Lezers schrijven Gerestaureerde Brugkerk 12 december in gebruik Opknapbeurt gaat 2,6 miljoen kosten MOET BRUGKERK EEN NIEUWE NAAM KRIJGEN? Hoofdaannemer St. Jozef school was S. J. van Vliet Naar aanleiding van het verslag van de 50-jarige St. Jozefschool in het Week- blad voor Waddinxveen wil ik u attent Kooyman hoopt dat een belangrijk deel maken op een onjuistheid die daarin Geestelijke verzorging in het Bleulandziekenhuis (2) Van Beynum BV Geestelijke verzorging in het Bleulandziekenhuis (3) ter neemt de Centrale Hervormde Ge- X 7 X Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxveen. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. a De Brugkerk straks in volle glorie. (Foto: Archief Weekblad voor dit moment is dit alleen van de geheel l van de heer G. van Ringelenstein is nog WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 J Waddinxveen HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! raad. Beiden behoren tot het CDA, en gaan uit van een beginsel- en partijpro- evangeliserend behoort te zijn. En hoe wel de heer Binee, in zijn kwaliteit van CDA-gemeenteraadslid (Gouda) deze toor. Dat recent onderzoek (Bureau Lagendijk) oplevert dat 44% van de Ne derlanders buitenkerkelijk is, mag niet hiervan in de komende dagen beschik baar zal komen. Hij herinnert eraan dat bij de aanvang van de opknapbeurt van de Brugkerk er nog vier ton ingezameld moest worden, met de nieuwe actie zal dit bedrag opnieuw behoorlijk kunhen dalen. Het AAC voert al sinds 1965 ac tie voor bouw, verbouw en restauratie van de drie eigen kerken. PIJPORGEL Wanneer op woensdagavond 12 de cember de gerestaureerde Brugkerk opnieuw in gebruik zal worden geno men, betekent dit nog niet dat alle werkzaamheden achter de rug zijn. Overblijven namelijk nog de opknap beurt van het pijporgel en het ge bouwtje Het Anker achter het Gods huis. Het is niet mogelijk gebleken de werkzaamheden die hiervoor nodig zijn gelijktijdig met de restauratie uitge voerd te krijgen. Wat wel gereed komt niet genoemd worden pijnlijk. Zeil' ben ik 45 jaar in dienst van Stuurman ge weest heb vele werken met van Vliet als aannemer gemaakt in zeer prettige ver- Immers ook dominees en pastoors vlie gen in en uit, om in onze beeldspraak van de bijenkorf te blijven. Snapt u nu nog waarom er onlangs twee uur in de Goudse gemeenteraad gedi scussieerd is over de geestelijke verzor ging in het Bleulandziekenhuis, nadat een vertegenwoordiger van de Goudse raad, drs. W. Hommels, zijn bestuurs functie van het ziekenhuis neergelegd t om over een onderwerp, waarmee je zelf bezig bent, de gedachte van een ander te verne men. Zo lees ik nu van de heer C. Dijk shoorn, dat ’’Mohammedaanse” gee- hun auto voortaan bij het gemeentehuis stelijken in het ziekenhuis terecht kun- of op de Beukenhof te parkeren. i Waarschijnlijk voel ik een en ander wal dat deze als vierklassige school werd scherper aan, omdat aannemers vroe- gebouwd door Rehorst B.V. naar een ontwerp enz. Dit is niet goed. Hoof- ger veel scherper tegenover elkaar stonden dan nu. daannemer was S. J. van VÏiet, timmer- Dat Van Vliet niet genoemd wordt doet man/aannemer uit de Burgemeester mij leed. Trooststraat. Zelf maakte ik als "dagelijks opzich- naar het algemeen bestuur van het zie kenhuis toe te zenden. Patiënten hebben niet altijd een vrije keuze om te worden opgenomen in de protestants-christelijke of de "alge mene” vleugel, al suggereert Dijk- dienst geestelijke verzorging als geheel shoorn dit. Voor de benadering van de wordt uitgebreid ONGELOOFWAARDIG De argumenten van Deetman en Dijk shoorn staan haaks op de gedachten verwoord in de rapporten van de onaf hankelijke Nationale Ziekenhuisraad vernieuwde toren bekend. Zoals be kend wordt de restauratie voor 90 pro cent gesubsidieerd door rijk, provincie en gemeente. Dat de heringebruikname van de Brug kerk pas tegen de Kerstdagen zal kun nen gebeuren is mede het gevolg van een aantal tegenvallers, die tijdens het restauratiewerk moesten worden ge- icasseerd. Naast het feit dat de gehele toren moest worden vernieuwd, gooide ook de strenge en langdurige winter no gal wat roet in het eten. Over de