Bouwen Goudse huizen in W’veen maatschappelijk onaanvaardbaar Veel vrouwen op thema-avond We blijven met 25.000 inwoners in ’t jaar 1990 Provincie maakt vergelijkende studienota openbaar Mbuma-avond op 6 november ’Vaderochtend’ geslaagd ’’Levens-wijs” paperback van 91 pagina’s Waddinxvener schrijft boekje over parels uit het Spreukenboek Ds. W. VerboomIn het gezin vindt vrouw haar ereplaats nadelen I WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 31 OKTOBER 1979 van Vaders temidden van hun peuters in Hummelhof. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN -‘Voor de Mbuma- zending spreekt dinsdagavond 6 no vember in het kerkgebouw van de Re monstrants Gereformeerde Gemeente aan de Zuidkade 59, ds. H. J. C. H. Zwijrienburg uit Gouderak. Deze avond begint om half acht. WADDINXVEEN - Er waren vorige week dinsdagavond veel vrouwen ge komen naar de in het buurtcentrum ’t Ketelhuis gehouden vrouwenavond, die was opgezet door de plaatselijke werkgroep vrouwenactiviteiten. Thema van de avond was de traditionele rol verdeling tussen mannen en vrouwen en hoe je die zou kunnen doorbreken. In de inleiding op het programma werd eerst nog even weergegeven wat de werkgroep vrouwenactiviteiten tot nu toe op emancipatiegebied van start heeft laten gaan: een VOS-cursus (2e VOS-cursus start in januari, nu reeds opgeven), 2 praatgroepen, binnenkort een jongerenpraatgroep en voorts wordt er buiten het organiseren van thema-avonden om geprobeerd een vrouwen-trefcentrum van de grond te krijgen. Ook is er door de werkgroep gereageerd op de startnota welzijnsp lanning in Waddinxveen. Het programma begon met een film van Nouchka van Brakel. De film ging over het al heel snel opgedrongen krijgen in je kinderjaren van meisjes- en jongen- srollen. In de pauze werd er veel geke ken en gelezen bij de tafel met allerlei .literatuur, brochures en informatie over vrouwenzaken en emancipatie. Na de pauze werd er nagepraat over de film. Het werd een uitgebreide en le vendige discussie, waarbij duidelijk naar voren kwam, mede aan de hand van voorbeelden uit de praktijk, dat je kinderen niet meteen al in een meisjes of een jongensrol zou moeten plaatsen. Na afloop was er de gelegenheid om nog wat te blijven napraten, iets te drinken en een plaatje te draaien. ARBEID We leven volgens ds. Verboom in een tijd, waarin de recreatie, de ontspan ning een grote plaats inneemt, de ar beid bij veel mensen laag staat geno teerd, er ook heel wat mensen zijn, die niet willen werken, vrouwe dwaasheid haar slachtoffers maakt onder jonge mensen van de christelijke gemeente, de anti-gezinsbeweging een bedreiging is van de maatschappij - kortom een tijd vol onrust en haatgevoelens tussen werkgevers en werknemers, leraren en leerlingen, over en weer. Het zal duidelijk zijn dat de arbeid wordt besproken aan de hand van de welbekende spreuk ”Ga tot de mier, gij luiaard, zie haar wegen en word wijs” (Spreuken 6, 68). In z’n visie op de mens en zijn werk noemt ds. Verboom de arbeid een zegen. ’’Gezonde ont spanning op zijn is goed. Echter mag het niet ten koste van de arbeid gaan. Bij veel mensen staat de arbeid laag ge noteerd. Evenals in de dagen van Sa lomo. Dan geldt het ook voor onze tijd, wat Salomo zegt: ”Ga tot de mier, gij luiaard en word wijs”. Ds. Verboom voegt er voor alle zeker heid nog maar even bij dat onder de niet-werkers natuurlijk niet de zieken, invaliden en gedwongen werklozen worden verstaan. ”Wat kunnen zij popelen om aan het werk te gaan. Maar zij kunnen niet. In zulke gezinnen wordt dikwijls veel verborgen verdriet geleden. Om deze mensen is het Sa lomo niet te doen. Salomo heeft de mensen op het oog, die niet willen wer ken. Die zijn er in onze dagen ook heel wat”. GEZIN De maatschappijvisie van ds. Verboom WADDINXVEEN De leid sters van de peuterspeelzaal Hummelhof, gevestigd in clubhuis Naast Prediker en Hooglied komt in de Bijbel ook het boek Spreuken uit Sa- lomo’s hand. Als schrijver en dichter verwierf de koning der Israëlieten (993- 953 voor Christus) wereldfaam: hij maakte voor zover bekend zo’n 3.000 spreuken en meer dan 1.000 liederen. ”Het boek Spreuken bevat een schat van wijsheid. Het is te vergelijken met een parelsnoer, vol schone parels. Soms in de vorm van beeldspraak, soms direct op de man af’, aldus ds. Ver boom (op de boekomslag van Han Prins aangeduid met zijn doctorandus titel), die de paperback ”Levens-wijs” dan