I ’Harde pornografie, Mein Kampf en dat soort boeken hebben wij niet’ igen Ds. Joh. Verwelius stuurt bisschoppen open brief Weurman BV Nog steeds geen nota bibliotheek Weer vooropenbare of sunienwerkiigr- LBQschool OPENBAAR ONDERWIJS MENGT ZICH NIET IN BIBLIOTHEEK-DISCUSSIE Anke: enige full-timer Waddinxveens bibliotheekbestuur bijt van zich af J Zuid-Holland A? dam, waar het hoofdbestuur zetelt, ont- samengesteld, terwijl de plaatselijke bi- Ruijter- samenwerkingsverband gemeentewege is inmiddels een werk- 'e 1 van de openbare Lagere oordeel is dat VOO geen orgaan is dat in het bibliotheekbestuur vertegen woordigd moet zijn. Wij beraden ons nog op een reactie hierop. Ook overi gens zullen wij de ontwikkelingen met betrekking tot de bibliotheek blijven volgen.” WADDINXVEEN Blijf bij Gods Woord en keur het homoseksueel gedrag af! Dat is de strekking van de open brief, die de Waddinxveense predikant van de Centrale Hervormde Gemeente, ds. Joh. Verwelius, vorige week maandag in een spontane bui heeft gestuurd naar de Neder- luistert naar wat de Bijbel ons leet over de schepping van de mens. De Bijbel is Gods Woord. En Zijn Woord moet ons richtsnoer zijn. Niet wat de zondige mens wil. Laat de homoseksualiteit dan zo oud zijn als de wereld, het is en blijft ”lk zou U willen oproepen: blijf er bij ’t homoseksueel gedrag af te keuren.” U als ook de voorzitter van de ARP zich in een adem laten noemen met het al gemeen bestuur van de NVSH. Ze moe sten zich schamen mee te helpen Gods Woord krachteloos te maken.” WADDINXVEEN "In de loop van de volgende maand zal de gemeente lijke bibliotheeknota verschijnen”. Dat zei wethouder A. H. van Gent (PvdA) in de gemeenteraadsvergadering van 21 maart. Het is nu vier maanden later en nog altijd is die nota - waaraan al jaren lang wordt gewerkt en die al vele malen is toegezegd - nog niet verschenen. Dit tot irritatie van tenminste één raads fractie (D’66), die over het uitblijven van de bibliotheeknota maar weer eens een brief aan het college heeft geschre ven. Een kleine twee maanden geleden heette het dat de nota werd opgehou den vanwege het feit dat de Stichting Openbare Bibliotheek ’’Waddinxveen” met concept-statuten was gekomen voor de oprichting van een nieuwe stichting met de opzet de gebruikers van de openbare bibliotheek rechts treeks bij het bibliotheekwerk te be trekken. B. en W. wilden dit alles in houdelijk toetsen en mede betrekken. B. en W. wilden dit alles inhoudelijk toetsen en mede betrekken in de uit te brengen bibliotheeknota. DISCUSSIE EN KRITIEK Intussen blijft het reilen en zeilen van de plaatselijke bibliotheek inzet van di scussie en kritiek. Zo is er de in maart verschenen PvdA-Nota Bibliotheek en zo zijn er diverse brieven van het Hu manistisch Verbond, het NIVON, de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) en het bibliotheekbestuur zelf. Ook de gemeenteraadsleden hebben een duit in het zakje gedaan van deze de laatste tijd spraakmakende zaak, die draait om het feit dat de Stichting Chri stelijke Openbare Bibliotheek '’Wad dinxveen” geen échte openbare bibliot heek zou zijn. In de raadzaal van het gemeentehuis is dan ook de ’’lekke brievenbus” van de gemeente ter sprake gekomen, omdat brieven van het Humanistisch Verbond zoek geraakt zouden zijn, maakte het CDA de neiging kenbaar de epistels van de humanisten gezien hun beschul digende inhoud maar te negeren, hoe wel de christen-democraten