WITTE PRUZENHAL UW WINSTWINKEL! Tien jaar geleden 4 Slechts één partij falikant tegen Groot-Waddinxveen met 40.000 man Boonstoppel BV dupe van diesel- olieschaarste De groei van ons Gouwedorp door de jaren heen druk besproken Duur feestje voor W’veense glaszetter (26) Bod op Kempkes nader toegelicht ’’Velen achter brief van ds. Joh. Verwelius” L ff fc nen structuurplan Waddinxveen - waaraan WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 nieuwe raad (1978-1982) terug te keren. Verder slikt ”Den Haag” vanuit Wad- Wad- 21.000 in- M. BOERE (PvdA) WADDINXVEEN - Nu er in heel het land sprake is van schaarste aan diese lolie kunnen ook de Waddinxveense automobiel- en garagebedrijven er niet omheen dat zij hun klanten minder van dit spul kunnen leveren dan wordt ge vraagd. Van de schaarste is vooral automobielbedrijf Boonstoppel door F.H. DERUIJTER (VVD) H.P. BARTH (D’66) POLITIEKE PARTIJEN De in de Waddinxveense i een g Waddinxveen dan 25.OOÖ inwoners. De politieke meningen, zoals die voor komen in de programma’s waarop de 19 raadsleden tot 1982 zijn gekozen, zijn deze: CDA CDA in ’’Samen verantwoordelijk”: nemen aantal nieuwe woningen dient te waar- WADDINXVEEN - Deze zomer is het tien jaar geleden dat de fabriek voor electroni- vendien enkele jaren zijn gemoeid. Aan gezien het vermogen van Kempkes waar schijnlijk niet toereikend is om deze pe riode te overbruggen en de lage koers van de aandelen (voor het bod 65 pet.) het aantrekken van middelen via een emissie bijkans onmogelijk maakt, heeft men het beter geacht zich aan te slui ten bij een sterk en zeer expansief be drijf. Vreeken beschikt over een uitge breide exportorganisatie, hetgeen stimu lerend kan werken op de export van Kempkes. Dat de situatie bij Kempkes na het te leurstellende jaar opnieuw is verslech terd illustreert de tussentijdse balans per 17 april 1969, waarop een verlies voor komt van bijna 100.000. Zoals bekend zijn enkele grootaandeel houders en de meerderheid van de hou- an het winkelcentrum ”de Passage”. )e grootte van dit hoofdwinkelcen- rum werd in 1974 uiteindelijk geba- ----j ot 20.000 inwoners in 1975 en op- ING.C. VAN ’THOOG (CDA) Als motieven voor de overname gelden onder meer de slechte gang van zaken bij Kempkes gedurende de laatste jaren, die tot gevolg had dat het dividend in 1968 moest worden gepasseerd, terwijl ook over 1969 geen dividend te verwach ten is. De perspectieven op de meubel- markt zijn bovendien van dien aard dat ook ten aanzien van de toekomst het beeld somber is, hetgeen een dalende rentabiliteit en een aantasting van de vermogenstructuur van het bedrijf bete- ders van prioriteitsaandelen reeds ak- kent. Aan de ontstane moeilijkheden voor namelijk van structurele aard kan slechts het hoofd worden geboden door verdergaande investeringen, waarmee bo- omstandigheden WADDINXVEEN/DEN HAAG - Een familiefeestje heeft een 26-jarige glas zetter uit Waddinxveen uiteindelijk duizend gulden boete en voorwaarde- VVD VVD in haar ’’Gemeenteprogram- ma”: ’’Volkshuisvesting met als doel stelling: taak uitvoeren die de provin cie onze gemeente heeft opgelegd als tertiaire woonkern. Dit houdt in, dat alleen uitbreiding is toegestaan voor de eigen natuurlijke bevolkings aanwas. Uiteraard blijft de VVD open- HET BERICHT NAAR aanleiding van bet bod van 100 pet. op de aandelen Kempkes Meubelfabrieken toont aan dat het hier een aanvaardbaar bod betreft. Zoals bekend wordt het bod uitgebracht door Vreeïcen’s Piano- en Orgclhandel, houdstermü van de fabriek van elektro nische orgels Eminent. staan voor nieuwe ontwikkelingen, die zich op provinciaal of regionaal ni veau kunnen voordoen”. D’66 D’66 in ”Het redelijke alternatief’; ”Wij zijn voor uitbreiding van het Waddinxveense woningbestand uitslui tend en alleen ten behoeve van op vang eigen Waddinxveen