de i\ hefbrug I Rondom Schuilkelders Week samen Renaultje Brief Vakantie-regels Lotte Bert’s nieuwe auto? Het weten waard Zondag samen WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 5SEPTEMBER 1979 ertussendoor. we er 't komende jaar geen problemen! missie voor de Woningbouw (FAC)en is geen vragenlijst stuurden en verder vin- -j.i ze je toch een ongeëmancipeerde gramma voor de op maandag 17 septem ber in Zwolle te houden jeugdappèlavond. In het weekblad Panorama is aandacht geschonken aan de Nederlandse militair. tieseizoen, Adventsstonden, Open- Deur diensten, tevens heeft onze kerke- raad zich accoord verklaard met het voor stel om eikaars I wijkkerkeraadsvergade- comfort, de zuinigheid en de interieur- ruimte van deze Franse automobiel en werden er afspraken gemaakt. De auto is namelijk nog niet leverbaar, omdat impor- EEN BOEL LOL Tè gek ik geef het toe. Maar vanaf mijn eerste baan tot nog toe zijn mijn vrouwelijke collega's mensen met een boel lol in hun werk; een lach en een traan op z'n tijd en bezig met één doel voor ogen: die krant moet morgen de straat op en liefst zo goed mogelijk. Nou daar doen we dan allemaal aan mee, mannen en vrouwen. Ik ben trots op mijn team van nu. Als een leerling zegt: Ja, maar op jouw leeftijd..., dan zeg ik: Pas op hoor kind, je hebt een schone luier om voor je het weet! Je moet gewoon plezier hebben in je werk. En vergeten dat je man en vrouw bent. Afstand scheppen schept opnieuw afstand. Dat is geen vondst van mij. Maar ik vind het wel waar! Tot zover Lotte Hartman uit de Van Mec- kerkelijke gemeente en dan alleen maar de kerkdienst. Volgens de commissie gemeentezondag wordt het een dag van samen praten, sa men eten, samen spelletjes doen, samen zingen, samen lezen en samen bidden. De en met dit oorlogstuig heel wat schade aanrichtte, omdat hem zijn meisje was ontnomen. "Het meisje, de korporaal en de tank heette dat verhaal, waarop de Waddinxvener A. A. Rietveld blijkens de rubriek "Hoogachtendin Panorama van deze week heeft gereageerd met een brief die het weekblad becommentarieerde met de zin "Wij houden u in de gaten’ ..v ..v. >,..v ^n terecht als u weet dat de inhoud van de andere willen maken. Wie niet? Daar brief als volgt luidt hebben mannen ook last van. En als je de voorpagina vertaalt met directie- kantoor of zoiets, dan is de kring on beperkt. Ik zou me te pletter schrikken, als ze me morgen hoofdredacteur wilden maken. alles in orde is. Wanneer u meedoen, of hierover eens iets meer wilt weten, stelt u zich dan in verbinding met waar diverse kèrkelijke 'Mevrouw A. Ravensbergen. Anna Paulow- nnvfrnnt IC t„l O/1C O diensten zich presenteren. Om halj een start de groepsdiscussie over het thema van de jaarlijkse gemeentezondag. Op dat moment wordt er i De gemeenteweek van de Immanuëlkerk- gemeente volgt op de gemeentezondag. In die week zal vooral de nieuwe opzet van het hervormde jeugdwerk onder de aan dacht worden gebracht. Zo gaan er nieuwe clubs voor 7-9-jarigen en voor 10-12- jarigen van start. Uitgangspunt is dat voortaan veel meer dingen met elkaar ge daan zal worden dan in voorgaande jaren nog wel eens het geval was. Dit kunnen speurtochten worden, spelen, dingen ma ken voor bijvoorbeeld een actie voor men sen in nood of voor zieken. Voor de derde week in september staan de met elkaar aten. Zo modern is zo 'n p~ meentezondag dus