de daad niet bij het woord voegden, vertelde wethouder A. H. van Gent (PvdA) dat in een gesprek met de humanisten bij zaken uit de wereld zouden zijn gehol pen, noemde D’66-fractievoorzitter H. P. Barth het onelegant van de PvdA om een eigen nota te laten verschijnen voordat de gemeentelijke bibliothee knota er is, deelde de heer F. H. de Ruijter (VVD) die mening ("goedkope publiciteit”) en bracht wethouder Van Gent de vraag in het midden hoe ele gant dit alles is ten opzichte van hem. ("Het komt wel eens meer voor en het zijn niet de slechtste partijen waar mis schien intern die elegantie niet altijd even goed werkt, maar daar vind ik me wel bij"). van de jaren zestig het genoegen dat ook hun rooms-katholieke broeders hun schouders wilden zetten onder het rectrice van de Christelijke Provinciale plaatselijke bibliotheekwerk. Bibliotheek Centrale Zuid-Holland (CPBC), de opvolger van wat in 1954 WADDINXVEEN Met een nieuwe woonwijk tussen de Beijerincklaan en de Piasweg op komst (Zuidplas) gaat het bestuur van de afdeling Wad dinxveen van de Vereniging voor Open baar Onderwijs (VOO) zich beraden op de mogelijkheden tot stichting van een (openbare of een) samenwerkings school voor Lager Beroepsonderwijs (LBO). De plannen voor en dergelijke LBO staan al geruime tijd op een laag pitje, omdat de minister van Onderwijs en Wetenschappen het toestond in Wad dinxveen een protestants-christelijke LBO van start te doen laten gaan. Deze maakt zoals bekend deel uit van de protestants-christelijke scholenge meenschap voor MAVO/LTO ’’Konin gin Wilhelmina” en staat aan sw Sniep- weg. Door de stichting van deze bijzon dere LBO zou het benodigde draagvlak wijs wil er alles aan doen om de Prof. Kohnstamschool voor openbaar MAVO (Mauritslaan) te voorzien van een bestuurscommissie, hoewel dit nu eneigszins afgezwakt. Voor de toe komst moet nog wel met een verdere daling worden rekening gehouden, maar i niet opnieuw voor het afvloeien van WADDINXVEEN De afdeling Waddinxveen van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) gaat zich niet mengen in de discussie rond het reielen en zeilen van de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek "Waddinxveen”. Het bestuur, dat wordt voorgezeten door de heer L. P. Uiterwijk, heeft namelijk besloten zich niet te scharen achter de acties van de Partij van de Arbied en het Humanistisch Verbond, die om poli tieke en levensbeschouwelijke redenen de plaatselijke bibliotheekvoor ziening aan de orde hebben gesteld. WADDINXVEEN - De enige full-time betaalde kracht van de Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek ’’Waddinxveen” is Anke Ferdinandusse. Anke, die vijf jaar in dienst is van de plaat selijke bibliotheek, acht het niet als haar taak om "mensen om hoog te helpen”, althans dat lezen we in het boekwerkje "Over boe ken de bibliotheek” van de Ch ristelijke Provinciale Bibliotheek Centrale Zuid-Holland, dat is uit gegeven bij de viering van een kwart eeuw bibliotheekwerk in februari van dit jaar. Anke Ferdinandusse: ”Ik ben geen maatschappelijk werkster. Je kan niet in de bibliotheek ko men en zeggen: ik wil gaan stude ren, wat vindt u dat ik moet doen? Daar ben ik niet voor opgeleid”. "Ik solliciteerde naar de bibliot heek, omdat ik het werk van dichtbij kende. Mijn zus deed het. Ik mag graag in boeken snuffelen. Het leek me ook aardig om te we ten welke nieuwe boeken op de markt komen, om inzicht te