de hefbrug i tf Rondom^ Kapelaan Minderheden Jan Oosthoek Cool Breeze Anke Mensink Rooie Bep Teun Hopman Het weten waard Jan Oosthoek (1) I l i 1 Jan Oosthoek actief in een andere rol: als lid van het comité dat af- è-’- Kr. Va WEEKBLAD VOOR WADDINX VEEN WOENSDAG 16 JANUARI 1980 kort ook uit Zuid-Óost Azië, Italianen, dert goed en bedreven. Het feminisme sti- zoek ik nu al onderwerpen voor”, zo sprak kernbommen, marteling, uitbuiterij. >1. De absolute ster van de avond trok zich overigens weinig aan van de matige be- lega Gijsen is hij de weg van de grote we reldkerk gegaan. Vele conflicten binnen het bisdom waren daarvan het gevolg. Oj hij conservatief is, beantwoordt Simonis met de opmerking: "Als men daaronder verstaat: Alles onderzoeken en het goede bewaren, dan wil ik mij wel conservatief noemen. Maar als ik naast kardinaal Ot- taviani sta, voel ik mij progressief, sta ik een i heden in Nederland. gen, arbeidstijdverkortingen, ontslagen, etc. zijn zaken waarbij men niet om de op enbaarheid heen kan. Naarmate de onder neming meer wordt getoetst op zijn maat- t men een toene mende kritiek op de ondernemers, een niet begrepen aanpassing van bestaande wet ten, een in het leven roepen van steeds meer beperkende bepalingen. Het zich be- ac tiegroepen die geregeld in Nederland de Dezer dagen publiceerde Jan Oosthoek over de afloop van het kernwapendebat in de Tweede Kamer in het dagblad Trouw deze ingezonden brief: "Na de "kater die ik overhield na afloop van het kamerdebat van 19/20 december i ven verkoper van huizen met kantoren in Zoetermeer, Alkmaar, Lelystad en Mid- en wel zonder dat de koper daar deeld om de contacten met de kloosterlin gen te onderhouden. Om de gelovigen meer "bible minded” te maken heeft hij van 1959-1966 gestudeerd aan het bijbe- linstituut van de Jezuïten in Rome. Naar zijn zeggen is hij in het geheel geen tegenstander van vernieuwing in de kerk, maar zoals het hier in Nederland dikwijls toegaat noemt hij niet meer in overeen stemming met het Tweede Vaticaanse Concilie. van ruim 15pagina's bracht hij volgens af spraak het door ons gesignaleerde feit ter het schilderen sprake dat de pers lang niet altijd te spre ken is over de medewerking van onderne mers bij het geven van informatie. Teun Hopman: "Met uitzondering van de ster mooi dik vindt: "Ik heb gewoon geen grote ondernemingen, waar men veelal ie- kerngroep van de rooie vrouwen, Leneke Bottelier. Helaas kan ik jullie op deze avond niet van materiaal voorzien, omdat er nog veel in herdruk blijkt. Toch wilde ik een eerste bijeenkomst niet langer uitstel len, omdat er moet worden vastgesteld of er voldoende belangstelling is voor een rooie vrouwengroep, bovendien moet er, indien dat het geval is, een kerngroep be stuur) worden gekozen. Ook voor vrouwen geldt in de politiek: Eenheid maakt macht. Daarom hoop ik jullie binnenkort in De Unie, Kerkweg-Oost 226 te ontmoeten". weer conservatief'. Deze pijproker komt uit de bollenstreek: uit een tandartsgezin in Lisse met zeven meisjes en vier jongens. Al voor hij naar feiten heendraait, ontdekt u dat het bericht vaak anders of vanuit een speciale hoek belicht, toch in de pers verschijnt". "Geef uit u zelf ook eens een bericht door. Een jubileum, een nieuw produkt, een nieuwe markt. Een succesvol resultaat in uw bedrijfsvoering, maar ook het moeten inkrimpen van de produktie in verband met bijvoorbeeld de sterke buitenlandse konkurrentie, danwel de gestegen