restau ratie van de Brugkerk, waarvan de Centrale Hervormde Gemeente zich begint af te vragen of er een nieuwe naam voor moet worden bedacht, wer den in april 1975 de eerste besprekin gen gevoerd. De aanbesteding van het miljoenenkarwij was op 24 oktober 1977. Het karwei wordt geklaard door het aannemingsbedrijf Woudenberg BV uit Ameide. vensbeschouwelijke relatie tussen raad sman en patiënt essentieel. De geestelijke verzorging dient der halve veelvormig te zijn; temeer omdat iedere patiënt (in de bedprijs) voor zijn geestelijke verzorging betaalt. Gebleken is dat in het beleid van het al gemeen bestuur van het ziekenhuis man een genoegen te doen. Bleuland de derde opvatting van de Nationale Ziekenhuisraad niet tot uit- J. VAN DER WAL, drukking komt. Heremalerhof, Hartnelen. In de discussie hierover in de Goudse toén niet in de CDA-kraam), moeten we aannemen dat hij niet van mening veranderd is. De heren denken in evan geliserende doelstellingen, maar ver sluieren dit met een veelheid van woor den of verschansen zich achter zoge naamde objectieve argumenten, wan neer dit in hun kraam te pas komt. Ook de heer Dijkshoorn rekenen wij tot dezen. Want toen, na de installatie van de huidige Waddinxveense ge meenteraad door de SGP/HKV/GPV het voorstel werd ingediend om het ambtsgebed in te voeren, was het uitge rekend de heer Dijkshoorn die daar mee instemde. Het ondemocratische voorstel werd afgewezen (omdat ook 4 CDA-ers tegen waren), maar het illus treert vooral duidelijk hoe de heer Dijkshoorn in principekwesties denkt. Geplaatst voor de keuze van het ambts gebed, was hij niet in staat rekening te houden met de niet-godsdienstige raad sleden. Dat hij nü - als bestuurslid van het Bleulandziekenhuis - beweert dat bij het samenstelien van de dienst Gee stelijke Verzorging om objectieve rede nen gekozen is en gekozen zal worden voor mensen die ”een klinisch- pastorale training" hebben gehad, is volstrekt ongeloofwaardig!! KLACHTEN VAN PATIËNTEN Tijdens de Goudse raadszitting speelde een brief van een oud-patiënte een ze kere rol, omdat hierin een klacht geuit was over een ervaring uit 1971een jaar waarin nog niet van een Dienst Geeste lijke Verzorging sprake was, maar wel van een evangeliserende dominee. He laas is het zo dat het Humanistisch Ver bond meerdere klachten heeft van soortgelijke aard van recente datum van mensen, die er nog niet aan toe zijn kenhuisraacL als zijn mening uit: 'dat in om hun klachten op papier te zetten en de dienst geestelijke verzorging van het ziekenhuis plaats gecreëerd dient te wor den voor de niet-godsdienstige verzorging op het moment dat de huidige personele samenstelling van de dienst geestelijke verzorging wijziging ondergaat, of dat de voorkomt. In het stukje ’’Jozefschool houdingen, kostte toen halve ton" wordt vermeld v’ Beleefd zou ik u willen verzoeken een kleine correctie in uw Weekblad te kalen. Aannemers waren toen de heren plaatsen. Voornamelijk om die oude Strien en Van Baren te Lopik, beide o- verleden. Vooral voor Van Vliet die het wat zijn lichamelijk welzijn moeilijk heeft is het is het kerkplein, een plek volop in het Het is altijd interessant groen waar voortaan alleen maar tien vaste parkeerplaatsen zullen komen voor gehandicapten en gasten. De kerkgangers zullen worden verzocht WADDINXVEEN - De hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost zal op woensdag 12 december weer in gebruik worden genomen. Er is dan een einde gekomen aan een grondige restauratie van het uit 1837 stam mende Godshuis van twee jaar. De Brugkerk ging voor de groot scheepse restauratie, die vervolgens voorlopige berekening 2,6 miljoen gulden gaat kosten, dicht op 12 december 1977. Vanaf die tijd "kerkt” de wijkgemeente Oost van de Centrale Hervormde Gemeente in de her vormde Bethelkerk aan de Bilderdijklaan. De heropeningsdatum van de Brugkerk druk in gesprek met de dienst Monu- wordt eind deze week bekend gemaakt mentenzorg van het ministerie van Cul- in de speciale Kerkbouwbode, een bij lage van het Hervormd Kerkblad die de ik niet voor enige afdelingen opteren en is het gesprek met de opnamezuster achteraf moeilijk te