Gemeente weet niet waarom hier agressieve jeugd is RUIM VIJF MILLE VOOR WELFAREWERK PALESTIJNEN-FILM OP OPEN HUIS VAN PVDA UW WINSTWINKEL! 45jaar Plattelands- Zwervende jongeren Antwoord op die vraag moeilijk te geven Termijn verlengd subsidieregeling detailhandel ’79 vrouwen Mevrouw H. J. van Drimmelen op de door haar geopende verkooptentoon- ffiiWPRUZENHAL WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 Mevrouw H. J. van Drimmelen op de door haar geopende verkooptentoon stelling van het Welfarewerk Waddinxveen. (Foto: Weekblad voor Wad- dinxveen/Sjaak Noteboom) Het vrijwillige Welfare werk van het Nederlandse Rode Kruis heeft tot doei om deelnemers door middel van hand- vaardigheidstechnieken en andere vor men van vrijetijdsbesteding te helpen tot een bevredigende zelfverwerkelij king te komen, ondanks beperkende li chamelijke, geestelijke of sociale om standigheden. Dit wil zeggen: De welfare-activiteit moet zijn aangepast aan de eigenschappen, behoeften en mogelijkheden van de deelnemer. Dc activiteit moet door de deelnemer als zinvol worden ervaren. De activiteit moet worden verricht in een stimule rende sfeer. De activiteit moet worden gezocht vanuit het contact met de deel nemer en de activiteit moet gericht zijn op het algeheel welzijn van de deelnemer. WADDINXVEEN - Vanavond (woens dag 24 oktober) wordt in het Gerefor meerd Verenigingsgebouw Het Tref punt het 45-jarig jubileum gevierd van de afdeling Waddinxveen van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen. Deze avond, die uitsluitend is be doeld voor leden, begint om kwart over zeven met een toespraakje van presi dente D. A. Klik-de Haan en het zingen van het bondslied met aan de piano me vrouw C. Mook-Jongejan. Gehuldigd zullen dan worden enkele oudere leden en het 250e lid. De avond wordt verder doorg"ebracht met een koud buffet en daar tussen door het toneelstukje ”Een koddig mis verstand”, verzorgd door de eigen le den Lia van Pruissen-de Ruiter, Zwan- nie de Pater-van Bergen, Wil van Dam- Vis, Jenny Goddijn-Merkelijn en Zus Strever-van Opstal. Souffleuse is Tineke Pruijmboom-van Beek, terwijl als grimmeuse optreedt mevrouw B. Sikking-Sikkema en als regisseur H. Ruts. Na het toneelstukje en de tweede gang van het koud buffet is er nog een partijtje bingo met leuke prijzen. De opbrengst hiervan is bestemd voor de actie Redt Kinderogen. deze guerilla’s bergt het gevaar in zich, dat de cyclus van terrorisme en contra- terrorisme leidt tot een nieuwe oorlog. Aan het woord zijn de vaak jonge gue rilla’s. Gefrustreerd leven ze in tenten kampen. In geuren en kleuren horen ze de ouderen vertellen overeen Palestina dat ze zich zelf niet meer kunnen herin neren. Het lijkt een droom waarvoor ze vechten: een socialistisch Palestina met Arabieren en joden. Uitgebreid wordt de geschiedenis van dit probleem gereconstrueerd. We zien ook de armzalige levensomstandighe den van de Palestijnen. De Arabische landen waarnaar ze gevlucht zijn in 1948 en 1967 trekken zich weinig van hun lot aan. Miskend ook door de Ver enigde Naties leken harde acties voor velen van hen de enige uitweg. In een intervieuw met Yasir Arafat wordt ten slotte nagegaan hoe de kansen liggen op een compromis tussen Palestijnen en Joden. Voorts is een algemeen kenmerk van agressie en vandalisme dat het bijna steeds in groepsverband voorkomt en zelden of nooit een individuele actie is. Er is ook geen bepaalde technische be kwaamheid of vaardigheid voor nodig. Iedereen kan in principe tot agressief en intimiderend gedrag komen. Zoals gezegd: persoonlijke kenmerken en omgevingsfactoren bepalen in belan grijke mate of jongeren zich al dan niet agressief uiten. ANDERE WEGEN ”Een analyse van de vraag waarom in Waddinxveen een groep jongeren zich gedraagt op een wijze die anderen overlast bezorgt is dus, onder andere door gebrek aan onderzoek, moeilijk te geven", aldus het