woning behoefte, opvang van economisch aan Waddinxveen gebonden personen, die alhier geen passende huisvesting kun nen vinden en opvang met uitbreiding van de structuele werkgelegenheid”. BELEIDSPROGRAMMA Tot slot het door CDA, PvdA en VVD onderschreven beleidsprogram ma voor de raadsperiode 1978-1982: ’’Groei van de gemeente zal qua doel stelling geschieden op basis van de in het streekplan Zuid-Holland Oost toe gewezen taak. In beginsel wordt vast gehouden aan het openhouden van het Groene Hart. Bereidheid bestaat om bij door rijks- en provinciale over heden aan te tonen noodzaak, het bouwen ten behoeve van de regiona le huisvesting, met name in de so ciale sector, te overwegen”. gere overheden (rijk en i steeds een eventuele sterke groei van Waddinxveen afgeremd en voorkomen. Laten we wat dit betreft de feiten eens op efen rijtje zetten: In het 1 jaar geleden door de provinciale staten van Zuid-Holland vastgestelde streekplan Zuid-Holland Oost heeft Waddinxveen enkel en alleen de taak gekregen huizen te bouwen voor de ei gen bevolkingsaanwas en voor de economisch- en sociaal aan de ge meente gebondenen. Een ’’tertiaire” taak die in 1990 leidt tot 23.247 inwo ners in 8.016 huizen. Dat is een gemid delde woningbezetting van 2,90. Gedeputeerde Staten van een samenloop van extra de dupe geworden. ”Dat komt”, aldus het bedrijf in een brief aan de klanten, ’’omdat wij een percentage van een bepaalde periode lijk zes maanden intrekking van het rij- in 1978 toebedeeld krijgen en ge- bewijs gekost. noemde periode niet in verhouding Deze straf legde de politierechter hem xx1 1 *1 x rT’ deze gang van zaken hebben wij heftig geageerd, doch tot nu toe zonder suc ces. Zoals de zaak er nu voorstaat kun nen wij onze vaste klanten in de maand juli 45% dieselolie aanbieden van de drinken; het alcoholpromillage in zijn het met achterlating van de nodige spi Waddinxveense gemeenteraad de di scussies op een gegeven moment zo hoog op dat wethouder H. Huizer (SG- P/Hervormde Kiesvereniging) het voor tuele sterkere groei van Waddinxveen. hemzelf onmogelijk maakte in de Hun meningen daarover staan zwart op wit in de gemeenteprogramma’s van 1978. Daaruit blijkt dat er maar één po- dinxveen niets voor zoete koek. De litieke groepering is, de SGP/Hervorm- hier door iedereen gewilde stichting de Kiesvereniging/GPV, die zich fali- van een regionaal bedrijfsterrein achter kant blijft verzetten tegen een groter sche orgels Eminent uit Bode- de tuinbouwveiling aan de Bredeweg Waddinxveen dan 25.000 inwoners. graven een bod deed op Kemp- bijvoorbeeld vond geen gehoor. Zelfs De poljtieke meningen! zoa|s die voor- kes Meubelfabrieken in Wad- de vestiging van veilinggebonden be- komHen in de prog[|mma’s waarop de dinxveen en dit bod ook ge- drijven moet met zwaar geschu be- 19 raadsledenltot 1982 zijn gekozen, stand heeft gedaan Dat bete- vochten worden en dan nog gaat het j b accjc geuuuu. feest niet door, zoals vorig najaar is kende een einde aan het meu- gebleken. ™A »c belmaken in dit bedrijf. Tien CDA in Samen verantwoordelijk i h dat de door Van alles en nog wat wordt vervolgens ”Het jaarlijks in aanbouw te nemen geprobeerd om jaarlijks in Wad- aantal nieuwe woningen dient te waar- Eminent voortgezette werk zaamheden daar met meer aan de Schielandstraat kunnen worden uitgevoerd, omdat het fabriekspand deze winter met de grond is gelijk gemaakt voor de woningbouw in Zuidkade 1. Eminent heeft nu een nieuw be staan opgebouwd aan de Sta- ringlaan. Over de destijds door de Bodegraafse orgelfabrikan- ten uitgebrachte bod schreef de Financiële Koerier in juni 1969 het volgende: koord gegaan met het bod. De aanmel ding van de stukken kan geschieden tot 22 juli, waarna uiterlijk 25 juli bekend zal worden gemaakt of het bod al dan niet gestand wordt gedaan. Overeenkomstig de provinciale plan- Zuid- Holland laten bovendien geen gelegen heid voorbij gaan om Waddinxveen, soms wat hardhandig, te wijzen op de andere zeer 1 heeft. Daarom is de gemeentelijke brie venschrijverij in 1977 over het voorontwerp-streekplan Zuid-Holland Oost als een nachtkaars uitgegaan, zij po- De in de Waddinxveense gemeente- ren. Zoals iedereen weet liepen in de raad vertegenwoordigde politieke par- „.