de i Rondom hefbrugl Antwoord Het 200.000ste EO-lid De belevenissen van een schrijvende majoor (44) F Al c A WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 ■KI De Waddinxveense familie Rooker op de voorpagina van het EO- lid haalt, daar twijfelt Rooker wel aan. r F t. programmablad Visievan deze week. r W Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 Het valt Rooker op dat onder de mensen waar hij mee omgaat in het zakenleven er zo weinig christenen zijn. Toch moet je er voor uitkomen, ook in 't alledaagse leven. Men moet gelijk weten wat voor vlees men in de kuip heeft. Als je vroeger in mili taire dienst was en voor je naar bed ging knielde dan hield men daarmee vanaf de eerste dag rekening". Een laatste opmerking: "Wat zou het leuk zijn als ik het 300.000ste lid zou mogen huldigen". Via een intensieve reclame-campagne kon hel boek bij vóór-intekening besteld wor den. Het "Weekblad voor Waddinxveen" had in augustus 1976 de primeur in Ne- van den van gesneuvelde militairen bij Arnhem in de gelegenheid te stellen de graven van hun familieleden in Oosterbeek te bezoe ken. De tweede editie van 10.000 exemplaren van Unieboek was eind 1978 uitverkocht. Samenstelling: Bert J. Woudenberg den van de gesneuvelden heeft betekend. De Britten waren uitstekende gastheren voor Van Vliet en Peelen en hun echtgeno tes. Zijhadden een driedaags programma ziet hoe alles terugloopt, vooral ook op geestelijk- en kerkelijk terrein". Aan de andere kant wil hij wel kwijt dat er Het onderwerp waarover de bewoners van de Sparrengaarde en Groensvoorde een brief met handtekeningen naar de ge meente stuurde betreft de overlast van vrachtauto's. Geschreven daarover werd dit: "De bewoners van de Sparrengaarde en de Groensvoorde ondervinden een sterke geluidsoverlast van langs de Groens voorde en de Wadde geparkeerde vracht auto 's. Gedurende de vroege ochtenduren (vanaf vijf uur!} is slapen, ondanks pot dichte ramen, een onmogelijke zaak ge worden door luidruchtig startende, warm- draaiende en met hevig geweld optrek- De gemeente had natuurlijk al lang kun nen reageren op deze brief met handteke ningen van de bewoners in Groenswaard 2. Al was het maar om hen te zeggen wat er ook in de stukken ter toelichting van de begroting voor 1980 staat, namelijk dat de gemeenteraad nog dit jaar de aangekon- digde parkeerexcessenverordening krijgt aangeboden, zodat het parkeren van vrachtwagens en caravans in de woonwij ken en de overlast daarvan aan regels zal worden gebonden. 1—1 militairen uil ae oruse summon weauri J (Gemenebest) van de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Van Vliet en Peelen had den vanaf het begin afaan de opzet gehad de eventuele baten van het boek aan deze Jl instelling af te dragen om de nabestaan- maar, zo voegt hij er gelijk aan toe, dat is enorm veranderd. Een moeilijk programma van de laatste tijd is "Hoe zouden wij dan leven?" aldus Rooker. Het was niet gemakkelijk om dit helemaal te volgen. Geregeld horen we van Waddinxveners dat het gemeentebestuur bijzonder traag is met het beantwoorden van brieven. Nu kun je zeggen dat het beter is laat ant woord te krijgen dan helemaal niet, maar bepaald onbevredigend wordt het als na een antwoordbevestiging (dat wel) er taal nog teken wordt gehoord van het Raadhui splein. Dat is bijvoorbeeld het geval met de brief die de bewoners van de Sparrengaarde en de Groensvoorde op 10 mei van dit jaar schreven aan het Waddinxveense college van Burgemeester en Wethouders. Een dergelijke brief werd om de zaak niet in het vergeetboek te laten raken ook ge stuurd aan wethouder Paul van Schie (CDA). Hoewel gemeentesecretaris J. Meuleman vorige maand telefonisch werd gevraagd naar de stand van zaken hoorde men tot nu toe nog niets. loopt dan ontkom je niet aan de gedachte dat er toch heel veel werk verzet moet worden voor wij de plant in onze huiska mer hebben staan. Zoals gezegd, er moet hard gewerkt wor den. Door meer produkte kan men het hoofd boven water houden, want de prij zen schommelen altijd nog op de