college. "Wij kunnen wel constateren dat die groep zich ma nifesteert en dat de Stichting Jeugd- en Jongerencentrum Waddinxveen en an deren er met de tot heden toegepaste methoden niet in zijn geslaagd dat ge drag te kanaliseren”. "Dat betekent naar het gevoel van ons college dat naar wegen moet worden gezocht. Ons college heeft serieus ge poogd dat te doen, omdat het meent dat bedoelde groep jongeren, die door hun optreden begrijpelijk bij tal van re creatieve en andere evementen wordt geweerd, op grond daarvan niet gene geerd kan worden”. Vandaar dat B. en W. alles voelen voor een voorrangsbehapdeling voor de agressieve jongeren in Waddinxveen om hen voorlopig zo snel mogelijk aan een eigen ruimte te helpen, dat ze zelf mee kunnen helpen opknappen, want anders zou de face-lift voor het voor malige gemaal Van der Breggen rond de f 192.000,hebben gekost in plaats van de nu benodigde f 125.000,De jaarlijkse exploitatie vergt f 10.000,terwijl jaarlijks f 25.000,nodig is om de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Waddinxveen te helpen in het aantrekken van een professionele kracht. En dit is nog maar de eerste stap. WADDINXVEEN/DEN HAAG - Mid- denstandsvoorzitter C. de Bas laat we ten dat staatsecretaris T. Hazekamp heeft beslóten de aanvraagtermijn van de subsidieregeling voor het midden- en kleinbedrijf te verlengen tot 5 no vember 1979. Dit als rechtstreeks ge volg van de talloze klachten die niet al leen op het departement, maar ook bij het KNOV en de Kamers van Koop- handelbinnenkwamen. Vele zelfstandigen waren niet in staat om voor de aanvankelijke sluitingster- mijn, 20 oktober, de benodigde gege vens op te hoesten. Verder was het on duidelijk of de zelfstandige zonder per soneel in aanmerking kon komen. Het KNOV neemt nu deze onduidelijk heid weg. Alle zelfstandigen, met of zonder personeel komen voor deze re geling in aanmerking, mits het aantal werkende personen minder dan 50 man is. Voor deze regeling tellen meewer kende gezinsleden mee als personeel. Voor nadere informatie kunnen Wad- dinxveense middenstanders zich in ver binding stellen met de voorzitter van de, Waddinxveense middenstands vereni ging, C. de Bas, Jan Dorrekenskade 67. WADDINXVEEN Met het beschikbaar stellen van eenmaal f 125.000,en jaarlijks f 35.000,wil het Waddinxveense gemeentebe stuur de agressieve jeugd in ons dorp middels het ep te knappen voor malige gemaal Van der Breggen aan de Kanaaldijk aan permanente huisvesting en deskundige begeleiding helpen. Het college van Burge meester en Wethouders zegt het volste vertrouwen te hebben in dit ei gen jeugdbeleid, acht de jongelui verantwoordelijk genoeg van hun nieuwe home en rekent op een goed beheer door hen van het gebouw. Uit het Weekblad voor Waddinxveen weet u hier inmiddels alles van. Al dit moois werd in de praktijk ge bracht door het aanbieden van een ge varieerd pakket programma’s, het or ganiseren van culturele en educatieve manifestaties en het houden van een "open huis” in De Bonkelaar. Het open huis-gebeuren sneuvelde al gauw in het voorjaar van 1977. In een open brief van 8 maart 1977 aan alle bezoe kers werd de sluiting van het open huis aangekondigd. Een aantal bezoekers gedroeg zich op een wijze die door be stuur, staf, de werkgroep jongeren en andere bezoekers niet langer kon wor den geaccepteerd. Ook de vrijwilligers gaven te kennen zo niet verder te willen. MOEILIJK GEMAAKT "Door hun gedrag”, aldus de open brief van twee en een halfjaar geleden, "dat kortweg intimiderend, vernielend en agressief kan worden genoemd, ko men er steeds minder jongeren, omdat die hiervan niet gediend zijn: andere jongeren wordt zelfs het bezoek aan De Bonkelaar door hun ouders verboden". Ook de later georganiseerde (en sinds kort weer draaiende) scholiereninloop kreeg na verloop van tijd met zich imi terend en agressief gedragende jonge ren te maken. Met een pasjessysteem