zal van start gaan na Pasen 1980 In actie voor fancy-fair n ■NNMWWj Monstrans in St.Victorkerk Maarschalkerweerdorgel klaar voor eeuwfeest Restauratie pijporgel St Victorkerk 4 1 p fegS wc ST VICTORKERK i r life 5 1 II WEEKBLAD VOOR WADDINXVEENWOENSDAG 28 NOVEMBER 1979 Het orgel van de bijna honderdjarige St. Victorkerk melende pedaal wordt van zijn bijgelui- mechaniek van het orgel geheel in orde brengen zodat de lade weer winddicht is en versleten of defecte onderdelen worden hersteld of vernieuwd. Het beleg van de klaviertoetsen wordt Waddinxveen moeten er mensen te vin den zijn die dit deel voor hun rekening willen nemen. Bovendien is het wense lijk om het gehele orgel wat meer naar de zijmuur op te schuiven en de orgel- opstap wat te verkleinen om meer ruimte op het oksaal te scheppen ten gunste van de koorleden. Ook dit werk zal de parochie in eigen beheer uitvoeren en dus komen de des kundige doe-het-zelvers onder leiding van de orgelbouwer hun hart ophaien. Tegen de tijd dat dat werk moet wor den gedaan, zal er precies worden be kendgemaakt aan wie er behoefte is en wanneer, maar het zou leuk zijn er nu al positieve reacties op te ontvangen. 1880-1980 lOOjaar aan de Zuidkade. WADDINXVEEN - In de rooms katholieke St. Victorkerk aan de Zuidkade staat een monstrans uit 1876. Deze zilveren monstrans met vergulde stralen en vergulde Luna weegt ’’bruto een pond ze ven ons 5 lood en zeven wicht jes”. Aldus meldt ons de commis sie ter viering van het 100-jarig bestaan van de St. Victorkerk in oktober 1980. BYZANTHIJNS KOOR Het verdient aanbeveling de avond van de 26e februari 1980 vrij te houden. Dan is er namelijk in Waddinxveen een optreden van het Utrechts Byzanthijns Koor. KAARS Er zijn prachtige kaarsen met een vignet van de St. Victorkerk te verkrijgen tegen betaling van f 6,95. De voorverkoop van deze kaarsen is op zaterdag 1 decem ber en zondag 2 december zowel in de St. Victotkerk als in de Ont- moetingskerk na alle eucharistie vieringen. De witte kaars is 20 centimeter hoog en 9 centimeter breed. Ze worden verkocht voor praktisch de kostprijs. KALENDER Een vrij complete opsomming van de eeuwfeestactiviteiten is te vinden op de ”14 maanden- kalender”. Inderdaad 14 maan den. Naast het jubileumjaar wat loopt tot en met oktober 1980, kan deze kalender ook nog ge bruikt worden als buitengewone jaarkalender. De voorverkoop van de kalender is afgelopen met een alleszins re delijk resultaat. De bijzondere kalender kost f 3,50 en is ont worpen en getekend door Henry Boere. Er staan 14 foto’s in over de St. Victorkerk. De ”14 maanden- kalenders" zijn nog te koop bij Arnold Moons, Zuidkade 168 en bij Albert Heijn nabij het Konin- stuur werd een oproep geplaatst in het kerkblad Victorientje om ijverige da mes, die een handje zouden willen hel pen. Prompt kwamen er vele spontane reac ties binnen, zodat er een vaste kern is ontstaan van 12 dames, die iedere 14 dagen een avond knippen en naaien. Er worden op zulke avonden leuke attrac ties vervaardigd en tevens werk voor bereid voor de thuiswerkers. Zijn er vrijwilligers, die nog mee willen doen, ze zijn van harte welkom. Ook mate riaal voor ’t vervaardigen van de bees ten, poppen, wandkleden etc. is van harte welkom, men kan nog veel ge bruiken. (Inlichtingen zijn te verkrijgen op de adressen pastorie aan de Zuid kade en Kanaalstraat 13). De start tot op heden is groots, zoals u op de foto kunt zien. Het is de bedoe ling de fancy-fair te houden in mei 1980. ”Er moet nog veel gebeuren; dus allen die op een of andere wijze hun medewerking willen verlenen, u bent van harte welkom. Wij gaan intussen door met onze gezellige club om een zo’n groot mogelijk resultaat te beha len. De opbrengst van de fancy-fair komt na aftrek van enige geringe kos ten geheel ten goede aan de kerk. Ook onze parochiële vrienden in de missie zullen wij niet vergeten", aldus de fancy-fair dames. den ontdaan. Aan de klank van de pij pen wordt niets gedaan, wel worden de uitwendige beschadigingen wegge werkt en worden de frontpijpen schoongemaakt. Bovengenoemde werkzaamheden moeten aan een ge specialiseerde orgelbouwer worden op gedragen, maar naast dit werk komt er nog wat kijken en het parochiebestuur hoopt, gelet op de toch wel hoge kosten die aan deze