WITTE HUJZENHAL VOLOP KWALITEIT! Met groeikern Gouda bemoeit zich nu iedereen Bungalowbouw start in Zuidkade 1 binnenkort GemeenteDrs. Borgman liegt Geldpotje voor het Bredeweg- gebeuren Roskam: Overleg met gemeente onaangenaam ’Veranderingen kunnen nieuwe toekomst B rugcentrum aantasten WADDINXVEEN/DEN HAAG Om het brugcentrum aan een nieuwe toekomst te helpen moet er in de bestaande situatie niets meer kunnen veranderen. Daarom is de vorig jaar juni unaniem door de ge meenteraad vastgestelde tweede herziening van het nu 14 jaar oude bestemmingsplan voor dit gebied aan de voet van de hefbrug broodnodig. Achterhoedegevechten tussen rijk en provincie duren nog voort WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1979 Een kijkje op het Brugcentrum-gebïed met links naast de door de gemeente aangekochte panden van de voormalige L WADD1NXVEEN Hoewel er in het bestemmingsplan Zuidkad e 1 volop wordt gebouwd is de particuliere huizenbouw op de ’’landtong” tussen de AIp- her Wetering en de ringvaart nog altijd niet gestart. Maar daarin komt verande ring, zo heeft burgemeester mr. A. G. Smallenbroek gezegd tot de heer A. van Doorn (SGP/HKV/GPV), die in de raadscommissie voor de financiën over het uitblijven van deze bouwactiviteiten vragen had gesteld. Volgende week woensdag gaat de Wad- dinxveense gemeenteraad zich, op voorstel van het college van Burgemee ster en Wethouders, bemoeien met het aan twee kanten uitbouwen van de groeikern Gouda, omdat de Moor drechtse raadsleden het neerzetten van Goudse huizen in de eigen Zuidplaspol- der niet zien zitten en daarvoor de steun van Waddinxveen hebben ge vraagd. B. en W. hebben onze raadsle den gevraagd begrip te hebben voor het Moordrechtse standpunt en uit te spre ken dat ook Waddinxveen alsnog be trokken wordt bij het overleg inzake re gionale bouwlokaties. Een kijkje op het Brugcentrum-gebïed met links naast de door de gemeente aangekochte panden van de voormalige Brugboetiek (nu bloemenboetiek Dick Baelde) de winkel en smederij van de heer E. J. Roskam. Rechts in het midden het evenals de smederij wegbestemde magazijn en werkplaats van de heer M. Neeleman. (Foto: Archief alsmede de inrichting, afscherming en beschoeiing van tuinen en watergangen nadere voorwaarden kunnen worden gesteld door het college van Burge meester en Wethouders. Voorts moet er zorg voor worden gedragen dat er voldoende parkeergelegenheid aanwe zig is op de aangekochte grond. De volgende week woensdagavond vergade rende gemeenteraad gaat dan de laatste twee stukjes bungalowgrond op de "landtong” in Zuidkade 1 verkopen aan de heer S. A. Berendse van de Zuidkade 38 en aan de heer J. S. van Galen uit Krommenie. Wordt de eerste voor f 175.000,(exclusief btw) eigenaar van ongeveer 470 vierkante meter grond, de tweede betaalt f 210.000,(exclu sief btw) voor ongeveer 580 vierkante meter grond. NIEUWE BEDRIJVEN In dit plan wordt de mogelijkheid geboden om bij het veiling complex nieuwe veilinggebonden bedrijven op te richten. Het col lege heeft wat dit betreft al mede werking verleend aan het afgeven van twee bouwvergunningen. De grond waarop deze bedrijven zul len komen is (was) eigendom van de veiling. Uit het nieuwe geld potje van de gemeente worden echter niet alleen de gedeeltelijke exploitatiekosten van het nieuwe bestemmingsplan betaald en het werk dat moest worden gedaan om tot dit plan te komen (zoals een ETI-onderzoek over de be hoefte aan het bedrijfsterrein). Het geld wordt namelijk ook ge bruikt om in de toekomst even tueel te maken kosten voor het kleine, dan wel grote