„„u A-. tijen hebben zich tjjdens de vorig jaar gehouden gemeenteraadsverkiezingen allemaal uitgesproken over een even- zal de groei van Waddinxveen zeer beperkt en geleidelijk zijn. Met nadruk gaat de PvdA ervan uit dat gegeven het huidige nationale- en regionale beleid Waddinxveen geen taak heeft in de opvang binnen Hol lands Groene Hart. In samenwerking met omliggende gemeenten zal ge zorgd worden voor het openhouden van het Groene Hart in het belang van de samenleving als geheel”. SGP/HKV/GPV SGP/Hervormde Kiesvereniging/ GPV in haar ’’Gemeenteprogram”: “Een grotere uitbreidingssnelheid dan nodig is voor de natuurlijke aanwas en de directe behoefte van Waddinxveen zelf achten wij onge wenst”. WADDINXVEEN - De Wad- dinxvener C. Blonk meent dat ve len achter de brief staan die ds. Joh. Verwelius van de Centrale Hervormde Gemeente heeft ge schreven aan de Nederlandse bis schoppen in de rooms-katholieke kerk, waarin hij de kerkleiders opriep bij Gods Woord te blijven en het homosexueel gedrag af te keuren. Op de brief werd gerea geerd met scheldbrieven en scheldtelefoontjes, zoals we vo rige week in het Weekblad voor Waddinxveen hebben bericht. Maar onder de reacties zat ook een bijzonder onverdraagzaam schrijven van de Gouwenaar G. Straver, welke werd gepubliceerd in de Goudsche Courant. Op die brief heeft de heer Blonk uit Waddinxveen nu als volgt gerea geerd: ’’Gaarne enkele opmerkingen naar aanleiding van de brief van de heer Straver inzake de door u op 19 juli j.l. opgenomen brief van ds. Verwelius inzake homofilie aan de r.k.-bisschoppen. Mijns ins ziens is de publikatie hiervan door de GC volkomen terecht en in overeenstemming met de door de heer Straver aangehaalde ’’persvrijheid”. Immers, er zijn onder de lezers van de GC (een onafhankelijk dagblad!) velen, die achter deze brief van ds. Verwe lius staan en ik meen dat zij eve neens recht hebben om in deze ip hun blad te zien opgenomen en te kunnen lezen. Overigens ont breekt in het commentaar van de Straver elke redelijke argumenta tie en is dit alleen een scheldpa- rade. Mijns inziens is het een eerste recht van ’’demokratie” eikaars mening te respecteren en getuigt het van weinig fatsoen en redelijk verstand om op deze wijze te rea geren. Wat geeft schrijvers overigens het recht te stellen dat zending en missie en bekering hebben afge daan? Gelukkig zijn er ook onder de GC-lezers, nog velen die van het tegendeel overtuigd zijn en die hiervoor uit durven komen”. C. BLONK, Waddinxveen de stormachtige ontwikkeling van Waddinxveen in de jaren zestig, wordt er-druk gespeculeerd over de grootte van dit Gouwedorp. Zo werd bijvoor beeld in 1964 gedacht dat Wad dinxveen in 1980 25.000 inwoners zou ellen, terwijl wat jaren later de 40.000 schreven dat men zich zal houden aan ngezetenen om de hoek kwamen kij- de in het streekplan Zuid-Holland Oost ken bij de discussie over de omvang toegewezen taak. Maar zit de deur naar een mogelijke grotere gemeente nu helemaal op slot? Ja, dat is moeilijk te zeggen. In ieder eerd op een bevolkingsgroei leidend geval zal het provinciaal bestuur van tot 20.000 inwoners in 1975 en op- Zuid-Hollandzichweltienmaalbeden- iopend tot 25.000 inwoners in 1995, het- ken, alvorens naar Waddinxveen te een overeenkomt met de huidige offi- stappen met het verzoek hier toch maar ciële verwachtingen. meer huizen te bouwen dan steeds no- Als het er op aankomt