WEEKBLAD - SPORT Waddinxveense sportspetters Waarheid over Tang Soo Do Volleybalsters Be Fair winnen de beste voornemens Volleybal- tournooi met 36 schoolteams VOLOP KWALITEIT! Zwartspelers WSV hebben Net geen winst dames-senioren TOOS- basketbal Schaak mee Gevechtskunst minstens zes eeuwen oud arl Ills ik nationale Tang Soo Do-kampioenschappen, een sportief gebeuren waarbij geen wanklank viel. Op 30 het omschakelen ging met weinig moei- genoteerd als duidelijk enig effekt AQancA liikhede.n penaard en eind 1979 werden ,D;:„AArKo«ia aldus 1-3. Teneinde degradatie te ont- Marjan Huyzer 11, Ada Soeting en ^wtttepruzenual Reeds vorige week werd bericht over het schooldammen, dat op de achte reenvolgende zaterdagen 12, 19 en 26 0-1 0-1 1-0 0-1 binnen een tiental jaren het Taekwon do in Nederland wijd verspreid èn populair werd. De TBN werd begin 1979 opgericht en deze bond sloot zich aan bij de Koreaanse bond. Tot zover geen vuiltje aan de lucht. De Nederlanders Taekwon do-den er vro lijk op los totdat in het begin van 1979 Do Moo Duk Kwan Bond in het leven geroepen. Een bond onder het bezie lende voorzitterschap van M. A. van pulaties, misbruik van macht en men sen, zelfverrijking en een strijd om de macht. Zoals al eerder gezegd: de beerput is groot en stinkt afgrijselijk. We zullen WADD1NXVEEN - De volleybalsters van Be Fair hebben ternauwer nood in vijf sets gewonnen van Ruiter/VSC (3-2). Na eerder reeds in zondheid zijn we dus uitgepraat, want 'te spijsverteringsbedervende activiteiten zijn bij het Tang Soo Do WADDINXVEEN - Op de eerste clu bavond van de Waddinxveense Schaak vereniging WSV in het nieuwe jaar bleek dat vooral de zwartspelers met de beste voornemens voor het komende schaakjaar achter de borden hadden plaatsgenomen. Zo werden in groep A alle drie partijen met zwart gewonnen. V. d. Laan versloeg Van Os en V. d. WADDINXVEEN - In hun eerste wed strijd in het nieuwe jaar hebben de dames-senioren van TOOS-basketbal net geen winst weten te behalen tegen het derde damesteam van DAS in Delft. Het werd 49-47 voor de Delftse dames. Niettemin wits het een span nende wedstrijd geweest, waarin beide teams goed tegen elkaar waren opge wassen. De TOOS-dames openden de score en via een gelijk opgaand score- beeld werd er een 26-22 rust behaald in het voordeel van de DAS-dames. In de tweede helft konden de DAS- dames verder uitlopen naar een 45-32 - /->->, xr j 1.. dv 13v CL.. la nood in vijf sets gewonnen van Ruiter/VSC (3-2). Na eerder reeds in de laatste zeven minuten kwamen de competitieverband een uit-nederlaag te hebben geleden kwamen de soldaten die deze kunst machtig waren. Tegen het eind van de Yi-dynastie ont wikkelde zich in Korea het Tae Kyun, eem vorm van straatvechten die hoofd zakelijk gebruikt werd door criminelen. Tae Kyun omvat uitsluitend voettech- 35-24 overwinning die de TOOS- i een 14-8 ruststand, mee naar Waddinxveen namen. WADDINXVEEN - De Caro- Kann-verdediging (1. e2-e4, c7- c6) wordt sinds haar Bestaan door velen diep veracht. Deze pas sieve, behoudende en risicoloze opening, ook wel honde- opening genoemd, past echter uitstekend bij mijn schaakstijl, een stijl die de haat tot de 64 velden wil de monstreren. Euwe leerde mij tijdens de simul taanseance