bedrijfster rein te kunnen betalen. B. en W. tot de raad: ”Wij den ken hierbij onder andere aan mo gelijke kosten wegens een bij drage in de aanleg van riolering, een bijdrage in verband met de ondertunneling van de spoorwe govergang in de Zuidelijke Dwarsweg en de kosten verbon-' den aan de verdere ontwikkeling van de onderhavige gebieden”. Wat die ondertunneling betreft nog dit: de gemeente speelt met de gedachte om de bestaande spoorwegovergangen Bredeweg en Zuidelijke Dwarsweg samen te bundelen in één tunnel, die boven dien voor een betere wegenstruc- tuur rond de groter groeiende vei ling kan zorgen. Weekblad voor Waddinxveen functie te bevorderen. Hij meende zelfs dat de voorgenomen verplaatsing van bedrijven qua kosten niet opweegt te gen hetgeen ervoor in de plaats komt. Het overleg tussen de heer Roskam en de gemeente om een geschikte vervan gende plaats voor zijn bedrijf te zoeken kenschetste mr. Lanen als "onaange naam”. ’’Mijn cliënt moet alleen doen wat de gemeente wil, anders gaat het niet door”, zo zei hij. Wethouder Van Schie bevestigde dat de gemeente de huidige plaats van de smederij uit planologisch oogpunt on gewenst acht en dat het bedrijf voor een kleinschalig woon-werkgebied als het Brugcentrum te groot is geworden. De activiteiten van de smederij passen daarom ook niet in een gebied met een centrumfunctie. Vandaar dat het de ge meente heel wat waard is om met de heer Roskam tot overeenstemming te komen. Zijn bedrijf zou verplaatst kun nen worden naar het nieuwe bedrijf sterrein dat komt bij de hoek Zuidelijke Dwarsweg/Kanaaldijk. Een andere bezwaarde, de heer P. Bo- stelaar (rookartikelen), bracht nog naar voren dat het wegstemmen van een aantal zaken in feite het einde betekent voor de resterende, omdat er dan te weinig overblijven. Overigens heeft de heer Bostelaar in wezen alleen bezwaar tegen het huidige bestemmingsplan Brugcentrum, en niet tegen de bestem ming woningbouw van de tweede her ziening, die overigens het pand van dede Waddinxvener buiten het betref fende gebied laat. grenzen rondom Gouda te gaan wijzi gen. Duidelijk is dat er op lanaenjK niveau nog achterhoedegevechten plaatsvin den tussen de groep rond de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening (met secretaris-generaal drs. H. J. Viersen voorop), die in Wad dinxveen extra huizen zou willen bou wen, en de groep rond het provinciaal bestuur (met gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) als belangrijkste man), die koste wat het kost Gouda de mogelijkheden wil geven om aan haar taak te voldoen. Vooralsnog is de droom van een Groot-Waddinxveen - zoals we al hebben bericht - uiteenge spat, omdat de provincie het rijk in principe aan zijn zijde heeft gekregen. DIEP STILZWIJGEN Niettemin hult het ministerie van Volk shuisvesting en Ruimtelijke Ordening zich in diep stilzwijgen, zoals laatst nog bleek uit de nietszeggende beantwoor ding van 10 duidelijke schriftelijke vra gen van de PvdA-Tweede-Kamerleden Volgens de burgemeester wordt bin nenkort begonnen met de bouw van 6 of 7 bungalows in dit deel van Zuidkade 1, waar in totaal zo’n 18 van deze vrije sectorhuizen zullen worden neergezet. Intus sen heeft de gemeente al'voor4 bunge- lows bouwvergunningen afgegeven. Dat er geen vaart zit achter deze hui zenbouw is volgens mr. Smallenbroek in belangrijke mate het gevolg van wel- standsproblemen, die moesten worden overwonnen. ”Als die huizen maar niet te laat klaar komen, want dat ge eft alleen maar problemen”, aldus de heer Van Doorn. In de koopcontracten van de bunga- lowbouwers staat