’’Volgend jaar kom ik weer” Staringlaan het GEB niet meer nodig heeft Waarom Eminent aan de El Leeggehaald Cursus lezen van oud Nederlands Westnederland Geen vrouwen buschauffeur le Lustrum feest van SC Antilope Burgemeester opent nieuw bedrijfspand van Eminent Bi f—-H ..x h i i wvwvvvwwwwwwwvwvww I J De eigen energievoorziening vergde voor Eminent BV een investering van f 1.580.000,(inclusief f 350.000, subsidie). De totale exploitatiekosten (jaarlijkse afschrijving en bedrijfsko sten) bedragen f 546.000,per jaar. Indien er stroom van het GEB geno men zou dienen te worden bedroegen een flesje drinken en boterhammen met WADD1NXVEEN - In de nacht van zondag op maandag is een aantal op het parkeerterrein op de hoek Dotterwei- de/Weidezoom geparkeerde auto’s op engebroken. Uit de wagens verdween voor duizenden guldens aan goederen, terwijl ook voor duizenden guldens schade werd aangericht. In korte tijd hadden acht eigenaren aangifte van de diefstal gedaan. Zij mis sen onder andere een sigarettenaanste ker, een tijdschakelklok, een scheerap- paraat, een doos sigaren, een radio- cassettetecorder en dergelijke. De dief of dieven moet(en) tussen twee en vijf uur ’s nachts hebben toegeslagen. Ieder spoor naar hun/zijc identiteit ontbreekt nog. WADD1NXVEEN/GOUDA NV Verenigd Streekvervoer Westneder land in Waddinxveen heeft geen princi piële bezwaren tegen het laten rijden van vrouwelijke chauffeurs, maar prac- tische bedenkingen maken de komst van buschauffeuses onmogelijk. Dat zegt West-Nederlanddirecteur mr. W. Kuilman in een brief aan burgemester Chr. van Hofwegen van Gouda. De brief is het antwoord op vragen vanuit de gemeenteraad over vrouwen als bu schauffeur. Vorig jaar hebben in totaal drie vrou-, afval* TOTAL ENERGY Aan de Staringlaan is een "total energy”-installatie geplaatst. Deze laat praktisch geen warmte verloren gaan. Dat betekent dat ze vrijwel alle rest warmte gebruikt. Doordat de beno digde electriciteit in het bedrijf wordt er geen aansluiting op het net van het GEB. Van "buiten" betrekt Eminent BV alleen dieselolie. Voor deze voorziening hêeft het bedrijf een meerinvestering moeten doen van ruim vier ton (na aftrek van subsidie), maar ze bespaart daarmee f 275.000,per jaar. De "total energy"-installatie aan de Staringlaan behaalt een (werkelijk) rendement van 81 procent. Het bedrijfspand van Eminent BV telt een vloeroppervlakte van 13.500 vier kante meter. De kantoren omvatten miljoen gulden is na onderhandelinge nog eens 6.000 vierkante meter extra, over een 1 eerst WEEKBLAD VO€)R WADDINXVEENI WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1979 Burgemeester Mr. A. G. Smallenbroek die over de brug. CONCERN In het 20 miljoen gulden kostende pand, waarvan de bouw in 1977 begon, zullen te zijner tijd 200 mensen komen te werken. Het complex is op de groei gebouwd, zodat lege kantoor- en be drijfsruimte nu nog worden verhuurd. Bij het Eminent-concern (een moeder - Vreeken's Industrie- en Handelsonder- neming BV met 14 dochters en klein dochters in binnen- en buitenland) is een bedrijf met zo'n 500 werknemers, waarvan er tot een paar jaar geleden 80 in Waddinxveen werkten. Eminent BV ontstond in 1961 uit de splitsing tussen detailverkoop (sinds 1923) en aan vang van de produktie. Uit door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken bekend gemaakte gegevens over 1978 weten we dat de verkoop van Eminent orgels in Amerika en Canada teleur stellend is geweest, dat de export bin nen de EEG zich merkbaar heeft her steld en dat er in Nederland bevredi2’ gend is verkocht. Helaas kampt men met een onderbezetting in de perso- neelssector, vooral in Waddinxveen. Daarom moest vorig jaar een belan grijk percentage van de orgelkastenbe hoefte worden uitbesteed. Voor dit jaar verwacht Eminent BV het marktaan deel te kunnen handhaven of te vergro ten. Daarbij blijft het koersverloop van de dollar van groot belang. nog eens 6.000 vierkante meter extra. De fabriek is uitgerust met luchtver warming, terwijl alle werkruimten te vens luchtkoeling hebben. In de kanto ren is er sprake van airconditioning (klimaatbeheersing). Eminent gebruikt 800 KW per uur. Dat is 2.780 MW per jaar. De "total energy"-installatie om vat drie dieseleenheden, die jaarlijks 870/990 KW leveren, een reserve- eenheid en agregaat van 40 KW. Het geheel is bovendien uitgerust met een restwarmte-installatie. Zestig pro cent van de aanvullende warmte wordt in de winter geleverd door een zaagse- lafval (mot) verbrandingsinstallatie. In de zomer bedraagt