met energiebesparings-campagne Dit zijn de emancipatie-activiteiten GEB en Midden Holland komen CDA en SGP/HKV/GPV juichen niet over emancipatie-subsidie - 1 P. F. J. v. Schie Begroting is klaar en sluitend CDA-wethouder in werkgroep herindeling PvdA-fractie- beraad naar maandagavond WADDINXVEEN Het openbaar fractieberaad van de Partij van de Ar- beid zal voortaan niet meer op de ge- Gemeenten krijgen allerlei plannen en ideeën toegespeeld ’’Overlegdeprogramma’s hebben hier niets mee te maken Verkeerstellers Ja het gedachte emancipatie-activiteiten. Voor Jti 1... J Jt 1 Z» WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 1 patie streek, waarin volledig voldoen aan de criteria die de staatssecretaris van CRM - van wie het geld, dat de gemeente alleen maar heeft informatie over allerlei mdgelijke be sparingen in en om het huis en zullen er WADD1NXVEEN Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) vertegenwoordigt de Waddinxveense gemeenteraad in de op vrijdag 14 september te houden ver gadering van het hoogheemraadschap van Schieland, waarin de benoeming van een hoofdingeland- plaatsvervanger-waterkwaliteit aan de orde is. 4.000,(twee dubbeltjes per inwoner). Zo’n bedrag is ook voor 1980 beschik baar. GROTER ZELFBEWUSTZIJN Volgens de CRM-staatssecretaris moet wor- W. L. M. KRLTJK (CDA) A. VAN DOORN (SGP/HKV/GPV) WADDINXVEEN Om het verkeer in Waddinxveen zo goed mogelijk te kunnen blijven tellen hebben B. en W. de gemeenteraad gevraagd f 9.400, (inclusief btw) beschikbaar te stellen voor de aanschaf van tien nieuwe ver- keerstellers. Deze tellers zijn nodig te- ruitbreiding en gedeeltelijke vervan ging van de huidige tien, die in 1971 werden gekocht. Werd vroeger incidenteel het verkeer geteld, in de afgelopen jaren is de be hoefte gebleken aan een jaarlijkse in ventarisatie van de verkeersintensiteit. Dat gebeurt dan ook steeds in de maan den maart en april op een 40-tal pun ten. Om dit karwei nu eens goed te kunnen klaren heeft men meer ver- keerstellers nodig. WADDINXVEEN Verwacht mag worden dat wethouder P. F. J. van Schie (CDA) de gemeente Wad dinxveen zal gaan vertegenwoordigen in de werkgroep die een discussie-nota, 'met betrekking tot de gemeentelijke herindeling moet gaan uitbrengen. Alle 28 gemeenten die betrokken zijn met de herindeling dienen te zorgen voor een afgevaardigde in deze werkgroep, die voorgezeten zal worden door gede puteerde drs. J. H. Boone. Boskoop ligt in het gebied van 28 Zuid-Hollandse gemeenten waarvoor het provinciaal bestuur herindelingsplannen wil ma ken. Gedeputeerde Staten vinden een herindeling wenselijk omdat veel van deze gemeenten, wat inwonertal en grondgebied betreft, te klein zijn om hun taken zo goed mogelijk te kunnen vervullen. Met het uitbrengen van de discussie nota rond september 1980, zal de "voorprocedure” beginnen. Volgens schema duurt die elf maanden. In deze voorprocedure kunnen gemeentebestu ren en bevolking reageren waarna G.S. een voorlopig standpunt bepalen, daarna is tenslotte de beslissing aan de Tweede en Eerste Kamer. bedrijven in het Goudse informeren over mogelijkheden van energiebespa ring. GEB, Midden-Holland en de Kamer van Koophandel zullen van harte alle wijl de pers regelmatig zal worden ”be- particuliere initiatieven steunen die be- van alle vormen van energie behoorlijk in te dammen. Zo gaat de Stichting Gouda Promotie ’’leuke dingen doen" De verwarming en verlichting van rond de kaars en spreekt Gouda s bur- overheidsgebouwen en gesubsidieerde gemeester op dinsdagavond 18septem- --- gingen in de kaas- en kaarsenstad