duidelijk geregeld dat aan de situering, architectuur en mate riaalkeuze van de te bouwen woning, Wethouder P. F. J. van Schie (CDA) heeft dat vorige week donderdag na mens het college van B. en W. nader toegelicht op een hoorzitting van het provinciaal bestuur, waar bezwaren van een vijftal Waddinxveners tegen de tweede herziening werden behandeld. De christen-democraat maakte duide lijk dat de gemeente via overleg oplos singen wil zoeken voor de direct- betrokkenen. Hij wees er echter op dat de problematiek van een vernieuwings- en verbeteringsgebied als het Brugcen trum niet gering is en zeker niet zonder rijkssubsidie van de grond zal kunnen komen. ONNODIG Vorig jaar liepen tegen de tweede her ziening van het bestemmingsplan uit 1965 tien mensen te hoop. Zij wezen de noodzaak van die herziening, volgens de gemeente nodig om een smederij te kunnen verplaatsen, huizen te kunnen bouwen en wat leven in de brouwerij te kunnen brengen, van de hand omdat onnodig winkels met werkplaatsen zou den moeten worden opgedoekt en er daardoor een stuk bedrijvigheid in het Brugcentrumgebied zou verdwijnen. Hoewel wethouder Van Schie dat bes treed, meenden de protesterende Wad dinxveners dat er bovendien voor het Brugcentrum weer een nieuw bestem mingsplan in de maak is en enkel en al leen om het nieuwe gemeentehuis beter tot zijn recht te laten komen. De christen-democraat betoogde dat de gemeente in het gebied aan de voet van de hefbrug juist de woonfunctie wil be vorderen en dat de winkels er ’’slechts” een buurtfunctie zullen blijven vervul len. Op de hoorzitting betoogden de heren M. Neeleman (installatiebedrijf en kleinhandel in electrotechnische ge bruiksartikelen) en E. J. Roskam (sme derij en winkel in huishoudelijke arti kelen) dat hun zaken aan de Kerkweg- Oost geen toekomst meer zouden heb ben door de nieuwe plannen. Als ge volg van de tweede herziening van het bestemmingsplan zijn het magazijn en de werkplaats van de heet Neeleman gescheiden, terwijl de smederij van de heer Roskam is wegbestemd, er op de toegang daartoe huizen zullen worden gebouwd, de mogelijkheid tot uitbrei ding van zijn ten onrechte grootschalig genoemd bedrijf ontbreekt en er geen concrete verplaatsingsmogelijkheden blijken te zijn. ’’ONAANGENAAM” Volgens mr. M. Lanen, de advocaat van de heer Roskam, is het Brugcen- trum een traditionele kern, waar het ir- rieel zou zijn om daar alleen de woon- Rienks en Kombrink over nieuwe bou wlokaties bij Waddinxveen en Leiden. Zo zei minister Beelaerts van Blokland toen dat er een groot aantal nota’s zijn over de woningbehoefte en plancapaci- teit in de stadsgewesten Den Haag en Leiden, dat de ontwikkelingen op de woningbouwmarkt systematisch wor den gevolgd, dat er verder wordt ge werkt aan het verkrijgen van een beter inzicht in de woningbehoefte en - capaciteit in deze regio en dat het over leg op bestuurlijk niveau over oplossin gen voor de gesignaleerde problemen zal worden voortgezet. "Aangezien het overleg tussen de in stanties die direct bij deze materie zijn betrokken nog gaande is, is het nog niet mogelijk mededeling te doen over de resultaten van de studie naar en het overleg over de woningbehoefte en plancapaciteit in Zuid-Holland-West, alsmede over de standpunten die daar bij zijn ingenomen”, aldus de bewinds man nog dit voorjaar. WADDINXVEEN Het Wad- dinxveense gemeentebestuur blijkt nog altijd niet de hoop op te hebben gegeven om rondom het veilingcomplex aan de Bredeweg een semi-regionaal bedrijfsterrein te kunnen maken, hoewel het provinciaal bestuur van Zuid- Holland