Waddinxveense actie Nicaragua Snoek van 1 nieter Terug naar begin van Natuurgroep Waddinxveen werkgebied worden gecoördineerde knotakties mogelijk. Een goed overleg is al op gang gekomen. Er zal een ze kere afbakening komen tussen onze groep en de groepen die werken in de gebieden die ons omringen. Uit wat ik hierboven geschreven heb komt een belangrijk doel van onze groep nog niet naar voren. Even belan grijk als het behoud en onderhoud van de natuur is het bieden van een moge lijkheid om met andere natuurliefheb bers op pad te gaan. Ieder mens re- creëert op zijn eigen manier. Tussen het werk door leven we met elkaar mee, tijdens het werk ontmoet je nieuwe mensen, leer je andere leefwij zen kennen. Op deze manier groeit de band die de groep bij elkaar houdt en plannen doet maken. L 17-23 november 1979 Ouderavond Kruimeltje/ en W.v.Oranje Vrijwilligers(knot)werk aan de basis I I ■1 I I WADDINXVEEN Wie wil weten hoe het is begonnen rond de Na tuurgroep Waddinxveen - bekend door het knotten van wilgen in de streek - moet terug naar de zomer van 1974 toen de Waddinxvener Rob van Oord hier kwam wonen en zich als leraar aan de samenwerkings school voor HAVO/Atheneum verbond. Op toen gemaakte fietstochten ontdekte hij hoeveel achterstallig onderhoud wel niet aan de knotboom in de omgeving van Waddinxveen was ontstaan, vooral richting Haas trecht in de Krimpenerwaard. 3 witte prjjzznhal UW WINSTWINKEL! L I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 VD M worden we ons ook bewust van de si tuatie buiten de stedelijke omgeving. Al luisterend besef je dan, dat de vrij heden in het landelijk gebied ook be en zicht” kontakt op kan nemen met onze groep." Rob van Oord De oogst is door de strijd volledig ver loren gegaan. De export van het land is als gevolg daarvan met de helft terug 1 1 1 J 1- x. j al - dreigt voor een groot deel van de bevolking hongersnood. Een nieuw drama - na de vele voorbije - ligt als het ware op de loer. Daarnaast is er een groot tekort aan medicijnen (én bloed hoe kan het anders). Wordt dit tekort Er wordt een afspraak over werkwijze en bijkomende voorwaarden gemaakt, schreven, daarnaast krijgen we ook van verschillende kanten verzoeken binnen om te komen knotten. Ook deze ver zoeken worden op de programmalijst televisiegebeuren bouwde kom gewerkt aan het uitdun nen of knot maken van de bewoners hinderlijk groot geworden bomen. Op deze manier blijven de bomen voor rooien gespaard. In het landelijk pro- reidend werk. 9. Tips voor aanplant en onderhoud van bepaalde boomsoorten in be paalde gebieden publiceren, regel matig en afwisselend, in samenwer king met Staatsbosbeheer e.d. 10. Behulpzaam zijn bij het aanschaf fen van materiaal voor groepen die het nodig hebben. Tevens voorlich ting verzorgen over gebruik en on derhoud ervan. 11. Goede mogelijkheden zoeken voor snel afvoeren, eventueel opslag, van geknot hout. Bij verscheidene groepen is de houtafvoer een jaar lijks terugkerend probleem. Mis schien zijn er nog andere afzetmo gelijkheden voor het geknotte hout dan de houtvezelindustrie? Ik denk dat de nieuwe stichting niet in eens aan al onze wensen zal kunnen voldoen. De bestuursstruktuur biedt volgens mij voldoende garanties dat een breed samengestelde stuurgroep, die vorige weeK dinsaag voor oe eerste maal heeft vergaderd, over de actie die als motto krijgt ”Wad- ben we incidenteel al enkele wilgen ge poot, en in de toekomst willen we ook aan dit aspekt meer aandacht gaan ge ven. Adressen voor gezond plantmate- riaal zijn bij ons bekend. Nu zou eerst een campagne opgezet moeten worden om in kontakt te komen met boeren c.q. grondeigenaren die daadwerkelijk nieuwe aanplant rond hun erf of langs kaden willen. Het is ons bekend dat ook van overheidswege plannen in deze richting ontwikkeld zijn. In elk geval is voor aanzienlijke nieuwe aanplant al subsidie mogelijk. Ook zal in de toekomst jaarlijks onder houd op gang komen van beplanting waarvan het achterstallig onderhoud door ons is weggewerkt. Door het ontstaan van nieuwe knot- groepen in en aan de rand van ons Bert Heeren en zijn bijna een meter lange snoek. (Foto: Weekblad voor Waddin.xveen/Sjaak Noteboom) Ook het kontakt met de boeren is erg plezierig. Vaak zijn ze bereid veel over hun bedrijf te vertellen. Niet