Red het notarishuis Wij zijn verbijsterd Actie tegen sloopplan startte vorig najaar Bijeenkomsten in kerstsfeer Werkgroep R ed het notarishuis druk bezig van Rabobank T. C. Versluis Brief-op-poten aan raadsleden Zijderhand IN BOUWVOORLICHTING Sloopplan in commissies ”HET STEDELIJK DETAIL” Jongelui kregen prijs 9? werkgroep. acht dat de bevolking in dit kader van op ds. Stichting genoemd, haalt in de brief aan de ge meenteraad nog tweemaal onze eerste burger aan. "Architectuur”, aldus mr. Smallenbroek bij Eminent, kan pas ver- WADDINXVEEN/GOUDA - Pas nu is in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken "verwerkt" dat Aannemingsbedrijf T. C. Versluis BV, Waddinxveen, ingevolge een besluit van de vergadering van aandeelhouders is ontbonden. WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 19 DECEMBER 1979 De werkgroepleden maakten duidelijk dat in het sterk uitgebreide Wad dinxveen niet opnieuw een stukje van het oude dorp verloren mocht gaan. Al vanaf het begin ontstond er behoefte aan een peiling van de bevolking, om dat de werkgroep vermoedde dat veel meer inwoners het pand wilden behou den. Over de toekomstige bestemming werd druk gefilosofeerd: museum, ruimten voor culturele activiteiten. De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk "Waddinxveen" reageerde positief op deze openbare bestemming, maar de Stichting Museum Oud-Waddinxveen wees het pand als mogelijke vestiging af, omdat het onvoldoende beveiligd zou kunnen worden. In de prijzen vielen de volgende Wad- dinxveense meisjes en jongens: Platen bon: Marcel Kode, Margreet van Oud- heusden, Patrick Nagtegaal. Voetbal: Kim Paling. Boekenbon: Astrid Aalbers. In totaal ontvingen 117 jongeren uit Midden Holland en de Rijnstreek een prijsje van de Rabobank. Zo waren er casetterecorders, radio's, rekenma chines, globes, rolschaatsen, soldeer sels, boetseerdozen, spellendozen, ge reedschap, figuurzaagsets, schaakspe len, borduurdozen en horloges. "Een onzalig plan, die bij menig burger de verzuchting heeft ontlokt: Zie je wel, toch weer zo’n blok beton”, aldus Frans G. Bos in een zaterdag namens de werkgroep "Red het notarishuis” geschreven brief-op-poten aan de Wad- dinxveense gemeenteraad. Zoals be richt heeft het op dit punt verdeelde college van Burgemeester en Wethou ders het plan de gemeenteraadsleden op woensdagavond 30 januari een be sluit te laten nemen over de toekomst van het oude notarishuis en de bebou- wingsmogelijkheden na de sloop ervan. VOORBARIG Volgens de werkgroep getuigt het missies”'Ëén “daarvan "is "de vond plaats op 20 december 1978. Daarna werd aan de gemeenteraad een brief geschreven de beslissing tot sloop van het pand uit te stellen. Uit de be spreking in de raad kwam naar voren de Monumentenzorg berichtte dat het dat handtekeningen alleen niet vol doende zouden zijn om het oude nota rishuis voor het nageslacht te kunnen bewaren. Met name zouden de finan ciële gevolgen voor de Waddinxveners - een tientje per inwoner en verhoging van de onroerend goedbelasting met 5 procent extra - niet verzwegen mogen worden. De werkgroep deed dat ook niet. Naast gemeentelijke contacten kwa men er ook banden met het Coördina tie Comité Belangen Brugcentrum Waddinxveen (CCBBW), bestaande uit een groep mensen die zich tegen de plannen van de gemeente met betrek king tot het Brugcentrum verzet. Op een afdelingsvergadering van de plaat selijke PvdA werd het werkgroepstand- punt nog eens uiteengezet. In kranten en via het VARA-radioprogramma Waddinxveen Centraal werd volop aan de weg getimmerd. H A N DTEK EN ING EN ACTIE Op Koninginnedag 1979 startte de lang verwachte handtekeningenactie. Er werden affiches en stencils verspreid en een deel van Waddinxveen werd huis- aan-huis afgestroopt. Bezocht werden 4500 van de 6000 woningen. In totaal werden 2700 handtekeningen verza meld, waaronder oud-Waddinxveners en mensen die nauwe banden met ons dorp hebben. De conclusie van de - volgens de werkgroep - representatieve steekproef was dat ruim tweederde van de bevolking het oude notarishuis wil behouden. Gemeend wordt dat de vol- nieuwt". De vraag rijst, aldus