daar steeds een stokje voor heeft gestoken. De provin cie wil dat er een plek voor (Wad- dinxveense) bedrijven komt bij de hoek Zuidelijke Dwarsweg- Kanaaldijk. De gemeente is bezig hiervoor plannen te ontwikkelen. Niettemin hebben B. en W. de volgende week woensdagavond vergaderende gemeenteraad voorgesteld een geldpotje in het leven te roepen voor her Bredeweg-gebeuren. In dat potje komt al gelijk de 418.000, (exclusief btw) te zitten van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Gouda en omstreken. Deze veiling-bijdrage, waarover diverse besprekingen zijn gevoerd, is be doeld voor de exploitatie van het in mei van dit jaar door de ge meenteraad vastgestelde bestem mingsplan ’’Veilingterrein Bredeweg”. gevolgen van een volgebouwde Zuidp- laspolder, een informatief gesprek, het ontvangen en praten met hoge rijk- sambtenaren en mondelinge contacten. Intussen is het einde met betrekking tot de bemoeienis betreffende de proble matiek rond de woningbouw in de Goudse streek nog niet in zicht. Dezer dagen bestookten de CDA-Tweede Ka merleden drs. W. J. Deetman (fractie voorzitter van de christen-democraten in de Goudse gemeenteraad) en drs. H. Eversdijk minister Beelaerts van Blo kland opnieuw met een aantal pittige vragen, die er op gericht zijn snelle rijk- steun te krijgen voor 't uitbouwen van Gouda aan de Haasterchtse kant (Gouda-Oost) en aan de Moordrechtse kant (Gouda-West). SARCASME B. en W. van onze buurgemeente Moordrecht gingen dezer dagen maar weer eens achter de schrijftafel zitten om in een niet van sarcasme ontblote brief aan het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hun verwon dering uit te spreken over een provin ciaal persbericht, waarin wordt gerept van de problematiek rond de grenswij ziging Moordrecht/Gouda. En dit ter wijl het provinciaal bestuur in oktober vorig jaar nog meedeelde dat er geen concrete plannen zouden bestaan om voor het streekplan Zuid-Holland Oost WADDINXVEEN/DEN HAAG Met de problematiek rond de wo ningbouw in de Goudse streek bemoeit zich langzamerhand iedereen. Staan aan de ene kant Kamerleden, statenleden en gemeenteraadsle den rondom het strijdtoneel te dringen met talrijke vragen, aan de an dere kant doen rijk en provincie hun uiterste best zoveel mogelijk het stilzwijgen te bewaren en als het niet anders kan niet al te duidelijke ver klaringen af te leggen in een sfeer die broeierig, achterdochtig en onple zierig is geworden. Aan het Raadhuisplein wordt bijvoorbeeld ronduit gezegd dat gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) liegt als hij zegt dat er onder andere met Waddinxveen oriënterende en informatieve gesprek ken zijn geweest over de mogelijke woningbouw in Gouda-West en de eventueel daarmee samenhangende grenswijzigingsprobleem. OPENING VAN ZAKEN Eerder bemoeiden zich in het openbaar met deze zaak al minister jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening, zijn staatssecretaris mr. G. Ph. Brokx, de Tweede-Kamerleden drs. L. H. Rienks (PvdA) en J. C. Kombrink (PvdA), gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA), diverse statenleden, de ge meenten Gouda, Moordrecht en Wad dinxveen en reeksen ambtanaren. Zoals bekend heeft het college van B. en W. van Waddinxveen pas enkele we ken geleden opening van zaken gege ven door mee te delen dat er ook hier activiteiten waren geweest, geken merkt door contacten met het ministe rie van Volkshuisvestingen Ruimtelijke Ordening, het verstrekken van nadere informatie aan dit ministerie over alle 'X

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7