hoogte van zo'n twintig jaar geleden. "Het werk is mijn hobby", aldus vader Rooker. Maar daarnaast mag ik graag autorijden en ik ben sinds kort lid geworden van de zang vereniging Vox Jubilans Op de dag komt het gezin Rooker niet toe aan radioluisteren dus daar kan men niet veel van zeggen. Wel wil het 200.000ste EO-lid zeggen dat hij zich, vooral in de beginjaren, wel eens geërgerd heeft aan de programma's. Ze waren vaak te zoet. Wij vragen U dringend de grootste prio riteit toe te kennen aan de tot stand- koming van de parkeerexcessenverorde ning in onze gemeente. "De ondertekenaars van dit schrijven, op de bijlagen vermeld, verzoeken U om voor de uiteindelijke vaststelling van de parkee rexcessenverordening contact op te nemen met de bewuste transportondernemingen en hen te overreden nu reeds op vrijwillige basis van de aan te wijzen parkeerplaatsen gebruik te maken. Wij nemen aan dat de eigenaars van de vrachtauto's bij U be kend zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan zijn wij graag tot nadere informatie bereid. "Maak het verhaal niet mooier dan nodig is", had de Waddinxveense kamerplan tenkweker J. Rooker van de Henegouwer- weg, hoofdredacteur L. Hartog van "Vi sie", het programmablad van de Evangeli sche Omroep (EO), nog toegevoegd. Maar de Hilversumse zendgemachtigde heeft het allerminst verborgen willen hou den dat - zoals weken geleden al aange- kondigd in het Weekblad voor Wad dinxveen - dezer dagen het Wad dinxveense gezin Rooker als 200.000ste EO-lid kon worden ingeschreven. Begin van dit jaar was de ledenstand nog 178.000. Bij de EO. die volgend jaar tien jaar uitzendt, wordt het niet onmogelijk heid geacht de B-status te bereiken. Daar voor zijn nu volgens de nieuwe Omroepwet 300.000 leden nodig. De EO begon als adspirant-omroep met 15.000 leden. Op 1 oktober 1972 kreeg de EO de C-status. en aangevulde druk op de Nederlandse markt. De officiële presentatie van deze editie vond plaats in de Koning Willem Hl-kazerne te Apeldoorn, waar de ge wonde Britse en Poolse militairen na de slag om Arnhem werden verpleegd. Bij die presentatie werd de opbrengst van de eer ste editie (f 5.000,aangeboden aan een vertegenwoordiger van de Common wealth War Graves Commission. Deze in stelling verzorgt over de gehele wereld de graven en gedenktekens van gesneuvelde militairen uit de Britse Commonwealth een commerciële uitgave voor Nederland en België. Van Vliet verzamelde nieuw ma teriaal voor nog drie nieuwe hoofdstuk ken. bewerkte de eerste editie en in juni WIN METEEN f 5,—, 10,— OF f 25,— OF ÉÉN VAN DE VIER VAKANTIEREIZEN IN DE SINTERKLAASACTIE 1979 VAN DE WADDINXVEENSE MIDDENSTAND. kamerplanten. Een beslissing waar geen dag spijt van heeft. WAAROM EO-LID? Waarom zij kiezen voor de EO? Al ras blijkt dan dat men het allang van plan was maar steeds kwam er iets tussen om de daad bij het woord te voegen. Diverse ke- 'hoofdkantoor overhandigde de aangeboden. De aanbieding van de cheque van f 10.000,trok veel belang stelling van de Britse pers. Majoor Van Vliet kreeg van de Britse gast heren de verzekering dat alles in het werk zal worden gesteld om tot een En gels talige uitgave te komen van "Zweven naar de dood. Arnhem 1944 Wat vooral de Britse journalisten ver- De Peuleyen-bewoner Ab L. J. van Vliet (44). die als majoor werkzaam is bij de sectie Krijgsgeschiedenis van de Konin klijke Landmacht, is kortgeleden op uit nodiging van Commonwealth War Graves Commission in het Engelse Maidenhead geweest. Deze commissie, die de graven en gedenktekens van gesneuvelde Gemenebest-militairen van de Eerste en Tweede Wereldoorlog in de gehele wereld baasde, was het feit dat de Slag om Arn- hij verzorgt, heeft van de Waddinxvener het geld gekregen dat de tweede editie van zijn samen met Th. Peelen geschreven boek "Zwevend naar de dood, Arnhem '44had opgeleverd. Tijdens een voltallige vergadering van de commissie en de stafmedewerkers van het f" f Wad dinxveense majoor aan de vice-voorzitter generaal Sir Noël Thomas een cheque van van de tweede druk. Hij en