helemaal niet! Het is zo oud als de gemeente. Gelukkig maar want nu kunnen zowel progressief als tra ditioneel ingestelde mensen fijn mee doen. En daar gaat het nu net om, want we wil len graag samen gemeente zijn. Kijken naar een nieuwe auto door burgemeester mr. A. G. Smalien- september), Ren je rot-spel en puzzelkwis (donderdag 20 september) en een star-in met medewerking van de band Sultry za terdag 22 september). Plaats van hande ling is steeds het kerkgebouw aan de Prin ses Beatrixlaan en het terrein rond dit Godshuis. Op vrijdagavond 21 september wordt het traditionele Immanuëlkerk-voetbalfestijn gehouden. De kerkeraad treedt dan aan tegen een elftal van de jongerenvereniging Together. Vorig jaar verloor de kerke- gels van de veiligheid, maar bijgebleven is raad nog: dit jaar zal zij dit stellig revan cheren, zo verwacht ds. H. G. Hulst. Wij zijn een trouw lezer van de "overden kingen" die pastoor P. M. Olsthoorn van de St. Victorparochie wekelijks op de voorpagina van "zijn" Victorientje plaatst. Moet u eens lezen hoe hij zijn ver haal over het verschijnsel van de lange uit loop van een goede christelijke jeugdtijd begint: "We reden prinsheerlijk in de Ardennen. Het Renaultje was oud, en wij waren jong, een broer en ik. Telkens als we tegen een hoogte op getuft waren, en er een lange helling in het dalende verschiet lag, zetten wij (- gekkenwerk -) de motor uit. en kar den in z'n vrijloop naar beneden, zomaar vanzelf snelheid winnend, gaandeweg soms tot in de buurt van honderd kilome ter. Het enige geluid kwam van de wind en van de handen, zoevend van vrijheid. "Dat is natuurlijk een zonde tegen alle re- -1..L::-_LI mij de sensatie van pure beweging: het felle suizen van de wind, het snelle mur melen van banden op het asfalt, de auto in z'n vrij, en zo ook wij. Heel de wereld was van ons. Het leven trilde van verwonderde vibratie. En 't ging zo soepel, zo vanzelf, zo lekker hard ook. Soms liepen we uit. helemaal tegen de volgende heuvel op. en dan begon de vaart opnieuw erin te ko men. we leken wel te zweven, en de bomen zinderden voorbij, en tachtig in de bocht (die vrij was. - 'tuurlijk was ie vrij) en wij lachten samen als twee roekeloze góden. Een originelere aanloop kunnen w niet bijna drie jaar geleden zijn groene Ford inwisselde voor een witte Peugeot 504. showroom van Peugeot-dealer Boonstop- Natuurlijk liet Ar ie Boonstoppel zich dat i niz j_ - c-.-il._~igeen twee peer zeggen en vrijwel direct Hij was daar om de bokaal te kunnen ui- kwamen de folders over de Peugeot 505 op treiken aan de eerste divisie club Telstar tafel, werd er de loftrompet geuit over alle uit Uelsen, die winnaar was geworden van het door Be Fair georganiseerde en door Fox Jubilans. dat best weer tenoren en psychiatrisch ziekenhuis plus acht jaar ben..., dan is mijn antwoord: Niet dat bassen binnen de gelederen zou kunnen voor een open, eerlijke, kritische relatie met iedereen die ik in mijn werk ont moet. Ik ben geen dame, geen Kenau, maar gewoon een mens die z’n werk zo goed mogelijk doet. En dat verwacht ik van de mensen met wie ik samen werk en van degenen die ik voor mijn krant nodig heb. Je moet als vrouw in de journalistiek net als elders lijkt me wel ge woon blijven doen. Een houding van: kijk mij nu eens al leraardigst bezig zijn, geeft net zulke onvoorspelbare reacties als: Ik zal al die kerels wel eens