De Malawi-missie van actieve Mies van Raay Nieuwe actie Lionsclub Waddinxveen B. Koppenaal 50 jaar bij zelfde baas STOP ZENIET IN DE DOOFPOT M Activiteit van de St. Victorparochie Slechthorende jongeren Utrechts Byzanthijns koor in St. Victorkerk SLECHTHORENDE JONGEREN KERKSCHOONMAAKSTERS IN ACTIE kerkelijke gemeenschap met zich brengt. w t LI'- WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 9 JANUARI 1980 zomermaanden werden alle voorko mende werkzaamheden op de boerderij gedaan. Het jubileum van de heer Koppenaal mag zeer bijzonder genoemd worden, omdat het steeds minder voorkomt dat men een halve eeuw bij een bedrijf in dienst is. Het bereiken van deze mijl paal was voor de heer Koppenaal, we duwnaar en vader van twee kinderen, een mooi moment om een punt te zet ten achter het dienen voor drie genera ties landbouwers. De zaterdag 29 de cember 64 jaar geworden jubilaris is na melijk met vervroegd pensioen gegaan. Voor zijn trouw en inzet beloonde de heer Schipper zijn agrarische mede werker met een couvert met inhoud. Sinds Nieuwjaarsdag geniet de heer Koppenaal, die in Moerkapelle werd geboren, van zijn welverdiende rust. Een stukje Malawi-promotions. Maar toch: zo zou het kunnen en moeten, worden. WADDINXVEEN - De rooms-katholieke St. Victorparochie ontwik kelt elke dag, elke maand, elk jaar een reeks uiteenlopende activiteiten, waarvan het versturen van kledingpakketten naar de missie in het Zui- doostafrikaanse Malawi er één is. Een vriendin van Mies van Raay, de hulp in de huishouding van pastoor P. M. Olsthoorn, werkt er als religieuze. Zij heeft er de zorg voor blinde en dove kinderen. Deze worden volkomen aan hun lot overgelaten. Vanwege hun han dicap tellen zij helemaal niet mee in de maatschappij. Daarbij geeft zij ook nog les aan ’’kwekelingen” die dan hun op gedane kennis verder doorgeven in hun eigen dorp, ver weg in de bush-bush. Sinds 1964 zijn ze onafhankelijk en ’’vechten” voor hun eigen bestaan. Het land heeft een groot tekort aan grond stoffen. Tijdens de koloniale tijd is het beetje goed wat ze hadden verdwenen in blanke handen. Mies van Raay: ”In augustus 1977 ben ik er zelf geweest. De schrille armoe en ellende die ik er toen gezien heb, was voor mij aanleiding om vol ijver hier iets te gaan ondernemen. Ik ben alleen gestart, maar al gauw had ik enthousia ste medewerksters en werkers. We noe men het nu dan ook onze missie. Tot nu óók Afrikanen. Het zou daarom nog vernederender zijn, als wij onze afval aan hen opsturen. Het komt jammer genoeg voor, dat we vuil en kapot goed tegenkomen, te vies om aan te pakken. Deze gaan dan wel meteen de lorren in! Een tweede praktische reden is, dat het verzenden té kostbaar is, ook van wege het continu dragen, de zon en de slechte bewassing heeft het véél meer te lijden, dus reden genoeg om alléén maar goed verzorgde kleding af te geven”. GELD "Behalve kleding, stuur ik ook regel matig geld op voor een ziekenhuis, schoolgeld voor blinde- en dove kinde ren en voor zaai-, pootgoed voor de al lerarmsten. Iedere gulden die ik via de bank overmaak komt voor 100% over, er blijft dus niets aan de strijkstok han gen. Dus, wie er wat over heeft weet nu waar hij het kwijt kan. Een paar voor beelden hoe vele kleintjes één grote kunnen maken: Spaart u een, desnoods met uw buurvrouw samen, de gratis ze geltjes of het statiegeld van de drankf- lessen, loopt