WITTEPRUZENHAL TOMft Torna: geldinzameling en film- informatie-avond Waddinxveense RIKO gaf voor ALTIJD VERS! spuitgasten op 4e plaats Water in Torna Peattown Jazzband in Zoetermeer Algemene vergadering Rabobank Nieuwe activiteiten van Kerngroep SCOUTING- STAMMEN DEDEN MEE AAN JOTA St JOZEFZIEKENHUIS EEN HALVE EEUW OUD bejaarden 139e diavoorstelling BI 50 jaar St Jozef Ziekenhuis 50 jaar Gezondheidszorg! r WADDINXVEEI L j ken treft u hierbij aan en liggen tevens I I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 Boven-Volta ’’Voor een bordje pap”. Deze film is dit jaar gemaakt door P. Pennaerts en J. Glissenaar uit Mont- foort. met de activiteiten rond het jaar van het kind. 270 BEDDEN Het St. Jozefziekenhuis te Gouda is ge sticht door de Stichting St. Jozef Wees- aangedreven koord met knopen zonder einde (zie tekening) door een nauw sluitende buis wordt ge trokken. Deze methode werd door de Kerngroep gedemons treerd tijdens de verschillende manifestaties op Koninginnedag van dit jaar. JOZEF ZIET ABRAHAfTl 1929-1979 l /«r-i-Ts— De Kerngroep: ”We kunnen moeilijk langer volhouden dat de huidige inter nationale orde nog in het voordeel van de rijke landen zelf werkt, op langere termijn gezien. Onze problematiek van werkloosheid, inflatie, vervuiling, ver vreemding, vereenzaming, overcon sumptie, bewapening, bureaucratie, be stuur enz. zijn zo omvangrijk en bepa lend voor het welzijn geworden, dat al leen daarom al structuren van onze sa- menlevin ”op hun grondvesten schud den”. Dat is geen loze kreet, maar de tastbare werkelijkheid van alledag. De krachten die ons leven bepalen lijken hoe langer hoe meer ongrijpbaar te worden. Dat vormt op zichzelf al vol doende reden om de noodzaak van ver andering' met nadruk aan de orde te stellen". het bijzonder te stimuleren is het idee gade ring, op voordracht van de voorzit ter, van twee leden voor het voorlopig vaststellen van de notulen van deze ver gadering. 5. Vaststelling van de balans en winst en verliesrekening 1978 en voorstel tot Om in de Goudse regio de betrokken heid bij de gezondheidszorg in haar al- laatste Algemene Vergadering. i 4. Aanwijzing door de Algemene Ver- WADD1NXVEEN - Dit jaar was het de 22e keer dat de Jota gehouden is. Jota is een afkorting voor Jamboree On The Air. Deze activiteit vindt elk jaar plaats in het derde weekend van oktober. Dan wordt in alle landen waar het spel van scouting gespeeld wordt in vele club huizen zend- en ontvangstapparatuur opgesteld. In samenwerking met zenda mateurs worden dan contacten gelegd tussen scoutinggroepen over de gehele wereld. Ook in Waddinxveen stond deze appa ratuur opgesteld in het clubhuis van de Klimopgroep. Het weekend werd geor ganiseerd door de Wapitistam en de twee maanden geleden opgerichte loodsenstam van de Klimopgroep. Ook in dit vijfde jaar dat er in Waddinxveen aan de Jota werd meegedaan was de call van het station PAONVL/J. De toe voeging /J duidt aan dat het een JOTA- station betreft. Er werden rond de 140 verbindingen gemaakt. Vele hiervan waren met scoutinggroepen zowel in binnen- als buitenland. Ook is er een minuten durende verbinding met het station van het Noord-Iers district waar de Wapitistam op kamp is geweest. De opening van de JOTA vond plaats op zaterdagmorgen 00.01 uur. Vanaf dat moment tot zondagmiddag 1 uur is men in het Klimop-clubhuis ”De An kerplaats” bezig geweest zowel op de 2 meter als de 80/40/20/15/10 meter band. Het verste contact van deze JOTA was met een scoutingstation in Sao Paulo, Brazilië. Dankzij de medewerking van de betrokken zendamateurs uit Wad dinxveen heeft ook Scouting in Wad dinxveen zijn stem weer over