Wild eten en ^mEPRUZENHAL W VOLOP KWALITEIT! kijken naar Theo den Boon Scouting zoekt 25 leiders(sters) KLIMGROEIBEWIJS Gevarieerde planten- en dieren wereld tussen Gouwe en Noordeinde ÉL In De Gouwe Dis Maria Martha: Tien mille Brieven huis-aan-huis Karakteristiek verkavelings- en slotenpatroon in Gouwebos Agenda Goudse Bioscopen SpaarBank Rotterdam S AAN TOONDER a f 1.000,- f1.000,- wordt na 5 jaar f 1.557, -. p -V Ook inwisselbaar na 2,3 of 4 jaar. Rente resp. 8,8% of 8!/2. Rente op rente 9‘A M WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 24 OKTOBER 1979 THALIA Do. en vr. 8 uur, za. en zo. 3.30, 7 en 9.15 uur, di. en wo. 8 uur: HAIR, a.l. Za. en zo. half twee, wo. half drie: POPEYE'S GROTE LACHPARADE, a.l. Vr. en za. 11.30 uur, maandagcyclus 8 uur: BLACK SUNDAY, lójaar. SCHOUWBURG Zo. 4 uur, 7 en 9.15 uur, di. 8.15 uur: KORTAMERIKAANS, lójaar. Za. en zo. 2 uur: ASTERIX VERO VERT ROME, a.l. WADDINXVEEN - De door de her vormde vrouwenkring Maria Martha in wet wijkgebouw De Hoeksteen gehou den verkoping heeft bruto f 10.894, opgebracht. Dit geld zal worden be stemd voor de in restauratie zijnde Brugkerk. Nog af te halen prijzen: ge borduurd schilderij no. 57 blauw, Holly Hobby 44 groen; liefst na telefonische afspraak, Henegouwerweg 32, telefoon 3268. De scoutinggroepen - welpen, kabou ters, zeeverkenners, rowans, gidsen, sherpa’s, verkenners en wilde vaart - hopen dat hun noodkreet gehoor zal vinden bij veel mensen die enthousiast zjn voor de "scoutingmanier" om met kinderen bezig te zijn en die er van uit gaan dat tijd en zorg besteed aan het spel van de kinderen helpt om de we reld van morgen beter leefbaar te ma ken. Scouting is: samenspel, kamperen, handenarbeid, vertellen, luisteren, spe len op het water, zingen, vuurtje stoken met verstand, iets voor anderen doen, steeds nieuwe dingen proberen, buiten spel, je ogen en oren gebruiken, con tacten leggen met scouts in binnen- en buitenland: kortom een spel van ver kennen waarin alles mogelijk is. In de wereld van kunst en literatuur is Theo den Boons werk niet onopge merkt gebleven; aanmoedigingsprijzen, gedichtenbundels en exposities zijn daarvan het kunstzinnige bewijs. "Om de bijzondere sfeer die de wildtijd al met zich brengt extra te accentueren, laten wij zien dat kunst-kijken en dine ren uitstekend samengaan. Éen weloverwogen keuze tussen wild, wijn en kunst moge tot een avontuur van de hoogste orde uitgroeien”, aldus Maarten van Velzen van De Gouwe Dis. GERECHTEN Het prima Waddinxveense eethuisje se lecteerde de chef-kok uit het ruime wil- dassortiment de volgende gerechten: fazant in roomsaus goudbruin gebakken fazant, geser- ste plaats een zekere openheid met doorzichten/vergezichten blijft be staan, waarbij vooral rekening moet worden gehouden met de visuele bele ving van het landschap vanuit de aan grenzende bebouwing van Boskoop. Anderzijds moet worden gestreefd naar een bepaalde ruimtelijke eenheid met het middengebied door de beplanting ’’over de spoorlijn heen” te laten aan sluiten op de beplanting in dit deel van de Polder De Putte. Hierdoor wordt de scheidende werking van de spoorlijn verzacht. INZET EN TIJD Wat er van de mensen gevraagd zal worden is: Inzet, beschikking over (flink wat) tijd, inbeeldingsvermogen in de leef-denkwereld van het kind, ouder zijn dan 17 jaar, e.d. Winkelcentrum De Passage 15, 2741 HB Waddinxveen, tel. 01828-2468. het Gouwebos al wat vorm begint te krijgen - ligt een gebied met vlierveen- 1 gronden en zogenaamde moerige gron- den. De vlierveengronden, die bestaan uit matig'veraarde, venige klei met op 20 centimeter diepte restveen en vanaf I 50 a 80 centimeter diepte kalkloze, 1 slappe klei, zijn te vinden aan de kant van het Wilgenlaantje en de zoge- I naamde moerige gronden, met een bo vengrond van matig veraard, plaatselijk t sterk verdrogend kleiig veen, geleide- lijk overgaand in slecht veraard kleiig s veen, hebben hun plaats aan de kant van de spoorlijn. Beide grondtypen vertonen een zeer gebrekkige ontwatering. Periodiek ko men grondwaterstanden voor tot boven het maaiveld. Ook de slootwaterstand is soms te hoog. Omdat de droogtege- voeligheid van de vlierveengronden iets geringer is dan die van de moerige