B. en W. akkoord met Nagels studie ^fflTTEPRUZEWHAL Oud-burgemeester C. A. v. d. Hooft: Kindervakantiewerk 1979 SGP/HKV/SGP tegen aankoop Kerkweg-West 4 Kranten als bok op haverkist af op door HV openbaar gemaakte zaak VASTE LAGE PRIJZEN! VASTE LAGE PRIJZEN! DE GROENE LIJN tussen stad en mi 1 Het ziet er dus naar uit dat mevrouw den van Buikhuisen ziet. Zelf zwijgt ze, suiker toevoeging Vrucht 10 - 15 min. Vi kg 1 kg 10 - 15 min. 3/4 kg 5 - 10 min. 3/4 10 - 15 min. 3/4 10 - 15 min 10 - 15 min. Dat heb ik toen in B. en W. HHE 10- 15 min. 1 kg kg KINDERVAKANTIEWERK DE BONKELAAR 31 14 2 16 7 9 icht sportwedstrijd brood kleien Vossejacht speu. binnen: h: fdenarb\id id. id. id. ^Kersen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 hoeveelheid (schoongemaakt) inkoken tot monistisch Verbond. 3A kg 'A kg ofkg kg zelf circus maken kg 'A kg of kg kg 1 kg Ikg 1 kg 1 kg V.kg 3/4 kg 3/4 kg Aardbeien Aardbeien en Rode bessen Rode bessen Bramen Frambozen Frambozen en Rode bessen JULI/ AUGUSTUS omschrijving aktiviteiten buiten: zijn dat deze denkt: Die onderzoeker moet ik er niet bij hebben”. ’’Mevr. Nagel is iemand, die met hart en ziel schoolarts was. Het onderzoek heeft een heel nobel doel. Ze wil geen mensen gaan verblinden met nieuwe kooktijd na toevoeging suiker die onzin? Ik denk dat ik mijn advocaat ze maar eens een brief laat schrijven. Overigens hoop ik dat het Wad dinxveense college van Burgemeester en Wethouders aan deze kletspraat gauw een einde zal maken. Mijn gewe ten als arts en als mens is volkomen zui ver”. Volgens de oud-Waddinxveense school arts, die in dienst was van de schoolart sendienst kring Boskoop, heeft ze haar onderzoek onder schoolverlaters - een gewoon onderzoek met alleen wat meer vragen dan gebruikelijk - kunnen doen met medeweten van het gemeen tebestuur, de ouders en ’’alle medische instanties”. Dat het toenmalige college van B. en W. van de activiteiten van mevrouw drs. Nagel op de hoogte was hebben ook waarnemend gemeen tesecretaris W. F. Meijer en oud- burgemeester C. A. van der Hooft be vestigd. Voor haar sociaal-medisch on derzoek heeft de jeugdarts dus de be nodigde gemeentelijke toestemming gekregen. We schreven toen 1965. HET VRIJE VOLK De krant die op deze kwestie diep is in gegaan is Het Vrije Volk. Deze Rotter damse krant probeerde na te gaan in hoeverre de omstreden Leidse crimino loog prof. dr. W. Buikhuisen gebruik zou hebben gemaakt van de (Wad- dinxveense) onderzoekgegevens. Buik huisen is hoofd van het Criminologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Leiden. Tot vorig jaar was dit nog prof, mr. W. H. Nagel, een broer van de oud- Waddinxveense schoolarts. Na de be noeming van prof. dr. Buikhuisen liep sap van 1 citroen sap van 1 citroen sap van I citroen VUILSPUITERIJ Tegen het Weekblad voor Wad- dinxveen van vorige week had ze nog gezegd: ”Ik ben verbijsterd over zoveel nonsens. Ongelooflijk, wat een vuil spuiterij. Hoe komen ze eigenlijk aan Deze formuleert het aldus: ’’Professor Nagel is daar hoogleraar geweest. Hij heeft iemand begeleid bij een onder zoek dat zij zelf betaalde. Dat heeft hij woord te hebben gestaan, houdt wel meer gedaan. Als hij verdwijnt zou het best kunnen dat er wat materiaal achter blijft. En het zou kunnen zijn dat er na drie jaar iemand komt, die zegt: Hé, dat is leuk, daar ga ik wat mee Buikhuisen was doen. Het volgende punt zou kunnen commentaar, aldus Het Vrije Volk. ZOMERGROENTEN EN DIEPVRIES Om het korte seizoen waarin er zomervruchten op de markt zijn wat langer te maken, kunnen de produkten in de diepvries worden bewaard, kan er jam van worden gemaakt en kunnen ze op alcohol worden gezet. Bij dat laatste gaat het overigens niet zozeer om de vruchten zelf, maar om het lekkere hapje en drankje ddt dan ontstaat. Zomervruchten als aardbeien, bessen, bramen, frambozen en kersen kunnen in de diepvries worden gestopt. Ze zijn dan zo’n 6 tot 8 maanden te bewaren. Hou er wel rekening mee dat na het ontdooien