alleen een rondleiding door de stallen maar ook beschouwingen over de agrarische si tuatie van de Nederlandse boer. Ook zaken die de streek aangaan (ruilverka veling) en ingrepen van overheidsin stanties in het agrarisch leefmilieu (wa terschappen, gemeenten) zijn vaak on derwerp van gesprek. Op deze manier WADDINXVEEN Bert Heeren van de leplaan 118 heeft in de ringvaart deze snoek van ongeveer 96 centimeter en ongeveer 10 kilogram gevangen. Hij deed dat met een werphengel. Na de vangst en het maken van deze foto is de vis ter hoogte van het oude zwembad voor te bereiden. Hierdoor verwierven we een beginkapitaal. Het volgende jaar, winterseizoen kochten we enkele gereed- delijke knotdag of natuurmanife- statie waaraan alle knotgroepen deelnemen met speciale attracties e.d. 6. Voeling houden met de plannen van de overheid (Rijk, Provincie, Gemeenten, Waterschappen) en besluiten bekend maken die van belang zijn voor de knotgroepen. Deze informatie zo snel mogelijk, b.v. in ’n maandelijks bericht door spelen naar de groepen. Praktische zaken: 7. Boeren en landeigenaren wijzen op subsidiemogelijkheden voor onder houd en aanplant rond erven en langs sloten. 8. Inschakelen van groepen voor het op deze manier het knotten voor de vrijwilligers afwisselend en aantrekkelijk te houden. DOEL De activiteit van elke groep is natuur lijk op een bepaald doel gericht. Door het ontbreken van een statutaire vorm is het doel van onze groep niet schrifte lijk vastgelegd. Stilzwijgend wordt het doel "knotten” door de leden zelf inge vuld. Tot hoe willen we de boeren die WADDINXVEEN In de protestants- wij helpen, tegemoetkomen in hun ver langens, welke materialen wensen wij te gebruiken (wel of geen motorzaag) en waaraan besteden wij de ontvangen subsidiegelden? Al deze vragen komen terloops aan de orde en we handelen volgens een alge meen aanvaardbare richtlijn en sturen zelfbij. Nu het wegwerken van achterstallig on derhoud in de omgeving aardig vordert vragen we ons ook af of we ons werk terrein niet moeten vergroten. Wij den ken daarbij aan het poten van wilgen: allemaal toekomstige knotwilgen. Dit jaar heb- weten dat r- - slecht is voor iedereen was het goed dit Onder leiding van het onderwijzend personeel was door de kleuters en gro tere kinderen een heel project met werkstukken over de ”voeding”ge- maakt. Uit de werkstukken was wel duidelijk te zien wat goed en slecht is. Na de pauze werd het huishoudelijke gedeelte gehouden. Mevrouw Hulst las het jaarverslag voor en door de pen- ningmeesteresse, mevrouw van Dijk werd een overzicht uitgedeeld van de inkomsten en uitgaven van het school fonds. Het bestuur is op voorstel van het zittend bestuur uitgebreid met me vrouw A. Heerschap-Gorissen en de heren Sleeuwenhoek en Van Wens- veen. breidde het aantal vrijwilligers zich ge staag uit en evenzo het gebied waarin onze groep werkzaam is. Een bijzon derheid van de Natuurgroep is het ont breken van enige vorm van rechtsze kerheid. De organisatie berust op een klein aantal personen, die door hun enorme inzet de zaak prima draaiende houden. Het werk van onze groep is instelling Stichting Landschapsbeheer dan ook een zuiver winterse aangele- Zuid-Holland zou moeten heten, maar genheid. na de formulering van het doel achtte men de langere naam toch beter. De Stichting krijgt nl. tot doel: het sti muleren van een duurzaam behoud van christelijke kleuterschool ’’Kruimeltje” aan de Souburghlaan is een goed be zochte ouderavond gehouden van de Willem van Oranjeschool en kleuter school ’’Kruimeltje”. Na de opening door de voorzitter J. van Tol werd na de film ’’Eten om te leven, leven om te eten”, door mevrouw Diekman van het Voorlichtingsbureau voor de voeding, een lezing gehouden over dit onderwerp. Hoe belangrijk goede voeding is voor jong en oud werd op zeer geestige en plezierige wijze dui delijk gemaakt. Hoewel we snoep en dergelijke erg 1 -1~ 1X1 nogeens te horen. weer ”te water” gelaten. Misschien vindt u de snoek eigenaardig op de foto staan? Dat is mede een ge volg van het feit dat Bert de vis amper durfde beet te houden. Onze fotograaf was er getuige van dat het dier zo ge zond als een vis weer wegzwom. Over dit vijf jaar geleden begonnen vrijwilligerswerk aan de basis vertelt Rob van Oord in het tweede tijdschrift