gronden kunnen de speel- en ligweiden Tiet best komen aan de kant van de spoorlijn. Maar aan verbetering van de ontwatering en bezanding van de speel- en ligweiden valt niet te ontkomen, te neinde de draagkracht van het gebied te vergroten. GRONDPROBLEMEN Omdat de betekenis van dit middenge bied veel geringer is dan die van de Voorofsche Polder kan de ontwikkeling van plant- en diersoorten hier best wor den gestimuleerd. Het aanwezige bosp lantsoen met open water maakt dit ook goed mogelijk. Problemen vormen wel de aanwezigheid van katteklei en slappe kleien in de ondergrond, zodat de bewortelbare diepte beperkt is. Met de beplanting dient hiermee rekening te worden gehouden. Tevens is een goede kalkbemesting van de bodem noodza kelijk. Het middengebied werd altijd voor landbouwkundige doeleinden gebruikt (voornamelijk veeteelt). Voor de aanleg van het Gouwebos is dit gebied een aantal jaren geleden ingeplant en kreeg het een (beperkte) recreatieve functie. Er is een half open landschap ontstaan. Door de beplanting wordt de spoorlijn voor een groot deel aan het oog ont trokken. Het oorspronkelijke verkavelings- en slotenpatroon komt nog duidelijk tot zijn recht. Omdat je het gebied alleen via het Wilgenlaantje kunt bereiken moet daar verandering in komen. POLDER DE PUTTE Het deel van de Polder De Putte tussen de spoorlijn en het Noordéinde bestaat geheel uit moerige gronden, welke we ook aantreffen langs de kant van de spoorlijn in het middengebied. Wil de recreatie er bevorderd worden dan moet ook daar een betere ontwatering en bezanding komen. Er zit niets an ders op dan het assortiment van de bep lanting aan te passen aan de mogelijk heden van de bodem. Op die manier krijgt men toch nog een zo natuurlijk mogelijke begroeiing in dit gebied dat zeer intensief gebruikt gaat worden. Het betreffende gebied is voornamelijk in gebruik als grasland. Het verkavelings- en slotenpatroon is hier veel minder karakteristiek dan in de rest van het Gouwebos. In een strook langs het Noordeinde staan enkele woonhuizen en gebouwen. Er zal hier een strook grond bijkomen om hier een bepaalde vorm van de zogenaamde Boskoopse cultures te kunnen krijgen. In het gebied is geen opgaande beplan ting van betekenis, zodat het zeer open is met aantrekkelijke vergezichten. Ten behoeve van de recreatieve inrich ting is echter een bepaalde besloten heid van het gebied gewenst. Deels zal de polder tussen de spoorlijn en het Noordeinde dan ook moeten worden ingeplant en wel zodanig dat in de eer- WADDINXVEEN Na dat jaren geleden ook wei eens te hebben ge daan exposeert de Waddinxveense kunstschilder/dichter Theo den Boon in het specialiteiten-restaurant-bistro De Gouwe Dis aan de Zuid- kade opnieuw gouaches en tekeningen. Hij doet dat tot 15 januari en met het oog op de zojuist begonnen wildtijd. WADDINXVEEN Komende zater dag zullen in Waddinxveen huis-aan- huis brieven worden rondgebracht om leiders en leidsters te werven voor de 4 plaatselijke scoutinggroepen. In deze brieven wordt verteld wat het probleem van de scoutinggroepen is en wat er aan gedaan kan worden. Tevens wordt er in de brieven uit de doeken gedaan wat het plezier is dat ’t leider of leidster zijn bij scouting betekent. De actie wordt ondersteund door affiches die door heel Waddinxveen opgehangen wor den. De Waddinxveense scoutinggroepen - met in totaal 250 meisjes en jongens - hebben dringend behoefte aan onge veer 25 nieuwe leiders en leidsters. Daarom is in het voorjaar een werk groep geformeerd die deze gezamen lijke aktie moest gaan voorbereiden. Deze werkgroep heeft in overleg met de Scoutingraad besloten tot dit huis aan huis rondbrengen van brieven. De brieven worden niet weer opgehaald, zodat geïnteresseerden zelf contact moeten opnemen met de leden van de Werkgroep. het in aanleg zijnde Gouwebos de rust in het gebied zal doen afnemen en de horizon voor de vogels zal verkleinen door de opgaande begroeiing. De mo gelijkheden om de Voorofsche Polder optimaal te ontwikkelen voor water- en weidevogels zijn hierdoor gering. In de polder staat aan de Wad dinxveense kant een boerderij en dat is aan het bemesten, maaien en aanleg van dammen in het gebied goed te merken ook. Als dit