loon- en materiaalkosten. Licht de achtergronden den toe van bepaalde zaken. U hebt maat schappelijke verantwoordelijkheden en verantwoording. Datzelfde heeft de jour nalist. Het kan niet zo moeilijk zijn om deze gegevens aan elkaar te koppelen en zo te komen tot een objectieve en voorlichting, ook over het bedrijfsleven". Tot zover Teun Hopman, de voorzitter van voor de burgerlijke stand". Dat is de meest in het oog springende conclusie die te trekken valt uit een dezer dagen gepu bliceerde enquete die de Beroepsvereni- jaar goed heid op de verhouding pers-bedrijfsleven. "Dat is iets voor mijn jaarrede, want daar muteert haar daarin. De vrouwenbewe- hij enthousiast. ging heeft haar zelfstandiger gemaakt, Vorige week donderdagmiddag zaten we vooral na haar scheiding. Anke Mensink is in de Goudse Schouwburg onder het ge- 36 jaar en heeft kinderen. Ze staat meer hoor van Kamervoorzitter Teun Hopman, dan ooit open voor vrouwen en heeft ook En jawel hoor, in een prima redevoering van vrouwen leren houden. Over de Wad- dinxveense is een golf boordevol creativi teit losgebarsten, waarvan slechts een onderdeel is. Anke Mensink tegen verslaggeefster len Cohen, die de oud-maatschappelijk werk- zich thuis omringd zag door af te bakenen onderwerp. Er verblijven dreigd voelen door de ongeveer 4.000 en aantrekkelijke Chinezen. Surinamers. Zuid-Molukkers vriendinnen. Maar een wijze biechtvader vluchtelingen uit Latijns-Amerika en sinds gemoederen opwarmen, die soms onmo- Spanjaarden, Turken en Marokkanen en mogelijkheden. Al met al is er een situatie nog een stuk of wat andere groepen in Ne- - der land. Hun verschillen zijn minstens zo zichzelf hoeft te zorgen. Trimmen en groot als hun overeenkomsten. ->----- '--tl---Drs. Hans kok, wonend aan de Peuleyen, studeerde bedrijfssociologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Hij is thans Bijdragen: Telefoon (01828) 5594 -...J mand heeft die de kontakten met de pers onderhoudt, is bij de meeste ondernemers van groot tot klein een zekere schuwheid en terughoudendheid te konstateren zodra een journalist zich aanmeldt voor een ge sprek of voor het stellen van vragen "Ik wil trachten een voorzichtige analyse te geven voor dit probleem. Vroeger, dan wel enkele jaren geleden, legde de onder nemer tegenover vrijwel niemand anders dan tegenover zichzelf of de aandeelhou ders verantwoording af. Hij besliste en niemand anders. Van de pers had hij nau welijks weet, anders dan voor het plaatsen van advertenties, om zijn produkten aan te prijzen of personeel te werven. In die si tuatie is geleidelijk aan, maar wel steeds doordringender, een verandering geko men "Ook de onderneming is sterker in de pu bliciteit gekomen. Zaken van milieu, hin derwet, parkeerproblemen, bedrijfssluitin- scheid nam van melkboer Gijs Vergeer komstige predikantszoon, die al op 17- jarige leeftijd naar een YMCA-congres in Parijs ging en zijn dagelijks brood ver dient in de weg- en waterbouwkunde bij het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, is een bewogen mens. Wie hem ontmoet weet dat. Hij is gauw geraakt door al het onrecht in de wereld. Niet alleen veraf, maar ook dichtbij. Over het effect van In nummer 1 en 2 van het weekblad Inter- mediair met informatie voor leidingge- o- -v echter naast theoloog Küng, “dan ben ik vende functionarissen treffen we een bij- schappelijke functie, zal deze openbaar- drage aan van de Waddinxvener Hans Kok. Onder de kop "We vroegen arbeids- meel op de vingers tikte omdat hij samen met de gereformeerden in een gezamen lijke dienst van Woord en Tafel het 10- jarig bestaan van S-.'