Zeuren over rij populieren WITTE PRLffllBAL Lezers schrijven ’’Schouderklopje richt vaak meer uit dan het beste medicament!” Lucia-creatie Vrouwenbond Nieuwjaars concert Jazz club Zoetermeer Bakker BV op midwinter feest van NW Dokter P. van der Linde nu rustend huisarts VASTE LAGE PRIJZEN! Deze rubriek staat ter vrije beschikking van elke lezer van het Week blad voor Waddinxvèsn. Brieven die de grenzen van het fatsoen of van het recht op privacy te buiten gaan worden geweigerd. Anonieme brie ven worden niet gelezen. Brieven onder pseudoniem worden wel geplaatst, mits de redactie de schrijver van naam kent. - r VROUWENARTS Toch zag het er in 1935 niet naar uit, dat de pas afgestudeerde Piet van der W EEKBLAD VOOR WADDINXVEEN DONDERDAG 3 JANUARI 1980 woon wat opgeknapt door de onderste takken te verwijderen, dat scheelt de mensen die daar wonen wel wat licht in huis en de oppervlakte wortels met een drilboor vlak naast de weg doorbo ren dan een nieuwe laag op de weg en verder gewoon laten staan tot ze echt ziek zijn en gevaar opleveren maar voorlopig nog niet. In een plaats die zo jong is, is dat de enige straat waar je echt bomen zie staan, die er dan misschien wel niet ho ren nou en wat dan nog? Niet permanent? In andere plaatser staan veel grotere en oudere popu lieren, die niet in bescherming behoe ven te worden genomen, omdat nie mand het in z’n hoofd haalt ze te ver wijderen. Daar wordt van zulke bomer genoten. Men kijkt er tegenop zo gezegd. H. v.d. HAVEN, Groensvoorde 76. WADD1NXVEEN/GOUDA - Pas nu is in het handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken gewijzigd dat me vrouw P. Bakker-Ortgiess wegens over lijden geen commissaris meer is van Bakker Coating BV, Waddinxveen, van Onroerend Goed Maatschappij H. P. Bakker BV, Waddinxveen en van Bak ker Protect BV, Waddinxveen. Dit stille vertrek weerhield de pa tiënten van dokter Van der Linde er trouwens niet van hem via boeken en bloemstukken toch van hun waardering te laten blijken. En verslaggevers van diverse kranten kwamen langs voor een vraaggesprek met de huisarts die met veel smaak en kennis kan spreken over het verschil tussen een praktijk van voor de Tweede Wereldoorlog en van één op de drempel van de jaren tachtig. ’’Vroeger ging iemand met psychische moeilijkheden nog naar een pastoor, de dominee of, maar dan praat ik over nog vroegere tijden, de hoofdonderwijzer. Nu komen ze echter naar de huisarts”, aldus dokter Van der Linde, die in 1960 werd uitgeroepen tot ereburger van Waddinxveen en 1969 tot ereburger van Moerkapelle. Mevrouw B. van Kempen-Bianchi in een Zweedse Lucia-creatie op de avond van de Vrouwenbond NVV. (Foto: Weekblad voor Wad- dinxveen/N. Goedraad). richt, dan het beste medicament. Dat heb ik altijd onthouden, dat heb ik al tijd in praktijk proberen te brengen. En ik geloof ook, dat het zo is. Het gaat na melijk om mensen, niet om papieren patiënten als in zoveel ziekenhuizen, waar de dokter de patiënt opneemt, een volgende dokter van diezelfde af deling de operatie verricht en een derde de nazorg. Dat zou één en de zelfde dokter kunnen zijn, maar dat kost misschien wat meer energie. Ik vind dat die er maar ingestopt moet worden, daarvoor ben je de dokter”. TOE VAL? Over een oude herinnering, toen hij pre cies op tijd zomaar toevallig ergens kwam: ”Ik kwam toen bij ene De J. Ik Regelmatig