de hefbrug 3 1 j Rondom i Unieke actie Kijker/ster Lied Markt (1) Expositie Markt (2) Kamer voor Midden-Holland Bevolkings groei Het weten waard ft W J dhr. Magielse S T3 S- a PH 3 ra zr d WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 3 JANUARI 1980 dat zou wel eens afgelopen kunnen zijn einde van de laatste rit - een heel gezel- de scheidende melkman toe te De aan de Chopinlaan 44 wonende Wad- de Eén van de Waddinxveense marktkooplie- Waddinxveen Koninklijk Besluit de Kamer De eerste openbare vergadering in 1980 waarover worden. keel. "Ik dacht dat ik rustig naar huis kon rijden. Dit had ik niet verwacht. Hart stikke bedankt, allemaal", was het enige •«■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■•«■■■■■■I moeten zijn, dat zijn de beste program ma's die ik tot nu toe altijd gezien heb, en Mauritsïaan-Willem de Zwijgerlaan Noord}. Zo maar op goed geluk stapte deze veertiger "n paar jaar geleden op een voor vijfde nieuwjaarsreceptie van het be- t aan- C/2 'étOLIM., 1980 ken voor Midden-Holland wordt gehouden Gijs Vergeer", dat uit volle borst werd ge zongen door de aanwezige klanten en hun kinderen, ging op de melodie van "Als de klok van Arnemuiden"als volgt: Refrein: Als de klok van jonge luiden Welkom thuis voor Gijs gaan luiden, Wordt de vreugde ook vermengd met droefenis. Omdat Gijs voor het laatst gekomen is. Dames: Oh Gijs, wat zullen wij jou toch gaan missen. Je wagen was voor ons een leuterhoek. Maar misschien ga jij ook ons wel missen: Je vrouwtjes in bikini of met broek. Heren: O Gijs en Bep nu wordt het voor ons "naatje" Als wij 's avonds zijn zonder bier of peuk. Wat nu zonder jou en je EMHA-blaadje, Nee. dat is helemaal niet zo leuk. Allemaal: Dat was het dan, vaarwel EMHA en vrijheid. Maar ook vaarwel aan extra uren werken. Het ga je goed in je nieuwe RAB O-bank-tijd, Met volop uren om hobby's te versterken. van waardering kreeg Gijs Ver geer en zijn vrouw van zijn klanten een boormachine, een boekenbon en bloemen schilderijen zijn gemaakt in de periode van i960 tot heden. Duidelijk zichtbaar is de ontwikkeling die hij doormaakte in de loop der jaren met als eindresultaat een strak doorgevoerde pointilisme. De schetsen, gemaakt tijdens zijn vele bui tenlandse reizen in- en buiten Europa, hebben gediend als basis voor het maken van zijn schilderijen en tekeningen. U zult enquete houdingen, meningen en kennisni- Vondelwijk-melkman Gijs Vergeer en zijn gehouden melkwijk naar het werken voor 1921 eeuw Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 In een korte samenvatting wordt gezegd dat het op lange termijn overleven van een de rest kan voor mij weg. Ik ben zelf lid bevolking afhankelijk is van een aantal De heer of mevrouw Magielse, dat is de vraag. Speciaal voor deze Telefoonenquete wordt jaarlijks een steekproef van ongeveer 520 Nederlanders van 15 jaar en ouder getrok ken. Die steekproef kan beschouwd wor den als een soort miniatuurtje van de hele bevolking van 15 jaar en ouder. De proef wordt daarom "representatiefgenoemd, en de gegevens zijn "generalisabel", dat wil zeggen dat als bijvoorbeeld 20°/o in de steekproef een bepaalde mening heeft mag worden aangenomen dat dezelfde percen tage geldt voor de bevolking als geheel. Van oktober tot mei worden de 520 men sen bijna elke zaterdag gebeld door enquetrices. Dat gebeurt vanuit de bure- Als blijk i vliegtuig naar Zuid-Amerika op zoek naar garnalen. Een klant had hem er min of meer toe aangespoord. "Man als je me die kunt leveren, dan word ik een grote af nemer". En dat hoef je Toet geen twee keer te zeggen. Drie dagen later was hij al onderweg. Op de bonnefooi. Zonder ken nis van de taal en geen enkele relatie. Handelen kun je altijd, meent Toet, ook al is het handen en voeten. Hij trok naar de kust en reisde vissers dorpjes af. Het eerste succesje boekte hij al snel. Óp een avond at hij in een restau rant - natuurlijk - garnalen. Die dingen zoek ik. duidde hij de ober. Dat trof, want de ober had een neef die op een garnalen boot werkte en die neef had weer een baas die wel voor export voelde, maar