Doe het zelf, maar wel voorzichtig PREVENTIEFAGINA VAN HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN 1 I 4 LATEN WE PROBEREN ZONDER SCHADE EN SCHANDE WIJS TE WORDEN Twee sloten tegen caravandieven Lekken in daken en goten Laat uw huis veilig achter Caravan is geen kluis Stopkontakt buiten? Dubbel voorzichtig! Centrale verwarming vraagt controle Zittend leven? Dan kalm aan met vakantie Brand in tent, caravan of boot Laat uw gasfles geen bom zijn Ontploffingen en branden door on oordeelkundig gebruik van vloeibaar gas in flessen zijn aan de orde van de dag. Het heeft er alles van weg dat veel mensen zich niet realiseren wat voor gevaarlijke situaties kunnen ontstaan bij het omgaan met flesse- gas. 2 Wees waakzaam tegen autodieven WEI HET WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN IS EEN ABONNEMENT WAARD! WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 14 NOVEMBER 1979 I ste Nc Droogte? Dan extra opgepast met vuur! EN BEVEILIGING een Let op! Wanneer uw kinderen buiten spelen en u bent „even” weg, laat dan geen touwtje uit de brievenbus hangen. Ook ongewenste gasten kunnen hier gebruik van maken.. Hoe droger brandbare stoffen zijn, hoe gemakkelijker zij in brand kunnen raken. In de natuur ontstaan bos- en heidebran den meestal in droge periodes. In huis kan lang en warm stoken op kou de en droge dagen situaties met brand gevaar veroorzaken. Vooral bij droog, vriezend weer kan een kleine brand zich enorm snel uitbreiden. VEILIGHEID V d v n d si a L r v j' d i ten op. - Het juiste gereedschap is het halve werk. Een mes is geen schroevendraaier, een vijl geen breekijzer. Schade door regen in een gebouw is meestal het gevolg van lekkage via het dak en via goten en afvoeren. Juist in de herfst kunnen afvoeren en dakgoten verstopt raken door bladeren. Het is daarom verstandig deze regelmatig te verwijderen. Ook overlopers of „spuwers” van platte daken, kapellen, gootjes en derge lijke moeten worden schoongehou- den. Vooral onder deze „spuwers” komt al gauw lekkage voor. Een jaarlijkse controle op lekkages is noodzakelijk. Laat u uw huis onbeheerd achter (en dat geldt niet alleen voor de vakan tie maar ook wanneer u ,e ven een boodschap gaat doen!), geef dan in-4 brekers geen kans op een presen teerblaadje. - Sluit ramen en deuren goed af. - Laat geen sleutels in de buiten deuren zitten. - Sluit binnendeuren en kasten niet af. - Doe kostbaarheden en waarde papieren in een kluis of safeloket bij de bank. - Noteer merken en nummers van waarde volle voorwerpen; maak er zo mogelijk foto’s van. - Vraag of kennissen of buren toe zicht willen houden op uw huis. - Laat bij onraad de politie bellen. - Vertel uw leveranciers dat u af wezig bent. - Laat geen trap of ladder in de tuin achter. - Zorg dat uw (langdurige) afwe zigheid niet blijkt uit bijvoorbeeld briefjes op deur of raam, gesloten overgordijnen of een overvolle brievenbus. Wie per caravan met vakantie gaat, moet enkele dingen goed bewaken tegen diefstal. Dat zijn kostbare voorwerpen als foto- en filmappa ratuur, radio- en tv-toestellen en natuurlijk geld, cheques en waarde- documenten. De tas waarin zich meestal naast het geld ook nog de autopapieren, paspoorten, kam- peercamets en reis- en kredietbrie ven bevinden, moet altijd „op of aan het lijf’ worden gedragen. Goed afsluiten van de caravan is niet overdreven, ook niet wanneer men „even” naarde kampwinkel of de wasgelegenheid gaat. Is het slot van de caravandeur van slechte kwaliteit, laat er dan een goed (op leg-)cilinderslot in monteren. Niet alleen binnenshuis, maar ook bui ten, zoals in de tuin, gebruikt men steeds meer elektrische apparatuur, zoals