ook de ondertitel ’’Parels uit het Spreukenboek” heeft meegegeven. RODE DRAAD Als een rode draad door het hele boekje verweeft de hervormde predi kant zijn visie op de samenleving, het gezin, de opvoeding en het werken bij wijze van ’’vertaling” en aanvulling op WADDINXVEEN/DEN HAAG We schreven het al in het Weekblad voor Waddinxveen van woensdag 8 augustus en herhaalden het op woensdag 26 september: Er zijn geen plannen (meer) om in de Wad- dinxveense Zuidplaspolder 5000 woningen extra te bouwen. Voor de grootscheepse woningbouw in Zuid-Holland Oost blijft Gouda de eerst aangewezen plaats, zoals dat trouwens ook uit het vorig jaar zomer goedgekeurde streekplan blijkt. Waddinxveen zal dus een gemeente blijven met rond 25.000 inwoners in 1990 in plaats van de ruim 40.000 in dien ons Gouwedorp een aanvullende bouwtaak zou hebben gekregen van rijk en provincie. Zuidhollands gedeputeerde drs. J. Borgman (PvdA) heeft dit vorige week vrijdag nog eens duidelijk gemaakt door een vergelijkende studienota tus sen de bouwlokaties ”Gouda-West” en W addinxveen-Zuid (Zuidplaspolder) van het provinciaal bestuur aan de op enbaarheid prijs te geven. De in de ja- ren tachtig in deze streek te bouwen extra huizen zullen komen in Gouda- Oost (aan de Haastrechtse kant) en in Gouda-West (deels grondgebied van Moordrecht). WADDINXVEEN/KAMPEN Ds. W. Verboom, de predikant van wijk noord van de Centrale Hervormde Gemeente, heeft een boekje ge schreven over vijftien gedeelten uit het Bijbelboek Spreuken. In deze 91 pagina’s tellende paperback ”Levens-wijs”, die is uitgegeven door uit geversmaatschappij J. H. Kok in Kampen en voor f 10,90 onder andere verkrijgbaar is bij boekhandel Burger in de Dorpstraat, laat de Wad- dinxveense dominee bladzijde voor bladzijde merken drie duizend jaar later nog diep onder de indruk te zijn van de wijsheid van koning Sa lomo, wiens wijsheid tot in onze dagen toe spreekwoordelijk is. i de door hem gekozen vijftien gedeelten uit Spreuken. ”De Spreuken zweven niet weg uit het alledaagse leven”, zegt hij er zelf van. Zijn boekje is dan ook in het bijzonder geschikt voor bijbel- en gesprekskringen, maar heeft ook zon der twijfel interessante en actuele aspecten voor het christen zijn in deze tijd. Noodzakelijk is dan wel dat je de taal van het geloof volledig verstaat. Het rijke gebruik van deze geloofstaal door ds. Verboom, maakt zijn boekje minder toegankelijk voor iedereen. En dat is jammer. In ”Levens-wijs” laat de predikant van de Centrale Hervormde Gemeente van de eerste tot de laatste bladzijde mer ken dat er geen misverstand kan be staan over de rijke bron van zijn levens visie: het Woord van God. Een citaat: ’’Laten de meisjes en jongens op school hun best doen. Haal een hoog cijfer, als het kan en zeg niet, met een zes ben ik er ook. Woeker met je talenten, die God je gaf. Maar laat de bron van leren en studeren zijn de vreze des Heeren. Laat, voordat de deur naar school op engaat, de deur van het hart naar God opengaan. Laat de Bijbel het belan grijkste Boek zijn te midden van alle boeken.... Laat de bron van alles zijn de vreze des Heeren. Elke dag, die niet met gebed begonnen is, is een mislukte dag”. VERKENNEND GESPREK De presentatie van de Nota Vergelij kende Studie Bouwlokaties ’’Gouda- West” en Waddinxveen-Zuid vond af gelopen vrijdag in het Haagse Provin ciehuis plaats in aanwezigheid van de gedeputeerden drs. J. Borgman (PvdA) en J. Noorland (VVD) en van vertegen woordigers van de gemeenten Gouda, Moordrecht en Waddinxveen. Het ge zelschap had eerder op de dag al een verkennend gesprek over de provin ciale studienota gehad. Volgens de pro vincie staan de statenleden en het rijk achter het beleid van gedeputeerde sta ten inzake de_Goudse bouwplannen. In de visie van de provincie wordt de Oo- op de vrouw en haar gezin treffen we halverwege het boekje aan. Slechts één lang citaat: ”Het gezin is de cel in de samenleving. Een gezond gezin zorgt voor een gezonde maatschappij, maar een verworden gezin verziekt de maat schappij. Terecht zei Calvijn, dat het gezin een kerkje in de kerk is. We kun nen de betekenis van het gezin niet gauw overschatten. In het gezin wor den de grondslagen van het geloofsle ven gelegd. Daarbij kan de moeder nu zo’n voortreffelijke taak verrichten. Het is geen vernedering voor een vrouw om in het gezin te leven; het is in tegendeel een ereplaats. Zeker kan een vrouw