even laten zien hoe goed ik ben. Zou iemand nu zeggen: Goed, jij hebt broek en de heer A. Boonstoppel (links). (Foto: Weekblad voor Waddinx- veen/Sjaak Noteboom Toen ik een paar weken geleden de re sultaten van die enquête onder vrouwe lijke journalisten las, dacht ik: laat maar... Als je reageert denken ze mis schien dat je boos bent omdat ze jou op om een zekere "kontrole" te hebben of rfen trut. Die hele zaak zit me nog steeds niet lekker. Eigenlijk zou ik het bar oneer lijk tegenover al die mensen (mannen èn vrouwen) met wie ik samenwerkte vin den om m n mond te houden en het "dus" van de gepubliceerde opvattingen eens te zijn. Öp m’n eenentwintigste jaar stapte ik Nieuwsblad binnen. Na drie jaar trouw de ik, ging naar het buitenland, kreeg kinderen. Die zijn nu zo groot, dat ik weer full-time bij een dagblad (Rijn en pen. In de tussentijd deed ik van alles en nog wat op freelance gebied: dag- meentezondag van de hervormde Imma- nuëlkerkgemeente besloten. Ds. Th. H. G. Hulst: "Gemeentezondag is een woord dat gelanceerd is als een vin- ding van de laatste jaren. Een origineel ideetje van moderne mensen. Maar die "modernen die van zichzelf vinden dat ze dat toch maar mooi bedacht hebben, zien over het hoofd dat de zondag altijd al een dag van de gemeente is geweest. Op zon dag immers komt de gemeente samen: en in het boek der Handelingen wordt ons in net hoek der Handelingen wordt ons verteld dat de gemeenteleden dan ook nog .„j ge- Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 j het dan kennelijk allemaal aardig ge- Onze burgemeester mr. Bert Smallen- -f28.000,"Ja. ik ben wel geïnteres- broek - ditmaal gekleed in een fraai ruit- seerd". zei onze eerste burger, die alweer costuum. in plaats van effen grijs of blauw k::J~:~ '~J-- r' J - was zaterdagmorgen aanwezig in de NOOIT ZEUREN Ik heb in twintig jaar nooit het gevoel gehad dat ik "maar" een vrouw was en dat ik daarom niet meetelde. Wat ik wel geweldig vond en vind, is dat ik gezin en baan kan combineren. Als eerste moet ik daar een, nee. mijn man en onze zoons dankbaar voor zijn. Waar om? Omdat die nooit zeuren als er iets fout loopt in het huishouden, maar al lemaal mee aanpakken. Ze vinden het doodgewoon dat we alle vier werken. De jongens op school; mijn man en ik in een baan. Iedereen kan bij ons thuis een overhemd strijken, een sma- keljke hap op tafel zetten en de wc’s schoonmaken. Wie het extra druk heeft, krijgt de ruimte. Mijn ruimte is groter geworden, naarmate de kinderen op- klenburg Schwerinlaan. groeiden. Wat ik niet kan begrijpen is verder dat ik de enige journaliste zou zijn, die al tijd door vriendelijke, correcte collega's en chefs is omringd. Niemand heeft ooit geprobeerd mij te pakken, in welke be tekenis van dat woord dan ook! We hadden altijd veel plezier samen; we hadden respect voor eikaars werk en die er in Duitsland met een tank op uittrok we verdeelden de rotklusjes eerlijk. Ze vertelden af en toe een vuile mop en ik kon eerst de verhalen over m 'n vriendjes en later die over m'n kinderen bij ze kwijt. Natuurlijk ben ik wel eens doodmoe en denk ik: Meid, waarom moet je zo no dig? Uiteraard ontdek ik geregeld hia ten in mijn algemene ontwikkeling en ik zou het ene voorpagina-verhaal na het Het schuilkelderbeleid in Nederland, zoals dat blijkt uit een voorlichtingsboekje van het ministerie van Binnenlandse Za