dit honderd pro cent. Deze levert een nettobesparing op van 75.000,per jaar. WADDINXVEEN - De uit de voetbal vereniging Waddinxveen voortgeko men sportclub Antilope viert zaterdag 1 september haar ’’eerste lustum" met een feestdag op de eigen atletiekbaan aan de Alberdingk Thijmlaan. Die dag is een grootscheeps feestprogramma opgezet voor leden en familie. Het programma, dat om drie uur ’s middags begint, houdt onder meer in spelletjes (zoals hindernisbaan, touw trekken en een speurtocht) en een fan tastische barbeque met bingo. Tot slot een enorm kampvuur en de uitreiking van de herinneringstegel. WADDINXVEEN/GOUDA Bij vol doende belangstelling wil de gemeen tearchivaris van Gouda een cursus pa leografie (lezen van oud Nederlands schrift uit de periode vóór ca. 1700) voor beginners organiseren. veel mensen hebben belangstelling voor het verleden. Helaas bestaat bij menigeen een drempelvrees om bij een gemeente- of streekarchief naar binnen te stappen en eens te kijken wat daar over dat verleden te vinden is. Deze drempelvrees is volkomen overbodig, want een bezoek aan de studiezaal van een archief is gratis en verplicht tot niets. Wel is het vaak een teleurstelling, wanneer blijkt dat oudere archiefstuk ken vaak niet of nauwelijks te ontcijfe ren zijn, dat is een handicap, die met behulp van een beginnerscursus voor een groot deel kan worden weggeno men. Daarbij moeten de deelnemers wel over een flinke dosis geduld en doorzettingsvermogen beschikken. Wanneer man dat kan opbrengen is de kans groot, dat men na afloop van de beginnerscursus zich zelfstandig ver dere vaardigheid in het lezen van oud schrift kan eigen maken. Bij de cursus wordt uitgegaan van een minimum-aantal deelnemers van 12 en een maximum-aantal van 15 personen (minimum-leeftijd 14 jaar). De lessen zullen worden gegeven in het archief- gebouw van de gemeente Gouda (in gang: Spieringstraat 1, Gouda), een maal per 14 dagen op maandagavond van 19.30 tot 21.30 uur (te beginnen op 24 september a.s.). Cursusgeld: f 70, per persoon; de opbrengst zal worden besteed voor de aanschaf van boeken voor de archiefbibliotheek. In het cur susgeld is het lesmateriaal begrepen. Gegadigden voor deze cursus kunnen zich opgeven bij de archiefdienst (po- stadress: Groeneweg 32, 2801 ZD Gouda, tel. 01820-16135). WADDINXVEEN We schreven het vorige week in ons artikel over nieuwe bedrijfspanden in Waddinxveen-Noord onopvallend: Het bedrijfscomplex van de Bode- graafse fabriek van electronische orgels Eminent BV aan de Starin glaan is voorzien van een eigen electriciteitsvoorziening. En dat is natuurlijk niet gering. Eminent BV is in Waddinxveen het eerste be drijf dat de stroom van het Ge meenschappelijk Energiebedrijf Gouda en omstreken (GEB) niet nodig heeft. WADDINXVEEN We schreven het vorige week al: Het kin dervakantiewerk 1979 van de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Waddinxveen in De Bonkelaar aan de Beukenhof is een gewel dig succes geworden. Hoe de kinderen vanaf 6 jaar zich twee maanden lang twee ochtenden in de week hebben vermaakt ho ren we nu ook eens van een ander en wel van Jacqueline Verhuist van de Peter Zuidlaan 13 en van Ingrid van 't Slot van de Peter Zuidlaan 17. Dit schreef Jacqueline: ”In de vakantie was er elke dinsdag en 'W._ -■f Een verzameling door Eminent BV geproduceerde orgelkasten. Het pakkie-an van de vesting Waddinxveen. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen!Eminent}. De energievoorziening en -besparing van Eminent BV trekt in heel het land de aandacht, zo blijkt uit een artikel in het weekblad "Management-Plus" van deze week. Daarin vertelt ing. J. A. Pais van het Technisch Bureau HABO '68 uit Bodegraven uitgebreid over het unieke systeem van warmteterugwin- ning en warmtekrachtkoppeling, waar van in het kolossale miljoenenpand aan de Staringlaan sprake is. Warmteterugwinning betekent dat warmte niet verloren gaat via schoor steen, sloot of riolering. Je kunt die vrijkomende warmte bijvoorbeeld ge bruiken om een fabriek, kantoor of woonhuis te verwarmen. Al dan niet aangevuld met een andere warmte bron. Warmtekrachtkoppeling bete kent dat jeje eigen stroom opwekt met vrijgekomen warmte. Dat kan bijvoor beeld warmte zijn door verbranding wen bij het vervoerbedrijf gesollici teerd als chauffeur, een minimale be langstelling, zo stelt Kuilman vast. Om dat er aan vrouwen dezelfde eisen wor den gesteld als aan mannen wanneer het gaat om dienstregelingen, maar ook omdat als eis is gesteld dat er geschei den voorzieningen