hebben de ho- dig werd gevonden. Maar nood breekt provincie) wetten, zegt een goed spreekwoord. En dat is waar. Misschien loopt de huisve- stigingstaak van de groeigemeenten in Zuid-Holland Oost (Gouda, Alphen aan den Rijn en Gorinchem) inderdaad zo in het honderd, dat men vanzelf bij Waddinxveen - van oudsher het dorp met de vele mogelijkheden - terecht komt. En bovendien met een gemeentebe stuur dat best groter wil groeien. De ge meenschapsvoorzieningen zijn er dan ook naar. Op ingehouden wijze wordt dan ook in het al eerder genoemde be leidsprogramma gezegd, dat de bereid heid bestaat om bij door rijks- en pro vinciale overheden aan te tonen nood zaak, het bouwen ten behoeve van de regionale huisvesting, met name in de sociale sector, wordt overwogen. Met woorden: Bouwen voor de beperkte huisvestingstaak ,die het streek ja, mits rijk en provincie daarom i vragen en als het eventjes kan met name in de sociale sector. WADDINXVEEN - Met het oog op de discussie in de Waddinxveense gemeenteraad op woensdag 22 augustus over de juni-motie van de Moordrechtse gemeenteraad over het verwerpelijke karakter van de plannen om Goudse huizen te gaan bouwen op Moordrechtse grond en de*reactie daarop van het Waddinxveense college van Burgemeester en Wethouders (er moet overleg komen over regionale bouwlokaties) twee dingen: In de loop der jaren is de uiteindelijke grootte van Waddinxveen steeds druk besproken geweest en in de huidige gemeenteraad is maar één politieke groepering falikant tegen een groter Waddinxveen dan 25.000 inwoners: de SGP/Hervormde Kiesvereniging/GPV (4 zetels). Op dit moment wordt er touw getrokken om een dorp van inderdaad zo’n 25.000 inwoners of maar liefst 40.000. Zolang er in onze gemeente Wad- al jarenlang wordt gewerkt en waarin al dinxveen met nu ruim 21.000 in- meer dan een kwart miljoen gulden is woners wordt gebouwd, beginnende bij gestopt - zwart op wit de wil van de be- - volking is vastgelegd dat er in het ko mende decennium alleen wordt ge bouwd voor de eigen bevolking. Daarbij komt dat in het beleidspro gramma voor de raadsperiode 1978- 1982 door CDA, PvdA en VVD is ge- geprobeerd om jaarlijks in Wad- i y dinxveen geen 145 huizen te mogen borgen dat Waddinxveen de haar toe bouwen (zoals de afspraak in het gemeten volkshuisvestingsfunctie streekplan luidt), maar zo’n 225 om aan waarmaakt. In principe derhalve zo de vraag te kunnen voldoen. De com- veel woningbouw dat Waddinxveen in puter verricht overwerk om de nood- bevolkingsaantal groeit volgens de spe- zaak daarvan cijfermatig te kunnen on- cifieke natuurlijke aanwas... Het CDA derbouwen. Maar het lukt niet. Aan spreekt daarnaast haar bereidheid uit het Raadhuisplein mag men blij zijn als om, ingeval de regionaal vereiste wo- er voorlopig bij wijze van compromis ningbouw stagneert, bouw van extra 180 huizen per jaar binnen de gemeen- contignenten woningen ten behoeve tegrenzen neergezet mogen worden. van die regionale woningzoekenden, in Soms krijgt je zelfs het gevoel dat Wad- Waddinxveen te doen plaatsvinden”. dinxveen onder ’’curatele” van de pro- vincie staat. Maar misschien komt dat ook omdat in het eigen ontwerp- PvdA in ’’Eerlijk delen juist nul”: ge- bewijs gekost. staat met onze werkelijke omzet. Tegen op omdat hij na dit feest onder invloed een aanrijding met een andere auto veroorzaakte. Het feest was uitgelopen op een ruzie. Hierna was de Waddinxvener gaan normale gemiddelde afname. Mochten bloed bleek 1,57 te zijn. onze protesten bij de Shell gehoor vin- De officier van justitie had twaalfhon- den en wij weer genoeg of meer olie derd gulden en tien maanden intrek- krijgen zullen wij dit onze klanten ter- king van het rijbewijs (waarvan zes stond laten weten”. maanden voorwaardelijk) geëist. l

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 8