Glasbak schoolarts scholieren voor omstreden onderzoek? k mWTEPRJJZENHAL Gebruikte ex-Waddinxveense Eerste woningbouwdebat gemeente raad was tumultueus en chaotisch Privacy in Waddinxveen Humanistisch Verbond stelt vragen Wie gaf schoolarts toestemming? GOED EN GOEDKOOP! Dit is zo’n glasbak zijn over het onstaan van ’’criminologi- te nimmer door één of meer leden van het S riode 1978-1982. de verdere procedure van het streekp lan Zuid-Holland Oost heeft een steeds In datzelfde streekplan staat zwart op wit dat er eerst nader onderzoek moet worden gedaan naar de voorkeursloka- tie Gouda-West, alvorens dit een wer kelijke bouwlokatie kan worden. Maar yviovvimjnv ivvviiooivvi, gVdVlldHU kan worden wanneer individuele perso nen gebruik kunnen maken van adres senbestanden waarover zij in hun kwa liteit van ambtenaar (schoolarts) kun nen beschikken en die onder verant- Maar ook omdat de humanisten menen dat een wetenschappelijk onderzoek als dat van mevrouw Nagel door zijn opzet een informatieverzameling per leerling/per schoolcarrière veronder stelt, om later de gesprekken met leer lingen en/of ouders te kunnen relateren en te evalueren. ”Dit houdt in dat me vrouw Nagel in haar kwaliteit van schoolarts waarschijnlijk een dubbele administratie heeft gevoerd”, conclu deert het Humanistisch Verbond, dat in Waddinxveen strengere richtlijnen ter maal zijn B. en W. ’’desgevraagd” wel positief hierop gereageerd, zodat dit het ministerie van Volkshuisvesting en overleg niet heeft plaatsgevonden. Ruimtelijke Ordening informatie ver schaft over de maatschappelijke, poli tieke, financiële en ruimtelijke gevol gen van een volgebouwde Zuidplaspol- toogde de Waddinxveense raad dat er in Waddinxveen geen groei om de groei moet worden nagestreefd, dat er bestuurlijk overleg dient te komen tus sen r en het provinciaal bestuur en dat het besluit van de raad van overleg van Midden-Holland om tot goed overleg i i i laatsen ondersteuning verdient. den heeft gestuurd aan het college van Burgemeester en Wethouders en in af schrift aan de gemeenteraad. B. en W. worden door de plaatselijke humani sten in het schrijven het hemd van het lijf gevraagd over hun kennis over de handel en wandel van mevrouw Nagel, die destijds als schoolarts van de - te genwoordig zo genoemde - gemeen schappelijke schoolartsen- en logopedi sche dienst, kring Boskoop, ook op - Waddinxveense scholen werkte. over de mogelijke gevaarlijke sociale effecten van biologisch-medische on derzoekresultaten in de wetenschappe lijke wereld en daarbuiten uitvoerig ge discussieerd naar aanleiding van het voorgenomen biologisch-medisch on derzoek van de criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen, die man die inmiddels kan beschikken over de onderzoekge- gevens, die mevrouw Nagel onder an dere van Waddinxveense schoolverla ters heeft gekregen. BEZORGDHEID OVER PRIVACY Ook de humanisten zeggen bezorgd te bescherming van de privacy, ingesteld wil zien. soonsgegevens en het recht om deze te doen verbeteren. Bij transacties tussen gemeente en burgers mogen niet meer gegevens bekend gemaakt dan voor de beoordeling van die transacties nood zakelijk zijn. Behoudens bij wettelijke verplichting, worden geen informaties gevraagd van, of verstrekt aan niet in de openbaarheid werkende instanties. de gemeente en het ministerie is overi gens niet gecorrespondeerd. Er waren wel mondelinge contacten, voort vloeiend uit een informatief gesprek. FINANCIËLE ASPECTEN Van het ministerie zegt het college be grepen te hebben dat streekplannen in principe aangehouden dienen te wor den, mits het rijk het geld er voor heeft. De ellende is namelijk dat de financiële aspecten van streekplannen veel te laat aan de orde komen. Vandaar dat ook Gouda bij het ministerie met het (klaar gestoomde) voorstel is gekomen om Gouda-Oost en Gouda-West qua tijd en financiën maar in elkaar te schui ven. Uit krante-interviews met