geen en kele ervaring had. En zo begon het. Met een paar duizend kilo. In deze tijd onÉ vangt Koos Toet meer dan tien ton. waar van 10 procent in Nederland blijft, de rest is voor de export. Handelen zit hem in het bloed. Van mijn geboorte meegekregen", zegt hij. "Mijn grootmoeder was een begrip op Scheve- ningen. Zij had een hele rits kinderen, die allemaal in de vishandel moesten". Aan de haven kocht zij een halve logger leeg en stuurde haar kroost per bakfiets of paard en wagen naar markten in Amsterdam, Leiden, Rotterdam em Gouda. Koos zelf is alle markten in Nederland wel afge weest. Vanaf zijn zestiende heeft hij de meest uiteenlopende artikelen aan de man gebracht: van pitrietmandjes tot ossegal vlekkenzeep. "Met komedie, n hoop her rie en hoera zorgde ik dat ik mensen om me heen kreeg. Dan diste ik een verhaal op dat varieerde van zeer treurig tot ui terst vrolijk". Met een stem die klonk als een klok. "Ik was drie straten ver te ho ren. Maar ik begreep wel dat ik zo niet al tijd door kon gaan. Niet alleen wat mijn stem betreft. Ik had er geen zin in om mijn hele leven in de kou te staan en hoopte toch op een luxere werkwijze. Ik staarde me toen blind op de baan van vertegen woordiger. Lekker "s ochtends in je auto stappen, klanten bezoeken en 's avonds voldaan thuiskomen. Later heb ik onder vonden dat het keihard werken is". Ook in zijn diensttijd kan Koos zijn han- delsgeest maar moeilijk de baas. Hij koopt zich weekeinden vrij om markten af te gaan en verdient in de kazerne etn aar dig centje bij met de verkoop van allerlei Samenstelling: Bert J. Woudenberg g Gouda en werden daarbij nog even de plaatsen Woerden. Waddinxveen en Schoonhoven apart genoemd. De fabriek van electronische orgels Eminent B V heeft een succesvolle reclame-actie in hel najaar van 1979, die was opgezet rond de feestelijke opening door burgemeester mr. A. G. Smallen broek van het nieuwe fabriekspand aan de Staringlaan, achter de rug. Hoe succesvol die campagne is geweest wordt door Eminent’s Ted Valk beschreven in het Kerstnummer van het personeelsorgaan "Eminentaal". Hoewel de extra verkoopresultaten nog niet voor de volle honderd procent zijn te peilen viel wel de direct op gang gebrachte verkoopstroom op. Er moest door de afde ling reclame van Eminent in een betrekke lijk korte tijd zoveel documentatie op aan vraag de deur uit dat er extra vrouwelijke hulp nodig was. In ieder geval zag de afde ling verkoop de orderportefeuille zo vullen dat Eminent in de laatste maanden van 1979 tot recordverkopen kwam. De najaarscampagne werd gevoerd met advertenties en televisiespots waarin jazz musicus en presentator Pim Jacobs zijn verhaal deed achter de Solina F 217. Deze actie - één van de grootste uit de geschie denis van Eminent - vormde het succes volle antwoord op de dalende verkoopre sultaten in ons land in de eerste helft van vorig jaar. De barre winter die lang duurde en een nat voorjaar waren hiervan de oorzaak. De mensen gaven hun goede geld liever uit aan reizen naar de zon. Duidelijk was voor Eminent dat het pu bliek weer eens op indringende wijze het electronische orgel onder de aandacht moest krijgen. Uiteindelijk werd gekozen voor een feestelijke aanbieding in verband met de opening van het nieuwe fabriek scomplex aan de Waddinxveense Starin glaan. Omdat aanbiedingen nog altijd één van de meest sprekende zaken vormen en klakkeloze prijsverlagingen niet konden worden gekozen voor het uitgeven van spe ciale feestcheque-boekjes met cheques ter waarde van f 200,tot f 1.500,af hankelijk van het orgel dat men zou kie zen. De campagne steunde op advertenties in allerlei dag- en weekbladen en 10 televi siespots van 20 minuten. Voordat de actie startte gingen vijf man van de afdeling ver- ~-p en reclame alle handelaren in ons land langs om hen op de hoogte te bren gen van de unieke Eminent-actie. Het re clamebureau Gelder-Griswold in Amster dam zorgde ervoor dat ook België en Luxemburg onderwerp van de campagne zouden worden. Veel krachtinspanning was er voor nodig om de Eminent-spots op de televisie te krijgen. Ted Valk daarover in het Kerst nummer van het personeelsorgaan "E- m inent aal" "Zoals algemeen bekend, is het geen een voudige zaak - zeker niet op korte termijn - om aan t.v.