de vruchten vaak slapper zijn gewor den en ook minder mooi van kleur. Soms is er zelfs een ander smaakje bij geko men. Diepvriesfruit is nog zeer goed te verwerken tot compote, moes, pudding en dergelijke en ook in een vruchtensla smaakt het bijzonder goed. Diepvriezen: reken voor 1 kg schoongemaakt fruit 200 tot 250 gram suiker en 300 gram suiker voor zure vruchten. Maak de vruchten schoon, was ze en laat ze uitlekken. Neem een diepvriesdoosje, leg er een laagje vruchten in, bestrooi die met suiker en schud die erdoor. Leg een volgend laagje vruchten erop, bestrooi die ook met suiker en schudt die erdoor en ga zo verder tot het doosje vol is. Handig is het om per portie te verpakken, want eenmaal ontdooide vruchten moeten snel op. Aardbeien, frambozen en rode bessen kunnen zonder suiker worden ingevro ren. Maak ze schoon, laat ze uitlekken en doe ze - per portie - in aluminium bak- - jes of geparafineerde kartonnen bekers. Sluit goed af, zet een datum erop en ui teraard ook de inhoud en vries ze in. ZELF JAM MAKEN WADDINXVEEN - Jam maken is niet zo moeilijk. U moet er alleen de tijd voor over hebben en zeer zorgvuldig te werk gaan. Maak jam van bramen, frambo zen, rode bessen, aardbeien en kersen. Maak de vruchten schoon, was ze en laat ze uitlekken. Ris de bessen en ontpit de kersen. Weeg dan de hoeveelheid vruchten die is overgebleven. Zet de vruchten met maar een klein bodempje water op en breng ze aan de kook. Zijn de vruchten zacht geworden, maak ze dan met een houten lepel wat fijner of wrijf ze door een zeef. Laat ze dan tot de voorgeschreven hoeveelheid inkoken (zie bijgaan schema) en voeg dan pas suiker en eventueel citroensap toe. Vervol gens het aantal voorgeschreven minuten koken en doe dan de jam over in brandschone potjes (met kokend heet sodawater gewassen en met kokend water nagespoeld; niet afdrogen maar laten uitlekken). De potjes afsluiten met een deksel of met folie en laten afkoelen. Er een etiket opplakken met de naam van de jam en de datum. Wat het inkoken betreft: Controleer met de steel van een houten lepel hoever de massa is ingekookt. Zet in het begin de lepel in de moes en zet dan een streepje. Op deze manier is eenvoudig na te gaan hoever de massa is geslonken. SCHEMA VOOR JAM MAKEN WADDINXVEEN - Deze en vorige maand hebben de vrijwilligers van De Bonkelaar en ’t Ketelhuis hun schouders gezet onder het gezamenlijke Kindervakantiewerk in Waddinxveen. Elke dinsdag- en donderda gochtend van 10.00 tot 12.00 uur zijn er in De Bonkelaar aan de Beukenhof activiteiten voor kinderen vanaf 6 jaar. Kosten per kind: f 0,50. Ook moeders zijn van harte welkom. gevens van een schoolarts in Wad- d' Daar zullen wel vragen over gesteld worden in de gemeenteraad. Maar er kwam niets. Toen dachten wij: Als de raad het niet doet, doen we het zelf’. In de brief wordt gevraagd of B. en W. of iemand anders toestemming heeft verleend, hoe mevrouw Nagel privé de adressen kon gebruiken, of zij een dub bele medische administratie voerde, of Buikhuisen de gegevens werkelijk ge bruikt heeft, of de Leidse universiteit ze wil teruggeven aan de gemeente als blijkt dat ze daar ’’wederrechtelijk zijn terechtgekomen en of B. en W. richtlij nen willen opstellen voor de bescher ming van de privacy. Oud-burgemeester C. A. van der Hooft, nu woonachtig in het Gelderse Doorwerth, kent de aard van het on derzoek niet meer (”het was een soort toekomstonderzoek”), maar weet zich met stelligheid te herinneren dat mevr. Nagel hem toestemming heeft ge- VTclcl^Cl 4^ Lx i lz" tnnn t r-i D on \X7 WADDINXVEEN - Met de stemmen van de fractie van de SGP/HKV/GPV tegen is de gemeenteraad in zijn laatste vergadering akkoord gegaan met de aankoop van het woon- en winkelhuis Kerkweg-West 4. Hiermee was een krediet gemoeid van f 224.400,- (ex clusief btw, inclusief 10 procent aan- koopkosten). Het pand was voor de ge meente door makelaardij De Pater BV vorige maand aangekocht op een exe cutoriale veiling