zijn collega- schrijver Peelen ontvingen als blijk van er- een glazen bokaal met ins cripties ter herinnering aan dit gebeuren, In een begeleidende speech bij de aanbie- bezette Noord-Nederland. Hij kreeg te- vens materjaai van 77, Peelen uit R heden over enige Britten en hemzelf tijdens de vooral aan de mogelijkheid dat alle gezin sleden vanaf 18 jaar lid kunnen worden en "laten we wel wezen, in onze kringen ko men nog grote gezinnen voor". GEWONE MENSEN Het gezin Rooker benadrukt dat zij maar gewone mensen zijn. Ze zijn dan ook blij verrast dat zij man en vrouw) met de EO naar Israël mogen. In het buitenland zijn ze nog nooit geweest en hoe een hotel er van binnen uit ziet weten ze ook niet. Het is dan ook een hele belevenis. "Het was 'altijd al een hartewens om eens in Israël te. komen: om te wandelen in het land waar je Verlosser eens gelopen en geleefd heeft Naar de mening van vader Rooker is de EO in al die jaren dichter bij de massa ge komen. Dat bedoelt hij niet negatief. Nee, hij wil daarmee zeggen dat je kunt zien en horen dat men in de loop der jaren een stuk ervaring heeft gekregen. "Ik ben niet bekrompen, maar de EO ook niet", aldus Rooker. "De programma’s zijn niet poli tiek gekleurd en wat het belangrijkste is, I aan de Bijbel. We zijn echt uit principe lid geworden en doen al ons best om er leden bij te winnen. Ie mand die geen lid is van een omroep maar wel meegeniet is een klaploper. Dat zei mijn vader vroeger al". Mevrouw Rooker wil graag kwijt dat de Tsraëlreis nog niet goed tot haar door dringt. Er is nog zoveel te doen. Toch leeft ze er ook naar toe. Gertjan is van mening dat de EO goed werk doet, toch zou hij graag wat meer gospelmuziek willen ho ren. Overigens begrijpt hij wel dat met de nu heeft het niet mee valt om aan alle verzoeken te voldoen. COMPUTER het voorgeslacht De computer heeft ook in het bedrijf van Rooker er zijn intrede gedaan. Automati sch wordt warmte, vochtigheidsgraad etc. de geregeld. Als je zo door de 8.000m2 kas toen dit verhaal: De heer en mevrouw Rooker-Bregman hebben een fijn gezinnetje met vijf kinde ren. Even voorstellen: Vader en moeder, beiden 44 jaar, Gertjan: 18 jaar, Carles: 16 jaar. Arjanne: 14 jaar, Mirjam: 9 jaar en Robert-Jan: vier. Vader Rooker is ka- 'nerplantenkweker en "dat vergt je hele h'zet". Maar, aldus Rooker, als ik eens in de piepzak" zit dan knap ik tussen mijn planten altijd weer op. Het is een mooi be- roep dat de liefde van mijn hart heeft. Dat zendtijd die de EO is ook niet zo verwonderlijk als we weten dat het hele geslacht Rooker al kweker was van beroep. Het gaat van vader op zoon. Weliswaar was I neer betrokken bij de groentenkwekerij 'naar toen de klad daar wat inkwam scha kelde het 200.000ste EO-lid over naar de omgekomen luchtmacht militai- dens de slag om Arnhem het hoofdkwar tier van de Britse Eerste Airborne Divisie van generaal-majoor R. Urquert en is nu het Airborne Museum over deze slag). die het begin was van de democratie in En- Meer dan 4500 exemplaren werden bij in geland. Ook een bezoek aan het Airborne tekening besteld eind 1976. Museum te Aidershot maakte grote in- De uitgeversmaatschappij van Holkema druk op de Nederlanders. en Warendorf!Unieboek te Bussum toonde Inmiddels is in juni 1979 de derde gewij- in 1976 belandstelling voor het boek voor zigde druk van "Zwevend naar de dood, Arn hem 1944" in de handel gekomen in Ne derland (4000 exemplaren). Ook de op brengst hiervan zal t.z.t. aan de Common wealth War Graves Commission worden 1977 kwam de tweede geheel gewijzigde De Waddinxveense schrijvende majoor Ab L. J. van Vliet. ren hadden vader en moeder Rooker al te gen elkaar gezegd dat de EO een princi piële omroep was die de Bijbel hoog hield. Ze zeiden er dan tegelijk bij: dat moeten we steunen. Het was na één van de oproe pen na "De muzikale fruitmand" dat me- kentelijkheid vrouw Rooker dacht: en nu moet het dan L maar. Zij greep de telefoon maar t bleek dat natuurlijk op hoge prijs werd gesteld, dat alle lijnen bezet waren. Na vijf minu- j ten probeerde zij het nog eens en jawel, zij (png van°de cheque.'herinnerde majoor kreeg de ledenadministratie. yan ynet aan rfe dramatische gebeurte- De heer Rooker: "Het was natuurlijk nog nissen in september 1944 en wat dit voor slag. Peelen beschikte ook over fotomate- -•/. iï/i/v f\rxr\ i/ i//.