op energieke wijze toe. Er wordt ook gedacht aan voorlich- legt op woensdagavond 3 oktober een l>ng °P de scholen in de Goudse regio, U-. u Het Electrum in Arnhem en de bevor- gehouden, zijn: a. inzicht krijgen in de situatie, als vrouw; ontdekken en ervaren wat er Wat er in dat kader allemaal in de Goudse regio op stapel staat is het vol gende: Het GEB (18 gemeenten) komt met een basisnota voor de gehele Goudse streek, waarin een reeks energiebespa- Commissie voor de Woningbouw (VAC) wil f 1.540,subsidie voor het kunnen realiseren van de doelstelling om namens de woonconsument in een zo vroeg mogelijk stadium adviezen te kunnen geven met betrekking tot nieuw te bouwen of te renoveren wo ningen en met betrekking tot de inrich ting van de woonomgeving in nieuwe of te renoveren wijken. Om bedoelde ad viezen op een behoorlijke wijze te kun nen uitbrengen, organiseert het over koepelend orgaan van de plaatselijke V.A.C.’s - het Landelijk Kontakt van de Vrouwen Advies Commissies voor de woningbouw - cursussen, waarin de le den in het lezen van de tekeningen, het maken van rapporten en het leiden van vergaderingen bekwaamheid wordt bij gebracht. Ook wordt men daarbij ge traind in het functioneren als gesprek spartner in werkgroepen en commissies van gemeente en woningbouwvereniging. WADD1NXVEEN/GOUDA Het zal burgemeester mr. A. G. Smal- lenbroek gemakkelijk worden gemaakt bij het schrijven van zijn be loofde gemeentelijke energiebesparingsnota. Het Gemeenschappelijk Energiebedrijf Gouda en omstreken en het intergemeentelijk overlegor gaan Midden-Holland zijn namelijk bezig met het uitvoerig op papier zetten van plannen en ideeën om op regionaal en plaatselijk niveau het energiegebruik behoorlijk te kunnen beperken. dariteit met elkaar; B. zich bewust worden van de moge lijkheden. Werken aan de herwaarde ring van eigenschappen, die als typisch vrouwelijk gezien worden; c. werken aan zelfvertrouwen; leren omgaan met onzekerheden; d. inzicht krijgen in de structuur van de maatschappij; e. naar wegen zoeken om de maat schappij zodanig te veranderen dat vrouwen en mannen gelijke kansen en mogelijkheden hebben zich te ont plooien. Cursussen Gemeente-oriëntatie, Vrouw en het Recht en Nederlands en Vrouwen cabaret van de afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelands- vrouwen. Waddinxveen een VOS-cursus worden Over de f 940,kostende activiteiten waarvan de doelstellingen van de Plattelandsvrouwen deze informatie: a. Cursus Gemeente-oriëntatie. -- De cursus wil inzicht geven in de wijze gemeenschappelijk is; werken aan soh- waarOp de gemeente wordt bestuurd en daardoor bevorderen dat de deelne mers niet alleen meer maatschappelijk bewust worden, maar vooral ook de weg naar de "instanties” weten te vinden. h. Cursus Vrouw en het Recht, waarbij bruikelijke donderdagavond, maar op de maandagavond voor de raadsverga dering plaatsvinden. Maandag 20 augu stus a.s. om 20.00 uur houden de socia listen hun eerste na-zomers openbaar fractieberaad in café-restaurant "De Unie" aan de Kerkweg-Oost. Tijdens dit openbare beraad zal de agenda be sproken worden van de op woensdag 22 augustus te houden raadsvergadering. Tevens kan een ieder die iets te vragen heeft aan de fractie van de Partij van de Arbeid deze avond in De Unie terecht. De fractie van de Partij van de Arbeid bestaat uit volgende leden: Marie Boete (fractievoorzitter), Anne van Gent (wethouder), Henk van Erk, drs. Dirk Lont en Charles Wijnen. Het se cretariaat van de PvdA-fractie is geve stigd aan de Henegouwerweg 51, tel. 6108. De fractie-secretaris