ken. waardoor de indruk wordt gewekt dat er aan een kernoorlog overlevenskansen zijn verbonden, is bekritiseerd door de werkgroep Waddinxveen van het Interker kelijk Fredesberaad. Het IK F - dat de mensen al sinds 1977 duidelijk maakt dat iedereen moet mee helpen de kernwapens de wereld uit te krijgen, te beginnen uit Nederland - publi ceert dit commentaar onder de kop "na gedane lucratieve arbeid is het goed schui len" in het pasverschenen zevende num mer van het eigen informatieblad. De IK F-werkgroep: "U bent eigenlijk niet erg verstandig als u nog geen pogingen hebt ondernomen in uw achtertuintje een atoomvrij schuilkeldertje te installeren. De prijs is weliswaar aan de hoge kant (200.000 gulden excl.)maar er wordt - in Friesland - hard aan gewerkt, die - door produktieopvoering - te verlagen. Bij de prijs is overigens nogal wat inbegrepen, zoals een handleiding voor het aanbren gen van een chemisch toilet, watertanks en verwarming. "De Friese particuliere bouwers - hebben zich naar hun zeggen - langdurig bezigge houden met de gevolgen van een nucleaire oorlog. Zo hebben ze meegedeeld dat ze na hun "effectenstudie" naarstig hebben gezocht - "geschrokken als ze waren" naar een schuilkelderontwerp op nucleair- vrije basis. Ook de B.B. verleende daarbij volgende activiteiten op het programma: nuttige adviezen. Tenslote is deze instan- kinderkennis met een grote zeskamp en tie van mening, dat in Nederland de bouw kleurenwedstrijd (zaterdag 15 septem- van dergelijke kelders - in vergelijking met f,er). speurtocht en fietstocht (dinsdag 18 het buitenland - te traag verloopt. De B.B. zegt "jaloers" te zijn op een land als Zwitserland, dat inmiddels een groot aan tal (privé) atoomvrije kelders schijnt te hebben. De werkgroep Waddinxveen van het Inter kerkelijk Fredesberaad vindt, dat hier sprake is van een uiterst lugubere zaak. "Aan de ene kant wordt ons dagelijks voorgehouden - door NA FO, door Schol ten. door de Amerikaanse Senaat, door Strauss, door de FFD en ga zo maar door - dat we snel moeten streven naar een kwalitatieve verbetering van het Westeu- ropese kernwapenarsenaal, aan de andere kant blijkt uit de ontwikkelingen rond het schuilkelderbeleid, dat er met name bij de pleitbezorgers van het kernwapen grote innerlijke onzekerheid heerst, die echter naar buiten toe bekwaam wordt geca moufleerd. En de "alternatieven" maar voorhouden, dat zij uit angst protesteren en in feite niet weten waar zij over pra ten. Zoals elke oorlog zal ook een kernramp de grootste slachting teweegbrengen on der de "gewone" bevolking. Die heeft geen privé-schuilkelders of atoomvrije ge meenschapsruimten tot haar beschikking. Maar er wordt bijv, geen neiuwe huisve- ?ere rfSels te £a(™ cellen sting voor ministeries gecreëerd, zonder •"""'"f de-e revd dat aan één belangrijke voorwaarde wordt voldaan: de aanwezigheid van een atoom vrije schuilkelder met alles dr’op en dr’an (De enige zorg is om zo lang mogelijk minister te blijven met het doel te overle ven. Overdreven uiteraard, maar zeker is, dat we het begrip naaste bij dit soort ram pen eng zullen uitleggen)", aldus het Waddinxveense IKF in het laatste num mer van het eigen informatieblad, waarin ruim wordt geciteerd uit kranten als Trouw, de Folkskrant, NRC Handelsblad I en Hervormd Nederland. - nastraat 25, tel. 8058. Het jeugdwerk van de Centrale Her- vormde Gemeente