in het Anne Frank- centrum dat ik een streep onder mijn kwaadaardige Caro-Kahn- verleden moest zetten, want ik stond binnen de korste keren ver loren. De Caro-Kann-beton was reeds volledig onder de voet gelopen. Amerika bijv. Tang Soo Do meer be kendheid geniet dan Taekwon do en in Nederland daarentegen het Taekwon Verklaarbaar is het wel, enkele Neder landse sportmensen kwamen in contact met Koreaanse Taekwon do- beoefenaars en gingen de sport in Ne- In de eerste twee sets zag het er duide lijk naar uit dat Ruiter/VSC zeer snel met de maximale winst zou vertrekken. 49-47 in Delft. Topscorers bij TOOS: Gewonnen werd namelijk met 5-15 en 6-15. In de derde set kwam dan uitein delijk de nodige vechtlust via inbreng lopen zal dames 2 beslist nog de nodige Ook heren-senioren 2 ging in Delft op van coach Hennie Mensink. Derhalve winst in deze set via 15-10 en een voor het publiek oplevend schouwspel. Ook de vierde set was voor de Be Fair- dames en wel met 15-7. Resultaat aldus een vijfde en beslissende set. Er was sprake van matig volleybal van beide JJ1_ _J 16-14 trok de thuisploeg uiteindelijk toch nog de wedstrijd en 1 op bekerniveau naar zich toe. Zaterdag wederom een thuiswedstrijd te gen het zeer laag geklasseerde WW om 16.30 uur in sportzaal Groenswaard. DAMES 2-D AM ES 3 Vrij snel na de eerder door dames 3 te gen dames 2 gewonnenwedstrijd volgde afgelopen zaterdag de return. Ook nu bleek dames 3 de sterkste. De wedstrijd was echter in geen enkel opzicht verge lijkbaar met de eerste wedstrijd tussen beide teams. Oorzaak hiervan was de afwezigheid een afscheiding optrad. Een groepje sportschoolhouders kon zich niet lan ger meer met het beleid van de bond verenigen en een scheuring werd zicht baar. De nieuwe beweging wenste Euwe (wit) staat niet alleen twee pionnen voor, maar heeft ook een geweldige aanval op de zwarte monarch. 24. h4-h5, Pe5-c4 Nog het beste. Zwart moet comp licaties zoeken. 25. h5xg6+, Kh7-g8 26. Pg4-h6+ De zwarte stelling is niet om aan te zien, en ik verkeerde dan ook in een toestand van zelfbeklag. 26Kg8-h8 27. Ph6-P+. Kh8-g8 28. Pf7xd6. Pc4xh2+ 29. Kdl-cl.f6-f5 Dekt het paard, maar veel helpt het dat niet, want wit kan nu met 30. Tbl een stuk winnen. Euwe koos echter het op zijn minst ver schrikkelijke: 30. c2-c3??? en deed dus de dame kado. 30Pb2-d3+ en wit gaf op. Jammer, want nu kreeg mijn liefde voor de Caro- Kann een extra stimulans. HENK VAN GILS Vrijdag 28 december traden de derde klassers en de hogere klassen van het voortgezet onderwijs in Waddinxveen en omgeving aan. Na een aantal span nende finalewedstrijden ging de over winning zowel bij de jongens als de meisjes naar de samenwerkingsschool voor HAVO/Atheneum (Sniepweg). Mede hierdoor werd de wisselbeker van bar-bodega Royal Inn aan het Kon ingin Wilhelminaplein voor de derde maal uitgereikt aan het HAVO/Athe neum dat de beste totaalprestatie behaalde. WADDINXVEEN - Het op donderdag en vrijdag tussen Kerstmis en Oud en Nieuw in de sportzaal Groenswaard ge houden schoolvolleybaltournooi van Be Fair bracht in totaal 36 teams bin nen de lijnen. Dat is een groot succes voor de organisatoren. Op donderdag 27 december speelden 6 teams van lagere scholen alsmede 30 teams van het voortgezet