ook buiten het gezin een taak vervullen. Er zijn zeer bekwame vrou wen, die leiding geven onder het volk. Maar in het gezin vindt de vrouw haar ereplaats”. Tot slot nog een paar antwoorden van de Waddinxveense schrijvende dominee, van wie in het verleden ook enkele veelgebruikte catechisatie- boekjes zijn verschenen, op eigentijdse problemen: Spreken ouders nooit over de preek, die ze elke zondag horen? "Dat is spelen met vuur, met het vuur van de heL Het is zeer dwaas zó te le ven, zó kinderen op te voeden”. Staat u alleen voor de opvoeding? ’’la ten zulke eenzame vaders en moeders dikwijls hun knieën buigen, dan wil de Heere bijzondere wijsheid geven. Dan kan het met de kinderen soms wonder lijk goedkomen”. Vluchten ouders weg in de alcohol? ”Ga naar uw predikant, ga naar uw arts. Buig uw knieën. De Heere kan u van deze dwaasheid ver lossen, langs de weg van de middelen”. Onze tijd een tijd van onrust? ’’Voor honderd gulden in de week extra kun nen we toch onze eeuwige rust niet ver kopen en ons gezin te gronde richten”. stpolder in Schieland (nabij de Provin- cialeweg tussen Gouda en Moordrecht) gebruikt voor de recreatie en de vesti ging van een bedrijfsterrein. De mogelijkheden van het bouwen in Gouda-West (waarvoor de gemeente Moordrecht grond zal moeten over doen aan de gemeente Gouda, welke transactie de provincie een voor stander is) en in de Waddinxveense Zuidplaspolder zijn op verzoek van het college van Gedeputeerde Staten ver geleken door de Provinciale Planologi sche Dienst (PPD). Daarbij is gebleken dat bouwen in Gouda-West twee keer zo duur is als in Waddinxveen, maar maatschappelijk” goedkoper. Een Waddinxveense bouwlokatie zou een parasitaire” invloed hebben op het Goudse stadscentrum en daarom is die voor de provincie van de baan. In de provinciale studienota worden de volgende nadelen genoemd van het bouwen in de Waddinxveense Zuidplaspolder: Verlies van agrarische gronden, die geschikt zijn voor tuinbouw en akkerbouw. Aantasting van de open ruimte ten westen van Waddinxveen (Het Groene Hart). Aantasting van de regionale functie van Gouda met als gevolg verminde ring van het Goudse inwonertal en daardoor weer een daling van de ge meentelijke inkomsten. In Gouda is bouwen een financiële noodzaak. Het bouwen van een volwaardig wijk centrum in de Waddinxveense Zuidpla spolder, welk centrum in Gouda-West - gezien de ligging nabij het stadscen trum - niet zo nodig is. Bouwen in de Zuidplaspolder bete kent dat ook de verzorgingsfunctie van het Waddinxveense dorpscentrum moet worden opgevijzeld. In Waddinxveen zijn er minder moge lijkheden voor het openbaar vervoer. Bij ons ben je meer afhankelijk van de auto, aldus de provincie, die nog als se cundaire financiële lasten opsomt: bouw van een rioolwaterzuiveringsin stallatie en capaciteitsverruiming van de spoorlijn Gouda-Alphen aan den Rijn. Bouwen in Waddinxveen zou toch nog een lokatiesubsidie van het rijk no dig maken, hoewel burgemeester mr. A. G. Smallenbroek in het openbaar steeds rondvertelde dat er in de Zuidp laspolder butgettair neutraal (net zo veel inkomsten als uitgaven) gebouwd zou kunnen worden. Het zou niettemin om een totale subsidie gaan van 2.200,per woning, tegenover f 4.500,per woning in Gouda-West. het voormalige clubhuis van Waddinxveen-tennis in het Bur gemeester Warnaarplantsoen, hebben twee ’’vaderochtenden” georganiseerd om de vaders die door hun werk zelden of nooit de gelegenheid hebben hun peuters op de peuterspeelzaal bezig te zien, hiervoor gelegenheid te ge ven. Voor de peuters van de drie och- tendengroep en hun vaders vond de eerste gebeurtenis plaats afge lopen zaterdag tussen 10.00 en 11.30 uur. De opkomst was erg groot en onder leiding van hun juf, mevrouw Marjan Bons en de hulpleidster mevrouw Adrie Twigt, werd het een zeer ge slaagde morgen. De vaders hielpen enthousiast bij het plakken en keken zelf ook met genoegen naar de poppen kast voorstelling, verzorgd door juffrouw Marjan. Er werden ver der door de peuters liedjes gezon gen en spelletjes gedaan. Alle va ders waren erg enthousiast en be dankten na afloop de beide leid sters hartelijk. Zaterdag 3 november komen de kleuters van de twee ochtenden- groep met hun vaders en met de leidsters, mevrouw Froukje de Ruiter en mevrouw Adrie Twigt aan de beurt. Hopelijk wordt het voor hen net zo’n prettige ochtend.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 7