van dit jaar van de Stichting ”Het Zuid- hollands Landschap”. In Zuid-Holland wordt momenteel de Stichting ’’Natuur- en Landschapsbe heer Zuid-Holland” opgericht. Aan vankelijk meende men, dat de nieuwe volgende op papier: de conclusie dat er geen knotgroep in de regio bezig was. Ik besloot via kran- teberichten en affiches oproep te geven gramma om met mij een groep op te richten. Het eerste jaar werd met studenten aan de tuinbouwschool in Boskoop een in ventarisatie gemaakt van het achter stallig onderhoud in de omgeving. Daarna kregen we van Het Zuidhol- lands Landschap enkele projekten toe gewezen om achterstallig onderhoud weg te werken, in het toen onlangs aan gekochte gebied. De Zaag bij Krimpen gebundeld aan de Lek, en in een boezem bij Gou- verzonden derak. Vooral door toedoen van de heer Den Breejen van Het Zuidhol- lands Landschap kregen we de moge- WADDINXVEEN - In Waddinxveen zal van zaterdag 17 tot en met vrij dag 23 november een grootscheepse steunactie voor Nicaragua worden gehouden. Achter de schermen zijn al tientallen mensen op initiatief van Jan Oosthoek van de Jan Campertlaan 22 druk in de weer met het “i van deze plaatselijke solidariteitscampagne. Dit gebeurt door breed samengestelde stuurgroep, die vorige week dinsdag voor de 5- Het opzetten an een jaarlijkse lan- dinxveen solidair met (nieuw) Nicaragua”. In de derde week van november zullen een reeks van activiteiten worden ontp looid om van de bevolking alle aan- DE NIEUWE STIC HTING In het voorgaande kwamen al enkele problemen van onze groep aan de orde. Zaken die we niet alleen kunnen oplos sen. Het lijkt me dat de nieuwe Stich- g Natuur- en Landschapsbeheer Zuid-Holland in deze randgebieden een taak kan vervullen. Ik zal in het volgende proberen onder woorden te brengen wat wij van deze nieuwe stich- ting verwachten. 1. Coördinatie van de groepen. Het brengen van werkbezoeken aan be staande vrijwilligersgroepen. Het bijhouden van het reilen en zeilen van de groepen. 2. Wervende bekendheid geven aan de werkzaamheden in de pers en op posters, stickers e.d. Tevens wij zen op het belang van natuuronder- houd. Een gevolg van het voorgaande, de feitelijke werving en het onder brengen van vrijwilligers in dichtst bijzijnde groepen. Eventueel na- tuuronderhoudswerkzaamheden als vorm van recreatie aanprijzen. Bij het uitvoeren van het werk zoe ken naar vormgeving van educa tieve elementen ten behoeve van de natuur en natuurbescherming. 4. Aangeven van alternatieve werk zaamheden in gebieden waar het achterstallige knotwerk verricht is, opzetten of waar nauwelijks krotbomen aangetroffen worden. deel van dit vermogen tot stand is geko men door de buitenlandse hulp na de aardbeving in 1972. Een nog gruwelij- dacht te krijgen voor hel Midden- ker feit is nog niet zo lang geleden aan amerikaanse land, dat ongeveer vier a het licht gekomen. Bekend is geworden vijf maal zo groot is als ons land en dat Somoza voor ongeveer tientallen onze financiële hulp broodnodig miljoenen guldens bloed van z’n onder heeft. Het ligt in de bedoeling collecte- danen via de bloedindustrie aan bui- bussen op te stellen in bankgebouwen tenlandse bloedbanken heeft verhan- postkantoren, overal raambiljetten deld. En dat echt niet op basis van een systeem van vrijwillig donorschap. Er informatieve zijn slachtoffers die in een jaar tijd on der dwang meer dan 100 keer bloed moesten afstaan. 40.000 LEVENS De bevrijdingsoorlog heeft 40.000 le vens gekost. Somoza met zijn aanhang is verdwenen. Maar daarmee zijn de groepen zoals de onze het beleid van de jaar heeft deze familie een stichting zonodig kunnen beïnvloeden, loos bewind over het land gevoerd. Dat We wensen de stichting een goede tijd dit bewind de familie geen windeieren hopen dat spoedig het nieuwe ”ge- heeft gelegd bewijst het feit dat het fa milievermogen vlak voor haar val werd geschat op 3 miljard gulden. Onderzoe kingen hebben aangetoond, dat een caragua worden gevraagd. gemaakt met de opbouw van het bijna totaal verwoeste en ontwrichte land. 60% van de bevolking leeft onder Zonder buitenlandse financiële en mo rele steun lukt dat eenvoudig niet. Toen in 1977 de Rijkssubsidieregeling van de grond kwam kregen we een goede financiële basis. Ook van de Pro vincie krijgen we elk jaar een