onderwijs de nodige volleybalwedstrijden. Winnaar bij de lagere scholen werd de rooms katholieke St. Jozefschool (Kanaal- weg). Het team van de protestants- christelijke Groen van Prinstererschool (Tollenslaan) behaalde de tweede plaats. Bij de lagere klassen van het voortgezet onderwijs veroverden de meisjes van de openbare Prof. Kohnstammschool voor MAVO (Mauritslaan) de eerste plaats en kwam het team van de christelijke huishoudschool De Rank (Esdoorn- laan) op de tweede plaats. Bij de jon gens was dit de uitslag: 1LTS-afdeling reformeerd Verenigingsgebouw Het Trefpunt aan de Stationsstraat. Totaal 110 vijftallen van het lager en voortge zet onderwijs zijn voor deze wedstrij den ingeschreven. De aanvang van deze wedstrijden is gesteld op 09.30 uur. De spelers worden verzocht uiter lijk 09.15 uur aanwezig te zijn. De orga nisatie van deze wedstrijden is in han den van de VOO (Vereniging voor Op enbaar Onderwijs) en de damvereni ging Excelsior. De arbitrage en spellei- ding berust bij arbiters en spelers van de plaatselijke damvereniging. De Gouwe Rijders (autoclub) Bridgeclub Waddinxveen (bridgen) Damclub Excelsior (dammen) Gymnastiekvereniging TOOS (gymnastiek) Hockeyclub Waddinxveen (hoc keyen) Landelijke Rijvereniging De Gouwe Ruiters (ruitersport) Ijsclub Nooit Gedacht (schaatsen) Waddinxveense Schaakvereniging WSV (schaken) Schuttersvereniging Wad dinxveen (schieten) Tafeltennisclub Kwiek (tafeltenissenTennisvereniging Waddinxveen januari zal orden gehouden in het Ge- WADDINXVEEN In het Weekblad voor Waddinxveen van vandaag ”de waarheid over Tang Soo Do”, een gevechtskunst die minstens zes eeuwen oud is en volop in de belangstelling staat sinds vorig najaar de sporthal ”de Sniep” aan de Sniepweg in het teken stond van de eerste Waddinxveense meisjes nu tot een treffen op bekerniveau met de even eens in de derde divisie uitkomende volleybalsters van Ruiter/VSC. van maar liefst drie speelsters bij dames '2. Zowel Pia v. d. Vloed, Marleen de Waard als Jeanette v. d. Berg ontbra ken. Een eindstand van deze wedstrijd scholengemeenschap Koningin Wilhel- aldus 1-3. Teneinde degradatie te ont- mina (Sniepweg) en 2. openbare Prof. - Kohnstammschool voor MAVO (Mau- punten dienen te pakken, mogelijkhe- ritslaan). den hiertoe zijn aanwezig in de zater dag te spelen wedstrijd tegen het eve neens laag geklasseerde Agon uit Boskoop. PUPILLEN C-MEISJES Opvallend waren de resultaten van de pupillen C-meisjes in de zaterdag ge- Na een overwin ning op Dosko met 3-15 en 7-15 moest ook DOS eraan geloven. Setstanden van deze wedstrijd: tweemaal 15-7. De laatste wedstrijd tegen Thor werd een 1-1 stand. Setstanden 15-12 en 12-15. minele bijsmaak en wordt thans op kleine schaal in Korea nog beoefend door ouderen. Het Tae Kyun heeft echter niets te ma ken met Tang Soo Do en ook niet met grote animatoren gezien worden, het Taekwon do, waarover we het straks zullen hebben. Het Tang Soo Do werd en wordt onderwezen in de joge- heten Moo Duk Kwan school. C juni 1960 werd door het Koreaanse gouvernement het Tang Soo Do erkend als de traditionele Koreaanse kunst. Inmiddels propageerde de Koreaanse Atletiek Associatie (een sportbond) het Tae Soo Do, een aan Tang Soo Do ver- wante vechtsport wat leidde tot