in postkantoor Voorziening voor slechthorenden Het lange en bewogen leven van het orgel in de Brugkerk J UW WINSTWINKEL! Het Weekblad feliciteert i Ophalen van s oud papier i loont weer Dr. S. Derksen voor IKV over vredesopvoeding WADDINXVEEN Woensdagavond 5 september om acht uur zal dr. Steven Dekker uit Meppel in het schoolge bouw van de protestants-christelijke MAVO/LTO aan de Sniepweg een Ie zing houden over het thema "Vrede sopvoeding thuis en op school". Deze avond wordt georganiseerd door de plaatselijke werkgroep van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV). Instrument in 1808 gebouwd door JP. Schmidt en Zoon OPENBARE COMMISSIE VERGADERING orgel jaar worden In de geres taureerde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost zal straks niet al- WADD1NXVEEN - Voor het "diplom Wad- (aanpassing /^mPRUZENHAL leen het orgel weer te bewonderen zijn, maar ook de bijzondere mooie preek stoel. IFoto: Archief Weekblad voor Waddinxveen). lijke toestand voor het heden en de toe komst bewaren. 1978 en dam slaagde mevrouw J. P. Tuik-de Vries en mevrouw H. M. Meijer- Lafeber. Beide Waddinxveense dames werden opgeleid door de Alliance Francaise te Boskoop. Hierbij wreekt het zich dat de keuze schade toegebracht aan een aantal lijm- tussen twee mogelijkheden, n.l. het or gel tijdens de kerkrestauratie geheel demonteren en elders opslaan of goed inpakken en op zijn plaats laten blijk baar te laat is gemaakt. Toen eenmaal voor inpakken en laten slaan was geko zen, was er door het inwerken vocht en door temperatuurschommelingen verbindingen in het instrument. Er is wel goed nieuws voor de liefheb bers. Door de ingrijpende restauratie van het kerkinterieur heeft het orgel een heel andere klank gekregen waar door het voller en rijker klinkt en de di verse stemmen zich veel beter dan voorheen met elkaar vermengen. Het verschil is zelfs zo groot dat een aantal stemmen opnieuw moet worden geïnto neerd om te worden aangepast aan de totaal gewijzigde klankverhoudingen. Zowel de vochtschade als de her- intonatie betekenen een flinke meer- kostenpost maar de verwachting is ge wettigd dat de Rijksdienst in deze kosten zal meebetalen omdat ze een rechts treeks gevolg zijn van de restauratie van het kerkgebouw. WADDINXVEEN Het postkantoor met een microtelefoon met versterker, aan de Kerkweg-Oost is aangewezen om. deel te nemen aan een proefrege- daal veel beter geschikt om de gemeen tezang ermee te begeleiden. Er werd dus, tot vreugde van velen, be sloten om het inwendige van het instru ment buiten de invloed van monumen tenzorg te houden en alleen het orgel- front als deel van het kerkinterieur on der de paraplu van de rijksdienst te la ten schuilen. Natuurlijk is het na al die maanden gedwongen rust nodig dat het orgel geheel wordt nagezien. ONZIN Dat zou inhouden dat het orgel voor een fors bedrag zou moeten worden te ruggebracht tot de toestand in 1837 of misschien wel die in 1808. De toestand waarin het instrument nu, na een paar jaar ingepakt te hebben gestaan, ver keert is echter zo goed dat het ronduit onzin zou zijn de door louis Kramer aangebrachte modernisering van het er weer uit te halen en te vervangen door weliswaar authentieke maar niet op centrale verwarming bere kende onderdelen. Bovendien is het or- Dr. Derksen heeft verschillende publi katies op zijn naam staan. Zo schreer hij reeds in 1965 in "De Gids" een arti kel onder de titel: "Opvoeden tot oor log of tot vrede?". Dit artikel was een eerste aanzet tot vredesopvoeding vanaf 'de basis’, d.w.z. in het gezin en op school. Derksen promoveerde op een proef schrift waarin hij onder meer