is Henry ten Zijthoff. Van Midden-Holland krijgen de ge- meenten een plaatselijk bedoeld ener- Voor de electriciteit- en gasgebrui- gieplan, waarmee ingespeeld kan wor- ENERGIERAAD De plannen van GEB en Midden- Holland werden vorige week donder- aan de orde komen: - Voogdij, huwelijksvoorwaarden, te stamenten. - Nalatenschap, echtscheidingen. - Betrokkenheid van de vrouw bij be drijfsleven en fiscale zaken. - Varia, zoals eigen woonhuis, alterna tieve vormen van samenleving, de vrouw in het verenigingsrecht. c. Cursus Nederlands. Deze cursus beoogt vooral het vrijer en zelfbewuster leren spreken en schrijven te bevorderen en de angst voor het ma ken van taalfouten weg te nemen. d. Vrouwen-cabaret. Een vrouwen-cabaret wil op speelse wijze een aantal emancipatie-zaken aan de orde stellen en op die wijze gelegen heid tot discussie geven. Cursus van het Landelijk Kontakt van de Vrouwen Advies Commissies voor de Woningbouw. De onlangs uit één der vrouwenorgani saties opgerichte Vrouwen Advies WADDINXVEEN De begro ting voor 1980 van Waddinxveen - het gemeentelijk huishoudboekje - is klaar en sluitend. Dit heeft burgemeester mr. A. G. Smallen- broek meegedeeld in de raad scommissie voor de financiën. Hij sprak daarin de verwachting uit dat de gemeenteraad, evenals vo rig jaar, weer in oktober kan pra ten over de begroting met de daaraan verbonden algemene be schouwingen. Aan de samenstelling van de ge meentelijke begroting hebben burgemeester mr. Smallenbroek en de wethouders A. H. van Gent (PvdA), P. F. J. van Schie (CDA) en mevrouw L. M. Oosterbroek- Waagmeester (VVD) diverse extra vergaderingen gewijd. Het boekwerk met de hierbij beho rende bijlagen gaat nu getypt en gedrukt worden, zodat deze stuk ken medio september kunnen verschijnen. Uit de laatste informatie die de gemeenteraad, tijdens het bespre ken van de meerjarenbegroting, heeft gekregen blijkt dat het ge meentelijk huishoudboekje voor 1980 oorspronkelijk een "gat" te zien gaf van meer dan drie ton 318.000,Maar dat nadelig saldo kon in een positeif resul taat wórden omgezet, omdat de geraamde pensioenbedragen zijn meegevallen en er sprake is van andere verschilen in positieve zin. Het positief resultaat van de be groting voor 1980 gaat nu de ton te boven, maar dan wel inclusief het bedrag voor onvoorziene uitgaven. WADDINXVEEN De plaatselijke emancipatie-activiteiten, waarvoor de gemeente drie subsidie-aanvragen heeft gekregen, betreffen het volgende: WADDINXVEEN Het CDA en de SGP/Hervormde Kiesvereniging staan niet te juichen over het voorstel van B. en W. aan de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad om in totaal f 4.800,— te gaan geven aan de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen (De Bonkelaar en ’t Ketelhuis), de afdeling Waddinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en de onlangs uit één der vrouwenorganisaties opgerichte Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw (VAC). Met deze vijf mille zullen deze winter diverse activiteiten worden betaald, die in Waddinxveen zullen worden onder nomen ter bevordering van de emancipatie van de vrouw. De energiebesparingsactie van het dagmorgen in het Goudse stadhuis be- GEB en Midden-Holland, waarbij de kend gemaakt door burgemeester Chr. Kamer van Koophandel en Fabrieken van Hofwegen. Hij is van beide instel- voor Gouda en omstreken zich met een lingen voorzitter. Dat er in de Goudse aparte bedrijven-actie aansluit, richt regio dus een grote energiebesparing- zich zowel tot de overheid als de parti- sactie zal worden gestart, die in