Gemeente betaalt vicaris Hond beet restauratieplan kerkgebouw(1834) Remonstranten ■l ER ZIJN 1013 REISBUROS... w Voetpad op Winterdijk gaat f 170.000,kosten Knutselen in De Bonkelaar Beisburo Van Ginkel: i «siP S ft karakteristiek - Man Y U KUNT ER Snietomheeni WEEKBLAD VOOR WADDINXVEEN WOENSDAG 9 JANUARI 1980 GOUDA een dolle middag. tot znn siecn Güikelreisbw «o Ui TT ■icaasa Csy. rr^'-sAGp aar... isac r I y het aanvoeren van grond en mest is het idem dito. Waddinxveen Passage 222 •3“ 01828-7522* Zeist Slotlaan 231 3* 03404-25824* Gouda Korte Tiendeweg 2-4 01820-21922* Den Haag De La Reijweg 11 •3* 070-469648* in aantal helaas eerder af dan toe. o_ van de wettelijk toe- gestane uitbreidingen die de aan de ...maar dïziin slechts S de autosnelweg blijft doorgaan. In Gouda valt weer iets van de oorspron kelijke dijk te ontdekken vanaf de on derdoorgang onder Burgemeester Ja- langs messingel (de vroegere Parallelweg). Daar wordt de kronkelige weg weer vervolgd om de wandelaars tot in het Daarom is het plezierig dat ook van ho gerhand gestreefd wordt naar het be houd van de Winterdijk.de oorspronke lijke wandelroute van Waddmxveen naar Gouda waar ook nu nog gewan- 'JJi van een unieke polder. De route, die de gemeente beter begaanbaar wil maken en die nog aansluitingen zal krijgen op (ongeveer 1800, komt elders vandaan). Het avondmaalszilver is eveneens van ongeveer 1800. Het doopvont is ge schonken door J. D. Bloemendaal in 1849. De Bloemendaalse polder, waarin de Winterdijk ligt wordt door Wad- WADDINXVEEN - In de afge lopen twee en een halve maand is ds. W. Verboom van de Centrale Hervormde Gemeente in het pa storale werk bijgestaan door vica ris G. J. van der Togt uit Nieu- werkerk aan den IJssel. De vica ris, die tweemaal in een kerk dienst voorging, 27 jaar is, ge trouwd en vader van twee kinde ren, was in Waddinxveen om aan het eind van zijn studie nog enige tijd praktische ervaring op te doen in de kerkelijke gemeente. In het ’’Hervormd Kerkblad” van deze week neemt hij weer af scheid van de lidmaten van de Centrale Hervormde Gemeente. Zijn Waddinxveense tijd om schrijft hij als leerzaam en een le vensverrijking. Tien weken waren voor hem voldoende om zich thuis en ingeburgerd te voelen. Vooral de huisbezoeken, bijbel- kringen en catechisaties droegen daaraan bij. Maar vicaris Van der Togt heeft ook bijzondere herinneringen overgehouden aan zijn leerpe riode in Waddinxveen: ”Zo liep ik samen met ds. Verboom naar huis terug, toen daar een herder shond aankwam, die het nodig vond om z'n tanden even in mijn been te zetten. Gauw naar de dokter. Drie injecties tegen teta nus. We hebben er achteraf hard om gelachen. Ook kwamen we bij een mevrouw, die mij begroette met: ”Zo, dat is zeker de missio naris”. We nemen haar niets kwa lijk. Dat woord ’’vicaris” gebruik je ook niet alledag”. WADDINXVEEN - Zoals dat ook het geval was bij het maken van een restauratieplan voor de hervormde Brugkerk aan de Kerkweg-Oost is het Waddinxveense gemeentebestuur eveneens bereid de plankosten voor restauratie van het kerkgebouw van de Remonstrantse Gemeente aan de Zuidkade 59 voor te financieren. Voor Waddinxveen en anderen staat vast dat de Winterdijk moet blijven. Deze oorspronkelijke wandelroute dwars door de Bloemendaalse polder die een kilometer ten oosten van de hefbrug op de Brugweg begint en nog altijd in Gouda eindigt (al is er dan ’’over” de rijksweg A 12 een behoorlijk stuk weg), mag van het Waddinxveense gemeentebestuur niet verloren gaan. Gelukkig maakt een groeiend aantal Waddinxveners meestal wandelend, soms ook fietsend, kennis met de unieke Winterdijk in een unieke polder Laatst keken nog 30 socialisten er on der leiding van fractievoorzitter M. Boere hun ogen uit. De Waddinxveense gemeenteraad stak voor het eerst een duidelijk reddende vinger naar de Winterdijk uit in de zomer van 1975 (30 juli). Er werd toen gauw een voorbereidingsbesluit geno men voor een gebiedje ter weeszijden van deze dijk. Met zo’n (te verlengen) besluit in de hand konden allerlei niet gewenste activiteiten en ontwikkelin gen worden tegengegaan omdat een voorbereidingsbesluit aangeeft dat er ’n bestemmingsplan is en dat was het intussen door gemeente en provincie vastgestelde plan ’’Landelijk gebied- Oost”. WADDINXVEEN - Onder het motto knutselen en spelen organiseerde De Bonkelaar vorige week zijn eerste ac tiviteit in het nieuwe jaar: een nieuwjaars-instuif voor kinderen. En ondanks de uitzendingen van de televi sie wisten een hele hoop kinderen de weg naar De Bonkelaar te vinden. En daar konden ze naar hartelust aan de slag met lijm, draadjes wol, macaroni, kurk, wasco en schaar en papier om versieringen te maken op voorbedrukte kalenders. En omdat de boog - ook in het nieuwe jaar - niet altijd gespannen kon zijn, werd er voor de ontspanning gehapt naar oliebollen, met waterpistool