subsidie natuur en landschap in de provincie op de gemaakte onkosten voor het ver- Zuid-Holland door middel van beheer, zekeren van de vrijwilligers. Wanneer restauratie en vernieuwing van natuur- de Rijkssubsidieregeling volgend jaar en landschapselementen. De oplet- afloopt, is er voldoende continuïteit in tende lezer zal opmerken, dat aankoop de subsidiestroom door het nieuwe in dit rijtje ontbreekt; daarvoor bestaan beleid van de Provincie, al organisaties WERKWIJZE In het kader daarvan zette Rob van oord met een blik naar het verleden Hoe de Natuurgroep Waddinxveen zijn over de Natuurgroep Waddinxveen het knotaktiviteiten organiseert volgt in de volgende op papier: onderstaande alinea. "Na her en der informeren kwam ik tot Een aantal malen per siezoen wordt in perkt zijn, alle plaatselijke en regionale kranten een artikel geschreven met het pro- i en eventuele bijzonderheden. Vanaf vaste punten wordt dan elke za terdagochtend vertrokken naar het adres waar geknot wordt. Na afloop van het werk wordt vaak door een groot aantal vrijwilligers nog even na gepraat in een plaatselijke kroeg. Het meeste werk dat gedaan wordt komt voor subsidie in aanmerking. De subsidieaanvragen worden regelmatig en met de nodige gegevens naar Den Haag. Ook vragen we subsidie namens boeren of particu lieren aan die zelf enige knotbomen be zitten, maar niet het vereiste aantal om lijkheid om ons op een eigen bestaan voor subsidie in aanmerking te komen. De knotadressen worden verkregen door zelf, ’s zomers maar ook tijdens het seizoen, op vrije momenten op pad te gaan. Eigenaren van bomen met ach- schappen en trokken we naar Lexmond terstallig onderhoud worden benaderd, en Hei-en Boeicop om de gang van za- - ken bij het knotten te leren. We werk ten mee aan door de Vogelwacht Vijf- het adres wordt op de werklijst bijge- heerenlanden georganiseerde knotda- gen, en bespraken alles wat je als knot groep moet weten. In januari ’76 kon eindelijk met het knotprogramma gestart worden in ei- geplaatst, gen omgeving. Vooral door de Stichting Een enkele keer wordt binnen de be- Werkwinkel, een t waarin vrijwilligers voor velerlei aktivi- teiten werden opgeroepen, kwam een groot aantal vrijwilligers uit de Rand stad met onze groep in kontakt. De or ganisatie van deze groep vrijwilligers gramma worden dagen van echt knot- verliep via het IVN Den Haag. Het IVN ten en die van afzetten van elzenrijen of had een grote lijst 200 namen) met geriefbos afgewisseld 3:1).We pro- vrijwilligers opgekregen, maar was niet beren o.a. op deze manier het knotten in staat een dergelijke hoeveelheid aan het werk te zetten. In de jaren nadien en op te hangen, een culturele avond te houden evenals een i avond met landelijk bekende forumle den en dergelijke. SOMOZA In Nicaragua, met als hoofdstad Mana- verrichten van aanplant of voorbe- gua, lijdt ruim de helft van de kinderen aan ernstige ondervoeding. 46% van de kinderen wordt zelfs niet ouder dan 4 problemen voor Nicaragua niet opge- jaar. De vorige regering onder leiding lost. Vanzelfsprekend niet. De nieuwe van de inmiddels verdreven Somoza regering - die tot nu toe elke vergel- besteedde per hoofd van de bevolking dingsdaad achterwege heeft gelaten - het minste van heel Midden-Amerika staat voor een bijna hopeloze taak. In aan gezondheidszorg en onderwijs, de eerste plaats moet een begin worden Maar het meeste per hoofd van de be volking aan bewapening! extreem armoedige omstandigheden. Eveneens 60% is analfabeet. De balan grijkste woonkernen zijn in feite krot tenwijken: 95% van de stedelijke bevol king is daar gehuisvest. De helft van de totale bevolking heeft een jaarinkomen gelopen. Eind van dit jaar - hoe dichtbij van minder dan 300 gulden. En alsof dat al te veel is: van die 50% heeft weer 50% minder dan 80 gulden per jaar. De naam Somoza is al genoemd. En niet zonder reden. In 1934 begon de Somoza-familie in de letterlijke zin van het woord te heersen. Tot 19 juli van dit niet weggenomen is een uitbarsting van ic. jr:i:-meedogen- epidemiëen op komst. Kortom er is sprake van een land in nood. Daar kunnen ook Waddinxve- ners hier onmogelijk aan voorbij gaan. In de week van 17 tot 23 november zal in Waddinxveen uw aandacht voor Ni- X

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 5