lees ik stukken in uw blad over de beruchte populieren aan de Beatrixlaan. Waarom al dat gezeur over 2 rijen bomen die Waddinxveen sieren? Zeuren over niet bedoelde per manente beplanting; weliswaar geven deze bomen pluizen, maar lang niet alle jaren. Voor de bewoners zal dit dus wel eens lastig zijn. Zeuren over het wegdek dat beschadigd wordt. Alsof dit in onze gemeente de enige slechte weg is, moetje de Groensvoorde eens zien. Zeuren van gemeentewege, die ze ken nelijk weg wil hebben. Zeuren over bladziekte, omdat ze met de bladeren tegen elkaar komen. Zeuren over hoe ze gekapt moeten worden zeuren over nieuwe bomen die daar dan wel komen moeten. (Men bedoelt dan mee stal een zeer dunne bonestaak, van wege de aanschafkosten). De eerste 20 jaar zie je ze niet staan. Waarom worden deze bomen niet ge- De scheidende huisarts P. van der Linde rechts) en de komende B. Glaser. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). had er drie van in mijn praktijk en op een zeker moment kreeg ik door, dat ik bij ene De J. op visite moest. Alleen de voorletter klopte helemaal niet. Dus ik op goed geluk naar één van mijn De J.'s toe. Nee, met hem was niets aan de hand. Ik zou net weggaan toen de vrouw des huizes vroeg, omdat ik er nu toevallig toch was, of ik even naar hun zoontje wilde kijken. Hij had wat diar ree, maar moeder dacht, dat het jochie 's middags wel weer naar school kon. Ik onderzocht hem en vond een blinde darmontsteking vuistgroot die op door breken stond. Een paar uur later en het zou gebeurd zijn en pennicilline was er toen nog niet, zodat het joch eraan zou zijn gegaan. Nu is alles goed gekomen, door die toevallige foute voorletter!”. WADDINXVEEN/ZOETERMEER Zaterdagavond 5 januari houdt Jazz club Zoetermeer het traditionele nieuwjaarsconcert in het gezellige on derkomen aan de Dorpsstraat nr. 18 te Zoetermeer. De leden van de club kun nen elkaar dan, onder de inspirerende tonen van de Charlestown Jazzband een swingend 1980 toewensen. De Charlestown Jazzband is een zeven- mans formatie uit Limburg, die in de traditionele trant musiceert, maar die een geheel eigen, voor Nederland unieke stijlopvatting etaleert. De ele menten "Swing" en "Improvisatie” zijn daarin, naar goede jazzgewoonte, in overvloed voorhanden. Een prima keuze dus voor het eerste concert in het nieuwe jaar. Zoals gebruikelijk be gint het concert om 21.30 uur, de zaal is al vanaf 21.00 uur open. De toegang voor leden van Jazzclub Zoetermeer is gratis, Introducé’s moeten 6,beta len om naar binnen te mogen, voor zo ver er nog plaats is, tenminste. Wie meer wil weten over de aktiviteiten van Jazzclub Zoetermeer, en dat zijn er zo langzamerhand heel wat, kan telefoni sche inlichtingen krijgen op de num mers 079-310695 en 310698. 1 aan een aantal oude en vertrouwde patiënten, terwijl hij de laatste twee we- Linde de huisartsenpraktijk in zou gaan. De uit Bleiswijk afkomstige Van der Linde was 45 jaar geleden nog arts assistent bij een kraaminrichting in Rotterdam. De bedoeling was, dat hij vrouwenarts zou worden. "Iemand die me daar kwam opzoeken vroeg me naar Waddinxveen te komen om er huisarts te worden. Nou, ik was toen verloofd. De studie zou nog drie jaar duren en tot zolang zou ik zeker nog moeten wachten met trouwen. Als ik naar Waddinxveen zou gaan, zou ik kunnen trouwen. Het was gauw be keken, met