de op- Hoek zag tegen Van Gils het verlies van richting van een bond in Korea in 1965. -•--* -Tegelijk werd de naam gewijzigd in Taekwon do. Beide sporten verbreid den zich snel over de wereld en het merkwaardige feit doet zich voor dat in tenhoofd was niet mals. Hij noemde het ------ nrn-- r'--L- Tang Soo Do ’’niet bevorderlijk voor de gezondheid” en nam terloops het ben zich inderdaad ongeregeldheden bestuur van de nieuwe Tang Soo Do voorgedaan tijdens wedstrijden in Hen gelo. 'Een groepje jongelui zat al ge ruime tijd treiterende opmerkingen te 1 en men begon ten leste met voorwerpen te gooien. Het rumoer nam toe en een meisje raakte door de (tennissen) Be Eair Organisatie, afdelingen voetbal, tennis, volleybalHengelsportver- eniging Waddinxveen HSW (vissen) Rooms-Katholieke Sportvereniging Excelsior WSE (voetbal) Sportclub Antilope (atletiek) Voetbalvereniging Waddinxveen (voetbal) Postduivenvereniging Be Sperwer (duivensportVereniging De Vogelvrienden (zangvogels) Zwem- en Poloclub De Gouwe zwemmen, poloënBasketbalvereniging TOOS (basketbal). wf til sen en Steven Verhagen speelden hun liep vlekkeloos aan TOOSzijde. Een via partij erg secuur en wilden het slot niet pf‘r' aan,c,i cn“l forceren, zij braken hun partij af. Vol gende week wordt verder gespeeld. In de B-groep speelde Hans van denberg tegen Hans Kimmel. De beide Hansen speelden een waarin Hans van Woudenberg de sterk ste bleek. Lucas Blom wist snel en ze ker van Claudia Torenbeek te winnen. Hans Kimmel speelde ook nog tegen Sandra Wientjes en moest ook tegen haar het onderspit delven. Hans van 1 Ronald Best zien dat hij in vorm is. Hij won zonder problemen. Lucas Blom speelde ook nog een tweede partij op deze avond en wel tegen Hans Kimmel, goed hebben besteed blijkt wel uit de Hij won ook deze partij, zodat hij, sa- j men met Hans van Woudenberg, op de meisjes, ja top van het klassement afstevent. I-—'Vaddir Soo Do is een ’non-contact' sport wat zeggen wil dat de tegenstanders elkaar niet mogen raken. Elke actie dient en kele centimeters voor het lichaam van de tegenstander ingehouden te worden en de praktijk wijst uit dat dit inder daad deze vechtkunst een sportief ka rakter geeft. Aanvankelijk gold deze regel ook voor het Taekwon Do maar de laatste jaren is hier verandering in gekomen. Het publiek wil een ’echt’ gevecht zien en hierop is ingespeeld, het voorbeeld van de karateka’s vol- zekere koning Sang Wang zich vijf eeu- apart verder te gaan en richtte zich op gencj. Steeds meer werden full-contact ‘3 het Tang Soo Do, weliswaar een hele wedstrijden uitgeschreven en de in- Soo Do-demonstraties, gegeven door omschakeling, maar het enthousiasme voering van lichaamsbeschermers bij was er en nog datzelfde jaar werd - wat Taekwon do-wedstrijden, bedoeld als voluit heet - de Nederlandse Tang Soo protectie, leidde tot een 'de beuk erin’ j mentaliteit want nu kón het immers! In een informatie-bulletin, uitgegeven in 1979 door de Taekwon Do-sectie van Mierlo die ruiterlijk toegeeft het Tang de Budo Bond Nederland wordt zelfs nieken maar deze sport verloor zijn cri- Soo Do zelf niet te beoefenen, maar als melding gemaakt van een verandering organisator optreedt. De bij deze bond in de wedstrijdregels. "het lichaam