reconstrueren. In ieder geval is zij ook maar een mens. Dat had in augustus 1979 tot gevolg, dat de ziekenhuispredikant ongevraagd Als goed katholiek man (mag ik in dit verband wel zeggen) was dit op zijn ter" in dienst van archt.P. D. Stuurman plaats geweest. de gehele bouw mee. Vele jaren later deed ik dat ook bij de bouw van de 2 lo- aan mijn bed verscheen om daar het werk van de opnamezuster, hetzij te doen, hetzij over te doen. Of ik tot een kerk behoorde? "Ja, tot de Oud- Katholieke". Of ik prijs stelde op be zoek? "Pastoor Smit is al ingelicht”. Dat was hij wel, te verstaan door mijn particuliere vrienden en niet door het ziekenhuis. Nu is mijn geheugen niet feilloos, maar ik werd onweerstaanbaar herinnerd aan een soortgelijk tafereel in mei 1977, tot en met de ietwat naiëve verwondering van de ziekenhuispredi kant over het feit, dat deze pastoor de zelfde familienaam bleek te dragen als mijn persoon. (In feite is dat niets ver wonderlijks: die naam komt onder Oud-Katholieken voor; trouwens ook onder niet-Oud-Katholieken). Twee toevallige slordigheden bij de opname? Best mogelijk. De schoonmaakploeg komt voor een groot deel uit Servië. Is er ooit onder zocht, of er behoefte bestaat aan een Oosters-orthodoxe geestelijke? J. H. SMIT Elzenhorst 15. Het Bleulandziekenhuis gelijkt dus, als we de heer Dijkshoorn mogen geloven, op een bijenkorf voor geestelijke raad slieden. Het is allemaal zo voortreffe lijk geregeld, dat de argeloze lezer zich zou gaan afvragen of de aparte pastorale-dienst, bestaande uit een dominee en een pastoor, die er nu is, niet zou kunnen worden opgeheven. tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk (CRM) opdat ook over dit be- financiële actie van het Algemeen Acti- drag subsidie zal worden verstrekt. Op verings Comité (AAC) van komende week begeleidt. Deze campagne, die komende vrijdag begint met het uitde len van brieven en enveloppen aan de hervormde lidmaten en de daarop vol gende dinsdag eindigt met het wéér op halen daarvan, bracht vorig jaar 120.000,—op. Om de eigen restauratiebijdrage te kunnen voldoen zal hervormd Wad dinxveen nog ƒ280.000,op tafel moeten leggen. AAC-voorzitter H. C. WADDINXVEEN/GOUDA In het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Bedrijven voor Gouda en omstreken is nieuw ingeschreven Automobielbedrijf van Beynum Wad dinxveen BV. Omschrijving bedrijf: garage- en automobielbedrijf enz. Maatschappelijk kapitaal: [00.000,waarvan geplaatst/gestort 50.000,Directie: A. van Beynum, Gouda. Hoofd administratie: H. B. van Hofwegen te Vlaardingen. In de discussie hierover in de Goudse raad werd door drs. Deetman (CDA) beweerd, dat de dominee en de pastoor in staat zijn elke patiënt te begelei den vanuit diens levensbeschouwing. Daarom was - en is - er aan een niet- godsdienstige geestelijk raadsman - ge zien vanuit de geestelijke dienstverle ning - geen behoefte. Hij meende te moeten vrezen dat, wanneer de ge meenteraad van Gouda in meerderheid zou aandringen bij uitbreiding van de Dienst Geestelijke Verzorging, om een niet-godsdienstige raadsman te benoe men, dit de protestants-christelijke be stuurders ernstig zou schokken en de samenwerking - en dus het voortbe staan van het Bleulandziekenhuis - ge vaar zou lopen. (Om over chantage te spreken Hommels bewees dat de meerderheid van het algemeen bestuur van het zie kenhuis Bleuland steeds (jarenlang!) nadrukkelijk tegen een niet- godsdienstige raadsman is geweest. (Men leze daarvoor het raadsverslag van de Goudse raad). Namens de PvdA, VVD en D’66 werd hierna een motie ingediend, die aangenomen werd met de stemmen van het CDA en SGP tegen. Hierin sprak de meerderheid van de Goudse raad zich, gelet o.a. op de opvattingen van de Nationale Zie- dienst geestelijke verzorging, die in be ide vleugels met hetzelfde team werkt, blijkt het overigens geen verschil te ma ken in welke vleugel men ligt. Het Humanistisch Verbond wil - door middel van een humanistische raadsman/vrouwe- deel uitmaken van en de motie van de Goudse gemeente- de Dienst Geestelijke Verzorging Bleu- landziekenhuis. Het heeft daartoe op geleide raadslieden, maar het wil niet