krij gen in de literatuur. Ik houd van goede thrillers. Ook lees ik graag Simone de Beauvoir. Soms koop ik de boeken zelf. Als ik het waar devol vind om ze in m’n eigen boekenkast te hebben. Bij de boeken uit de bibliotheek voel je die binding niet zo”. ”Het is gezellig om met mensen een praatje te kunnen maken. Dat kan je in een ander beroep ook, maar de combinatie boe- ken/mensen leek me aantrekke lijk. Mensen met vragen helpen, dat is het belangrijkste. Je pro beert ze aan het juiste boek te helpen voor hun studie of beroep”. H. P. Barth meent dat de PvdA met voortijdige publikaties in de pers over de socialistische bibliotheekvisie zorg vuldigheid had moeten betrachten, "daar een aantal mensen zich inzet voor het bestaan van deze bibliotheek, ook al is het niet overeenkomstig de door PvdA-fractievoorzitter M. Boere en mij gewenste signatuur”. ”Ik meen dat men door in de pers het te hebben over onwettig handelen, han delen in strijd met de statuten en mis bruik maken van forse bedragen aan gemeenschapsgelden, een aantal goed willende mensen, die een belangrijke inzet leveren, aan de schandpaal spij kert. Dat is ten onrechte en daar verzet ik mij tegen”. De Stichting Christelijke Openbare Bi bliotheek "Waddinxveen” is dus volop bezig oplossingen te zoeken voor het ruimtegebrek, haalt langzaam maar ze ker de achterstand in het boekenbezit in en doet het werk met te weinig men sen, zodat een uitbreiding van de ope ningsuren en allerlei nevenactiviteiten er helemaal niet kan inzitten. De plaat selijke bibliotheekvoorziening telt 4,4 formatieplaatsen (zouden er eigenlijk 7 moeten zijn), die worden bezet door 15 mensen, waaronder één full-time kracht. Van de bibliotheek zijn meer dan 7.000 mensen lid (60 procent jeugd en 40 procent volwassenen), zodat in Waddinxveen bijna van de hoogste leesdichtheid van heel het land sprake is. Iedere Waddinxvener kan bij ons elk boek lezen”, herhalen de bibliotheek- bestuursleden P. Roos en H. Kalfsbeek en CPBC-directrice mevrouw J. A. Kaars. ’’Onze bibliotheek functioneert zodanig dat we in feite anders handelen dan in de statuten staat. Die statuten interpreteren we ruimer. Vandaar dat we Jan Wolkers’ nieuwe boek "De Kus" en andere zachte pornografie hier wel in voorraad hebben. Alleen voor harde pornografie en boeken als "Mein Kampf" en andere opruiende en gezag sondermijnende lectuur is er bij ons geen plaats. En dat zal ook zo blijven. Wij durven te stellen dat de Wad dinxveense Christelijke Openbare Bi bliotheek elke vergelijking met een al gemene bibliotheek kan doorstaan”, al- Het VOO-bestuur: "Dit wil natuurlijk niet zeggen dat wij niet zouden wensen dat het bestuur van de enige bibliot heek die Waddinxveen rijk is op een meer democratische manier tot stand zou komen en dat in dat bestuur zoveel mogelijk groeperingen, die belang heb ben bij een goed functionerende en ruim voorziene bibliotheek, vertegen woordigd zouden zijn. Wij rekenen ook VOO tot die groeperingen en daarom hebben wij de gemeenteraad medege deeld bereid te zijn een afgevaardigde van VOO in het bestuur van de bibliot heek zitting te laten nemen zodra dat statutair mogelijk is. Wij ontvingen in middels bericht dat de gemeentte van wel voor deze MAVO kan worden ge vormd. De bestuurscommissie gaat de i het gemeentebestuur, zoals in feite ook school voor HAVO/Atheneum'’aan de WADDINXVEEN/GOUDA Blij- kens een wijziging in het handelsregi- ster