-zendtijd te komen bij de STER. Er zijn wachttijden van meer dan driekwart jaar. In oktober moeten alle offerte-aanvragen binnen zijn en worden dan ingedeeld en wel of niet toegekend voor het volgend jaar. Wie in die periode geen zendtijd aangevraagd heeft, komt in 95 procent van de gevallen niet meer aan bod in dat jaar". "Ons reclamebureau Gelder-Griswold in Amsterdam, had om speciale redenen nog iets te goed bij de STER en het lukte ui teindelijk om 10 spots van 20 seconden los te krijgen. Meer of minder was absoluut onmogelijk. Kiezen of delen dus. Welnu. 20 seconden is te kort om een orgel te la ten horen. Dus werd er een idee uitge werkt om Pim Jacobs over de actie te la ten vertellen. Ook hiervoor was 20 secon den nog erg krap, maar termauwernood is dit toch gelukt". 'De spot werd binnen een dag opgenomen in onze showroom te Bodegraven en bin nen drie weken lag de film op het bureau van STER-directeur drs. C. J. Smeekes. Op dinsdag 21 augustus werd de eerste spot uitgezonden. De laatste spot werd op 5 november de ether ingeslingerd' de centrale Hervormde Gemeente bekend gemaakt aan de vooravond van de actie Kerkbalans, de jaarlijkse campagne voor financiële bijdragen. Met het bijeen te ga ren geld worden de predikanten betaald, de kosten van de kerkgebouwen en de la sten van de kerktelefoon, om maar eens wat te noemen. Wil het huishoudboekje van de kerk gezond blijven dan zal in het kader van Kerkbalans f 245.000,aan vrijwillige bijdragen binnen moeten komen. De speciale oudjaar-editie van Spreek'- buis. het blad voor medewerkers van de Hilversumse zendgemachtigden, bevat de j bijdrage "Wat vonden luisteraar en kijker ervan in 1979". Eén van de in het artikel aan het woord komende luisteraars en kij kers is "mevrouw Magielse, 60 jaar, uit Waddinxveen Dat bij haar bijdrage een foto werd af gedrukt van "dhr. Magielse" hebben we voor kennisgeving aangeno men. Voordat we mevrouw Magielse aan het woord laten eerst nog even dit. Al tien jaar bestaat in ons land de NOS- Telefoonenquete. Toch zullen velen nog nooit gehoord hebben van deze methode, die door de afdeling Kijk- en Luisteron- met informatie voor leidinggevende func tionarissen in ons land, bevat een bijdrage van de Waddinxvener H. G. Moors. Sa men met mevrouw M. Niphuis-Nell en overleven, gezinsvorming en bevolkings groei vroeger en nu" een artikel over de factoren die van invloed zijn op de ontwik keling van de bevolkingsgrootte en dan wel verduidelijkt aan de hand van een on misbaar schema. Met behulp van i... schema worden door het tweetal de bevol- Toet - zijn kraam is te vinden bij de hoek kingsontwikkelingen in Nederland en Mauritslaan-Willem de West-Europa gedurende de laatste eeuwen beschreven. markt, zoals wij die ook wekelijks op vrij- raa(j" In 1959 leent Toet vijfhonderd gulden van zijn vader en koopt een Volkswagenbusje, waarmee hij elke dag naar Duisland reist. In Keulen staat hij daar in Volendammer- pak op de markt met Hollandse haring en makreel. Het blijft niet bij de markt al leen. Koos begint een viswinkel, bouwt een bloeiende handel op en levert binnen de kortste keren aan alle hotels in Keulen. Maar zijn heimwee naar Scheveningen wordt te sterk. "Omdat toch ook hier mijn handel lag en ik moest zee zien. Nu trou wens nog. Elke ochtend, voordat ik naar de zaak ga. rij ik over de boulevard. Even de golven zien en de zee ruiken Vanuit Nederland begint Toet met de export van haring en vis, voornamelijk naar Duitsland. "Toen brak de periode aan waarin de haringvangst langzaam maar zeker aan banden gelegd werd, waardoor de export grotendeels terugviel. Ik ontdekte een gat in de markt voor eer ste klas soorten garnalen". Die vindt hij dus in Zuid-Amerika. Niet lang daarna loopt hij een Amerikaan tegen het lijf die een langoustl kreeft/plantage heeft op de Bahama "s. hij reist er naar toe en is nu de Europese vertegenwoordiger