenergiea- vond van dit voorjaar is door de werk groep een brief gestuurd aan de partijen in de Waddinxveen.se raad vertegenwoor digd. met het verzoek om informatie over eventuele besparingsplannen in de ge meente Waddinxveen. Zoals bekend zijn in verschillende gemeenten thans derge lijke plannen hetzij in voorbereiding, het zij in uitvoering. Door de werkgroep is een aantal frak- ties in de Tweede kamer een brief gezon den. waarin wordt aangedrongen te bevor deren. dat in NA VO-verband niet eerst nieuwe raketten worden ingevoerd, waarna vervolgens over terugtrekking met de Russen wordt onderhandeld, maar dat in de eerste plaats overleg plaatsvindt op basis van niet-invoering (zie ook 11. III en IV). toen tijdens de morgendienst horen welke mogelijkheden dit orgeltje biedt. Het kistorgel is door de firma W. N. de jen Jongh uit Lisse geleverd, omdat de piana „egl in de nieuwe zaal zowel bij de bezoekers van de avonddiensten, als bij de organi sten niet voldeed. De firma de Jongh had het afgelopen sei zoen enkele keren een kistorgel ter be schikking gesteld. De bruikbaarheid van het orgel is toen duidelijk gebleken, niet alleen in de nieuwe zaal, maar ook in de kerkzaal bij vespers en zangdiensten van het koor. De aanschaf van dit orgel heeft uiteraard ook financiële gevolgen! De kostprijs van het orgel is f 19.000.-. Dit betekent dat een rente en onderhoudnlm. f 2.100.-per jaar (of omgerekend plm. f 40.- përzon- dag) betaald zal moeten worden door de gemeenteleden. Een aantal gemeenteleden heeft inmiddels ook financieel al laten blijken blij te zijn met de aanschaf van het orgel en hebben tot nu toe f 1.800.- bijeen gebracht. Ook aan het voorbereiden zijn. Maar we ver trouwen op de Heer dat Hij ons de kracht zal schenken, de wijsheid en Zijn leiding om in Calcutta te mogen werken!" "Eergisteren zijn we vertrokken uit Co lombo op Sri Lanka. Daar hebben we dagen gelegen en we hebben een geweldig was - hij construeerde een druk programma achter de rug! Ook op uurwerk! - was hij wis- en natuurkundige L--Z. z.j i. volgens het boek "grondlegger van de drijvende boekententoon- leer van de botsingMaar ook van de harmonische beweging én van de dyna mica van vaste lichamen!!). Dat was wat met die C. Huygens! Invloed op de bewo- ner van nummer 18 na zo n kleine 300 van de vele boeken, die er zijn verkocht jaar7 Ook al stelde Christiaan een theorie De gereformeerde predikant ds. P. van den Berg schrijft soms aardige stukjes in het mededelingenblad van de Gerefor meerde Kerk "Ontmoeting". De dominee, die binnenkort de garage bij zijn huis aan de C. Huygenslaan 18 in een stu deerkamer zal zien veranderen (de door de Gereformeerde Kerk daarvoor ge vraagde bouwvergunning heeft twee weken lang op het gemeentehuis ter inzage gele- 'ïs‘eralëèn'collecte'gehouden', gen) en die het dit voorjaar moest meema ken dat er een bezwaarschrift van een ge meentelid werd ingediend tegen zijn op vattingen, weet met een vaardig penge- bruik de Waddinxveense gemeenteleden soms goed aan het denken te zetten. Laatst had ds. Van den Berg het over de "C" in het leven van de man in de straat. Wat hij toen schreef was dit: "Heeft de man. waar de straat naar ver noemd is. invloed op de man die nu in de straat woont? Wij wonen nu bijna twee I Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 in Bombay veel drukker dan in Wad dinxveen en mijn taxichauffeur moest ontwijken. Deze beesten zijn hier in India heilig; ze lopen kris-kras tussen de men senmenigte en de auto's, met soms vijf op zocht!" een rijtje Maar jaag ze niet weg of- 'Er werden in die 14 dagen 7 conferenties erger nog - rijdt ze niet aan want dan kun gehouden aan boord van de "Logos" van je wel eens in moeilijkheden komen dominees, pastoors en zendelingen. We "C" staat voorConstantijn. Hij was dichter en ook nog diplomaat! en componist. Kijk er lopen plot- Sri Lanka zijn totaal uitverkocht. nu komt er muziek in. vooral als je weet "Enkele teams van ons schip hebben op dat Constantijn een werkje schreef onder - <te„ z. '..C22„ ken: een gevaar op de weg, denk je dan films gedraaid en de leerlingen toegespro- is nu wel “duidelijk dat een van de pasto- Maar hier in India is dat de gewoonste ken. Twee teams zijn het binnenland van rieën aan de Constantijn Huygenslaan zaak van de wereld! Toen ik in Bombay in Sri Lanka ingetrokken en hebben in totaal staat. Ook handig voor mensen, diebe- -l—j--z..en z?z™ ..J. Elke zondag met bewoners: u kunt zich rechtstreeks tot hem wenden: de lange weg via de kerke- raad is dus beslist niet nodigaldus ds. P. van den Berg. Voor al die wachtende mensen organi seerden we op de kade openluchtsamen komsten. 