stelde dar de mensheid op dit ogenblik geen an dere keus heeft dan die tussen verande ren of verdwijnen. Zijn proefschrift is in boekvorm uitgegeven (titel: Leren om te overleven). Eén van de conclusies uit dit proef schrift luidt dat een fundamentele ver andering in ons politiek denken niet al leen noodzakelijk maar ook mogelijk is, mits de grondslag hiervoor maar van "kinds-af-aan" wordt gelegd. Een ver antwoordelijke taak voor opvoeders en leerkrachten! Thans is Derksen leraar maatschappijleer en geschiedenis aar de Pedagogische Akademie te Meppel de lanque Francaise” van het "Insti- Daarvoor was hij onderwijzer. tuut Francaise des Pays Bas’HeJfotter- -Het Unesco Centrum Nederland, geve - stigd te Amsterdam, heeft zich bereic verklaard een financiële bijdrage te le veren aan het I.K.V., om aan de koster die aan deze avond verbonden zijn te gemoet te komen. knapt en zelfs met een vrij pedaal met zeven stemmen uitgebreid. De soepel heid van de Rijksdienst was voor een groot deel te danken aan het feit dat er van het door Schmidt gebouwde orgel toch al niet al te veel was overgebleven. De thans aan het kerkgebouw uitge voerde restauratie komt wel voor reke ning van Monumentenzorg en dus werd het orgel opnieuw onderwerp van het gesprek. De mogelijk bestond ook dit instrument onder de totale restauratie te laten vallen en financieël leek dat nog zo gek niet. Maar er zat een flinke adder onder het gras. De Rijksdienst voor Monumentenzorg ziet het als haar het toestel van de openbare spreekgele- genheid binnenkort zal worden voor zien van een sterker. Door de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden is al herhaaldelijk ge ïnformeerd bij de Centrale Directie PTT naar de mogelijkheid om de open- PTT toch gewenst een proef met be bare spreekgelegenheden uit te rusten doelde voorziening te nemen. van de Logopedische Omdat met een dergelijke voorzienin problemen werden verwacht voor d- ling met betrekking tot voorzieningen andere gebruikers indien de geluidsre voor slechthorenden in openbare gelaar na gebruik niet in de oorspron spreekgelegenheden. Dit betekent dat kelijke stand zou zijn teruggebracht e omdat deze voorziening niet voor all vormen van gehoorstoornis een oplos microtelefoon met ver- sing biedt, is lang geaarzeld om aan he verzoek uitvoering te geven. Gezie: echter het grote belang van telecom municatievoorzieningen voor slechtho renden lijkt het de Centrale Direct: derdeel hiervan zijn nu de activiteiten rond het orgel weer op gang gekomen. Dit 171 jaar oude orgel nen, zij hel lichtelijk gewijzigd, worden heeft een bewogen leven achter de rug uitgevoerd, werd het orgel geheel opge- en het is verheugend te horen dat het 1““I tijdens de nu in uitvoer zijnde restaura tie van de kerk niet al te zeer heeft ge leden. Het instrument is zijn historie begonnen in de oude kerk aan de Kerk straat, die grensde aan de nu nog be staande oude begraafplaats op de hoek van de Esdoornlaan. Daar werd het op 27 november 1808 in gebruik genomen. Het is in 1837 overgeplaatst naar de toen nieuw gebouwde Brugkerk waar bij het orgelfront werd gewijzigd en de frontpijpen aan de voorzijde werden verlengd om goed in de nieuwe ker kruimte te passen. Tussen 1920 en 1923 en later tussen 1950 en 1953 zijn er verschillende wijzi- belangrijkste taak zaken uit het verle- gingen aan het orgel aangebracht tij- den zoveel mogelijk in hun oorspronke- dens in die jaren uitgevoerde restaura- 1 '’~'1 A ties. Hierdoor was het karakter van het door J. P. Schmidt en Zoon te Gouda gebouwde instrument zodanig aange tast dat de cultuurwaarde ervan op zijn minst twijfelachtig