lekker op. Dan nog een spaarpotje op de schoorsteenmantel voor alle meevallertjes en u zult eens zien hoe vlug er wat in zit. Het particu lier initiatief is ook hedentendage on misbaar voor de ontwikkeling van deze mensen”, zegt Mies van Raay. Wanneer u kleding afgeeft zou het he lemaal fijn zijn als u er wat bij doet voor de verzending. Eén pak van 10 kg kost f 27,—, ook een gedeelte ervan is erg welkom. Alvast dank namens de ”mis- sieclub” van de St. Victorparochie, maar zeker namens hen voor wie het al lemaal wordt gedaan. Inlichtingen: Pa storie, Zuidkade 176, tel. 2452. door onbekendheid met het bestaan van de nog betrekkelijk jonge organisa tie, maar ook doordat jongeren niet ge makkelijk voor hun handicap uitko men. De Lionsclubs in Nederland wil len zich inzetten om de slechthorende jongeren te bereiken en hen op de mo gelijkheden via de SHJO te wijzen. daarom de schijnwerper op de kerk- schoonmaakster. Elke drie weken krijgt de bijna een eeuw oude St. Vic torkerk een grondige schoonmaak beurt. Bijgaande foto’s getuigen daarvan”. De heer B. Koppenaal. met op zijn revers de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, welke hij kreeg toen hij 40 jaar in dienst was van de Willem Hoeve van landbouwer H. Schipper. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom WADDINXVEEN - De aan de Brede- weg 16 wonende Waddinxvener B. Koppenaal (64) heeft er bij stil gestaan dat hij 50 jaar bij zijn buurman op de Willem Hoeve (Bredeweg 14) heeft ge werkt als daggelder, boerenknecht of - zoals dat tegenwoordig heet - agrarisch medewerker. Werkte de jubilaris, die in het Hervormd Wijkgebouw De Hoek steen aan de Esdoomlaan een drukbe zochte receptie werd aangeboden, vanaf 1930 eerst voor landbouwer P. Oudijk en later voor zijn zoon Joh. Ou- dijk, de laatste 14 jaar was de heer H. Schipper - getrouwd met een dochter van Joh. Oudijk - zijn baas. De helft van het jaar (in de wintermaanden) werkte de heer Koppenaal als deelbou- wer met de eigenaar van de Willem Hoeve samen bij het telen van bieten, spruiten, tarwe en aardappelen. In de WADDINXVEEN - Enkele honderden parochianen van de rooms-katholieke St. Victorparochie - dit najaar geheel in het teken van de 100-jarige St. Victor kerk aan de Zuidkade - nemen actief deel aan de werkzaamheden die een WADDINXVEEN - Ook de Lionsclub Waddinxveen gaat zich, zoals dat ook landelijk gebeurt, inzetten voor de slechthorende jongeren in ons land. Via scholen en huisartsen zullen als plaatselijke propaganda- activiteit informatiefolders worden verspreid die slechthorende jonge ren wijzen op de mogelijkheden via de Slecht Horende Jongeren Orga nisatie (SHJO), terwijl de leden van de Waddinxveense serviceclub ook affiches in onze gemeente zullen ophangen. De actie, waarover men na dere bijzonderheden kan krijgen bij de heer J. Verbakel, Noordkade 115, tel. 4629, start deze week. Nederland telt minstens 30.000 slecht horende jongeren tussen 15 en 30 jaar. Ten opzichte van goedhorenden heb ben zij een extra probleem, daar zij door hun handicap moeilijkheden heb ben met het meekomen op school, met het zoeken naar een baan en het maken van promotie en in het algemeen met het omgaan met anderen op weg naar hun ontwikkeling. Jongeren zouden daaraan nog wat kunnen doen in tegen stelling helaas tot vele oudere slechthorenden. WEEKENDS De SHJO (Slecht Horende Jongeren