hefbrug de Belfast Druivensap Klaroen (3) Klaroen (1) Collecte SCHOOLMELK-BIJRIJDER Dank Klaroen (2) WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 10 OKTOBER 1979 weigert wordt niet dronken. Ziet toe op zijn en aan wie we de groet van onze Wad- warme oktoberdagen. Klaroen een zeer leesbaar blad te zijn. r het landelijke te landse maatstaven, niet aan het verkeer zou hebben mogen deelnemen toen zij naar Gethsemane gingen is voor mij zo en omge ving het 17e nummer van de in de eerste plannen zou het dorp wel eens drie maal zoveel inwoners kunnen gaan tellens Een intense lobby wellicht? Het zal de burge- HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! Gouwe 35-37, Gouda. Ook voor wie van i’ meer weet, dan dat op de gevel van het stadhuis met het "hoor ook de wederpar- er op één hand te tellen. Vandaar dat men de mensen wil laten horen en zien dat het een goed en mooi vakantieland is. Zo vertelde het ook de burgemeester van kantine, compleet met wapperende sisi- vlag. En nu is 't Weegje dus tot politieke speel bal geworden. Het ging als volgt. In de vo- Een bezorger van schoolmelk is in Wad dinxveen minder eenzaam dan men wel eens geneigd zou zijn te denken. Dat blijkt tenminste uit deze foto die we maakten in de Oranjelaan bij het pand van onze druk- Maar intussen hebben we het jaar 1979 gehaald. Van der Hooft zijn droom is bijna uitgekomen. Gouda en Waddinxveen rukken op richting 't Weegje, welk "na tuurgebiedje" inmiddels is verworden tot recreatie-'vak "met de gebruikelijke aan gelegde rotzooi aan koolaspaden, papier- lenbroek hebben overhandigd. Dat het een zeer actieve vakantie zou wor den was wel te voorspellen, want ze heb- houders of mensen die j- - i 11 - 1rx novaren, zeilen, tweedaagse hike (voet tocht) in de Mourne Mountains, golf spe len en pijl- en boog schieten om maar een paar activiteiten op te noemen. Maar het hoogtepunt was toch wel het parascen- ding. De jongelui werden hier door middel van een kabel tot op een hoogte van 200 feet opgetrokken aan een parachute. Nadat onze avonturiers weer heelhuids op vaderlandse bodem terug waren gekeerd, begon men een ouderavond te organise ren. Deze zal in de herfstvakantie gehou den worden, zodat iedereen kan zien en horen wat het werkelijke scoutingleven kan betekenen. Natuurlijk blijven de contacten bestaan en na de ouderavond zal begonnen worden met het voorbereiden van een veertien da gen durend kamp in 1980 voor hun Noor- dierse vrienden, die dan naar Nederland zullen komen Bas de Gaay Fortman maakte Bert Smal len broek furore in de AR. Hun wegen scheidden zich: Bas kreeg zijn PPR, Bert zijn burgemeesterschap. Twee uit elkaar toe op uzelf. Wat een ander ook denkt, of gegroeide radikalen. Harmelen, waar hij werd uitgewuifd met de koosnaam "de bouwer". Die reputatie had hij al waargemaakt als projectleider van Bredero. Hij verblijdde Nederland im mers in die funktie met Hoog Catharijne. Waddinxveen telt nu ruim 20.000 inwo ners. De Burgemeester zag het aantal van 35.000 wel zitten, al had zijn bevolking er Ik ben blij als de alkoholist kan deelne- geen trek in. Bouwen voor eigen behoefte In onze kolommen hebben we al melding J gemaakt van het verblijf van de Wapiti- f stam van alkohol. Toen ik lid werd van de NCGO V beloofde hebben en een eerbirdig gedenken, dat Je- zus bloed is vergoten. vaard, werd al met vreze gekeken naar zijn expansie-aspiraties. De Zuidplaspol- der zou 15.000 huizen moeten gaan bevat ten om de strijd tegen de woningnood in het westen des lands voort te zetten. Dat Smallenbroek alsnog weet te berei- sihasappelsap. Ik heb er weinig aandacht ken. dat Waddinxveen groter gaat groeien aan geschonken in al die laren. Slechts nadat eerder de bevolking zich duidelijk in plaats van wijn. De gelovigen van ds. Th. H. G. Hulst zijn