de hefbrug Rondom In de trein Brief O ja? Vakantieherinneringen FONDSEN VRAGEN NAAR POT VAN SMALLENBROEK’ Chauffeurs Vloeken Makelaars ..lï s ANTE Uo WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 Zwijndrecht. Hij zat in dezelfde coupé 'f i-C V Samenstelling: Bert J. Woudenberg S5E roepen om ooit een regeling te kunnen i op nog 1 "sane- Voor strafbaarheid op grond van deze wetsbepaling is vereist dat de uitlatingen i we samen onlangs in de auto zaten, ik vind het zelf een lam ver haal. Vindt u het kwalijk dat ik beide ver halen verzonnen heb?" Om u duidelijk te maken waar we het over hebben publiceren we hieronder de in NRC Handetsblad verschenen "rampza lige" vakantieherinnering van de Wad- dinxveense Nelleke Viëtor: kunnen gemeentebesturen die prijs stellen op een gemeentelijke aanvulling van het vloekverbod in het Wetboek van Strafrecht (art. 147) gebruik maken. De door de commissie opgestelde modelbepaling luidt als volgt: "In andere gevallen dan die, waarin het bepaalde in artikel 147 van het Wetboek van Strafrecht van toepassing is. is het verboden op of aan de weg of op een voor "f naam van God vloekend te gebruiken en die hier met genegenheid herinnerd zullen worden. Mag ik de stam "good scouting" toe wen sen van hun oude en nieuwe vrienden in Noord-Ierland". Tot zover mevrouw E. Taylor-Parée van uit het Noordierse Belfast. Een leuke brief, vindt u ook niet? \a U. Intussen heeft de Commissie voor Strafverordeningen van de Vereniging van diensten, late diensten en gebroken dien sten (dit laatste betekent een stuk in de model- ochtendspits en een stuk in de middag- bepaling over het vloeken. Van dit model spits). De diensten zijn samen met de vrije dagen en de vakantiedagen opgenomen in de roulering. Hierdoor weet elke chauffeur al lang van te voren wanneer hij dienst heeft, welke dienst dat is en wanneer hij vrij heeft of vakantie. Dit schema is zo opgezet dat de lasten en lusten eerlijk verdeeld zijn. Bij Westnederland vervoert de chauffeur geen menselijke vracht maar goede klan- publiek toegankelijke plaats, de ten. De chauffeur vertegenwoordigt het Waddinxveense bedrijf bij de reizigers. Ter toelichting bij deze bepaling kan het Hij zal zijn dienst niet alleen juist moeten volgende dienen: Artikel 147 van het Wet- het feit dat deze makelaardij met volledige boek van Strafrecht bedreigt met straf de- van i gedut. Toen we dat ontdekten dempten we onze stemmen. Plotseling moest Jan krachtig remmen en viel de slapende met een ruk voorover. Geheel ontred derd parkeerden we de auto, toe vallig vlakbij een café. Na enig onderzoek waren we ervan over tuigd dat moeder was overleden, het was vreselijk, we voelden ons verlamd van schrik. Hadden we schuld? Was de reis te vermoeiend geweest? Italië te warm? Radeloos keken we elkaar aan. „Mijn god, wat doen we nu, hoe komen we terug in Nederland, hot vertellen we het de familie, hoe komen we de grens over, waar vinden we een dokter?" Het dui zelde ons. We hadden moeder op de achter bank gelegd en gingen het café binnen om een arts te waarschu wen. Snel dronken we een kopje kjffie. Lang durfden we niet weg te blij ven en Jan tastte al in zijn zakken naar de autosleutels. Niet te vin den. Rechterzak, linkerzak, mijn tas, soms in de auto? Toen we gehaast de straat opkwa men trilde de warme lucht op het asfalt. We voelden ons betoverd door ellende. Zouden we de sleu tels in de auto vinden, in alle consternatie achtergelaten? We zijn toeschouwers bij een gru- welfilm, schoot door me heen. De plaats waar de auto geparkeerd stond was leeg, helemaal leeg. Zelfs geen olievlek op het asfalt. We knipperden met onze ogen, keken elkaar aan en ik dacht: één vein ons tweeën kan van zo’n schok gek worden maar alle twee tegelijk? „Wat