gaat komende zaterdag met het merendeel in het naastgelegen met een dag vol activiteiten van start. Er MA FO-schoolgebouw voor de grotere wordt s middags om twee uur vanuit de kinderen een spelprogrammagedaan. Bethelkerk aan de Bilderdijklaan begon- t r__ Om half twee wordt er met z'n allen soep nen met een vossenjacht. De avond ervoor als leerling-journaliste bij het Utrechtsch en brood gegeten. Na de maaltijd kunnen wordt er voor de oudere jeugd een drop- de resultaten van de groepsdiscussie wor- ping gehouden. den bekeken, is er de mogelijkheid om sa- De Waddinxveense Hervormde Ge inen wat te zingen, kan er wat rond geke- mengde Zangvereniging "Fox Jubilans" o ken worden in de hal en kunnen er spellet- werkt al weer hard aan een geheel nieuw Gouwe) werk; weekenddiensten inbegre- jes worden gedaan. Met een om half drie Kerstprogramma, een jubileumconcert in beginnende vesperdienst wordt de ge- )980 en - op korte termijn - aan het pro- WADD1NXFEEN De hervormde lm- samensprekingscommissie van hervorm- manuëlkerkgemeente is begonnen aan een drukke septembermaand met een hele bouw aan de Prinses Beatrixlaan. Zo wordt op zondag 16 september weer een gemeentezondag gehouden. Onder het andere kant ben ik ervan overtuigd, dat kunnen 'krijgen “als'ÏTdat “'ècht''gewlid Hergeeft wat rommel, maar ach. je staan, die je gedrag goed proberen te schrijven. Anno 1979 heiligt het doel per slot van rekening alle midelen. A. ARietveld. Waddinxveen schoten, maar je zult toch moeten toe- bladen, weekbladen, personeelsbladen, geven dat andere vrouwen in de jour een popmuziekblad. de huiskrant van een nalistiek het op alle fronten minder heb- een huis-aan-huisblad in Den Bosch. Met -ik weet, gebruiken (er wordt elke maandagavond allerlei incidentele commerciële klussen in De Hoeksteen aan de Esdoornlaan ge repeteerd). zal ongetwijfeld een luister rijke glans aan deze appèlavond geven, al dus de hervormd Gereformeerde Jeugd bond Overijssel, die de avond in de Zwolse St. Michaëlskerk houdt. van gesprek is samenwerking en zin van elkaar tot dienst zijn. Om die menwerking concreet te i den en gereformeerde geadviseerd om in decemberr twee Kerstnachtdiensten te reeks activiteiten, ook buiten het kerkge- houden en wel na elkaar in de Ontmoe- tingskerk en de Immanuëlkerk met de- Hartman als weinig anderen vergeten dat zelfde voorgangers. f "Je hebt toch mensen die zich overal druk over maken. Wil een militair met een ..Leopard" eens goed van leer trekken omdat hem zijn meisje is afgepakt, neemt men hem dat kwalijk. Onbegrijpelijk, men moest eens weten hoe moeilijk die jongen Ik moet er niet aan denken! Aan de had. Nou heb ik toevallig kennissen. ik J die bij mij erge spanningen oproepen en ik 7Celke "functie ‘bij'welke' kranTóok hüd kan aardig met een bommenwerper over had en als er voldoende capaciteiten mij- h^fel^k‘l nerzijds aanwezig zouden zijn geweest. Ik heb zelf gekozen. Gekozen voor ge zin èn werk volgens een ook voor de anderen eerlijke verdeelsleutel. Gekozen Bij het begin van het nieuwe schooljaar hebben de Waddinxveense schoolhoofden de ouders van de leerlingen er maar weer eens op gewezen dat zij uitsluitend vakantie-afspraken kunnen maken als hun kinderen-ook vakantie hebben. "De erva- o t ringen in de afgelopen weken maken het bedenken. Findt u ook niet? nodig de komende cursus andere stren- i voor het vakan