hiertoe over gegaan - zo hebben w in deze krant gemeld - am bt het 16e en laatst verschenen nummerr van de Goudse Klaroen zegt redacteur Ton Oskam onder de kop Dag blauwe reiger" in feite gedag tegen het dagre- creatiegebied 't Weegje. waarover Wad- dinxveens oud-burgemeester C. A. van der Hooft tegenover hen als Goudsche Courant-journalist heeft gemijmerd dat deze plek het toekomstige "stadspark" tussen Waddinxveen en Gouda zou moe ten worden. Ton Oskam in De Goudse Klaroen: "Ik moest daar niet aan denken. Twee ge meenten. door bouwbegerige besturen met kille nieuwbouwwijken vrijwel aan elkaar geklonken en daar tussen in een "natuur gebiedje" om hel gruwelijk geheel nog enigszins van iets landelijks te voorzien. Duizenden Waddinxveners en Gouwe naars die op een verlaten zondagmiddags in 't Weegje van elkaar weten dat het mor gen weer maandag is. De weidevogel op- nen deelnemen. Het gaat hier om mensen die alcoholist zijn (geweest), geheelont- een I ben werkelijk, alles gedaan en gezien. Ka- medicijn moeten gebruiken, maar ook om kinderen die in het kerkgebouw aan de Prinses Beatrixlaan aan het avondmaal mogen deelnemen. In het maandblad "Het Blauwe Kruis" van de Nationale Christen Geheel onthouders Vereniging en van de Neder- loofsovertuiging dit meebrengt of op landse Christen Vrouwen C Al in het tweede nummer van de Goudse Klaroen werd er over Waddinxveen in het algemeen en burgemeester mr. A. G. Smallenbroek in het bijzonder geschre ven. Gedacht werd toen (in maart 1979) dat vriendjespolitiek op hoog niveau de zo brrodnodige Goudse woningbouw zou stoppen. Een paar citaten uit De Goudse Klaroen van toen: "De gelukkige in het woningbouw-spel lijkt burgemeester mr. A. G. Smallenbroek te worden. Nauwe lijks enkele maanden nadat hij het burge meesterschap van Waddinxveen had aan- In de week van 22 t/m 27 oktober zal er evenals voorgaande jaren een collecte ge houden worden voor de geestelijk gehan dicapten, moeilijk lerende of zwakzinnige medemensen. Steeds opnieuw dienen zich nieuwe moge lijkheden aan om geestelijk gehandicapten in onze samenleving te intregeren, en in onze samenleving thuis te brengen. Deze mogelijkheden bieden veel vreugde en uit komst aan deze gehandicapten en hun ou ders. Er is echter veel geld nodig om dit te kunnen realiseren. Een indrukwekkende lijst van doeleinden, welke uit de kollecte betaald worden, toont aan hoe belangrijk deze collecte. Mochten onder de lezers lessen) nog ent housiaste mensen zijn die voor dit doel willen collecteren, willen zij dan contact opnemen met J. E. E. Okkes-Schild, Chopinlaa'n 26, tel. 6078. Deze collecte gaat uit van 'f. Collecten Bureau Zwakzinnigenzorg Utrecht, giro 1122222. de Goudse politiek niet gemaakt door het Recreatieschap Reeu wt nn n„,„t wijkse Plassen, een samenwerkings ver band tussen Gouda, Waddinxveen en tij" in hel lati'n Crl^' Pe Goudse Reeuwijk. Met steun van de Provincie. Daar zit recreatiespecialist Borgman, die zoveel koolaspaden door zijn beleid doet. Borgman is van de PvdA, ex-wethouder van Gouda. Harms is PvdA, wethouder van Gouda. Borgman wil Harms helpen bouwen, heeft die PvdA eigenlijk iets te gen de Blauwe Reiger? Moeten we dat beest dus óók al inleveren om Gouda - dus Harms en Borgman - te helpen groeien?" Aldus opnieuw De Goudse Klaroen. Dat was het wel weer voor vandaag! Scouting Waddinxveen in J R 0 fl fl 0 lil Noord-lerland. Kranten in het roerige Be- HUI IUUII I Ifast hebben enthousiast over dit bezoek geschreven, voor de Wapitistam heeft dankzij deze reis de internationale ver- bondenheid. die mede één van de grond- J slagen van het scoutingspel vormt, duide- H lijk gevoeld. Wra Samenstelling: Bert J. Woudenberg Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 L J BW» M M a alkoholvrije avondmaalswijn te schenken. Toen ze