restauratie zijn verbon den, voor de bijkomende ’’klussen” een beroep te kunnen doen op de parochia nen. Het zou namelijk jammer zijn om een gerestaureerd orgel in een verveloze kast en zonder lofwerk in gebruik te ne men. In een houtbewerkers dorp als Het interieur van de straks 100-jarige St. Victorkerk. WADDINXVEEN - Het begint erop te lijken dat de rooms-katholieke St. Victorparochie bij de viering van het eeuwfeest van de St. Victorkerk aan de Zuidkade in oktober 1980 zal beschikken over een gerestaureerd pijporgel. De spijkers met koppen daarvoor zijn dezer dagen geslagen. Het op te knappen pijporgel is één van de activiteiten uit de reeks die een speciale commissie aan het ontplooien is ter voorbereiding van het 100-jarig bestaan van het kerkgebouw, dat in 1880 voor nog geen halve ton werd gebouwd. Bouwmeester was toen de Waddinxvener Philippus Verbruggen en bouwpastoor G. J. W. Quant. Het pijporgel van de St. Victorkerk stamt uit 1871 en heeft eerst ergens an ders gestaan voordat het een vaste plaats kreeg in het Godshuis aan de Zuidkade. Het betreft een lief instru ment met zeven volledige stemmen, opnieuw aangebracht en het wat ram- een 3-sterke cornet in de diskant, een 3-sterke mixtuur in de bas en een aan gehangen pedaal. Het instrument heeft mechanische onvolkomenheden, zoals luchtlekken en rammelende onderde len in register- en toetsstruktuur. De orgelkast heeft in de loop der jaren veel geleden, terwijl het lofwerk, dat niet al leen ter verfraaiing dient, maar ook de orgelpijpen op zijn plaats moet houden, is verdwenen en de beschildering is le lijk te noemen. MAARSCHALKERWEERDORGEL Over de restauratie van het rooms katholieke pijporgel is advies uitge bracht door de orgelcommissie van de Gereformeerde Organistenvereniging. Deze vereniging noemt het zoge naamde Maarschalkerweerdorgel een bescheiden, maar waardevol muziekin strument met een deerlijk gehavende kast, die in minder passende kleuren is geschilderd. De pijpen staan echter goed op de lade en zien er zeer overwe gend, degelijk en gaaf uit. In het pijpor gel is de oorspronkelijke functie - bege leiding van het koor - nog duidelijk aanwezig in de klankgeving. ”Wij advi seren u ’t orgel te restaureren, uw pijp orgel houdt zijn waarde; na goede re stauratie zal het opnieuw 100 jaar dienst kunnen doen”, aldus de Gere formeerde Organistenvereniging tot het St. Victorkerkbestuur. Intussen heeft een recente werkbespre king wat nauwkeuriger aangegeven op welke wijze de restauratie van het Maarschalkerweerdorgel in de bijna 100-jarige St. Victorkerk zal gebeuren. Aan die werkbespreking werd deelge nomen door de heer Vermeulen, orgel bouwer, de adviseurs voor de restaura tie Van Dommele en Heidinga, pastoor Olsthoorn en de heer Zoet namens het parochiebestuur, dirigent Van Oosten en organist Van den Hondel en de financiële commissieleden Bergsma en Lelieveld. Op het moment van de be spreking was er van de zijde van de de kenale en I 'j commissie nog geen toestemming gege- Een beeld van de activiteiten die worden ontplooid voor de in mei 1980 te houden fancy-fair rond 100-jarig St. Vic torkerk Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). WADDINXVEEN Ter voorberei ding van het eeuwfeest rond de St. Vic- torkerk in 1980 wordt er in mei een bisdommelijke financiële fancy-fair gehouden. Deze festiviteiten kan men niet op touw zetten met niets ven tot de restauratie van het orgel, en Losten uiteraard wat geld. Het wa- maar inmiddels is ook dat licht op ren Mies van Raaij en To van der groen komem te staan. Klauw, die het idee lanceerde een NA PASEN fancy-fair te houden. Hieraan kunnen veel mensen mee doen en het brengt Orgelbouwer Vermeulen heeft de res- naar gehoopt wordt veel geld in het tauratje inmiddels opgenomen in zijn laatje. Genoemde dames doen veel aan planning en denkt er volgend jaar na het onderhoud en verzorging van de Pasen aan te kunnen beginnen. Dat be- kerkkleding. Vele dingen zijn half ver tekent dat ’t werk in augustus, dus ruim sleten of worden niet meer gebruikt. Zij voor de eeuwfeestviering, klaar zal zijn, wilden dit niet zomaar van de hand De fa. Vermeulen zal de windlade en ’t d°en en na goedvinden van het kerkbe- I mi

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 3