van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken is mevrouw J. W. A. Weurman- Hogendoorn benoemd tot directeur van Weurman Waddinxveen BV, Waddinxveen. van de Vereniging voor Openbaar On derwijs nog een pikant detail rond de Stichting Christelijke Openbare Bi bliotheek ’’Waddinxveen” ter ore ge komen. Zo blijkt de Waddinxveense bi bliotheek buitengewoon lid te zijn van de landelijke Vereniging voor Open- value verwachten. Volgens het bibliot- baar Onderwijs. ”Het huidige bestuur was nogal verrast toen dit nog niet zo lang geleden bleek uit een van Amster- Overigens is de afdeling Waddinxveen ^eek, waarin wordt gesteld dat de bi- dus de mensen van onze plaatselijke bi- J bliotheek, die intussen de laatste hand hebben gelegd aan de concept-statuten voor de oprichting van een nieuwe J met de opzet de gebruikers van de openbare bibliotheek rechts treeks bij het bibliotheekwerk te be trekken. Van het bibliotheekbestuur maken als gemeentelijke "waarnemer” al deel uit wethouder A. H. van Gent en VVD-raadslid F. H. de WADDINXVEEN - "Wat je in onze bibliotheek niet zal kunnen vin den? Boeken bijvoorbeeld over het maken van molotovcocktails, "Mein Kampf’ van Adolf Hitler en harde pornografie. Voor de rest is bij ons elk werk te lenen. En als we het gevraagde boek niet in voorraad hebben, zorgen we ervoor dat onze leden het kunnen krijgen”. Dat kregen we te horen in een gesprek de notaris passeerde. De initiatiefne- dat wij voor de vakanties al hadden met mers daartoe uit hervormde en gerefor- de bestuursleden P. Roos (voorzitter) meerde kring smaakten tegen het eind en H. Kalfsbeek van de Stichting Chri stelijke Openbare Bibliotheek "Wad dinxveen” en mevrouw J. A. Kaars, di- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 18 JULI 1979 (CPBC), de opvolger van wat in 1954 PRINS BERNHARD nog de Openbare Christelijke Centrale In die tijd werd de tijdelijke huisvesting Plattelandsbibliotheek Zuid-Holland aan de Juliana van Stolberglaan omge- (OCCP) heette. wisseld voor een permanente, welke in Bij de OCCP sloot Waddinxveen zich de zomer van 1967 door prins Berhard een kwart eeuw geleden als tweede ge- officieel in gebruik werd genomen. Op meente aan. En dat betekende voor het dat moment werd ook het filiaal aan de plaatselijke bibliotheekwerk een pro- St. Victorstraat een feit. Het filiaal aan fessionele achtergrond voor datgene het Jan van Bijnenpad - waarvan het in wat er voor en na de Tweede Werel- de bedoeling ligt dit te verplaatsen naar doorlog uit (voornamelijk kerkelijke) een punt dat verder is verwijderd van volksbibliotheken was gegroeid. Dit al- de hoofdbibliotheek - kwam er in 1970. les kreeg nog meer vorm toen in 1962 De stormen rond de plaatselijke bi de acte voor de Stichting Christelijke bliotheek zijn dit voorjaar vooral aan- Openbare Bibliotheek "Waddinxveen” gewakkerd door de PvdA-Nota Biblio- is nog al wat. Die grote en geleerde mannen durven te spreken van ’’on waarachtig”. Ze betichten U van on- narissen en andere de bisschoppen, die waarachtigheid wanneer U meent on- in opdracht van het Vaticaan zich heb- natuurlijkr, misschien beter gezegd, te- ben beraden op een gezamenlijk stand- gennatuurlijke neigingen af te keuren punt over homoseksualiteit, schriftelijk ”,L 1 ki;;r— u:; op hun maatschappelijke verantwoor delijkheid hadden gewezen bij het doen kunt ook niet anders als U onbevangen van een uitspraak. Volgens deze briefschrijvers