..o_.’„. aan de Groensvoorde had gevierd- onm id- de kwaliteit onder. Ik ben maar* be delijk opvalt dat hij zo aardig, z ,ongen- gor.r.cn a..c op tc M.s- sachtig aandoet. Veel minder plechtig dan schien ben ik ook te lang met een schilde- bij een avondsluiting op de televisie. Tien rV bezig. Ik zou wel eens directer willen jaar geleden werd hij bisschop van Rotter- werken, emoties uitdrukken, dan kan het dam. Een benoeming die destijds woede resultaat best slordig zijn Wat de onder en ongerustheid veroorzaakte - tot in het werpen betreft ben ik veel met strijdbare bisschoppencollege toe. toestanden bezig geweest. Dat is denk ik Mgr. Simonis (nu 49 jaar) is er betrekke- ‘och van me af schilderen geweest. Het lijk rustig onder gebleven. Met zijn col- was eerst alleen strijd, maar m’n werk leva Giisen is hii de wee van de erote we- wordt steeds emotioneler "Heel de wereld" volgt de deze week in Rome van start gegane synode van Neder landse bisschoppen. Met de zegen en on der supervisie van paus Paulus de Tweede zullen zeven bisschoppen en twee klooster lingen proberen oplossingen te vinden voor de grote hoeveelheid conflicten in katholiek Nederland. Hun bijeenkomst vormt een jammerlijk dieptepunt in de strijd om vernieuwing binnen de Neder landse kerkprovincie. Één van de bisschoppen die in Rome pre sent is, is dr. A. J. Simonis, die in de jaren 1957-1958 de rooms-katholieke St. Vic- torparochie als kapelaan diende. Wat bij tijd om alles uit te voeren. Mijn leraar aan Adrianus Johannes Simonis - die man die de Vrije Academie in Den Haag, Jan vorig najaar pastoor P. M. Olsthoornfor- Sierhuis, kan zo gemakkelijk zeggen: -1 j. --1_. l.-.-- Werk nou eens een hele dag door aan iets. Maar dat kan niet als je kinderen hebt. Daar zitten wij vrouwen altijd mee. Je de Ontmoetingskerk moel je werk steeds onderbreken en daar gonnen alle ideeën op te schrijven. Mis en aantrekkelijke PvdA-bestuurslid Bep Vermeij heeft een open brief geschreven aan alle vrouwelijke leden van de plaatselijke PvdA. Wat ze de Jan Oosthoek "In de voorlaatste uitgave van het PvdA- blad "Prikbord" heeft een oproep gestaan "S om jullie aan te melden voor de rooie J vrouwenafdeling binnen de PvdA Wad- dinxveen. Enkele leden hebben aan deze oproep gehoor gegeven, vervolgens bleek mij uit mondelinge contacten dat er bin nen de afdeling belangstelling bestaat voor politieke vrouwenactiviteiten. Daarom schrijf ik jullie deze brief, die te vens bedoeld is als uitnodiging voor de eerste bijeenkomst die op 22 januari om 20.00 uur in De Unie plaatsvindt". "Op het programma, dat grotendeels mensen een welbehagen en Vrede op ondertekening door Amerika van Salt Ii door jullie za/ worden bepaald. staat een aarde", maar daarbij ook in somber wordt dan ook op advies van de NAVO bij gesprek met een lid van de gewestelijke zwart de teksten: "honger, angst, oorlog, voorbaat op de lange baan geschoven. Er v„r„„rn„n ttnn flo rnriio ixiiotn I nnolro i.