grasmaaiers en buitenverlichting. Wer ken met lange verlengsnoeren vanuit huis is lastig. Daarom komt het buiten- stopkontakt er steeds meer in. Nu is daar niets tegen, als maar op twee dingen wordt gelet. - Het geaarde stopkontakt moet (vooral in verband met vocht) veilig zijn voor het gebruik. - Het stopkontakt moet binnenshuis uitschakelbaar zijn. Dit speciaal met het oog op inbrekers, die van zo’n handige stroombron aan de buitengevel een krachtig gebruik kunnen maken om zich met een elektrische boor en dergeiijke toegang te verschaffen. Wanneer een erkend installateur een centrale verwarmingsinstallatie heeft geplaatst, zal zeker aan de voorgeschreven veiligheidsvoor schriften zijn voldaan. Toch blijft het zaak om een en ander regelmatig te blijven controleren. Toevoer- roosters voor verbrandingslucht bijvoorbeeld mogen onder geen voorwaarde worden dichtgestopt en brandwerende toegangsdeuren tot de ketelruimte mogen niet open staan. Nog enkele wenken voor veiligheid - Laat elk jaar de cv-ketel door de vakman controleren. - Controleer regelmatig de tempe ratuur en de druk van het cv-water. - Zorg dat de ruimte om de ketel schoon is en dat zich binnen een afstand van 2 meter geen gemakke lijk brandbare materialen bevinden. - Gebruik nooit brandbare vloei stoffen, dus ook geen lijm of kit, in de ruimte waar de cv-kachel staat. Dat roken en drinken, veel zitten en au torijden niet bevorderlijk zijn voor de gezondheid, weten we eigenlijk allemaal wel. Ook weten we, dat beweging en buitenlucht goed zijn. Maar wat we ons niet allemaal realiseren is, dat een plot selinge overgang van een zittend leven naar grote activiteit ook gevaarlijk kan zijn. Wie het hele jaar letterlijk stilzit en zich met liften en auto’s beweegt, moet niet zonder voorbereiding een elfste dentocht gaan rijden of een vierdaagse gaan lopen. In vakanties komen hierdoor vaak lichamelijke (en geestelijke) problemen naar voren, terwijl men juist dacht deze door een tijdelijke onderbre king van de gewone leefwijze te kunnen voorkomen. Het is natuurlijk het beste het hele jaar door lichamelijke activiteiten te ontwik kelen. Wie daar niet aan toe komt, kan zich in de vakantie beter wat rustiger houden. vragen om diefstal. Mogelijkheden tot be veiliging zijn het aan brengen van een stuurslot en - het aller beste - het inbouwen van een alarmsysteem. Ook kan men een stroomonderbreker aanbrengen of een zwaar slot tussen stuur en gaspedaal plaatsen. Kortom: - Zorg voor goede sloten op de auto. - Sluit ramen, portie ren en een open dak goed af. - Laat de contact sleutel er niet in zitten, ook niet in de garage. - Steek de. autopapie ren bij u. Niet alleen de spullen die er zich in bevinden, ook de caravan zelf kan een gewilde buit zijn voor dieven (zelfs op parkeerplaatsen). Moet men een caravan (of vouwwagen) voor enige tijd alleen laten, dan is het dus verstandig deze zo goed mo gelijk tegen diefstal te beveiligen. Dit kan op twee manieren: - door sloten te gebruiken voor de uitdraaisteunen, die worden gele verd door de ANWB. - door „het ei”, een kogel vormig slot dat net als de trekkogel in de koppeling gestoken kan worden. Verder geldt natuurlijk onvermin derd: buit er uit! De ontspanning, die eigen is aan vakantie, brengt ge makkelijk wat zorgeloosheid en onzorgvuldigheid met zich mee. Het gevolg daarvan is nogal eens brand in tent, caravan of boot. Zo’n brand kan - door de brandbaarheid van het materiaal - zeer snel om zich heen grijpen en catastrofale gevolgen hebben. De oorzaak ligt niet zelden in onacht zaamheid bij het roken of onzorg vuldigheid bij het omgaan met gas toestellen. Zorg daarom voor een