de werkgroep, of de overheid voor een mentaliteits verandering het voortouw dient te ne men of zich juist moet aanpassen aan de in het laatste decennia veranderde inzichten betreffende de woonomge ving. Ons inziens is het een groot goed, dat de mens juist weer de waarde van architektuur uit voorbije tijden heeft herontdekt. Vernieuwing betekent te genwoordig, zo is de werkgroep klip en klaar geworden, wel degelijk iets an ders dan slechts sopen en beton storten. WADDINXVEEN - Voordat de ge meenteraad in de vergadering van woensdagavond 30 januari gaat praten over de sloop van het oude notarishuis aan de Kerkweg-Oost en de bebou- wingsmogelijkheden van die plek zal het betreffende raadsvoorstel van het college van Burgemeester en Wethou ders worden besproken in diverse com- Zé.. _e gemeente lijke commissie voor kunst, cultuur, re creatie en jeugd, die over deze zaak op maandagavond 7 januari om half negen gaat vergaderen. De plannen met het voormalige notarishuis is het enige agendapunt van die vergadering. andering, vernieuwing brengen indien de mensen zich een op die vernieuwing gerichte mentaliteit eigen maken. Een kernenbeleid slaagt derhalve pas indien de mens zich instelt op die ver- derhalve zichzelf ver- WADDINXVEEN - De werkgroep "Red het notarishuis” is nu al dik een jaar in de weer om te proberen het oude notarishuis aan de Kerkweg-Oost van de slopershamer te redden en gerestaureerd te krij gen. Toen begin oktober 1978 de eerste berichten loskwamen over mo gelijke afbraak van het karakteristieke pand in het Brugcentrum staken Anneke Groeneveld, Heide Hemminga, Frans Bos, Theo den Boon en Bert de Jong de koppen bij elkaar. Op 2 november van dat jaar schreef de werkgroep de eerste brief aan het college van Burgemeester en Wet houders, waarin melding werd gemaakt van de oprichting van de Intussen aanvaardden B. en W. de werkgroep als gesprekspartner. Het Weekblad voor Waddinxveen meldde al gauw aan de hand van een ambtelijke nota dat het opknappen van het oude notarishuis een miljoen gulden zou gaan kosten. Dat hierbij de aankoop prijs van ruim drie ton is inbegrepen, achtte de werkgroep onjuist. Verder werd gezocht naar goedkopere alterna tieve restauratiemethoden. Bij de Rijk- sdienst voor de Monumentenzorg diende de werkgroep een aanvraag in voor plaatsing op de Monumentenlijst. Ook de Bond Heemschut vond het oude notarishuis gezichtsbepalend voor Waddinxveen. Het eerste gesprek tussen B. en W. en de werkgroep "Red het notarishuis" details in woonomgeving, zoals de vor men van deuren, ramen, erkers, lan taarnpalen, brievenbussen en noem maar op. De bedoeling is, dat mensen beter gaan kijken naar hun omgeving en zich van daaruit ook bewuster met die woonomgeving gaan bezig houden. De tentoonstelling wordt georgani seerd door de Stichting Wonen en de landelijke Stichting Beeldende Vorming. WADDINXVEEN - Vorige week woensdagmiddag zijn in het Anne Frank-centrum de prijzen uitgereikt voor de regionale voorronde van de tiende internationale jeugdprijsvraag van de Rabobank. Onderwerp van deze prijsvraag, waarbij de kinderen werk stukken, tekeningen of dergelijke moe sten maken, was energie. De werkstuk ken konden worden ingeleverd bij de plaatselijke Rabobank. feraar ondergeschikt blijft aan de idea listisch gedreven realist. Warmte is noodzakelijk om als manager te kun nen slagen". Reactie van de werk groep: "Vreemd doet het dan aan, als de meerderheid van B en W, blijkens een artikel in het Weekblad voor Wad dinxveen van 12 december jl., meent dat om financiël redenen niet valt te ontkomen aan nieuwbouw op de plaats van het voormalige notarishuis. De koele cijfers hebben kennelijk gewonnen...". een eigen taak heeft, die elkaar niet we zenlijk uitsluiten. Zo zal het overheids beleid en het beleid van het bedrijfsle ven geïntegreerd worden tot een alge meen welzijnsbeleid. Het zal lang du ren voordat we dat bereikt hebben." CITATEN Maar de werkgroep, die het onjuist WADDINXVEEN/GOUDA - Blijkens acht dat de bevolking in dit kader van een wijziging in het handelsregister van hel algemeen welzijnsbeleid niet wordt de Kamer van