de wereld laten klinken. vond plaats in de kantine van Hobo Faam. Dit gebeuren, evenals de gebrui kelijke broodmaaltijd na afloop, was TOUWPOMP De touwpomp bestaat uit een ein deloos koord, dat door een tot in het water reikende PVC-buis om hoog wordt getrokken. In het koord zijn op gelijke afstanden knopen gelegd waarop een rub ber ring ligt. De ringen werken als soepel lopende zuigers, zodat te gelijk met het koord water om hoog wordt gebracht. Het koord wordt omhoog getrok ken met een poelie, die met de hand of door dier- of windkracht wordt aangedreven. De pelie be staat uit een oude auto- of scoo terband, die midden over het loopvlak in tweeën is gedeeld. De beide delen zijn met de zijvlakken tegen elkaar bevestigd. Daardoor is een spleet ontstaan waarin het koord zich vastklemt. De rubber is voldoende soepel om uiteen te kunnen wijken voor een knoop. Als materiaal voor de buis is PVC gekozen omdat dit sterk, licht, glad, rotvrij en goedkoop is. WADDINXVEEN Vorige week maandagavond gaven de heren G. van Ringelenstein en H. C. Kooyman onder de naam ”R1KO” voor een goed be- zettte zaal in het Anne Frank-centrum een dia-avond voor alle bejaarden en gehandicapten in Waddinxveen. Alleen al het feit dat dit de 139ste op voering was geeft blijk van deze zeer unieke avond, waarbij zij als bijzonder heid 3 dia’s tegelijk projecteerden met 6 projectoren en drie aparte schermen, waarbij steeds een passende gesproken tekst hoorde. De getoonde onderwerpen waren „Holland mijn Holland”, waarbij 900 dia’s de revue passerden en „Wad dinxveen van 1900-1977”. In het bijzon der de dia’s van Waddinxveen riepen bij velen herinneringen op tijdens deze zeer geslaagde avond. De inzamelingsactie start maandag 5 november om de boeren in Torna op bescheiden wijze financieel te helpen bij het ontwikkelen van hun landbouw methodes. Uiteraard moet dit leiden tot verbetering van de levensomstandighe den van de arme bevolking. De aandacht was tot nu toe gericht op aanschaf van ploegen door ossen ge trokken (z.g. ossentrakties). Inmiddels zijn in Torna en omgeving, mede dank zij Waddinxveense hulp 1200 ossen trakties in gebruik genomen. Daarmee is deze hulp nog lang niet overbodig ge worden. Men herinnert zich waar schijnlijk dat op Koninginnedag bij De Bonkelaar een touw-pomp werd gede monstreerd. Deze touwpompen vol doen uitstekend in Torna en omgeving. Ir. Jos Bessling is op het ogenblik bezig om in de regio Torna een overzicht te krijgen van het aantal benodigde water putten en de juiste plaatsbepaling hier van. Een van de eerste touwpompen welke in het opleidingscentrum te Torna werd geïnstalleerd draait al 2 jaar zonder problemen. Ja, zelfs zonder dat er enig onderhoud werd uitgevoerd! Tevens is Besseling bezig te onderzoe ken hoe men kan helpen bij de vervaar diging van eenvoudig gereedschap, op leidingen van enkele Boven-Voltanen, installeren van laterietzagen en even tueel kleine luchtdichte graansilootjes. Waddinxveen heeft destijds gekozen voor hulp aan de ontwikkeling van WADDINXVEEN - Wad- dinxveners kunnen hun bijdra gen storten op gironummer 3560360 of Rabobanknummer 3668.56.448, beide t.n.v. pen ningmeester ’’Waddinxveen- Toma” te Waddinxveen. WADDINXVEEN/GOUDA Het Goudse St Jozefziekenhuis bestaat in november 50 jaar. Uiteraard wordt bij deze mijlpaal stilgestaan en wel in de week van 23-30 november a.s. Als eerste gebeurtenis in dit kader zal er op zondag 25 november een pontificale eucharistieviering worden opgedragen in de kerk Gouda-Noord door monseg- neur dr. A. J. Simonis, bisschop van Rotterdam. Verder zal op woensdag 28 november een medisch symposium De vrijwillige worden