weigerden heb ik verder geen moeite gedaan. Ik dronk wat anderen dronken. Dat wil zeggen alleen bij het A vondmaal. Overal anders weigerde ik alkoholhou- dende dranken. Tweemaal is het mij over komen dat men pertinent weigerde mij al koholvrij te geven, zelfs weigerde mij wa ter te geven, ik was geheelonthoudtser en tot mijn verwondering nam de bereidheid toefenen op het streekgebeuren? Laten uzelf, hebben wij wél nodig. Als geheelont- mij alkoholvrij te geven sterk toe. /-•- ■--- houders zijn we steeds zo druk bezig met Begin december 1978 drong het tot mij De toenmalige minister van Binnenlandse Zaken De Gaay Fortman (AR) haalde Smallenbroek naar het Gouwedorp. Ze zelf. durf niet meedrinken. Op 13 december kenden elkaar goed, want samen met zoon Toch zegt Jezus ook: "Ziet toe op u- 1978 schreef de kerkeraad dat ik besloten zelf..." had mijn beloften geen alkohol te gebrui- dat zei mijn huisarts ook tegen mij toen ken. te willen houden en dus voortaan de ik, aan het eind van mijn kunnen, bij hem wijn bij het Avondmaal te weigeren.Ziet kwam. "Doe eens wat uzelf wilt en vraag niet wat een ander wenst, eist, nodig doet, of wenst, of nodig heeft, ik heb het Smallenbroek heeft ervaring opgedaan in Óver het Wapiti-avontuur in Belfast kre gen we het volgende verslag: "Zowel de heen- als de terugreis, 31 uur reizen met de boot en de trein, was erg vermoeiend, maar ook interessant, omdat ze gedurende de trip 7 internationale con tacten gelegd hebben met andere scouts. Nog voordat ze op Belfast Central Station waren aangekomen, was hun bezoek al dig heeft, en de dronkaard. Wat kunnen weigeren, behalve in de kerk waar ik lid sterke mate wordt gecontroleerd door een aangekondigd via de radio nieuwsdienst. pwee weken geleden werd er in het kerk- we doen om de jeugd te bewaren en te be- van werd op grond van de belofte mij de fikse christelijke lobby. Tijdens hun verblijf, kamperend op het gebouw van de hervormde Immanuëlkerk- schermen, enz. onthouden. Opeens kon ik het niet meer. Ardnavally Scout Centre, hebben hun fo- gemeente voor de eerste maal druivensap Denken om anderen is Gode welgevallig Stond ik voor de keuze overal meedrinken geschonken tijdens het Heilig Avondmaal leven. Gij zult uw naaste liefhebben als u- of overal weigeren. Ziet toe op uzelf... Ik vormde Immanuëlkerkgemeente onders trepen en mogelijke kerkeraden van an dere kerken in onze gemeente op een idee kunnen brengen geven wij hier weer wat door deze geheelonthoudster op papier is hol Ik geloof niet dat iedereen, alsof het Deze week verschijnt in Gouda gezet: "Ziet toe op uzelf, waarschuwt Jezus in Lucas 21:34. dat uw hart nimmer be zwaard worde door roes en dronkenschap. Voor ons. geheelonthouders, is deze waar schuwing niet nodig. Wie het eerste glas absurd dat ik het niet kan en wil geloven. dende dranken in de zin van de Drank- en Horecawet (dat betekent met meer dan l'/f/o alcohol). Later veranderde ANS- VAR deze voorwaarde door toevoeging van "behalve wanneer zijn/haar/hun ge- p voor- Christen Vrouwen Geheel- schrift van zijnïhaar/hungeneesheer". Onthouders Unie troffen we juist over hett Voor mij biedt dit geen voordeel. Ik geloof uw zaak". Dat moet uzelf weten.... Met -1-„„U.....I. van frjj" /yjj ijel Avondmaal hartelijke groet. verkeerd is. Ik ben er van overtuigd dat bij Lammv Reiling - Nieuwe Pekela" het Pascha waar ieder (man. vrouw en In het begin van deze zomer,.zo hebben we bericht, heeft wethouder mevrouw L. M. Oosterbroek-Waagmeester (VVD), mede namens de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen een cheque overhandigd aan de leider van het land bouwproject in het Bovenvoltaanse Torna, Egbert Hoving. In het kort volgt hier een samenvatting van de door de Novib gezonden bedank brief. "Hierbij willen wij van harte bedan ken voor de gift, bestemd voor het Projekt Torna in Boven-Volta. Wij willen gaarne onze grote waardering uitspreken voor alle mensen die zich hebben ingezet en nog inzetten om de betrokkenheid van de Waddinxveense bevolking bij de bevolking van Torna concreet gestalte te geven. 