's A vonds draaiden we een film tegen de huid van het schip. We probeer den de mensen het wachten wat te veraan genamen door met water of thee langs te gaan of met ze te praten of tractaten uit te delen. "Het is geweldig, zoals ik hier aan boord De hervormde Immanuëlkerkgemeente merk, dat de Heer werkt! Zelfben ik aan beschikt over een nieuw kistorgel voor de boord niet alleen maar radio-officiergemeentezaal in het kerkgebouw aan de maar probeer ik zoveel mogelijk evange- Prinses Beatrixlaan. Vorige maand werd liesatiewerk te doen. Ik ben al een paar dit muzikale kleinood feestelijk in ge- keer meegeweest met een team om kerken bruik genomen. Drie ^organisten lieten te bezoeken en iets te vertellen van mijn werk als radio-officier aan boord en iets over het schip zelf. Na de dienst komen mensen vaak naar ons toe en maken een praatje of stellen vragen. Ik vind het altijd fijn om met mensen van de plaatselijke be volking in contact te komen. Je leert ze be ter kennen!" In de Waddinxveense winkelcentra staan nieuwe glascontainers. Ze zijn fel geel van kleur en aanzienlijk groter dan de oude: 3000 liter in plaats van 1400 liter. De oude bakken zijn vervangen, omdat de tijen, welkegesprekken al in B addmxveen inhoUtj wel wat al te snel vol waren. Er zijn aangeknoopt door het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Gemikt wordt op een politieke verandering van onderop nu de ervaring rond de regeringsnota over Nederland en de kernbewapening heeft ge leerd. hoe vast het huidige systeem zit. - Het ligt in de bedoeling plaatselijke n'el 'an gevaar ontbloot. j_ tn.: [)p mpiivvp nnkkpn viin de pïaatseËjkrpoidie'ke^^ kleur- Dus opvallen doen ze genoeg. Nu maar hopen, dat de mensen ze goed ge bruiken. De wergroep Waddinxveen heeft haar bezorgdheid over de gang van zaken rond het eventuele Westerse antwoord op de Russische SS - 20 tot uitdrukking ge bracht door het schrijven van een brief aan 5 Tweede Kamerfracties, waarin onder meer wordt aangedrongen te bevorderen, dat wanneer onderhandelingen met Ru sland worden gestart, dit gebeurt zonder voorafgaande introductie van nieuwe kernwapens. 1- -o hervormde Immanuëlkerkgemeente wordt politieke gen voor electrische voorzieningen aan de 0fk van vredesweek 1979 de ontwikke- In dé Vredeskrant zal onder meer aan dacht worden besteed aan de veelgehoorde vraag, wat het IKV zich voorstelt na de denuclearisering van Nederland. Verder verschijnen vier mini-brochures: "Depoli tieke partijen en de kernbewapening", •n z "Slachtoffers van de kernbe wapening en "De Nederlandse indus triële betrokkenheid bij de produktie van rr uuuin.y. veen ij ruci iriguiig vuil i jia.ii noemd mevrouw HBloem-van Elten. Zij kernwapensystemen Tenslotte wordt ge werkt aan een cahier over de apocalyp- tiek: wat heeft met name het bijbelboek Openbaringen ons te zeggen in deze IKV- campagne en in de tijd waarin we nu leven? Jan den Hartogh. Sinds begin dit jaar werkt de Waddinxve- ner Jan den Hartogh voor één jaar op het evangelisatieschip de "Logos" ("Het Woord"). Hij doet dit pro deo (voor niets) ™nd in de stad Mangalore. We draaiden en de Hervormde Immanuëlkerkge- dan enkele christelijke films, en daarna meente. waarvan Jan lid is. spreekt dan spraken we zelf de mensen toe. De mensen in India houden erg veel van films. We hadden dan ook praktisch nooit gebrek "Dagelijks ging ook een team de stad in om folders te verspreiden in de taal van de plaatselijke bevolking. De boekententoon stelling aan boord werd goed bezocht. Er zijn in totaal 10.575 bezoekers aan boord roeping en besloot hij één jaar zijn kennis geweest. Vooral de laatste drie dagen waar we meer dan 5.000 mensen mochten ontvangen! Via lectuur, woord en beeld proberen we de mensen in India te berei ken met het evangelie. Elke zondag be zochten we de plaatselijke kerken in Mangalore. We vertelden iets van het werk van het schip. De reacties waren ver schillend, maar vaak kwamen er na de dienst mensen met vragen naar ons toe. wat ons bemoedigde!" "Ik zit