is gestolen in het Italiaans?" vroeg ik, sloeg mijn handen voor mijn ogen en barstte in snikken uit. - Nelleke Viëtor Waddinxveen AMSTELVEEN, zaterdag ttoreniging van Neder- Wij keken wel even op toen we vorige week in een landelijk ochtendblad lazen over een "pot van Smallenbroek". Er flitst dan van alles in zeer korte tijd door je hoofd. Maar bij de lezing van het betreffende be richt bleek al gauw dat het gaat om een pot. die bestaat uit fondsen die door de Academische Ziekenhuizen zelf worden iC AUC van eigen dichterlijkheid. Hij keek met nieuwe ogen. Hij deedons allemaal lachen". eerste plaats natuurlijk een goed salaris, maar daarnaast ook goede secundaire ar beidsvoorwaarden. de extra's. Zo volgt Westnederland de salaristabellen die gel den voor de rijksoverheid. Dit is geregeld in een CAO Autobusdienst- ondernemingen. Chauffeurs worden be taald volgens de salarisschaal 18. Mo menteel (augustus 1979) betekent dat f 1.684,- per maand voor 2l-jarigen. Voor Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 I J voorwaarden gelijk zijn aan die van de ambtenaren. Het bedrijf verstrekt uni- formkleding. Werknemers, hun echtgeno tes en kinderen t/m 18 jaar hebben vrij vervoer op al onze eigen buslijnen. Ten slotte wijzen we op bijkomende secondaire voorwaarden als: premie voor schadevrij rijden, medische en sociale begeleiding, een eigen Sociaal Fonds, personeelsvere niging. etc. Wie chauffeur wil worden bij Westneder land weet er nu alles van. tegen het vloeken aan alle Nederlandse gemeenteraden gestuurd te :'j brief een pleidooi voor opneming van een vloekverbod in de Algemene Politieveror dening, die we in Waddinxveen ook heb- Buschauffeur zijn bij streekvervoerbe- drijf Westnederland in Waddinxveen is be paald geen kleinigheid. Hij vertegenwoor digt immers in zijn eentje de hele onderne ming ten opzichte van de klant. Hij is niet alleen verantwoordelijk voor een kostbare bus, maar ook voor het wel en wee van zijn passagiers. En tenslotte draagt hij ook zorg voor een vlotte service en correcte af wikkeling van de verkoop van de vele soor ten plaatsbewijzen". Dat zegt Westnederland-directeur mr. W. Kuilman over zijn buschauffeurs. Van de 1330 medewerkers waaróver Westneder- Hoewel we de betreffende brief nooit bij land thans beschikt verspreid over 6 vesti- de Wad- gingen en 3 stallingen) zijn er 1030 bu schauffeur. Voor hen staan er 430 auto bussen klaar. Zoals bekend doet Westne derland er van alles aan om meer bu- ideeën aandragen om de dienstverlening te verbeteren en die er bijvoorbeeld voor pleiten om deskundigen op een deelge bied, zoals bouwtechniek, in dienst te ne men of in te schakelen. |^or mijn laatste argument zwichtte mijn man. Ik zei: „Zelf zeg je altijd dat het fijnste van vakantie het vertrekken is en het thuiskomen. Wat doet het er dan toe wanneer gedurende de reis mijn moeder met ons meegaat?" Enigszins morrend had Jan erin toegestemd mijn moeder, al jaren weduwe, mee te nemen naar Ita lië. „Eindelijk geen kinderen meer om de benen, en nu dit", had hij nog even gemopperd. Ik wist dat hij het niet zo kwaad meende en belde haar meteen op. Mijn moeder wilde eerst met de huisarts overleggen, want ze had last van haar hart en Italië was warm in de zomer. Gelukkig had de huisarts geen bezwaren. Onze eerste vakantiedag brak aan. Alhoewel mijn moeder niet meer jong was, vertrokken we vroeg in de morgen. Om zes uur stonden we voor haar flat. Jan betrok toen hij de vele bagage zag. Moeder drong erop aan op de achterbank te gaan zitten, en dat beïnvloedde zijn humeur weer gunstig. In twee dagen bereikten we de Italiaanse meren. We besloten de eerste dagen kalm aan te doen. We maakten korte wandelingen en verder trok moeder zich veel terug in haar kamer, 