gramma (alsmede van een praktische op de meest ongelegen momenten op had? Begrijpt u nog waarom in de Pro- politiek) waarin van een niet- geroepen worden om - tijdens bezoeku- vinciale Staten van Zuid-Holland vra- gen zijn gesteld hierover en dat het zelfde in de Tweede Kamer zal geschie den? Als ut moet dit alles volledig onbegrijpelijk zijn! NATIONALE ZIEKENHUISRAAD Sinds 1966 wordt er in Nederland gedi scussieerd over een g dienst geestelijke verzorging in zieken huizen, hetgeen geleid heeft tot een drietal rapporten van de Nationale Zie kenhuisraad. De belangrijkste conclu sies waren: Er dient in elk ziekenhuis een Dienst Geestelijke Verzorging te zijn. Bij de geestelijke verzorging is de le- niets beledigends mee bedoeld wordt, ze dan: "Het woord "Mohammadaan” is onjuist, het juiste woord is "moslim”. 11 --'-1 een ver keerde afdeling gelegen, althans in 1979 en 1977. Er is aan mijn zeer open bare persoon niets protestants- stuk en acht wandsierkronen\oor'de christelijks.Alleen, telkens als ik opge- verlichting zullen zorgen, dat het doop- nomen word, is mijn bewustzijn in vrij hek weer in ere is hersteld, dat de loop- aanzienlijke mate kwijt en daardoor kan paden ruimer zijn geworden, dat kerk banken beter zitten en dat de banken in het middenschip hebben plaats ge maakt voor stoelen. EERSTE STEEN Voor de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost werd onder leiding van meente een gerestaureerd Godshuis in De heer L. C. Dijkshoorn, lid van het gebruik, waarvan de opknapbeurt algemeen bestuur van het Goudse zie- ƒ800.000,meer gaat kosten dan kenhuis Bleuland (namens het mocht worden verwacht. protestants-christeiijk Diaconessenhuis De kerkvoogdij onder voorzitterschap "De Wijk”) en lid van de Wad- van de heer G. van Ringelenstein is nog dinxveense gemeenteraad voor het CDA, is zo vriendelijk geweest de le zers van het Weekblad voor Wad dinxveen te schrijven, dat het Humani stisch Verbond kletst wanneer het be weert dat er geen vrije keuze is in de geestelijke verzorging in het Bleuland- ziekenhuis. Hij schrijft: "Wekelijks lopen tientallen predikanten, pastoors, voorgangers, Mohammedaanse geeste lijken en Humanistische raadslieden in en uit”; bovendien mag iedereen op be zoek komen, arts en maatschappelijk werker incluis. waarin van een christelijke identiteit respecterende en ren - op te treden. Het Humanistisch stimulerende weizijnspoiitiek geen Verbond is de enige organisatie, die sprake is. Zij beweren o.a. in beginsel raadslieden voor buitenkerkelijken op- de heer” Dijkshoorn 'gelooft, dat de christen-pastor, geconfronteerd leidt. j- met een niet-godsdienstige patiënt, die Onderzoek heeft aangetoond dat deze bijv, actieve euthenasie wil, bereid én raadslieden dichter bij de buitenkerke- in staat is deze te begeleiden volgens de lijken staan dan de evangeliserende pas- niet-godsdienstige ethiek van de pa tiënt. geïntegre*erde Terwijl nog onlangs de voorzitter van het bovengenoemde Diaconessenhuis, worden genegeerd. Democratie bete- de heer P. Binee, ons, op een desbetref- kent ook keuzevrijheid in geestelijke fende vraag, telefonisch antwoordde, begeleiding. En deze is in het team gee- dat de taak van de pastor per saldo stelijke verzorging niet ingebouwd. WERKGROEP HUMANISTISCH VERBOND WADDINXVEEN opvatting niet herhaalde (het paste p.a. Jan Campertlaan 24. nen. Dat zullen ze niet zo prettig vin- In de gerestaureerde Brugkerk zijn 832 den: het juiste woord is "Islamitisch", vaste zitplaatsen. Tot voor kort waren Maar als ze wat langer in Nederland dat er nog 1140, welk aantal met het zijn, weten ze wel, dat Nederlanders die bijzetten van extra stoelen overigens in fout maken uit onwetendheid en dat er zeer bijzondere gevallen opnieuw valt t te halen. Wat opvalt in het kerkgebouw Vriendelijk en terloops corrigeren aan de Kerkweg-Oost is dat van de ga- A“~' "'A~‘-1 - lerijen twee rijen is afgehaald, dat het van binnen ruimer is geworden omdat Misschien heb ik ook wel op ook op de begane grond twee vaste banken zijn verdwenen, dat er weer drie grote kronen van 100 kilogram per

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 13