voor deze firma. Weer een andere ontmoeting levert hem handel in Alaska op. len van KLO (Kijk- en Luisteronderzoek) in het NOS-Hoofdgebouw. Per seizoen benadert KLO het "telefoonpanel"dat aangeboden. "Je bent een mens geweest, zijn de mensen in de streekproef dertig die altijd voor ons klaar stond", aldus Jan keer. De grote voordelen van telefonisch enqueteren zijn: de relatief lage en de korte termijn waari beschikbaar zijn. Speciaal voor de J-:-L::l--C- den door de afdeling Kijk- en Luisteron- derzoek in de telefoonenquete van zater dag 24 november een paar vragen opgeno men die informeerden naar het oordeel over radio- en tv-aanbod van 1979. Daar naast werd, los van het programma- aanbod, gevraagd naar de meest positieve en meest negatieve ervaringen met de om- o Het laatste nummer in 1979 van Inter- roep in het algemeen. De vragen werden mediair, het gratis verspreide weekblad voorgelegd aan 402 "panelleden". Hieronder het antwoord van mevrouw Magielse op de vraag ’’Afgezien van de programma's van dit jaar: kunt u iets noe- men met mevrouw men dat te maken heeft met de omroep of schreef hij onder de kop "Reproduktie wat u op tv zag of op de radio hoorde L— waarvan u dit jaar genoten heeft?": "Er zijn teveel om roepen: er zouden er maar twee moeten zijn. Ik geloof dat we er nu wel acht hebben, en hoe meer omroepen hoe slechter de programma’s, want ze kunnen ze niet groot opzetten, net als Te- lebingo en Rudi Carrell, want dat kost te veel geld. Ik kies dus voor twee omroepen, en dat zouden dan de NOS en de A ÉR O De Centrale Hervormde Gemeente is al een poosje bezig met het inzamelen van geld voor een visvijverproject ten behoeve van de vluchtelingen in Zuid-Oost-Azië. Visvijvers vormen voor deze mensen een gepensioneerde Shell-employe. Vanaf mogelijkheid om in leven te blijven en aan r\ te hli hrl iizm zï/i i/>ln L J f rz 1 eigen voedsel te komen. Voor de actie vis vijver hebben de hervormden al tegen de derzoek van de NOS in eigen beheer werd van Veronica, die valt ook bitter tegen, en factoren die door demografen geïsoleerd ontwikkeld. De enquete wordt gebruikt om gegevens te verkrijgen over de effecten van uitgezonden programma's, de om standigheden waaronder gekeken wordt en waarom men kijkt. Verder worden de denkbeelden van kijkers over omroep- en programmabeleid bekeken, en meet de veau van Nederlanders over onderwerpen gezin hebben de stap van een 15 jaar vol- programma’s gemaakt gaan 1816 Sinds Nieuwjaarsdag heet volgens een re cent Koninklijk Besluit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken voortaan Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- Holland. De Goudse Kamer, in welk ge bied ook Waddinxveen valt, heeft zich daarmee sinds 1816 het vijfde nieuwe vig net aangeschaft. In het begin van de vorige 1942 noemde de Kamer zich nog gewoon op donderdagmiddag 10 januari Kamer van Koophandel en Fabrieken te uur precies in de Goudse Schouwburg c r~' j l.. Boelekade. Tijdens deze zal worden geopend en toegankelijk is tot en met vrijdag I februari en wel tijdens de openingsuren van de bibliotheek. De Waddinxveense schilder en tekenaar is eefl 1956 is hij lid van de schildersclub "Te Werve" onder leiding van Louis Mevs, de //oag.ve kunstschilder. De geexposeerde fj) mille bij elkaar gebracht. Eén zo 'n vis- vijver kost echter f25.000.— De uitgaven van de Centrale Her vormde Gemeente zijn in 1980 door het college van kerkvoogden en notabelen be rekend op f 504.838,Omdat de in komsten naar alle waarschijnlijk f 460.790,zullen bedragen, zullen de hervormden dit jaar een tekort moeten v„ v,_ wegwerken van rond f 44.000,Dat is dan ook aantreffen landschappen en stads- 8fen germg bedrag. Deze^ cijfers zijn door^ gezichten uit Europa en Canyons in de Verenigde Staten. Vooral de tekeningen en schilderijen van de Grand Canyon in Arizona verdienen de aandacht. om drie aan vergadering De openingstijden van de expositie van de zal voorzitter T. Hopman de nieuwjaar- heer Munnike in de openbare bibliotheek, srede uitspreken. Na afloop van de verga- Wijngaardelaan 4 te Voorschoten zijn op dering zal van kwart voor vier tot kwart alle werkdagen van 14.00-17.30 uur. dins- a - voor vijf de nieuwjaarsreceptie van het be- dag en vrijdag tevens van 19.00 tot 21.00 van de Kamer van Koophandel en Fabrie- drijfsleven worden gehouden in het aan- uur en donderdag en zaterdag tevens van grenzende Kunstmin. 