Zuid- hollands gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) zeggen B. en W. te hebben be grepen dat zolang deze onderhandelin- gen met de minister nog niet zijn afge lopen er volgens de provincie geen be hoefte bestaat aan het zoeken naar al ternatieve bouwlokaties, welke afwij ken van het streekplan. WADDINXVEEN - Heeft de schoolarts mevrouw drs. E. J. Nagel in de tijd dat zij in Waddinxveen werkte haar functie grondig misbruikt, het in haar gestelde vertrouwen grof geschonden, de persoonlijke levenssfeer van Waddinxveense schoolverlaters ernstig aangetast en zelfs een dub bele medische administratie ten behoeve van eigen (omstreden) cri minologisch onderzoek? Dat is de kern van een brief, die de werkgroep Waddinxveen van het Hu manistisch Verbond (HV) - gemeen- het nu door prof. dr. Buikhuisen ge- s leide Criminologisch Instituut, waar- onvermijdelijke popularisering van der- mee zij de relatie intussen heeft verbro ken. Deze universitaire ruzie heeft het Hu- waarschijnlijk niet opweegt tegen de manistisch Verbond op het spoor ge- --r- - •- j - j bracht van het biologisch-medisch on derzoek, waarvoor de ex- Waddinxveense schoolarts ook gege vens 1. Heeft het college van B. en W., danwel één van de leden daarvan, toestemming gegeven tot het gebruiken van het in haar bezit zijnde adressenbe stand ten behoeve van een cri minologisch onderzoek? 2. Indien dit niet het geval is, heeft de gemeentesecretaris, danwel een hoofd van dienst daartoe toestemming gegeven? 3. Indien de in 1. en 2. gestelde vragen ontkennend te beant woorden zijn, is het College dan bereid mevrouw Nagel te vragen op welke wijze zij aan haar adressenbestand is geko men? 4. Heeft het College, danwel één van de leden daarvan of de in 2. genoemde personen mevrouw Nagel toestemming gegeven een dubbele medische administratie t.b.v. haar onderzoek aan te leg gen? 5. Is het College bereid bij het Criminologisch Instituut te Leiden te informeren naar het bestaan van bedoelde medi sche administratie? 6.Is het College bereid om, indien tevens blijkt dat mevrouw Na gel in haar functie van schoo larts zonder toestemming een dubbele medische administratie heeft gevoerd, haar: a. te verzoeken deze gegevens terug te geven; b. eventueel gerechtelijk dwingen deze af te staan? 7. Is het College bereid tevens na te gaan of de bedoelde be scheiden mede onderdeel uit maken van de onderzoekgege- vens, die inzet zijn van het kort geding van mevrouw Nagel versus de Leidse Universiteit voor de Haagse rechtbank en te onderzoeken of het bestuur van de Rijksuniversiteit te Lei den bereid is gegevens, indien deze wederrechtelijk verkre gen zijn, terug te geven, dan wel de president van de Haagse rechtbank te verzoe ken de op Waddinxveen be trekking hebbende onderzoek- gegevens aan het College terug te geven, ter vernietiging? 8. Is het College bereid strengere richtlijnen op te stellen ter be scherming van de privacy van de Waddinxveense burgers? WADDINXVEEN De brief van het Humanistisch Verbond (”Een organisatie die de privacy van mensen ter harte gaat”) aan het college van Burgemeester en Wethouders bevat de volgende concrete vragen over het doen en laten van de ex-Waddinxveense schoolarts drs. E.J. Nagel, die de Waddinxveense schoolverlaters zou hebben gebruikt voor eigen (omstreden) criminologisch on derzoek: GERECHTELIJKE STAPPEN? De humanisten willen niet alleen weten wie van de gemeente de ex- Waddinxveense schoolarts toestem ming heeft gegeven voor haar crimino logisch onderzoek, maar wensen ook ONJUIST Met de gemeenteraad van Moordrecht rr__. acht het college van B. en W. van Wad- der. Hoe die informatie luidt heeft het dinxveen het dan ook onjuist dat tussen college niet openbaargemaakt. Tussen Gouda, de provincie en het ministerie j---i__x van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening overleg wordt gevoerd over bouwlokaties voor Gouda, waarbij het grondgebied