gehouden terwijl op vrijdag 30 november voor de huidige - en exmede- werkers een feestavond wordt georga niseerd. WADDINXVEEN - De activitei ten van de Kerngroep Ontwikke lingssamenwerking Waddinxveen zijn in het bijzonder gericht op het in Opper-Volta gelegen ge bied rondom het plaatsje Torna. In dit gebied, groot circa 150.000 ha., wonen 10.000 mensen. Het gebied ligt direct ten zuiden van de inmiddels bekende (en be ruchte) Sahel waar de extreme droogte tot hongernood en vee- sterfte hebben geleid. Zoals in vele ontwikkelingslanden het geval is blijkt de beschikbaar heid van zoet water één van de meeste essentiële voorwaarden voor een voortgaande en stabiele ontwikkeling van de economie. Het gaat hier echter niet altijd om een bepaalde hoeveelheid regen, maar veel meer nog om de regel maat waarmee over water kan worden beschikt. Deze regelmaat is een voorwaarde voor de be- vloeiing en vruchtbaarheid. In het gebied rondom Torna bedraagt de gemiddelde jaarlijkse neerslag circa 500 mm. In Nederland daar- i entegen circa 750 mm. In Torna is echter gebleken dat de hoeveelheid grondwater vol- 1 doende en van goede kwaliteit is om grote gebieden te bevloeien. Dit water ligt echter al naar ge lang van plaats en seizoen op een I diepte van 10 tot 20 meter en zal dus eerst omhoog moeten worden gepompt voordat het voor de be- vloeiing kan worden gebruikt. 1 Het blijkt nu dat in Torna het ma- ken van een goede put en het om- hoog brengen van water de moei- lijkste aspecten van de bevloeiing zijn. Voor het slaan van een put s en het oppompen van het water kan men in principe een beroep I doen op de westerse technologie, f De nadelen van deze benadering S houdt in dat men zowel voor in- stallatie als onderhoud en bedie- i ning een deskundige nodig heeft y die van buiten moet worden aan- S getrokken. Een andere oplossing is de ”aan- i gepaste technologie”. Bij deze y technologie gaat men er vanuit 8 dat het te introduceren systeem begrijpelijk moet zijn voor de ge- bruiker en men dan zoveel moge- 5 lijk gebruik moet kunnen maken 8 van de daar aanwezige middelen, t De hulp van bijv, de westerse lan- X den moet in de toekomst dan 9 minimaal zijn. 8 In het kader van de ’’aangepaste technologie” werden enkele een- i voudig te bedienen pompen ont- 9 wikkeld. Eén van de opvallendste 6 is die, waarbij een met de hand huis. Het huidige ziekenhuis is ge bouwd in november 1929. Het aantal bedden bedraagt 270. Het ziekenhuis telt ruim 400 vaste medewerkers. Voort werken er 30 specialisten. Het terrein aan de Graaf Florisweg-zijde wordt thans omgetoverd tot een parkachtig gebeuren met vijvers. De huidige direk- tie van het ziekenhuis bestaat uit: C. H. G. Verweij, algemeen direkteur, dr. J. L. A. Boelen, medisch direkteur en zr. W. J. M. Muysenberg, verpleegkundig directrice. WADD1NXVEEN/ZOETERMEER Op zaterdagavond 3 november presen teert Jazzclub Zoetermeer de Peattown Jazzband uit Drachten. Deze formatie, die hoofdzakelijk Dixieland- en Mains- treamstukken op het repertoire heeft, is in 1975 opgericht en behaalde het daaropvolgende jaar meteen al de eer ste prijs op het Bredase Jazzfestival. Daarna volgden al snel enkele radio- uitzendingen terwijl ook twee L.P.’s en een singeltje werden opgenomen. De bezetting bestaat Albert Tonnes, trompet en vocals, Rob Bosloper, cla rinet en tenorsax. Klaas Delfsma, trom bone, Homme de Boer, banjo, gitaar en vocals, Leo Roodhof, drums en Sjoerd v. d. Wal, bas. Het concert begint om 21.30 uur, de zaal is open vanaf 21.00 uur. De toegang voor leden van Jazz club Zoetermeer is gratis, introducé’s moeten f 6,betalen. Plaats van handeling: Dorpsstraat 18 te