blijkt ie dere afkeuring, hoe bedekt ook uitge sproken, mensen te kwetsen en de dis criminatie weer aan te wakkeren. Ze zijn er dan ook niet gerust op dat de bisschoppen hun uitspraak, volgens de een gevolg van de gebrokenheid der opdracht, overeenkomstig de leer van de rooms-katholieke kerk moeten doen. ”Wij wijzen u erop dat juist on- in belangrijke mate heeft bijgedragen en steunen, ook met ons gebed. Maar tot barbaars kerkelijke homovervol- wij zijn onbarmhartig voor ze als we ge- gingen, vernederende vormen van on- hoor geven aan de oproep van boven- derdrukking en, van de zijde van katho- 'genoemde Nederlanders. Zij zoeken de lieke organisaties, heftige bestrijding weg van de minste weerstand. En daar van emancipatiebewegingen”, aldus mee helpen wij de homofielen niet r echt. Als christen kunnen wij niet an ders dan met veel liefde en tact ze bij brengen dat hun homoseksueel gedrag i li- de kring van de landelijke gerefor- bedoeling met man en vrouw.” meerde bond in de Nederlands Her- "Het is diep te betreuren en getuigt vormde Kerk, in zijn open brief aan dé ook van diep verval dat hoogleraren bisschoppen schrijft is dit: van de theologische hogeschool te ”Ik las vanmorgen dat 188 bekende Ne- Kampen en van de VU te Amsterdam, derlanders in een open brief een op roep aan U hebben gedaan op te hou den met het veroordelen van homosek sueel gedrag. Zij schrijven, aldus het bericht, dat het onwaarachtig is een homofiele aanleg te accepteren, maar "Nogmaals ik roep U op: "Blijf bij het homoseksueel gedrag af te keuren. Dat Woord Gods”, aldus ds. Verwelius. Het opstellen van een lijst van boeken is nietszeggend. Iedere andere landse bisschoppen van«de rooms-katholieke kerk. Hij deed dat na die morgen in de krant te hebben gelezen dat verschillende or ganisaties, politici, kerkelijke functio- TO-.-rteen protestants-christelijke LBO heeft. De oorzaak ervan is dat leerlingen uit het openbaar onderwijs overstappen naar het bijzonder beroepsonderwijs. vangen ledenlijst. Ook op dit punt zul len we ons nader beraden”, aldus het VOO-bestuur. JAN LIGTHARTSCHOOL Het VOO-bestuur heeft de leden in het afdelingsblad ”De Blikopener” ge schreven dat de ontwikkelingen ten school (Kerkstraat) zullen worden ge volgd om er t dat zaken als de verplaatsing van deze school en 1 r A bare onderwijsvoorziening in dit deel van Waddinxveen niet in gevaar zal brengen. Zoals bekend is het de bedoe ling de Jan Ligthartschool, samen met de hervormde Eben Haëzerschool (On derweg), te verplaatsen naar de nieuwe woonwijk Zuidplas achter het sport park ”de Sniep”. Zowel de Jan Ligthartschool als de op- Oost) kampen met een dalend leerlin- i j i_::_ waar door beide scholen leerkrachten moe- sten inleveren^. De schejpe daling is plaats van zoals nu 35.000. Deze ach terstand hOpen wjj, wanneer daarover de nodige financiën en huisvesting- - - sruimte beschikbaar gesteld zullen wor- in het nieuwe schooljaar behoeft den, in een periode van tien jaar in te c .