de Staringlaan is hypermodern ^WITTEPRUZENHAL Nieuwe Eminent meubelfabriek aan EMTNENT-FABRIEK HEEFT BEBOUWDE OPPERVLAKTE ALTIJD VERS! Investering van 18 miljoen voor 20.000 or gelmantels per jaar I Basis Eminent- orgelfabriek kleine winkel in Bodegraven WADDINXVEEN De fabriek van electronische orgels B V Eminent is zes en vijftig jaar gele den maar heel bescheiden begonnen toen Jacob Vreeken (1899-1976) in een klein huisje aan de weg van Bo degraven naar Zwammerdam een winkeltje in orgels en piano 's begon. Bovendien verkocht hij violen, har pen. citers, mandolines, klarinetten, mondharmonika’s en bladmuziek. Bijna alles in consignatie want geld had hij niet. De financiële basis van zijn winkeltje was dan ook uiterst smal. Die bestond voornamelijk uit het geven van orgellessen voor drie kwartjes per uur. Zijn leerlingen woonden tot vijftien kilometer in de omtrek. Hij bezocht die per fiets. VAN 12.000 nu EMINENT WADDINXVEEN WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 "T EMINENT GRAND THEATRE i i V nd; schip i logisch en het bespaart bovendien honderdduizenden guldens per jaar. door deHilversumse architect W. M. Weerkamp. rte- or- ije: gels verhuisde van Bodegraven naar Waddinxveen. De gemeente Wad- dinxveen wilde op den duur meer ruim te voor de woningbouw. Daarom werd Eminent verzocht de fabrieken te ver plaatsen. Eind '77 werd begonnen met i j <-. i een terrein van 38.000 vierkante meter. Daar is nu een prachtig, modern complex voltooid. Het is ontworpen De nieuwe, hypermoderne fabriek voor orgelmeubels (20.000 per jaar) i zeer geavanceerd. De produktie geschiedt met behulp van tf van Eminent in Waddinxveen is techno- de nieuwste automatische machines. ALLES-KUNNER STRAAT De meest geavanceerde machines op het gebied van de houtbewerking heb ben hier een plaats gevonden. Het plaatmateriaal wordt eerst snel tweezij dig van fineer voorzien (in 45 secon den) waarna de platen terechtkomen in een volautomatische machinestraat. Vier van de nieuwste houtbewerking- smachines staan hier in lijn en vormen de zogenaamde "alles-kunner straat”. Daarin wordt het plaatmateriaal achte reenvolgens gezaagd, gefreesd, voor zien van kantfineer, weer gefreesd en geschuurd. Vervolgens gaan de houten delen naar de lakstraat waarin de kleurbeitsen en Jacob Vreeken had een merkwaar dige eigenschap. Hij geloofde on voorwaardelijk in de kracht van de reclame. En al moest hij met kwar tjes en guldens bij elkaar krijgen, de helft van wat hij verdiende be steedde hij aan advertenties. Na een jaar of vijf waren die resultaten al merkbaar. Hij kon een groter pand betrekken in het centrum en na nog eens vijf jaar kon hij zelfstandig gaan hande len. In de jaren dertig begon hij zelfs met de import van harmo niums. In de oorlog ging alles bergafwaarts en in 1945 was er niets meer over. Maar onverdroten werd opnieuw be gonnen. In 1969 werd in eigen be heer een soort semi-elektronisch harmonium gemaakt, een instru ment met één klavier dat de naam Orgaline kreeg. Tevens werden uit Duitsland en de Verenigde Staten elektronische orgels geïmporteerd. EIGEN ORGEL Maar twintig jaar geleden was het zover: de serieuze ontwikkeling van een eigen orgel in een ruime werk plaats. In 1961 kwam het eerste Eminent orgel in produktie en het was van de eerste dag af een succes. Na 1965 werden ook Solina orgels gebouwd. Daar ook de export flink toenam moest er een nieuwe fabriek komen. In 1967 was die voltooid maar moest in 1969 al weer uitge breid worden. Toen werd ook me teen omgezien naar een flinke ruimte voor het vervaardigen van de houten orgelmeubels. Dat werd ver wezenlijkt door de overneming van Kempkes Meubelfabrieken in Wad