- t j. Zowel de EO-radio lzaterdag I 7~novem- w°s geweest. Hoewel, ik ben nu ook ent- ber, Hilversum 2, 21.20 uur) als de EO- I‘"“ televisie (dinsdag 20 november, Neder land 120.45 uur) staan in het teken van het 200.000ste lid uit Waddinxveen. In Visie" van deze week, met een afbeel ding van het gezin Rooker op de voorpa gina. staat over twee pagina's een inter view met de kamerplantenkweker en zijn vrouw afgedrukt, dat wordt begeleid met vier foto 's. De kop van het artikel is "Familie Roo ker: Principieel maar niet a-sociaal". En dat slaat dan weer op het feit dat dit gezin vijf kinderen heeft. "Wij hebben in veler ogen een a-sociaal gezin want wij hebben vijf kinderen", aldus de Waddinxveners van de Henegouwerweg. waarvan bekend is dat zij NCR V-lid waren en zuiden blij ven en kortgeleden overstapten van de Ge reformeerde Kerk naar de Centrale Her vormde Gemeente. De heer Rooker is ver der kortgeleden lid geworden van de her vormde zangvereniging "Vox Jubilans Omdat zij het 200.000ste EO-lid waren kregen de heer en mevrouw Rooker een reis naar Israël aangeboden, waarvan zij vrijdagavond terugkeerden. In het Be loofde Land werd rondgekeken samen met de medewerkers van de EO. Er werden niet alleen de bekende historische plaat sen bezocht, de reis had ook ten doel ken nis te maken met het land en met de pro blematiek. In Waddinxveen aangekomen hadden ze volop de gelegenheid een duik te nemen in het EO-programmablad "Vi sie" om te zien op welke wijze over het - 200.000ste lid werd geschreven. Zij lazen er. wor* n,et ^rnd J -nu prht uit nrinrmp u riaal. Van Vliet bewerkte het materiaal van Peelen voor het boek. Zij besloten sa men het boek voor eigen risico te laten drukken bij een drukkerij in Velp. (Ter Hoeven BV). hem in Nederland 35 jaar na dato nog zo veel belangstelling heeft bij het Neder landse volk. Eind 1975 begon majoor Van Vliet met het verzamelen van het materiaal voor dit boek. Hij wilde vooral het aandeel van Ne derlandse militairen meegekomen uit En geland) in de Slag om Arnhem weergeven: het aandeel van het Nederlandse verzet in Arnhem en omgeving; de situatie van Ne genduizend gulden, de netto-opbrengst derlandse burgers in de slag; het aandeel kende diesels." van de Poolse Brigade bij Driel; wat ge beurde er met de achtergebleven Britten en Polen, die door het verzet werden opgenomen en wat deed het verzet voor hen; wat bete kende het mislukken van de slag voor het Van Vliet aan de dramatische gebeurte- mooier geweest^ als ik het 300.000ste lid de veteranen van die slag en de nabestaan- housiast. In sommiger ogen ben je echter wel bekrompen als je EO-lid wordt, zelfs wel onder kerkmensen Of de EO ooit het driehonderdduizendste samengesteld waarin ~hët° werk van de lid haalt, daar twijfelt Rooker wel aan. commissievollediguitdedoekenwerdge- Hij motiveert dat met de gedachte: "als je jaan. De Commonwealth War Graves Commis sion heeft de zorg voor meer dan ander- half miljoen graven over de gehele wereld der land en drukte de gehele inleiding van veel mogelijkheden zijn. Hierbij denkt hij en de Nederlandse gasten kregen een uit- het boek af. Uit Waddinxveen kwamen on stekende indruk wat dit betekende. Zij geveer 50 intekeningen voor het boek, dat brachten bezoeken aan het Brookwood og 4 september 1976 officieel werd gepre- Military Cementary waar meer dan 6.000 senteerd in Hotel Hartenstein te Ooster- militaire graven verzorgd worden, aan het beek vóór het begin van de jaarlijkse Air- 4ir Forces Memorial te Runny Mede, borne marsen. (Hotel Hartenstein was tij- waar i' ren herdacht worden in een monumentaal mausoleum, vlakbij de plaats waar in 1215 de Magna Charta werd getekend, r t was van p- J "-c"

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 23