agrarisch gebruik nog sterker gaat worden zal de beteke nis van het gebied voor de planten- en dierenwereld steeds meer afnemen. In de huidige situatie kunnen de biologi sche waarden van het gebied alleen maar worden veilig gesteld, indien met de huidige beheerder/eigenaar een be heersovereenkomst wordt gesloten, waarbij het agrarisch gebruik wordt be perkt tot het sociaal en economisch aanvaardbare. Het zeer open landschap van de Voor ofsche Polder, die gekenmerkt wordt door brede sloten die bijna een geslo ten ring vormen, is nauwelijks te betre den. Daarom ligt het in de bedoeling aan de Waddinxveense kant van de pol der een voetpad aan te leggen. Om de grote mate van rust die in het gebied heerst niet zozeer aan te tasten kan er opgaande beplanting komen. Extra voordeel hiervan is dat de zuidrand van de polder een wat minder harde grens met de bebouwing van Waddinxveen kan gaan vormen. MIDDENGEBIED Tussen de spoorlijn en het Wilgen laantje - vooralsnog de enige plek waar veerd met zuurkool, worst en spek, 2 pers. ree biefstukjes een delicatesse, kort gebraden en be geleid door fijne groentes en een lichte roomsaus. hazerug royal mooi bruin gebraden hazerug, wild- saus en preiselberen. hazebout minstens zo lekker als de rug, alhoe wel de bout een tikje volumineuzer is. Champignons en spekjes mogen hier niet ontbreken. wild ragout een pittige op smaak gebrachte ra gout die door toevoeging van een extra scheutje even verwarmde wijn iets heel bijzonders is geworden. WADDINXVEEN/BOSKOOP Een gevarieerd groengebied met af wisselend voedselarme en voedselrijke plekken, bijzonder mooie rietve- getaties, enorme hoeveelheden water- en weidevogels, open landschap pen met aantrekkelijke vergezichten, een karakteristiek verkavelings- en slotenpatroon en opmerkelijke plant- en diersoorten. Dat alles is te vinden in de ’’groene long” tussen Waddinxveen en Boskoop, het ge bied van het Gouwebos-in-aanleg. Dit gebied, dat wordt begrensd door de Gouwe in het oosten en door het Noor deinde in het westen met daar tussen door de spoorlijn Alphen aan den Rijn- Gouda, kan in drie delen worden ver deeld: De Voorofsche Polder tussen de Gouwe en het Wilgenlaantje, het mid dengebied tussen het Wilgenlaantje en de spoorlijn en het deel van de Polder De Putte tussen het Wilgenlaantje en het Noordeinde. VOOROFSCHHE POLDER De bodem van de Voorofsche Polder bestaat uit een veenpakket met daarop een kleiige veenlaag. Aan de kant van Boskoop is de mineralenrijkdom groter dan in de rest van de polder. Het ge bied ligt ongeveer 25 centimeter hoger dan het polderpeiL ’s Winters is het ge bied drassig, ’s zomers liggen de perce len droog. De grondwaterstand in de polder vertoont nogal grote schomme lingen. De Voorofsche Polder is in feite een uitgestrekte plek voor veeteelt en zo is het agrarisch gebruik dan ook. In een strook langs de noordkant van de polder heeft zich een rietvegetatie ontwikkeld. Deze rietvegetatie is een historisch gegeven (als gevolg van een inmiddels verdwenen waterloop) en daarom onverbrekelijk verbonden met de ontstaanswijze van de Voorofsche Polder. In deze rietkraag zijn tamelijk voedselarme en voedselrijke gedeelten. Het weidegebied is tamelijk soorte narm, maar heeft een overwegend voedselrijk karakter. Dat komt door de kleiige bovengrond en het gebruik van kunstmest. Alleen langs de slootkanten van de Voorofsche Polder is het groen geva rieerder. Dat komt door de overgangen van het eigenlijke grasland naar de sloot zelf en door de verschillen in slootdiepte, luwte en dergelijke. Dit al les betekent dat het polderdeel tussen Boskoop en W'addinxveen aan de Gouwe-kant een gevarieerde flora en fauna te zien geven met een zo natuur lijk mogelijk karakter. BROED- EN EETPLEK Omdat de Voorofsche Polder door z’n grasland en open water voedselrijk is, bovendien een open karakter heeft en rust biedt is het een broed- en eetplek voor water- en weidevogels, waarbij het middengebied van de polder de groot ste vogelrijkdom heeft. Hoewel de hele polder voor verschillende vogels van grote betekenis is, is de vogelwaarde van het gebied beperkt omdat het ge bied maar 32 hectare groot is en omdat

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 9