van andere gemeenten is betrokken zonder dat die gemeenten in de gelegenheid worden gesteld aan dat overleg deel te nemen. De volgende maand vergaderende ge meenteraad is door B. en W. verzocht op de uitspraak van de gemeenteraad van Moordrecht aldus te reageren: De Waddinxveense raad acht het on juist dat bij het overleg inzake regio nale bouwlokaties tussen de gemeente Gouda, de provincie Zuid-Holland en het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening het grndgebied van andere gemeenten in de beschou wingen wordt betrokken zonder dat deze gemeenten in de gelegenheid wor den gesteld aan dit overleg deel te ne men, en heeft begrip voor het stand punt van de gemeente Moordrecht dat de lokatie Moordrechtse Zuidplaspol- der, welke in het streekplan als nader te onderzoeken is aangegeven, thans zon der nadere bestudering van mogelijke alternatieven behandeld gaat worden als ware het een vaststaande lokatie; De gemeente Waddinxveen, zoals jeerder kenbaar gemaakt aan het col- Gouda heeft daarnaar geen onderzoek lege van overleg van Midden-Holland, gedaan en ook Moordrecht niet. Alleen door het provinciaal bestuur wordt er gestudeerd op bouwmogelijkheden in Moordrecht-Oost. Vermeldenswaard is nog dat Moordrecht dit voorjaar po gingen heeft gedaan C Moordrecht-Waddinxveen aan één ta fel te krijgen. Waddinxveen wilde wel, sprogramma van de raad voor de pe- maar van Goudse zijde is niet of niet- riode 1978-1982. ming van zijn persoonlijke levenssfeer. Persoonsgegevens mogen alleen wor den gebruikt en zonodig geregistreerd voor het doel, waarvoor zij verstrekt zijn; deze gegevens dienen geheim te blijven. Iedere burger heeft het recht op inzage in zijn geregistreerde per- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 25 JULI 1979 WADDINXVEEN - De bescherming van de persoonlijke levenssfeer, die de werkgroep Waddinxveen van het Hu manistisch Verbond (HV) beter gere geld wil zien, is een apart onderdeel van het beleidsprogramma voor de raadsperiode 1978-1982 van B. en W CDA, PvdA en VVD. Daarin staat dat iedere burger recht heeft op bescher- WADDINXVEEN Het is alweer twee jaar geleden dat de Waddinxveense ge meenteraad uitvoerig heeft gesproken over de woningbouw in deze streek. Dat gebeurde in verband met de opstelling van het nu al weer een jaar oude streekp lan Zuid-Holland Oost. Maar er werd toen in een tumultueuze en chaotische raadsvergadering op 15 en 16 juni 1977 ook gereageerd op de Ontwikkelingsnota Structuurplan Gouda. Waddinxveen betoogde twee jaar gele- contingenten zelf te realiseren. Echter, den het bebouwen van de Zuidplaspol- der tussen Gouda en Moordrecht niet voor de hand liggend te vinden. Er nadrukkelijker ontwikkeling te zien ge werd zelfs over bestuurlijk verzet ge rept, indien dit deel van de polder toch toekomstig Gouds woninggebied zou worden. Geschreven werd toen ook nog dat Moordrecht aan die plannen zou moeten meewerken en dat een be reidheid daartoe niet is gebleken. stisch Verbond hoog opgenomen, om dat het vermoeden bestaat dat ze zon der daarover veel los te laten aan het schap Gouda en omstreken - kortgele- werk is gegaan. Mevrouw Nagel, een zuster van prof, mr. W. H. Nagel, die tot vorig jaar di recteur was van het Criminologisch In stituut van de Rijksuniversiteit in L:ei- den, verzamelde namelijk als schoo larts gegevens over kinderen in de zesde klas van de lagere school. Voor een belangrijk deel waren die gegevens van medisch sociale aard, voor de cri minologie zaten er echter ook interes sante kanten aan, in aanmerking geno men dat het vroegtijdig signaleren van crimineel gedrag één van de doelstel lingen is van criminologisch onderzoek. Ook in 1965 is het instituut van prof, mr. Nagel voor het eerst bij het onder zoek van diens zuster betrokken. Pro blemen hierover waren er niet tot vorig dat de verzamelde gegevens - indien ze jaar toen prof. mr. Nagel als hoogle- zonder de benodigde