Koophandel en Fabrie- ken voor Gouda en omstreken zijn bij Zijderhand Transport BV, Moerka- pelle, tot directeur benoemd de Wad dinxveners A. en A. J. Zijderhand. wassen Waddinxveners zeer bewust een keuze hadden gemaakt. Deze zomer bracht de door de werk groep benaderde BNA-architect ir. E. J. Hoogenberk een bezoek aan het pand. Zijn komst werd door het ge meentebestuur betaald. In een notitie raamt de architect de kosten van revali datie op ruim 337.000,Het papa ras en de handtekeningen werden op 23 juni aan B. en W. aangeboden. Aan de hand van dit nieuwe gegeven valt er naar de mening van de werkgroepleden een uitstekende nieuwe begroting te maken. GEEN NOSTALGIE Maar het zat "Red het notarishuis" niet in alles mee. De Rijksdienst voor J - -1 oude notarishuis geen plaats zou krij gen op de voorlopige ontwerp- monumentenlijst. Het pand zou onder meer geen wetenschappelijke of volks kundige waarde hebben. De werkgroep kon deze beslissing heel goed begrij pen, maar stelde vast dat het behoud van het karakteristieke pand wel dege lijk een Waddinxveens belang genoemd kan worden. Nostalgische gevoelens zouden hiermee niets van doen hebben. Alle mogelijkheden tot behoud de re vue laten passerend zijn de werkgroep leden van mening dat het in gemeente lijk bezit houden van het oude notaris huis plus restauratie volgens de methode-Hoogenberk de voorkeur ver dient. Als dat niet haalbaar blijkt zou het pand met restauratieplicht ver kocht kunnen worden tegen een sym bolisch bedrag. Het opgeknapte nota rishuis zou dienst kunnen gaan doen als praktijkruimte voor een arts, tandarts, advocaat, notaris of architect, terwijl er ook een antiekzaak in gevestigd zou kunnen worden. De werkgroep: "Het zal duidelijk zijn dat we tegen sloop van het oude nota rishuis zijn. De verkoop van de vrijge komen grond kan de financiële positie van Waddinxveen weliswaar gunstig beïnvloeden, maar Waddinxveen zou een karakteristiek pand verliezen. Met nieuwbouw op deze plek krijgt ons dorp een ander, onzes inziens minder aantrekkelijk, aanzicht. De actie van de werkgroep heeft uitgewezen dat het merendeel van onze mede-inwoners dat niet wil". woontorenpian van het gemeentebe stuur en het stedebouwkundig advies bureau Stad en Landschap BV uit Rot terdam "van een uit de vijftiger jaren stammende mentaliteit, die verande ring behoeft". Het pralen over de be- bouwingsmogelijkheden na de sloop van het oude notarishuis wordt daar naast voorbarig gevonden, omdat in de Waddinxveense raad nog geen besluit vorming heeft plaatsgevonden. De poli tieke kaarten zijn echter in zoverre ge schud dat alleen de PvdA lijkt te willen strijden voor verkoop van het oude pand tegen een laag prijsje middels het opleggen van een restauratieplicht aan de toekomstige koper. CDA, VVD, SG- P/HKV/GPV en D’66 vinden nieuw bouw financieel aantrekkelijker. De werkgroep "Red het notarishuis”, die zich gesteund zegt te weten door een ruime meerderheid van de Wad dinxveense bevolking, heeft de raadsle den opgeroepen "te laten blijken dal u in uw controlerende taak op de over heid niet mijlenver van de bevolking verwijderd staat". In zijn brief zegt Frans G. Bos dat het de werkgroeple den nauwelijks heeft verbaasd - hoewel ze zijn erkend als gesprekspartner - dat ze niet waren uitgenodigd voor de op enbare vergadering van de raadscom missie voor de ruimtelijke ordening en de woningbouw van vorige week dins dagmiddag, waarin de bebouwingsmo- gelijkheden aan de Kerkweg-Oost aan de orde zijn gekomen. Hiervoor verwijzen ze naar een citaat uit de toespraak van burgemeester mr. A. G. Smallenbroek ter gelgenheid van de opening van het nieuwe Eminent- fabriekspand aan de Staringlaan: Overheid en bedrijfsleven, zowel werk gevers als werknemers zijn partijen voor een doelstelling waar een ieder Zondag 23 december Kerstfeest zondagsschool "Komt tot Mij" van de Hervormde Imma- nuëlkerkgemeente in de Immanuëlkerk aan de Prinses Beatrixlaan om 17.00 uur. In de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade wordt om 16.00 uur een ker- stsamenkomst gehouden met zang, de clamatie, muziek en een maaltijd. Maandag 24 