navol- culieren. Er op gewezen gaat worden ging van regeringsmaatregelen mikt op dat niet alleen op electriciteit en gas te een bezuiniging van 5 tot 10 procent, besparen valt, maar bijvoorbeeld ook heeft natuurlijk ook veel te maken met op het gebruik van olie en benzine. Dat het feit dat oktober internationaal is laatste kan bijvoorbeeld door meer van uitgeroepen tot energiebesparing- het openbaar vervoer gebruik te ma- smaand. ken, vaker de autu te laten staan en wat meer de fiets te gaan nemen of te lopen. In de raadscommissie voor de finan- aanvragen gepresenteerde programma's ciën, die verdeeld over deze zaak oor- - ,JJ------- -■=- j- deelde, zeiden de heren W. L. M. Kruijk (CDA) en A. van Doorn (SG P/HKV/GPV) dat de overlegde pro- door te geven, afkomstig is - dit voorjaar gramma’s helemaal niets met emanci- heeft opgesomd. Vandaar dal "Den hadden te maken. Het H -'"f- SGT*/HKV/GPV-commissieJid sprak is verzocht ter betaling zelfs over oneigenlijk gebruik van 1 - J beschikbare subsidiegeld, hetgeen hem dit jaar kan Waddinxveen rekenen op bezwaarde. MET OP HAAR PLAATS Hoewel de heren M. Boere (PvdA) en J. B. Borger (VVD) dat anders zagen, moest ook burgemeester mr. A. G. Smallenbroek in de commissie toege- onder emancipatie-bevordering ven dat het begrip emancipatie hier ei- den verstaan die activiteiten die: genlijk niet op haar plaats was. "De het zelfbewustzijn van vrouwen als mensen die dit werk doen zijn allang individu en als groep ontwikklen. geëmancipeerd”, vond hij. Onze eerste kunnen leiden tot doorbreking van burger zei zelfs ’’tranen in de ogen” te rolbeperkingen voor vrouwen en man hebben gekregen bij het doorlezen van nen. het plaatselijk activiteitenprogramma, gericht zijn op het veranderen van "Zeker situaties waarin sprake is van een onge- op de rechtvaardig verschil in behandeling tussen mannen en vrouwen. gericht zijn op het veranderen van _rai en ver meester zeggen B. en WF in hun voorstel houdingendie belemmeringen en ach- van oordeel te zijn dat de in de drie terstanden voor vrouwen veroorzaken. waaronder vrouwencabaret. om te laten zien hoe je de man hak kan nemen”, meende onze eerste burger. Ondanks die opmerking van de burge- maatschappelijke structuren terstanden voor vrouwen veroorzaken. Haag" voorlopig al om een rijksbijdFage van de plaatselijke Cursus Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving (VOS) van de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Wad dinxveen (De Bonkelaar en 't Ketelhuis). Voor 2.320,zal er deze winter in de doelstellingen ringsvoorstellen zullen worderrgedaan. Deze nota is half september klaar. kers komen energiewijzers boordevol den op lokale behoeften en mogelijkhe- den. De Kamer van Koophandel (22 ge- kaarten met tips bij de afrekeningen meenten) gaatjn een aparte^actie de worden gedaan. Het GEB, dat in het kantoor aan de Nieuwe Gouwe Oostzijde al over een informatiecentrum beschikt, gaat een reizende tentoonstelling inrichten, ter- stookt" met energiebesparingsnieuwt- doeld zijn om het toegenomen gebruik jes en in 1980 het blad "Energie en 11 Water" huis aan huis zal worden ver spreid. De verwarming en verlichting van instellingen zullen kritisch worden be- der de gezamenlijke vrouwenvereni- keken. Ook de straatverlichting zal na- der worden beoordeeld. Midden-Holland (24 gemeenten) be- uc. _r2 informatieavond voor alle gemeentebe- het bezoeken van de tentoonstelling sturen over de noodzakelijk gebleken bering van zonnehuisprojecten, zoals energiebesparing. die in Gouda.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5