's Avonds ging ze vroeg naar bed. Tot nu toe vond Jan haar aanwezighed niet sto rend. Na een week gingen we een auto tocht maken om de omgeving te verkennen, het was een prachtige tocht Onder de rit was moeder met haar hoofd wat achterover - in- de ingekomen stukken van dinxveense gemeenteraad hebben gezien, schijnt die vorig najaar wel door de Bond zijn. In die schauffeurs te krijgen. Dit jaar moeten er 80 en volgend jaar 115 bijkomen om het toegenonien werk te kunnen doen. Omdat Westnederland vaste lijndiensten streekvervoerbedrijf volgens een vooraf va stgestelde roulering vanuit elke vestiging, de Het werk wordt per vestiging opgedeeld in j diensten van ongeveer 8 uur per dag. Deze Nederlandse Gemeenten (VNG) nagegaan diensten zijn onderverdeeld, in vroege of er plaatselijk zo'n vloekverbod kan wor- den ingevoerd. Deze raadpleging nu blijkt te hebben geresulteerd in een te verdienen als twee jaar geleden, al ^ma^^ndë^^ ffar) onderhoudt, werkt de chauffeur bij dit t ap vnnmttpr vnn Hp nfaphno J J ir hoognodig aan vernieuwing toe is. gunstige pensioenregeling van de Pen- -t-waarvan De makelaars hebben genoeg te klagen. Aan de huizenverkoop valt lang zoveel niet meer i meent de voorzitter van de afdeling Gouda e Omstreken van de Nederlandse Bond van Makelaars NBM), de heer H. van 't Hof, dat het er aan de horizon van huizen transacties een beetje beter begint uit te zien. Maar vooralsnog staan ook in Wad dinxveen gedurende zeer lange tijd huizen te koop, zijn er diverse gezinnen die al in een nieuw huis wonen en het oude nog niet kwijt zijn en worden steeds meer mensen tureluurs over het gedoe rond het kwijt ra ken van hun eigen bezit. Voor de erkende makelaars heeft de te ruggang op de woningmarkt vergaande gevolgen. Tekenend daarvoor is de gang van zaken bij Kok Makelaardij, onderdeel van de Kok Groep, nu nog van Fortress, maar zoals bekend over enige tijd onder deel van de Friesch-Groningsche Hypot heekbank. Kok - in Waddinxveen geen onbekende door problemen rond het functioneren van de verwarming in de Passageflats, welke in de gemeenteraad worden behandeld, en volgende dienen: Artikel 147 van het Wet- uitvoeren, dus zoveel mogelijk "op tijd" het feit dat deze makelaardij met volledige boek van Strafrecht bedreigt met straf de- rijden maar ook correct moeten optreden instemming van de bewoners van de gene die zich in het openbaar, mondeling bij het geven van informatie en de verkoop Peppelhorst- en Wilgenhorstflats door de of bij geschrift of afbeelding, door sma- nieuwe eigenaar aan de dijk werd gezet - lende godslasteringen op voor godsdien- heeft al vijf makelaarskantoren gesloten stige gevoelens krenkende wijze uitlaat. Dit voorschrift heeft ten doel het bescher- feurs van Westnederland hoge eisen men van de openbare orde, door het tegen gaan van voor Pastoor P. M. Olsthoorn van de St. Vic- torparochie zat laatst in de trein naar Zwijndrecht. Hij zat in dezelfde coupé J met een jong gezin: vader, moeder en twee 1 kinderen (op schoot). Papa had de onge- I veer drie jaar oude René op schoot en had daar zijn handen vol aan. De kleine René koeterwaalde er vrolijk op los: wat door zijn ogen en oren naar binnen kwam, kwam er subiet bij zijn mond weer uit in een sprankelend non-stop verhaal. Het kind leek verwonderd over zijn eigen woorden, en de dingen werden pas waar wanneer hij ze noemen kon. Zijn heldere stem was een frisse muziek in heel de stenkan worden gerekend op gemiddeld coupé, dwingend tot aandacht voor heel f 275,- per maand extra. De AOW- die lange trits van telkens nieuwe ontdek- premie (al gauw f 300,-per maand) komt kingen. Hij straalde oorspronkelijke voor rekening van het bedrijf. Al met al vreugde uit. en iedereen glimlachte. Want mag een chauffeur van 25 jaar rekenen op als het kindje binnenkomt, juicht heel het een brutosalaris van circa f 2.750.