in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost. Bij deze zaak was de gemeente mede als schul deiser betrokken geraakt. Dat de SGP/HKV/GPV tegen de aan koop stemden was volgens fractievoor zitter D. Uitbeijerse gelegen in het feit dat het hem bevreemdde dat B. en W. voor het op te knappen Dorpstraatge- bied de overstap maakte naar de an dere zijde van de Kerkweg, die exploi- tatief gezien één geheel vormt met Zuidkade 1Hij voelde er, gezien de exploifatieproblemen van de aankopen Drs. A. A. de Bruin van het Hu- tot nu toe, niets voor zich in een finan cieel avontuur te storten, waarop hij geen enkel zicht had. Volgens hem mag het oude Dorp best zo blijven. ”We zien niets in het hier en daar neerzetten van nieuwe panden”, aldus de heer Uitbeijerse. NIET ELEGANT D’66-fractievoorzitter H. P. Barth vond het een niet elegante wijze van hande len dat B. en W. opdracht tot aankoop van het pand Kerkweg-West hadden gegeven zonder de gemeenteraad daar over vertrouwelijk in te lichten, of wordt de raad soms niet vertrouwd. Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek veegde de bezwaren echter van de tafel door te zeggen dat de aankoop nodig is voor het afmaken van het woonge- biedje Heuvelhof en past in het voor zichtige aankoopbeleid van het college in het kader van het door de raad vast gestelde kernbeleid, waarmee veel tijd zal zijn gemoeid. ”Bij het kopen op een veiling moet je voorzichtig opereren en moet je nu eenmaal beslissingen nemen, die juridi sch gezien aan de raad zijn”, aldus de raadsvoorzitter, die later nog zou zeg gen het ’’verdacht” te vinden gemeen teraadsleden in commissie-verband vertrouwelijk van een zaak als deze op de hoogte te stellen. ”Met het kopen op een veiling wordt men altijd voor een voldongen feit geplaatst. Maar met deze aankoop voeren we het kernbe leid van de raad uit. Een redelijk comp limentje aan het adres van B. en W. had dan ook best gekund”. WADDINXVEEN - De Nederlandse dagbladpers is als een bok op de haverkist gesprongen op de vorige week in de openbaarheid gekomen zaak rond de oud-Waddinxveense schoolarts mevrouw drs. E. J. Nagel. De nu in Noordwijk aan Zee wonende jeugdarts wordt er in een brief van de werkgroep Waddinxveen van het Humanistisch Verbond aan het Waddinxveense college van Burgemeester en Wethouders van beschul digd gedurende haar Waddinxveen tijd (1954-1969) gegevens van schoolverlaters te hebben verzameld met voor de criminologie interes sante aspecten. De vragen waar de plaatselijke humani sten, onder aanvoering van de aan de Bilderdijklaan wonende drs. A. A. de Bruin, mee zeggen te zitten zijn deze: Heeft mevrouw drs. Nagel voor haar medisch-biologisch onderzoek in de tijd dat ze in Waddinxveen werkte haar functie grondig misbruikt, heeft ze het in haar gestelde vertrouwen grof ge schonden, heeft ze de persoonlijke le venssfeer van de Waddinxveense schoolverlaters ernstig aangetast en heeft ze zelfs een dubbele medische ad ministratie gevoerd ten behoeve van haar eigen (omstreden) criminologisch onderzoek? Om op deze vragen alvast een ant woord te krijgen hebben de kranten in ons land stad en land afgebeld. Zo kre gen ze aan de lijn mevrouw E. Krösschell-Koopmans (secretaresse van de werkgroep Waddinxveen van het Humanistisch Verbond), de heer W. F. Meijer (in zijn functie als waarnemend-gemeentesecretaris), de heer C. A. van der Hooft (tot en met 31 december 1975 burgemeester van Wad dinxveen) en de schoolarts mevrouw drs. E. J. Nagel zelf. De laatste was na met de Goudsche Courant en het Weekblad voor Waddinxveen gespro ken te hebben niet meer bereid de pers aanvullende inlichtingen te verstrekken. Volgens Van der Hooft, die mevr. Na gel ”een van de belangrijkste schoolart sen in Nederland” noemt wilde deze op het onderzoek promoveren. Ze heeft- dat echter nooit gedaan. En de ouders: ”Die hebben het absoluut geweten. Ze sprak altijd met de ouders”. Van der Hooft zegt verder dat de toestemming mondeling is verleend en over