is getracht een nieuw begin te maken. Het werd de stichting - ondanks her haalde pogingen - dus nogal moeilijk gemaakt zich daadwerkelijk op alle maatschappelijke groeperingen te rich ten. B. en W. zeggen in de afgelopen ja- ren voortdurend contact met het be stuur te hebben onderhouden om na te gaan welke oplossing voor de gerezen problematiek te vinden zou zijn. Begin dit jaar kwam het stichtingsbestuur met de nota "Eigen behuizing voor vitaal- motorische jongeren”, waarin er voor wordt gepleit deze groep jongeren een eigen accommodatie ter beschikking te stellen. OOK LAST VOOR BEWONERS B. en W.: "Het is echter niet alleen de stichting die last heeft van het optreden van deze groep jongeren; omliggende gemeenten en trouwens ook bewoners van deze gemeente worden van tijd tot tijd onaangenaam geconfronteerd met intimiderend en agressief gedrag.’.’ WADDINXVEEN Volgende week woensdagavond 31 oktober om acht uur houdt de afdeling Waddinxveen van de Partij van de Arbeid in café-restaurant De Unie aan de Kerkweg-Oost een ’’open huis” voor le den en iedereen die nader wil kennismaken met de PvdA. Naast infor matie wat er in de PvdA zoal te doen valt en hoe de plaatselijke- en lan delijke partijorganisatie werkt, zal de bekende film ”De Palestijnen” vertoond worden. Deze documentaire geeft op een indringende wijze "Het is bijzonder moeilijk de oorzaak van dat gedrag te duiden, temeer daar hier niet van één gerichte oorzaak sprake is, maar van een samenhangend complex van oorzaken, dat zowel te maken heeft met de individuele ken merken van betrokkenen, als met de sociale verbanden waarin deze verke ren. Onderzoek naar agressie en jeugd wordt in Nederland nog maar betrek kelijk kort uitgevoerd en heeft in deze gemeente nog niet plaatsgevonden”. In verschillende buitenlandse studies wordt geconstateerd dat de meeste da ders afkomstig zijn uit gezinnen van on geschoolde arbeiders. Een onderzoek van het Criminologisch Instituut te Groningen naar agressieve criminaliteit in Limburg, leidt tot ongeveer dezelfde conclusie. "Alleen al op grond hiervan moeten wij voorzichtig zijn met het overnemen van conclusies uit elders verricht onderzoek, omdat in Wad dinxveen de groepen die overwegend van agressief optreden blijk geven, niet alleen uit dergelijke gezinnen afkom stig zijn en doorgaans bestaan uit leden die zelf zowel een (technische) oplei ding hebben genoten, als een baan heb ben gevonden." LEEETIJDSPIEKEN Voor Waddinxveen kan gelden dat er niet zo iets als een vandalistisch type bestaat, dat verantwoordelijk is voor alle soorten agressie en vandalisme. Van een bepaald persoonlijkheidstype is dus geen sprake. Niettemin wijst on derzoek wel op een aantal patronen met betrekking tot de leeftijd, namelijk een piek bij de wat oudere jeugd, maar eveneens in de veel jongere leeftijd van 10 tot 12 jaar. bevinden zich 12 mannen en 25 vrou wen. Van het Welfarewerk zijn 28 vrij willigsters in het bezit van het Rode Kruisdiploma. Welfareleidster mevrouw K. Snijders- Holm Nilsen: ”In de laatste jaren is er een duidelijke verschuiving merkbaar ten aanzien van de hulpvragers. Werd deze hulp eerst gevraagd door lichame lijk gehandicapten, tegenwoordig zien wij ook mensen die door psychische moeilijkheden buiten de samenleving dreigen te komen, arbeidsongeschik ten, werklozen. Ook de vitale ouderen zien wij bij het Welfarewerk zoeken. Het individueel benaderen, de tijd die wij hieraan kunnen geven, het begelei den van zowel de enkeling als ook van de enkeling in groepsverband, is wat wij nastreven”. WADDINXVEEN - De zaterdag door mevrouw H. J. van Drimmelen ge opende verkooptentoonstelling van het Welfarewerk van het Rode kruis heeft f 5.300,opgebracht. De opening in de recreatiezaal van het Anne Frank- centrum werd gevolgd door een gezel lige bijeenkomst met een aantal geno digden en velen die op de een of andere wijze bij het