- -mj_ is dus ook voorlopig geen denken meer lieuverontreiniging, enz. Tot besluit een aan een ^alt IH-verdrag of verdere uitspraak van minister Thomas Borge van het (nieuwe) Nicaragua bij de vrijlating delingen met de Russen! Maar laten van nationale gardisten in augustus 1979hopen, dat het nuchtere Nederland zal in- "Onze wraak zal er een van naastenliefde z‘en welk verkeerd spel hier door Amerika zijn, gaat heen, weest goede vaderlanders en de NA VO wordt gespeeld. Mag het ook en echtgenoten, soldaten en wederopbou- inzien, dat de mede-menselijkheids- wers van ons land". strategie een beter wapen is dan armoede, Jan Oosthoek kennen we van acties voor martelingen, honger en kernbommen om leprozen in Noord-Sumatra en voor de be- bun invloedssferen te handhaven en uit te rooide, analphabete inwoners van het breiden. nieuwe Nicaragua. De uit Zoutelande af- J. Oosthoek, Waddinxveen Dat - zoals we vorige week berichtten - kernwapens en over gebeurtenissen in Afg- het nieuwe complex van de protestants- hanistan. Dat houdt hij niet voor zichzelf, christelijke scholengemeenschap voor maar schrijft hij van zich af. Zo treffen we MA VO/LTO "Koningin Wilhelmina"aan in het dagblad Trouw binnen betrekkelijk de Sniepweg reeds officieus in gebruik is korte tijd twee ingezonden brieven van Jan en vrijdagmiddag 8 februari officieel door Oosthoek aan. burgemeester mr. A. G. Smallenbroek zal worden geopend doet de hele schoolge meenschap erg veel plezier, zo weten we van directeur J. Willemstein. Volgens de planning werd het nieuwe complex vrijdag 30 november 1979 in ge bruik gegeven, zodat na jarenlange misère in vele opzichten dan eindelijk het hoofd gebouw aan de Prinses Beatrixlaan en de dependances aan de Mauritslaan en de Mozartlaan konden worden verlaten. Ook in de van de gemeente Waddinxveen ge huurde gymnastieklokalen zullen de 600 leerlingen van de MAVO/LTO geen les meer krijgen. Directeur J. Willemstein: "Geen heen en weer gefiets meer, geen gedeelten van le suren meer, die verloren gaan, geen onge lukjes meer onderweg, niet meer nat rege nen, geen gemopper meer door ouders, leerlingen en leerkrachten over deze ver velende toestand, en nog veel meer. Er heerst grote dankbaarheid bij allen voor zo'n prachtig gebouw, mét aula, mét 2 gymnastieklokalen, mét een instructielo- kaal, mét diverse practicalokalen, theorie lokalen, muzieklokaal, mét volledig inge richte lts-afdeling, mét professionele keu ken. mét echte lerarenkamer, mét de- kanenkamers, mét bibliotheek Kor tom. met alles d’r op en d’r an. Èen felici tatie waard aan de gehele scholengemeen schap Koningin Wilhelmina. We hopen, dat de realisering van dit gebouw zal bij dragen tot verbetering van het onderwijs en de verstandhouding tussen leerkrach ten. leerlingen, ouders en bestuur". Nog een paar mededelingen over de scholengemeenschap "Koningin Wilhel mina”: In het cursusjaar 1979/1980 ne men 94 leerlingen deel aan het Mavo-4 examen en 43 aan het lts-examen. Een kaarsenactie voor sanatorium Zonneglo- gehouden door leerlingen van de brug- op. heid toenemen”. o "En met die openbaarheid weten velen krachten, maar kregen mensen" beschrijft geen raad. Men heeft moeite met de aan- ...j bij de situatie onderaan de arbeidsmarkt, passing aan de veranderingen in de maat- de lagere school ging voelde de kleine mis- É/n dat gebeurt in het kader van het the- schappij. Daarnaast ziet dienaar roeping om zich aan God en Zijn manummer over etnische minderheden in kerk te geven. Nederland. "Tussen wal en schip Die roeping is dikwijls beproefd, vooral in De positie van etnische minderheden in de vakanties als hij thuiskwam van het se- °^s lar^d-, blijkt overigens een nauwelijks minarie en c'~ opgroeiende zusjes en aantrekkelijke Chinezen, Surinamers, Zuid-Molukkers, hielp