tieverlof Hoe deze regels gaan worden valt nu nog niet te zeggen, maar er zal weinig of geen speelruimte meer inzitten. Fooruitlopende op het overleg dienaan gaande moet u er maar van uit gaan dat er Fierduizend journalisten in ons land zijn aan niemand vakantieverlof wordt ver- lid van de Federatie van Ne- leend", aldus de hoofden van scholen, derlandse Fakverenigingen (FNF) aange- "Als iedereen zich hieraan houdt, dan zijn sloten Nederlandse. Fereniging van Jour- i ei nqlisten (NFJ). Zo ook de aan de Wad dinxveense Fan Mecklenburg Schwerin- laan wonende Lotte Hartman. Wij ont moeten haar geregeld in en om het ge meentehuis. waar ze op enthousiaste wijze haar werk doet voor de Goudse redactie van het Dagblad van R ijn en Gouwe. De hervormde Immanuëlgemeente LoIte is een bezig type. Thuis, op haar praat weer volop met mensen van de plaat- werl< en daarbuiten. Ze is lid van een poli selijke Gereformeerde Kerk. Onderwerp deke partij (een andere dan die van haar pel BF aan de Juliana van Stolberglaan. dan in de '»tmmaakt ook deel uit van de onlangs d sa- l,li ?én der Waddinxveense vrouwenorga- maken heeft de nisaties opgerichte Frouwen Advies Com- nooit te beroerrd een (publiciteits (advies Boonstoppel B F gesponsorde nederlaag- tournooi. Deze hele "happening speelde zich af leur Nefkens uit Utrecht de wagen pas vol vlak voor Boostoppel's nieuwe aanwinst: gende week aan de Nederlandse pers zal de Peugeot 505, een complete 2-liter wa- tonen. Maar hij staat nu al te glimmen in gen. waarin het nieuwe autorijden gestalte de showroom van Boonstoppel B F. En dat zou krijgen. Bij het binnenkomen kon di- is ook burgemeester mr. Bert Smallen- recteur Arie Boonstoppel het natuurlijk broek niet ontgaan, vlak voordat hij voor niet laten steeds opnieuw te wijzen naar de de competitie tennisballetje ging nieuwe auto uit de prijsklasse f 24.000,slaan. te geven. In de maatschappij van vandaag is Lotte -Jt ze man of vrouw is. Ze heeft dat ook eens Er zijn ook nog voorstellen ingediend over geschreven in het vakblad van de neder- motto "Jong en oud, samen gemeente gemeenschappelijke diensten in het vakan- landse journalisten, dat - en dat zal nie- zijn", waarbij uitgegaan wordt van het tieseizoen. Adventsstonden. Open- mand verbazen - De Journalist heet, vijfde gebod "Eert uw vader en moeder Deur diensten, tevens heeft onze kerke- Haar stuk is een reactie op de discussie opdat uw dagen verlengd worden in het raad zich accoord verklaard met het voor- binnen de Nederlandse Fereniging van land dat de Heer uw God u geven zal", stel om eikaars (wijk) kerkeraadsvergade- Journalisten om te komen tot de oprich- wordt het een zondag van samen zijn als ringen bij te wonen en gemengd gehuwden van een aparte vrouwengroep, dan wat langer door een team van ouderlingen uit beide Daarop heeft Lotte zo gereageerd: kerken te bezoeken. Zoals u misschien reeds weet draaien in Waddinxveen sinds enige tijd "telefoon- cireels", naar het voorbeeld van het Ne- ,u,«zv derlandse Rode Kruis. Deelnemers aan kosten bedragen een rijksdaalder per vol- tetefooncircels bellen elkaar elke dag^ even wassene: kinderen gratis. Na de op zon- dag 16 september om half elf beginnende kerkdienst wordt er koffie gedronken en kan rond gekeken worden in de hal van het kerkgebouw waar diverse I hieraan wilt

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 13