een week zat ik in Wad dinxveen’’. We spraken al over verslaggevers die dezer dagen dokter Van der Linde heb ben opgezocht voor een vraaggesprek. Eén daarvan kwam van het Alphens Dagblad en hij ontlokte de Wad- dinxveense huisarts de volgende uit spraken over de patiënt van toen en nu, zijn problemen, de dokter als vertrou- wensfiguur, zijn opvatting over ’t huis arts zijn en diverse mooie herinnerin gen. Over de patiënt van toen en nu: "In de bijna 45 jaar dat ik nu huisarts ben is er een radikaal ander soort patiënt op het spreekuur verschenen. De mensen vroeger hadden wat, waarmee ik niet wil zeggen dat de mensen nu niks heb ben. Maar vroeger kwamen ze met een snee in hun hand, een gat in hun voet, iets lichamelijks. Tegenwoordig is het, "dokter, ik voel me niet zo lekker”. En dan ga je aan het onderzoeken, is alles goed. Na het onderzoek zeg je dan: "kom, vertel eens op”. En dan blijkt, dat er sprake is van een psychisch pro bleem. En daar had je vroeger als dok ter veel minder mee te maken”. Over de mens van vandaag die steeds min der in staat is zijn problemen zelf op te lossen: "Er wordt nu meer voor de mensen gedacht. De welvaart, ook die lijdt tot een zekere mate van achteruit gang van geest en lichaam. Maar ook het eentonige van de bouw. Vroeger had een dagloner zijn eigen kleine huisje, hij had er wat voor over om dat leuk te maken. Nu zijn de woningen in een flat allemaal hetzelfde. De animo om er iets aan te doen is minder, los nog van het feit, dat men veel gemak kelijker iemand laat komen". VERTROUWENSFIGUUR Over de dokter als vertrouwensjiguur"Ik had een wat oudere patiënt, een boer. Zijn vrouw vond eigenlijk, dat hij er maar eens mee moest ophouden, de boerderij moest overdoen aan de oud ste zoon. Zelf wilde hij daar nog niet aan. Op een morgen stapt hij bij me binnen en zei, dokter ik heb raad nodig. Hij zette het geval uiteen en vroeg ver volgens aan welke kant ik stond. Ik zei hem, dat ik achter zijn vrouw stond. "Dan weet ik genoeg”, zei de man, gaf t me ’n hand en stapte op. Een paar da gen later was hij boer-af. Pas geleden kwam ik hem nog tegen, bedankte hij me voor het feit, dat ik hem dat duwtje in de rug dat hij eigenlijk nodig had, ook gaf’. Over de taakopvatting van de huisarts "Je moet je als dokter altijd proberen te verplaatsen op de stoel van de pa tiënt. Als hij je iets vertelt, moet je je constant afvragen, wat zou ik doen in zijn of haar plaats. Als iemand bij je komt met een onschuldig knobbeltje, dan moet je niet zeggen, "ach ga weg, dat is flauwekul”. Nee, zo iemand zit tegenover je en is hartstikke bang dat het kanker is. Die moet je dan helemaal onderzoeken, daar moetje de tijd voor nemen. Pas na zo’n onderzoek maak je die patiënt, maar dan ook heel per tinent duidelijk, dat er niks aan de hand is, dat die zich geen zorgen hoeft te ma ken”. ”Je moet altijd de mens blijven zien achter de patiënt. Als je de mens gaat bekijken als object, als je er een bio chemische fabriek van maakt, waarin iets niet goed functioneert, zit je mijn overtuiging op de verkeerde weg. Een vroegere hoogleraar van mij heeft me voorgehouden, dat een klapje op de schouder bij ’n patiënt vaak meer uit WADDINXVEEN - Met ingang van Nieuwjaarsdag is de aan de Kerkweg-Oost wonende Waddinxveense dokter P. van der Linde (69) rustend huisarts geworden. Hij heeft namelijk