kon genoemd. FLINKE RESTAURATIE In 1969 was het orgel opnieuw aan een flinke restauratie toe, onder meer om dat door het (te) hard stoken van de centrale verwarming het hout van de windladen was gaan werken zodat er op mechaniek allerlei plaatsen luchtlekken waren ont staan die tot dóórspraak (het meespe len van pijpen die eigenlijk niet moch ten aanspreken) leidden. Orgelbouwer gel na het aanbrengen van het vrije pe- Louis Kramer uit Boskoop kreeg de opdracht er weer een goed werkend en klinkend geheel van te maken en toog aan de slag. Geheel onverwacht kwam echter de Rijksdienst voor Monumemtenzorg op het toneel om te vertellen dat het orgel op de voorlopige monumentenlijst was geplaatst en er dus zonder hun toestem ming niet aan mocht worden gesleu teld. Na veel praten konden de plan- VVEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 29 AUGUSTUS 1979 WADDINXVEEN - Zoals aan de buitenkant goed is te zien, vordert de restauratie van de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost gestadig. Ook het interieur komt stap voor stap nader tot zijn voltooiing en als on- OPENBARE WERKEN 1. Verslag van de vergadering van 20 juni 1979. 2. Vernieuwen brug Burg. Troosts- traat/Kanaaldijk. 3. Opknappen ketelhuis Tollenslaan 30.000,—. 4. Vervangen buiten-riolering Theo Thijssenschoól 3.500, 5. Nadere mededelingen en ingeko men stukken: a. iepeziekte plantsoenen b. schrijven aan Commissaris der Koningin inzake 5% energiebesparing. 6. Rondvraag. ONDERWIJS De raadscommissie voor de onderwijs vergadert eveneens v’anavond (woens dag) om half acht in het gemeentehuis aangehouden); e. rekening 1978 van het fanfare korps "Concordia"; f. rekening 1978 Scoutinggroepen Waddinxveen; g. rekening 1978 en begroting 1979 van de gymnastiekvereniging T.O.O.S.; h. rekening 1977/78 en begroting .reorganisatie van de financiëele ad- 1978/79 van de Hockeyclub Wad dinxveen; i. rekening 1976/77 en 1977/78 en begroting 1978/79 van vereniging W.S.E.; j. rekening 1978/79 en begroting 1978/79 en 1979/80 van de multisport- vereniging T.O.O.S. te Waddinxveen, afdeling korfbal; k. rekening 1977/78 en begroting 1978/79 van de zwem- en club "de Gouwe"; l. rekening 1977/78 en 1978/79 van de tennisvereniging "Wad dinxveen"; m. rekening 1977/78 en begroting 1978/79 van de badmintonclub ”F'~ rida"; n. ter behartiging van de belangen van de subsidievaststellingen). WADDINXVEEN/DEN HAAG Ijl De prijzen van oud papier, die 5; lange tijd op een dieptepunt heb- i 4 ben gestaan, beginnen weer wat op te lopen. Kregen scholen, ver- ;J enigingen en wie zich verder met oudpapierinzameling bezighou- T den, tot voor kort hooguit 3 tot 4 T cent per kilo, nu is de prijs al tot 5 a 6 cent gestegen. I; 1$ Oorzaak van de prijsverhoging is •J de sterk toegenomen vraag naar T nieuw papier, waardoor de L papier- en kartonindustrie na een F IS jarenlange malaise weer op volle t toeren draait. In het buitenland doel zich hetzelfde verschijnsel 5: ;J; voor, wat leidt tot een sterk toe- L ;J; genomen vraag naar oud papier. Ij: De tot voor kort grote voorraden 15 oud papier en karton bij industrie Ij T en handel zijn daardoor de laatste X maanden flink geslonken en be- -f ginnen een kritisch punt dicht te 15 naderen. Aanvulling van de oud- 1: ff papiervoorraden verloopt moei- I; ;;l; zaam, omdat op veel plaatsen in Ij j; het land de inzameling door de ff aanhoudend lage opbrengsten ff vrijwel tot stilstand is gekomen. ff f; Industrie en handel willen graag ijl !j dat die inzameling zo snel moge- e ff lijk weer op peil komt, omdat hun ff T oud-papier-voorziening anders J dreigt te stagneren. In de handel Ij! K