Zoetermeer. Wie meer wil weten over de activiteiten van Jazzclub Zoeter meer kan alle informatie krijgen op de volgende telefoonnummers: 079- 310695 of 310698. V gemeenheid en in gebieden als Kenia in I -:J - geboren om onder de leerlingen van de vierde en vijfde klassen van de lagere scholen in Gouda en de omliggende ge meenten een tekenwedstrijd te organi seren. De formulering van het onder werp voor deze wedstrijd luidt: Ge- winstbestemming?De betreffende stuk- zondheidszorg voor kinderen in Kenia, ken treft u hierbij aan en liggen tevens Deze gedachte is ingegeven in verband vanaf heden ter inzage op ons hoofd kantoor. 6. Statutenwijziging. 7. Wijziging huishoudelijk reglement, 8. Machtiging voor de directeur tot het doen verlijden van de notariële akte van statutenwijziging. 9. Verkiezing van een lid van het Be stuur: aftredend is de heer A. Oudijk, die herkiesbaar is en als zodanig door het Bestuur kandidaat wordt gesteld. 10. Verkiezing van een lid van de Raad van Toezicht: aftredend is de heer L. Lamens, die herkiesbaar is en als zoda nig door de Raad van Toezicht kandi daat wordt gesteld. 11Rondvraag. 12. Sluiting. de Kerngroep Ontwikkelingssamen- wedstrijdkring werking Waddinxveen de zeer interes- santé nieuwe film over het leven in 1. Opening door de voorzitter. 2. Aanwijzing door de voorzitter van een secretaris en twee stemopnemers. 3. Vaststelling van de notulen van de WADDINXVEEN - Er staan twee belangrijke activiteiten van de Kern groep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen voor de deur: de jaar lijkse inzamelingsactie ten behoeve van de waterwinning in het door Waddinxveen geadopteerde landbouwproject Torna in Boven-Volta en een informatie-avond op woensdagavond 7 november in De Bonkelaar. WADDINXVEEN brandweer van Waddinxveen heeft deelgenomen aan de hoge druk en per- -van de Tien Torna en het zal u duidelijk zijn dat die hulp nog steeds nodig is. FILMAVOND Drs. Dick Leurdijk, wetenschaps journalist en auteur van het boek "Eén wereld, één toekomst. Kiezen voor de len?” komt op woensdagavond 7 no vember om 20.00 uur daarover praten in De Bonkelaar. Na de pauze vertoont sluchtbrandweerwedstrijden de gemeenten De officiële receptie is gepland op don- Gouwe-IJssel” in Gouda. Met 617 pun- derdag 29 november in het ziekenhuis, behaalden de Waddinxveense Daarnaast wordt er een aktie voor een goed doel binnen de gezondheidszorg gevoerd. Deze aktie heeft de naam ge- dezelfde kregen ’’aktie Kilgoris”. Doel van de aktie is om aan het St. Joseph’s Hospi taal in Kilgoris (Kenia, Afrika) een ge ïsoleerde kinderafdeling aan te bieden. De geldinzamelaktie wordt gevoerd onder leveranciers en enige andere re- latiegroepen van het ziekenhuis. Aan Kerkweg-Öost de jaarlijkse algemene aan de Goudkade. De prijsuitreiking dat men anders aan bloemen en kado’s volgende punten: ten behaalden de Waddinxveense spuitgasten de vierde plaats. Ook be velvoerder D. van Vliet eindigde als onder-brandmeester op plaats. Winnaar werd Moerkapelle met 584 punten. De tweede plaats was voor Boskoop (588 punten) en de derde plaats voor Zevenhuizen (609 punten). Als object gold in Gouda één van de .o gebouwen van de gemeentereiniging hen zal worden verzocht om het geld, vergadering. Op de agenda staan de WADDINXVEEN - De Coöperatieve Raiffeisenbank ’’Waddinxveen” W.A. houdt dinsdagavond 13 november om acht uur in het bankgebouw aan de zou besteden te storten op girorekening nr. 256.78.76 t.n.v. Aktie Ziekenhuis Kilgoris. Uiteraard zijn ook giften van bijzonder goed verzorgd door de particulieren welkom. Goudse beroepsbrandweer.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 19