- per huisgezin maand. Elke chauffeur heeft recht op ten- Die vader en moeder nu zaten met hun rug minste 21 vakantiedagen per jaar en een in de rijrichting, en jawel, Reneetje op vakantietoeslag van 8%. schoot bij zijn vader, had het opeens door, Vanaf het 25ste jaar volgt opname in de en hij kraaide zijn ontdekking in aller gunstige pensioenregeling van de Pen- pren: "Hij rijdt achteruit!! Hij rijdt achte- sioenstichting Transport, waarvan de ruit!!" Pastoor Olsthoorn hierover in het rooms katholieke kerkblad "Victorientje" "De trein rijdt achteruit. Het ligt er maar aan. hoe je gaat zitten, hoe je het ziet. Met andere woorden: alles is betrekkelijk. Toch kun je. denkend dat je. achteruit gaat, vooruit komen, vooruitgaan in men- selijkheid, in veerkracht, in incasserings vermogen, in geduld, in ander perspectief. Als je in de trein van het leven door de om standigheden een keer andersom komt te zitten, of andersom wordt neergezet, dan zie je veel dingen van een andere kant, dan zie je van veel dingen de achterkant. Je bent niet langer een mens van één dimen sie. want je komt er achter, hoeveel dingen je achterwege hebt gelaten, hoeveel men sem ten te kijken. Een achterdeur is vaak een warmer welkom den een voordeur. "Hij rijdt achteruit!", riep Reneetje. onbewust namelijk ervarj--. leke Viëtor. Nu een vakantie in Italië, met haar man en haar moeder. Weer gaat Vkj a ddn X v van plaatsbewijzen via zijn eigen Beckso- napparaat). Het zal duidelijk zijn dat aan buschauf- en zal er nog eens acht sluiten, waarna 13 Dit voorschrift heeft ten doel het bescher- feurs van Westnederland hoge eisen wor- van de 22 kantoren dus hun makelaarsac- men van de openbare orde, door het tegen- den gesteld. Logisch dus. dat daar ook be- tiviteiten zullen hebben gestaakt. gaan van voor godsdienstige gevoelens hoorlijk wat tegenover moet staan. In de Ook elders in de makelaarswereld klinken krenkende uitingen, tal van zorgelijke geluiden. Vooral de grote kantoren, met meestal hoge vaste la sten. draaien met verlies. Steeds vaker ge beurt het dat makelaarskantoren probe- beledigend van aard zijn. Tevens moet hij, ren om dan ook nevenactiviteiten te ver- die dergelijke uitingen doet, de bedoeling, richten, met name verkoop van buiten- de opzet, hebben gehad om te beledigen, landse projekten. Uitlatingen waarbij dit oogmerk ont- De meeste kantoren proberen echter al- breekt, vallen niet onder de werking van leen maar het hoofd boven water te hou- artikel 147, ook al hebben zij een kren- den, in de hoop dat de malaise-periode kende karakter. De niodel-bepaling bes- 25-jarigen bijv, bedraagt het aanvangssa- snel voorbij zal zijn. Dat zijn vooral kan- trijkt dit soort uitlatingen, toren die naast de pure makelaardij ook beheer hebben, een verzekeringsafdeling En nu maar afwachten wie in Wad- of inkomsten uit nog andere bron. dinxveen (bijvoorbeeld bij de begrotings- Er zijn allerlei tekenen die erop wijzen dat behandeling en d-L - ook binnen de makelaarswereld op nog gen van dan) gaan pleiten voor de in- andere manier gewerkt wordt aan en publiceerde van haar dit antwoord: Nelleke Viëtor: "Geen van beide gebeur- zusters in de Alpen beschrijft. Het ein- tenissen heb ik zelf meegemaakt. Hoewel, haar je kan nooit iets schrijven als je het hele- achtergesteld door niet achter hunfei- moeder tijdens een wandeling. maal niet kent. Zo 'n plotselinge dood van - NRC Handelsblad publiceerde de vrucht een familielid tijdens de vakantie is me van een variant op vakanties van vroeger, wél overkomen. Het verhaal in VN vind ik j\ verschrikkelijke vakantie- zelf nogal goed, ik heb het van harte ge- ■ingen. Ook