van de PvdA is onverklaarbaar TOMA Meidenpraatgroep start 19 november Teleurstelling: Toma-actie levert maar f 7.500,- op CDAVVD in het welzijnsspoor ALTIJD VERS! Humanisten over de bewapenings wedloop Opbrengst collecte RAAD WEER BIJEEN Geslaagde fdm-informatieavond ’’PvdA moet zich aan gemaakte bibliotheekafspraken houden k WADDINXVEEI mwicpiujzm het gebruik van de "touwpomp" te sti muleren. De band die tussen Wad- ningen binnenkort, gelijk met de Wad- dinxveense kleurplaten, tentoonstellen. "Wij danken alle Waddinxveners voor P. F. J. VAN SCHIE (CDA) ING. C. VAN ’T HOOG (CDA) WADDINXVEEN De Kerngroep Ontwikkelingssamenwerking Waddinxveen is er enigszins over teleurgesteld dat de jaarlijkse inzame- energie zal, zo zei de heer Adriaansen, er niet aan ontkomen kunnen worden om ’n blijvende economische groei te rug te dringen.Betreurenswaardig vindt hij het, dat de huidige minister van Economische Zaken, de VVD'er Van Aardenne, categorisch weigert om de toenemende economische groei bij het zoeken naar alternatieve energiebron nen ter discussie te stellen. Met deze bespreking startte het CDA- Waddinxveen een discussie over de energieproblemen van de tachtiger ja- ren, een thema, zo hoopt het CDA, waarmee de gehele Waddinxveense be volking zich ernstig bezig moet gaan houden. Het CDA is voornemens dit seizoen verder in deze problematiek te duiken met het doel te komen tot een gericht energiebesparend beleid binnen de gemeente Waddinxveen. Met name in de huishoudelijke sector dienen de mensen veel meer bewust te worden van de energieschaarste, waarmee we ongetwijfeld te maken krijgen. volledig en prees de eigen wethouder en raadsleden voor de wijze, waarop zij de CDA-visie op tal van beleidspunten over het voetlicht bracht. ENERGIE Tijdens de jaarlijkse ledenvergadering van het CDA werden de aanwezige christen-democraten uitvoerig geïnfor meerd over de energievooruitzichten in de komende jaren. Ter inleiding hier voor was de heer W. L. M. Adriaansen uit Gouda aanwezig, secretaris van de landelijke Voorlopige Energieraad, een adviesorgaan van de Minister van Economische Zaken. In zijn betoog verhaalde de heer Adriaansen hoe Ne derland en de rest van de wereld in de komende jaren denkt te voorzien in de energiebehoefte. Zonder meer duidelijk is, dat ook Ne derland binnen enkele jaren naar an dere energiebronnen dan de bekende olie zal moeten Uitzien. Vanwege de nog steeds toenemende vraag naar november start orn 20.15 uur in De Bonkelaar een meidenpraatgroep op initiatief van de werkgroep vrouwe nactiviteiten. Dit initiatief is onstaan op thema-avonden, die de werkgroep ge organiseerd heeft. Op deze thema- avonden waren veel vrouwen van ver schillende leeftijd aanwezig. Enkele jeugdige deelneemsters hebben zich toen voor een meidenpraatgroep opge geven. Het doel van een meidenpraat groep is te praten over onderwerpen en WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 WADDINXVEEN/GOUDA - Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond heeft in september 1978 een verklaring uitgegeven over kernwa pens, waarin de verontrusting ver woord is over de kernwapens. De hu manisten veroordelen hierin het ge bruik van kernwapens, omdat deze een catastrofale en onherroepelijke uitwer king hebben op de erfelijke kwaliteiten van mens, dier en plant. Gevreesd wordt dat de voortgang van de kernbe wapening zal leiden tot ’n totale kern oorlog. Daarom bepleit het Humanis tisch Verbond een veroordeling van de kernwapens door de Verenigde Naties. Het Humanistisch Verbond heeft tame lijk veel aandacht besteed in radio en t.v.