december Kerstconcert van de Hervormde Ge mengde Zangvereniging "Vox Jubi- lans", met beide jeugdkoren, in de her vormde Brugkerk aan de Kerkweg- Oost. Medewerkenden: Klaasjan Mul der (orgel), Hans Bruin (piano) en W. Verboom. Aanvang 19.00 uur. Op deze avond zijn er de volgende protestantse Kerstnachtdiensten: 21.00 uur - Ontmoetingskerk (ds. D. J. Modderaar en ds. Th. H. G. Hulst), WADDINXVEEN - Wie geïnteres seerd is in de woonomgeving doet er goed aan om deze maand een kijkje te gaan nemen bij de Stichting Bouwvoor- lichting aan de Staringlaan. Elke dins dag, woensdag en vrijdag van 9 tot 17 uur, donderdag van 9 tot 20 uur en za terdag van 9 tot 14 uur is daar de ten toonstelling "Het Stedelijk Detail" te j," zien. Aan de hand van foto’s en dia’s wordt een beeld gegeven van allerlei WADDINXVEEN De Waddinxveense werkgroep "Red het notaris huis”, welke sinds vorig najaar strijdt voor het behoud en restauratie vap het uit 1859 stammende oude notarishuis aan de Kerkweg-Oost, heeft met verbijstering kennis genomen van de vorige week in het Weekblad voor Waddinxveen beschreven gemeentelijke plannen om na de sloop van het karakteristieke pand op die plek een torenachtig ge- nieuwïng, bouw neer te zetten van zo’n 16 meter hoogte met kantoormogelijkhe- den op de begane grond en een achttal woningen verspreidt over vier woonlagen. WADDINXVEEN -Ten behoeve van onze lezers hebben we de ons be kende bijeenkomsten met een kerstkarakter op een rijtje gezet. Het blijkt dat er in deze december-maand weer heel wat activiteiten op touw worden gezet met de bedoeling het traditionele kerstgebeuren centraal te stellen. In het rijtje ontbreken de interkerkelijke adventsdiensten, want die zullen dit jaar niet in onze gemeente worden gehouden. 22.30 uur - immanuëlkerk (ds. P. van den Berg en ds. Th. H. G. Hulst). In de Si. Victorkerk en in de Ont moetingskerk is om 19.00 uur een ker stviering voor de schoolkinderen. De nachtmissen van de rooms-katholieke St. Viclorparochie zijn om 21.30 uur (St. Victorkerk) en om 24.00 uur (Ontmoetingskerk). Dinsdag 25 december IEerste Kerstdag} Gereformeerde jeugddienst in de Ontmoetingskerk aan de Groens- voorde om 16.00 uur. Aan deze kerk dienst verleent muzikale medewerking het Bodegraafse koor "Singing Religion". In de Remonstrantse Kerk aan de Zuidkade wordt om 16.00 uur een ker stdienst gehouden met medewerking van een solist en een koperkwartet, sa mengesteld uit leden van de brassband Voorwaarts. Woensdag 26 december I Tweede Kerstdag} Kerst-Inn, van 11.00 tot 24.00 uur, in het kerkgebouw van de hervormde Im- manuëlkerkgemeente aan de Prinses Beatrixlaan. Organisatie: Jongerenclub Together. Kerstfeest voor de jongste kinderen van de zondagsschool van de Centrale Hervormde Gemeente in De Hoeksteen. Voor alle bejaarden worden er op deze Tweede Kerstdag om 14.30 uur in het Anne Frank-centrum dia’s ver toond. Om 17.30 uur kunnen onze ouderen gaan aanzitten aan de kersttafel, tegen betaling van ƒ2,75. Voor de kersttafel kan men zich opgeven tot en met vrij dag 21 december, ’s Avonds om acht uur wordt er een sterrenbingo gehou den met prijzen die klinken als een klok. Deelnamekosten ƒ1,50. Zaal open 19.30 uur. Donderdag 20 december Kerstmiddag hervormde Imma- nuëlkerkgemeente met een kerstver haal van mevrouw Yska en een lezing Nog een citaat van de burgemeester: van jonkvrouwe zuster H. C. de Beau- Dat vraagt bij de overheid een mo- fort over het werk van de diakones. Be- dern management, waarbij de koele cij- gonnen wordt om 14.30 uur. Kerstfeest van de hoogste klassen van de zondagsschool en van de jeugd clubs van de Centrale Hervormde Ge meente in de Bethelkerk (Bilderdijklaan). Kerstavond van de afdeling Wad dinxveen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in het Gerefor meerde Verenigingsgebouw Het Trefpunt. Zaterdag 22 december In de Kruiskerk aan de Passage wordt van 19.00 tot 20.30 uur door de leden van de Gereformeerde Jeugd Organisa tie (GJO) een gezamenlijk kerstfeest gevierd. Hierbij aanwezig zijn ds. D. J. Modderaar en de organist P. C. van Beest.

Weekblad voor Waddinxveen | 1979 | | pagina 27