de esculaap aan de kap stok gehangen en zijn praktijk overgedragen aan de arts B. Glaser, die zich in associatie met dokterszoon P. J. E. van der Linde heeft gevestigd aan de Souburghlaan. Officieel wel te verstaan, want dokter Van der Linde sr. zet nog niet helemaal een punt achter 44 prettige jaren in Wad dinxveen. Wekelijks zal hij namelijk alle aandacht blijven schenken - L-. -1- ken van deze maand nota bene al weer invalt als waarnemer van zijn zoon. Niettemin vindt dokter Van der Linde het nu welletjes. Na bijna 45 jaar pa tiënten achterna gelopen te hebben wil hij van een welverdiende rust gaan ge nieten en nog meer tijd ter beschikking hebben voor zijn liefhebberijen als bridgen, lezen, fietsen en nog zoveel meer. De Kerkweg-Oost-bewoner blijft in alle opzichten een sportief man, die vorig jaar zomer nog de schaakgroot meesters in het gemeentehuis met alle medische zorgen omringde. Hij is trou wens nog de voorzitter van de Vereni ging Zwemrevalidatie en -Recreatie Waddinxveen. ONOPVALLEND De stap van actief naar rustend huisarts is betrekkelijk onopvallend gegaan. Dat was ook de wens van dokter Van der Linde. Zijn opvolger B. Glaser - ko mend weekeinde al actief in de medi sche weekeinddienst - werd in een een voudige advertentie aan het publiek voorgesteld. Voor een vertrek met stille trom koos de Waddinxveense huisarts, omdat hij al in 1975 bij zijn 40-jarig ambtsjubileum was gefêteerd met een 17-daagse vliegreis naar Thailand, een fiets en nog veel meer geschenken. ”Dat was toen een daverende receptie. Zo mooi wordt het niet meer en boven dien gaat het niet aan om alle mensen nog weer eens geld voor een cadeau uit de zak te kloppen”. WADDINXVEEN - De Vrou wenbond NVV, afdeling Wad- dinxveen/Boskoop, heeft een week voor Kerstmis een Zweeds midwinterfeest gehouden. Op be zoek was de Amsterdamse Tineke Buisman, die veel wetenswaardig heden vertelde over dit Scandina vische land, dat tien keer zo groot is als ons land, een ruig en onme telijk landschap heeft en bar koude winters kent. Haar verhaal werd onderstreept door de dia’s van de heer G. Lutke Meijer. In Zweden wordt het midwinter feest gehouden op de avond van de 13e december, dat is de langste nacht van het jaar. Om deze ”Lucia”-nacht te bekorten wordt ’s morgens door Lucia (meestal de oudste dochter van het gezin) het licht naar binnen gebracht. Ze is geheel in het wit gekleed. Met brandende kaarsen in een kroon op haar hoofd brengt ze het ont bijt binnen. Ook bij de dames van de Vrou wenbond was "Lucia” aanwezig. Mevrouw B. van Kempen- Bianchi was hiertoe bereid ge vonden. Onder het zingen van het "Sancta Lucia” kwam zij binnen en presenteerde peperkoekjes naar Zweeds recept gebakken. Al met al heel plechtig. Na de pauze vertelde de heer Lutke Meijer (ook uit Amster dam) het kerstverhaal "Een sta tionnetje in Zweden”. De avond werd besloten met het drinken van een glas warme bisschops wijn. De muziek, originele Zweedse kerst- en volksliedjes, werd verzorgd door de heer K. Meijer uit Eindhoven. Uit het applaus aan het eind van de avond was te merken dat de avond zeer geslaagd was. Als dank voor het gebodene werd aan de gasten een fles wijn aangebo den. Ook aan mevrouw C. Goedraad-van Druunen werd dank gezegd voor het maken van de ”Lucia”-jurk en kroon. SSlS^

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 9