'Die concreetheid is niet alleen tot uiting gekomen in de financiële bijdrage maar ook door allerlei voorlichtende activitei ten Wij hopen, dat dit ook in de toekomst zal leiden tot een blijvende grotere betrok kenheid van de Waddinxveense bevol king." Hoewel deze bedankbrief zeer wordt ge waardeerd. is de kerngroep van mening, dat er in de komende maanden de nodige activiteiten zullen moeten worden ontwik keld. om genoemde betrokkenheid op nieuw gestalte te geven. U hoort daar nog alles van. - Dat Jezus met zijn discipelen naar neder- jaargang verkerende de Goudse Klaroen, een veertiendaags blad dat wordt gemaakt door negen journalisten uit Gouda, die van mening zijn dat de Goudsche Courant en het dagblad van Rijn en Gouwe, al smede de twee huis-aan-huis-bladen Hol land Silhouet en Goudse Post te weinig kritisch te wepk gaan. De Goudse Klaroen, die in Goudse boe kenwinkels. sigarenwinkels en in buurt centra voor één gulden te koop is. beperkt Oranjeschool I Oranjelaan I kijkt z 'n zich tot commentaar op plaatselijke en re- trouwe viervoeter eens uit het portier- gionale zaken, geeft achtergronden en raam. Zou het misschien een beetje te pleegt, aldus redacteur Ton Oskam in het geofferd aan de verstedelijkte burger, lang duren? Kan het dier z'n baas zo journalistenvakblad De Journalist 'on- slecht missen? We weten het niet, maar derzoekende journalistiek", voorzover de kerij. terwijl zijn baas met schoolmelk op hartveroverend is zo 'n plaatje wel in deze beperkte vrije tijd van de medewerkers dat weg is naar de openbare Willem van warme oktoberdagen. toelaat. Behalve de negen journalisten werken o.a. de vorige voorlichter van de gemeente Gouda en een leraar maat schappijleer mee. Men begon met een startkapitaal van 2000 bakken, banken, verkeersborden, verbrede gulden, verkregen van vrienden, collega's, bruggen, parkeerterreinen en functionele middenstanders en zelfs van een paar --- ----- raadsleden, van de oplage van het eerste exemplaar 1500) verkocht men er rond 700. De overige werden met een verkla- o rend stencil uitgezet in bepaalde Goudse rige Klaroen vertelden we over de mensen van de PvdA (sectie Ruimtelijke Orde ning) die de naastgelegen Oostpolder in Een van hun motieven: de vogels die in 't Weegje huizen, pikken in die Oostpolder ochtenden per veertien dagen hun voedsel op. Hun wethouder, ene Harms, waagde het te betwijfelen of 't Weegje vanwege de toe- --1..- CC., nog wel inte ressant is als weidevogelgebied. M.a.w.: de Blauwe Reiger zou inmiddels wel voor Jn^K-^ RedactieadresHoutenstraat^ 11 te ken meer van voedsel in Oostpolder: Oost- dische vorm van een stichting. De abonne- heeft Ik heb een paar jaar nodig gehad driemaal beloofd en verklaard en ik heb om dit te leren.besloten mij geheel te onthouden van alko- Omdat de Baptistengemeente te Nieuw hol. Gisteren 28-2-'79 besloot de ge- Weerdinge dit als eis stelde, heb ik bij meente mij voortaan alkoholvrij te geven. worden buitengesloten. De kerkeraad van mijn doop beloofd mij te onthouden van Ik hen daar blij om. Het gaat niet om wat de hervormde Immanuëlkerk had name- alkohol. ire drinken maar om het teken van deel North Down, waar we op de thee geweest lijk te horen gekregen dar er ook in Wad- T f' 2"''“ dinxveen mensen zijn die vanwege de alco- ik het opnieuw. Toen ik mijn auto bij dinxveense burgemeester mr.