10.00 tot 13.00 uur. n spullen. "Dat mag een militair natuurlijk De Nederlander koopt steeds meer op de niet en ik belandde dan ook voor de krijgs- dag in de Willem de Zwijgerlaan kennen. In 1978 waren er 481 gemeenten met een markt, vijf jaar geleden waren dat er nog 372. Vooral de weekmarkten worden steeds populairder. Dit blijkt uit een rapport over de waren markten in ons land in 1978 van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Eén op de zes weekmarkten wordt ge houden in de vier grote steden. Amster dam alleen neemt al 10°/o van alle week markten voor zijn rekening. Het brengen van meer levendigheid is het belangrijkste motief voor het instellen van een (week) markt. In de kleinste gemeenten is 'n belang rijke overweging dat door een markt het voorzieningspakket in de gemeente wordt uitgebreid. Het overgrote deel van de marktaandeel vindt nog steeds plaats via kramen. Slechts ongeveer acht procent loopt via moderne verkoopwagens. Standwerkers kan men aantreffen op ongeveer eenderde van de weekmarkten. In de vier grote ste den zelfs op de helft van alle weekmark ten. De winkels in de omgeving van de markt varen in het algemeen wel bij de markt. In meer dan 80 procent van de gevallen ver oorzaakt de markt bij de winkels een gro tere omzet. Is men op de markt en wil men een toilet bezoeken, dan zal men in veruit de meeste gevallen een café in moeten duien. Ruim een kwart van de gemeenten zorgt voor sa nitaire voorzieningen, waarbij tien pro- dinxvener H. J.'Munnike gaat schilderijen cent uitsluitend bestemd voor de en tekeningen exposeren in de openbare kooplieden. bibliotheek in Voorschoten. De heer Mun nike. die vijf jaar geleden eveneens expo seerde op een door oud-burgemeester C. A. van der Hooft geopende tentoonstelling van de Stichting Museum Oud- Waddinxveen in de Rabobank aan de ..t- Kerkweg-Oost. vertelde ons dat de Voor dat den is de Scheveningse vishandelaar Koos schotense expositie vrijdagavond 4 januari 'kOOpi 's 1951 en in schema gebracht kunnen worden. Daardoor is het mogelijkom de voor naamste componenten van de bevolking sontwikkelingen in heden en verleden te analyseren. Zo kan bijvoorbeeld worden duidelijk ge maakt, hoe en waardoor de enorme bevol kingsgroei in ons land de afgelopen eeuw tot stand is gekomen. Ook de snelle op komst van effectief anti-conceptiedrang in de plaatselijke Rabobank niet ongemerkt de afgelopen twee decennia kan op deze gemaakt. Zaterdagavond stond - aan het manier worden herleid tot de factoren die einde van de laatste rit - een heel gezel- er de belangrijkste rol bij hebben ge- schap bij de garages achter de Jan Cam- speeld. Nu de bevolkingsgroei sterk af- pertlaan de scheidende melkman toe te neemt gaan demografen zich, behalve met zingen. kwantitatieve analyses, ook steeds meer Gijs Vergeer, zijn vrouw Bep en hun drie bezighouden met de invloed die een be- kinderen kregen er een brok van in de paald niveau van reproduktie heeft op de keel. "Ik dacht dat ik rustig naar huis kon kwaliteit van het bestaan. De Waddinxveense auteur H. G. Moors, wonend aan de Zuidkade, studeerde so da! de man die een punt heeft gezet achter ciologie aan de Rijksuniversiteit te zijn melkwijk met 500 gezinnen kon uit- Utrecht. Hij promoveerde in 1974 op een brengen. proefschrift, getiteld "Child Spacing and Het "afscheidslied voor de melkfamilie Family Size in the Netherlands". Sinds 1971 is hij als wetenschappelijk onderzoe ker werkzaam op het Nederlands Interu niversitair Demografisch Instituut N.I.D.I.) te Voorburg. Oosthoek namens het afscheidscomité. Hij betitelde de ex-melkman als een op de onderzoekgege- "prachtkerel". ven!< 1 "eindejaarsbijlage" van Spreek’buis

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 19