-uitzendingen aan de discussies over wapenbeheersing en ontwapening. Dat was nodig omdat de politieke partijen en de regering zich moeten uitspreken of zij in NAVO-verband zullen meewer ken aan de voortzetting van de bewape ningswedloop. Het hoofdbestuur is van mening dat de discussie in eigen kring en daarbuiten moet worden voort gezet. Daarom zijn in de Humanist, het tweewekelijks orgaan van het HV, nogmaals de uitgegeven verklaring van september 1978, alsmede een beschou wing daarover afgedrukt. In deze be schouwing, een ontwerp-toelichting die dient tot een nadere standpuntbepa ling, wordt o.a. gesteld dat het helaas nog steeds zo is dat velen zich niet of onvoldoende bewust zijn van ’t feit dat de USA en de USSR in staat zijn al het leven op aarde meerdere keren te ver nietigen èn dat tal van staten zich haa sten om zich te scharen in de dubieuze rij van potentiële massamoordenaars. De besluitvorming over het aanschaf fen van steeds nieuwe wapens gaat voort, ook in Nederland. Voorstan ders van modernisering van wapens wekken de indruk dat betere wapens de veiligheid in de wereld vergroten, ter wijl ze "de vijand" voorstellen als de partij tegen wie de moderne bewape ning nodig is: om deze te weerhouden van een wereldomvattende machts greep en zo de mensheid te behoeden tegen een nog groter kwaad. Humani sten zijn geneigd het huidige "veilig- heidsdenken" te typeren als een macht sdenken en zij vrezen dat de mensheid steeds dichter de rand van de afgrond nadert. Daarom roepen zij de mensen op om kritisch te zijn en stelling te nes men tegen de bewapeningswedloop, lo kaal, nationaal en internationaal. Ge streefd moet worden naar ’n veroorde ling van de kernwapens door de Vere nigde Naties. TWINTIG DISCUSSIEPUNTEN De humanisten bevelen ter lezing en bestudering aan de recente publicatie van het Nederlands Instituut voor Vre desvraagstukken "Twintig discussie punten over kernwapens”. Bij elk van de 20 discussiepunten worden argu menten, tegenstrijdigheden en dilem ma's gegeven, zodat de lezer zelf in staat is tot een conclusie te komen. Het boekje kost f 2,50 1,70 porto (geen porto indien 5 of meer exempla ren). Bestellingen bij NIVV, postbus 85581, 2508 CG 's-Gravenhage, tele foon 070-479412. WADDINXVEEN - Het is voor het CDA onverklaarbaar dat de VVD zich voor wat het op te stellen gemeentelijk welzijnsbeleid betreft heeft bewogen in het spoor van de PvdA. Dat betoogde de christen democratische fractievoorzitter ing. Cees van ’t Hoog op de vorige week woensdagavond in de Ontmoetingskerk aan de Groensvoorde ge houden jaarlijkse ledenvergadering van het CDA. Daarin werd niet al leen teruggeblikt op de algemene beschouwingen in de Waddinxveense gemeenteraad ("afgezien enige kritische kanttekeningen heerste er gro te unanimiteit”) maar ook op de voor kennisgeving aangenomen wel- 1 en particulier initiatief mid- 7.500,-. Twee jaar geleden kwam er immers f 9.000,- binnen. In ieder geval heeft het niet gelegen aan de 105 collectanten die afgelopen week enthousiast op pad zijn gegaan en vrijdagavond in de raadzaal van het gemeentehuis zorgden voor een gezellige drukte toen daar het geld werd geteld, terwijl wethouder en kerngroep-voorzitster mevrouw L.M. Oosterbroek-Waagmeester iedereen van koffie voorzag. hun bijdrage en vooral de collectanten willen wij hartelijk bedanken voor de manier waarop zij in weer en wind in Jp - OR touw zijn geweest", aldus de leden van de Kerngroep Ontwikkelingssamen werking Waddinxveen. INFORMATIEAVOND Tijdens de collecteweek werd woens dagavond in De Bonkelaar een film- en informatieavond gehouden waar drs. Dick Leurdijk vertelde over het waarom van de noodzaak van structu rele veranderingen in internationale en nationale betrekkingen. te afspraken. In dit verband wezen zowel Cees van 't Hoog als wethouder Paul van Schie tij dens de CDA-ledenvergadering er op, dat de welzijns- en bibliotheekpassages in het beleidsprogramma bij de college- vorming in 1978 keiharde punten van onderhandeling met de