hem alle temptaties te doorstaan. Mgr. Simonis erkent wel dat aan het celi baat gevaren kleven. Bijvoorbeeld van egoisme, omdat men voor niemand dan voor autorijden zijn zijn hobbies, maar hij heeft er weinig tijd voor. Al zijn tijd wordt in be slag genomen door de geestelijke arbeid, door theologiebeoefening. Bovendien is Vorige week meldden we vol trots dat de waddinxveens/Boskoopse countrygroep Cool Breeze op het Country Festival 1980 van afgelopen zondag in de Rotterdamse Doelen de zingende "hobo" uit Texas, Boxcar Willie, zou begeleiden. Dat is ook perfect gebeurd, maar de in "Als je als (beeldende) kunstenares je be- Amerika en Engeland zeer populaire roep wilt uitoefenen, moet je nooit verliefd country-artiest was in ons land goed voor worden, trouwen, gaan samenwonen of ’n halfgevulde Doelenzaal. En dat was na- kinderen krijgen, tenzij je je man en kin- tuurlijk een forse teleurstelling voor de or- deren voor eeuwig verborgen kunt houden ganisatoren Ger Rösken en Franklin Lam voor de burgerlijke stand". Dat is de mers van de Haagse Country Club Nash ville. Bij ons is Boxcar Willie kennelijk nog te onbekend, hoewel de man vorig was voor een handvol onder ging Beeldende Kunstenaars BBKheeft scheidingen in zijn genre, gehouden onder haar vrouwelijke leden. Doel van de enquete was te onderzoeken of de gehuwde staat de 2.100 vrouwelijke langstelling. In twee sessies van ruim een kunstenaars in ons land belemmert in hun halfuur maakte de vroeger nog als Travis ontplooiing. Martinen c Dat is dus wel degelijk het geval, maar dat zanger-gitarist zijn faam volledig was ons ook al gebleken uit de dezer da- j jn- gen weer hevig aan de weg timmerende schilderes Anke Mensink van de Mozart laan. Schilderijen van I x v zaterdagmiddag in Gouda geopende expo- Met onder veel meer n imitatie van de fa- r _i.j.-.j. meuze Johnny Cash, een train-song- medley en vooral een reeks gevatte opmer kingen zorgde voor een uitstekende sfeer in de graag meelevende zaal. Samenstelling: Bert J. Woudenberg nalist is een vakman. Opgeleid om nieuws o.j.o. i hem door het episcopaat de taak toebe- Afdeling Organisatie en Automatisering Op da[ nieuws kommentaar te geven. Om j rj j. j- 1.1 Pn.l zVz, PT'T’ t/nnnf rte nnrii-hting nieuws te verzamelen heeft de journalist werkt hij mee aan Motief, vakblad voor inlichtingen nodig. Zorgt er daarom voor een ieder die zich bezig houdt met minder- dat u zelf deze inlichtingen zo-objectief -'.'cdc:!-::d. mogelijk als feiten verstrekt. Indien u daarvan afziet, het weigert, danwel om de j l- wos ik blij met de uiteenzetting van en- - - - - kele dissidenten betreffende hun stemge drag bij de stemming over de motie Ste- merdink/Brinkhorst. Ook het artikel in Trouw van 22/12 van dissident Beinema heeft dit nog versterkt. Voor hun stand punt kan ik nu meer begrip opbrengen. Het Kamerdebat, de breed gevoerde di scussie enz. was een begin van het "doel waarnaar wij streven" namelijk: Een ge leidelijke wederzijdse ontwapening. Als IKV’er en oprecht CDA'er (op basis van partijprogram en statuten), sta ik vaak voor soortgelijke tweestrijdigheden, als waarvoor deze "dissidenten" stonden, voor de bewuste stemming een feit was. ^3ijn inziens zal vanuit basisgroepen, ker- juiste kelijke gemeenten en de politici met grote inzet moeten worden gepraat en gediscus- sieerd met machtsblokken in onze wereld de Kamer van Koophandel en Fabrieken die hun macht met onmenselijke