Zo gaat het Gouwebos er straks uit zien i rj *4/ ^4^7? O n Recreatieraad Bospark aanvaardt schetsplan van Grontmij NV h j hiJ* it 8*^ ll BW, g _4_'Jke 1 f..' 1 ww WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 seerd. Een beheersplan dient als waar- een soortenrijke, ’’natuurlijke” vegeta tie, te bereiken moet de polder een Afhankelijk van de behoeften en wen sen van de toekomstige gebruikers is op deze wijze een gevarieerde inrichting mogelijk, bestaande uit bijvoorbeeld De ruimten worden verder niet inge richt. Het is de bedoeling dat hier, als gevolg van een extensief maaibeheer, ruigten ontstaan met een grote rijkdom aan flora-elementen (plukweiden), ter wijl daardoor de fauna meer ontwikke lingskansen krijgt. DEELGEBIED’’WEST” Aan de noord- en zuidzijde van dit ge bied tussen spoorlijn en Noordeinde is ’n 2-tal terreinen gerealiseerd voor de inten sieve recreatie. Wat betreft inrichting en gebruik wordt hetzelfde beoogd als met het terrein voor de intensieve re creatie in het deelgebied ’’midden”. Het is wel de bedoeling dat de ter reinen door een verschil in inrichting en gebruik een verschillend karakter krijgen. Zo loopt het terrein bij Boskoop uit in een avonturen en ”water”speelplaats. De ”water”speelplaats moet meer wor den gezien als een moerassig terreintje met houten loopbruggetjes, enz.; de avonturenspeelplaats is een sterk geac cidenteerd terrein dat voor allerlei doe leinden kan worden gebruikt. Het terrein bij Waddinxveen komt uit op een dierenweide. Hierbij wordt niet zozeer gedacht aan het traditionele hertenkamp, maar aan het houden van lokaal kleinvee, zoals schapen, geiten, kippen, ganzen, enz. De grote open ruimte in het midden is bestemd voor allerlei manifestaties, zoals tentoonstel lingen, openluchtspelen, circus demon straties, enz. ALGEMEEN Tot slot moet worden opgemerkt dat de deelgebieden ’’midden” en ’’west” ont sloten en met elkaar verbonden zijn door een aantal fiets- en voetpaden. Langs deze paden zullen op diverse plaatsen zitbanken worden geplaatst (eventueel met picknicktafel). Te neinde de hondenliefhebbers erop te attenderen dat het Gouwebos niet mag ontaarden in een hondentoilet, is een tweetal terreintjes bestemd voor het uitlaten van de hond VOOROFSCHE POLDER Omdat in het gebied langs de Noord- kade potentieel de condities voor flora en vegetatie gunstiger zijn dan voor de avifauna zijn de landschappe lijke inrichting en het beheer vooral ge richt op de ontwikkeling van de flora en vegetatie. In de polder zijn wat be treft het agrarisch beheer drie zones onderscheiden, gebaseerd op verschil len in beheersintensiteit. De percelen direct achter de boerderij worden relatief het intensiefst benut. Hier bestaat het beheer uit een begra ving van het gebied van 1 koe per ha (in dit geval 13 koeien per 13 ha), terwijl daarnaast uitsluitend wordt gemest met organisch materiaal. Als gevolg van dit matig intensief agra risch beheer zal het aantal soorten in de kruidenlaag belangrijk toenemen, maar er zal geen struweel of bosvorming plaatsvinden. Ruimtelijk gezien blijft dit gedeelte van de polder het open ka rakter behouden. Het middengedeelte is bestemd voor een vorm van exten sieve veeteelt. Hier wordt gestreefd naar een uiteindelijke veebezetting van 1 koe (paard, pony) of 3 schapen (gei ten) per 3 ha, terwijl in het geheel niet wordt bemest. Gezien de grootte van dit deel 15 ha) verdient het aanbeve ling om hier, in tegenstelling tot het matig intensieve deel, met schapen te weiden (geen geiten, want die ’’vreten” alles kaal!). Voor het uiteindelijke resultaat maakt het niet zoveel uit of er schapen dan wel koeien grazen, maar de aanbeve ling wordt meer gedaan ten behoeve veldje, kinderspeelplaats met toestel len, verhard speelveldje, enz. Een grotere ruimte is gereserveerd voor de bewegingsrecreatie. In prin cipe is op dit veld alles mogelijk, maar het is vooral bedoeld voor die vormen van recreatie die in grotere groepen plaatsvinden en die niet of moeilijk in de woonwijken kunnen worden gereali seerd (partijtje voetballen, handballen, ’’tent uitproberen”, enz.). In relatie tot het open water in het bo splantsoen is in dit gedeelte van het Gouwebos een (ondiepe) waterpartij opgenomen. Deze kan voor verschil lende doeleinden worden gebruikt, o.a. als kanovijver. Tevens is in dit gedeelte een ijsbaan geprojecteerd. In principe is dit een grasveld omgeven door aar den walletjes, dat desgewenst ’s winters onder water kan worden gezet. Het verdient de voorkeur om een aparte ijsbaan in het geheel op te ne men en hiervoor niet de kanovijver te bestemmen. In de eerste plaats omdat een onder water gezet grasveld sneller dichtvriest dan het open water van de kanovijver. In de tweede plaats