op kaarsen geschoten en ballonnen door voor Het gemeentelijk streven om de Win terdijk te laten zoals die is heeft zich in de laatste jaren in het openbaar afge speeld, omdat een aantal eigenaren van tuindersbedrijven, gelegen ten oosten van de Winterdijk, met het plan waren gekomen om de eveneens ten oosten van de Winterdijk gelegen sloot over ’n afstand van ongeveer 400 meter te dempen. Op die manier zouden zij hun tuiniersbedrijven beter toegankelijk kunnen maken en zou er een einde ko men aan het gesjouw in en uit de boot en op en af de kruiwagen. Voor Waddinxveen en zeer veel Wad dinxveners is de Winterdijk met de ter weerszijden daarvan gelegen sloten een karakteristiek stukje landschap in de polder Bloemendaal. ”Wij willen dit graag behouden”, schreven Burgemee ster en Wethouders jaren geleden al aan de gemeenteraad. Hoewel het col lege er begrip voor heeft dat de tuin ders in dit gebied de wens hebben hun bedrijven zo economisch mogelijk te Zoetermeer Dorpsstraat 138 079-167555* De Winterdijk loopt van de Brugweg onder de (te verbreden) rijksweg A 12 door. Uniek, die aandacht van Rijkswa terstaat voor de voetganger in de natuurlijke polder Bloemendaal. Jammer dat de ondertunnelde Winterdijk in Gouda- "doodloopt’’'. (Foto: Weekblad voor Waddinxveen/Sjaak Noteboom). fraaie Bloemendaalseweg. Maar de Goudse Van Bergen IJzendoornpark te geprikt. En dat alles stond garant brengen. een dolle middag. WADDINXVEEN - Er is 170.000,nodig om de Winterdijk tussen de Brugweg en rijksweg A 12 (Den Haag-Utrecht) van een nieuw voet pad te voorzien. Over deze kwestie wordt vanavond (woensdag) in de raadscommissie voor de openbare werken en -bedrijven gediscussieerd en morgen (donderdag) in de raadscommissie voor de financiën. Mis schien dat met het karwei nog dit jaar begonnen zal kunnen worden, zo dat het nu nog smalle en moeilijk begaanbare pad beter toegankelijk wordt. De plannen tot reconstructie van het voetpad in een zo mooi natuurgebied zullen worden gerealiseerd in samen werking met het waterschap De Gou- welanden. Op een fundering van lava slakken zal - zo ligt in de bedoeling - een asfaltlaag worden aangebracht, zo dat het wielspoor dat er nu is beter be gaanbaar en breder zal worden. Voor lopig is de gemeente Gouda nog niet van plan de Winterdijk bij de ondertun neling van het pad in de woonwijk Bloemendaal door te trekken. Wel be staat het plan om de Winterdijk te ver binden met een pad naar de Kromme Esse, ten zuiden van de Brugweg. '®/REIS- EN PASSAGEBURO's willen inrichten om mee te kunnen blij ven draaien, liggen aanvaardbare alter natieven niet voor het opgrijpen. Het gaat hier om kwekers van groente en bomen die hun produkten nu op een niet zo florissante overschepingsplaats moeten overladen op vrachtauto’s. Met deld en gefietst kan worden temidden gemeente beter begaanbaar wil maken en die nog aansluitingen zal krijgen op de Kromme Esseen de Bloemendaalse weg, is al enige tijd onderbroken door de ontwikkeling van het Goudse woon- dinxveen - evenals ’t Weegje - gezien gebied Bloemendaal en het industrie- als een landschappelijk gebied van bij- gebied Den Uitert. Verder is er dan nog zondere waarde. De bodem in dit pol- de verdubbeling van rijksweg A 12 dergebied bestaat grootdeels uit zegge- (Den Haag/Utrecht), die echter een veen en bosveen en vertoont alle ken- nietiwe stimulans geeft aan de Winter- merken van een zeer oude in gras leg- dijk als wandelroute omdat deze onder gende veenpolder met vele brede en op korte afstand van elkaar liggende slo ten. De ruimte wordt als het ware ge stoffeerd met plukken elzen- en wilgen bosjes. Bebouwing treft men aan 1 de Gouwe (Henegouwerweg) en de Brugweg en de landschappelijk zeer f ’’doorkijkjes” naar het pldergebied ne- Vorig najaar maakten de Wad dinxveense remonstranten duidelijk dat restauratie van het Godshuis uit 1834 niet langer meer op zich kan laten wachten, want de achteruitgang van het op de Monumentenlijst staande pand baart grote zorgen. De lidmaten van de Remonstrantse Gemeente zijn gevraagd met geld over de brug te ko men om de niet meer uit te stellen repa raties nog te kunnen laten uitvoeren. HOOPVOL Over de noodzakelijke restauratie heeft de Remonstrantse Gemeente hoop volle contacten van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk (CRM). Er komt dan ook een rapport waarin nauwkeurig uit de doeken zal worden gedaan in welke toestand het negentiende eeuwse kerk gebouw verkeert. In het Godshuis aan de Zuidkade, met boven de toegang de tekst: ”Eén is Uw Meester, namelijk Christus, en gij zijt allen broeders”, bevinden zich nog vele randen van de Bloemendaalse polders oude dingen zoals de preekstoel (uit de sinds jaar en dag gevestigde bedrijven tweede kerk, circa 1780) en het orgel mogen realiseren. men Dat is het gevolg

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 9