noemt men de kans groot dat de ff If krappe situatie de prijzen binnen E ff afzienbare tijd verder zal opdrij- f ff ven. Nu betaalt de industrie al ff ff een miljoen gulden per maand- Ij! Ij! meer voor alle oud papier van Ijl If huishoudelijke herkomst. p. schrijven van de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken d.d. 23 juli 1979 inzake overheidstarievenbeleid 1980; q. schrijven van de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken d.d. 13 juli 1979 inzake uitkering lager onderwijs 1980; r. rekening 1978 van de Schoolartsen- en logopedische dienst, Boskoop; 3. Voorstel tot het voteren van een krediet ad f 8.195,i.v.m. de 5- jaarlijkse afrekening van de exploitatie kosten van het openbaar gewoon lager WADDINXVEEN De raadscom missie voor openbare werken en - financiën vergadert vanavond (woens dag) om half acht in het gemeentehuis in het openbaar over deze agenda: 2. Mededelingen en ingekomen stuk ken: a. concept-begroting 1980 en reke ning 1978 van het Centraal Instituut Vorming en Opleiding Bestuursdienst onderwijs over de periode 1973 t/m C1VOB te's-Gravenhage; 1977. b. begroting 1980 van de Regio- 4. Voorstel tot het voteren van een nale Indicatiecommissie Bejaardenoor- krediet van 3.500,t.b.v. herstel van de buitenriolering bij de Theo Thijssen- schooL 5. Aanvraag medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de Bethelschool (krediet f 2.756,15). 6. Voorstel tot het voteren van een krediet van f 30.000,voor het uit- in het openbaar over deze agenda: 1. Openeing. 2. Vaststelling van het verslag van de vergadering van 20 juni 1979. 3. Medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de Bethel school. 4. Toekenning van voorschotten op de afrekening exploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor g.l.o. over het 5-jarig tijdvak 1973/1977. 5. Herstel buitenriolering bij de Theo Thijssenschool. 6. Busvervoer t.b.v. het schoolzwem men. 7. Jaarrekeing Schoolartsen dienst, kring Boskoop. 9. Begroting 1979/1980 van de Stich ting Jeugdtandverzorging Midden- Holland. 10. Rondvraag. 11Sluiting. FINANCIËN De raadscommissie voor de financiën vergadert morgen (donderdag) 's mid dags om vijf uur in het gemeentehuis in het openbaar over deze agenda: 1. Verslag van de vergadering van 9 augustus 1979. ministratie. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet ad f 325.000,voor de R.K. sport- de aanleg van riolering aan het Noor- deinde. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van f 250.000,voor de vernieuwing van de brug aan de Burg. Trooststraat. 10. Vaststelling huur openlucht zwem- waterpolo- bad voor Waddinxveense zwem- en wa- terpoloclub "de Gouwe" en begroting dinxveense Reddingsbrigade. Subsidiëring Vereniging voor open baar onderwijs te Waddinxveen t.b.v. g het deelnemen aan de Avondvier- Flo- daagse te Gouda. 12. Begrotingswijziging (aanpassing begroting 1979 van de Stichting gemeentebegroting 1979 i.v.m. diverse C - L Klimopgroep, Waddinxveen; 13. Krediet onderzoek mogelijkheid o. Centraal bureau voor verificatie aanleg tunneltje bij Theo Thijssen- en financiële adviezen controle diverse school. kassen 2e kwartaal 1979; 14. Rondvraag. den; c. begroting 1979/80 van de Stich ting Jeugdtandverzorging Midden- Holland; d. jaarrekening 1978 van de Keu ringsdienst van Waren te 's- Gravenhage (in vorige vergadering .1 voeren van reparaties aan en het aan passen van het v.m. ketelhuis aan de Tollenslaan. 7. Wijziging beheersverordening van de Samenwerkingsschool voor Ha- vo/Atheneum en van de commissie Wijkwerk Waddinxveen-Zuid i.v.m. de

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5