momenteel hier op het bootdek van de 'Logosde laatste nieuwtjes te tik- bi het land zelf worden scholen, universi- ^en Het is schitterend weer. We varen op voert n.l. een eigen wagenpark bestaande reldstad Calcutta in India, waar maar liefst 9 miljoen mensen wonen. Ons plan is om daar drie weken te blijven opereren en dan twintig^ verschillende landen wisselt proberen de mensen daar te bereiken met ,j. i r, evangelie! Het zal een zwaar pro- niemand ontvangt salaris. Alle inkom- gramma worden volgens de "line-up"- mannen, die de komst van de "Logos" jaar in de C. Huygenslaan. Iedereen heeft het tot nu toe altijd over Christiaan Huy gens. Na een eenvoudig encyclopedisch onderzoek bleek mij echter dat deze 'Chris in de buurt waar wij wonen, een hele vreemde eend in de dichterbuurt-bijt is. 16 Afgezien van het feit dat de man bij de tijd hij construeerde een slinger- Sri Lanka heeft God machtig werk ge daan! Op In het maandblad van de hervormde lm- r------- nianielkerkgemeente doet Jan den Hartogh weken, dat geregeld verslag van zijn ervaringen aan boord van de "Logos". Uit zijn verslagen, die uit India (Mangalore) en vanaf zee i'' fragmenten: Heeft u dat wel eens mee- Nieuws voor U"-bijbels in pocketformaat lemaal onzin natuurlijk, want die gemaakt? zijn verkocht!! Ook kinderbijbels, die ge- J!~' l rijdt bijvoorbeeld op de Dorpstraat of drukt zijn in de taal van de bevolking van Kerkweg in Waddinxveen en e r r seling een stuk of drie koeien zomaar los rieën aan de Constantijn Huygenslaan een taxi me naar het schip de Logos liet 32 openluchttentoonstellingen en film- paalde vragen of problemen hebben aan of 'ervoeren, kon ik me haast niet voorstel- voorstellingen gegeven! Elke zondag met bewoners: u kunt zich rechtstreeks tot len dat zoiets bestaat. Het verkeer is hier gingen teams de plaatselijke kerken be- hem wenden: de lange weg via de kerke- in Bombay veel drukker dan in Wad- zoeken en vertelden wat over ons schip de raad is dus beslist niet nodigaldus dinxveen en mijn taxichauffeur moest "Logos" en het werk wat we aan boord vaak zijn stuurkunst tonen om de koeien te doen. Ook zingen we vaak enkele liede- ontwijken. Deze beesten zijn hier in India ren. Totaal hebben verschillende teams heilig: ze lopen kris-kras tussen de men- van ons schip 60 kerken op Sri Lanka be- op straat. Dan sta je wel even gek te kij- Sri Lanka ongeveer 20 scholen bezocht Maar hier in India is dat de gewoonste gesprek met de plaatselijke politieke par- prciktijk leerde, dat ze door hun beperkte riicn \Ajplkp vp5:nrpkkpn a m Wnnainxveen .1. .1 ,r .1 .1 1 r- werden daardoor nogal wat fessen en pot ten naast de bakken gegooid en dat le verde een nogal rommelig beeld op. Een afgezien van dat rommelige beeld was al dat (kapotte) glas naast de bakken ook niet van vpvnnr nnthlnnl De nieuwe bakken zijn van een fel-gele Logos" de laatste nieuwtjes te tik- teiten en gevangenissen bezocht. Het schip een spiegelgladde zee op weg naar de we- uit oude bestelbusjes met zich mee. De 140 koppen tellende bemanning uit meer voortdurend. De meesten blijven één jaar en 1 sten worden verkregen door giften en uit gebed. toefenen op de vaststelling van de verkie zingsprogramma 's. Voordat de vredesweek wordt gehouden zullen de eerste enquetes al achter de rug zijn. De opgedane ervaringen komen ter sprake op een grote kernendag on 22 sep tember in de Geertekerk te Utrecnt. Daar naast zal een evaluatie van de politieke si tuatie van nu een grote plaats innemen in het programma en ook wordt een begin gemaakt met een gesprek over wat de apo- caliptische literatuur in de bijbel de men- Door de zendingscommissie van de sen heeft te zeggen. Naast de nadruk op de en het gesprek over de bemoedi- een actie gevoerd om geld bijeen te bren- 8)n8 door het geloof is een derde thema- Theologische school in Ndoungu 'e in Ca- ling op wapengebied. meroun. Er is een bedrag nodig van 10.000 gulden. In het eerste half jaar is bijna 5.900 gulden ontvangen, zodat de komende maanden het resterende bedrag bijeen moet worden gebracht. Tot secretaresse van de Vereniging Devijand voor protestants-christelijk onderwijs in 'A,nn‘,nmo Waddinxveen is met ingang van I juli be komen voor onze boekententoonstelling, volgt in deze functie mevrouw Van der Meijden op. HAAS

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 15