omdat in het relatief ondiepe water van de vij ver tamelijk wat begroeiing zal ont staan, hetgeen de kwaliteit van het ijs niet ten goede komt. Planologisch is echter wel gekozen voor een situering dicht bij de geplande waterpartij en het open water van het bosplantsoen, om dat bij een eventueel doorzetten van de vorst, hierop eveneens kan worden ge schaatst en het hele schaatsgebeuren zich dan afspeelt in één bepaalde hoek van het Gouwebos. In het definitieve ontwerp dienen vormgeving en inrichting van deze ter- reinstrook nader te worden uitgewerkt. Door de hengelsport heeft het water in het bosplantsoen enige uitbreiding on dergaan, zijn er enkele open ruimten uitgekapt en is de ontsluiting aange past. Het voorgestane karakter van de grote open ruimten in het midden van het deelgebied is zeer extensief. deels ten behoeve van de recreatie op een tweetal percelen langs de zuidgrens beplanting aangebracht. Het is de be doeling dat zich vanuit deze beplanting spontaan een meer natuurlijke be groeiing gaat ontwikkelen. In het be ginstadium moet dit proces door mid del van bepaalde onderhoudsmethoden worden bijgestuurd. De open ruimten kunnen eveneens ofwel 1 x per jaar worden gemaaid, ofwel extensief wor den begraasd (bijvoorbeeld door een geit aan pin). De percelen zijn ontslo ten door een zogenaamd natuurpad. De in dit kader aangegeven beheer- smaatregelen zijn slechts zeer globaal, latuurlijke vegetatie Mocht er een bepaalde beheerso- DEELGEBIED ’’MIDDEN” agrarische beheersvormen, namelijk Aan de noordzijde is een terreinstrook - ingericht voor de intensieve recreatie. Hier moeten mogelijkheden aanwezig goede waterkwaliteit bezitten. Anders zijn voor recreatie, die vooral zijn ge- zal door vervuiling weer een nivellering richt op het individu en kleine groepen, van de soorten plaatsvinden. Dit geldt Kinderen, ouderen en moeders met met name voor dat gedeelte, waar uit- kleine kinderen behoeven hierbij spe- sluitend een maaibeheer wordt toege- ciale aandacht. Dit houdt in dat het past. In het overige deel zal altijd wel hier vooral gaat om kleinschalige acti- enigszins een zekere variatie in de ve- viteiten. Om deze reden is het gebied getatie ontstaan als gevolg van betre- onderverdeeld in een aantal kleinscha- ding, bemesting, enz. door de dieren, lige open ruimten. Dit betekent dat alvorens tot een n j extensief agrarisch beheer wordt over gegaan, eerst onderzoek moet ge beuren naar de waterkwaliteit en in- dien nodig, moet worden bekeken hoe lig- en speelgazons, kijkgroen, zitgele- deze kan worden verbeterd. genheid, barbecue, wandelpaden, jeu- Tenslotte is deels om visuele redenen, de boulesbaan, skateboard-baan, trap- WADDINXVEEN/BOSKOOP De algemene raad van het recreatie schap Bospark, dat verantwoordelijk is voor de inrichting van de ’’groene long” tussen Waddinxveen en Boskoop, heeft dinsdag voor een week goedkeuring gehecht aan het schetsplan om te komen tot een definitief plan voor het Gouwebos. In feite is het schetsontwerp een ruimtelijke vertaling van het programma van eisen; een ruimtelijk kader waarbinnen aan de randvoorwaarden, vastgelegd in het programma van eisen, wordt voldaan. De Grontmij NV in Zeist meent dat het schets plan van de aanwezige ruimte een harmonieus geheel heeft gemaakt. van de recreatie: meer dieren verhoogt de levendigheid. Door dit extensief agrarisch beheer kunnen in het gebied ruigten ontstaan en kan struweelvor- ming plaatsvinden. Ruimtelijk zal het karakter dus enigszins veranderen. Door de meer natuurlijke vegetatie Mocht er een bepaalde beheerso- krijgt de fauna meer ontwikkelingskan- vereenkomst worden gesloten, dan zal' sen. voor de hele polder tevens een. beheer- In het noorden, tegen de rietkraag aan, splan moeten worden opgesteld. In een ligt een strook 4 ha), waar uitslui- beheersplan worden beheersmethodie- tend een maaibeheer wordt toegepast, ken en technieken aangegeven volgens Dit houdt in dat 1 a 2 maal per jaar welke de gestelde doelstellingen (het wordt gemaaid (bij voorkeur 1 xl), ontstaan van geleidelijke overgangen, waarbij het maaisel wordt afgevoerd. In een soortenrijke vegetatie, enz.) in een verband met het broedseizoen mag pas bepaalde tijd kunnen worden gereali- worden gemaaid na .15 juni. De riet- seerd. Een beheersplan dient als waar- kraag zelf zal ook 1 x per jaar worden borg voor een continuïteit in beheer, gemaaid. Door dit zeer extensieve be- ook al wisselen de beheerders, heer kunnen hier op den duur blauw- graslanden ontstaan. Om het uiteindelijke doel van deze Boskoop B Begraafplaats Sportvelden Waddinxveen -y- Q> Q> Q o is: i 'o o o o c o ïffl iinnUi o Zit-/speelhoek 51 O O o e> Dierenweide

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 13