de schoolartsendienst: ”Ik denk dat het bestuur ervan wist”. De onderzoekgegevens zijn terechtge komen op ’t criminologisch instituut van de Rijksuniversiteit van Leiden. Tot 1978 werd dat geleid door prof. mr. W. H. Nagel, broer van de schoolarts, die zin zus bij haar onderzoek begeleid - - heeft. Sinds Buikhuisen op dat insti- hcrgestuura, ™aa™P ze een. resPons tuut zit botert het niet meer tussen ’’Leiden” en mevrouw Nagel. Naar verluidt zou Buikhuisen de gege vens hebben willen gebruiken voor zijn onderzoek na^r het vroegtijdig signale ren van toekomstig crimineel gedrag, waarover nogal wat stof is opgewaaid. Buikhuisen zou een deel van de gege vens hebben teruggegeven, maar een ander - essentieel - gedeelte hebben achtergehouden. Dit deel zou overhandigd zijn aan rector-magnificus prof. dr. D. J. Kue- nen, die het op zijn beurt aan een nota ris zou hebben gegeven. KORTGEDING Een kort geding, waarbij mevrouw Na- Waddinxveens oud-burgemeester C. A. van der Hooft. kreeg van vijfentachtig procent. Het onderzoek heeft zich niet beperkt tot de gemeente Waddinxveen. Ook de vijf andere gemeenten van de Kring Boskoop waren erbij betrokken: Bent huizen, Boskoop, Hazerswoude, Moer- kapelle en Reeuwijk. ’’FLAUWEKUL” Mevr. Nagel wil zelf niets kwijt over deze zaak. Zelfs over de aard van het onderzoek zegt ze niets. Ze meent dat het ’’verstandiger” zou zijn als over de kwestie niet geschreven wordt en noemt deze ’’ontzettend grote flauwe kul”. Ze is des duivels over de brief van de humanisten, die ze een gebrek aan fatsoen verwijt omdat ze niet tevoren ge[ behalve de universiteit ook Buik- contact met haar hebben gezocht. Ze huisen heeft gedaagd, is onlangs tot ok- ziet het schrijven als een aanval op haar tober aangehouden. Op advies van de integriteit. - -- Mevrouw Krösschell is een van de briefschrijvers. Zij legt uit: ’’Aanleiding was een tv-interview - in november het niet zo lekker meer tussen me- gebracht. We hebben gezegd: Ak- vrouw Nagel en het Criminologisch In- koord, maar onder twee voorwaarden: stituut. De oud-schóolarts heeft zelfs als het voor jezelf is en als je toestem- een kort geding aangespannen om haar ming aan de ouders vraagt”. in het instituut opgeslagen gegevens weer terug te krijgen. Wat Het Vrije Volk verder over deze zaak heeft gemeld is dit: Het onderzoek van de nu gepensio neerde mevr. Nagel had als doel na te gaan of bij lagere schoolkinderen al iets te voorspellen valt over hun latere maatschappelijk welbevinden. De een wordt later werkloos, de ander niet; de een komt later in aanraking met de po litie, de ander niet; de een wordt later gelukkig, de ander niet. Is dit bij kinde ren al te voorspellen?, wilde zij volgens een ingewijde weten. Dartoe heeft zij de deelnemers aan het onderzoek van destijds 10 jaar later een enqueteformu- Haagse rechtbankpresident wordt nu gezocht naar een ander instituut dat, - samen met haar, het onderzoek kan tv-interview - in november voortzetten. Daarmee hebben de parti- gedachten, of iets dergelijks. Ze heeft 1978-waarin Buikhuisen sprak over ge- jen zich akkoord.verklaard. er nog niets over gepubliceerd en dat van een schoolarts in Wad- Het ziet er dus naar uit dat mevrouw zal ze nog niet doen ook, denk ik. Ze is dinxveen. Toen kwam bij ons het idee. Nagel haar spullen liever niet in de han- er buitengewoon voorzichtig mee; ze is arts. En ais dan iemand komt die er maar een ingewijde inde zaak bevestigd blitz mee wil maken, dat doet ze niet, het in bedekte termen. Dan zegt ze: Ik hou op met mijn mede werking als ik het gevoel heb dat ie mand er betrekkelijk goedkope re clame voor zichzelf mee wil maken”. Na één dagblad wat uitgebreider te '1 mevr. Nagel de deur voor de pers dicht. In die krant zegt ze, vooral reagerend op het Humanistisch Verbond: ”Er is niets verontrustends aan de hand”. De heer Buikhuisen was onvereikbaar voor Fietstocht van 10-15 uur Volksdansen en spel

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 10