- - - -*--* -f--1-halen” opdracht, overeenkomstig de leer van zonde. voor een schöól voor lager beroepson- leerkrachten te worden gevreesd. de rooms-katholieke kerk moeten ’’Vanzelf mogen wij niet laag neerzien derwijs in samenwerkingsverband MAVO SCHOOL NIET LEKKER doen. "Wij wijzen u erop dat juist on- op homoseksuele mensen. Met liefde wegvallen jvnuui. Dat Waddinxveense bibliotheek- der andere deze leer in de geschiedenis hebben wij ze op te vangen. Ze helpen T IIIC„ De Vereniging voor Openbaar Onder- voorziening het mikpunt van niet malse Dat diverse openbare scholen een be zoek hebben gebracht aan de LBO- school aan de Sniepweg zit het VOO oerigens helemaal niet lekker, zo bleek geen eenvoudige zaak blijkt te zijn. Van uit een laatste bestuursvergadering, gemeentewege is inmiddels een werk- ”Wij vinden het principieel onjuist dat groep gevormd, die zich bezig houdt openbare scholen bij het bijzonder met de vraag of een bestuurscommissie voortgezet onderwijs op bezoek gaan, we> voor deze MAVO kan worden ge- aangezien er in de regio ook mogelijk- vormd. De bestuurscommissie gaat de heden zijn tot het volgen van openbaar leiding van de school overnemen van voQrlge^et onderwijs. net gemeentebestuur, zoals in feite ook Vastgesteld zou zijn dat het aanbod van het geval is met de samenwerkings- leerlingen voor de openbare Lagere s ---- Technische School in Gouda zeer sterk sniepweg. De werkgroep staat onder is teruggelopen sinds Waddinxveen een leiding van onderwijswethouder A. H. protestants-christelijke LBO heeft. De van Gent (PvdA) en bestaat verder uit VOO wil daarom eens nagaan wat de vertegenwoordigers van het personeel, zxzx—ar.o., An* 11.o—1non mt het de oudercommissiede schoolraad VOO °Per|haar onderwijs en de bliotheek niet aan de eisen van de wet voldoet, dat een deel van de plaatse lijke bevolking tekort wordt gedaan vanwege een eenzijdige samengesteld stichting boekenbezit en dat van het huidige be stuur gezien de statuten weinig goeds L X 17_11_ a 1— t L I t x heekbestuur is dit alles verre van waar. De socialisten zouden hun nota met een zekere onzorgvuldigheid hebben (PvdA) bliotheek wél openbaar zou zijn en wél voldoet aan wettelijke eisen. En wat de boekencollectie betreft: "De collectie van een kleinere bibliotheek is vanzelf een basisvoorziening, waarin niet alles kan worden opgenomen. Daardoor wordt ook van speciale lec- schreven dat de ontwikkelingen ten tuur een beperkte collectie gevoerd, aanzien van de openbare Jan Ligthart- Daarnaast wordt evenwel aan een ieder school (Kerkstraat) zullen worden ge- elk gewenst ander boek beschikbaar volgd om er toe te kunnen bijdragen gesteld, door dit elders op te vragen. A„ Het opstellen van een lijst van boeken het tijdstip waarop de open- die niet in het boekenbezit zijn opgeno- - J-. men j groepering zal een dergelijke lijst kun nen samenstellen, zeker wanneer volle dig wordt voorbijgegaan aan hetgeen wel aanwezig is”. Dit heeft het bibliotheekbestuur inmid dels ook ter kennis gebracht van de af deling Waddinxveen van de Partij van - -r de Arbeid. In die reactie wordt ook ge enbare Theo Thijssenschool (Kerkweg- steld: "Volgens de normen van de Oost) kampen met een dalend leerlin- nieuwe wet zal straks de bibliotheek, genaanbod in de voorbije jaren, waar- om aan redelijke eisen te kunnen vol doen, 56.000 banden moeten tellen in kritiek is geworden zit ook een aantal gemeenteraadsleden niet lekker. CDA- raadslid C. Dijkshoorn heeft het in de raadszaal van het gemeentehuis al ge had over het naar zijn mening vooruits- trevende karakter van het beleid van deze briefschrijvers. het bibliotheekbestuur. D’66-raadslid GEBROKENHEID DER ZONDE Wat ds. Verwelius, een bekend man in in strijd is met Gods schepping. Ên Zijn ”Het is diep te betreuren en getuigt de theologische hogeschool

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 13