Organisatie) wil hun belangen beharti gen, met als doel een betere integratie in de maatschappij van goedhorenden. Dit doet deze organisatie door wee kends aan bepaalde thema’s te wijden (bijv. ’’Opkomen voor jezelf’) en ook zijn er werkgroepen (bijv, voor ’’onder titeling” en ’’onderwijs”). Naast deze activiteiten op landelijk niveau houden plaatselijke en regionale afdelingen film-, dans- en creativiteitsavonden en er bestaan goede contacten met andere jongeren-verenigingen. De organisatiegraad is evenwel zeer ge ring; slechts 400 jongeren zijn lid van de SHJO. Dat kan worden veroorzaakt 'i WADDINXVEEN - Ter gelegen- heid van het komende eeuwfeest van de Sint Victorkerk komt het Utrechts Byzanthijns koor naar 'i Waddinxveen en wel op dinsda- gavond 26 februari. Deze unieke gelegenheid mag natuurlijk nie- mand zich voorbij laten gaan. 'i Alle verdere bijzonderheden leest u in het Weekblad voor Wari ly dinxveen van eind januari. i, Eén ding kunnen wij al verklap- S pen: De toegangsprijs, inclusief consumptie en programma, is islechts zes gulden en vijftig cent. HISTORIE f Over de honderdjarige St. Victor- i' kerk en het kerkelijk leven daar f omheen nog een paar historische l feiten: Wist u dat de inkomsten van kerkbij dragen voor het jaar 1980 door de St. Victorparochie ge schat worden op f 195.000,—? Zo’n 100 jaar ge leden bedroeg dit ongeveer 1950,—. dat het zoveel besproken pij porgel in 1870 door enige vrij gevige parochianen aan de St, Victorkerk is geschonken. dat in 1881 een zilveren Ma- rialamp is geschonken door Adriana Erber Feld, dienst meisje bij den Pastoor Van Langeraar, geboortig van Waddinxveen. dat pastoor J. W. Hendrickx in 1867 al een plan gereed had liggen voor de bouw van de kerk. Door de op dat moment heersende veepest werd het voorlopig uitgesteld. toe hebben we in totaal ruim twee jaar tijds 140 pakken kleding van elk 10 kg verstuurd. Weer de bekende druppel op de gloeiende plaat, maar het bete kent wel, dat we er honderden mensen mee blij gemaakt hebben en wat nog belangrijker is: gevrijwaard voor long ontsteking of andere ziektes, die zij oplopen in de vaak verschrikkelijk koude avonden en nachten. Dus, pre ventieve hulp!”, aldus de medewerk ster van de pastoor. VERWAARLOZING "Tijdens mijn verblijf daar heb ik wer kelijk mensen zien liggen uitteren van pure verwaarlozing. Vooral oude men sen, mensen met leproza, kreupele en zieke kinderen, als gevolg vaak van de vele onzichtbare wormen in het water. Om deze mensen vooral gaat het, om dat zij overgeleverd zijn aan de wille keur van anderen, die al nauwelijks hun hoofd boven water kunnen houden”, vertelt Mies van Raay en doet daarbij wat concrete ideeën aan de hand: "Wie goede kleding te geef heeft kan die kwijt op de pastorie. Alleen hele, niet versleten, goed gewassen kleding versturen wij. Erg welkom is baby-, kin derkleding en herenkleding. Te dikke kleding gaat weer door naar ’’Mensen in nood” in Den Bosch”. Vraag: Waarom zo sterk de nadruk op goede kleding? ”Het is toch al een tere kwestie te moeten ’’ontvangen”. Ieder mens wil graag voor zichzelf opkomen. Twee ploegjes kerkschoonmaaksters in actie. De feestcommissie: ”We noemen ze niet allemaal op, want dan vergeten we er vast een paar. Niettemin mag best eens de aandacht gevraagd worden op al die anonieme medewerkers. Ditmaal

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 7