goed afsluitbare, liefst metalen as bak en gooi nooit peuken weg. Ge bruik goede gasslangen en zet deze met klemmen zorgvuldig vast. Zorg dat er wat ruimte over blijft in de lengte van de slang. Wees op de boot voorzichtig met open vuur, zeker bij het overgieten van motorbrandstof of het schoon maken van motoren. De gasinstal latie moet zorgvuldig worden aan gelegd en onderhouden. LET OP! Vloeibaar gas, zoals LPG, butaan en propaan is zwaarder dan lucht. Het zakt dus naar beneden en verzamelt zich bij lekkage op de laagste punten. De vloeibare gassen die voor indus triële zowel als huishoudelijke doel einden worden gebruikt, zijn pro paan en butaan. Propaan is het meest geschikt voor gebruik in de winter, omdat de dampdruk hiervan ook bij lagere temperaturen voldoende is. Butaan heeft een lagere dampdruk, en is dus meer geschikt voor de war me maanden. - Laat nooit gasflessen vullen bij een LPG-station. - Controleer gastoestellen, slangen en toebehoren regelmatig op lekken door gebruikmaking van zeepsop. - Laat u niet opjagen. De meeste ongelukken ge beuren door haast en moeheid. - Ruim na afloop alles op en gooi afval en restjes weg. Verwerk geen ver sleten materialen. - Zorg voor goed onder houd van het gereed schap. Dat werkt sneller en prettiger, maar is ook een stuk veiliger. - Ontdekt u een kapot elektrisch snoer, steker of stopkontakt? Meteen buiten werking stellen en (laten) repareren. - De plaatselijke brand weer geeft graag advies over de materialen die men in huis gaat gebrui ken, of over een verbou wing. - Bewaar de kopie deel III van het kente kenbewijs altijd los van de overige autopa pieren. - Laat geen tassen of kostbare voorwerpen in de auto achter. - Kan het niet anders, berg ze dan op in de kofferruimte. - Zorg voor stuurslot. - Doe uw tank op slot. - Laat uw garagehou der een stroomonder breker aanbrengen. - Laat eventueel een beveiligingssyteem aanbrengen. - Waarschuw bij ver meend onraad meteen de politie. - Trek oude kleren aan, maar geen slobberspullen of kapotte schoenen, waarmee men kan blijven haken. - Draag tijdens het werk nooit een das of ringen. - Hebt u geen veilig- heidsbril? Gebruik dan een stevige andere bril, bijvoorbeeld een zonne bril, als de glazen maar van plastic zijn. - Veiligheidsschoenen bieden de meeste be scherming. Ook klompen zijn goed. - Met goed licht op het werk en een schone werk ruimte voorkomt men een hoop narigheid. - Gebruik bij elke stoffige klus een (goedkoop ver krijgbaar) stofmasker. Elk jaar worden in Ne- derland meer dan 2 10.000 auto’s gestolen, waarvan enkele dui- 2 zenden niet meer wor- den teruggevonden. *Bovendien wordt dag in dag uit aan kapitalen J ontvreemd uit gepar- keerde auto’s. Veelal J gaat het in deze geval- len om kostbare ge- luids-, foto- en fïlmap- paratuur. Vele diefstallen zijn te wijten aan nonchalan- •ce. Tien procent van de geparkeerde auto’s blijkt nog steeds niet te J worden afgesloten, en in één op de vier auto’s 2 bevinden zich waarde- volle goederen, die De ene doe-het-zelver bouwt als het moet een e heel huis, de andere blijft met al zijn linkerhanden 2 een gevaar voor zichzelf en voor de omgeving. 2 Daardoor gaat er nogal eens iets mis bij het doe- 2 het-zelven. Een ongeval zit in een klein hoekje. En 2 juist in de doe-het-zelf- sfeer zijn dat ongevallen 2 die meestal best voorko- men hadden kunnen wor- den. Hieronder vindt u een aantal tips, die altijd op- gevolgd dienen te worden. Lees ze even door voordat u aan de slag gaat. Het is vaak maar een weet. - Lees altijd de ge- 2 bruiksaanwijzing en volg de veiligheidsvoorschrif-

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 34