Waddinxveense PvdA waren geweest. Over de interpre- taitie van het CDA kan bij de PvdA geen enkele onduidelijkheid bestaan, zo betoogden de beide CDA- voormannen. De CDA-ledenvergadering onders treepte de stellingname van haar fractie WADDINXVEEN - De in Wad dinxveen gehouden collecte voor de geestelijk gehandicapten heeft f 4.369,46 opgebracht. wel/geen vriend of vriendin. T>e meisjes maken zelf uit, waarover ze willen praten, juist van eikaars ervarin gen is veel te leren. De begeleidster van de praatgroep is dus beslist geen "schoolfrik”, maar geeft alleen onder steuning. De eerste Waddinxveense meiden praatgroep start dus maandag 19 no vember om 20.15 uur in De Bonkelaar. "We gaan door tot 21.45 uur. Er kun nen nog enkele meiden bij”, aldus In ger van Gessel, Amalia van Solmsstraat 14, (telefoon 4798), bij wie men alle in lichtingen kan krijgen. Hij stelde dat de grote problemen ten aanzien van deze betrekkingen het ver langen naar een nieuwe internationale orde voor ons allen rechtvaardigen. Dat problemen als milieu-vervuiling, WADDINXVEEN - Maandagavond^9 energie-tekorten. voedseltekorten, niet alleen "westerse-wereld-problemen” maar ook "derde-wereld-problemen" zijn. De noodzaak om de beide werel den beter op elkaar af te stemmen is een niet meer te omzeilen vraagstuk ge worden. Er volgde een levendige discussie, die uitmondde in de conclusie dat de mens als individu ten aanzien van de oplos singen van de grote wereldproblemen r' i was het er echter wel over eens dat onze eigen le- problemen, waar meisjes van ca. 15-18 venshouding toch een belangrijke bij- jaar in geïnteresseerd zijn. Ook wil men dinxveen en Torna bestaat, is zeker een drage kan leveren aan een beter begrip gezamenlijk proberen het bewustwor- goede, getuige de regelmatig door de J - - Kerngroep ontvangen brieven. Juist deze week stuurden kinderen uit Torna een pakket tekeningen aan de leerlingen van een lagere school in Waddinxveen, als antwoord op hun te keningen. De Kerngroep zal deze teke- doorgaan WADDINXVEEN - Wad dinxveners kunnen hun bijdra gen storten op gironummer 3560360 of Rabobanknummer 3668.56.448, beide t.n.v. pen ningmeester "Waddinxveen- Toma" te Waddinxveen. neens onrecht aan het bestaan en func tioneren van instellingen met een an dere, niet-christelijke, levensbeschou wing (De Bonkelaar, NIVON, en be paalde sportverenigingen), die voor het CDA nadrukkelijk ook tot het particu- ter ^r overige! lier initiatief behoren. "Waar het feitelijk om gaat is een prin cipieel verschil in ----- Tegenover de verzorgingsstaat, welke de PvdA propageert, stelt het CDA de verantwoordelijke samenleving, waarin plaats is voor individuen en instellingen om zelf initiatieven te nemen en waarin de overheid slechts stimuleert en op treedt daar waar het particulier initia- tief het zelf niet aan kan. Op zichzelf denman dat zij zich houdt aan gemaak- derhalver een voorspelbare botsing tus- "W dingsproces van meisjes als toekom stige vrouwen in deze maatschappij te bepraten, zodat ze beter in staat zullen zijn, bewust keuzen te maken. De on- op dat activiteiten zoals bijvoorbeeld derwerpen, die besproken kunnen wor- huiswerk, doorleren; Thuis: relatie met ouders/familie, zakgeld; Uitgaan: disco, film, roken, alcohol; Werk: fabriek, winkel, kantoor; Eenzaamheid: w j -De film "Voor een bordje pap", die lingsactie vorige week maar een bedrag heeft opegeleverd van ruim f hierna werd vertoond, gaf een duidelijk rr'r' z.zxrxr. j beeld van het dagelijkse leven in Boven-Volta. "Door deze film hebben we weer eens ervaren hoeveel moeilij- ker het dagelijkse leven in Torna is", al dus de Kerngroep Ontwikkelingssa menwerking Waddinxveen. WADDINXVEEN - De gemeen teraad van Waddinxveen komt volgende week dinsdagavond 20 november om kwart over zeven in hef gètrteéptthuisin openbare vergadering bijeen vóór de afhan deling van deze agenda; 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 4 juli 1979. 