hoeveel- voor Gouda en omstreken. Zijn woorden - heden geweld kracht bijzetten. Ook het en dat begrijpt u nu - zijn ons uit het hart IKV heeft aangetoond wat het voor gegrepen. waarde heeft als zodanig te functioneren. Het heeft uiteindelijk iets losgemaakt, dat zich verder heeft uitgestrekt dan het grondgebied van Nederland En dat is g^d^n,^öorTeerUn, geen wonder zolang,je bhfft geloven in het k/assen bracht f 2520 Laat u met overwinnen door het kwade,, maar overwin het kwade door het goede De Liefde is ongeveinsd” (Romeinen 12)". Waddinxveen, J. Oosthoek gelijke eisen stellen tegenover beperkte ontstaan die de ondernemer afwerend en schuw maakt". "En dan staat daar plotseling de journa list die wat van u wil weten. U dient één ding goed in de gaten te houden. De jour- organisatiemedewerker bij de Centrale te verzamelen en dat publiek te maken en Post van de PTT. Vanaf de oprichting Over de gebeurtenissen in Afghanistan stuurde Jan Oosthoek dit schrijven naar het dagblad Trouw: de Jan Campertlaan had Een ongelukkig gevolg van, de Russische NA VO is dat het "anti-kernwapen-gedoe" wel afgelopen zijn. De De kerstbomen zijn weer de deur uit en verbrand in het sportpark "de Sniep" en de kerstkaarten en nieuwjaarswensen zijn weer in de vuilnisbak beland, ook de 120 die van particulieren, verenigingsbestuur- ders, raadsleden, middenstanders, direc ties van bedrijven en ga zo maar door heb ben gehad. Helaas, het is niet anders. Maar voordat we deze andeling verricht ten hebben we nog eenmaal de kaart van de Waddinxvener Jan Oosthoek, zijn van de Kamer van Koophandel en Fabrie- vrouw Karin en hun kinderen Michaël en T'.2^ Marcelinagelezen. De Kamervoorzitter, in het dagelijks le- ^et gezin van - namelijk een bijzondere kaart gestuurd tnva‘ m Afghanistan voor Amerika en de met de wens: "Zinvollefeestdagen en een NA VO is dat het anti-kernwapen-gedoe" gelukkig 1980". Op die kaart het kind in NA VO-landen, waarbij Nederland de kribbe met daarbij de teksten "In de voorop loopt, nu wel afgelopen zijn. De '".'..J- -p ondertekening door Amerika van Salt li daarbij ook in somber wordt dan ook op advies van de NA VO bij is dus ook voorlopig geen denken aan een F ontwapening- en ontspanningsonderhan- we door het leven stappende 'j waar. Begeleid door Cool Breeze en zijn vaste maat Dave Knock op gitaar maakte Boxcar Willie als enige op dit countryfe- haar hangen op de stijn van zijn optreden een complete show. sitie van feministische kunst, die de Kun stuitleen Gouda houdt in samenwerking met drukkerij Van Tilburg B V. In interviews voor krant (Holland Sil houet), weekblad Viva) en radio VARA 's Waddinxveen Centraal) heeft ze er geen twijfel over laten bestaan waar de Wad- dinxveense staat in deze boze wereld vol vooroordeel en onbegrip. Anke Mensink kreeg en krijgt haar oplei ding op de Vrije Academie in Den Haag, Laatst aten we een hapje met de voorzitter kreeg lessen van onder andere Jan Sier- J- -i-i huis, Nol Kroes en Kees Andrea. Zij ken voor Midden Holland, Teun Hopman, exposeerde haar werkstukken in Wad dinxveen, Delft en Groningen. Waar vrou wenrechten bevochten moeten worden is Anke te vinden. Op vrouwenfestivals heeft delburg het duo "Pot en Sien", waarvan ze dee- een cent extra voor hoeft te betalen, atten- luitmaakte, de nodige bekendheid gekre- deerden we bij die smakelijke aangelegen- gen. De uit Groningen afkomstige Anke schil- V-

Weekblad voor Waddinxveen | 1980 | | pagina 23