Welfarewerk zijn betrok ken. Door de opbrengst van de ver kooptentoonstelling is de voortzetting van het werk in het volgend jaar verze kerd. De prijzen van de loterij zijn als volgt gevallen: eerste prijs (poppenwieg) nummer 382, tweede prijs (ets) nummer 96, derde prijs (bloemenschilderij) nummer 894, vierde prijs (kussen en loper) nummer 899 en vijfde prijs (schort en pannenlappen) nummer 515. Voor nog niet afgehaalde prijzen kan men zich telefonisch in verbinding stel len met de plaatselijke leidster van het Rode Kruis Welfarewerk, mevrouw K. Snijders-Holm Nilsen, tel. 2246. Het Welfarewerk in Waddinxveen om vat 37 deelnemers. Hiervan zijn er 8 bo ven de 65 jaar. Onder de 37 deelnemers "We vertrouwen er ook op dat de jon geren zich als een goed nabuur zullen gedragen”, schrijven B. en W. verder nog aan de vandaag en morgen over deze zaak vergaderende gemeenteraad, hoewel ze daaraan toevoegen niet voor de volle honderd procent de garantie te kunnen geven dat het gemeentelijk jeugdbeleid zal slagen. Tenslotte is ook de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Waddinxveen, die de huisbaas is van De Bonkelaar en de twee ketelhuizen in Waddinxveen-Noord, er niet in ge slaagd een categorie jongeren, die in onze gemeente gemakshalve agressief worden genoemd of in wat wetenschap pelijke termen vitaal-motorisch, in de hand te houden. STICHTING De van gemeentewege gesubsidieerde Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Waddinxveen stelt zich - volgens arti kel 2 van de statuten - ten doel ”het verschaffen van verantwoorde moge lijkheden aan jongeren tot veelzijdige ontplooiing en ontspanning en het dra gen van verantwoordelijkheid. De stichting zal ter bereiking van haar doel er naar streven rekening te houden met alle in Waddinxveen aanwezige kerke lijke, politieke en maatschappelijke groeperingen". het conflict weer tussen Israël en de Palestijnen. Het aktuele vraagstuk van de Palestij nen wordt in deze dokomentaire van alle kanten belicht. De moeilijke posi tie van het Palestijnse volk wordt ver oorzaakt door het feit dat zij aanspraak maakt op Israëlisch grondgebied. Niet zo verwonderlijk natuurlijk, want zij waren honderden jaren lang de recht matige eigenaars van dat land. Het we reldprobleem van de Joden na de tweede wereldoorlog vond zijn oplos sing in het stichten van de staat Israël. De Joden meenden veel oudere aan spraken te bezitten op dit land. Over de rechtvaardiging van het Zionisme valt veel te zeggen, maar in ieder geval heeft het enorme consequenties voor de Palestijnen. Hierover gaat de film. We zien Pale stijnse guerilla’s oefenen op Libanees grondgebied. Ze maken deel uit van het Volksfront voor de Bevrijding van Pale stina. Welbekend van kapingen en ver geldingsacties in Israël. Elke actie van WADDINXVEEN - De groep jongeren die in het voormalige gemaal Van der Breggen aan de Kanaaldijk een eigen home zullen krijgen wordt in Waddinxveen op verschillende manieren omschre ven. Het college van Burgemee ster en Wethouders spreekt over "een categorie jongeren, die in deze gemeente vitaal-motorische jongeren wordt genoemd". Het woord vitaal-motorisch - een onmogelijke aanduiding natuur lijk - komt ook voor in een nota over dit onderwerp, die de Stich ting Jeugd- en Jongerenwerk Waddinxveen (De Bonkelaar en de twee ketelhuizen in Waddinxveen-Noord) in februari van dit jaar het licht liet zien. In de volksmond en om die reden ook in de pers wordt veelal ge sproken over agressieve jongeren, hoewel de term zwervende jeugd eveneens wordt gehoord. Plaatse lijk aangeduid spreekt men ver der nog van de KW-jeugd, daar mee de groep jongeren aange vend die herhaaldelijk duidelijk aanwezig is op en rond het Konin gin Wilhelminaplein. Welfareleidster mevrouw K. Snijders-Holm Nilsen. (Foto: Week blad voor Waddinxveen/Sj aak Noteboom)

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5