toestemming zijn raar criminologie werd opgevolgd door vergaard - terug worden gegeven of prof. dr. W. Buikhuisen. Sindsdien zijn worden vernietigd. Als dat niet zonder de moeilijkheden niet van de lucht ge- meer gebeurt zou dat mevrouw Nagel weest en spande mevrouw Nagel zelfs gerechtelijk moeten worden afgedwon- een kort geding aan om ’’haar” onder- gen. De zaak wordt door het Humani- zoekgegevens weer terug te krijgen van is bereid deel te nemen aan een overleg over regionale bouwlokaties tussen de gemeente Gouda, Moordrecht en Waddinxveen en de provincie Zuid- Holland en het Ministerie van Volks- Gouda- huisvesting en ruimtelijke Ordening, een en ander op basis van het beleid- geven van bouwmogelijkheden voor de gemeente Gouda in de Moordrechtse Zuidplaspolder. Recente gesprekken tussen Gouda, de provincie en het ministerie, geleid door de directeur- generaal van de Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, drs. HJ. Vier- sen, gingen ook hierover omdat Gouda GEEN GROEI OM DE GROEI nu eenmaal zeer veel huizen moet bou- wen en de problematiek van Gouda- Hoe jiet,ook zrp twee jaar geleden be- Oost (de Haastrechtse kant dus) niet gering is. In dit verband verklaren B. en W. al- goed vast voor alle duidelijkheid dat ze in de - - afgelopen twee jaar noch van de rijkso- Gouda, Moordrecht, Waddinxveen verheid of het provinciaal bestuur, i j_. noch van het college van overleg van Midden-Holland, noch van het ge- -o meentebestuur van Gouda ook maar te komen terzake van regionale bouwp- éénmaal een uitnodiging hebben ont- laatsen ondersteuning verdient. vangen om te overleggen over een re- gionale bouwplaats of de regionale wo- Inmiddels had de gemeente Gouda la- ningbouwproblematiek. ten weten eerst in Gouda-Oost te gaan „Met name is ons college hierover ook bouwen, waardoor de mogelijke wo- nimmer door één of meer leden van het ningbouw in Gouda-West wat meer tijd college van Gedeputeerde Staten bena- zou krijgen voor bestudering. Meege- derd”, aldus de Waddinxveense be- deeld werd ook nog dat Gouda in staat stuurders, die ook nog dit kwijt willen: pn hprpid wo. vprpi.tp woningbouw- „Wanneer op provinciaal niveau, zowel ambtelijk als bestuurlijk - blijkens kran- tenberichten - wordt medegedeeld dat er kostenvergoelijkende studies over i eventuele Waddinxveense lokaties zijn gemaakt, dan zijn deze gemaakt door instanties die hierover geen enkel ambte lijk of bestuurlijk contact met onze ge meente hebben opgenomen.” Wetend welke financiële en (moge- J lijke) grenswijzigingsproblemen er alle- zou krijgen voor bestudering. Meege- en bereid was de vereiste woningbouw- WADDINXVEEN In de Waddinxveense koopcentra staan nieuwe glascontainers. Ze zijn fel geel van kleur en veel groter dan de oude: 3000 liter in plaats van 1400 liter. De oude bakken zijn vervangen, om dat de praktijk leerde, dat ze door hun beperkte inhoud wel wat al te snel vol waren. Er werden daardoor nogal wat flessen en potten naast de bakken gegooid en dat leverde een nogal rommelig beeld op. En afge zien van dat rommelige beeld was ai dat (kapotte) glas naast de bakken ook niet van gevaar ontbloot. sche” stereotypen, tengevolge van de gelijke onderzoekresultaten, waarvan het nut zeer twijfelachtig is en hoogst sociale nadelen. Toch is dit niet de eer ste reden van hun brief aan het Wad dinxveense college. De brief, zo wordt toegelicht, is vooral geschreven uit be- van Waddinxveense schoolverla- zorgdheid over de bescherming van de ters heeft verzameld. Daartoe zou zij persoonlijke levenssfeer, die geschaad zich onder meer tot de ouders van onze zesdeklassers hebben gewend met het verzoek aan haar studie mee te werken, zonder de betrokkenen overigens over het doel ervan voldoende te vertellen. Volgens de plaatselijke humanisten is woordelijkheid van het gemeentebe- over de mogelijke gevaarlijke sociale stuur berusten.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5