^A. G. Smal- hol in de wijn niet aan het avondmaal kun- ANSVAR verzekerde verklaarde ik gehee- i. >._j lonthoudster te zijn. Uitdrukkelijk stond men zonder strijd en moeite. Jezus stierf was hun parool. Met de nu geopenbaarde vermeld dat dit betekende dat ik nimnier ook voor hem en haar die met dit pro- bepaald soort gebruik maakte om welke reden en in bleem moeten leven. Wij die sterk zijn, welke hoeveelheid ook van alkoholhou- schreef Paulus, moeten zo handelen dat de zwakken ook meekomen. Maar hoofdzaak meester geen windeieren leggen, want die voor mij is dat nu luister naar Jezusraad, wordt betaald naar het inwonertal. "Ziet toe op uzelf Het zou kunnen zijn Aldus De Goudse Klaroen. dat ive bezig zijn met wat anderen willen. dat mé* onszelf vergaten. En dat is ook zonde. Daarom eindig ik met de opmer king "Wat u hebt beloofd en wat u doet, is aspect avondmaalswijn en geheelonthou- dat gebruik ding een stuk van LAMMY Reling uit Nieuwe Pekela. Omdat haar woorden het besluit van de kerkeraad van de her- kinderen) 4 of 5 bekers dronk, geen wijn zoals wij gebruiken bij het Avondmaal ge schonken werd, men dronk druivensap, water of wijn met véél wateraangelengd. maar zeker geen wijn met 12 a 14% alko- carnaval was, half beschonken rondliep. wijken. Men laat nu 1000 exemplaren per keer drukken. Er zijn in totaal 18 ver kooppunten 600 tot 750 exemplaren), het Schieland tot natuurgebied willen maken, aantal postabonnementen was in juli tot 118 gestegen en de makers van de krant staan twee bij het station van Gouda om de Klaroen te verkopen. Op het drukken na zetten de medewerkers nemende recreatieve druk, de krant zelf in elkaar. De eindredactie bestaat uit Peter van Eijkelenburg en Ton Oskam, de vormgeving berust bij Hans de Be recreant zijn gevlucht. Dus, niks oppik- Gouda. De Goudse Klaroen heeft de juri- polder niet zo waardevol meer. Oostpol- -- --- - - (jer jn mar^t voor jnc[ustrie en/of wo- mentenadministratie is gevestigd Hoge ningbouw. 't Weegje werd recreatief aantrekkelijker Ziet toe op uzelf, zegt Jezus. Ik heb in 38 jaar meer dan 400 maal Avondmaal ge vierd. Iln ons land elka maand, in Su riname elke zondag.Ik heb alkoholvrije avondmaalswijn gedronken, en wijn met water aangelengd en wijn gemaakt van geschonken in al die jaren. Slechts nadat eerder de bevolking zich duidelijk éénmaal heb ik een kerkeraad gevraagd had uitgesproken voor bouwen voor eigen behoefte - is voor ingewijden niet vreemd. Kennelijk is Bert uit op wraak op buurge meente Gouda, die weigerde de woning bouw te verplaatsen naar de Wad dinxveense polder. Het Goudse gemeente bestuur wilde liëver uitbreiden naar oost en west. Smallenbroek davert door, ten koste van Gouda en van het Groene Hart. Hoe kan een dergelijk man zo 'n grote invloed uit- we enkele feiten op een rijtje zetten. Waarna zullen kunnen constateren, dat zowel toezien op anderen. Wat de alkoholist no- door hoe vreemd het was overal alkohol te regionaal als landelijk de woningbouw in dig heeft, en de dronkaard. Wat kunnen weigeren, behalve in de kerk waar ik lid we doen om de jeugd te bewaren en te be schermen. enz. Denken om anderen is Gode welgevallig Tijdens hun verblijf, kamperend op het gebouw van de hervormde Immanuëlkerk- to's van verschillende activiteiten in zeven kranten gestaan. Via de BBC-radio en Downtown-radio zijn ze vier maal, life, in de uitzending geweest. De belangrijkste reden voor deze konin- dat het gebruik van wijn°hierbij geen klijke ontvangst was. dat er sinds het be- strikte voorwaarde is. druivensap voor ie- gin van de godsdienstoorlog aldaar geen dereen wat gemakkelijker drinkt dan wijn Nederlandse scoutinggroep meer in het en het avondmaal een gedachtenismaaltijd land op kamp is geweest. Alhoewel het een js waaraan een ieder zou moeten kunnen bijzonder schoon land is. zijn de touristen deelnemen. Volgens ds. Hulst is het liefdeloos het avondmaal zo te vieren dat sommigen

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 25