zouden moeten ko- men op alle eind- en vestigingspunten opgewekt, is maken vrouwen weinig kans daadwer kelijk achter het stuur van een autobus te mogen kruipen. Tegen de achtergrond van het aantal vrouwelijke sollicitanten lijken investe ringen op dit punt niet verantwoord, zo laat directeur Kuilman burgemeester Van Hofwegen weten. aan mee werkte heel hartelijk bedanken. Volgend jaar kom ik zeker weer." Dit schreef Ingrid: "Heel de vacantie, 6 weken lang konden alle kinderen van Waddinxveen 2x per week naar De Bonkelaar toe. Wat hebben we daar een pret gehad. Dingen die we thuis niet zo gauw doen, konden we daar wel zoals: timmeren, flessen/poppen maken, broodkleien, circus maken en nog veel meer. De alle reerste keer gingen we naar een echte boerderij. We mochten al les bekijken en in het hooi spelen. De boerin ging de geit melken en wie wilde mocht de melk proeven. Ik vond hel vreemd maar wel lekker smaken. Wat ik ook erg leuk vond was het Songfesti val. Ons groepje won de eerste prijs. Als afsluiting van de vacan tie weken gingen we op de fiets naar de speeltuin in Haastrecht. Het was wel een eind maar ook gezellig. Ik denk dat ik namens veel kinderen spreek als ik zeg: dank je wel alle mensen van De Bonkelaar voor het vele werk dat jullie voor ons hebben verricht.” •SW DEZE WEEK: landelijke MIVA-aktie voor 746 vervoermiddelen voor missionarissen. Giro: 27 22 49 tnv MIVA Vijverstraat 12 te Breda ■1VW.,.WZZ/Z/.,.,.VZA,.V//AV/.V/Z.V.V.VA-.V.‘.V.-.VAV. WADDINXVEEN Burgemeester mr. A. G. Smallenbroek, de grote man achter het welslagen van de fabrieks- verplaatsing van Eminent BV, is door de Bodegraafse fabriek van electroni sche orgels uitgenodigd maandag 29 oktober de officiële opening te verrich ten van het nieuwe bedrijfscomplex aan de Staringlaan. Rond deze opening worden door het bedrijf een reeks van festiviteiten georganiseerd, die duizen den mensen op de been zullen brengen. Het zullen feestdagen en een open huis worden die menigeen nog zeer lang zul len heugen. In de grote advertenties heeft Eminent al aangekondigd dat de officiële ope ning van de nieuwe fabriek in Wad dinxveen aanleiding is voor een groot feest. Jazzpianist en presentator Pim Jacobs is ingehuurd om de toekomstige klanten toe te roepen dat er muzikale meevallers zijn te verkrijgen, zoals een gratis Eminent feest-chequeboek met cheque-waarden van f 200,tot f 1.500,Iedereen die een Eminent- orgel naar keuze aanschaft krijgt name lijk tot en met 30 november tweehon derd tot vijftienhonderd gulden cadeau. ZAAK-EMINENT De zaak-Eminent, welke orgelfabriek in 1978 de Internationale Trofee voor kwaliteit in de categorie "Muziekins trumenten” behaalde, begon in het na jaar van 1976, vrij gauw na de komst van burgemeester mr. A. G. Smallen- jbroek in maart van dat jaar. Met een jenorme inzet en gadegeslagen door on gelovige blikken slaagde hij erin de ver huizing van de A-fabriek van Eminent BV aan de Schielandstraat en de B- fabriek op de hoek Kerkweg- West/Dorpstraat ten behoeve van de woningbouw naar een riante plek aan Staringlaan rond te krijgen. De bouw van een nieuwe orgelfabriek daar werd mogelijk door de grondruil die de Waddinxveense gemeenteraad op 20 april 1977 regelde. Er werd toen mee ingestemd dat de gemeente voor de fabrieksterreinen van Eminent BV 9.500.000,— op tafel legde. De 9,5 :n hogere prijs (Eminent wilde ruim 11,3 miljoen gulden) tot stand gekomen. Om de gemeente de transactie, waardoor er woningen ge bouwd zouden kunnen worden op het oorspronkelijke bedrijfsterrein, te kun nen laten realiseren kwam het ministe rie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening met 5,5 miljoen gulden subsi- de exploitatiekosten f 821.000,zo dat de eigen energie-voorziening netto f 275.000,— schoon in het handje op levert. De meerinvestering van f 420.000,die nodig is voor de "total energy”-installatie (in vergelijking met een GEB-installatie) wordt dus in twee jaar terugverdiend. donderdag iets leuks te doen in De Bonkelaar. De eerste keer zijn we naar een boerderij geweest, daar heb ik geiten melk ge dronken die nog warm was. We hebben ook een keer een boer derij getimmerd en gezaagd. Er werden wel veel zaagjes gebro ken. Het songfestival was ook erg leuk. We hebben ook gekleid met brooddeeg en flessenpoppen gemaakt. De laatste keer zijn we naar Haastrecht gefietst naar de Kleine Betuwe, daar hebben we fijn gespeeld. We kregen kaas en pindakaas. Ik vond alles erg leuk en wil iedereen die er

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7