aangesloten sportschoolhouders doen wordt beschermd door het Goo Goo (borstpantser of -beschermer) waarop voluit kan worden geraakt met de vui sten en voeten. De ’evolutie’ van semi- WADDINXVFFN kontakt sport naar full-contact sport, zoals de sectie Taekwon Do het noemt. Om de geschiedenis even af te maken: gaat nog verder. Een treffer wordt pas lijkheden gepaard en eind 1979 werden zfchibaar” is7 Bijvoorbeeld door het in de sporthal ”de Sniep de eerste na- enigszins of geheel dubbeslaan bij een tionale Tang Soo Do kampioenschap- treffer', aldus de ’geevolueerde’ weds- pen gehouden, een sportief gebeuren trijdregels. Over het gevaar voor de ge- waarbij geen wanklank viel. Het ver- -- slag heeft u onlangs in deze krant kun- dergelijk. nen lezen. Maar dit verslag viel helaas niet in eenvoudigweg niet toegestaan. goede aarde bij het sinds 1 april 1979 R. RP1IT opgerichte TBN-bestuur en het com- BEEKrl 1 mentaar van de voorzitter M. J. Thou- Blijft als laatste over de beschuldiging van straatvechterij aan het adres van de heer Salm. Deze geeft het toe, er heb- bond op de korrel. De argeloze verslag gever viel met een doffe klap in de wijd opengetrokken beerput en publiceerde maken de uitlatingen van de heer Thouten- hoofd. derland onderwijzen met het gevolg dat Onjuiste uitlatingen voor het meren- steeds agressiever wordende jongens deel en de intentie van dit artikel is dan gewond. Een Taekwon do-er pikte het ook het Tang Soo Do in een juister da- toen niet langer en stapte de tribune op glicht te stellen. Drie punten uit het be- waarna zich een vechtpartij ontwik- toog van Thoutenhoofd destijds: het kelde. 'Mijn jongens', aldus de verkla- Tang Soo Do zou niet de officiële Ko- ring van de heer Salm, ’zijn er naar toe reaanse gevechtskunst zijn, het Tang gegaan om de vechtenden uit elkaar te Soo Do zou gevaarlijk zijn en de onder- halen, om de orde terug te brengen, wijzende sportleraren zouden ’’straat- Toen de politie uiteindelijk kwam was vechterij” bedrijven. De eerder in dit het ook weer rustig en de beschuldi- artikel genoemde erkenning in I960 gingen zijn later ook door het politie- plus de voorgeschiedenis kon de voor- rapport weerlegd.' zitter Van Mierlo bewijzen met uit ko- De scheuring in de Taekwon Do Bond rea afkomstige documentatie en boven- Nederland (voorheen de sectie Taek- dien een fotokopie van het originele won do van de Budo Bond Nederland) bewijs van inschrijving bij wat je zou is een gevolg van persoonlijke wrijvin- kunnen noemen het koreaanse ministe- gen, veroorzaakt door financiële mani- rie van CRM. MET GEZOND? Dat Tang Soo Do "niet bevorderlijk voor de gezondhheid" zou zijn klopt v ai6,ljovlljlx „v ook niet. Integendeel zelfs want lang het deksel er(jaarom maarop laten. organisator optreedt. De bij deze bond in de wedstrijdregels, "het lichaam het actieve werk en met name de heren Salm en Van der Putten kunnen als Voor zover is na te gaan werd in Korea zes eeuwen geleden het Tang Soo Do als gevechtskunst al beoefend in de zgn. Yi dynastie (1392 tot 1907). Uit hi storische geschriften blijkt ook dat een wen geleden al liet vermaken met Tang 0-1 0-1 0-1 '/P/z afg. Schoemaker '/z'/z '/z-'k 1-0 l/z-'/' 1-0 i/2-i/2 voorsprong in de 13e minuut. Maar in