2. Mededeling en ingekomen stukken. 3. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe woonruimteverorde- ning en meldingsverordening woonruimte. 4. Voorstel tot het beschikbaar- stellen van een krediet voor het opstellen van een basis- rioleringsplan voor een aantal niet-gerioleerde gebieden. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een voorbereidings- krediet voor het ontwerp- bestemmingsplan "Coenecoop”. 6. Voorstel tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het gebied Kleikade/Onderweg. 7. Voorstel tot het niet instellen van beroep tegen het besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 14 au gustus 1979, nr. B 24179/2, betref fende het gedeeltelijk goedkeu ren van het bestemmingsplan "Groenswaard I en II”. 8. Voorstel tot wijziging raadsbe sluiten bouw 13 woningen R.K. Woningbouwvereniging "St. Jo seph" in 9 woningen. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het realiseren van een telefoon aansluiting in het ontvangststa tion van de CAI t.b.v. het volgen van de kamerdebatten. 10. Voorstel tot het aangaan van vaste geldleningen in 1980. 11. Voorstel tot het aangaan en verstrekken van kasgeldleningen. 12. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor het vervangen van de office-computer. 13. Voorstel tot benoemen van een lid in de commissie voor de ruimtelijke ordening en de wo ningbouw alsmede in de commis sie voor openbare werken en be drijven. 14. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambtenaren Regle ment. 15. Voorstel tot vaststelling van de Uitkeringsverordening vrijwil lig vervroegd uittreden, de wijzi ging van het Algemeen Ambtena ren Reglement en de wijziging van de Verordening, regelende het aangaan van een arbeidso vereenkomst naar burgerlijk recht met bepaalde personen. 16. Begrotingswijzigingen, w.o.: Voorstel tot het aanschaffen van een electrische schrijfmachine. 17. Rondvraag. zijnsnota, waarbij de verhouding overheid dels een CDA-motie fel ter discussie stond. Naar de mening van Cees van 't Hoog sen twee totaal verschillende visies op is het onterecht dat het particulier ini- het functioneren van de overheid naast tiatief wordt vereenzelvigd met alleen de vele punten van overeenstemming kerkelijke of christelijke instellingen, en goede samenwerking tussen PvdA Bewust worden hierdoor onjuiste te- en CDA", aldus Van't Hoog, genstellingen geschapen. Het doet eve- BIBLIOTHEEKNOTA Vooruitblikkend naar de bibliothee- knota, welke van het CDA eindelijk wel eens mag verschijnen, gaat de christen-democratische fractievoorzit- :ns vanuit dat er geen sprake zal zijn van een soortgelijke stemverhouding in de gemeenteraad, maatschappii-visie. a's de CDA-motie over de welzijns- nota (10/9). Tenslotte heeft de VVD in haar verkiezingsprogramma staan, dat zij best tevreden is met de huidige bi bliotheek. Ook het beleidsprogramma van het college is op dit punt volstrekt duidelijk en daarom mag ook van de PvdA-fractie niet anders verwacht wor- Het ingezamelde geld zal door Jos Bes- selink, die in het Bovenvoltaanse Torna werkt, worden gebruikt voor het water- winprojekt en speciaal voor het oplei den van mensen en het verbeteren van de huidige putten. Tevens is hij bezig weinig inbreng heeft. Men venshouding toch een belangrijke bij- jaar in geïnteresseerd zijn. Ook wil tussen de Westerse- en Derde Wereld landen. Dick Leurdijk wees er in dit verband van de "Kerngroep” moeten blijven den zijn zoal: School: regels, docenten, i en o.a. discussieavonden 1 i-i— over deze problemen wel degelijk een bijdrage kunnen leveren tot meer be grip van de situatie in de wereld.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 29