dinxveen. In 1970 volgde weer een uitbreiding in Bodegraven en het jaar daarop, men was toen tien jaar bezig bleek de weekproduktie pre cies even groot als die van een heel jaar in 1961. Intussen zijn de ontwikkelingen ver der gegaan. Vooral op technisch en electronisch gebied zijn de Eminent en Solina orgels toonaangevend en over de gehele wereld bekend. Er staat nu een moderne elektronische orgelfabriek in Bodegraven en een geheel nieuwe fabriek voor orgel meubels in Waddinxveen. Maar de groei gaat gestaag voort. WADDINXVEEN De maandagmiddag door burgemeester mr. A. G. Smal- lenbroek te openen nieuwe fabriek van BV Eminent aan de Staringlaan beslaat een bebouwde oppervlakte van 12.000 vierkante meter. Het is een der grootste en meest geavanceerde houtverwerkende bedrijven in Nederland. Er worden 20.000 orgelmeubels per jaar vervaardigd. De beide eigenlijke produktiehallen zijn elk 30 meter breed en hebben een lengte van 200 meter. Architect W. M. Weerkamp (59) uit Hilversum koos voor vloeren van voorgespannen béton waardoor de overspanningen vrij ruim kon den zijn. De hoofdconstructie bestaat uit stalen kokerprofielen. Voor wanden en daken werden dubbele stalen platen gebruikt, geïsoleerd door middel van zes centimeter poly-urethaan schuim. Puien, ramen en deuren zijn van aluminium. Waar nodig is er een beschermlaag van polyvinylchloride toegepast. De bouw die in 1977 is begonnen is volgens het opgestelde tijdschema voltooid. De betonbouw werd uitgevoerd door A. P. S. Bouwassociatie BV uit Nieuwe- gein, wanden en daken werden geleverd en gemonteerd door Bijlbouw BV’uit Alblasserdam en de puien door de Dordtse Glashandel BV uit Dordrecht. f-fl effecten, modulators op alle register- groepen, onder andere tremolo en cho rus, Wah-wow effecten, percussions, knee-lever functies en zo maar voort. de diverse laklagen volautomatisch worden aangebracht. In deze lijn bevin den zich diverse hetelucht droogtun- nels en koelinstallaties. Uit de zo ont stane halffabrikaten worden op vier naast elkaar gelegen montagelijnen per type en serie de orgelmeubelen, ban ken en hulpstukken opgebouwd. Na eindcontrole gaan de meubels naar de expeditie die zorgt draagt voor het transport naar Bodegraven. Hier wor den de elektronische orgel onder de merken Eminent, Solina en Omegan af gebouwd. Voor het totale proces wordt in Waddinxveen per jaar verwerkt: 10.000 liter lak, 22.000 kubieke meter plaatmateriaal en massief hout (eiken, noten, essen etc.) en 13.000 vierkante meter fineer. TWEEZIJDIGE ENERGIEBESPARING Het Eminent-bedrijf in Waddinxveen staat model als voorbeeld van tweezij dige energiebesparing door middel van warmtekrachtkoppeling en warmtete- rugwinning. Het complex is niet aange sloten op het openbare electriciteitsnet maar beschikt over een eigen energie centrale. Vier diesel-electrische agraga- ten (Deutz scheepsmotoren) waarvan een als reserve zorgen voor de stroom voorziening. Elk kan een vermogen le veren van 291 kW/h. Er is nog een vijfde hulpagregaat met een capaciteit van 40 kW'/h onder andere voor nacht- verlichting en klimaatbeheersing. Van deze agregaten wordt alle warmte van uitlaatgassen en opgewarmd koel water, die normaal naar buiten wordt afgevoerd, verzameld en weer benut o.a. voor het centrale verwarmingsnet en verwarming van machines. Het is dus uiterst milieuvriendelijk. Een an dere belangrijke energiebesparing is de nieuwe afvalmotverbranding. Alle hout- en vezelspaanders worden via een buizenstelsel naar een centraal punt gezogen, verpulverd en gefilterd waarna het fijne stof, de zogenaamde mot, overblijft. Die wordt als brandstof gebruikt in een aparte verwarmingske tel met een capaciteit van I