TOOS-dames sterk terug, stonden de DAS-dames slechts maar 4 punten meer toe, terwijl zij zelf goed door gingen. Zij kwamen echter net wat tijd tekort om de winst mee naar Wad- Sandra Wientjes en moest ook tegen Woudenberg liet ook in de patij tegen gen Parker 3 een 67-46 overwinning. n Dames-kadetten 2 bracht zaterdaga vond door in Den Haag bij het eerste team van Argus, en dat ze hun avond de kwaliteit over het hoofd en ging ten onder. Philipse begon het schaakjaar met een overwinning op Smitskamp. In groep B kan W. van Oort, ondanks zijn aanvankelijk optimisme, zijn afge broken partij tegen Ellers niet tot winst voeren en moest met remise genoegen nemen. De partij Burger-de Roodt do algemeen bekend is._ werd afgebroken. Van Grieken nam in groep C alleen de leiding via een overwinning op Bese- mer. de concurrentie, Bloem en Oo- sterloo, kwam niet verder dan remise tegen Van Randwijk en Versluis. In groep D. kreeg Torenbeek, ondanks een materiële voorsprong, V. d. Berg niet op de knieën. V. d. Heyde kwam op 50% door te winnen van Ponsioen. In deze groep gaat Muit met 4 uit 4, fier aan de leiding. Ritter werd dit keer zijn slachtoffer. Ook Ket, winst op V. d. Eijk, is nog ongeslagen, doch heeft nog maar twee partijen gespeeld. Kleiweg behaalde een verdienstelijke zege op Littooy. Verder werd nog een tweetal partijen voor het Keizersysteem gespeeld, Kar dol vermocht niet door de stugge ver dediging van Schoemaker te komen, remise. Dit in tegenstelling tot de Vries, die de verdedigingslinie van V. d. starre kundig oprolde. Maandag 7 januari speelt het tweede team van WSV voor de competitie van de Rot terdamse Schaakbond een uitwedstrijd te gen Krimpen aan den IJssel 4. De volledige uitslagen luiden: W. van Os-P. v. d. Laan P. v. d. Hoek-H. van Gils H. Smitskamp-E. Philipse L. Ellers-W. van Oort G. Burger-H. de Roodt H. H. Schoemaker-A. Kardol W. van Randwijk-L. Bloem W. van Grieken-G. Besemer D. Oosterloo-A. Versluis H. de Vries-A. v. d. Starre G. Torenbeek-A. v. d. Berg J. Ponsioen-J. Muit A. Littooy-J. Kleiweg J. Muit-F. Ritter A. v. d. Eijk-E. Ket SCHAAKJEUGD Nog half in vakantietijd is de jeugd be- dinxveen te nemen, want die bleef met gonnen aan de tweede ronde van de wintercompetitie. Daar nog niet alle le- Marjan Huyzer 11, Ada Soeting en den aanwezig waren had niet iedereen Anja Schwiebbe 8. een competitie-tegenstander. O~’- 1-- J Arie Smitskamp wist na lange strijd met bezoek en wel bij het negende team van wisselende kansen de winst aan Peter DAS. De TOOS-heren speelden een Doornenbal te ontfutselen. Eric Claas- prima wedstrijd. Vooral de eerste helft een aantal snel uitgevoerde ’’breaks” hadden de TOOS-mannen bij rust een o j, 38-20 voorsprong opgebouwd. Na rust zijden, doch uitermate spannend. Via Wou- zakten de Waddinxveners iets terug en 16-14 trok de thuisploeg uiteindelijk ,r y konden de Delftenaren dankzij hun toch nog de wedstrijd en handhaving speelde wedstrijden, spannende partij, lengte-overwicht wat meer scoren. In de tweede helft scoorden de TOOS- mannen nog 27 punten tegen DAS 32. Winst voor TOOS met 65-52. Topsco rers bij TOOS: Kees Harte en Martin Meeldijk 20. Heren-junioren 1 behaalden thuis te-

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 19