hierin een stukje van Nel- schreven, de sfeer is uit mijn eigen vroe- ''iztzz. z:~. :z?:z~t:z.':z!:z. ::::t gere vakanties, de plot heb ik eens over een andere familie gehoord. Het ver moeder dood, deze keer in de auto, die haaltje in de NRC heeft mijn moeder me vervolgens met het lijk erin, gestolen ingegeven toen wordt. Blijkens brieven aan NRC Handelsblad. Het Parool en Vrij Nederland hebben sommige lezers zich nogal geërgerd aan de veelschrijverij van Nellke Viëtor, niet in het minst omdat ze geroerd waren door het verhaal in Vrij Nederland, maar nu Een brief uit het Ierse Belfast. Een be kende en beruchte plaats. Aan het Week blad van Waddinxveen, Nederland stond erop en dank zij de goede zorgen van Tante Pos kwam ook deze post goed te recht. In de envellop zat een aardige brief van mevrouw E. Taylor-Parée, inwoonster van het Noordierse Belfast. Wat ze op haar hart had was dit: "Op 17 juli j.l. kwam de Wapitis tam van Scouting Waddinxveen in Noord-Ierland kamperen, op uitnodiging van South-East Belfast District in Scouting. Ik heb begre pen van de jongelui, dat uw blad een arti kel over deze gebeurtenis heeft gepubli ceerd. Misschien vinden uw lezers het leuk om nu te lezen hoe deze trip hier bekeken werd. Door u zeker bekende redenen, krijgen we hier in Noord-Ierland niet zoveel bezoek uit het buitenland als voorheen en daarom was het voor ons plezierig, dat een groep Scouts uit Nederland het erop waagde om toch te komen. Er is geprobeerd het ze zo goed mogelijk naar de zin te maken, waarin de betrokken partijen, volgens de reacties van de jongelui, zeer goed ge slaagd zijn. Het was ongetwijfeld een drukke tijd voor ze, waarin ze zoveel mogelijk van Noord- Ierland gezien hebben. Door hun gulle en welwillende vriendelijkheid hebben ze zich beheerd en die in 1970 in het leven zijn ge in korte tijd vele nieuwe vrienden ge- roepen om ooit een regeling te kunnen maakt, die zich met groot plezier dit kamp financieren voor academische specialisten zullen herinneren. Hier hoopt men, dat de jn Academische Ziekenhuizen die hun Wapitistam anderen zullen aansporen hier particuliere praktijk er aan willen geven, te komen en ik kan u verzekeren, dat er Ja, 't is maar een weet. Er zijn al genoeg van hieruit groepen naar Nederland willen geruchten in de wereld. In ieder geval gaan. heeft onze burgemeester en financieel De Wapiti-stam waren zeer goede ambas- expert mr. Bert Smallenbroek helemaal sadeurs waar Nederland trots op, kan zijn niets te maken met die landelijk beschre ven "pot van Smallenbroek". laris nu f 2.084,- en het maximum dat na 11 dienstjaren wordt bereikt, bedraagt f 2.316.-. Hier bovenop komen de extra's. Zo ont- de algemene beschouwin- vangt de buschauffeur in salarisschaal 18 altijd 6°/o toeslag. Als vergoeding voor de voering van bovenstaande zaak. De SG- onregelmatigheid in de werktijden ring". Er zijn individuele makelaars die P/HKV/GPV of het CDA? Samen of niet? (vroege-, late-, gebroken-en weekenddien- In de kranten en weekbladen zijn deze begonnen te twijfelen aan het waarheids- zomer diverse vakantieherinneringen van gehalte. Anderen wezen erop dat het lezers aan het papier toevertrouwd. In stukje in NRC Handelsblad erg leek op twwe bladen, het weekblad Vrij Nederland plagiaat van zowel Johan Fabricius als en het dagblad NRC Handelsblad. troffen Ethel Portnoy. we een bijdrage aan van de Wad- Hoe zit dat met die twee verhalen, ze kun- dinxveense huisvrouw Nelleke Viëtor. nen moeilijk beide waar gebeurd zijn. Zo bevatte van Vrij Nederland kleurenka- vroeg Vrij Nederland aan Nelleke Viëtor tern een bijdrage van haar, waarin ze een jeugdvakantie met haar ouders, broers en digt dramatisch met de dood van

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 15