miljoen kcal. Met deze motverbranding kan, behalve in een vorstperiode, het gehele bedrijf worden verwarmd. Meestal blijft dan nog voldoende over voor de verwar ming van de machines. De totale ener giebesparing beloopt zo’n 40 procent. De volledige warmtebenutting levert Eminent een jaarlijkse kostenbesparing op van 275.000,(prijspeil I juli 1979) ten opzichte van een aansluiting op het openbare electriciteitsnet. Bij de opening van de fabriek in Wad dinxveen volgende week maandag wordt het nieuwste orgel, de Eminent 2500 Grand Theatre, geintroduceerd. De verkoopprijs van dit vlaggeschip zal circa ,f 19.995,zijn. Boven- en on- dermanuaal hebben 5 oktaven (dus 2 x 61 toetsen), alle voetmaten met regel bare sustain, de begeleidingsautomaat, de Rith-o-matic, nu ook met een "one finger system". Dit instrument, zowel voor de amateur als voor de professio nele organist, heeft een aantal onge kende mogelijkheden zoals 16 Tibia drawbars, 36 registers waaronder 11 so- loregisters, 7 registers Percussion su stain, 14 traditionele klassieke regi sters, String Ensemble op boven- en on- dermanuaal en pedaal, arpeggio- WADDINXVEEN Aan de Staringlaan heeft de fabriek van electroni sche orgels BV Eminent één van de grootste en modernste meubelfa brieken van ons land gebouwd. Na een investering van f 18 miljoen worden er de houten meubels voor zo’n 20.000 elektronische orgels per jaar vervaardigd. Er is al rekening gehouden met een forse uitbreiding van het bedrijfspand dat komende maandag door burgemeester mr. A. G. Smallenbroek officieel zal worden geopend. "De produktie kan zo nodig verdubbeld worden. Dat is in de jaren tachtig wellicht nodig”, al dus directeur C. Vreeken (54). BV Eminent heeft een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. In ruim twintig jaar is men er in geslaagd een van de grootste en modernste onderne mingen op het gebied van elektroni sche orgels in Europa te worden met ei gen verkooporganisaties in Nederland, de nieuwbouw aan^de Staringlaan op Belgié, West-Duitsland, Zwitserland, Engeland, Verenigde Staten en Ca nada. Eminent-orgels vinden hun weg naar meer dan honderd landen in de wereld. Bij Eminent werken nu ruim 500 men sen (zo’n 400 in Bodegraven, 100 in Waddinxveen) en nog eens 350 bij di verse sociale werkplaatsen waar be paalde onderdelen worden gemaakt. De fabriek in Bodegraven beslaat een bebouwd oppervlak van 20.000 vier kante meter, de nieuwbouw in Wad dinxveen 12.000 vierkante meter. LEIDENDE POSITIE Op elektronisch gebied neemt Eminent een leidende positie in, vooral dank zij de grote, eigen researchafdeling waar technici voortdurend werken aan de nieuwste ontwikkelingen waarbij de meest geavanceerde technieken wor den toegepast. Veel Eminent patenten hebben tot de wereldvermaardheid bij gedragen. Vroeger vond de produktie van de elek tronische onderdelen en van de meube len plaats in Bodegraven. Maar in 1969 werd de ruimte onvoldoende. Daarom werd in Waddinxveen de meubelfa briek van Kempkes gekocht die daar op twee plaatsen was gevestigd. De produktie van de meubels voor de or- De zojuist geïntroduceerde Eminent 2500 is het vlagge- In de nieuwe, hypermoderne fabriek van Eminent in van de beroemde reeks elektronische orgels. Het Waddinxveen worden 20.000 orgelmeubels per jaar ver- bevat de modernste muzikale mogelijkheden en is zowel vaardigd. Uniek is de eigen energiecentrale waarin prak- voor de amateur als de beroepsorganist een enorme tisch alle vrijgekomen afvalwarmte wordt opgevangen en aanwinst. De verkoopprijs zal waarschijnlijk f 19.995,hergebruikt, het is een zeer milieuvriendelijke oplossing zijn. 1

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 3